Koning Boudewijn bevestigt de beloften aan Kongo Tracé van nieuwe oostelijke randweg „Nederlanders boenen hun stoep meer dan hun lichaam" Bedrijfschap voor de zeepindustrie hield zijn eerste vergadering Leopoldstad wordt „gezuiverd" van werkloze Kongolezen T entoonstellingen in Amsterdamse kunsthandels WOENSDAG 14 JANUARI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Ambtenaar veroordeeld tot twee jaar Sociale Verzekeringsbank voor f 22.500benadeeld Protest taffen or>"'°ht6rs Jacob Marisstichting Henri Kiev exposeert in „Panorama-Mesdag" Uitreiking mr. Nijhoffprijs Politieke propaganda voor t.v. en radio NAACP geeft actie voor de twee negerjongens niet op Oude dame lag vijf dagen met gebroken been naast haar bed Amsterdamse journalisten ontstemd over knippen uit cabaretprogramma Er zijn valse papieren rijksdaalders in omloop Nederlandse onderschei ding voor Ierse president Mikojan voor de televisie In het gebouw van de Sociaal-Economi sche Raad te 's-Gravenhage is de eerste openbare bestuursvergadering gehouden van het bedrijfschap voor de zeep-, was middelen- en reinigingsmiddelenin dustrie. Daar hebben het woord gevoerd de voorzitter van dit bedrijfschap, de heer P. H. A. Hofkamp, de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en Publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie drs. W. K. N. Schmelzer, de voorzitter van de Sociaal-Economische Raad. prof. dr. G. M. Verrijn Stuart, en de plaatsvervan gende voorzitter van het nieuwe bedrijf schap, de heer J. van den Herik. De heer Hofkamp merkte op dat het ge bruik van toiletzeep in ons land per hoofd van de bevolking laag is. „Niet ten onrech te wordt van ons Nederlanders wel eens ge zegd dat wij onze stoep meer boenen dan ons lichaam". Hij gaf vervolgens enkele cijfers over deze bedrijfstak. De omzet van zachte zeep liep sinds 1949 terug van 22.000 ton tot 12.000, harde zeep van 14.000 ton tot 7.500 ton, zeeppoeders en waspoe- ders zonder perboraat van 6.000 tot 2300 ton. De omzet van perboraathoudende poe ders (de zelfwerkende wasmiddelen) steeg van 16.800 ton in 1949 tot 26.000 ton in 1958. Synthetische wasmiddelen zijn in 1952 voor het eerst op de markt gekomen. De afzet was in dat jaar 2500 ton. In 1958 was de afzet gegroeid tot 18.800 ton. Aan waskracht staat dit kwantum synthetische wasmiddelen gelijk aan 31.000 ton zelfwer kende wasmiddelen. Bevoegdheden Over de bevoegdheden van het bedrijf schap zei de heer Hofkamp, dat aan 't be drijfschap is overgelaten de regeling van de lonen en andere arbeidsvoorwaarden, de aanstelling en het ontslag van per soneel, de vakopleiding, omscholing en herscholing en de vaststelling van de ge talsverhouding in de ondernemingen waar over het bedrijfschap is ingesteld, de rege ling in verkoopovereenkomsten van het ri sico voor verkochte goederen en de wijze en het tijdstip van betaling van de koop prijs van die goederen, de administratie van ondernemingen waarvoor het be drijfschap is ingesteld, en de registratie van de ondernemingen. Niet alleen sociale functie Staatssecretaris Schmelzer merkte in zijn rede op, dat de eerste openbare ver gadering van dit bedrijfschap voor allen die het wel en wee van de P.B.O. ter har te gaat van groot belang is, omdat niet al leen een nieuw bedrijfslichaam zijn werk zaamheden begint, doch omdat het boven dien een bedrijfslichaam in de industriële sector is, waarin de uitbouw van de P.B.O. nog allerminst voltooid is. Wanneer men de functie van de bedrijfschappen uitslui tend ziet in de sociale sfeer, aldus de staatssecretaris, dan wordt daarmee ge heel voorbijgegaan aan de functionele ver bondenheid van allen die bij het produk- tieproces betrokken zijn en voorts ook aan de