Grote voorraden nikkel en kobalt op Nieuw-Guinea Pom en Doppie et huis der conflicten Agenda voor Haarlem SINATRAN en Verkiezingen op Schouten-eilanden voor vertegenwoordigende raad Ruimtesport en show De radio geeft woensdag T elevisie pro gramma Begrafenis van architect A. H. van Leeuwen Loonsverhoging gevraagd voor GSW-arbeiders Verzoek der vakcentrales Melkbezorging in flatgebouwen Bedrijfschap laat onderzoek naar ex era inspanning instellen Proces tegen „goede heertje" kan beginnen Vooronderzoek vergde bijna twaalf maanden Kerkelijk Nieuws Examens De opstuwing van het water van de Noordzee DOOR IRIS BROMIGE DINSDAG 2 0 JANUARI 1959 A De rubriek Meridiaan van de AVRO was gisteravond geheel aan de ruimtevaart gewijd. Het was een uitgekiend stuk regie van Thijs Chanowski die door filminlas sen, decorwisselingen, en originele monta ges vaart, bracht in een programma dat alle kansen had om taai te zijn, want er werden wel twintig personen, binnen en buiten de studio geïnterviewd door Dick de Vilder. Interesant was de opmerking van prof. dr. ir. Kooy dat. Nieuw-Guinea de beste eigenschappen heeft als afvuurplaats van ruimteraketten. Helder werd gede monstreerd hoe men gegevens over satel lieten vei-zamelt en hoe die elektronisch worden verwerkt. Het was al bij al een geslaagd programma, met verantwoorde franje. Vervolgens kwam de verkiezing in Tivoli te Utrecht van de sportman van het jaar op het scherm dat werd Gerrit Schulte en van de sportstad van het jaar dat werd Utrecht. Er ging een internationale turndemonstratie aan vooraf. Dick van Rijn bracht er meteen de spanning in. Op het podium stonden de zes kanshebbers op Ada den Haan na die door haar broertje werd vertegenwoordigd. De uitslag was: 1. Gerrit Schulte, 2. Klaas Boot, 3. Anton Geesink, 4. Tineke Lagerberg, 5. Abe Len stra en 6. Ada den Haan. Burgemeester De Ranitz nam met een charmante speech de bokaal voor Utrecht, sportstad 1958 no. 1, in ontvangst uit handen van jhr. Roëll. De heer Repko reikte de prijzen aan de sportlieden uit. Dat Utrecht dringend een zwembad nodig heeft kwam nog eens na drukkelijk tot uitdrukking. Tot slot was Perrv Como er weer met zijn show, waar in Vera Ellen, Dorothy Collins en Harry Warren als gasten optraden. Beeldschermer HILVERSUM I. 402 M. 7 00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7,00 Nieuws. 7.23 Grarfi. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbijtclub. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. (9.35—9.40 Waf.erst.). VPRO: 10.00 School radio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gevar. progr. 12.00 Lichte muz. 12.18 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws en tentoonstellingsagen da. 13.20 Gram. 13.30 Het 13de Agrarische Congres van de Partij van de Arbeid in Gouda. 14.00 Gram. 15.00 Voor de jeugd. 17.00 De kat van de stoel. 17.50 Regeringsuitz.Rijksdelen Overzee: Jeugd- uitz.: Merkwaardige dieren uia Suriname's oer woud, door C. Butner. 18.00 Nieuws en comment. 18.20 Dansmuz. 18.50 Act. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Alzo wij in overweging hebben... caus. 19.25 VARA-Varia. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Tussen de regels door, caus. 20.15 Ritm.muz. 20.55 Discussie. 21.25 Gram. 21.35 De verwisseling, hoorspel. 22.45 Tussen mens en nevelvlek, caus. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.30 HammondorgelspeL 23.50—24.00 Soc. nieuws in Esperanto. HILVERSUM II. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.20 Het land waarin wij wonen, klankbeeld. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Meisjeskoor en instr. kwint. 12 57 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. caus. 13.20 Lichte muz. 13.50 Gram. 14.00 Jubileumvergade ring Ned. Prot. Chr. Schippersbond. 