Goud en deviezen samen thans meer dan 5} miljard gulden ancla cn de olie*boertjes Chefarin Prijsverlaging over een breed front van elektrische artikelen Economische Commissie voor Europa verwacht meer stabiele houtmarkt 7 Griep? Otiefarine,, Wereldnieuws Aanhoudend vrij zacht weer Visserijconferentie in Londen door minister Hare geopend Disconto van 3 tot 2j percent verlaagd Dividend Delimij Frankrijk liberaliseert het kapitaalverkeer Goedkope radio's, was- en televisie-apparaten Praktijk met oude conventie dreef de ondertekenaars opnieuw bijeen WOENSDAG 21 JANUARI 1959 2 WEEKST AA T NEDERLANDSCHE BANK Dividend „De Oostkust" Bod op Haagse Passage aanbevolen Fusie tussen Van Leipzig, Stumpel en Aspa Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Bremen officieel markt voor Indonesische tabak Nieuwe overnemingen van Nederlandse bedrijven Weldra vrije goudhandel in West-Duitsland BINNENKORT IN WEST-DUITSLAND: Raad van Europa over de Vrijhandelszone Senembah handhaaft rech ten op Sumatratahak Nationalisatie van Bank van Marokko i ld óf b a s 0 BIJ DE WEEKSTAAT van de Nederlandsche Bank per 19 januari ls de volgende mededeling gevoegd: „Na de laatste maandelijkse verrekening, per 15 januari 1959, bedroeg de vordering van Nederland op de Europese Betalings Unie 120.977.000 dollar 459.712.600). Uit de liquidatie van de E.B.U. is aan Nederland ruim 15,2 miljoen dollar uitgekeerd zodat de resterende vordering van Nederland op de E.B.U. 105.705.915 dollar 401.682.477) bedraagt". De afrekening van het E.B.U.-overschot van december ad 293 miljoen vond in de verslagweek plaats en komt tot uiting in de stijging van de goudvoorraad met 110 miljoen, waardoor deze thans 4094 miljoen bedraagt. Tegenover deze toeneming van de goud voorraad stond een gelijke achteruitgang van de deviezenvoorraad. Doordat er op nieuw deviezen aan de Nederlandsche Bank zijn overgedragen ter grootte van f 30 miljoen, beliep de achteruitgang uit eindelijk 80 miljoen. De totale voorraad goud en deviezen heeft thans de f 5.5 mil jard overschreden en bedraagt 5519 mil joen. Hiervan is 5148 miljoen in de vorm van goud of convertibele valuta. De banken Naast deze aanwas uit hoofde van de viezen ontvingen de banken een verster king van hun middelen door terugkerende bankbiljetten ten bedrage van 61 mil joen. De circulatie is hierdoor gedaald van 'f 4198 miljoen tot 4136 miljoen. Dat is 'f 10 miljoen lager dan de stand op 15 de cember, toen de ultimo-opvragingen be gonnen. De uitgaven van de banken waren ge ringer dan de ontvangsten. Voor 10 mil joen werd schatkistpapier van de Neder landsche Bank afgenomen waardoor de voorraad schatkistpapier, de zogenaamde „masse de manoeuvre", afnam tot 165,6 miljoen. Verder moest 67 miljoen over geboekt worden naar de schatkist. Dit be drag vloeit voort uit betalingen door het rijk en belastingafdrachten aan het rijk, alsmede uit de betaling van de van het rijk afgenomen biljetten. Uiteindelijk steeg de stand van de banken met 12 miljoen tot f 565 miljoen, een bedrag dat zeker boven het verplicht aan te houden kas- reservegemiddelde ligt. De schatkist kon stijgen van f 763 mil joen tot 830 miljoen, een stand, welke sinds jaren niet meer bereikt is. De geld- De Nederlandsche Bank heeft haar offi ciële wisseldisconto verlaagd van 3 tot 21» percent met ingang van heden. De ook na de invoering van de Europese Monetaire Overeenkomst aanhoudende vaste positie van de gulden op de internationale wissel markt en de daarmede verband houdende styging van de deviezenvoorraad en ver ruiming van de geldmarkt, hebben de Ne derlandsche Bank doen besluiten haar rentetarieven over de hele linie te ver lagen met een kwart percent. In de vergadering van de raad van com missarissen van de n.v. Deli-Maatschappij is besloten aan de algemene vergadering van aandeelhouders, te houden op 11 maart a.s., voor te stellen het dividend over het boekjaar 1958 vast te stellen op f 16 per aandeel van f 100, met inbegrip van het in 1958 reeds betaalbaar gestelde interim dividend van 6 per aandeel van 100. In de vergadering van de raad van com missarissen van de Cultuurmaatschappij „De Oostkust" n.v. is besloten aan de alge mene vergadering van aandeelhouders, te houden op 19 februari, voor te stellen het dividend over het boekjaar 1958 vast te stellen op 6 percent (onv.). De raad van beheer van de n.v. 