Meer tekening in strijd om de titels in de NHSB Tot nu toe pas enkele uitvallers in niet al te moeilijke sterrit De< schaakcompetitie Chelsea won gemakkelijk van Newcastle United Eerste zitting competitie voor paren Jeugdkampioenschap begint zaterdag Begrafenis Fenny ten Bosch Bokser kort na wedstrijd overleden Amsterdamse volleybal- ploegen samengesteld Joveux Troupier won 10 miljoen francs Loting bekercompetitie DE RALLY VAN MONTE CARLO Gatsonides had last van koeien op de weg Telefoonaansluiting in alle nieuw te bouwen huizen Handel in noodwoningen te Amsterdam Het wereldkampioenschap Schulte met Bugdahl in zesdaagse Antwerpen G.S.W.V. acht Stichting van de Arbeid nog van veel nut Predikant weigert premie voor AOW te betalen Principiële zaak voor hof te Leeuwarden Uitvoering van vergeten werk van Liszt Kort nieuws Fregat „Van ZijH" voer vuilnisschuit omver Marineraad onderzoekt aanvaring op het IJ Politieke problemen in Finsterwolde DINSDAG 20 JANUARI 1959 In de competitie van de Noordhollandse Schaakbond is de afgelopen week weer een aantal uitslagen genoteerd, dat voor het verdere verloop van de competitie van groot belang zal blijken. De krachten be ginnen zich nu af te tekenen en elke club weet nu wel zo ongeveer of zü over kam pioenskansen beschikt, dan wel dat er moet worden opgepast voor degradatie. In de overgangsklasse werden de wed strijden Kijk Uit—Het Oosten en Pat Mat— Zaandam 2 uitgesteld. Zij zullen in ver band met het Hoogovenschaaktoernooi pas deze week worden gespeeld. Het Over- veense Rolland kwam wel in het strijd perk. En weer werd bewezen dat een kat in het nauw rare sprongen kan maken. Het Oosten moest het de vorige wedstrijd reeds ondervinden. Ditmaal trok Heemstede naar Overveen, maar stuitte daar op grote weer stand. Voorlopig is een 2/22% score be- reinkt en ook de einduitslag zal niet ver van een gelijke stand af zijn. In de eerste klasse A wachtte het onder aan staande VHS 4 vergeefe op Schaaklust uit Andijk. In verband met de gladheid der wegen bleek het onmogelijk de verre reis te ondernemen. De ontmoeting is nu vastgesteld op 27 januari. Belangrijk voor VHS 4 was echter dat het met lede, ogen moest toezien hoe de collega-hekkensluiter Oppositie van het bezoek aan MSC in Den Helder twee pun ten overhield. De voorlopige uitslag 3V2 5I2 waarborgt reeds twee punten. VVV 2 passeerde Schaakmat via een 46 over winning. Edam kwam in 2A alleen aan de leiding. Het versloeg de schakers van Caïssa met de cijfers 64. Het Beverwijker Pat. Mat 3 snoepte Saende het eerste puntje af: 55. Bij de derdeklassers heeft in afdeling A MSC 2 voorlopig een 53 voorsprong op Caïssa 2. Het Oosten 3 en Kijk Uit 4 deel den in 3C eerlijk de punten, 55. Beide teams waren ermee gebaat. De spannende afdeling D bracht een overwinning van Halfweg 2 op Bloemendaal 3. De 64 uit slag getuigde van een gering krachtsver schil. Met het vierde tiental van Het Oosten, dat voor de eerste maal aan de competitie deelneemt, wil het nog niet erg vlotten. Op bezoek bij Schoorl werd met 6V23V2 ver loren. De ontmoeting telde mee in de com petitie voor de vierde klasse B. In 4C kwam Castricum 2 aan de kop. De zeer belangrijke wedstrijd tegen Westzaan werd een 4VSj5Y2 overwinning. Gezien het nog af te werken programma kunnen de Castricummers wel voorbereidingen gaan treffen voor een kampioensfeest. In dezelfde groep sprak Assendelft zich nog eens extra moed in door De Pion 2 met 37 kansloos te laten. Misschien dat Cas tricum 2 nog een keer faalt De reserves van Het Oude Slot kwamen in 4D nog steviger op de laatste plaats nu ook de winst aan KSC2 werd gelaten, uit slag 