eenvoudige waarheid dat gezamenlijk gedragen verantwoordelijkheid slechts be staanbaar is, indien de werknemer ook een volledig inzicht heeft in de economi sche problematiek van de bedrijfstak. De hoofddader van de omvangrijke fraude waarvan in juli de Sociale Verzeke ringsbank te Amsterdam de dupe werd, is door de rech bank te Amsterdam veroor deeld tot een gevangenisstraf van twee jaar. In juli incasseerde een 23-jarig meisje uit Dordrecht op vervalste formulieren van de Sociale Verzekeringsbank bij der tig verschillende postkantoren in Amster dam. Haarlem en Leiden totaal 22.560. dertig keer een bedrag van 752.16. Zij was een vriendin van de verdachte, die op de Sociale Verzekeringsbank werkzaam was. In samenwerking met een andere ambtenaar van deze bank had de ver dachte de formulieren in duplo uitgetikt, een exemplaar naar de verschillende kan toren verzonden en het andere aan het meisje uit Dordrecht ter hand gesteld. De beide ambtenaren en het. meisje werden korte tijd later gearresteerd. In november heeft dp rechtbank het meisje, dat de che- oues incass«"".de. vHlgesnro'cn. Wel had zij strafbare feiten gepleegd, doch deze waren niet ten laste gelegd. Wat wel ten laste ge legd was achtte de rechtbank niet bewe zen. De 44-jarige collega v-n de verdachte werd tot anderhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Tien kleinkinderen van Jacob en Wil lem Maris hebben aan de leden van de Haagse gemeenteraad een brief gezon- den, waarin zij te kennen geven van me- 1 ning te zijn, dat de Jacob-Marisstichting door de wijze, waarop zij momenteel tc werk gaat. in gebreke is gebleven eer te betonen aan de nagedachtenis van Jacob Maris, zoals dat de bedoeling was inder tijd van de oprichters van deze stichting. De ondertekenaars van de brief verzoe ken de raadsleden de naam Maris van de ze stichting te verwijderen. De kunstschilder en graficus Henri Klcy uit Loenen zal eèn tentoonstelling van schilderijen, pastels en tekeningen van dc Deltawerken, de Pyreneeën, Noorwegen. Zweden en de bloembollenvelden in Ne derland in het „Panorama-Mesdag" in Den Haag gaan houden. De expositie duurt van 17 januari tot 9 februari. De mr. Nijhoffprijs voor vertalingen zal nv andag 26 januari in de Raadzaal in Den Haag worden uitgereikt. Deze prijs werd enige jaren geleden ingesteld door het Prins Bernhard Fonds. De voorzitter van de Sociaal-Economi sche Raad, prof. dr. G. M. Verrijn Stuart, zei in zijn rede onder meer dat de wet op de bedrijfsorganisatie stelt dat hoofd bedrijf- en bedrijfschappen kunnen wor den ingesteld voor ondernemingen die in het bedrijfsleven een gelijke of ver wante functie vervullen. In de bedrijfstak van de zeepbranche is echter geen eenvoudige structuur aanwe zig. Er is sprake van variaties in produk- tieprogramma's en voorzover gelijke pro- dukten worden vervaardigd geschiedt dit dikwijls nog langs verschillende wegen en worden zij uit verschillende grondstoffen gewonnen. Hoewel reeds bij de voorbereiding van bedrijfschappen in andere sectoren van het bedrijfsleven soortgelijke situaties moes ten worden beoordeeld, is bij de zeep-, was middelen- en reinigingsmiddelenindustrie voor het eerst in zijn volle omvang het probleem aan de orde gekomen, hoe de begrenzing van een bedrijfschap moest worden geregeld. Voor dit nieuwe bedrijf schap is echter een bevredigende afbake ning verkregen, al zijn er bepaalde pun ten die eigenlijk nog eens nader zouden moeten worden bezien, indien men ook for meel sluitende oplossingen wil bereiken. Met name dacht hij aan de bevoegdheid van dit bedrijfschap op sociaal gebied. De plaatsvervangende voorzitter van het bedrijfschap, de heer J. van den Herik zei dat met de instelling van dit bedrijf