Uitkering gebaseerd op fijnere normen, resultaat hetzelfde Een stukje Holland in Portugal Het Piccolo-Theater komt! De financiën der gemeenten WOENSDAG 21 JANUARI 1959 9 Plaatselijke omstandigheden zullen beter tot uitdrukking worden gebracht "AKKERTJES" Defecte schoorsteen oorzaak van twee felle branden Marine krijgt voorlopig geen geleide pro jectielen „Ruilende" marechaussees veroordeeld Rechtbank beslist: Uitzetting apotheker uit de Antillen was onrechtmatig Rapport Scotland Yard Verongelukte sportvliegtuig had geen gestolen zilver aan boord Eerste Kamer Onteigeningswet voor natuurbescherming aanvaard Straaljagerlawaai tijdens begrafenisplechtigheid A ntwoord van minister Staf op vragen uit de Kamer Examens Kerkelijk Nieuws (Van onze Haagse redacteur) Op cle ministeries van Binnenlandse Za ken en van Justitie wordt thans hard ge werkt aan de uitwerking van de in het wetsontwerp tot de toekomstige financiële verhouding tussen rijk en gemeenten, dat bij de ministerraad in behandeling is, vast gelegde normen ter bepaling van het aan deel der gemeenten in 's lands financiën. Of het wetsontwerp nog dit jaar door het parlement in behandeling wordt geno men, is uiteraard onder de huidige omstan digheden een open vraag. In de wet waarbij het huidige financiële verdelingsstelseï nogmaals voor een jaar werd verlengd, werd de mogelijkheid opengelaten de toe komstige verhouding met terugwerkende kracht tot 1 januari van dit jaar te laten ingaan. Het is allerminst zeker dat de (nieuwe) Kamer op die suggestie zal in gaan, hoewel de betrokken departementale kringen dat gaarne zouden zien. Men heeft immers nu de beschikking over de gege vens waarop de uitkeringsbedragen geba seerd dienen te zijn. Voert men de nieuwe wet later in, dan moet men ook weer wachten tot men de meest recente gege vens kan gebruiken. Het is zeer de vraag of de gemeenten in het algemeen van de nieuwe regeling, waarvan men kan aannemen dat zij in grote lijnen veel overeenkomst zal ver- lonen met de aanbevelingen van de spe ciale commissie-Oud, welke dit vraagstuk enige jaren geleden diepgaand heeft bestu deerd, belangrijk beter zullen worden. Op het ogenblik ontvangen zij 1150 mil joen gulden uit het Gemeentefonds en 750 miljoen gulden aan rijksbijdragen, subsi dies, doeluitkeringen en dergelijke, welke over de verschillende hoofdstukken van de rijksbegroting zijn verdeeld. Bij elkaar vormt dat ongeveer 25°/o van het nationale budget en men meent, dat men daarmee wel aan de grens van het mogelijke is gekomen. Men ziet in de toekomstige wet dus min der een middel om tot hogere uitkeringen te komen dan wel een instrument, waar door men met behulp van objectiever nor men tot een beter verantwoorde en vooral een fijner verdeelde uitkeringsschaal kan komen dan thans het geval is. Beknopt geformuleerd komt het wets ontwerp, volgens de heersende verwach tingen, erop neer, dat de algemene uit kering uit het Gemeentefonds zal blijven, maar dat deze beïnvloed zal worden dooi de structuur van de gemeente, terwijl daarnaast door middel van doeluitkerin gen (gebaseerd op normbedragen) voorzien zal worden in de dekking van bijvoorbeeld alle onderwijsuitgaven. Algemene uitkering en doeluitkeringen tezamen vormen dan het dagelijks brood der gemeenten. Om zelf voor de belegging daarvan te kunnen zorgen zou, volgens de Commissie-Oud, een nieuw belastinggebied voor de gemeenten ontsloten, dienen té worden, de zogenaamde woonplaatsbelas ting. Het is