's-Gra- venhaagsche Passage Maatschappij deelt in een bericht aan aandeelhouders naar aanleiding van het reeds aangekondigde aanbod tot overneming van de aandelen der vennootschap tegen een koers van 280 percent mede dit bod voor aandeelhouders zeer aantrekkelijk en alleszins redelijk te achten. In verband met de verwachting dat het huidige dividend van 9 percent in de naaste toekomst zeker niet voor verhoging in aanmerking zal kunnen komen, mede gezien de kosten verbonden aan de voor genomen vernieuwing van de koepel en verdere nog te treffen voorzieningen meent de raad van beheer te moeten aan bevelen van het bod gebruik te maken. De voorlopige balans per 31 december 1958 vermeldt een saldo winst van 108.235 (v.j. 112.006). Met ingang van 19 januari 1959 is een fusie tot stand gekomen tussen vier be drijven, die gericht zijn op de verkoop van kantoormachines, kantoor-, bedrijfs- en schoolmeubelen, moderne administratie systemen, kantoorbenodigdheden en pa pier. De nieuw gevormde organisatie be staat uit H. Stumpel Breda n.v., H. Stum pel Dordrecht n.v., Van Leipsig n.v. te Delft en Aspa n.v. te Zaandam. De ver bonden bedrijven blijven onder eigen naam bestaan. Door interne omwisseling van aandelenpakketten zal Aspa n.v. optreden als houdermaatschappij. In verband met deze fusie is het maatschappelijk kapitaal van Aspa n.v. gebracht op een miljoen gul den. UNO-aankopen in Nederland Gedurende 1957 en 1958 heeft het secretariaat van de Verenigde Naties te New York voor res pectievelijk 176 000 en 115.000 dollar aan Neder landse goederen gekocht. Volgens het zojuist ver schenen januarinummer van „Netherlands-Ame rican Trade", het maandblad van de Nederlandse Kamer van Koophandel te New York, lopen deze orders uiteen van radiozenders en meteorologi sche uitrustingen tot melk, jam en bier voor de veiligheidstroepen van de Verenigde Naties in het Nabije Oosten. Unicef plaatste in die jaren voor respectievelijk 235.000 en 70.000 aan orders in Nederland. markt, welke enige dagen krapper was, verruimde met het naderen van het eind van de kasreserveperiode per 21 dezer zienderogen. Vandaar dat de daggeldrente met 14 percent tot Wa percent werd ver laagd. Na de liberalisatiemaatregelen op het gebied van het goederenverkeer heeft de Franse regering thans besloten tot een aantal maatregelen ter verzachting van de voorschriften inzake het kapitaalverkeer met het buitenland. Deze verzachtingen zijn een consequentie van de invoering van de convertibiliteit van de frank voor niet- ingezetenen. Voortaan zullen de Franse voorschriften ten aanzien van het kapi taalverkeer even liberaal zijn als die van de andere Europese landen en zelfs libe raler dan de Engelse. In Franse ondernemingen geïnvesteerd buitenlands kapitaal mag nu te allen tijde in de oorspronkelijke valuta waarin het werd geïnvesteerd, naar het buitenland worden overgemaakt. Vroeger kon dit slechts onder strenge voorwaarden gebeu ren. De nieuwe vrijheid voor investeerders is kennelijk bedoeld om de vrees, dat in Frankrijk geïnvesteerd geld „geblok keerd" zou kunnen worden, weg te nemen. Vervolgens mogen bezitters van „roeren de" Franse goederen voornamelijk aan delen en dergelijke die niet in het Frank-gebied wonen, hun rente- en divi dend-uitkeringen in de valuta naar eigen keuze ontvangen. Tenslotte mogen op de beurs van Parijs genoteerde Franse aan delen worden uitgevoerd, zelfs indien de aandelen op naam stonden. Er is hieraan slechts een voorwaarde verbonden dat de transfer wordt verricht via een bemid delaar of een organisatie, die door het Franse ministerie van Financiën zijn goed gekeurd. Het Indonesische ministerie van Land bouw heeft dinsdag medegedeeld, dat de markt voor Indonesische tabak zal wor den verplaatst van Amsterdam naar Bre men. De Indonesische regering heeft reeds besloten tot de oprichting van een naam loze vennootschap in Bremen, die de door de P.P.N.