Minder inlichtingen dan in 1957 maar tóch meer activiteit Britse film over carrière van kikvorsman Crabb Bollenexporteurs zijn geen grote voorstanders van Euromarkt Aantal bezoekers van Haarlem nam toe DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs dinsdag 20 januari 1959 haarlems dagblad oprechte haarlemsche courant 7 JAARVERSLAG VAN „HAARLEMS BLOEI" Verbetering van zwembad aan Kleverlaan Werkzaamheden zijn maandag begonnen Geen commissieloon voor Franse leverantie aan de landmacht Limburgse erepenning voor Marie Koenen Vreemde nasleep van een vliegtuigongeluk Buitenlandse afnemers zijn onzeker nv Slavenburg's Bank Reisdeviezen Safeloketten Geldigheidsduur van visa verlengd Moei; Amsterdamse beurs verdwijnen? Recordproduktie Aramco UIT STAD EN STREEK Londen over Mikojan's Amerikaanse reis Britse pers voorzichtig met haar commentaren IN HET ZOJUIST verschenen jaarverslag over 1958 van de Stichting Haarlems Bloei wordt even stilgestaan bij de ontwikkeling, die de stichting de laatste jaren heeft doorgemaakt. Tien jaren geleden werd 60 percent van de werkkracht nog besteed aan het organiseren van feestelijkheden: thans vraagt het V.V.V.-werk bijna alle aandacht. Zeker gedurende zes a zeven maanden van het jaar, maar ook tijdens de overige maanden, als er gewerkt wordt aan voorbereidingen en consolidaties. Ofschoon het aantal verstrekte schriftelijke en mondelinge inlichtingen terugliep van 115.468 tot 112.238, gaven de meeste afdelingen van het verkeershuis betere resultaten te zien. Moeilijk was het dagbezoek en vakantieverblijf bij particulieren in statistieken vast te leggen. De toeneming van de activiteiten blijkt o.m. uit de volgende cijfers: het betalend aantal bezoekers van het Frans Halsmu seum nam met 11 percent toe voor de dag openstelling en met 12 percent voor de avondopenstelling met kaarsverlichting. Ongeveer drie kwart van de bezoekers aan het museum kwam uit het buitenland. De Grote Kerk werd bezichtigd door ruim 30.000 bezoekers. De meesten (68 percent) waren Duitsers. Engelsen en Amerikanen kwamen op de tweede plaats. Het aantal mankampdagen in 'de Kennemerduinen bedroeg 91.565. Hiervan waren 66 356 Ne derlanders, 23.909 Duitsers, 385 Zweden, 262 Zwitsers, verder kleinere aantallen Fransen, Engelsen, Amerikanen, Canade zen en Noren. Het aantal bezoekers aan de Kennemerduinen steeg dit jaar tot 411.500 (vorig jaar 374.300). De jeugdher berg Jan Gijzen had ruim 13.000 overnach tingen. De meesten (6.287) waren Duitsers, daarna volgden Engelsen (848), Fransen en Australiërs (180), Amerikanen (133), Oos tenrijkers (112) en kleinere aantallen an dere nationaliteiten. Ook de kampeerter reinen in Zandvoort en Bloemendaal wa- -en gedurende een half jaar voortdurend bezet. In het jaarverslag dat een aardige omslag met een mooie foto van het Spaarne heeft wordt herinnerd aan een rapport van de rijksdienst voor het Nationale Plan over de recreatieruimte in het westen des iands. Hier wordt jaarlijks een half mil jard gulden uitgegeven voor vakantiedoel einden, waarvan de helft door buitenlan ders. Plet verslag van Haarlems Bloei stelt, dat Haarlem daarin een groot aandeel kan en moet .hebben. Drie factoren spelen daarbij volgens het verslag een rol: het centrum van de stad mag alleen daar wor den aangetast, waar ouderdom niets te ma ken heeft met natuurbehoud. Verder dient de accommodatie in overeenstemming te zijn met de verwachtingen van de bezoeker en tenslotte moeten Haarlem en de toeris tische gemeenten in de omtrek wat de pro paganda betreft als een eenheid worden gezien. Wat dit laatste betreft: de gemeen ten zijn verenigd in de Bond voor Vreem delingenverkeer voor Zuid-Kennemerland. Van deze bond is Haarlem, ook financieel, de grootste partner. Daarom zal de zetel van de bond in het nieuwe verkeerscen- trum van Haarlems Bloei, dat'deze zomer op het Stationsplein in Haarlem gereed