schap men is overgestapt van de machts verhouding in de rechtsverhouding, in het gelijkelijk waarderen van alle factoren in het produktieproces. Dit bedrijfschap is niet door dwang, maar wel mede door aan drang van de overheid tot stand gekomen. De wijze waarop deze aandrang heeft plaats gehad, is zeer te appreciëren. Dezer dagen zal er op uitnodiging van de staatssecretaris van onderwijs, kun sten en wetenschappen, mr. Höppener, ten departemente een bespreking plaats hebben met vertegenwoordigers van de omroepverenigingen, teneinde na te gaan op welke wijze er zowel voor radio als te levisie politieke propaganda kan worden gemaakt. Dit overleg moet niet gezien wor den, aldus is ons meegedeeld, als een uit vloeisel van een klacht, welke tegen het beleid van 'n bepaalde omroep in deze zou zijn gevoerd. Doel van het gesprek is al leen om tot 'n voor alle partijen zo bevre digend mogelijk regeling te komen. Wijziging spreekuur. De Haarlemse wethouder van sociale zaken en volksge zondheid, mevrouw mr. E. A. J. Schelte- ma-Conradi, zal vrijdag niet om 11 uur, maar om 2 uur spreekuur houden (ver betering). WADESBORO (UPI) De Nationale vereniging ter behartiging van de belangen der kleurlingen in de Verenigde Staten, de N.A.A.C.P., overweegt zich tot het Hoog gerechtshof van de staat Noord-Carolina of tot een federaal hof te wenden in de zaak van de twee negerjongens die tot opsluiting in een opvoedingsgesticht zijn veroordeeld omdat zij met een blank meisje een kusspelletje hebben gespeeld. De kin derrechter van Monroe, J. Hamilton Price, baseerde zijn vonnis op het feit dat David Simpson en James Thompson reeds eerder bij delicten betrokken zouden zijn geweest. De huiselijke omstandigheden zouden mede van dien aard zijn, dat plaatsing in een opvoedingsgesticht tot hun 21ste jaar „voor hun bestwil" is. Walter Johnston van het hof van Wadesboro bevestigde het vonnis op dergelijke overwegingen. De delicten zouden teruggaan tot april 1958. De advocaten van de N.A.A.C.P. (Natio nal Association for the Advancement of Colored People) hebben er op gewezen dat de achtjarige David en de tienjarige James een blanco strafregister hebben en dat de burgerlijke rechten en vrijheden van de jongens zijn geschonden. De gouverneur van Noord-Carolina, Luther Hodges, heeft medegedeeld tien tallen telegrammen uit de gehele wereld te hebben ontvangen waarin tegen de ver oordeling wordt geprotesteerd. Overigens is ook hij van oordeel dat het vonnis slechts het bestwil van de jongens beoogt. Toen een familielid van de f'2-jarige mevrouw Van B., wonende aan de Heeren laan te Zeist, dinsdag aan de woning geen gehoor kreeg, riep zij de hulp van de politie in. Deze verschafte zich toegang tot het huis en trof de bejaarde dame naast haar bed op de grond aan. Zij had een been gebroken en lag daar sinds verleden week donderdag. Buren hadden haar po gingen om door middel van klopsignalen de aandacht te trekken, niet gehoord. Het Amsterdamse journalistencabaret richt zich zo vernemen wij schriftelijk tot de programmaleiding van de AVRO om er zijn ernstige ontstemming over ken baar te maken dat deze omroep zonde'- voorafgaand overleg heeft, geschrapt in teksten van zijn programma „Pers-vers" in de rubriek „Gastenavond" van dinsdag avond. De opname van de in overleg met de programmaleiding uitgekozen teksten geschiedde zaterdagmiddag. Bij de uit zending bleek dat bepaalde zinnen van een sketch uit. de band waren geknipt. De Am sterdamse journalisten-cabaretiers zijn van mening dat daardoor het karakter van hun programma op onbehoorlijke wijze geweld is aangedaan. (Van onze correspondent in Brussel) Koning Boudewijn van België heeft gistermiddag onverwacht voor de