14.45 Gram. 15.00 Omr.ork. en solist. 16.00 Voor de jeugd. 17.2ö Instrum. septet. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Idem. 18.15 Spectrum van het. Chr. organisatie- en verenigingsleven. 18.30 Gram. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Koorzang. 19.30 Radiokrant. 19.55 Op de man af. caus. 20.00 Radio- Dhilharm.ork. en solist. 21.00 Herwonnen vader land, rep. uit Israël. 21.30 Muzikale caus. 22.00 De atoombom: verstand en geweten, causerie. 22.15 Lichte muz. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Zaalsportuitslagen. 23.20—24.00 Pla- tennieuws. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koer- Nieuws. 17.10 Zang en piano. 17.50 Causerie. 18.30 sen. 16.02 Jeugd en muziek. 16.30 Omr.ork. 17.00 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Vlaamse liederen. 20.00 Hoorsp. 21.30 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Pedagogische caus. 22.25 Kamermuz. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR WOENSDAG VARA: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 17.30 17.40 Int. jeugdjourn. 20.00 Weekjourn. NCRV: 20.30 De onschuldige, TV-spel. 21.50 Dagsluiting. Velen hebben maandagmiddag op de begraafplaats Westerveld in Driehuis de laatste eer bewezen aan de op 65-jarige leeftijd in Haarlem overleden heer A. H. van Leeuwen, architect BNA te Zand- voort. De overledene is ondermeer advi seur geweest inzake het berekenen van de bijdrage in de oorlogsschade. Hij verwierf zich als architect een grote naam met de bouw van meer dan driehonderd villa's in Den Haag en omgeving en het restaurant en overdekte kunstijsbaan op Houtrust. Hij was ridder in de orde van Oranje Nas sau. In de kleine aula van de begraafplaats Westerveld voerde ir. W. v. d. Vecht als vriend van de verscheidene en mede na mens het personeel van zijn architecten bureau het woord. Hij schetste wijlen de heer A. H. van Leeuwen als een man, die verknocht was met het leven. Een dyna mische figuur met een imponerende per soonlijkheid, die invloed uitoefende op zijn medemensen. Een man met een grote werkkracht en een groot gevoel voor hu mor, die heel veel van het leven hield. Ir. W. v. d. Vecht bracht ook de werkzaamhe den van de overledene als penningmees ter in het hoofdbestuur van de padvinde rij in herinnering. Eén van zijn mooiste opdrachten was de inrichting van de We reld- jamboree in Vogelenzang. Als oud-chef van de afdeling Oorlogs schade van Financiën voerde mr. A. J. V. Soest het woord. Hij prees het werk, dat de overledene destijds voor het ministe rie van Financiën heeft verricht. „Met hem is een man met grote bekwaamhe den, doorzicht en een groot doorzettings vermogen heengegaan, aldus mr. A. J. V. Soest. Ds. H. Faber uit Wassenaar las psalm 90 en sprak woorden van troost jegens de nabestaanden van de overledene. De padvinderij werd vertegenwoordigd door de heer A. Janson, commissaris van de Nederlandse Padvinders in het dis trict Den Haag. Terwijl de organist „Wat de toekomst brenge moge", speelde, werd de met bloe men bedekte baar met het stoffelijk over schot naar de geopende groeve in de dui nen van Westerveld gedragen. Een zoon van de overledene dankte voor de betoon de belangstelling. De minister van Zaken Overzee, mr. G. Ph. Helders, heeft op een persconferentie in Den Haag medegedeeld, dat het econo- misch-geologisch onderzoek in Nederlands Nieuw-Guinea de afgelopen jaren positie ve resultaten heeft opgeleverd en dat de aanwezigheid van nikkel, chroom, kobalt en ijzer is vastgesteld. De voorraad nik kel en kobalt wordt geschat op tussen de 100 en 200 miljoen ton, waarvan de kwa liteit zeer behoorlijk is. Voor de