echter op dit moment een open vraag of deze gedachte door de minister raad zal worden gevolgd. In departemen tale kringen is men er in elk geval een vurig voorstander van, omdat de gemeente besturen hierdoor de mogelijkheid tot een eigen verantwoordelijkheid voor een eigen beleid wordt gegeven. Slechte ervaringen Het is bekend, dat men in gemeentelijke kringen voor doeluitkeringen vaak niet bijster geestdriftig is. „Men komt er altijd aan tekort", zo klaagt men vaak. Toen het rijk enige jaren geleden de kosten van het kleuteronderwijs voor zijn rekening nam, moest het Haarlemse gemeentebestuur toch nog een flink bedrag per jaar sup pleren, omdat men zelf meer deed op het gebied dan het rijk vergoedde. Dergelijke regelingen worden vrijwel steeds gebaseerd op een gemiddelde, waarbij het uitgaven- peil van de gemeenten, waar men op dat terrein minder actief was geweest, dat van Advertentie Verlos Uw spieren van PUN1 Bij dc eerste pijnscheut direct aan "Akkertjes" denken, direct een "Akkertje" nemen Ahet wachten, neem een "Akkertje" zodra de pijn opkomt. Spitpijn, spierpijn, schitterend helptzo'n "Akkertje", handige, kleine pijnverdrijver, snellere hulp op lastige pijn mo menten. Altijd zorgen bijtijds er bij te zijn, altijd "Akkertjes" bij de hand. flitsen uw klachten weg! In de Friese dorpen Rottum (bij Heeren veen) en Oude Leije (boven Leeuwarden) hebben twee felle branden gewoed. In beide gevallen werd een dubbel woonhuis door het vuur verwoest en was de oorzaak te wijten aan een defecte schoorsteen. De woning in Rottum werd bewoond door de familie H. Zwier en de weduwe Hoekstra. Het echtpaar Zwier werd gister morgen om half vier gewaarschuwd door het geschrei van hun tweejarig zoontje en kon op het nippertje de in lichterlaaie staande woning verlaten. Het huis brandde tot de grond toe af. De brand in Oude Leije ontstond dinsdag middag om half twee. Dit huis werd be- wond door het echtpaar S. Wijngaarden en de bejaarde weduwe A. Boersma van Dijk. Deze laatste lag ziek te bed en kon nog net op tijd door te hulp gesnelde buren naar buiten worden gebracht. Ook dit huis brandde geheel af, waarbij de gehele in boedel en enig geld verloren gingen. De inwoners waren tegen brandschade ver zekerd. de gemeente, die zich daar juist bijzonder zorgzaam heeft getoond, drukt. Het is misschien wel om die reden, dat de norm bedragen voor de stichtingskosten van kleuterscholen nog steeds niet bepaald zijn: het betreft hier immers een uitzon derlijk breed gebied, waarop tal van op vattingen mogelijk zijn. Men kan als vaststaand aannemen, dat in het wetsontwerp alle onderwijskosten voor rekening van het rijk zullen komen, met name de stichting van schoolgebouwen voor het lager en het middelbaar onder wijs. Ook zullen kosten van het nijver heidsonderwijs, welke thans slechts voor 70 a 75% door rijkssubsidies gedekt wor den, dan geheel door het rijk worden ge dragen. Ook hier zal uiteraard gestreefd worden naar een „gemiddelde", bijvoorbeeld door uit te gaan van bepaalde, door de bouw kundigen van het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen goedge keurde standaardtypen voor scholen. De moeilijkheid blijft dan. het juiste midden te vinden tussen de bouwkosten in Amster dam en in Winterswijk. „Facet-uitkering" Moeilijker dan voor het onderwijs is het om met objectieve methoden de behoeften te benaderen van de vei-goedingen voor de door de gemeentebesturen bedreven maat schappelijke zorg. Vast staat, dat