3Va61/2. Halfweg 3 werkte zich op door een 46 zege op het derde tiental van HWP. Bovenstaande resultaten brachten de De Engelse bekercompetitie Chelsea heeft het in de derde ronde van de Engelse bekercompetitie niet gemakke lijk gehad. Om van Newcastle United te winnen hebben de Londenaren namelijk niet minder dan 3300 km moeten reizen. Drie maal ging de wedstrijd niet door en toen maandagavond dan eindelijk gespeeld werd, verloor Chelsea in de 36ste minuut haar uitstekende rechtshalf John Morti- more, zodat meer dan de helft van de wedstrijd met tien man moest worden ge speeld. Dat is overigens geen bezwaar gebleken. Ondanks deze handicap leidden de Londe naren bij de rust met 30 en kwamen zelfs op 40. Vlak voor tijd kon Newcastle pas tegenscoren. De tweede divisieclub Derby County heeft zich maandagavond fel geweerd tegen de runner-up in de eerste divisie Preston North End. Tot het verstrijken van de reglementaire speeltijd van 90 mi nuten wist men de score gelijk te houden: 22. In de verlenging echter gaf het gro tere uithoudingsvermogen van de Preston spelers de doorslag. Chelsea was maandagavond niet de enige club die een groot gedeelte van de wedstrijd met tien man speelde. Ook Don- caster Rovers moest het na 15 minuten met een onvolledig team zien klaar te spe len, toen spil Makepeace last kreeg van een oude blessure en uitviel. Doncaster verloor met 20 van Bristol City. Door deze resultaten komt Bristol in de vierde ronde uit tegen Blackpool, West Bromwich Albion tegen Brentford, Chel sea tegen Aston Villa en Preston North End tegen Bradford City. De uitslagen van de eerste zitting in de damesbridgecompetitie voor paren waren: Hoofdklasse: 1. Brossois-Fabel 52 pnt.; 2. Broer-Wulff 45 pnt.; 3. Kieck-Vos 43V2 pnt.; 4. Bouman-De Groot 43 pnt.; 5. Blom- Meijer 42 pnt.; 6. Groen-Nathans 40 pnt.; 7. Van Hees-Wafelaar 40 pnt.; 8. Van Eckelt-Thoden v. Velsen 301/2 pnt. Eerste klasse: 1. 3rouwer-Joustra 62,50%; 2. Duisterhof-Kokke 58,33; 3. Van Dijk- Van Wijk 57,29; 4. Plugge-Zürcher 56,25; 5. Moltzer-Viskil 55,35; 6. Bakker-De Leeuw 55,35; 7. Eijking-Verkroost 50,60; 8. Bakker-Van Leeuwen 50; 9. Versluijs- Visser 50; 10. Horsmeijer-Koperberg 48.81; U Phillippo-Servaas 47,02; 12. Bieler-Da- niels 43,75; 13. Polak-Theunissen v. Manen 42,86; 14. Van Dijk-Otto 42,71; 15. Den Har- tog-De Vries 29,17. Tweede klasse: 1. Hillinga-Van Pelt 54 pnt.; 2. v. Vliet-v. Zaal 5OV2 pnt.; 3. v. Rijs- wijk-Spiele 47V2 pnt.; 4. Perry-Verhoef 44y2 pnt.; 5. v. d. Lit-Putters 37 pnt.; 6. Potjewijd-partner 36 pnt.; 7. Sprenger- Teunissen 34 pnt.; 8. Bürmeister-v. Maa- nen 32V2 pnt. volgende ranglijsten tot stand: 1 A: 2 A: 2 B: Schaaklust 3 6 Edam 3 6 Zaanstr.N. 3 VVV 2 4 5 Wier.meer 3 4 Saende 3 5 Schaakmat 4 4 Caïssa 3 3 Pat Mat 3 3 3 MSC 4 3 KTV 3 3 Zaandam 3 3 3 Oppositie 4 3 Castricum 3 2 Purm.end 3 1 VHS 4 3 1 Sch.mat 2 3 0 Weenink 2 3 0 3 C: 3 D: 4 B: HWP 2 3 6 Halfweg 2 3 4 Santprt. 2 3 6 BI.daal 2 3 4 VHS 5 3 4 Schoorl 3 4 Oppositie 2 3 4 Torens 2 2 Weenink 3 2 3 •t Oosten 3 3 3 Zandv.2 2 2 Pat Mat 4 3 3 Kijk Uit 4 3 1 BI.daal 3 3 2 Bergen 3 2 Aalsmeer 2 3—0 Heemst. 2 3 2 't Oosten 4 2 0 VVV 4 2 0 4 C: 4 D: Castric. 2 3 8 KSC2 4 6 O. Slot 2 4—0 Assendelft 3 4 O. Slot. 2 4 Westzaan 3 4 SSCH 4 2 4 afgebroken De Pion 2 3 2 Halfweg 3 3 4 partij. Purm.end 2 3 2 Zandvt. 