exploi tatie van deze ertslagen bestaat buiten landse belangstelling. Gewacht wordt op een beslissing van enkele grote onderne mingen, die samen met Nederlands kapi taal de exploitatie overwegen. Minister Helders zei, dat tot dusverre met uitzondering van de olieindustrie al leen Nederlands kapitaal in Nieuw-Guinea is geïnvesteerd. Er is thans ook van Australische zijde belangstelling voor het boswezen. Het fiscale klimaat voor inves teringen is aantrekkelijk. Zo wordt een volledig vrije afschrijving toegestaan. Mr. Helders zei niet bekend te zijn met plan nen van de oliemaatschappijen, zich uit Nieuw-Guinea terug te trekken. Investeringen In antwoord op een vraag of men hui verig is voor investeringen in Nieuw-Gui nea in verband met een eventuele wijzi ging van de status zei de minister, dat de vraag, of men bereid is tot investeringen in dat gebiedsdeel primair een beslissing is, waarvoor het particuliere bedrijfsleven zelf zijn overwegingen heeft. Het is na tuurlijk niet uitgesloten, dat het poten tieel der investeringen wordt beïnvloed door vragen rondom de status. Mr. Hel ders kon niet zeggen of een termijn van 25 jaar, die wel eens genoemd is als pe riode om de Papoea's voor te bereiden op het bepalen van een eigen toekomst, juist of onjuist is. „De regering stelt alles in het werk deze termijn op verantwoorde wijze zo kort mogelijk te doen zijn," zei hij. „De bevolking zal in volkomen vrij heid haar. toekomst moeten kunnen bepa len. Daarbij wordt gehoopt, dat daaruit een blijvende band met Nederland zal kunnen voortkomen." Immigratie van buitenlandse werkne mers in Nieuw-Guinea wordt niet als ge wenst gezien. De werkgevers daar zouden niet in staat zijn een groter aantal immi granten in dienst te nemen. Er is overi gens in Nederland een verheugende be langstelling zowel kwalitatief als kwan- tatief voor een taak in Nieuw-Guinea. De minister deelde voorts mede, dat plannen worden uitgewerkt om de radio- omroep op Nieuw-Guinea te verbeteren, zodat de uitzendingen in alle delen kun nen worden opgevangen. Mr. Helders verklaarde, dat de regering niet.de. bedoeling heéfL voor de 37 Ambo- nese verstekelingen, die thans in Nieuw- Guinea verblijven, de mogelijkheid te ope nen naar Nederland te komen. De verste kelingen namen aanvankelijk het stand punt in, dat zij slechts tijdelijk in Nieuw- Guinea zouden blijven. Thans zijn zij aan het werk gegaan en laten zij zich opne men in de samenleving in Merauke. Experimentele verkiezingen De gouverneur van Nieuw-Guinea, dr. P. J. Platteel, die de persconferentie bijwoonde, deelde mede, dat over enkele maanden op de Schouten-eilanden verkie zingen zullen worden gehouden ter vor ming van een streekgemeenschap met een vertegenwoordigende raad. Aan deze ver kiezingen, die als een experiment moeten worden beschouwd, zal de gehele bevol king van deze eilandengroep deelnemen. De raad zal uit twintig leden bestaan. Zijn eerste taak zal zijn dorpen te stichten met 1.000 tot 1500 inwoners. De bevolking heeft zich bereid getoond tot deze herverkave ling, zei dr. Platteel De gedachte van meer samenhang heeft veel weerklank ge vonden. Op Biak het voornaamste van de Schouten-eilanden bestaat reeds twee jaar een adviesraad. Indien het experi ment met succes wordt bekroond zullen de Papoea's uit andere delen van het ge biedsdeel naar Biak worden gezonden om van de resultaten kennis te kunnen ne men. Minister Helders zei dat met gou verneur Platteel tijdens besprekingen van de afgelopen dagen volledige overeen stemming is bereikt over de nieuwe be windsregeling, de „grondwet" van Neder lands Nieuw-Guinea. Van de huidige re gering kunnen echter geen wetsvoorstel len hierover worden verwacht. De ambtenaren