Groot aantal tehuizen lost het bejaardenprobleem niet op Perez Het „gedroomde autorijden van William van Dijk is dank zij de televisie nu werkelijkheid geworden Gecombineerd concert in Halfweg Méér verpleegbedden nodig voor chronisch zieke bejaarden balans* r opruiming c Blijspel in de Glip Gebr. H. en F. Kimman Buslijn 11 had een half uur vertraging MAANDAG 19 JANUARI 195 9 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT GESPREK MET DOKTER K. KOK Burgerlijke Stand van Haarlem Marktkoopman bestolen van 1450, UIT STAD EN STREEK Wilt u de nieuwste OPEL's huren? President van rechtbank neemt afscheid in Haarlems stadhuis Haardstoeltje in brand door oververhitting Het vierdorpentoernooi Mej. G. van Gasteren gehuldigd Toenemende strijd in alle afdelingen Aerdetihouter versperde met twee auto's de weg Minder ongevallen in Heemstede Van der Vossen exposeert nu in Deventer Brief met 40.000, zoekgeraakt Dodelijk ongeluk op Hoogoventerrein Operatie met hindernissen Chirurgen redden leven van Indiaans kind De problemen van de bejaardenzorg liggen over het algemeen anders dan de gemiddelde leek zich voorstelt. Het gevaar bestaat, dat door het vasthouden aan bij komstigheden naar een oplossing van bet vraagstuk gestreefd wordt, die in plaats van een zegen, een vloek voor de bejaarden kan worden. Dit staat te gebeuren met de bouw van verzorgingshuizen voor bejaarden. Alleen al in Zuid-Kennemerland bestaan plannen tot het bouwen van niet minder dan negen bejaardentehuizen. Wanneer al deze plannen zullen zyn gerealiseerd, bestaat de mogelijkheid, dat men met alle goede bedoelingen, zyn doel ver voorbij geschoten is. Dit is de mening van de Haarlemse ge meentelijke geriater dokter K. Kok, met wie wij een gesprek over de moderne be jaardenzorg hadden. Dokter Kok stelde daarbij dat bij bejaarden, die in bejaarden tehuizen worden opgenomen, zonder dat zij er sociaal-medisch al aan toe zijn, een versnelde geestelijke en ook lichamelijke aftakeling dreigt. Hij is van mening, dat de geestelijk en lichamelijk gezonde be jaarde mens thuis hoort in zijn eigen wo ning ergens midden in de wijk waar hü geleefd en gewerkt heeft en waar hij zijn kennissen heeft. Wel zou daarbij natuurlijk gezorgd kunnen worden voor speciale be jaardentehuizen, die vanwege het gerief zeer gewaardeerd worden. Valide bejaar den, die van hun wijken verhuizen naar een prachtig van alle gemakken voorzien bejaardentehuis, lopen het gevaar, dat zij op sociaal gebied ontworteld raken, het geen zich al spoedig op lichamelijk of geestelijk gebied wreekt. Dokter Kok gelooft, dat het eigenlijke bejaardenprobleem pas klemmend begint te worden, wanneer er sprake is van lang durig zieke bejaarden. De ontwikkeling van dit vr igstuk ontstaat niet alleen door de relatieve en absolute veroudering van de bevolking, maar ook door de histo rische ontwikkeling van moderne zieken huizen uit de vroegere gast- en godshui zen. Vroeger ging een patiënt pas naar een ziekenhuis, als zyn familie, buren of vrienden hem of haar niet meer konden verplegen. Thans zijn de ziekenhuizen langzamerhand geworden tot „gezond- heidsfabrieken", waar men voor zyn ge nezing tydelyk verblyft. Hierdoor kwam er in de ziekenhuizen steeds minder plaats voor langdurig zie ken. Langzamerhand werden de plaatsen die oorspronkelijk voor deze gevallen ge reserveerd waren opgeëist door de zieken verpleging. Daardoor ontstond er een te kort aan plaats voor langdurig zieken en dit had weer tot gevolg, dat allerlei men sen bevoegd en niet-bevoegd parti culiere verpleeghuizen gingen exploiteren. Hieruit ontstonden klachten en dit leidde bijvoorbeeld weer tot de Haarlemse ge meentelijke verordening op de rust- en verpleeghuizen, die onlangs door de kan tonrechter onverbindend werd verklaard. Dokter Kok was van mening, dat Haarlem zo spoedig mogelijk een nieuwe verorde ning zal moeten maken, ofschoon hij wees op de consequentie, die de bestaande reeds heeft gehad voor het aantal beschikbare verpleegbedden, dat nog weer meer is teruggelopen. Op het ogenblik is het zo, dat er in Zuid- Advertentie Het Perzisch Tapijthuis