Bel gische radio, in het Nederlands en in het Frans, in een rede de regeringsverklaring over de politieke toekomst van Kongo en Ruanda-Urundi bevestigd. De koning zei, dat hij het aan de nagedachtenis van zijn grote voorgangers, stichters van het Belgisch beschavingswerk in Afrika, ver plicht was persoonlijk de politieke her vormingen in Kongo bekend te maken. Het is onze vaste wil, aldus koning Bou dewijn, de Kongolese volken naar onaf hankelijkheid te leiden, echter niet met onredelijke overhaasting, noch onver geeflijke aanvullingen. De onafhanke lijkheid is een statuut, dat in een be schaafde wereld de vrijheid, de orde en de vooruitgang garandeert. Zonder so lide instellingen en ervaren Kamers, zon der intellectuele vorming is het democra tisch regime slechts schijn, bedrog en tirannie. De boodschap van de koning eindigt met een oproep om de nieuwe weg edelmoedig en met overtuiging te volgen. Een groots en trots peispectief ligt voor ons, dat wij zullen venvezen- lijken wanneer wij een gemeenschappe lijke wil en discipline verenigen met het begrip van de toekomstige welvaart van onze beide landen. De verklaring is gisteren in de vier voor naamste inlandse talen van Kongo voor de radiostations gelezen, evenals in het Frans en het Nederlands. Te Leopoldstad brach ten de kranten gisteren speciale edities met de teksten van de regeringsverklaring en 's konings boodschap. Gisteravond was Leopoldstad rustig en men heeft de indruk dat voornamelijk de boodschap van de koning, die in Kongo een groot prestige heeft, de gemoederen heeft gekalmeerd en bij de inlanders alle twijfel heeft wegge nomen nopens de plechtige belofte van de Belgische regering. Of hiermee de politieke moeilijkheden uit de weg zijn geruimd, is vooralsnog niet duidelijk. De Belgische regering heeft in haar verklaring termijnen genoemd voor de oprichting van de ge meenteraden. de gewestelijke raaen, de provincieraden, een representatieve staten- generaal en een senaat. Zij heeft ook be loofd geleidelijk haar macht aan de nieuwe Kongolese instellingen over te dragen, wanneer de „wijsheid en rijpheid' van de Kongolese volken die overdracht mogelijk maken, met eerbiediging van de persoon lijkheid en de bescherming van het per soonlijk bezit. Het woord en het begrip WK5WK m VERKEERöWEGEJt SPOORWEGEH „onafhankelijkheid" komt tweemaal for meel in de regeringsverklaring voor, ter wijl een referendum over de associatie van België en Kongo in de toekomst in het vooruitzicht wordt gesteld, als eindpunt van de hervormingen. Op het eerste gezicht is die verklaring niet bevredigend voor de extremistische Kongolese nationalisten, zoals dc gearres teerde burgemeester Kasavubu, die aan de leden van de Belgische werkgroep in de cember verklaarde, dat alleen onvoorwaar delijke onafhankelijkheid en het vertrek van de blanken uit Kongo de enige aan vaardbare oplossing is. Maar de regerings verklaring is van dien aard, dal zij de massa van de inlanders geruststelt, terwijl de boodschap van de koning die beloften voor de wereldopinie zo plechtig heeft be vestigd, dat geen enkele Belgische regering zich aan die formele plicht zou kunnen, noch durven onttrekken. Wanneer de provincieraden en de staten- generaal zullen functioneren, zal oe kwes tie van het referendum over de uiteinde lijke band van België met Kongo wel spoedig aan de orde komen. Het is niet mogelijk te voorspellen of dit referendum als eindpunt van de nieuwe democratische ontwikkeling in 1965 of later zal worden gehouden. Het tempo in Afrika is echter niet langer de trage wandeling der karavanen, maar de snelheid van het straalvliegtuig. Zal Kongo, zonder nieuw bloedvergieten, een moderne en gerespecteerde democrati sche