Gouverneur Platteel noemde het perti nent onjuist, dat er een „kolonistische" mentaliteit onder het ambtenarencorps in Nieuw-Guinea zou bestaan. Ook achtte hij het onjuist, dat de kwaliteit van de amb tenaren in dat gebiedsdeel in twijfel wordt getrokken. „Er zijn zeer bekwame krach ten onder de ambtenaren. Niet vergeten mag echter worden, dat het een jong corps is. Elk corps hinkt nog wel eens. Het duurt jaren, voordat elke juiste man of vrouw op de juiste plaats is gekomen." De klachten over de duurte zeide hij niet te kunnen begrijpen: de kosten voor het levensonderhoud zijn het afgelopen jaar gedaald tot 97 tegen 100 in 1952. Gouverneur Platteel zei voorts nog dat er thans een vrije pers in Nieuw-Guinea is. Het gouvernement heeft het uitgeven van het gestencild nieuwsorgaan „En hier is het nieuws" gestaakt. Een particuliere onderneming geeft nu een zij het be scheiden dagblad uit. De besturen van het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. hebben in een gezamenlijke brief aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid ad interim verzocht, de lonen van de in de gemeentelijke so ciale werkvoorzieningsregeling geplaatste werknemers te verhogen. Reeds in 1957 werd een dergelijk ver zoek gedaan. Het is toen echter wegens de bestedingsbeperking en de toestand van de schatkist door de toenmalige minister afgewezen. De vakcentralen baseren hun verzoek om loonsverhoging o.a. op het feit, dat in 1957 de werkloosheid belangrijk is toe genomen en dat in 1959 evenals in 1958 het geval was op een gemiddelde werk loosheid van ruim 100.000 werknemers moet worden gerekend. Het aantal werk nemers dat in aanmerking komt voor te werkstelling op GSW-objecten is belang rijk toegenomen en zal naar de mening wan de vakcentralen nog meer toenemen. Voorts wordt'in de brief opgemerkt, dat de verschillen'in weekinkoniens tussen de. ongeschoolde arbeiders in het vrije bedrijf enerzijds, en die van de GSW-arbeiders anderzijds de laatste tijd belangrijk heeft doen toenemen. Als basis voor de be loning van GSW-arbeiders wordt gedacht aan de loonrichtlijn voor ongeschoolde ar beiders, zoals die op het ogenblik door het college van rijksbemidelaars wordt ge hanteerd. Tenslotte vragen de vakcentralen de aandacht voor artikel 39, lid 2, van de So ciale Voorzieningsregeling, dat bepaalt dat op de inkomsten van de werknemer kostwinner, een deel van de eventueel door zijn echtgenote en gezinsleden uit de arbeid verkregen inkomsten in minde ring kunnen worden gebracht. De vakcentralen zijn van mening, dat het hiervoor geldende percentage niet meer in overeenstemming is met de sinds de tot standkoming van het artikel gewijzigde maatschappelijke omstandigheden. Het dagelijks bestuur van het Bedrijf schap Detailhandel in Melk- en Zuivel- produkten wil een onderzoek laten instel len naar de aan de melkbezorging in de flatgebouwen verbonden lichamelijke in spanning. Het heeft zich in verbinding ge steld met dr. Bonjer, hoofd van de afdeling arbeidsgeneeskunde van het Instituut voor Preventieve Geneeskunde te Leiden. Deze wil het onderzoek voorlopig beperken tot enkele melkbezorgers, die flatgebouwen bedienen waarin zich huisdeuren bevinden op de begane grond en op de eerste, tweede en derde etage. Hij wil bij zes bezorgers van verschillende leeftijd, die wijken heb ben die grotendeels of geheel dergelijke flatgebouwen omvatten, tijdens een vol ledige werkdag alle handelingen, de af te leggen afstanden, het aantal traptreden en het te vervoeren gewicht, nauwkeurig laten vaststellen door een organisatiedeskundige en een fysioloog. Terwijl Doppie zijn tegenstander er dus goed van langs ga.f, liet Pum het er nok niet bij zitten. De andere jongen was op hem