3 3 2 W. Paard 2 3 0 HWP 3 4 2 In het Statenhuis in Beverwijk begint zaterdagmiddag het persoonlijk jeugd- schaakkampioenschap van Noordholland. De wedstrijden staan onder leiding van de jeugdschaakleider der Noordhollandsche Schaakbond, de heer F. H. Piët. Evenals verleden jaar wordt er gespeeld in een hoofd- en eerste klasse. Totaal zul len 24 jonge schakers aan de wedstrijden deelnemen. Zij worden verdeeld in zes kampen. De nummers één en twee gaan dan over naar de finale. De uiteindelijke winnaar is gerechtigd deel te nemen aan de persoonlijke jeugdschaakkampioen- schappen van Nederland. De huidige kampioen H. Bosscher (lid van Rolland) sloeg vorig jaar in deze wed strijden een uitstekend figuur. De deel nemers in Beverwijk komen ditmaal uit Volendam, Haarlem, Beverwijk, Uitgeest, Den Helder, Wormer, Purmerend, Noord- Scharwoude, Alkmaar, Heiloo, Bergen, Nieuw-Vennep en Westzaan. Favorieten zijn de Volendammer Vlugt, de tegenwoordige kampioen H. Bosscher en de veelbelovende KSC-er H. C. Honsbeek. Onder bijzonder grote belangstelling is maandag op de begraafplaats Oud Eik en Duinen in Den Haag het stoffelijk over schot van de Nederlandse tenniskampioene mevrouw Fenny de Soet-Ten Bosch naar de laatste rustplaats gebracht. Mevrouw De Soet was vrijdagmorgen op 23-jarige leeftijd plotseling overleden. Onder de vele officials van de KNLTB, die haar baar volgden, bevonden zich de bondsbestuursleden mr. H. F. Hoyer, A. F. Renardel de Lafalette, ir. J. Velds en H. van Hoegee, de leden van de keuze- commissie dr. Th. van Eeck, mr. W. Marin- kelle en I. L. Rinkel; voorts talrijke be kende spelers en speelsters, zoals mej. M. Rollin Couquerque, mej. F. Marinkelle, mej. J. Marinkelle, H. Timmer, H. van Dalsum, H. Goris, H. Biesheuvel e.a. Op verzoek van de echtgenoot van de overledene werden geen toespraken ge houden. Boksen In Houston is zaterdagavond de 22-jarige amateur bokser Lynn Davis overleden, kort nadat een partij onderbroken was wegens de te grote meerderheid van zijn tegenstander. Toen de scheidsrechter een eind maak te aan de strijd ging Davis naar de kleed kamers. Onderweg zakte hij in elkaar en hij stierf zonder bij kennis te zijn geko men. De Amsterdamse vertegenwoordigende volleybalploegen, die vanavond in de sportzaal van HBC aan de Cruquiusweg in Heemstede tegen Haarlem spelen, zijn samengesteld. De hoofdstedelijke heren- ploeg bestaat uit de kern van AMVJ, dat in de hoofdklasse de derde plaats inneemt, gecompleteerd met enkele veelbelovende jongeren. De damesploeg van de Amster dammers, met de Boemerang-internationals Tilly de Boer, Hettie Kok en Wies Lusink- Van der Putten, vormt een zeer sterke combinatie die de Haarlemse dames tot het uiterste zal brengen. Niettemin ver wachten wij in beide - ontmoetingen een evenwichtige strijd. De samenstelling van de Amsterdamse teams luidt: dames: T. de Boer, H. Kok, W. Lusink-v. d. Putten, C. Frieswijk en H. Boomsma (allen Boemerang), W. Doer- becker (Reva) en H. Coelen en L. ten Hove (Albatros). Heren: K. Degenkamp, O. Götz, H. Jan sen en H. Lusink (allen AMVJ), D. Swier (Reva), J. Suer (St. Martinus), G. van An keren en W. Scheurman (Slotermeer). De dameswedstrijd begint om acht uur, gevolgd door het herenduel om ongeveer negen uur. Zondag is in Vincennes de draverij ge houden voor de Cornulier-prijs, gedoteerd met het grootste prijzengeld 10 miljoen francs voor draverijen onder de man. Winnaar werd Joyeux Troupier (eigena resse mevr. Roussel), gereden door Michel Marcel. Tweede was Infante II met Bernard Simonard en derde Jannott III met René Bals. De tijd van de winnaar was 3 minuten 40,5 sec. over de 2600 meter, hetgeen neerkomt op een kilometertijd van 1 min. 24,8 sec. De stalgenoot van Joyeux Troupier, Job was favoriet voor de wedstrijd. Op een inzet van 10 francs op de winnaar betaal de de toto 20 francs. De loting voor de vaststelling van de wedstrijden voor de afvalsronden van de