komt, gevestigd worden. De accommodatie voor toeristen baart wat betreft het hotel probleem nog zorgen, aldus het verslag. Cijfers Wat het aantal verstrekte inlichtingen aangaat kwamen die aan Nederlanders op de eerste plaats (61.003). gevolgd door die aan Duitsers (17.424), Engelsen (10.132), Fransen (6.597), Scandinaviërs (4.576) en kleinere groepen. In het afgelopen jaar werden 2702 bedden gereserveerd tegen 2486 in 1957. In totaal werd voor f 152.064,70 buitenlands geld ingewisseld aan 2349 personen (gemiddeld per per soon 64,73). Vorig jaar waren deze cijfers Maandag is men in de gemeentelijke -wem- en badinrichting aan de Kleverlaan "11 Haarlem-Noord begonnen met de voor bereidende werkzaamheden ten behoeve van de ingrijpende verbeteringen die dit zwembad zal ondergaan. Men zal zich her- 'nneren dat de gemeenteraad destijds een krediet van f 309.000,- heeft goedgekeurd nor het doen aanbrengen van deze verbe- 'eringen nadat de hygiënische toestand in dit bad aanleiding tot tal van klachten had gegeven. In het zwembad zal men ondermeer een rondpomp- en waterzuiveringsinstal latie aanbrengen, waarvoor een gebouw zal worden opgericht dat tevens ruimte zal bieden voor een clublokaal. De bodem van het zwembad wordt gemaakt van ma teriaal dat niet door chloor kan worden aangetast. Verder zullen de houten per rons [rondom het bad vervangen worden door bétonnen perrons. Ook ligt het in de bedoeling de toegang tot het bad met bijbe horend terras te vergroten en de kleedka mertjes te voorzien van betonnen vloeren. Men hoopt met de verbeteringen vóór het begin van het nieuwe seizoen klaar te zijn. De president van de Haagse rechtbank heeft opheffing van het beslag bevolen dat een Nederlandse ingenieur had laten leggen op gelden die de Staat der Neder landen moet betalen voor meetapparaten, welke door een Franse fabriek zijn gele verd aan de Nederlandse landmacht. De Nederlandse ingenieur had beslag op de gelden laten leggen omdat hij meent recht te hebben op ongeveer een derde gedeelte ervan', 45.000, welke hem zouden toeko men op gx-ond van het feit dat hij in 1958 het uitsluitend verkooprecht voor Neder- and van de produkten van de Franse on- lerneming had gehad. De fabriek had de bestelde apparaten rechtstreeks aan de andmacht geleverd. De president overwoog, dat het hier een reeds in 1957 gesloten transactie betrof, waarvoor de ingenieur geen enkele presta tie heeft gelevei-d. Toch had de fabriek hem 5000.- commissieloon aangeboden, hoewel hij daarop geen recht had. 110.007,94 aan 1915 personen, gemiddeld f 57,44 per persoon. Bovenaan stond hier het aantal marken, gevolgd door ponden, dollars, Fi-anse franks. Belgische franks. Zwitserse franks en andere valuta. In to taal werden 201.200 stuks propagandadruk- werk verspreid. Verder omvat het verslag een overzicht van de activiteiten in het jaar 1958 op het gebied van voorjaarsattracties, bloemen meisjes, zomerfeesten, internationaal orgel concours en diversen. Vermeld wordt, dat de Koninklijke Begeer een penning van de Vleeshal heeft geslagen in reliëf. Deze penning, die gegoten is in verguld zilver en zilver zal voor speciale gelegenheden met inscriptie worden gebruikt. Het ver slag wordt besloten met. lijsten van ge houden congressen en bezoeken en van in stanties, waarmee op verschillend gebied is samengewerkt. De commissaris der Koningin in Lim burg, dr. F. Houben, heeft maandag, te zamen met de griffier der Staten, mr. E. Verhaegh, namens het college van Gede puteerde Staten aan dr. M .Koenen te ha ren huize in de Vroenhof in Houthem (Valkenburg) de erepenning van de pro vincie Limburg uitgereikt, welke aan de schrijfster werd toegekend voor haar be langrijke bijdrage ter verrijking van de Limburgse litteratuur. De commissaris der Koningin heeft daarbij in waarderen de woorden uiting gegeven aan de gevoe lens, die maandag zonder twijfel van ve le zijden naar