Wintermans Bedoeling van Mikojan's bezoek nog onduidelijk r De Gaulle verleent amnestie aan Algerijnse gevangenen Van dag tot dag Les geleerd V er warmend Hij stookt vele vuurtjes om officieel Washington te doen ontdooien ^'Praatótoel d"Hoe is het ontstaan?^ J 3 anus Akihito zond brasem aan Mitsjiko Zes doc!en en 18 vermisten door explosie op tanker „Tijdsverschijnsel" Makarios mag terugkeren als de EOKA de vrede bewaart Wantrouwende reactie van Grieks-Cyprische zijde Onderhandelingen over een bestand in Algerije? Leider der Portugese oppositie mag eruit Brits-Egyptisch akkoord wacht op ondertekening Vastgevroren schepen bij Montreal weldra vrij? Nieuwe uitnodiging aan rebellen voor gesprek Dit woord: GEREIS WOENSDAG 14 JANUARI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Ofschoon de uitbarsting van nationalis me en anti-koloniale gezindheid in Bel gisch Kongo een lange voorgeschiedenis heeft gehad, die zeker niet aan de Belgi sche regering verborgen is gebleven, kan men toch zeggen dat deze op verrassend snelle wijze positief heeft gereageerd. De verklaring van Koning Boudewijn, die ge volgd werd door een regeringsboodschap in gelijke zin, bevat elementen die een zuiver gevoel voor de werkelijkheid ver raden. België wenst zich niet te storten in een bloedig avontuur en overweegt geen strenge onderdrukking van het inheemse zelfbewustzijn, doch heeft zich gerealiseerd dat het zijn koloniale verhouding met Kongo zal moeten ruilen voor een te ont wikkelen relatie van gelijkheid, een relatie tussen twee souvereiniteiten. Daarmee heeft België gekozen voor een tamelijk rechte en directe weg naar wij ziging van zijn verband met Kongo, in- plaats van de kronkelige en onzekere pa den die andere mogendheden in dergelijke gevallen zijn ingeslagen. Onze zuidelijke buren hebben het voor recht gehad, te worden onderwezen door de recente geschiedenis aan de hand van ontwijfelbare voorbeelden. Het gaat er nu om dat zij diplomatieke middelen zo doel matig mogelijk zullen gebruiken om tot een nieuwe stabiliteit in hun betrekkingen met overzee te komen, opdat hun eigen belangen zo min mogelijk worden geschaad en de rechten van het Afrikaanse gebied zo spoedig en soepel mogelijk zullen wor den gehonoreerd. Ook daarvoor is nog veel wijsheid en zelfbeheersing nodig, doch de eerste stap naar succes is in ieder geval met loffelijke realiteitszin gezet. De rondreis van de Russische vice-pre mier Mikojan door de Verenigde Staten begint langzamerhand een clowneske de monstratie van schijnverbroedering-tot- elke-prijs te worden en de reactie van de Amerikanen, met wie hij in contact komt, kan men niet anders dan grotesk noemen. Het zou mogelijk moeten zijn, pogingen te doen zowel van Amerikaanse als van Russische kant om tot beter wederzijds begrip te komen, zónder dat men daarbij zijn toevlucht neemt tot dergelijke wan staltig overdreven vertoningen. Zulk beter wederzijds begrip zou stellig de wereld vrede kunnen dienen, maar of men dat bereikt door middel van luxueuse feestdi ners en door uitlatingen als „hij is zo charmant, zo lief, zo menselijk" betwijfe len wij sterk. Deze zelfde charmante, lieve, menselijke Mikojan is vele jaren lang een van de naaste medewerkers van Stalin geweest. Als zodanig, en als prominent lid van het Politieke Bureau van de Sovjet-Unie, heeft hij een groot deel van de verantwoorde lijkheid gedragen voor de wandaden die het Sovjet-regime de laatste tientallen ja ren heeft begaan. Men kan zich danook wel voorstellen, hoe het de uitgeweken Hon garen in Amerika te moede is als zij zien hoe deze man nu in hun nieuwe vader land