men zo wel aan het Binnenhof als in de duizend gemeentehuizen geen stelsel van „declara tie-met controle" wil. Gebleken is, dat noch het percentage ouden-van-dagen, noch het gemiddelde inkomen, noch het aantal „Drees"-mensen enige juiste aanwij zing vormde om de hoogte van de vergoe ding voor de maatschappelijke zorg te be palen. Men zal daartoe geen doeluitkering hanteren, maar trachten dit facet in de algemene uitkering te betrekken. Ook op andere wijzen zal de structuur van een gemeente in de algemene uitkering tot gel ding kunnen komen. In het Kamei-debat over de ontwikkelingsgebieden is geble ken, dat de regering in dat opzicht vrij' ver wil gaan. Zo is het niet uitgesloten, dat een gemeente met veel vreemdelingenver keer een hogere uitkeihng zal ontvangen omdat gedurende een groot deel van het jaar de gemeentelijke zoi-g zich over be langrijk meer pei-sonen uitstrekt dan nor maal het geval is. Ook „centrum-gemeen ten" kunnen langs die weg hun specifieke behoeften gedekt zien. Ook zal niet meer het aantal inwonex-s alleen de hoogte dei- uitkering bepalen. Ook de oppervlakte zal in het geding worden gebracht, evenals het bebouwingspercentage èn de opbrengst van de bebouwde oppervlakte in de grond belasting, waai-door een zekere relatie tus sen de uitgaven voor openbare wei-ken en dergelijke en de algemene uitkering gaat öntsttxönrDaarnaast blijft de mogelijkheid geopend op doeluitkeringen voor zeer grote werken; als de bouw- van-viaducten. Daar bij wordt aangesloten op het wetsontwerp op de ruimtelijke ordening, dat nog steeds op behandeling wacht, waarin subsidies voor stedebouwkundige projecten voor zien zijn. Baas in eigen huis Tenslotte nog een enkel woord over de eventuele woonplaatsbelasting. Inderdaad zal deze aanbeveling bij menigeen de her innering oproepen aan de tijd, dat door hun aard welvarende gemeenten door lage belastingen groter trachtten te worden ten koste van economisch zwakkere plaatsen. De voorgestelde heffingsmogelijkheden zullen in dat opzicht wel wat getemperd worden. De woonplaatsbelasting maakt het de gemeentebesturen evenwel moge lijk zelf hun uitgaven af te remmen en daardoor baas in eigen huis te blijven of een veel stei-kei-e controle van hogere be stuurslichamen te gedogen. Of men in ge meentelijke kringen aan het laatste of het eerste de voorkeur geeft, hangt nauw sa men met het antwooi-d op de vraag of vol gens de nieuwe verhoudingen de gemeente enige kans krijgt een redelijk verzox-gings- peil te handhaven. De betrokken minis teries hebben reeds op gx-ond van proef- gegevens vele klaagzangen hoi-en aanhef fen, want het is zeker, dat een aantal ge meenten er niet op vooruit zal gaan. En dat verwacht men toch eigenlijk van een nieuwe regeling. De Amerikaanse regering heeft rog geen difinitieve aanbieding aan Nederland ge daan voor levering van langeerinriehlingen en geleide projectielen voor Nederlandse kruisers. Dit blijkt uit een nota van wij ziging, die de minister voor Defensie aan de Tweede Kamer heeft gezonden. Deze inrichtingen, aldus de nota, kosten circa 20 miljoen gulden per schip. De voorberei dende werken aan de schepen vergen on geveer anderhalf miljoen gulden. De minis_ ter stelt nu voor, dit bedrag van de be groting 1959 af te voeren. Hier staat echter tegenover, dat ook de levering door Amerika van S 2 F-2 „Tracker-jagers" patrouillevliegtuigen voor onderzeeboot-bestrijding, op zich laat wachten, zodat de marine langer zal moe ten blijven