dr. Koenen zijn uitgegaan en daarbij nog eens de betekenis van het cultureel litterair werk in het licht ge steld. Actie voor negerjongetjes. Twee open- bare lagere scholen in Den Haag zijn een actie begonnen voor de Amerikaanse ne gerjongetjes, die naar een opvoedingsge sticht moeten omdat zij blanke meisjes hebben gekust. Onder de leerlingen wor den nu handtekeningen voor een petitie verzameld. Men heeft goede hoop ruim 50(1 handtekeningen aan de Amerikaanse am bassade te kunnen anbieden. De leer krachten willen er nog een brief bij doen om de actie van de leerlingen te onder steunen. Op 14 augustus 1958 stortte in de Wes- terschelde een Engels sportvliegtuigje neer, tengevolge waarvan de drie inzitten den om het leven kwamen. Het bergen der wrakstukken was praktisch niet mogelijk. Men slaagde er slechts in, niet-gebruikte zwemvesten, een niet-bijgehouden logboek en een paspoort, dat later bleek toe te be horen aan de piloot J. K., een Hongaar, te bergen. In de avond van dezelfde dag werd In terpol door Scotland Yard in kennis ge steld van de diefstal van ongeveer 75 zil veren staven, die een waarde van bijna twee ton vertegenwoordigden. Deze sta ven waren bestemd voor een bank in We nen en zouden pei boot en trein naar de Oostenrijkse hoofdstad worden gezonden. Bij aankomst in Harwicht bleken de ze gels van de wagon, waarin de staven wa ren opgeborgen, verbroken en de staven zelf -verdwenen te zijn. Het onderzoek wees erop, dat de daders erin waren geslaagd, de kostbare lading naar het vasteland over te brengen. Op alle'daarvoor in aanmerking komende ha vens en vliegvelden werd een scherpe con trole ingesteld op arriverende schépen en vliegtuigen. Evenwel zonder resultaat. Totdat de Nederlandse politie zich ging bezig houden met het vaststellen van de idenditeit van de drie mannen, die bij het ongeluk met het sportvliegtuigje op de Wester-Schelde om het leven waren ge komen. De Hongaarse piloot J. K. bleek voor de internationale politie geen onbekende te zijn. De Rotterdammer J. de B., oud- b'okser, kwam. evenals de uit Breda af komstige G H. in de politie-registers voor. Dankzij mededeling van de comman dant van het vliegveld Knokke-Le Zoute, kwam men er achter dat op dit vliegveld zich een man had bevonden, die voor de komst van het verongelukte toestel grote belangstelling had Hij zou, vlak voor het vertrek, met een der inzittenden van het toestel nog telefonisch contact hebben ge had. Toen het sportvliegtuigje niet op het vastgestelde tijdstip arriveei-de, is deze man, zonder zich nader bekend te maken, vertrokken. Het gehele Westeuropese poli tieapparaat werd ingeschakeld om hem op te spoi-en. Twee maanden na het onge luk met het sportvliegtuig, wist men deze man te arresteren Angstvallig werd zijn naam geheim gehouden. Tot nu toe heeft hij ontkend in enigerlei relatie te hebber, gestaan met de inzitten den van hef sportvliegtuig. De politie be schikt evenwel over voldoende aanwijzin gen om hem in arrest te houden. Men acht het niet uitgesloten, dat hij deel heeft uit gemaakt van de groep die op 14 augustus de diefstal van de 75 zilveren staven heeft gepleegd. Deze zouden dan door het sportvliegtuigje naar hef vasteland van Europa zijn meegenomen. Welke rol de drie verongelukten daarbij gespeeld zouden hebben en vooral of zij debet aan de diefstal van het zilver zijn geweest staat niet vast. Interpol en Scotland Yard zijn uiteraard geïnteresseerd in het lot van de lading die het sportvliegtuigje voerde. Een onder zoek door duikers wordt overwogen. NAAR HET BOEK van Marshall Pugg „Commander Crabb" is de film „The si lent enemy" gemaakt, die een episode uit het leven van de bekende Engelse kikvors man, commandant Crabb, in beeld bi-engt. Men herinnert zich nog wel, dat Crabb on der geheimzinnige omstandigheden de dood vond bij het Russisch vlootbezoek aan Engeland in 1953. Hij zou in de haven van