toe gevlogen, maar Pum bereidde hem een warme ontvangst. Ook hij wist zijn handen goed te gebruiken, en in een ogenblik lag de knul op zijn rug te jammeren, met Pumbovenop hem „Asjeblieft", zei Pum. „Wc zullen je leren, onze kano te gappen. Hier, wil je er nog een paar? Pak maar aan!" Maar de jongen had er al genoeg van, en hij sloeg huilend en bierend op de vlucht 66—67 Het proces tegen de 50-jarige boekhou der C. R. van H. uit Amsterdam-Zuid, die zich als „het goede heertje" nationale be kendheid heeft verworven, zal zeker drie dagen duren. Onder presidium van mr. J. Coninck Liefsting zal de rechtbank in Am sterdam in dit proces op 28, 29 en 30 ja nuari trachten na te gaan, hoeveel geld deze verdachte, die in dienst was bij de N.V. F. Berger en Co. te Amsterdam, wel heeft verduisterd. De dagvaarding ver meldt een totaalbedrag van 2.073.218, weggenomen in een periode van ongeveer 10 jaar, dus gemiddeld ruim twee ton per jaar. Het vooronderzoek in deze miljoenen zaak heeft bijna een jaar gevergd. Van H. werd begin februari van het vorig jaar in zijn woning gearresteerd. Mr. J. de Jong is zijn verdediger. Onder de opgeroepen getuigen bevinden -zich denberen J. Salm en mr. F. H. J. K. Berger, die destijds de directie van dé benadeelde firma vormden. De verdachte heef in het vooronderzoek bijna alle hem ten laste gelegde feiten be kend. Geref. Kerken Aangenomen naar Vollenhove-Sint Jans klooster H. J. ten Brink te Vriezenveen. Aangenomen naar Bergen (N.H.) R. van den Berg, kand. te Arnhem, die bedankte voor Dirkshorn en voor Oosterend (Fr.). Geref. Gemeenten Beroepen te Scherpenisse M. Heerschap te Borssele. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Baarn (vac. wijlen J. Kievit) J. van Sliedregt te Putten. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Driebergen J. Brons té Mij drecht en M. S. Roos te Alphen a. d. Rijn. Advertentie N. V. HA.N DELSVER. A. J. Gesundanseerd. «^'"^"heerUjkLi- aTI van L.v.rtraan.m*t duct van "bevattende o,. TEN DOESSCHATE ZWOLLE Leiden. Doctoraalexamen geneeskunde II: mej A. I. de Boer, Den Haag; mej. A. J. ten Bokkel Huinink. Rotterdam: G. C. B. van Dijk, Wasse naar: K. Ghafoerkhan, Leiden; A. P. A. Hoorn weg, Rotterdam; G. A. S. Koster van Groos, Den Haag: H. van Malde. Rotterdam. Semi-artsexa- menE. C. Campioni. Oegstgeest; K. Houtkooper. Den Haag: P. D. Kerkhof, Voorburg; D. Maingay, Bussum; M. van Welsum, Dordrecht. Artsexamen: mej. A. den Duik, Den Haag; J. Krol on A, A. Verduyn Lunel, beiden te Den Haag: I... de Pries ter. Voorschoten; A. D. Sitalsing, Oegstgeest. Proefschrift van dr. M. Weetiitik Aan de rijksuniversiteit te Utrecht pro moveerde gistermiddag de heer M. P. H. Weenink te De Bilt tot doctor in de wis- en natuurkunde, op een proefschrift over de opstuwing van het water van de Noordzee door de wind. Het onderzoek van dr. Weenink, dat op de afdeling oceanografie en maritieme meteorologie van het K.N.M.I. is ver richt, omyat een uitvoerige theorie van deze opstuwing op de basis van de alge mene stromingsleer. De theoretische for mules zijn aangepast aan de wap,rnemin- gien van de waterstanden van de Noordzee die in het verleden bij bepaalde windsitu- aties, met name tijdens stormvloeden, langs de Nederlandse kust zijn opgetre den. Dr. Weenink is bij zijn onderzoek tot de conclusie gekomen, dat verhogingen van de waterstand niet alleen het gevolg kunnen zijn van de directe opstuwende werking van de wind, maar ook van stro mingen of circulaties in de zee, die op in directe wijze worden opgewekt door de winden die over de zee waaien. Hij heeft aan het slot van zijn proefschrift formules vastgesteld, waaruit verhogingen of verla gingen van de zeespiegel voor verscheide ne plaatsen langs de Nederlandse kust (Vlissingen, Hoek van Holland, Den Hel der, Borkum) kunnen worden berekend als 't windveld op de Noordzee bekend is. De resultaten van het onderzoek worden reeds enige tijd door het K.N.M.I. ge bruikt voor het maken van de verwach- tcgen van de waterstanden, dus voor de te verwachten afwijkingen van de getij tafels en bij het opstellen van storm vloedwaarschuwingen. Ook voor de stu dies die samenhangen met de Deltaplan nen is het onderzoek van dr. Weenink van veel belang. Promotor was prof. dr. P. Groen. 