wordt toegejuicht. En toegejuicht waarom? Niet omdat hij de boodschapper is van een gewijzigde Russische politiek, maar omdat hij evenals de oude Romeinse god Janus, naar wie de maand januari is genoemd be schikt over twee gezichten, van welke twee hij op deze reis alleen het „charmante, lieve, menselijke" laat zien. Dat deze Mi- kojanus nog een ander gezicht heeft, een gezicht waarmee bijvoorbeeld de Honga- len eerder kennis hebben gemaakt, schijnt men in Amerika glad vergeten te zijn. Zelfs de eertijds beruchte handlanger van senator McCarthy, David Shine, is dat blijkbaar vergeten, want in een hotel, ge leid door die vroeger zo felle communis tenjager, heeft Mikojan nu gastvrijheid genoten! Zou het niets voor de Amerikanen zijn om deze gedenkwaardige januari-maand van 1959 ter ere van hun nieuwe afgod met-twee-gezichten om te dopen tot Miko- januari? Elders in dit blad wordt bij ven foto iets verteld over een spontane vriendelijkheid van spoormannen ten behoeve van twee verlamde kinderen, die in een huisje aan de spoorbaan te Opheusden wonen en altijd naar de treinen zwaaien, omdat dit hun enige afwisseling betekent. De Volkskrant heeft enige tijd geleden de aandacht op dit geval gevestigd en daaruit is een grote hulpactie ontstaan. Het is een voorbeeld van de hartverwarmende en heilzame wer king ener perspublikatie, die bemoedigend afsteeks bij vele kleinzielige en ontmoedi gende symptomen van menselijke strijd, waarvan een krant dagelijks melding moet maken in rechtbankverslagen, politieke be schouwingen en „gemengd nieuws". Tekenend is ook, dat vele kranten, zoals wij heden, deze publikatie hebben overge nomen en aldus de handen ineen hebben geslagen voor een goed doel. Het is alle maal zeer verheugend en het geeft nieuw vertrouwen, waar het vertrouwen soms terdege wordt ondermijnd. Advertentie Van onze correspondent in Washington De Russische vice-premier Mikojan heeft het druk in Amerika, maar wan neer hij de Amerikaanse kranten inkijkt, moet hij zich beslist amuseren. Het wemelt van veronderstellingen over de oorzaken en over het doel van Mikojan's komst. Het meest waarschijnlijk lijkt de veronderstelling, dat Mikojan niets liever zou willen dan een akkoord in beginsel bereiken over een bilaterale conferentie tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten. Amerikanen zijn in het algemeen aan de optimistische kant, een aantrekkelijke eigenschap, die echter in de politiek ge vaarlijk kan zijn. Nog altijd zijn velen hier van mening, dat Mikojan is gekomen, om dat de Sovjet-Unie een uitweg zou zoeken uit de impasse, die zij heeft doen ontstaan met haar voorstellen over Berlijn. De ge- dachtengang is: Kroesjtsjev zou te ver zijn gegaan en zou met de handen in het haar zitten.De kaalhoofdige leider van Rus land zit echter noch letterlijk noch figuur lijk spoedig met de handen in het haar. Met een soort „vrijmoedige" bonhomie kan hij zich uit allerlei netelige situaties redden en het kost hem geen moeite bij die ge legenheden te verzekeren, dat de Sovjet- Unie opnieuw de vrede heeft gered. Zulk een draai kan hij ook altijd aan de crisis over Berlijn geven. Andere optimisten be weren, dat Kroesjtsjev om zich te kun nen handhaven aan zijn partij en zijn volk de verzekering moet kunnen geven, dat het einde van de koude oorlog in zicht komt. Zou Mikojan hem daartoe niet in staat kunnen stellen, dan zou een ander wellicht Kroesjtsjevs plaats innemen of zou Kroesjtsjev gedwongen worden stalinisti- scher dan Stalin zelf te zijn. Beide laatst genoemde mogelijkheden zouden de kans op oorlog vergroten. Hoe men aan de ver onderstelling