vliegen met de „Neptune"- jagex-s. Het is noodzakelijk, het revisie- pi-ogram voor dit type vliegtuig aan deze situatie aan te passen. iDt vergt een extra som van anderhalf miljoen gulden, een bedrag waarin een aantal grote repax-aties aan de „Neptunes", die niet meer geraamd waren, is opgenomen. Twee beroepskorpox-aals van de Konink lijke Marechaussee uit Rotterdam, C. H. en C. Joh. van W., die militaire goederen, welke versleten wax-en, hadden „geruild" tegen betere uit de plunjezak van een afgezwaaide militair, zijn door het Hoge Militaire Gerechtshof conform de eis ver oordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf, ver laging tot de rang van marechaussee vier de klasse en onmiddellijke gevangen neming. De krijgsraad had hen indertijd veroor deeld tot honderd gulden boete. Het twee tal was hiertegen zelf in beroep gegaan De civiele kamer van de rechtbank te Amsterdam heeft de uitzetting van de apo theker J. R. A. Simoons uit de Nederlandse Antillen onrechtmatig verklaard. Tevens bepaalde de rechtbank, dat de Nedexdandse Antillen de inkomens- en vermogensschade, die de heer Simoons door zijn uitzetting heeft geleden, zal moeten vergoeden en de kosten van het geding zal moeten betalen. De heer Simoons kreeg op 27 maart 1956 van het hoofd der politie op Curacao de aanzegging, dat hij de Nederlandse An tillen moest verlaten, omdat zijn verblijf aldaar niet wenselijk werd geacht in ver band met de openbare orde, c.q. het al gemeen belang. In augustus 1956 vertrok de apotheker naar Amsterdam, waar hij een jaar later een civiele procudure begon tegen de gezaghebber van Curagao, de oud gouverneur der Nederlandse Antillen, de Nederlandse Antillen en de Staat der Ne derlanden. De heer S. had zich in 1942 in de Antillen gevestigd. De rechtbank bepaalde in het vonnis, dat de besluiten van 1905 en 1945. die de uit zetting en toelating in de Nederlandse An tillen regelen, niet op de heer Simoons van toepassing zijn. Het argument, destijds op de zitting aangevoerd door de landsadvo caat, dat de heer Simoons eerst difinitief op Curacao zou zijn toegelaten in 1953 voor de tijd. dat hij met de vereiste ver gunning zelfstandig een apotheek zou drij ven. werd door de rechtbank van de hand gewezen. Naar wij van :1e Rijkspolitiedienst Lucht vaart op Schiphol vernemen, mag uit een rappoi-t van Scotland Yard, dat dezer da gen is ontvangen, worden opgemaakt, dat het uitgesloten moet worden geacht, dat de drie bij het op 14 augustus 1958 in de Westerschelde verongelukte sportvlieg tuigje omgekomen mannen betrokken zijn geweest bij de diefstal van zilverstaven in Londen. Scotland Yard heeft de gangen van het drietal tot aan het vertrek van het vliegtuig nagegaan en daaruit is gebleken, dat er geen verband kan hebben bestaan tussen de diefstal en het vertrek van het toestel van Croydon. „Zelf kunnen de mannen de diefstal niet hebben uitgevoerd," aldus het rapport, „en ook is het uitgesloten, dat zij een kist of meerdere kisten met. zilver in hun „Proc- tor"-vliegtuigje hebben meegenomen. De enige mogelijkheid is nog, dat tijdens het verblijf van het drietal in Londen een af spraak moet zijn gemaakt, dat op een later tijdstip het gestolen zilver zou wor den meegenomen, maar hier is niets van komen vast te staan. Het wrak van het neergestorte toestel is, zoals eerder gemeld werd, nooit gevonden. Zonder hoofdelijke stemming heeft de Eerste Kamer dinsdagmiddag twee wets ontwerpen aangenomen. Het eerste