-Baru in Indonesië de instantie die belast is met het beheer over de over genomen Nederlandse cultuurondernemin gen in Indonesië) verscheepte tabak i n consignatie zal ontvangen. Deze maat schappij zal in compagnonschap met Duit se firma's worden gedreven. De Kondor staat op de lijst Weer zijn in Indonesië Nederlandse on dernemingen door de regering overgeno men, zo is dinsdag in Djakarta bekendge maakt. De ondernemingen, waaronder de n.v. Nederlandse Aanneming Mij., werden overgenomen door het Centraal Bureau voor Toezicht op Nederlandse On dernemingen van het ministerie van Open bare Werken. Ook werd bekendgemaakt dat binnenkort kleinere aannemingsmaat schappijen, zoals n.v. De Kondor, zul len worden overgenomen. Te Bonn is bekendgemaakt, dat binnen kort bij verordening van de minister van Economische Zaken de handel in goud in West-Duitsland vrij zal worden gegeven. Goud zal dan zonder beperkingen kunnen worden gekocht voor invoer, waarbij be taling in iedere valuta zal zijn toegestaan, terwijl voorts de invoer en de handel in goud binnen 't gebied der Bondsrepubliek vrij zullen zijn. Dit zal betekenen, dat de vrije convertibiliteit van de Duitse mark nagenoeg volkomen zal zijn. (Van onze correspondent in Bonn) Er is een complete prijsdaling over een breed front van elektrische artikelen te voorzien in West-Duitsland; de actie is be gonnen door A.E.G., Deutsche Philips, Graetz, Grundig, Schaub-Lorenz en Tele- funken. Zij hebben de prijsbindingen voor detaillisten opgezegd en wel voornamelijk, omdat detaillisten zich de laatste tijd niet veel hadden aangetrokken van dergelijke overeenkomsten en de verkoop van toe stellen van andere fabrieken met 15 per cent was gestegen door de lagere prijzen ervan. Er werd met grote kortingen ver kocht en er was een ware concurrentie strijd uitgebroken. Die concurrentie wordt nu aangewakkerd. De prijzen van radio- en televisietoe stellen zijn vrijgelaten en iedere hande laar en detaillist kan nu zelf bepalen, hoe- OVER HET GEHEEL WAS 1958 geen gunstig jaar voor de Europese houtmarkt, al strekte de flauwere stemming zich niet tot de gehele Europese markt uit en al kon er niet gesproken worden van een ernstige teruggang. Vergeleken met de betrekke lijke stabiliteit van de voorafgaande vijf jaar, was de teruggang opvallend, maar hij was niet te vergelijken met de recessies van vroegere jaren. Dit wordt medegedeeld in het jongste driemaandelijke Houtbulletin, dat gemeenschappelijk door het secreta riaat van de Economische Commissie voor Europa van de Verenigde Naties (E.C.E.) en de Voedsel- en Landbouw Organisatie der Verenigde Naties (F.A.O.) wordt uitgegeven. Er werd traag gekocht en doordat er een ruim aanbod was en de aanbieders gretig waren te verkopen, kwamen er aanzien lijke prijsdalingen tot stand. Het duurde enige tijd. alvorens deze prijsdalingen de Dr. P. Korringa, directeur van het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek te IJmuiden, die op de eerste dag van de conferentie bij afwezigheid van ir. G. J. Lienesch, directer der Visserijen, de conferentie leidde. (Van onze correspondent in Londen) Op de internationale visserijconferentie, die gisteren in Londen is begonnen en die waarschijnlijk een week zal duren, zijn vertegenwoordigd België, Denemarken. Engeland, Frankrijk, West-Duitsland, IJs land, de Ierse Republiek, Nederland, Noor wegen, Polen, Portugal, Spanje, Zweden en de Sovjet-Unie. Dit zijn de landen, die de conventie van 1946 hebben ondertekend, welke in 1953 van kracht is geworden. Aangezien deze conventie onvoldoende bleek er waren letterlijk en