staat kunnen worden, of zal het onder een regering van een meerderheid van Kongolezen spoedig overhellen naar een militaire dictatuur, zoals Soedan? Dat is feitelijk de kern van de zaak. Zonder de Belgische administratie zou Kongo overi gens op het ogenblik spoedig uit elkaar vallen, want vele negerstammen staan vijandig tegenover elkaar. De regeringsver klaring brengt anderzijds praktische en directe voordelen voor de inheemse bevol king. In de eerste plaats vervangt het een heidsstatuut talrijke wetteksten en decre ten, waardoor bijvoorbeeld alle Kongo lese ambtenaren, die aan de voorwaarden voldoen, hetzelfde salaris zullen ontvangen als de Europese ambtenaren. Enkele hon derden gekleurde ambtenaren krijgen sala rissen tussen 600 en 1500 per maand. Onvermijdelijk zal die nieuwe salarispoli- tiek een weerslag hebben op de lonen van de arbeiders en de salarissen van de Euro pese en inlandse kantoorbedienden in de particuliere industrieën. Een tweede, moreel voordeel, is de op heffing van alle rassendiscriminatie. Ver der zal de basis van de berekening der minimumlonen voor de industrie-arbeiders worden herzien. De Europese ambtenaren krijgen de formele belofte, dat hun statuut zal worden gehandhaafd. Critiek In het parlement gaf de verklaring gis teren geen aanleiding tot een debat. De socialistische woordvoerder critiseerde het rooms-katholiek-liberaal kabinet omdat de socialistische oppositie bij de redactie van het Kongo-document niet werd betrokken. Sociaal en economisch gaan de maatregelen van de regering niet ver genoeg en er zou den meteen maatregelen moeten worden genomen om de werklozen in de grote Kongolese centra te helpen, aldus het so cialistische standpunt. Over de verklaring werd niet gestemd en het bleek duidelijk dat er tussen de drie nationale partijen vrijwel geen grote meningsverschillen be staan. In de politieke kringen was er zelfs sprake van de vorming van een nationale drie partijen-regering met de socialisten, opdat de nationale regering de Kongolese politiek krachtiger ter hand zou kunnen nemen. Intussen is de uit de vertegenwoor digers van de drie partijen samengestelde parlementaire enquête-commissie gister avond met een speciaal vliegtuig vertrok ken voor het onderzoek naar de oorzaken van de onlusten. (Reuter) De speciale correspondent te Leopoldstad van het rooms-katholieke Belgische blad „La Libre Belgique" meldt, dat men in Leopoldstad begint censuur op nieuwsberichten toe te passen. Het kan toor van het Belgische persbureau „Belga" in Leopoldstad ontkent evenwei dat er censuur zou zijn of worden toegepast. Op dit kaartje is het tracé van de oostelijke randweg aangegeven, waar van wij in ons blad van vorige weck woensdag een uitvoerige beschrijving hebben gegeven. Men ziet vijf aan sluiting spunten van de nieuwe weg: nabij de Veiser tunnel, bij de afsplit singen van rijksiveg 9 en de weg naar Buitenhuizen, en nabij de Amster damsevaart en de Schipholweg. De plaats van laatstgenoemd aansluitings- punt is nog niet definitief vastgesteld. Bij de Amsterdamsevaart komt een reusachtig klavervormig verkeers plein. De nieuwe weg zal waar schijnlijk omstreeks het midden van dit jaar worden aanbesteed. I-Iet ministerie van Justitie deelt mede, dat er sinds kort valse muntbiljetten van 2.50 in omloop zijn. Het aantal van de tot op heden in beslaggenomen valse exem plaren is niet groot. De valse biljetten ver tonen bij vergelijking met een echt munt biljet duidelijke afwijkingen. De donkerblauwe kleur van de voorkant is flets en de verticale, golvende, grijze ar cering, welke de ondergrond van de voor zijde van een echt muntbiljet vormt, ont breekt. Hierdoor maakt de kleur van het papier een lichte indruk. De