Amsterdam Rokin 116 Rotterdam Den Haag Utrecht - Arnhem Hilversum BEVALLEN van een zoon: 12 jan.: J. M. Brouwer-Baardman; 13 jan.. H. W. Kroes-Verdam; A. M. Schenke-Van Kam pen; C. Lammers-Sieraad; 14 jan.: J Fran sen-Kool; A. M. de Heer-Louwerens; H. Klijn-Van Tintelen; A. A. E. Prevost-Bun- schoten; 16 jan.: A. Soellaart-Toorenent, J. Blokker-De Muinck; 17 jan.: E M. H. Krouwels-Drost; A. H. M. Westerman-Van der Aar; J. C. Koelemeijer-Fictoor. BEVALLEN van een dochter: 11 jan.: C. de Jong-Broer; 13 jan.: H. J. Bouwer- Keur; G. Korver-De Waal; E. C. Steijl- Oudendijk; J. C. P. M. van Brugge-Van den Broek; W. H. Heesterman-Van der Maën; 14 jan.: L. J. Sieraad-Veldhuis; 16 jan.: L. G. W. Barten-Noordermeer; A. E. Bosch- Oschatz; A. J. Limburg-Franken; 17 jan.: J. F. H de Groot-Sloekers. ONDERTROUWD: 13 jan.: J. Scholten en W. H. P. Schaap; 14 jan.: J. H. J. Leistra en H. W. C. A. Honnebier, A. F. van de Velde en A. van Keulen, J. E. Bruinzeel en H. C. van Aken, J. van Zeelt, en W. J. van Andel, A. J. Westdorp en H. J. van Buren, P. W. Klaij en M. E. Mokkenstorm, N. J. J. M. Duijn en E. Mattemaker GETROUWD: 14 jan.: J. N. Heeremans en M. G. M. Blom, A. G. Westdijk en A. Damstra. N. P. Westerman en C. J. Kruijer, J. P. Castenmiller en A. M. Ruigrok, P. P. J. Baltes en E. M. J. Hoomans, A. J. Boo gaard en J. C. Kraaijenhagen, G. P. Riet en P. M. Siewertsen; 17 jan.: D. van Gelder en J. C. van Egmond, H. Hekel en S. E. Visser, H. R. Dalman en J. van Woensel, J. M. J. van Duijn en J. M. Mosseveld, H. J. Prins en M. A. Siebeling, H. J. van Bnekel en A. W. Bruininks. OVERLEDEN: 11 jan.: J. J. Heijnen- Zuidstra, 59 j., Zijlweg; 12 jan.: G. Pelli- kaan, 70 j., Bloemhofstraat; 13 jan.: J. G. C. van Aken-Schepp, 78 j., Wagenweg; A. van Ree-Van Rossen, 86 j., Leidsevaart; R. H. Bandsma, 56 j., Hazepaterslaan; 16 jan.: J. G. Hirs, 72 j., Trompstraat; H. J. van der Ploeg, 81 j., Kleverparkweg; H. C. M. Wah- len, 3 uur, Spanjaardslaan. Kennemerland een tekort van 600 bedden bestaat, waardoor de ziekenhuizen, die hun langdurig zieken niet meer kunnen laten afvloeien, hopeloos vastlopen. Hieruit is volgens dokter Kok voor een belangrijk deel het tekort aan ziekenhuisbedden te verklaren. Een ander gevolg is, dat de ziekenfond sen zich geheel van de verpleeginrich tingen hebben gedistancieerd. Daardoor moet de bejaarde, als hij uit het zieken huis komt, zelf de verpleegpriizen betalen. Kan hij dit niet dan springt Sociale Zaken bij, maar dan komt het beruchte verhaal- recht om de hoek kijken. Als oplossing zag dokter Kok een niet op winst afgesteld en door de ziekenfonds raad erkend verpleeginrichtingswezen, pa rallel aan het ziekenhuiswezen, doch op een ander niveau. Naar zyn mening dienen de verpleeginrichtingen nauw met de be staande ziekenhuizen samen te werken, maar smeten zy overigens geheel zelf standig ontwikkeld worden met een eigen directie en een medische leiding, die in handen is van een geriater. Aangezien de ziekenhuisbouw voort durend bij de stadsontwikkeling ten achter is, bestaat er een flinke expansiedrang waardoor een bij een ziekenhuis aanwezige verpleeginrichting voor chronisch zieken al spoedig „geannexeerd" dreigt te worden. De ontwikkeling zoals dokter Kok die ziet, heeft in Haarlem en omgeving al vastere vormen aangenomen, al is men nog lang zover niet, dat het probleem van de chro nische zieke bejaarden is opgelost. Een eerste stap in de goede richting is gezet door de diaconie van de Nederlands her vormde gemeente, die haar rusthuis in de Jansstraat verbouwt tot v-jn modern ge outilleerde verpleeginrichting voor chro nisch zieke bejaarden, die over ongeveer tweehonderd bedden zal beschikken. De valide bejaarden, die tijdelijk in „Duin en Daal" verblijven, zullen niet meer naar de Jansstraat terugkeren, maar te zijner tijd naar een nieuw te bouwen rusthuis in Parkwijk gaan. Verder zoekt de rooms-katholieke Stich ting Pius XII voor een op te richten ver pleeginrichting naar mogelijkheden in de omgeving van Haarlem en tenslotte is daar het intergemeentelijk overleg tussen Haar lem en een aantal, randgemeenten