Portsmouth door de Russen om het leven zijn gebracht toen hij probeerde de Rus sische oorlogsbodems onder de waterspie gel te bekijken. De juiste toedracht is nooit bekend geworden. Men weet dus niet of Crabb handelde op een suggestie van ho gerhand. Men weet niet of hij handelde op eigen initiatief. Wie de film ziet welke aan hem is gewijd, sluit die laatste mogelijk heid zeker niet uit, wanneer men tenmins te mag aannemen dat ze geen romantise ring is, maar een getrouw levensverhaal. Hoe dan ook, commandant Crabb moet de Engelse marine wel waardevolle diensten hebben bewezen. Kan men de film en het boek, waarnaar ze is gemaakt ge loven dan heeft hij in feite het korps En gelse kikvorsmannen opgebouwd, dat in de tweede wereldoorlog zo succesvol ope reerde. Het is min of meer aan hem te danken geweest, dat Gibraltar een veilige aanloophaven werd voor de geallieerde oorlogsvloot. Immers: van uit het Spaan se plaatsje Algeciras opereerden de Italia nen met een prachtig uitgeruste groep kikvorsmannen, die zelfs beschikten over bestuurbare torpedo's. Crabb ontdekte hun basis, een oude tanker, en blies die de lucht in. Daarmee kwam aan de ge vaarlijke Italiaanse activiteit een abrupt en radicaal einde. ZO'n HELDHAFTIGE figuur leent zich uitstekend voor een filmbiografie, die de man op de voet volgt De Engelsen, meest al nogal beheerst in hun loftuitingen op eigen superioriteit tegenover hun tegen standers zij voelen zich nu eenmaal toch al superieur zijn ditmaal afgeweken van him gewoonte om alleen de feiten te laten spreken, die hun held op zijn voet stuk plegen te plaatsen in onze achting. Met hun film over commandant Crabb ple gen ze welbewust een stuk heldenverering, De kikvorsmannen komen in actie. Scène uit de film over commandant Crabb. die juist daarom zo doorzichtig is en niet helemaal gelukkig, omdat men ze krijgt te concluderen uit de bewonderende hou ding van de tegenpartij. De rol van de commandant wordt met een tikje aandoen lijke stoerheid van karakter door Lau rence Harvey gespeeld. Beide elementen maken de film tot een echte speelfilm. De documentaire komt er veel te weinig aan te pas. Zo zien we dus de levensgeschie denis van de befaamde commandant om gezet in een filmprodukt, dat men moet rekenen tot de klasse der gestandaardi seerde oorlogsfilms, niet tot de benadering door de pers van een legendarische oorlogs figuur. Er is een publiekfilm uitgekomen, die het sentimenteel accent niet schuwt. De zestig percent, die met deze tendens is belast, verdringt de veertig, die er zijn om te bewijzen, dat de stof toch nog wel wat meer uitzicht bood dan wat men nu vertoont. DAT ZIJN dan vooral de taferelen, die het werk der kikvorsmannen betreffen. Het is boeiend en spectaculair, het is van een grote spanning, het wordt bijna grie zelig navrant, wanneer men moet ervaren dat het ook bestaat uit strijden op leven en dood met niets anders gewapend dan een groot mes, waarmee men, als dat kan, zijn tegenstander de zuux-stoftoevoer ont neemt om hem zodoende ook van een ont snapping naar het veilige wateroppervlak te beroven. Gesteund door zijn voortreffe lijke cameramensen heeft regisseur Wil liam Fairchild van deze tonelen in een wereld achter matglas, waarin alle ver houdingen lijken scheefgetrokken, een knappe en vooral reële reportage gemaakt die het pleit van de film beslecht. Deze tonelen immers zijn op zichzelf van een zuivere kwaliteit, ze zijn ook dramatisch effectrijk in het verhaal verweven. Ze ma ken de film over commandant Crabb be zienswaardig. Men moet er de gesignaleer de zwakheden als niet onoverkomelijke bij komstigheden bij voor lief nemen. W. Franse (Van onze medewerker voor bloembollencultuur Men kan zich voorstellen, dat de expor teurs van bloembollen geen onverdeeld enthousiaste voorstanders van de Euro- markt zijn. Wel hebben zij altijd gestreefd naar een vrijere export, maar dan alleen