25. „Ik wist, wat ik begon. Laten we het daarbij laten, hè?" Hij nam zijn handschoenen op. „Je moeder is zo vriendelijk geweest mij uit te nodigen de dag van mor gen hier met jullie door te brengen. Misschien wil je mijn verontschuldigingen maken". „Je wilt me dus niet meer terugzien?" „Ik geloof niet, dat het enig nut heeft. In ieder geval is de rol van ongewenste aanbidder een beetje verne derend. Ik heb die lang genoeg gespeeld. Als je ooit in in de knoei zit en hulp nodig hebt, weet je, waar je me vinden kunt. Veel geluk". „En wat moet ik hiermee?" vroeg Judy, een pakje van de tafel opnemend. „Een kerstcadeautje voor jou. Gekocht met het. doel je geest te verrijken. Het zal je ongetwijfeld boos ma ken en het is dus een geschikt afscheidsgeschenk", zei Peter. Zichzelf in de rede vallend, zei hij vervolgens: „Goedemorgen, juffrouw Avon. Goedemorgen, me neer Cedar. Mag ik u beiden een vrolijke Kerst toe wensen". „Ik wens jou hetzelfde, Peter", zei Pauline, terwijl ze een blad met glazen op het buffet zette. Cedar droeg twee flessen wijn zo zorgvuldig, alsof het pas geboren babies waren en zette ze achter op het buffet, voor hij zich tot Peter wendde. „De complimenten van de dag, jongeman. Ik ben op strooptocht in de kelder geweest. Kan ik je een glas sherry inschenken?" „Dank u, meneer, ik moet weg. Ik heb een afspraak". „Zo, nu we zullen je morgen toch wel zien?" „Het is heel vriendelijk van u mij dat te vragen, meneer, maar ik ga morgen met een vriend op va kantie in het Merendistrict". Cedar keek hem even vanonder zijn borstelige wenk brauwen aan. „Ja, jullie schoolmeesters ook met je vakanties". „Vrij lang, ja, maar in die tijd heb ik nog heel wat werk te doen. Ik moet zorgen, dat ik die jonge duivels vóór blijf, weet u". Toen hij weg was, keek Cedar zijn dochter met ironi sche blik aan. „Wat heeft dat allemaal te betekenen? Heeft hij genoeg van je?" Judy was bezig het pakje open te maken en gaf geen antwoord. „Nu ik kan het hem niet kwalijk nemen. Als een man een vrouw trouwt, wil hij nog wat meer dan een knap gezichtje". „Wat is het voor een boek, Judy?", vroeg Pauline „Een bloemlezing van gedichten", zei Judy kortaf en het boek onder haar arm nemend, verliet zij de kamer, zonder een van beiden aan te zien. De kerstdag ging op Avallon rustig voorbij. De eni ge bezoekers waren de broer van mevrouw Cedar, Ralph, en haar zuster Alison met haar man en twee kinderen. Pauline kende oom Ralph al, daar hij een vrij geregelde bezoeker was. Hij was gepensioneerd officier en vijgezel, en woonde in een klein huis te genover de kerk van Darnford, waar hij verzorgd werd door een onaangename huishoudster, die hij niet durf de ontslaan. Hij was een eenvoudig, vriendelijk mens en Pauline mocht hem graag. Zij bevond, dat ook tante Alison een prettige vrouw was. Het was heel duide lijk, dat haar huwelijk heel wat beter geslaagd was dan dat van haar zuster. Toen zij mevrouw Cedar zag lachen over een oude herinnering aan een kerstfeest in de pastorie, kreeg Pauline een ogenblik een idee van de levendigheid, welke door de jaren was verstikt en dacht zij aan Mark's woorden over zijn moeder. Niet dat mevrouw Cedar ooit het