over de oprichting, van een neutraal verpleeghuis. Mocht dit overleg'niet slagen, dan is de gemeente Haarlem eventueel bereid alleen verder te gaan. Als al deze plannen zijn gerealiseerd, zullen de 600 beddèn beschik baar komen. Maar voorlopig is het zover nog niet. Behalve als vakantieverblijf dient „het pension" ook nog steeds als dankbaar toe- vluchtsobject voor de toneelschrijver, die om een speelbaar onderwerp verlegen is. In een dergelijk stadium zonder inspiratie kan hij hier immers altijd weer een aantal figuren tezamen brengen, wier onderlinge confrontatie met enige routine meestal wel een bruikbare handeling oplevert. Een dergelijk stuk is „Heb ik u niet eerder ge zien?" door Ed. Terlingen en Henk Bakker, dat de toeschouwer naar het pension „Den- nelust" op de Veluwe verplaatst. In dit gastenmilieu oefent een cassette met kost bare juwelen een funeste aantrekkings kracht uit op twee elegante zware jon gens, die zich hier onder valse namen heb ben aangemeld. Terwille van de gewenste spanning zijn dit echter niet de enige tijdelijke bewoners, die niet zijn wat zij lijken, want tegen het slot presenteert de vermeende huisknecht zich als een schran dere detective en blijkt de meelijwekkende figuur van de „dove" Beets zijn niet min der uitgekookte assistent te zijn. Om het traditionele „happy ending" compleet te kunnen maken, laten de schrijvers dan nog even en passant onthullen dat de sympa thieke Karin indertijd onschuldig is ver oordeeld. zodat haar toch nog een geluk kige toekomst aan de zijde van de trouwe Huib Kramers in het vooruitzicht kan wor den gesteld. Onnodig hieraan toe te voegen, dat de beide boeven onder hoongelach van het publiek met de kous op de kop tot een smadelijke aftocht worden gedwongen. Zaterdag heeft de toneelvereniging „Ben- nebroek" in wi.jkgebouw „De Princehof" bewezen, dat het stuk over voldoende kwa liteiten beschikt om er met veel succes een feestavond mee te kunnen vullen. Onder regie van de heer Th. Peters is het een verdienstelijke opvoering geworden, waar de leden van de buurtvereniging ..De Glip" bijzonder dankbaar op hebben gereageerd. Deze toneelvereniging beschikt over een aantal goede dameskrachten: Tini Beliën, Corrie Peters en mevrouw G. Abswoude- De Winter, die zich met levendige flair onderscheidden. De heren speelden over het algemeen iets stroever, waarbij zij bovendien vrij slordig articuleerden. Zo moet B. van der Aar attent worden ge maakt op zijn monotone dictie, ofschoon hij de schurkachtige Dommering verder niet onverdienstelijk typeerde. Met waar dering kunnen ook worden vermeld de autoritaire politieman van Th. Peters, de invalide notaris van Arn. Mense en de kwasi-dove Beets van J. van Egmond. Een 21-jarige Haarlemse marktkoop man, die zaterdagavond om half negen zijn auto met textielgoederen op de Ge dempte Oude Gracht in Haarlem had ge parkeerd, kwam zondagmiddag om half drie tot de ontdekking, dat het raam van het rechterportier open stond. Hij had de wagen afgesloten. Het bleek, dat een gro te partij textiel, waaronder pyjama's, la kens, onderkleding, sokken en een wollen autoplaid, totale waarde 1450, was ver dwenen. Nieuws in het kort Meisje gewond. Een 15-jarige Haar lemse hulp in de huishouding, die zatei-- dagavond om elf uur in de Grote Hout straat in Haarlem bij perceel 124 met haar fiets overstak, lette waarschijnlijk niet voldoende op het verkeer. Zij werd aange reden door een personenauto, die uit zui delijke richting kwam en viel met fiets en al op het westelijke trottoir. Met een lich te hersenschudding en een schaafwond werd het meisje per GG en GD naar de Mariastichting vervoerd. Lezing over India. In een donderdag 22 januari te houden bijeenkomst van „Buurtbelang Aerdenhout-Bentveld" in hotel „Boekenrode" zal ir. F. B. Carbasius Weber spreken over India. Maranatha-asmcnkomst. Op uitno diging van de Stichting tot verkondiging van het evangelie en verspreiding van christelijke lectuur zal ds. J. Visser uit Amsterdam op donderdag 22 januari des avonds om acht uur in de Zuiderkapel in Haarlem spreken over het onderwerp „Hoe zal