figuurlijk te grote mazen in het net! is men thans bijeengekomen om een nieuwe conventie goed te keuren, aan welker voorbereiding geruime tijd is gewerkt. Ook vier voorbe reidende conferenties vonden in Londen plaats. Een Britse minister van landbouw en vis serij, de heer John Hare, waarschuwde in zijn openingswoord, dat tenzij de vis- vangende landen zich beperkingen opleg gen en zelfbeheersing tonen gegrond op de kennis, welke de biologen ons ter be schikking stellen het gevaar dreigt, dat door ons aller toedoen een bestaan in de visserij onmogelijk wordt. Daarom is deze conferentie zo belangrijk. Een welvarend visserijbedrijf is alleen te handhaven indien op de juiste tijd, de juis te maatregelen voor het behoud van de visstand worden genomen, aldus de minis ter. Naar wij vernemen zal de kwestie van de overbevissing van de haring, waar over in de Engelse vissershavens zoveel ongerustheid bestaat, niet rechtstreeks ter sprake komen. Men is thans slechts bij een om een conventie in algemene ter men op te stellen. Daaronder zal echter de haring wel komen te vallen, welke in 1946 buiten de conventie is gebleven, om dat men zich toen uitsluitend bezig hield met op de bodem der zee levende vis, zo als platvis en kabeljauw en schelvis. De nieuwe conventie zal ook de aan de op pervlakte levende vis beschermen, maar geen zoogdieren zoals walvis. De Nederlandse delegatie staat onder leiding van ir. G. J. Lienesch, directeur van de visserijen, die echter door lichte ongesteldheid verhinderd was de ope ningszitting bij te wonen. Zijn plaats werd ingenomen door dr. P. Korringa, directeur van het rijksinstituut voor visserijonder zoek te IJmuiden. aankopen stimuleerden, daar importeurs in vele gevallen hun aankopen uitstelden in afwachting van verdere prijsdalingen. Voor zover het de beste kwaliteiten Zweeds hout betreft kwam er medio ok tober een einde aan deze dalende tenden tie. Vele exporteurs in Zweden en Finland bleven met grote voorraden van de minder courante soorten zitten, doordat de impor terende landen slechts bepaalde soorten hadden«gekocht en dat nog wel mondjes maat. Er ontstond daarna een dringend aanbod, vooral van de kleine exporteurs. De hieruit voortvloeiende concurrentie tus sen de Scandinavische exporteux-s leidde tot de pri'sdaling. Het Finse stelsel van vaste minimumpi-ijzen bleek niet te wer ken. Over het algemeen echter wensten impoi'teurs met hun aankopen te wachten op de verschijning van het eei-ste aanbod uit de Sovjet-Unie, dat gewoonlijk be palend is voor het openingsprijspeil van de markt. Begin december verscheen een aanbod van 100.000 standards uit de Sovjet- Unie op de Engelse markt tegen prijzen, die iets lager waren dan de prijzen, welke in mei werden gevraagd voor levering in 1958. Op de veilingen van hout, uit de staatsbossen, die sedert oktober in de zes noordelijke districten van Zweden zijn ge houden, werd slechts 24 percent van het aanbod verkocht, vei'geleken met 57 per cent in 1957. De gemiddelde prijs was 6 percent lager. De totale invoer van gezaagd zacht hout in de Europese landen was in 1958 ver moedelijk bijna een half milioen standards kleiner dan in 1957. De invoer van mijn- slutten daalde 8 percent en die van pulp- hout bijna 15 pei-cent. In 1959 wordt op grond van d maatregelen, die in vele Europese landen zijn genomen om de eco nomische bedi'ijvigheid te stimuleren, de mogelijkheid aanwezig geacht dat de vraag naar hout zal toenemen en dat de prijzen stabieler zullen zijn. Dinsdagmiddag is de raadgevende ver gadering van de Raad van Europa begon nen aan een nieuw debat over de Europe se Economische Associatie of Vrijhandels zone. De kwestie is de vorige week ook reeds bespi-oken in de gemeenschappelij ke vergadering van het Europese Parle ment en de Raadgevende Vergadering. Voor het nieuwe debat heeft de Neder landse socialistische afgevaardigde jhr. mr. M. van der Goes van Naters namens de politieke commissie een ï-apport opge steld, waarin hij de kwestie van de discri minatie van de zes ten aanzien van de ove rige elf O.E.E.S.