idee gaf van versla gen te zijn. Het was een van de dingen, die Pauline in haar bewonderde: de rustige waardigheid, waar mee zij haar rol-speelde als de vrouw des huizes in dit onrustige gezin. Dit kwam voort, zoals Pauline wist, uit een sterk gevoel van morele plicht, gepaard aan grote moed. Voor Pauline zelf was de dag er een van zeldzame tevredenheid. Na Mark's vertrouwelijke mededelingen van de vorige avond, kon dat ook bezwaarlijk an ders. Op deze dag was zij slechts een paar minuten met hem alleen geweest, namelijk toen hij haar na het ontbijt in de hall terzijde trok. De kerstgeschen ken waren reeds uitgepakt en zij was bezig de rom mel van vrolijk gekleurde verpakkingen op te rui men. De familie Cedar had haar een mooie lederen handtas gegeven, waarop haar initialen waren aan gebracht en zij was getroffen door de waarderende woorden, die in Judy's handschrift op een door hen allen ondertekende begeleidende kaart waren geschre ven. „Pauline", zei Mark bedaard, „ik ben zo vrij ge weest een klein pakje in je zitkame) tf leggen, toen ik op weg was naar beneden. Iets, wat ik verleden week op een verkoping in het oog kreeg en dat, naar ik meen, jou genoegen zal kunnen doen. Dit blijft uitslui tend tussen ons beiden. En nu kan ik beter de wagen nemen en oom Ralph gaan halen. Je ogen zijn een beet je vochtig. Je bent toch niet van plan te gaan huilen?" „Natuurlijk niet. Ik ben alleen maar.zo gelukkig". Bij het zien van de glimlach, die zijn ogen deed glan zen, en zijn hele donkere gelaat veranderde, was het haar, alsof haar hart oversloeg. „Geluk past goed bij je", zei hij, terwijl hij naar zijn jas greep. Het pake in haar kamer bevatte een heel mooi klein Wedgwood-vaasje. Het was de gewoonte op Avallon om op de avond van de Tweede Kerstdag een partij voor jongelui te geven. Dit jaar zou het een danspartij zijn. Meneer Cedar nam geen deel aan deze festiviteiten en trok zich in zijn stu deerkamer trug voor ze begonnen waren. Onder de tal rijke vrienden van Derek en Judy, die Pauline niet ken de, daar geen van beiden in den regel hun vrienden op Avallon uitnodigden, herkende zij Frank Warden. Zijn donkere hoofd en het blonde kopje van Judy waren zel den ver van elkaar. Pauline bracht een goed deel van de avond door met Lallie en mevrouw Cedar aan het buffet te helpen, hoewel Derek er op stond een paar dansen met haar te doen. Hij danste uitstekend en zij pasten goed bij elkaar. Hij scheen zijn geïrriteerdheid tegenover haar vergeten te zijn en was in een vlotte stemming. Mark was een goed, maar geen geïnspireerd dan ser en meestal hield hij zich bezig met de distributie van de dranken en het draaien van grammofoonplaten. Linda benoemde zichzelf tot zijn assistente. Zij sor teerde de platen volgens de lijst, die Derek haar gege ven had, terwijl zij inmiddels opgewekt met Mark bab belde over de partij als zodanig. „Wat passen Derek en juffrouw Avon met dansen goed bij elkaar", merkte zij op, toen Derek met zijn partner voorbij kwam. „Ja, is het niet? Derek is vrij goed in dit soort din gen". (Wordt vervolgd) F 27 voor Australië. De eerste van twintig door Australië bestelde Fo"kker F 27 „Friendships" heeft zijn eerste vlucht gemaakt. Bestuurd door de chef-invlieger van de Fokkerfabrieken Moll bleef het toestel ruim drie kwartier in de lucht. Het vliegtuig is bestemd voor Trans Australian Airlines, die twaalf van deze machines heeft besteld. „Jan Spijt" had berouw. Op 8 januari werd een inbraak gepleegd in de kantoren van de firma Schut en de firma Zero aan de Industrieweg te Vlaardingen. Bij de firma Schut werden twee geldkistjes opengebroken. Er werd 60,vermist. Dezer dagen ontving de firma een brief, waarin 60,was ingesloten. Uit het