beker-waterpolocompetitie heeft maandag in het Bondsbureau van de KNZB in Utrecht plaats gevonden. Vrouwe Fortu- na is de in Haarlem spelende damesclubs niet ongunstig gezind geweest: VZV krijgt ZCG uit Groningen op bezoek, HPC het Utrechtse Zwemlust en Haarlem GZC uit Gouda. DWT (heren) krijgt" geen onbeken de ploeg te gast, namelijk De Zijl uit Lei den. Deze ontmoetingen gelden voor de eerste ronde. HVGB (heren) krijgt voor de tweede ronde Rotterdam in het Sportfondsenbad in Haarlem tegenover zich. In welke ron de DWT (dames) zal komen zal pas be kend zijn als de laatste wedstrijden voor de centrale wintercompetitie dames zijn gespeeld. SCHAKEN. In Tiflis wordt het toernooi gehouden om het schaakkampioenschap van Rusland. Na 5 ronden leidt Boris Spassky met 3l/2 pnt uit 5 partijen. Het hoofdkwartier van de Rally van Monte Carlo meldt dat van de 322 equipes die zondag gestart zijn, maandag in de vooravond het uitvallen van drie officieel gemeld was. De wagens uit Miinchcn, Den Haag en Parijs passeerden Gerardmer in een onaf gebroken stroom, waardoor deze plaats het drukste punt van de Rally werd. Hier was ook het startpunt voor de tocht door de Vogezen, waar de zware sneeuwval van de afgelopen week gevolgd werd door vorst, hetgeen van vele bergwegen ijsbanen maakte. Er zullen verder wel wat uitval lers genoteerd worden in de Pyreneeën, waar de 43 equipes uit Lissabon, na een betrekkelijk gemakkelijke rit door Spanje en Portugal, in de sneeuw belandden. De deelnemers uit Glasgow staken Het Kanaal over van Dover naar Boulogne, na een betrekkelijk gemakkelijke rit van Glasgow naar Dover. Tot nu toe hebben de deelnemers aan de Rally van Monte Carlo het niet moeilijk gehad. In de loop van maandagavond waren de berichten schaars. De controle post te Kamerrijk meldde dat alle equipes, uit Den Haag vertrokken, met uitzondering van Mader-Koch-Bodes (Did.) met DKW, Pudsey-Collins (Gb.-Afr.) met Ford en Henry (Belg) op tijd waren doorgekomen. De Nederlandse ploeg Huisman-Polder, die met Volvo rijdt, had zelfs 45 min. voor sprong on het tijdschema. De bovenge noemde drie ploegen waren bij de sluiting van de controle nog niet gearriveerd. Van de 86 teams, die Stockholm als startplaats hadden gekozen, waren reeds 75 de controlepost te Hamburg gepasseerd. Eén van de ploegen is na het vertrek uit Hamburg uitgevallen. De oorzaak was geen ongeluk, doch een defect aan de motor. Het was de Noorse equipe Gul- brandsen-Stensrud met Skoda, die door deze pech werd getroffen. De uit Lissabon vertrokken deelnemers arriveerden zonder vertraging te Bayonne, de Spaans-Franse grens. Zij waren vol lof over de conditie van de weg en het weer. Het leek wel op een vakantiereisje zei één van hen. Of zij die mening op hun verdere tocht ook zullen zijn toegedaan, wordt sterk betwijfeld. De tien equipes, die uit Rome zijn ver trokken, hebben het zuidoosten van Frank rijk reeds bereikt. De deelnemers ver klaarden niet veel hinder te hebben onder vonden van gladde wegen. Een ander geluid hebben echter de uit Athene vertrokken deelnemers laten horen. Onze landgenoot Maus Gatsonides ver klaarde te Belgrado, waar alle equipes strafpuntloos zijn aangekomen, dat hij in de buurt van Misj een klein defect aan de motor had gehad. „Maar dat was snel ver holpen. Ik heb de tocht interessant ge vonden. De wegen waren smal en oneffen. De grootste hinder hebben wij gehad van de koeien, die op de weg liepen". De bekende coureur Louis Chiron was niet zo mild van oordeel over de wegen als Gatsonides. Hij zei: „Ik heb een gevoel of ik dood ben. De wegen waren verschrik kelijk. Er lag enorm veel sneeuw en ijs en