haren van de beeltenis van Koningin Juliana zijn bij het valse muntbiljet niet scherp weergegeven. Aan de achterzijde vertoont het druk- beeld slechts één kleur, namelijk donker blauw in plaats van grijs en blauw, zoals bij de echte. De figuren zijn niet scherp ge drukt. Vooral in het midden binnen de ruit figuur komen witte plekken voor. Het nummer van het muntbiljet is in de zelfde blauwe kleur gedrukt als het overi ge drukbeeld. in plaats van in de zwarte typografische nummerinkt. De tot op heden in beslag genomen valse exemplaren dragen hetzelfde nummer: 5 J C 018093. Men wordt verzocht, terstond de politie te waarschuwen als men een dergelijke valse papieren rijksdaalder ontvangt of in zijn bezit blijkt te hebben. De president van de Ierse republiek, de heer Sean O'Kelly, heeft het grootkruis van de huisorde van Oranje Nassau ontvangen. De Nederlandse ambassadeur in Dublin, dr. P. A. Kasteel, heeft de onderscheiding, die verleend is uit erkentelijkheid voor de diensten die de heer O'Kelly aan de ko ninklijke familie heeft bewezen, uitgereikt. Bij de stichting „Kunstkontakt" in de eerste Jacob van Campenstraat exposeert tot 1 februari een jonge Italiaanse kunste naar grafiek van een grote levendigheid wat betreft onderwerp en uitvoering. Filip- po Albertoni kan enthousiast zijn over landschappen, stadsgezichten en mensen in velerlei omgeving. Hij kijkt met de ogen van een impressionist. Maar door de vaart, waarmee hij zijn indrukken noteert, kreeg zijn handschrift iets van de tekenwijze van de expressionisten. Zijn kunst is een wei nig gecompliceerde en zeer innemende. Zij steunt op voldoende vaardigheid en zou op gezonde wijze verder kunnen ont wikkelen. Santee Landweer laat tot 22 januari werk van het echtpaar Koemans-Peletier zien. Schilderijen van L. Koemans-Peletier za gen we al eerder. Zij zijn nogal ongelijk van aard en kwaliteit. Een babyportret is wel knap te noemen en kennelijk naar de natuur gedaan. Mevrouw Koemans werkt echter ook uit het hoofd, dacht ik, om tot iets meer eigens te komen. Wat vervelend wordt dan toch wel de herhaling van een onderwerp van haar voorkeur. Ik kan wel geloven in een met ernst betrachte ont wikkeling, maar acht een eigen expositie nog wat te vroeg. Het werk van H. Koe mans komt me oppervlakkiger voor. Dan zie ik toch liever het pogen van zijn echt genote. Al kon ik zijn werk dan niet le lijk vinden. De ceramiek is om vormge ving en net gebruik van kleuren interes sant te noemen, al koester ikzelf dan wel andere voorkeuren. Ik kan me voorstel len dat dit werk het op bepaalde plaatsen goed kan doen en zou eventuele bezitters hiervan geen smakeloosheid kunnen ver wijten. In de kunstzaal Magdalena Sothmann wordt tot 24 januari een expositie van werk van Herbert Fiedler gehouden. Drie jaar geleden exposeerde hij daar ook. Ik dacht dat het korter geleden was. Fiedlers kunst blijkt dus sterk in de herinnering te blijven leven. Op het eerste gezicht is het geen innemende kunst, maar van een per soonlijkheid waar men niet omheen kan. Wat de aquarellen betreft is die persoon lijkheid wel innemend. Daarbij loopt men de kans van die grote kerel te gaan hou den. Niet zonder ontroering stond ik voor Fiedlers grote zelfportret, het portret van iemand, die het verre van gemakkelijk heeft gehad. Iemand, die van het leven houdt, maar weet hoe wrang het kan zijn. Hij lijkt onhandig. Zijn schilderkunst is in ieder geval verre van handig. Maar zeer positief! Van compositie bovendien bijzon der gaaf en daarmee getuigend van het toch rustig volgen van de eigen lijn. Hij toont in die lijn ook echt verder te zijn ge gaan. De lang niet jonge man legt zich niet neer bij het verworvene. Wat betreft zijn kleur