opent de mogelijkheid van onteigeningen in het belang van de natuurbescherming, het an dere betreft de instelling van twee bedrijf schappen (voor de detailhandel in aardap pelen, groente en fruit en voor de detail handel in alcoholhoudende di-anken). Vol gende week dinsdag, zo werd besloten, zal de begroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening ter tafel komen Op woensdag 28 januari geeft zoals wij reeds eerder meldden 't Piccolo-Theater uit Milaan een voorstelling van het blijspel „De knecht van twee meesters" van Cai-lo Goldini on der regie van Giorgio Strehler in de Haarlemse Schouwburg. Voor velen zal het Pic colo-Theater niet onbekend meer zijn, want gedu rende het Holland Festival in 1957 gaf het gezelschap reeds enkele voor stellingen in Den Haag en Amster dam. Op 21 juni woonde onze kunstcriticus Da vid Koning een voorstelling in de Amsterdamse schouwburg bij. Uit zijn recensie citeren wij de vol gende passages „Met gemengde gevoelens, zoals men pleegt te zeg gen, trad ik de Stadsschouwburg binnen. Het Piccolo-Theater heeft in de tien jaar van zijn bestaan een internatio nale reputatie opgebouwd en ik had over de vaak sensationeel genoemde prestaties reeds zoveel opwindende verslagen gelezen in buitenlandse tijdschriften, dat ik enigs zins vreesde mijn verwachtingen te hoog te hebben gespannen. Al na een paar minuten bleek dit bei-oepspessimisme totaal ongegrond te zijn'. Het werd een verbluffende openbaring van telkens nieuwe, ongedachte hoogtepunten. Zelden in mijn leven als volwassen mens heb ik in een schouwbux-g_ zozeer genoten en dat nota bene bij een voorstelling in het Italiaans, een taal waar ik zo goed als "een woord van versta. Als velen zich op grond van onbekendheid met het idioom van een bezoek hebben laten weerhouden, dan lieten zij zich door een denkbeeldig be zwaar een kostelijk, gelukmakend toneel- feest ontgaan. De als x-adicaal te boek staande regisseur Giorgio Strehlex-, een Tirolex-, heeft van toepassing gebracht wat hij door veelom vattende onderzoekingen over de oude comedia dell'arte te weten is gekomen. Hij heeft van deze nabootsing allerminst een geheim gemaakt: de handeling voltrekt zich op een verhoogd plankier met ver schuifbare gordijnen als enig decor en men ziet vooi-tdurend de acteurs daarach ter gereed staan of heen en weer lopen tussen dit kermistoneel en de kleedtent terzijde daarvan. De mannen dragen als vroeger typerende maskers. Toch kan men niet zeggen, dat het destijds op de mark ten van de Italiaanse steden, in de bloei periode van het improvisatietoneel, zo zal zijn toegegaan. Dat Strehler zich van de onmogelijkheid van een dergelijke recon structie bewust is geweest, blijkt uit het opzettelijk vex-groten, met een zeldzaam amusant effect, van de alleen reeds door de afstand in eeuwen ontstane ironie. De korte zangnummers bijvooi-beeld werden, hoe welluidend ook, daardoor tevens paro distisch. waarbij zowel de opex-acultuur als de daarmee gepaard gaande persoonsver heerlijking het moest ontgelden. Het heeft weinig zin om uitvoerig op de individuele prestaties van voor ons onbe kenden, die intussen op slag onvergetelijke vrienden zijn geworden, in te gaan. Ik hoop vurig hen allen zo spoedig mogelijk in stampvolle schouwbui'gen terug te zien: Lidia Alfonsi, die een tegelijk sierlijke en veroverende travestie liet zien, de in één woord foi-midabele Marcello Moretti, die de domme duivelskunstenaar Arlecchino clownesk belichaamde in