komt, dat Kroesjtsjev in zijn eigen land vrij zwak staat, is echter niet duidelijk. Misschien snijdt het wet meer hout, wanneer men beweert, dat Kroesj tsjev als leider der communisten in de wereld concurrentie ondervindt van Mao Tse Toeng. Maar is die concurrentie voor Kroesjtsjev reeds zo groot, dat hij door toenadering tot de Verenigde Staten zijn positie moet versterken? Het klinkt nogal onwaarschijnlijk. Rondkijken De hoofdreden van Mikojan's bezoek zal het niet zijn, maar men mag toch niet ver geten wat voor de hand ligt: Mikojan wil eens komen rondkijken in het enige land voor welks capaciteiten de Russen respect hebben. Met de weetgierigheid van een student kijkt de 63-jarige Armeense Rus rond en die exploratie-tochtjes naar een motel of een „super-market" lijken meer dan publiciteits-trucjes: Mikojan wil wer kelijk opnieuw in contact komen met het land, dat hij van vroeger al enigszins kent en waarover men in de Sovjet-Unie vrij wel steeds eenzijdig wordt voorgelicht. Een andere manier om de aard en de kracht van Amerika te leren kennen is Mikojan's contact met de kapitalistische industriëlen. Met hen lijkt Kroesjtsjevs af gezant voortreffelijk overweg te kunnen. Zowel uit Cleveland, als uit Detroit, kwa men berichten, dat deze kapitalisten het zeer op prijs hadden gesteld, dat Mikojan zo zakelijk-openhartig met hen sprak. Het lijkt heel goed mogelijk, dat sommige van De Russische vice-premier Mikojan, die gisteren Hollywood op stelten heeft gezet, bracht vorige week in Chicago een bezoek aan het operagebouw, waar een Russische groep volksdansers een voorstelling gaf. De Russische staats man werd hier, bij uitzondering, hartelijk verwelkomd. deze zakenlieden onder meer omdat zij iets zien in meer handel met Rusland invloed zullen gaan oefenen op president Eisenhower, die zijn uren van ontspanning bij voorkeur doorbrengt in gezelschap van rijke industriëlen. Verder is het wel duidelijk, dat Mikojan zijn best heeft gedaan om vice-president Nixon voor zich in te nemen. Ook via Nixon kon Mikojan trachten een gunstige atmosfeer te scheppen voor de dagen waar op hij weer te Washington zal zijn. Het lijkt wel, alsof de Rus bezig is vele vuurtjes aan te leggen teneinde Eisenhower en Dul les te ontdooien. In de politieke kringen van Washington is er reeds een dooi-proces op gang ge komen. De best-geïnformeerden hier geven toe, dat Mikojan met niets concreets over de brug is gekomen. Dat zou ook niet pas sen in de stijl van de Armeense handelaar, die pas „bij het scheiden van de markt" tot zaken komt. Maar verschillende mogelijk heden, die Mikojan vaag heeft aangeduid, hebben de diplomaten, politici en journa listen te Washington aan het denken en schrijven gezet over eventuele nieuwe mo gelijkheden. Zo heel veel betekent dit niet, zolang Mikojan geen vat heeft op het den ken van Dulles, maar een zeker succes voor Mikojan is al dat gespeculeer toch wel. Tot dusverre heeft men zich te Washing ton steeds tegen bilateraal overleg met de Russen verzet, maar nu Mikojan zomaar is komen binnenvallen, heeft hij tech een zekere vorm van bilateraal contact afge dwongen. En nu het eenmaal zo ver is kan men zelfs in het kamp van Amerika's westerse bondgenoten de opmerking horen, dat een Russisch-Amerikaanse con ferentie, mits met geallieerde waarnemers, misschien toch wel van belang zou kunnen zijn. Mikojan zou waarschijnlijk a! dubbel en dwars tevreden zijn, wanneer hij vor deringen had gemaakt in de richting van een topconferentie der grote vier. Waarom? Met dat al is nog niet verklaard, waarom Kroesjtsjev en Mikojan in deze periode zo