ook versperden sneeuwhopen soms de weg". Van Belgrado naar Italië zullen deze rijders het waarschijnlijk niet zo moeilijk krijgen. De tocht gaat namelijk verder over een moderne autoweg en de voorspellingen zijn redelijk. Alleen hier en daar gladde weggedeelten. De 22 teams uit Warschau zijn Hannover gepasseerd. Naast het Noorse team Gul- brandsen-Stenrud, die na Hamburg het slachtoffer werd van motorpech, zijn waar schijnlijk nog twee ploegen uit Stockholm uit de strijd. Het waren twee Deense equi pes, die nog niet in Hannover waren aan gekomen. De rijders waren niet best te spreken over de wegen. Zij klaagden over met sporen doorsneden sneeuw- en ijs wegen. Te Gerardmer zijn maandagmorgen drie contingenten gecontroleerd. Maar alhoe wel de teams van de groep-Parijs het laatst verwacht werden, presenteerden zij zich het eerst aan de controle. Hun par cours was met ongeveer 60 kilometer be kort omdat de weg over de Ballon d'Alsace volkomen onberijdbaar was. Een van de in Den Haag gestarte ploe gen, en wel de combinatie Pudsey-Collins uit West-Afrika met Ford, is kort na Ge rardmer on de Col van de Bonne Fontaine in botsing gekomen met een kleine Ci- troën. Niemand liep letsel op, maar de wagen werd zo zwaar beschadigd dat ver dere deelneming uitgesloten was. De telefoondienst van P.T.T. zal voort aan in alle nieuw te bouwen woningen de leidingen voor telefoon en draadomroep reeds tijdens de bouw aanbrengen. De P.T.T. is hierbij van de gedachte uitgegaan, dat bij de huidige bouw, in het bijzonder van etagewoningen, waarbij veelal beton constructies worden toegepast, het later aanbrengen van deze leiding lastig en duur is, afgezien nog van niet te vermijden be schadigingen. Bovendien is het voor de P.T.T. goedkoper in één keer 100 aanslui tingen aan te brengen dan 100 keer één aansluiting. Bij de bewoners, die pas na het gereedkomen van een woning besluiten telefoon te nemen, is in huis geen extra breekwerk nodig. Ook behoeft het wegdek niet te worden opengebroken. Er wordt in Amsterdam een levendige handel gedreven in zonder vergunning van B. en W. gebouwde noodwoningen, meest al bestaande uit keten, tuinhuisjes, oude tramwagens en dergelijke. Het stadsbe stuur stelt alles in het werk de eigenlijke bewoners aan een passende woning te hel pen, waarna de huisjes zo snel mogelijk worden afgebroken. Er zijn evenwel ge zinnen, die bij hun vertrek naar een bete re woning hun noodwoning snel verkopen of verhuren, hoewel zij weten dat deze moet worden gesloopt. De nieuwe eige naar of huurder trekt terstond in de vrij gekomen noodwoning. Dit euvel heeft zulke ernstige vormen aangenomen, dat B. en W. thans hebben besloten een einde te maken aan deze situatie, die wegens te grote woningnood tot nu toe oogluikend werd toegestaan. De zonder vergunning gebouwde nood woningen, waarvan de eigenaars of huur ders zijn vertrokken, zullen direct worden gesloopt ook al is er al een nieuwe bewo ner ingetrokken. Noodwoningen staan on der meer aan het Kinselmeer, de Melk weg, de Spaarndammerdijk en de Osdor- perweg. Basketbal In Santiago is het toernooi om het wereldkampioenschap basketbal voortge zet. De resultaten waren: Groep A: ArgentiniëVer. Arabische Republiek 6552; Ver. StatenNationalis tisch China 8173. Groep B: CanadaMexico 5451; Rus landBrazilië 7364. Groep C: Porto RicoUruguay 7864; BulgarijePhilippijnen 8561. Voor de finale-groep hebben zich reeds Ver. Staten, Rusland en Bulgarije geplaatst. Groep A: Ver. StatenVer. Arabische Rep. 103—58 (49—23); Nat. China—Argen tinië 63—59 (31—33). Groep B: Canada—Rusland 63—54 (32— 23); BraziliëMexico 7850 (5020). Groep C: Bulgarije—Uruguay 65—58 (3128); Porto RicoPhilippijnen 7663 (39—32). De eindstanden in de drie groepen van de voorronden zijn: Groep A: 1. Ver. Staten 6 pnt.; 2. Nat. China 5 pnt.; 3. Argentinië 4 pnt.; 4. Ver. Arab. Rep. 3 pnt. Groep B: 1. Brazilië 5 pnt.; 2. Rusland 5 pnt.; 3. Canada 5 pnt.; 4. Mexico 3 pnt. Groep C: 1. Bulgarije 6 pnt.; 2. Porto Rico 5 pnt.; 3. Philippijnen 4 pnt.; 4. Uru guay 3 pnt. De nummers 1 en 2 van elke groep ko men in de finalegroep. GEZAMENLIJKE ROUTE IN DE RALLY _v MONTE CARLO Vanmorgen vroeg passeerden vijf tien van dc zestien te Athene gestarte wa gens Zagreb in Joegoslavië op weg naar Ljubljana. De zestiende wagen, een Pan- hard van een Franse ploeg, werd tijdens de nachtelijke rit uit Belgrado 120 kilo meter voor Zagreb beschadigd. Het team moest de strijd staken. De 22 te Warschau gestarte wagens zijn alle tijdig te Han nover gecontroleerd. Van de groep-Rome (tien starters) hebben twee Italiaanse teams zich niet voor de sluiting van de controle te Dijon gemeld. Zij zijn uitge schakeld. Van de groep-Stockholm (86 starters) zijn 84 equipes Hannover op tijd gepasseerd. Twee Deense ploegen ont braken nog bij de controle en men ver moedt dat hun wagens tussen Hamburg en Hannover onklaar zijn geraakt. Wielrennen De organisatoren van de zesdaagse van Antwerpen, die volgende maand gehouden wordt, hebben de Nederlandse wielrenner Gerrit Schulte gecontracteerd. De Duitser Klaus Bugdahl zal zijn koppelgenoot zijn. De andere buitenlanders die tot dusverre gecontracteerd zijn, zijn de Italiaan Ter- ruzzi en de Australiër Arnold. Er zal met. ploegen van drie man gereden worden. Wie Schulte en Bugdahl als „derde man" krijgen is nog niet bekend. In wielerkringen verwacht men dat het de Zwitser Jean Roth zal zijn, waardoor deze ploeg de meest internationale van het veld zal worden. Het dagelijks bestuur van het Centraal Sociaal Werkgevers-Verbond heeft zich beraden over de toekomstige positie van de Stichting van de Arbeid. In een verga dering van het algemeen bestuur van het verbond is kennis genomen van het rap port van de door het bestuur van de Stich ting van de Arbeid ingestelde commissie over de juridische en technische moge lijkheden van overdracht van de huidige werkzaamheden van de stichting aan de Sociaal-Economische Raad. De vergade ring onderschreef de opvatting van het da gelijks bestuur dat ook in de komende ja ren de Stichting van de Arbeid, zij het met een beperkter taakstelling dan voor heen, van veel nut zal kunnen blijken te zijn. Een predikant van de Vrijgemaakte Ge reformeerde Kerk in Uithuizermeeden, ds. D. van Houdt, is in beroep gekomen van een beschikking van de inspecteur van belastingen te Groningen tegen de hem op gelegde premie voor de Algemene Ouder domswet, omdat hij van mening is, dat hem ten onrechte de betreffende aanslag is opgelegd. Hij dient zijn onderhoud te krijgen van de kerk, waaraan hij als predikant verbonden is, ook als emeritus, aldus zijn opvatting, die is gegrond op de reeds in het Oude Testament gegeven voor schriften en op de Dordtse Kerkorde. Dit beroep diende maandag voor de belastingkamer van het gerechtshof te Leeuwarden in een zitting te Groningen. Ds. Van Houdt was door ziekte verhin derd aanwezig te zijn. Mr. L. van Heijnin- gen uit Den Haag, hield het juridisch plei dooi, waarna ds. J. Francke uit Hooge- veen de godsdienstige bezwaren van de appellant toelichtte. „Belasting op gewetensbezwaren" Mr. Van Heijningen ging uit van artikel 1 van de wet op de kerkgenootschappen van 1853 en betoogde, dat de vrijheid der kerken in gevaar wordt gebracht. De pre dikanten worden naar hun behoefte door de kerken onderhouden. Indien aan de pre dikant derhalve een extra last de A.O.W. premie wordt opgelegd, dan zal de kerk dienen bij te passen. Ook maakte de raadsman een opmer king over de regeling van ontheffing op grond van gemoedsbezwaren, neergelegd in artikel 36 A.O.W., waarbij in plaats van de A.O.W.