het er uitzien in het duizendjarig rijk?" Het zangkoor van de onafhankelijke Baptistengemeente uit Amsterdam zal enige liederen zingen. Op 27, 28 en 29 januari wordt in de Zdiderkapel een Ma- ranathaconferentie gehouden, uitgaande van „Het Zoeklicht". Roofoverval, 's Nachts om half drie trof de politie in de Paternostersteeg te Amsterdam een niet geheel nuchtere 19- jarige matroos aan, die een bloedende wond aan zijn gezicht had. Hij was in ge zelschap van een 23-jarige Rijnvaartschip- per. Beiden verklaarden door twee onbe kende mannen te zijn neergeslagen. De matroos zou daarbij van een enveloppe met duizend gulden zijn beroofd. Advertentie BEL DE OFF. DEALER Afd. Verhuur - Houtplein 23 Telefoon 13850 11578 Het afscheid van de president van de Haarlemse rechtbank, mr. A. M. van Tuyll van Serooskerken, die wegens het berei ken van de zeventigjarige leeftijd aan het einde van deze maand met pensioen zal gaan, zal plaats hebben in het Haarlemse stadhuis. Het afscheid geschiedt tijdens een speci ale zitting van de rechtbank, die vrijdag morgen 30. januari om half, elf in de gra- venzaal van het stadhuis zal worden ge houden. -- In de woning van een 57-jarige brand- stoffenwerker in de Hofmeierstraat in Haarlem-Oost is zondagavond brand ont staan, doordat een haardstoeltje te dicht bij de kachel stond. De bewoner, zijn echtgenote en twee kleinkinderen hadden zich reeds ter ruste begeven, toen om kwart voor elf een 24- jarige zoon thuiskwam. In de gang en in de huiskamer hing veel rook. Bij de kachel stond een stoeltje in brand. De man wekte de overige bewoners. Behalve het stoeltje hadden het vloerkleed en de matting vlam gevat en was de houten vloer ingebrand. De bewoners blusten met emmers water het vuur, waarna de brandweer de vloer gedeeltelijk sloopte en de kachel uit de kamer verwijderde. 99 William van Dijk uit Heemstede is nu bijna veertien jaar. Hij zit in de eerste klas van een mulo-school, houdt van auto's en van televisie. Elke woensdag en zaterdagmiddag gaat hij kijken, bij de bu ren. Zo ook op die woensdagmiddag in no vember, toen de V.A.R.A. het programma „Wat is je liefste wens?" uitzond. Na af loop van de uitzending wist William met een wat hem te doen stond. Hij had im mers allang die ene grote „droomwens" gekoesterd: een keer de grote D.A.F.-fa- brieken in Eindhoven-Geldrop te mogen bezoeken. Dus stuurde hij meteen een briefje. De hele maand december hoorde Wil liam echter niets. In januari dacht hij er nauwelijks meer aan. Hij had de hoop al lang opgegeven. En toen opeens werd er dinsdag 13 januari op nummer 15 aan de Lorentzlaan in Heemstede aangebeld. Het was de „producer" Jan C. Dassen van de V.A.R.A., die kwam vertellen, dat William gekozen was uit tien duizend kinderen om zijn droomwens in vervulling te zien gaan. Donderdag en vrijdag zou hij in Eindho ven mogen doorbrengen. De heer Dassén ging naar de school van William om vrij voor hem te vragen. Het werd toegestaan. En voordat William het ten volle besefte, zat hij donderdag met de filmploeg van de N.T.S. en de heer Dassen in een grote auto. Achterin stond zijn koffertje. Hij zou in Eindhoven blijven logeren. Hoe het die twee dagen geweest is? „Alles was hardstikke link!" zegt Wil liam. Hij zit aan een grote tafel, nog wat witjes. Het is zaterdag. De vorige nacht ging hij pas een uur na middernacht naar bed. Om hem heen staan allemaal kleine autootjes, prentbriefkaarten en suiker zakjes, die herinneren aan zijn bezoek. We vragen hem ons iets van zijn indruk ken te vertellen. Hij doet het prompt, aan één stuk door. „O, het was zo ontzettend veel. Ik weet nauwelijks precies de volgorde. Toen we daar aankwamen, ben ik eerst aan een paar mensen voorgesteld en daarna gin gen we naar de kantine om een bakje kof fie te drinken. Daarna begon onder lei ding van de heer Nolet de rondleiding. De fabriek is enorm groot. Er zijn drie grote gebouwen en ik heb alles gezien, de hele montage, de tekenkamer, de stookhal, de showroom enzovoort. Ook heb ik in het treintje gezeten, dat de verbinding tussen de gebouwen onderhoudt. Maar 's mid dags was het het