voor zichzelf. Nu in de Euromarkt de Ne derlandse broeiers van tulpen de kans kun nen krijgen hun produkten ook naar de zes Eurolanden te versturen, lijkt die vrijhan del toch» niet meer zo mooi. Aan beide zij den van de grens vreest men namelijk, dat de Nederlandse bloemen de buiten landse markt zullen ontwrichten. De be sprekingen op hoog niveau over dit pro bleem hebben tot nu toe niet tot een resul taat geleid. Men hoopt, dat de onderhan delingen van omstreeks half februari eni ge klaarheid zullen brengen. Er zijn al heel wat bollenreizigers in het buitenland. Uit Duitsland komen geen opwekkende berichten over de vei-koop aan de broeiers. Deze kopen nog niet, slechts een gedeelte of wat al zeer gevaar lijk is, onder de conditie, dat zij de order kunnen afzeggen als Nederland inderdaad afgesneden bloemen gaat uitvoei-en. Men kan beslist niet spreken van een kopers staking. Zo'n staking kan men bevechten, onzekerheid niet en dat is de moeilijkheid op het ogenblik. Men tast in het. duister, als het om de animo van de buitenlandse kopers gaat. Der gewoonte getrouw gaat men toch op reis. Men kijkt bij de klanten naar de re sultaten van de broei, die overigens ver boven de verwachting liggen. De prijzen zijn ook best geweest, al waren de bloe men later dan normaal. In de jaren vooi de Euromarkt zou zo iets tot groot opti misme leiden. Nu denkt men slechts met weemoed terug aan die jaren en verfoeit men de vrijhandel, die zovele zekerheden omvei-kegelt. Overigens ligt het er aan, met wie men praat. We spraken een reiziger, die hoofd zakelijk bij broeiers levert, welke alleen de Advertentie Nieuwe Gracht 98 Schoterweg 5 Tel. 12580-16942 Tel 1557r AMSTERDAM De eerste beursdag van deze week bracht opnieuw een grote koersstijging voor de certificaten Unilever. De handel in deze stukken was weer zeer ruim en bij tientallen tegelijk gingen de ertificaten in andere handen over. Duitsland was weer met grote koopordex-s in de markt, waaraan slechts op zeer hoge prijzen kon worden voldaan. De openingskoers van de margarinepapiei-en kwam op 485. Daarna werd nog 488 gedaan en in het verdere beursverloop werd op ongeveer 486 ge handeld. De koerswinst., vergeleken bij de slotkoefs van vrijdag, bedroeg ongeveer 30 punten. De beroepshandel en het pu bliek lieten zich niet onbetuigd en mede hierdoor was de aandacht van de beurs vrijwel alleen gericht op de hoek, waar de margarinecertificaten werden verhandeld Tot voor kort bedroeg het verschil in koers van certificaten Unilever en de Philips- aandelen ongeveer 100 punten. Door de drastische koersstijgingen van de laatste dagen van de Unileverwaarden is hel ver schil teruggebracht tot ongeveer 10 punten De Philipsaandelen liepen op van 495V? tot 498 en boekten een winst van ongeveei 5 punten bij een zeer kalme handel. De 5 percent converteerbare obligaties lagen eveneens een paar punten hoger in de markt, AKU ontmoette goede vraag en steeg van 288V2 tot 292, plus 6 punten. In K.L.M. was niet veel te doen. Kon. Olie schommelde x-ond de 174, waardoor on geveer een halve gulden winst kon worden genoteerd. De publikaties over een even tuele staking in de Amerikaanse olie industrie had in Amsterdam op de aan delen Kon. Olie hoegenaamd geen invloed Het dient gezegd dat de koersstijging van de olieaandelen de laatste tijd zeer ten achter is gebleven bij die van bijvoorbeeld certificaten Unilever. De scheepvaarten lagen merendeels goed in de markt en vertoonden in het beurs- verloop een opwaartse tendentie. Door el kaar bedroeg de koerswinst in deze sector 1 tot 2 punten. De handel was hier echter minimaal. In de cultures viel niet zo veel te beleven al was de stemming hier aan de vaste kant. Certificaten Deli verbeterden ongeveer 1 gulden. De verschenen be richten over de samenwerking van de Delimaatschappij met de General Cigar Company blijven op de Delipapieren een gunstige invloed