-premie een belastingaanslag wordt opgelegd. „Dit komt dus neer op heffing van belasting op het hebben van gewetensbezwaren", aldus pleiter. „Mijn cliënt had geen bezwaren tegen iedere vorm van verzekering, maar wel tegen het systeem van de A.O.W., die indruist tegen de vrijheid der kerk en zijn gods dienstige overtuiging". Ds. J. Francke uit Hoogeveen bepaalde zich tot de godsdienstige bezwaren. Hij zei dat diverse andere classes dezelfde bezwaren tegen de A.O.W.-premieheffing hebben. De inspecteur van belasting te Gronin gen H. J. Danser handhaafde zijn stand punt. Hij zei nog dat de minister het in het geheel niet met appellant eens is. De inspecteur had dan ook opdracht gegeven om de zaak voor het hof aanhangig te ma ken. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op 3 maanden of eerder na heden. Een requiem van Franz Liszt dat na de eerste uitvoering in 1869 in Lemberg in geen negentig jaar meer is gespeeld, zal vrijdag dank zij de herontdekking door een Britse musicoloog door het koninklijk mannenkoor Die Haghe Sangers worden gepresenteerd. De Engelse componist, pianist en musi coloog Will Yeomans ontdekte het werk in de catalogus van de bibliotheek van het Britse Museum in Londen. Het is ge schreven in een bezetting voor vierstem mig mannenkoor, twee trompetten, twee trombones, pauken en orgel. De heer Yeo mans, die lid is van de Royal Anthropo logical Institute (Koninklijk Instituut voor Volkenkunde) en die bij voorkomende ge legenheden geraadpleegd wordt door de afdelingen volkenkunde en oosterse cul tuur van het Britse Museum, begon met net werk te copiëren maar is later over gegaan tot het fotograferen ervan. Het werk werd onder de aandacht ge bracht van het bestuur van Die Haghe Sangers, dat er belangstelling voor toonde. Tenslotte schreef de heer Yeomans het vol ledige werk neer voor het koor, gebruik makende van de gelegenheid om de nodige drukfouten en onduidelijkheden eruit te halen. Volgens de briefwisseling tussen Franz Liszt en Hans von Bülow, in 1898 in Leipzig uitgegeven, is dit werk ontstaan in 1868. Regeling uitverkopen. De staatssecre taris van Economische Zaken heeft het Hoofdbedrijfschap voor de Detailhandel verzocht te willen nagaan in hoeverre de huidige regeling voor de uitverkopen in de practijk voldoet aan de behoeften van het maatschappelijk verkeer. In Riva de Lago, het Spaanse dorpje, dat na het doorbreken van een stuw dam vrijwel werd weggespoeld, komt het leven slechts langzaam weer op gang. De regen viel bij stromen op het dorp, toen het leger aan de over levende bewoners, die have en goed verloren, dekens en bedden uitreikte. De Marineraad heeft de aanvaring be handeld die op 27 januari van het vorig jaar plaats had op het IJ te Amsterdam tussen Hr. Ms. fregat „Van Zijll" en een vuilnislichter. Kapitein-luitenant ter zee A. van Z., die toen pas 14 dagen comman dant van de „Van Zijll" was, verklaarde dat naar zijn schatting die dag het zicht in de mist 100 tot 200 meter was geweest Het schip had, na in Korea in dienst ge weest te zijn, in „natte conservatie" gele gen en er mankeerde veel aan. De radar was niet geschikt voor waarneming op korte afstand en op het ogenblik van ver trek uit Amsterdam voor een oefentocht op de Noordzee bleken eveneens de doch terkompassen van het girokompas niet