fijnst. Toen heb ik in een grote artillerietrekker gereden, met een chauffeur natuurlijk. Dat was gewel dig. We hebben allemaal stunts uitge haald, plotseling remmen, slippen en zo. We reden een paar rondjes. Toen we te rugkwamen, stapten we in de personen auto van de D.A.F. over. Een knalrode auto, nummer ZG 3800. En daar heb ik zelfs een tijdje vijf minuten alléén in mogen rijden! Kijk dit is hem." Hij geeft Het traditioneel geworden vierdorpen toernooi, waarbij de in de bloembollen streek gevestigde damclubs elkaar jaar lijks een waardevolle wissel beker be strijden, is gestart met de wedstrijd Sas- senheim St. Bavo (Heemstede). St. Ba- vo, reeds enige jaren achtereen bekerhou der, kwam uit met 6 spelers van zijn twee de tiental en slechts 2 spelers van het eer ste. Met deze opstelling beoogde St. Bavo- zijn jongere spelers te trainen in wedstrijd spel, maar tevens zijn tegenstanders een grotere kans te laten. De jeugd van St. Ba vo speelde echter zo goed, dat de Heem stedenaren toch met een 146 overwin ning huiswaarts konden gaan. De tweede verrassing van dit toernooi bracht de ontmoeting NoordwijkHil- legom. Ook hier bereikte de bezoekende club een verdiende, in dit geval 12-8, over winning. De initiatiefnemers en organisatoren van het gecombineerde concert, dat zater dagavond in de Gereformeerde Kerk te Halfweg ten bate van het onder auspiciën van het Rode Kruis werkzame Comité voor Chronische zieken werd gegeven, kunnen met voldoening op hun voorberei dende arbeid terug zien. Gezien het zeer grote aantal toehoorders, dat in het kerk gebouw aanwezig was, kan allereerst van een financieel succes gewaagd worden. Maar ook in artistieke zin heeft het con cert aan veel wensen kunnen voldoen. De optredende ensembles hadden over het al gemeen muziek van voornaam gehalte ge kozen. In het koorprogramma kwam op vallend het streven naar sanering van het koorzangrepertoire tot uitdrukking. Inder daad kon de keuze, die de dirigenten van de medewerkende koren hadden gemaakt voorbeeldig worden genoemd. Het vrouwenkoor „Con Anima" heeft onder leiding van Hans de Jong een „Sal ve Regina" van H. Oberhoffer en het prachtige „Laudi alia Virgine Maria" van Guiseppe Verdi vertolkt. De dirigent wist van het van nature niet zo glansrijke stemmenmateriaal van het koor zo gun stig mogelijk gebruik te maken, waarbij de ambitieuze zangeressen waarlijk voor niet geringe technische eisen werden ge plaatst. De zeer hoge intonaties, kenmer kend voor beide uitgevoerde werken, verg den een uiterste bedachtzaamheid om de toonvorming gaaf te houden en doorgaans kon het koor hieraan bijzonder goed vol doen. Theo Westerdaal liet zijn koor de christelijke gemengde zangvereniging „Kunst na Arbeid" geestelijke werken van Sweelinck en Buxtehude zingen. Van de eerste componist was het een lofzang: Psalm 138, die indruk kon maken. Op een moment van merkbare gebondenheid aan de noten na, kon het koor zich in vrijheid aan deze transparante, schone muziek ge ven, waarbij de bassen zich bijzonder on derscheidden. Een sonore kern werd dit koorregister eveneens voor de uitvoering van Buxtehudes werk: „Der Herr ist mit mir". Hiervoor heeft de componist met zijn muzikale fantasie soberheid geweerd. Maar ook de andere koorstemmen verdie nen waardering voor deze prestatie. Met een „Magnificat" van Jan Smit ge volgd door „Ecce panis" van Philip Loots en „Ecce annuntio vobis" van Terenzio Zardini handhaafde het r.k.-mannenkoor „Sint Caecilia" onder leiding van zijn dirigent Th. Verdonk het goede muzikale peil van het concert. De tenoren klonken bij geforceerd hoog zingen kelig en ge knepen, maar in een gunstiger ligging vormden zij met de andere koorstemmen meermalen een fraai klinkend ensemble, dat zich ook vertrouwd voelde met de klank van het begeleidende orgel. Dit in strument werd vaardig door kapelaan J. Valkelstijn bespeeld. Bijzonder fraai was de orgelklank bij de uitvoering van Psalm 150 van César Franck door de gezamen lijke koren. De heer Verdonk had hierbij de leiding en hij bereikte met de imposante klank van koor en orgel een hoogtepunt van de