de gedaante van een echte ondergeschikte, Antonia Battis- Het vliegverkeer rond de basis Soester- berg 'is tijdens de begrafenis van de slacht offers van de vliegramp te Huis-ter-Heide niet stilgelegd, omdat dit „bij soortgelijke ongevallen in het bedrijf niet de gewoonte is." De vliegers hadden wel opdracht om tij dens de begrafenis de omgeving van het kerkhof te mijden. Door het ongunstige weer waren enkele vliegtuigen echter ge dwongen, buiten de directe omgeving van de startbaan te komen. Dit zegt minister Staf in zijn antwoord op de desbetx'effende vragen die het P.v.d.A.-Tweede-Kamerlid Scheps op 9 januari gesteld had. De minis ter zegt in zijn antwoord tevens, dat niet de burgemeester van Zeist de verwachting had uitgesproken dat de minister van Oor log alles zou doen de stoffelijke nood van de nabestaanden te lenigen. Deze uitlating werd door een wethouder gedaan. Voor zover als in zijn vermogen lag heeft de minister alles gedaan om die nood te leni gen. Op de dag van het ongeluk zelf en de daarop volgende dag reeds was een schade- commissaris uitgestuurd om de eerste noodzakelijke voorzieningen te treffen. Groninepn. Apothekersexamen eerste gedeelte, mej. B. van der Wal, Vlaardingen; G. T. Broek, W. Dermer, K H. N. Noordhoek, allen te Gro ningen; F G. Stroes, Zutphen. Apothekersexa men tweede gedeelte: mej. E. A. Wiegman, Sneek. Twee scènes uit „De knecht van twee meesters" van Carlo Goldoni door het Piccolo-theater uit Milaan, die een goede indruk van de speelstijl gedeeltelijk met maskers geven. -i' Jjfy jSj! J>»3u£ .x - x/*»t tello en Che'cco Rissone, die de mopperen de twistzoekers Pantalone en Dottore Lombardi tot in hun vingertoppen be lichaamden, de kordate soubx-ette Nareisa Bonati en de nu als astmatisch hijgende waard fungerende Franco Parenti, waarbij ik zeker Antonio Pierfederci en Giulo Chazalettes niet wil overslaan, die de ware minnaars over de Nederlandse planken lieten lopen". De wens, die David Koning op 21 juni 1957 uitsprak, zal voor hem en voor vele anderen thans op 28 januari in vervulling kunnen gaan. Esperantistisch toneel. In Belgrado (Zuid-Slavië) is de eerste Esperantistische toneelgroep opgericht, die geheel uit be roepsacteurs bestaat. Behalve Zuidslavi- sche stukken heeft zij ook werken van Albert Camus en Gai-cia Lorca op het programma staan. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Schoonebeek (toez.) A. Meijeringh te Woudsend (Fr.); te Rotter- dam-Chai-Iois (vac. C. J. P. Mackaay) W. Willemse te Hilversum. Aangenomen naar Vx-oomshoop J. Venema te Ee (Fr.); naar Nieuw-Vennep (wijkgemeente I) J. C. J. Bronsgeest te Hijkersmilde. Bedankt voor Ameide en Tienhoven H. A. van Slooten te Onstwedde. Geref. Kerken Beroepen te Ouddorp G. van Driel, kand. te Utrecht. Beroepen te Middelburg (vac. J. H. de Boer) Jac. Boonstra te Zwaag- westeinde. Aangenomen naar Echten (Fr.) W. R. Barkema, kand. te Groningen. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Ouderkerk aan de Amstel F. Bakker te Huizen (N.H.) en C. den Her tog te IJmuiden. Beroepen te Werkendam B. Bijleveld te Noordeloos. Mocht de film Fanfai-e ooit in een Portugese versie rou leren, dan zullen althans de inwoners van Aveix-o zich niet over een bepaald aspect van 't Nederlandse landschap ver bazen. Wanneer zij de koeien zo maar door het landschap zien dx-ijven, zullen zij mis schien verrast uitx-oepen: „Dat zou hier kunnen zijn opgeno men!" Want deze vissersplaats, ongeveer halverwege