boekte hij een winst. Met grotere stelligheid schilderde hij zijn portretten Men kan hem. als men wil, expressionist noemen. Maar als een impressionist toont hij zich geïnteresseerd in het licht: meestal het koude van de lichtgrijs blikkerende lucht of van een be paald soort kunstverlichting, waarvoor ook Lautrec kon voelen. Gezien sommige zijner onderwerpen zou hij van Lautrecs tijd kunnen houden. Maar ook kan hij op gaan in de verbeelding en religieuze of mythologische onderwerpen, schilderen. Ondanks zijn bijna grof te noemen wijze van schilderen ademt zijn werk een schil derkunstige cultuur. Dacht hij aan Hals' Hille Babbe toen hij zijn vrouw met de papagaaien schilderde? Hij dwingt in ieder geval ons daaraan te denken maar pas als we met hem mee leerden gaan. Zijn menselijkheid maakt dat niet zo moeilijk. En door hetzelfde past zijn werk ook al tijd tussen dat van anderen, zoals op de Hollandse Aquarellistenkring, die niet meer zonder hem te denken is. Zou Niels Hamel, die te zelfder tijd bij Sothmann aquarellen, enkele gouaches en tekeningen exposeert, ook niet tot genoem de vereniging gaan behoren? Nu wordt werk als het zijne daar al getoond. Maar Hamel is nog jong en gezien zijn kunde en enthousiasme is ei veel van hem te ver wachten. Hij heeft een stevige manier van doen. Zijn kleurgevoel is goed. Waar iets niet direct mooi, maar toch eer niet te ontlopen realiteit is, weet hij tot fraaie re sultaten te komen Hij bewees dit met een Amsterdams stadsgezicht uit een weinig aantrekkelijke buurt al eens. Hier ontmoet men veel van Parijs en dat is meestal ple zierig. Boh Buys NEW YORK (Reuter) De Russische vice-premier Mikojan heeft voor de Ame rikaanse televisie verklaard atheïst te zijn en tot de overtuiging te zijn gekomen dat God niet bestaat voordat hij ooit iets van Marx had gelezen. Op school hebben de leraren getracht mij ervan te overtuigen dat er een God is, maar zij zijn daar nooit in geslaagd, aldus Mikojan. Ik had liever alleen door de Verenigde Staten gereisd zonder voortdurend omgeven te zijn door rechercheurs en andere politiemannen, zo vervolgde hij. Mikojan legde er voorts de nadruk op dat de Sovjet-Unie van plan is de Verenigde Staten voorbij te streven op het gebied van de produktie en verklaar de uit zijn gesprekken met Amerikanen de indruk te hebben gekregen, dat het Ame rikaanse volk vrede wil. Hij merkte op dat hij zijn reis niet vermoeiend had gevon den. Maar, zo voegde hij hieraan toe, ik heb zoveel redevoeringen gehouden, dat de mensen hier misschien gaan denken dat ik senator wil worden. In een rede tot studenten aan de univer siteit van Californië zei Mikojan, dat een Amerikaan Rusland kan bezoeken, maar dat het. Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken communisten uit de Verenigde Staten weert Mikojan is gisteren uit Los Angeles in New York aangekomen, er was een gro te politiemacht op de been, die verhinder de dat Hongaarse vluchtelingen met span doeken waarop leuzen als „Mikojan, moor denaar" stonden, tot de uitgang van het vliegveld doordrongen. Mannen van de Amerikaanse veiligheidsdienst, die op het vliegveld van Los Angeles de bagage on derzochten van mensen die met hetzelfde vliegtuig als Mikojan reisden, ki-egen de schrik van hun leven toen een gemoedelijk heertje zei dat in zijn koffer twee ontste kingsapparaten voor bommen zaten De man was met de, overigens ongevaarlijke ontstekingsbuizen, voor zijn firma op reis naar een regeringsarsenaal. Nadat des kundigen hadden hrv.wprën dal de ontste kingsapparaten ongevaarlijk waren, mocht de koffer worden ingeladen Miko jan lachte hartelijk, toen het incident hem werd verteld.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9