intensief streven naar vernieuwing van het handelsverkeer met Amerika en naar een zekere politieke ontspanning. Dat hun actie op zwakheid wijst, wil er bij ons niet goed in. De Russen doen energieke pogingen om met Amerika in vele opzichten gelijk te komen en op raketgebied zijn zij Amerika zelfs vooruit Voldaan zijn zij echter nog lang niet en het is mogelijk, dat zij hun race hopen te versnellen - met behulp van hun grote rivaal Technisch kunnen de Russen nog altijd heel wat leren van Ame rika. Nu de Russen militair zoveel sterker zijn geworden, moet dat ook hun politieke onderhandelingspositie versterken. Moch ten zij erin slagen een conferentie van vier. of van twee. mogendheden tot stand te brengen, dan kan men erop rekenen dat de Russen met kracht zullen aandringen op vérgaande demilitarisatie van Duitsland Een bilaterale conferentie moet de Russen extra aantrekkelijk lijken die wf kt ge makkelijk achterdocht onder Arrerika's bondgenoten en biedt, alleen reeds door hel feit dat zij gehouden zou worden, de moge lijkheid tot breuken in de westerse allian tie. Enig wantrouwen lijkt Bonn reeds te tonen: Felix von Eckart. die men als een persoonlijke waarnemer voor Adenauer kan beschouwen, schijnt te Washington een oog in het zeil te houden. (UPI). In Amerikaanse regeringskrin gen is nadrukkelijk te verstaan gegeven dat geen bilaterale overeenkomst tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie zal worden gesloten zonder dat Amerika's bondgenoten hierin worden gekend. Eisen hower en Mikojan zullen bijvoorbeeld geen gemeenschappelijke 'erklaring afleggen zonder dat de inhoud met de regeringen van Groot-Brittannië, Frankrijk en West- Duitsland is besproken. Verloving dus officieel TOKIO (AFP) Sedert dinsdagmor gen acht uur is de verloving van de Japan se troonopvolger, prins Akihito, officieel. De verloving werd een feit doordat de toe komstige bruid, mej. Mitsjiko Sjoda de dochter van een meelfabrikant enkele geschenken aanvaardde, haar aangebo den door een boodschapper van de kroon prins. Deze symbolische geschenken be stonden uit vijf rollen geweven stof, een vaatje rijstwijn en een flinke brasem, die in Japan als een geluk brengende vis wordt beschouwd. In Antwerpen worden tegenwoordig de voetgangers, die op een verkeerde manier de straat oversteken, terecht gewezen door een politieman met een elektrische megafoon. Na een paar dagen was alleen zijn aanwezigheid al voldoende om de wandelaars in het goede spoor te houden. Want niemand voelt er iets voor in het openbaar door een stentorstem berisvt te worden. ISKENDERUN, (Reuter) Bij een ont ploffing door nog onbekende oorzaak op de Panamese tankbool Mirador (20.762 ton) in de haven van de Zuidturkse stad Isken- derun zijn ninsdag zes mensen om het le ven gekomen. Achttien worden nog ver mist. Volgens de officiële lezing bevon den zich /es bemanningsleden aan boord van de tanker en 36 op de sleepboot „Im- roz" (1125 ton) toen de explosie zich voor deed Slechts een van de zes aan boord kon worden gered en negentien van de op varenden van de Imroz, die de tankboot naar Napels zou slepen. Ruim twee weken geleden heeft er op de Mirador tweeënhalve dag een brand gewoed, die tenslotte door een Ameri kaanse onderzeebootjager kon worden ge blust. Vier bemanningsleden van de tan ker verloren toen het leven. Vele schepen moesten de haven van Iskenderun verla ten omdat de brandende olie zich over de golven verspreidde (AFP) Volgens de overlevenden schijnt een arbeider bij het repareren van een beschot met een lasapparaat een brandstoftank te hebben geraakt. Hij was bezig een lek te