tussen Coimora en Oporto aan de Atlantische Oceaan gelegen, is het middelpunt van een klein stukje Holland, daarover zijn alle x*eisgidsen 't roerend eens. Ik kan het stadje natuurlijk ook „het Venetië van Portu gal" noemen en misbruik daarmee eens te meer de naam van de Italiaanse lagunen- stad. Zoals er in ons land ondex-scheidene Haagjes zijn een Gelders, een Achtei"- hoeks, een Fx-ies, een Brabants, zoek ze maar eens uit zo wordt de betiteling Venetië toegepast op ettelijke water steden .en -plaatsen. Ik herin ner maar even aan Amster dam, Giethoorn en Stockholm. Welnu, Aveiro hoort er bij, maar verder dan enkele uiter lijke gelijkenissen kom je er toch niet. De x-ivier de Vouga vormt er een delta met een netwerk van kanalen en zout water-lagunen, de gondels met hun hoog boven het water uitstekende voor- en achter stevens zijn hier de barcos moliceiros. In Venetië dromen volgens de traditie gelieven van hun jong geluk, terwijl ze zoetjes door het Canal Gran de worden voortgeboomd, in Aveiro is de vracht van de barcos heel wat pi'ozaïscher: ze zijn hoog opgetast met zee wier en algen, die als mest- Twee stormrampen hebben de ontwikkeling van het Portugese vissersplaatsje Aveiro beïnvloed: de een isoleerde het van de zee, waardoor het zoetjes insliep, de ander, eeuwen later, schonk het weer een toegang tot het open water, zodat een nieuwe bloei mogelijk werd. stoffen voor het aardappel land worden gebruikt. Om de overeenkomst met ons land te zien, moet men ook een vrij sterke fantasie hebben. Ik wijs nogmaals op de vele waterwegen en de ettelijke bootjes, kan cr nog aan toevoegen, dat het vee er het best uitziet van heel Por tugal en de hoogste melkop- brengst heeft, maar daarmee is het ook afgelopen. Tenzij ik en passant nog het goed ge conserveerde herenhuis ver meld, waarvan het interieur vei-sierd is met welgeteld 6888 originele Delftse tegels. Deze overdaad van Delfts blauw mag wel tot bewondering, maar hoeft volstrekt niet tot verwondex-ing te leiden. De rijke Portugezen hebben zich vroeger rijkelijk van ons va- dex-lands produkt voorzien, waardoor een duidelijke be ïnvloeding is ontstaan op hun eigen tegelwerk. De befaamde azule.ios in Oporto is een hele buitenmuur van een kerk ermee bedekt zijn voox-- beelden van een typische cul tuurvermenging: Moors, Por tugees, maar ook Nederlands. Er zijn in de geschiedenis van Aveiro vele bewogen momenten voorgekomen. Ik ga achteloos voorbij aan de pestepidemie van 1348, die vx-eselijk huishield onder de bevolking, om te sterker het licht te laten schijnen op de stoi-mramp van 1575. De han del van de stad werd met éen windvlaag gemaïneerd, door dat een deel van de duinenrij finaal in de haven en de mon ding van de Vouga werd ge blazen. Ten einde raad klopte het stadsbestuur om hulp aan bij Nederlandse waterbouw kundigen. Voor eenmaal heb ben zij wel geweldig hun best gedaan, doch niets bereikt. Dit werk ging zelfs de krachten van onze routiniers te boven. Aveiro werd nog doder dan de steden rond de Zuiderzee. Een niet minder verwoestende stoi-m, die van 1808, schonk de plaats zijn visvangst en de daarop gebaseerde industrie terug. De ontstuimige zee beukte zoveel zand weg, dat de Portugese ingenieurs Reinaldo Oudinot en Luis Gomes kans zagen een behoorlijke door vaart te graven. Tot heden toe is deze geconsolideei'd. De ingeblikte vis wordt nu naar alle windstx-eken uitgevoerd en bovendien is Aveiro een belangx-ijke uitvalhaven ge worden voor