uitoefenen. HVA was plu- 2 punten en Amsterdam Rubber bleek goed prijshoudend. Van de staatsfondsen kan gezegd worden dat de tendentie lichte lijk verdeeld was. Het onveranderde divi dend van de Zeeuwsche Confectiefabriek van 15 percent werd met een koerswinst van een paar punten gehonoreerd. Pro longatie 3 1/4 percent. (ANP) NEW YORK Het koersniveau was onregelmatig da lend. Parke Davis was willig op het be richt dat dit bedrijf vóór het einde van dit jaar vaccins tegen verkoudheid en maze len zal produceren. Op hoogste dagwaarde noteerde dit fonds plus twee dollar in een overigens onregelmatige farmaceutische sector. Het industxdegemiddelde kwam van 595.75 op 594.40; dat voor spoorwegen van 167.17 op 166.57 en dat voor openbare nuts bedrijven van 92.18 op 92.42. De stijging bij de openbare nutsbedrijven kwam vooral door goede winsten in Consolidated Edison en Panhandle Eastern Pipeline. De winst nemingen waren matig en werden bij fx-actioneel lagere koersen goed verwerkt De handel nam af bij het lager worden der koersen. Enerzijds was de lijst geken merkt door verliezen van 1 tot meer dan 2 dollar; anderzijds door stijgingen van 1 tot meer dan 5 dollar. Bij de laatste be vonden zich Firestone, dat op hoogste dag waarde meer dan 5 dollar hoger stond ge noteerd, en Zenith plus 3 dollar. De omzet daalde van 4.300.000 tot 3.840.000 aandelen. Van de 1269 verhandelde fondsen sloten er 518 hoger en 517 lager. (UPI). behoefte van de eigen verkoop aan het pu bliek dekken. Deze kopen vrij normaal. De broeiers echter, wier bedrijf geheel op de grote broeierij gespecialiseerd is de zgn. marktbroeiers zijn uitex-st voor zichtig. Hun leveranciers hebben dus de langste gezichten. In Duitsland houdt men protestvergade ringen tegen de invoer van „snijtulpen", de bladen van de tuinbouworganisaties houden het vuurtje flink warm en doen verder weinig positiefs. In Nederland is al leen de voorzitter van de Koninklijke Al- gemeene Vereeniging voor Bloembollencul tuur, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, niet negatief geweest. Vol gens hem moet de kwestie uit het emotio nele vlak worden getrokken. Duitsland im porteert namelijk ook enorm grote hoe veelheden bloemen, vooral anjers, uit de Zuideuropese staten. Deze zijn nog grote re concurrenten dan de Nederlandse bol- bloemen. Uit Nederland echter komen al lereerst de bloembollen en dat maakt de zaak moeilijk! Wr hebben van de zijde van de exporteurs nog niet veel goeds over het standpunt van jhr. Van Nispen gehoord, hetgeen wel begrijpelijk is. Opmerkelijk is echter wel, dat 't broeien van bloembollen in Rijnsburg ook als een vrij riskante bezigheid wordt beschouwd Verscheidene broeiers daar proberen lang- zamei-hand andere- teelten, zoals anjers, chrysanthen en fieesia's. De bloeitijd per plant is veel langer, waardoor de kwe kers minder afhankelijk worden van de markt. Iets dergelijks hebben wij ook uit Duitsland vernomen. Er staat dus wel het een en ander te veranderen in de bloembollencultuur. Dit alles maakt, dat ei momenteel op de beurs veel mensen zijn, die de orderboekjes meestal in de zak laten. Men praat en wacht verder af. wat de onderhandelaren zullen klaai'stomen. Met het oog op de ontwikkeling van het internationale verkeer zijn de bevoegdhe den van de hoofden van de grensposten en de plaatselijke politiechefs uitgebreid. Voorts zijn de termijnen van de geldig heidsduur van de in het buitenland afge geven Nederlandse visa uitgebreid. De maximum termijn gedurende welke een vreemdeling met zijn visum ononderbro ken in Nederland mag verblijven is tot 90 dagen uitgebreid Voorheen bedroeg deze termijn 30 da gen. Het „transitvisum met oponthoud' (2 x 24 uur) is vervallen. Thans is bepaald dat de houder van een transitvisum „niet langer in Nederland mag vertoeven dan met het oog op de door hem gebezigde ver voermiddelen voor zijn doorreis noodza kelijk