herstellen, dat ontstaan was bij de brand in december. Er was nog 4.400 ton vliegtuigbrandstof aan boord en de reder en de kapitein waren van me ning dat de brandstof mogelijk in zee zou vloeien. „Het begint een tijdsverschijnsel te wor den, dat boekhouders, filiaalhouders en wat voor „houders" meer, geld verduis teren. Zij hebben één ding gemeen: zij „houden" het geld. Over het algemeen hebben zij ook gemeen de apathische houding, waarmee ze het verloop van de zaken afwachten en het geringe besef van het door hen geschonden vertrou wen". Dit zei de officier van Justitie bij de rechtbank te Arnhem in zijn requistoir te gen een 49-jarige gewezen filiaalchef uit Arnhem, die ten nadele van zijn werkge ver, een goederenhandel in Rotterdam, bijna 40.000.- had verduisterd. De ver dachte wilde slechts verduistering van 10.000.- toegeven. De rechtbank zal op 27 januari uit spraak doen. NICOSIA (Reuter) De Britse gouver neur van Cyprus, Sir Hugh Foot, heeft in een radiotoespraak verklaard dat aarts- bisscshop Makarios en andere van het eiland verbannenen terug zouden mogen komen indien het huidige bestand van de EOKA „een blijvende vredestoestand" zou kunnen worden. Sedert de EOKA op kerstavond een bestand afkondigde zijn er geen terreurdaden voorgevallen. Daarna zou hij geleidelijk alle gedeti neerden een 1500 kunnen ontslaan. De enige voorwaarde is dat alle geweld voorgoed achterwege blijft. De gouver neur hield zijn toespraak na de vrijlating van 35 politieke gevangenen. Nicosia's nationalistische burgemeester, dr. Dervis verklaarde na Sir Hugh's radio toespraak: „Niets dan woorden. We heb ben niet het minste vertrouwen in de gou verneur. Ik geloof er niet in dat we tijdens het bewind-Macmillan tot een vergelijk zullen komen. De politiek der Tories is duidelijk tegen een overeenkomst tussen Griekenland en Turkije gericht". (UPI) Van regeringszijde in Parijs is vernomen dat reeds geruime tijd onder handelingen worden gevoerd over een wa penstilstand in Algerije. Men hoopt deze onderhandelingen tegen 20 januari tot een gunstig einde te kunnen brengen, waar door de reeds vier jaar durende strijd voor onafhankelijkheid van de Algerijnen, althans voorlopig, zou worden gestaakt. Bij de onderhandelingen-achter-de- schermen zou ook de Italiaanse premier Amintore Fanfani zijn betrokken. Fanfani komt vandaag in Parijs voor de vergade ring van ministers van Buitenlandse Za ken van de Europese Economische Ge meenschap. Hij zal tevens besprekingen voeren met president De Gaulle. De Fran se regering zou echter niet van zins zijn politieke besprekingen te beginnen met het Algerijnse Nationale Bevrijdingsfront (F.N.L.) De wapenstilstandsovereen komst zou een zuiver militair karakter dragen. De uitgebreide amnestiemaatre gelen zouden erop wijzen dat de Franse regering de strijd, die miljarden guldens en tienduizenden mensenlevens heeft ge- eist, wil staken. LISSABON (UPI) De Portugese auto riteiten zijn bereid generaal Humberto Delgado, de in de jongste verkiezingen verslagen leider van de oppositie, die zich in de Braziliaanse ambassade gemeld heeft voor politiek asiel, toe te staan het land te verlaten. Maar zij wensen hem niet als een politieke vluchteling te beschou wen. CAIRO, (UPI) In gezaghebbende kring te Cairo is dinsdag vernomen, dat een overeenkomst tussen Engeland en Egypte over de regelng van wederzijdse schade waarschijnlijk een dezer dagen onder tekend zal worden. Engeland eist schade vergoeding voor nationalisering van Britse eigendommen in Egypte (banken en ver zekeringsmaatschappijen) en Egypte eist vergoeding van de schade die is ontstaan door