avond. Indrukwekkend was voorts de gezamenlijke vertolking van „De heme len roemen" van L. van Beethoven, onder directie van Theo Westerdaal en verras send was tenslotte het „Halleluja"-koor van G. F. Handel onder de bezielende en beheerste leiding van Hans de Jong. Het verheugende resultaat werd weer door de samenwerking van alle koren en verder door de begeleiding van de muziek vereniging „Eensgezindheid" verkregen. De muzikanten maakten behoudens enige onzekerheid bij de bassen, een uitsteken de indruk. Dezelfde onzekerheid was er ook toen „Eensgezindheid" het koorlied van Beethoven begeleidde. In het begin van de avond had het korps een nogal verbleekte parafrase over „Bo ven de sterren", gespeeld en later nog de niet zo interessante suite „Johann Krie- ger" van A. den Arend. In een heel wat beter muzikaal klimaat bracht de dirigent Jan Molenaar zijn har monie-ensemble bij de uitvoering van „Judex" van Charles Gounod en van het Andante in G van Batiste, beide met or gelbegeleiding. Het samengaan van de blaasinstrumenten met het orgel gaf wel wat stemmingswrijvingen, maar het zich aanpassende oor nam deze tenslotte niet al te zwaar en constateerde, dat „Eensge zindheid" verdienstelijk voor de dag kwam. Het concert werd met een toespraak van mr. G. C. van der Willigen, burgemeester van Haarlemmermeer, geopend, en met een woord van dank door de burgemeester van Haarlemmerliede en Spaamwoude, drs. J. J. M. Visser, besloten. P. Zweuinswijk. ons een kaart. „Ziet u, daar zat ik nou. Ze hebben me precies gezegd wat ik doen moest. Ik had namelijk nog nooit écht ach ter het stuur van een auto gezeten. Later is de chauffeur naast me gaan zitten en hebben we nog een eindje gereden. Toen we terugkwamen, zijn we met z'n allen naar een hotel gegaan. Ik mocht zelf uitkiezen wat we zouden eten: aardappel puree, sla en biefstuk. Het was erg lek ker. Óm een uur of negen ging ik naar bed. Ik had wel een naar kamertje, want de hele nacht reden er vrachtauto's langs. Maar dat hinderde niets hoor! De volgen de ochtend moesten we wel weer vroeg op, om half acht. We hebben lekker ont beten en zijn toen weer allemaal in de auto gekropen op weg naar de fabriek. Ik had de vorige dag nog niet eens de helft van alles kunnen zien. Dus de heer Nolet vervolgde zijn rondleiding. Ik ben bij het lassen geweest, in de drooghal, bij het spuiten en weer bij de montage en de tekenkamer en natuurlijk ook weer naai de kantine om de diverse kopjes koffie te drinken. Het was enig. Die mensen waren allemaal aardig voor me. Vooral met Piet de lampenboer dat is de man, die bij het filmen de lampen vasthoudt. heb ik erg gelachen. Het was zó zes uur en toen zijn we in de stad gaan eten, Chinees. Daarna begon de terugtocht. We heb ben de filmmensen een voor een naar huis gebracht. En onderweg hebben we nog een ijsje gegeten. Om over enen was ik pas thuis. Ik moest toen natuurlijk eerst nog alles vlug aan mijn moeder en vader vertellen, voor ik in mijn bed dook. En daarom werd het zo laat. Vanmorgen hoef de ik dan ook nog niet naar school. En dat vind ik erg fijn, want dan kan ik nog eens nadenken over alles wat ik gezien heb. Het ging allemaal zo vlug hè, net alsof je het niet echt beleefd hebt, net alsof je het droomde." Maar dat is dus niet zo. William was echt twee dagen in de grote autofabriek. En wat nu zijn droomwens is? Onmiddel lijk van school af om in de opleidingsklas in Eindhoven te gaan werken. Maar dat mag hij natuurlijk niet van zijn vader en moeder. Maandag gaat hij gewoon weer naar de mulo terug. Maar zodra hij weer thuis is, zit hij achter de grote tafel, kijkt naar de prenten en speelt met de kleine auto's. In gedachten rijdt hij dan weer met die fijne rode auto, nummer Z.G. 3800. Woensdag kan hij zijn „droom" op het scherm terugzien. In eèn versierde afdeling van het be drijf hebben directie en personeel van de fijnwasserij Rookmaker in Haarlem zater dag de fijnstrijkster mejuffrouw G. van Gasteren, die veertig jaar geleden in dienst trad, hartelijk gehuldigd. Een der firman ten, de heer G. J. van Dam, uitte zijn erkentelijkheid voor de