de schepen, die in het voorjaar de visgronden bij Newfoundland opzoeken. Zij komen elk jaar weer terug met de i'uimen tot barstens toe volgeladen met stokvis het als bacalhao bekende natio nale voedsel van Portugal. De bezoeker-, die Aveiro van de landzijde nadert, zal in het begin misschien geneigd zijn haastig terug te keren. De weg is lang en stoffig; veel voor uitzichten op bijzondere erva ringen biedt hij niet. Dan echter ziet hij de eerste bar cos moliceiros en zijn belang stelling is gewekt. De eige naars hebben hun boten in edele wedijver px-achtige vor men gegeven en soms vrij primitieve maar toch altijd opmerkelijke versiex-ingen aan voor- en achtersteven aange bracht. De spits steekt in een sierlijke boog een eind boven het water uic. Namen van heiligen en religieuze excla maties treft men er in een on uitputtelijke variatie op aan: Vamos com Deus, Rainha dos Mares, Salve Rainha das Vir- gems, Joana d'Arc, Viva Jesus, maar ook zelfbewuste uitin gen als „Ja vejo perto o meudesejo" (nu kan ik gaan waarheen ik maar wens), omgeven door folkloristische ornamenten. Naast het kanaal loopt een koppel trage ossen met iets achter zich aan. Zij trekken een reusachtige riek over de bodem en telkens, wanneer deze wordt opgehaald, zit er een bos zeewier en algen aan. Mannen in witte tunieken, die soms tot hun knieën in de modder staan, verzamelen de meststof; later zullen de bar cos de vracht verder ver voeren. Aan de horizon tekenen zich miniatuur-Alpen af de witte zoutbergen. Het water van de lagune levert niet alleen de vis, maar ook het materiaal voor het zouten er van. Even verder ziet de be zoeker de rechthoekige zout- pannen en bedrijvige arbei ders, die manden vol met deze witte substantie wegdragen. De eerste indrukken van in het eigen lage land te zijn, worden weggevaagd door ons ireemde elementen: de kleding van de mensen, de fleurige lichte kleuren van de huizen, de waterval van sis-klanken in de gesproken taal. Dan komt de stad en de vreemde ling, kijkt er geïnteresseerd rond, richt dan zijn schreden naar het Convento de Jesus om er in ieder geval het por tret van de vrome Infanta Joana te bewonderen. De grootste Portugese schilder, Nuno Gongalves, is er de ma ker van. Geïdealiseerd zal het zeker niet zijn: Joana kijkt de bezoeker met haar donkere kx-aaloogjes x-echt aan, een beetje melancholiek wel licht omdat haar lange neus en forse kaken haar niet tot een schoonheid maken. Ge kunt gemakkelijk een dag in het stadje zoekbrengen wel meer als u over een week of zes de Feira de Margo, het Maartfeest, wilt bijwonen. Dan wordt c een week lang op werkelijk onhollandse ma nier gedanst en gezongen. De goedkope landwijn vloeit als het water van de Vouga en er worden charmante waterop tochten georganiseerd van versiei-de barcos. Er zijn prij zen aan verbonden, maar meer dan een stoffelijk blijk van de overwinnaar te zijn. geldt in Aveiro het aanzien van de moliceiro, die met de erepalm is gaan strijken. Voldaan keert de bezoeker dit stukje Holland in Portugal de rug toe. Dezelfde stoffige weg voert weer naar het weel derig gx-oen en de bloemen van het karakteristieke Portugese landschap. Hij is door de vriendelijkheid van de bevol king geheel voor dit deel van het land gewonnen en aan vaardt welwillend de verge lijking met zijn geboortegx-ond, ook al valt hem nog een aspect van verschil op. De hemel is té puur blauw. J. J. F. Kemming

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 13