de actie tegen Suez. cle Symbolen Een Amerikaanse vroeg me eens of ik haar Nederland wilde laten zien. The r e al stuff, noemde ze dat, want ze wilde het land echt goed leren kennen. En aangenaam verrast door dit ongewoon verzoek toonde ik haar ons brave land van noord tot zuid, van oost naar west, en geen belangrijk ding sloegen we over. Ik meen de me te mogen prijzen, dat ik haar Neder land leerde kennen zoals geen Hollander het kent. En ze was na afloop diep en hevig teleurgesteld. Ze zei het wel niet met zoveel woorden, maar ze kwijnde als een verlepte bloem. Ik vroeg haar of ze griep had. „Nee", zei ze, „maar ehwhat about wooden shoes and national costumes?" Ik heb haar toen meegenomen naar de woeste inheemse volksstammen van onze duisterste achterlanden, en ik heb haar ook meegenomen naar ons nationale in sectenrestaurant, en eerst toen was ze vol maakt tevreden. Ze had Nederland „ge daan" en hoe! Een ander maal ondervroeg me een Mar- seillaanse zeeman diepgaand aangaande onze havensteden, die aan gevaarlijkheid hun weerga niet hadden op de hele we reld. Zoveel moorden als er op de „Séedi- que" gebeurden hadden er zelfs in Chi cago niet plaats. Ik vertelde hem o, heel voorzichtig dat we hier net zo over Mar seille spraken. En hij was hevig geschokt, om niet te zeggen gegriefd. En dat bracht me aan het nadenken over wat we ons zo in het algemeen voorstellen van een land. Ik kwam tot vreemde resul taten en ontdekte, dat ieder land zijn eigen symbolen, vooral voor aanstaande toe risten, had. Zwitserland: wintersport, koekoeks klokken. Frankrijk: Place Pigalle, rare juffen,. BB, bistrootjes en eethuisjes. Oostenrijk: Tirolers, jodelen, schuh- platterl. Amerika: gangsters, glamour, droom- keukens. Italië: macaroni, dieven. Spanje: stierengevechten, goedkoopte. Nederland: klompen en rare pakkies. Afrika: negers en wilde beesten. En toen begreep ik ineens waarom zo vaak mensen hevig teleurgesteld zijn als ik over Afrika vertel. Want dan krijgen ze géén bloed, géén niet na te vertellen orgiën, géén rituelen waarbij je de griezels over de mg lopen, géén luipaarden op. schoot, niets daarvan. Maar wel wolken krabbers, bromfietsen, moderne havens, gewone kleren. Maar zei men vroeger al niet: Tout c ompr en dr e c 'est tout par- do nn e r Sporry MONTREAL (UPI) De autoriteiten verwachten, dat de ijsbrekers er binnen de komende twee dagen in zullen slagen de buitenlandse schepen, die al ruim een maand .vast zitten. in_het ijs in de haven van Montreal en op de bovenloop van de St. Lawrencerivier, te bevrijden. Het zijn er nog twaalf, waarbij één Neder lands schip, de Prins Frederik Willem. Oorspronkelijk waren 13 buitenlanders in gesloten, maar de ijsbrekers hebben dins dag het Duitse vrachtschip Poseidon vrij- gekregen. Dit schip is nu op weg naar open zee. Verwacht wordt dat de andere twaalf schepen in konvooi naar open water zullen varen, geëscorteerd door ijsbrekers. Aan vankelijk heeft het er naar uitgezien, dat de 13 schepen er zouden moeten overwin teren. (Van onze correspondent in Parijs) Tijdens de eerste zitting, die de nieu we Franse regering gisteren onder voor zitterschap van president De Gaulle ge houden heeft, is besloten een aantal Alge rijnse leiders, die zich in gevangenschap bevinden, hun straffen kwijt te schelden of te verzachten. Zo zal de bejaarde lei der van de gematigd nationalistische M.N.A., Messali Hadj, die geruime tijd geleden naar een Frans eilandje werd ver bannen, op vrije voeten worden gesteld, al mag hij dan ook nog niet terugkeren naar zijn vaderland. Ben Bella, de beken de jonge F.L.N.