be geleidende briefje bleek dat de dader spijt had gekregen en het geld terugzond. De brief was ondertekend met „Jan Spijt". Vakantiespreiding. De Stichting Re creatie heeft een beroep gedaan op 7000 Nederlandse ondernemingen om zoveel mogelijk medewerking te willen verlenen aan de actie voor vakantiespreiding. Aan directies van ondernemingen, die niet col lectief sluiten, is verzocht werknemers zonder schoolgaande kinderen zoveel mo gelijk vakantie te geven vóór half juli of na half augustus. Aan de ondernemingen, die een collectieve vakantieweek vast stellen, is verzocht deze vooral niet te doen samenvallen met de bouwvakvakantie weken van 1825 juli en van 815 augus tus. Weerdienst van de K.N.A.C. Ten be hoeve van de weggebruikers zal de Ko ninklijke Nederlandse Automobielclub in de tweede helft van de volgende week be ginnen met een weerdienst. Deze dienst zal informaties geven over de toestand van de wegen, over weersgesteldheid en weers verwachtingen in Nederland en de andere Wésteuropese landen. Alle weggebruikers zullen op deze dienst een beroep kunnen doen. Nieuwe brug. Bij de verbindingsweg Diepenheim-Markelo in Overijsel zal weer een brug van 90 meter over het Twente- Rijnkanaal worden gebouwd. Een meer in oostelijke richting gelegen brug werd in 1940 opgeblazen. DINSDAG 20 JANUARI Concertgebouw: Pianorecital door Hans Richter Haaser, 20 uur. Minerva Theater: Anthon de Zeeuw over „Tussen Nijldelta en Rode Zee", 20.15 uur. TENTOONSTELLINGEN In 't Goede Uur: Expositie A. J. Veld hoen, tot 22 uur. Frans Halsmuseum: Tot 26 januari da gelijks geopend van 1019 uur (Kaarsver lichting vanaf zonsondergang). Krelagehuis: Expositie „Winterflora", 1022.30 uur. FILMS Cinema Palace: „Reis om de wereld in tachtig dagen", a.l., 19 30 uur. Frans Hals theater: „Verboden moederliefde", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „La chatte", 18 jaar. 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Das Madchen Rosemarié". 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: „The vikings", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De doder slaat toe". 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Mon oncle", a.l., 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT, Theater Monopole: „Don ker Parijs", 18 jaar, 20 uur. DIVERSEN In 't Goede Uur: Klassiek grammofoön- platenconcert van werk van Debussy en Mozart, 2122 uur. WOENSDAG 21 JANUARI Stadsschouwburg: Charlotte Kohier met „Pension Rustig", 20 uur. TENTOONSTELLINGEN In 't Goede Uur: Expositie A. J. Veld hoen, 1022 uur. Frans Halsmuseum: Tot 26 januari da gelijks geopend van 1019 uur (Kaarsver- iichting vanaf zonsondergang). Krelagehuis: Expositie „Winterflora", 1022.30 uur. FILMS Cinema Palace: „Reis om de wereld in tachtig dagen", a.l., 14 en 19.30 uur. Frans Halstheater: „Strijd tegen de vliegende schotels", 14 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „La chatte", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Das Mad chen Rosemarie", 18 jaar, 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Roberti's jeugd- variété", 14 uur. „High Noon", 14 jaar, 20.15 uur. Rembrandt Theater: „The Vikings", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Captain Kidd and the Slave- girl", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Mon oncle", a.l., 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT, Theater Monopole: „Don ker Parijs", 18 jaar, 20 uur. DIVERSEN Frans Halsmuseum: Ir. W. Bakker over „Technische en economische aspecten van de industrialisatie", 20 uur (Volksuniver siteit). In 't Goede Uur: Klassiek grammofoon- platenconcert van werk van Debussy en Mozart, 2122 uur.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 6