is". Voorts zijn er enkele wijzigin gen in de verblijfsvoox-schriften aange bracht. De teksten van de Nederlandse visa zijn thans drietalig. Het in 1903 gereed gekomen beursge bouw van Bei-lage aan het Damrak te Am sterdam vertoont dermate ernstige gebre ken in de fundering, dat op korte termijn voorzieningen moeten worden getroffen. B en W. van Amsterdam vragen de raad hiervoor een krediet van een kwart mil joen gulden. Een algeheel herstel d r fundering zal naar schatting tien miljoen gulden vergen. In dit verband rijst de vraag aldus B. en W. of op het behoud van dit beursge bouw als symbool van de Amsterdamse handel en als internationaal kunsthisto risch monument van de eerste orde zodanig prijs moet worden gesteld, dat het verant woord is. dit bedrag uit te geven. Een nieuwe beurs, waarvan de bouw uit een oogpunt van exploitatie en doelmatigheid aanbeveling verdient, zou ongeveer vijftien miljoen gulden kosten. De olieproduktie van de Ax-amco (Ara bian American Oil Co) in Saoedi-Arabië heeft, in 1958 een record bereikt van 370.485.753 vaten (van elk 159 liter), over eenkomende met 1.015.029 vaten per ka lenderdag. Hiei-mede is het record gebro ken van 1957, in welk jaar een produktie werd bereikt van 362.121.478 vaten of ge middeld 992.114 vaten per kalenderdag. Slotkoers Heden gisteren 13.45 ui 3-3 H°/o Nederl. '47 92 9118/I8 3 °/o Nedl 1962/64 965/I8 96*/iê Woningbouw 6"l« 1114 Pr. A'dam '56 I 894 Pr A'dam '56 "I 98 Pr A'dam '56 III 98 Pr R'dam '52 I Pr R'dam '52 II 97 Pr R'dam '57... 10974 A.K U 298 295 Calvé Delft 455 445 Van Gelder Zonen 220 223 K. N. Hoogovens. 347 348 Nederl. Ford 216 216 N Kabelfabriek 324% 325 gew Philips Gloeil 500 496 Prof.PhilipsGloeil 220 Unilever (cert.) 485 484 Unilever (nieuwe) 448 Wilton Fyenoord 207 207 Werf Gusto. 160 Dordtsche Petrol 694 688 Kon. Petroleum f 174,30 173 Billiton 1904 191 A'dam Rubber 904 91 K.L.M f 123,— f 124,50 Holl. Amer. Lijn. 1644 164 K.N.S.M 161 15.9 N. Scheepv. Unie 1424 142 v. Nievelt Goudr 1324 Phs. v." Ommeren 245 245 H.V.A 146 144 Delimaatschappij f 145,— f 150, Amsterd. Bank.. 2744 274 Nat. Handelsbank 150 150 Ned. Handel Mij 206 Rotterd. Bank 232 232 ^wentsche Bank. 202 Anaconda Copper 684 674 Bethlehem Steel. 52 514 U.S. Steel 964 95 General Motors.. 503/Ib Shell Union 824 Tidewater 244 244 Nieuws in het kort Bromfietser gewond. Bij de kruising SchoterwegJulianapark in Haarlem- Noord is maandagmiddag om halfvier een tweeëntwintigjarige Haarlemmer-, die op een bromfiets reed, in aanraking gekomen met een vrachtauto. Beide voertuigen reden op de Schoterweg in noordelijke richting en de bestuurder van de vracht auto gaf een teken dat hij het Julianapark wilde inrijden. De bx-omfietser heeft dit niet gezien en botste tegen de auto. Hij liep schaafwonden op en klaagde over pijn in de buik. De jonge man is ter observatie in het ziekenhuis Sint Joannes de Deo op genomen. Ontspanningsavond. Op woensdag 28 donderdag 29 januari houdt de Algemene Bond van Ouden van Dagen, afdeling Haarlem, een ontspanningsavond in ge bouw Sint-Bavo in de Smedestx-aat in Haarlem. Aan deze avonden, aangeboden door de „Rokato", werkt onder andere mee het accordeonorkest „Haarlem-Noord" onder leiding van de heer Jan Dooi-nbosch. De bijeenkomsten beginnen om half acht. Spreekuur burgemeester. De burge meester van Hillegom is verhindei op za terdag 24 januari zijn spreekuur te houden. „Mandy". Onder auspiciën van het Bijzonder Ker! werk der Nederlands Her vormde Gemeente in Heemstede zal don derdag 22 januari in het Minerva-theater de bekende film „Mandy" vorden vertoond. De zevenjarige Mofstomme Mandy Miller vervult de hoofdrol. De film is bewerkt naar Hilde Lewis' boek „The Day is Ours" en behandelt het leven op de „Royal Resi dential", de school voor doofstomme kin deren in Manchester. De regisseur is Alexander Mackendrick. bekend door zijn films „Whisky als water" en „De man in een wit pak". Lezing. Mr. W. R. Rodgers zal op woensdag 28 januari des avond om acht uur in Brinkman aan het Houtplein in Haarlem voor het genootschap Nederland- Engelanc spreke'over „The spoken word versus written word". „Arbeidstiidverkorting". Op woensdag 11 februari zal de heer A. Kloos, secretaris van het NVV in het wijkgebouw van de Nedex-lands Hervormde gemeente aan de Gedempte Oude Gracht 104 in Haarlem voor de leden van de Bestuurdersbond Haarlem spreken over de „Arbeidstijdver korting". Na daze inleiding zal er een forum worden gehouden. (Van onze correspondent in Londen) De Britse pers is voorzichtig met haar commentaren op Mikojan's Amei-ikaanse reis. De „Times" wacht er nog mee. Er kend wordt dat Mikojan de indruk heeft achtergelaten dat het Russische stand punt inzake Berlijn minder star zal blij ken dan werd gevreesd, hoewel de Russi sche vice-premier geen duimbreed van de Russische positie heeft prijsgegeven. De liberale „Manchester Guardian" betoogt dat een afkoelingsperiode in de bei de Duitslanden nodig zal zijn vóór er ge meenschappelijke politieke instellingen kunnen worden geschapen. Het blad ge looft dat een wederzijdse terugtrekking van strijdkrachten op beperkt grondge bied, gekoppeld aan een overeenkomst in zake omvang en wijze van bewapening, een Duitse politieke regeling naderbij zal kunnen brengen. De schrijver is voorstan der van een militair, maar niet econo misch of politiek, neutraal Duitsland waardoor Adenauers werk om Duits land met het Westen te doen samengaan, niet ongedaan zou worden gemaakt. De conservatieve „Daily Telegraph" waarschuwt de Russen voor de illusie (die gebleken is uit 't Russische commentaar op Mikojans reis) dat de vriendelijke bejege ning, die hij van zakenlieden en het andere publiek ondervond, een demonstratie zou geweest zijn tegen de Amerikaanse rege ring. In feite was dit het bekende Amerikaan se zakenoptimisme, gegrond op de hoop van een wijziging van de Russische ge dragslijn en niet gericht op een verande ring van de Amerikaanse politiek. Indien Mikojan dat niet heeft begrepen, had hij beter thuis kunnen blijven, zegt het blad. Deze valse indruk inzake de Amerikaan se welwillendheid heeft een gevaarlijke kant, omdat dit zou kunnen leiden tot nog grotere Russische druk om te pogen de Verenigde Staten tot concessies te dwin gen. De Britse regering heeft rapporten ont vangen over Mikojan's besprekingen met Eisenhower en Dulles. Gi-oot-Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Staten zullen nauw voeling houden over de verdere ont wikkeling. De NAVO-landen zullen reke ning houden met dit overleg bij de opstel ling van een antwoord op het Russische voorstel tot een vredesconferentie met Duitsland. Subtiele stijl MOSKOU (Reuter) Ofschoon het be zoek van Mikojan aan de Verenigde Sta ten niet op de voorpagina van het partij- orgaan „Pravda" verscheen, vulde het vele kolommen van de binnenpagina's. In de Russische pers verscheen veel minder over het bezoek dan in de Amerikaanse kranten. De openhartige opmerkingen van de vice-premier over Russische persoon lijkheden zij in de Sovjet-Unie niet af gedrukt. De ontvangst van Mikojan is in de Rus sische pei-s over het algemeen welwillend behandeld. De alles beheersende indruk die de Russische lezers is gegeven is dat de Amerikaanse publieke opinie rijp is voor Russisch-Amerikaanse besprekingen over middelen tot vermindering van de inter nationale spanning, beëindiging van de koude oorlog en over de handel. In subtiele stijl wordt de indruk gewekt dat vele Ame rikanen, zelfs belangrijke zakenmensen niet voldoende aandacht hadden besteed aan vx-aagstukken als handel en uitwisse ling op technisch gebied, totdat de gezant van hef Kremlin op de noodzaak daarvan wees. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE zxxxxxxxxxooccax

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7