-leider, wiens vliegtuig op weg naar Tunis twee jaar geleden door Franse militairen, buiten medeweten van de toenmalige regering-Mollet, werd on derschept, wordt met zijn kameraden uit de Parijse Santé-gevangenis overgebracht naar een vesting, waarschijnlijk Belle lie Voor alle ter dood veroordeelde Algerij nen (naar schatting tweehonderd) is de straf in levenslange dwangarbeid gewij zigd, terwijl tenslotte nog zevenduizend Algerijnen uit concentratiekampen in Al gerije zullen worden ontslagen. Gevange nisstraffen worden met e^n tiende ver minderd. Deze maatregelen van amnestie en cle mentie hingen al enige dagen in de lucht. Het is in Frankrijk trouwens gebruike lijk, dat een nieuwe president der repu bliek zijn ambtsaanvaarding laat begelei den door een amnestie jegens gevangenen en veroordeelden. Niettemin is het duide lijk, dat men dit keer ook een uitgespro ken politieke betekenis aan dit gebaar van De Gaulle mag toekennen. Men is in Pa rijs zelfs vrij algemeen geneigd hier een eerste stap te onderkennen voor een nieu we uitnodiging aan de Algerijnse rebellen met Frankrijk in overleg te treden voor het sluiten van een wapenstilstand. Het is ook opmerkelijk, dat De Gaulle deze amnestie een vrij opzienbarend ka rakter heeft gegeven, nu premier Debré morgen zijn eerste regeringsverklaring in het nieuwe parlement zal afleggen. President De Gaulle heeft zo tevens nog maals duidelijk gemaakt, dat hij Algerije nog steeds als het centrale en fundamen tele probleem voor de Franse vijfde repu bliek beschouwt, en ook dat hij geens zins van plan is zich zijn gedragslijn dooi de ultra's onder zijn aanhang of pseudo- aanhang te laten voorschrijven. Onder de Algerijnse afgevaardigden heerste de laatste dagen een niet geringe consternatie naar aanleiding van de voor nemens, die De Gaulle, eerder dan ver wacht werd, in daden heeft omgezet. Het ziet er echter naar uit, dat noch onder de Franse „colons" in Algerije, noch onder hun vertegenwoordigers in het parlement openlijke weerstand zal worden geboden tegen de liberale politiek, die De Gaulle op dit punt steeds onverbloemder en door tastender blijkt te willen volgen. (Reuter) —In een communiqué werd medegedeeld dat de amnestie onderdeel is van belangrijke te nemen clementiemaat- regelen. Volgens de minister van Voor lichting Roger Frey heeft premier Debré het kabinet medegedeeld, dat geen onder handelingen over de politieke status van Algerije worden overwogen. Er is geen wijziging gekomen in de vastbeslotenheid van de regering om de rechten van Frank rijk in Algerije te handhaven. RABAT (Reuter) In Rabat is de cle mentie voor Algerijnse nationalistische leiders toegejuicht. „Een uitstekend begin voor president De Gaulle," zo merkte een van de adjudanten van premier Abdoellah Abraham op. „Wij zouden in deze beslui ten gaarne een goed begin zien en wij wachten thans op het openen van werke lijke onderhandelingen" zo voegde hij hier aan toe. Wanneer een kamer geert, is haar grondvlak niet een vierkant of recht hoek, maar een al dan niet recht hoekig trapezium. Voor de verklaring moet worden uitgegaan van het woord geer dat: werpspies betekende en in het bijzonder: de driehoekige, spits toelo pende punt daarvan. Dan wordt geer ook gebruikt voor lappen en stoffen die puntig toelopen. Het werkwoord geren betekent dus: een schuine, scheve rich ting hebben. Een oorspronkelijk dialectische vorm naast geren is gieren. Men kent nog woord m als gierpont: pont die giprend (scheef) het water oversteekt en Gier straat: een straat die met een scheve ^hoek op een andere staat.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5