meer te werken. Ook de toerentellers van de schroefassen werkten niet. Het anker raakte dikwijls klem. De commandant had besloten niettemin te vertrekken, daar hij van oordeel was dat de dichte mist geen belemmering voor hem moest zijn en hij nog het magnetische kompas tot zijn beschkking had. Er was een ha venloods aan boord, die ook geen bezwa ren had gemaakt tegen het vertrek. Het schip voer tussen de 5 en 6 mijl per uur, hetgeen vrij snel was in de mist. Bij een geringere snelheid zou de „Van Zijll" ech ter minder goed bestuurbaar geweest zijn, zei de commandant. Regelmatig werden mistsignalen gegeven. Plotseling was aan stuurboord een sleepboot met twee vuil nisschuiten uit de mist komen opdagen. Toen de commandant bemerkte dat de sleep trachtte recht voor hem over te ste ken had hij onmiddellijk achteruit laten slaan. Dit kon echter niet verhinderen dat een van de zolderschuiten werd ge raakt. Als gevolg van de verschuivende deklast kantelde ae schuit en bleef onder steboven drijven. De rijksloods W. A. M. uit Amsterdam verklaarde dat, hoewel het schip slechts over een magnetisch kompas beschikte, hij er geen bezwaar in had gezien te ver trekken. De sleep had geen signalen gege ven en was plotseling uit de mist opge doemd. Volgens hem zou het voor het fregat geen zin gehad hebben een anker uit te werpen om vaart te minderen daar de af stand daarvoor te kort was. Het enige wat gedaan moest worden, achteruitslaan, was gebeurd. De schipper van de sleepboot, D. D. V. uit Amsterdam, verklaarde slechts één keer een mistsein gehoord te hebben. Hij had erop geantwoord. Daarna had hij niets meer vernomen en hij had ook geen signalen meer gegeven. Naar zijn oordeel had de politie te water, die hem van de nadering van het fregat in kennis had ge steld, dit niet tijdig genoeg gedaan. De schipper was reeds door de kantonrechter tot twintig gulden boete veroordeeld. De Marineraad zal later uitspraak doen. In Finsterwolde, waar de communisten de meerderheid hebben in de gemeente raad, is een brief verspreid met een uit treksel van een rede van de heer Gortzak. Dit wekte de wrevel van de aanhangers van Paul de Groot, die in Finsterwolde de machtsposities bezetten. Het gevolg was een pamflet aan de gehele bevolking, waarin de heer Gortzak c.s. over de he kel werden gehaald. Bovendien werd daarin op iets anders gewezen: in de raad klopt het namelijk niet meer. Na de ge meenteraadsverkiezingen van vorig jaar heeft de heer Barlagen van de groepering Gemeentebelangen zijn geloofsbrie ven niet ingediend en werd de heer Tjak- kes benoemd verklaard. Van de P.v.d.A. werd de gehele lijst afgewerkt en de laat ste twee, de twee heren Oolders, door bur gemeester mr. G. Loopstra gemakshalve Oolders-1 en -2 genoemd, moesten toen de benoeming wel aannemen. Maar nu heb ben zij ook bedankt, nadat op 5 januari van dit jaar de fractie van Gemeentebe langen uit protest de raadsvergadering had verlaten uit protest tegen de houding van de communistische fractie. Intussen heeft de voorzitter van het hoofdstembu reau de voor dit geval gebruikelijke proce dure gevolgd en de heren P. Alles en T. Bolland van de P.v.d.A., de eersten op de lijst, benoemd verklaard. De heer Alles was in de vorige raad fractieleider. Zij hebben nu de benoeming wel aangeno men. Voor de C.P.N. is dit aanleiding ge weest om naast het verweer tegen het ge schriftje van de heer Gortzak ook critiek te oefenen op de terugkomst van de heer Alles. Gezegd wordt, dat de P.v.d.A. slaafs de volgeling is van Gemeentebelan gen en dat men nu met „scherpslijpers" komt.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3