grote zorg en toe wijding, waarmee mejuffrouw Van Gas teren haar verantwoordelijke werk heeft verricht. Hij noemde haar een „kunstena res met de bout". Spreker overhandigde de jubilaresse een fraaie tafel, waarbij uit naam van het personeel een passende stoel werd gevoegd. De medefirmante mejuf frouw C. van Dam speldde de fijnstrijkster de versierselen, behorend bij de oorkonde van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel op. In een gedicht, roemde de heer Damstee namens het personeel de colle gialiteit van mejuffrouw Van Gasteren. Onder degenen, die de huldiging bijwoon den, waren familieleden en oud-collega's van de jubilaresse. Er waren veel bloemen en geschenken. Damtitel Kenyiemerland De tweede ronde van het toernooi om de persoonlijk damtitel van het district Ken nemerland heeft, in alle rroepen een toe nemende strijd te zien gegeven. Hoewel de jeugdige deelnemers ook in deze ronde veel activiteit aan de dag legden, boekten zij toch niet zoveel succes als in de eerste ronde. Wel deed de jeugdige Van Morsveld weer van zich spreken door in een ogen schijnlijke remisestand op briljante wijze een in alle varianten kloppende winst te vlechten. Hier volgt de stand: Wit van Van Mors veld: 5 stukken op 23, 24, 28, 36 en 42. Zwart, Th. v. Wort, 5 stukken op 13. 17, 21, 25 en 27. Wit speelde 42-37; (zwart 27- 32. het beste) 36-31, (32x41) 31-27. (21x32) 28x46. (17-22), 46-41, (13-18) 23x12, (22-28) 12-8, f28-33): 8-2. (25x30); 24x35, (33-39), 2-17, (39-43); 41-37 en wint. Een fraaie af wikkeling. De resultaten van de in de tweede ronde gespeelde partijen waren: Hoofdklasse A: N. BlomJ. Warmerdam 11; P. BelienA. Douma 11; P. v. d. BergH. Willemse 02. De afgebroken partij uit de eerste ronde tussen A. Douma en N. Blom is door eerstgenoemde ge wonnen. Hoofdklasse B: W. Roest—C. Schelfaut 20; C. v. DijkH. J. v. Berk afgebroken in een stand welke remise doet veronder stellen; C. Belien—W. v. Leuffen 1—1; H. SwierH. Belien 02. Hoofdklasse C: J. Belien—J. v. Straten 1—1: L. Visser—J. Dra.yer 1—1; H. T. Schu- ringa—J. H. Meure 0—2; J. Poppen—H. J. Rozijn afgebroken, vermoedelijk remise. De afgebroken partij uit. de eerste ronde tussen H. J. Rozijn en H. T. Schuringa is zonder verder te spelen remise gegeven. Eerste klasse A: A. Koster—A. Maste- ling 2—0; Th. Bot—L. J. v. d. Werf 2—0: C. Drayer jr.—W. Persoon 0—2; F. Lange- veldJ. M. Jansen 20. Eerste klasse B: A. Hoekema—A. Diemei 2—0; A. F. v. Leuffen—W. Roest 0—2; J. Oorthuis—J. B. ter Haak 1—1; F. J. Ipen- burgN. v. d. Meer afgebroken; V. van Morsveld—Th. v. Wort 2—0. De uit de eer ste ronde resterende hangpartij tussen Th. v. WortH. Diemei eindigde in remise. Tweede klasse A: L. Binkhorst—G. J. ter Wolbeek 20 C. H. LenaartsJ. Ovaa 1—1; inhaalparti.i tussen H. Holt en C. H. Lenaarts 02; J. v. ApeldoornS. Lem mers 02. Tweede klasse B: J. BravenboerA. Zandbergen 20; W. GomesC. J. v. d. Does 2—0: C. C. DijckxJ. de Groot 2—0. De derde ronde wordt vrijdag 23 januari gespeeld in de grote zaal van „Die Raeck- se" in Haarlem. De Bloemepdaalse politie heeft proces verbaal opgemaakt tegen een bewoner van een huis aan de Clematislaan in Aerden- hout, die op hinderlijke wyze zyn twee auto's in deze laan had geparkeerd. Toen namelijk een NZH-chauffeur van de nieuwe lyn 11 in de Clematislaan arriveer de merkte hy dat de weg versperd was door twee auto's, die schuin tegenover el kaar aan de kant van de weg stonden. De bus kon er met' geen mogelijkheid door en de chauffeur waarschuwde dan ook de politie, die al spoedig de eigenaar van de wagens had opgespoord Deze Aer- denhouter, die over een garage en een brede oprijlaan voor zijn huis beschikt, verklaarde, dat hij zijn auto's „zo maar" op ruim tweehonderd meter van zijn wo ning had neergezet. Bovendien zei hij aldus de politie niet te weten, dat er een busdienst door zijn laan ging. De politie heeft tegen de Aerdenhouter proces-verbaal opgemaakt wegens over treding van het wachtverbod, dat in deze laan aan een zijde van de weg sinds het begin van de busdienst op 15 januari van kracht is. De bus had ongeveer een half uur ver traging. (Zoals men zich wellicht uit de ingezon den brieven aan onze redactie zal herin neren bestond er van de zijde van enkele bewoners van de Clematislaan en omgeving verzet tegen de nieuwe buslijn 11, die zoals men schreef de rust uit deze buurt zou bannen. Red.). Uit de door de Heemsteedse verkeers politie bijgehouden statistiek van de ver keersongevallen in deze gemeente over het jaar 1958 is gebleken, dat in dit jaar totaal 340 verkeersongevallen hebben plaatsge had. In 1957 bedroeg dit aantal 338, zodat het aantal ongevallen van 1958 nagenoeg gelijk is gebleven aan dat van 1957. Zeer belangrijk is echter, dat het aantal ernstige aanrijdingen aanzienlijk vermin derde, hetgeen door de politie wordt toe geschreven aan de in november 1957 inge voerde maximum-snelheid. Daarbij moest echter wederom worden geconstateerd, dat zeker twintig percent van het aantal aanrijdingen het gevolg is geweest van het niet nakomen der voorrangsregels. Vergeleken met 1957 liep het aantal aan rijdingen met dodelijke afloop in 1958 te rug van vier tot twee. Het aantal zwaar gewonden verminderde van 48 tot 36, ter wijl het aantal aanrijdingen met zware materiële schade terugliep van 170 tot 131. Mede een gevolg van de politie-controle op het nakomen der maximum-snelheid op de Heemsteedse Dreef is het feit, dat het aantal aanrijdingen op deze weg even eens verminderde van 41 tot 38. Niet min der veelzeggend is de aantekening, dat de ziekenauto in 1957 vijftig maal in Heem stede voor verkeersongelukken moest uit rukken, tegen slecht twintig maal in 1958. Uit deze statistiek concludeert de politie ten slotte, dat zij die zich in het verleden steeds hebben gekant tegen de wederin voering der maximum-snelheid, door bo venvermelde cijfers van hun ongelijk zul len worden overtuigd. In Deventer is vrijdag een tentoonstel ling geopend van werken van de bekende graficus en ontwerper van postzegels An- dré van der Vossen uit Overveen, die na de oorlog ook bekendheid verwierf als schilder in abstracte richting. Hij is lid van de Liga Nieuw Beelden en heeft her haaldelijk aan exposities van de Salon des Réalités Nouvelles te Parijs deelgenomen. In de kunstzaal „De Trog" te Deventer zijn tot 30 januari collages te zien, die eerder in Dordrecht werden tentoongesteld. De Dienst voor de esthetische vormgeving van de P.T.T. heeft daar werk van Van der Vossen aangekocht. Een zending van 40.000,aan bank biljetten door een Amsterdamse bankin stelling verzonden naar Delft, is niet aan gekomen. De postale recherche heeft deze zaak thans in onderzoek. Op het terrein van de Hoogovens te IJmuiden is hedenmiddag een ongeluk ge beurd, waarbij de heer S. Jonker, die daar in dienst van de firma Kreek werkzaam heden verricht, om het leven is gekomen. Over de toedracht van het gebeurde waren bij het ter perse gaan van dit blad nog geen bijzonderheden bekend. RIO DE JANEIRO (UPI) Vier Brazi liaanse chirurgen hebben een geslaagde operatie verricht op een Indiaanse jongen van twaalf jaar, Manoel Araujo Reis, wie een van weerhaken voorziene pijl van 20 centimeter door 't oog via het verhemelte in de keel was binnengedrongen. Toen Manoel begin van deze week met zijn twee jaar oudere broer aan het jagen was aan de oever van de Solimoes-rivier in het oerwoud van de Amazone, trof Alvaro hem per ongeluk met de pijl. De dokters in Manaus. de dichtstbijzijnde plaats,konden niet opereren wegens gebrek aan instru menten. Over een afstand van ruim 3.000 kilometer is Manoel toen op een baar per boot en vliegtuig naar Rio de Janeiro ge bracht, een reis van vier dagen. De chirurgen in Rio moesten het gezicht van de jongen van oog tot mond openleg gen, om de pijl te kunnen verwijderen. De operatie was een groter succes dan men had durven hopen. De jmgen zal niet blind worden aan het geraakte oog, daar de iris en netvlies onbeschadigd bleven. De dokters zeggen dat Manoel over twee weken naar huis zou kunnen terugkeren, maar hij zal waarschijnlijk nog een poosje in Rio blijven voor een plastische chirur gie aan zijn gelaat.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 6