-landen centi-aal stelt. Jeugdherberg. In Apeldooi-n zal in juni op initiatief van de Nederlandse Jeugdherberg Centrale in het natuurpark Berg en Bosch worden begonnen met de bouw van een jeugdherberg. De gemeente heeft de hiervoor benodigde gi'ond voor een symbolische prijs beschikbaar gesteld. De jeugdherberg zal plaats bieden aan 120 personen en bestaan uit een hoofdge bouw en vier slaappaviljoens. 68. Angstig weggedoken achter het muur tje van de oliebron, luisterden de gebroe ders Jensen naar het gesprek tussen Groo- va en de belastinginspecteur. „Toe, neem de Jensens niet in beslag", herhaalde Groo- va smekend, „het is slecht voor de huise lijke vrede, als zij weg zijn. Want als we niemand meer hebben om mee te vechten, zouden we elkaar slaan". „Niets mee te maken!", kraste de belastinginspecteur. „Zolang er hier een oliebron vloeit, moet de eigenaar belasting betalen. Als u be zwaren hebt, kunt u een bezwaarschrift indienen". „Ik begrijp niet veel van dat rare gepraat", dacht Panda, „maar één ding is me WEL duidelijk: de oliebron is de oor zaak van alle narigheid. Dan is er dus maar één oplossing...." En tegelijkertijd wierp hij een brandende lucifer in de bronEen geweldige knal volgde, wal mende vlammen schoten meters hoog op. En toen de vettige rook eindelijk was op getrokken, was er van de oliebron nog slechts een geblakerd, walmend putje over. „Ziet u meneer de belastinginspecteur?", riep Panda, „de oliebron is weg. Dus nie mand hoeft meer belasting te betalen!" veel winst hij wil nemen op door hem te vei-kopen toestellen. Dat zal er ongetwijfeld toe leiden, dat grote prijsdalingen zullen voorkomen, waarvan de industrie een gro- tere afzet en dus een grotere produktie verwacht. Hetzelfde spel zal nu worden gespeeld in de wasmachine- en koelkasten branche. Men meent daarmee dat de prijs binding voor alle elektrische artikelen dui delijk gebroken is en dat ten deze eindelijk die vrije markt zal ontstaan, waarop men in West-Duitsland meent recht te hebben. De golf van prijsverlagingen is reeds aan leiding geweest voor de zes firma's, die de pi'ijsbindingen niet willen afschaffen, om toch hun prijzen met tien a vijftien percent te verlagen. Het gaat: hier onder meer om Blaupunkt, Saba. Mende, Siemens en an dere. Dit zou er op duiden, dat men kan rekenen op een algemene prijsverlaging binnenkort van elektrische artikelen met tenminste tien en mogelijkerwijze met wel twintig a dertig percent. In Hamburg zal de maatregel in elk geval leiden tot een prijsverlaging van televisie- en radiotoe stellen van dertig percent. Men zal daar binnenkort televisietoestellen met een beeld van 43 cm kunnen kopen voor nog geen 500 mark (450 gulden) en met een beeld van 53 cm voor nog geen 600 mark (540 gulden). Over het algemeen is het prijzenfront thans ..og rustig, maar wanneer over zes weken de prijsbindingsovereenkomst niet meer van kracht is. gelooft men, dat een harde concurrentiestrijd met sterk ver laagde prijzen zal uitbreken, die vooral ten doel heeft de over het algemeen kleinere producenten van elektrische artikelen, die zich nu al twee jaar lang aan geen enkele prijsbinding wilden houden, te dwingen in het gareel tc gaan. Men verwacht echter, dat het gevolg van deze prijzenslag in de eerste -laats zal zijn. dat de prijsdalingen zullen leiden tot een gezonde situatie voor de consument. De n.v. Senembah-Maatschappij te Am sterdam maakt bekend dat zij haar eigen domsrechten op de produkten van haar ondernemingen in Indonesië onverkort handhaaft; dit ondanks de door de Indo nesische regering getroffen maatregelen en eventueel nog te treffen maatregelen, con fiscatie en nationalisatie daaronder be grepen. Deze maatregelen zijn vooral door hun discriminerende werking noch met de be ginselen van het internationale noch met die van het Indonesische recht in overeen stemming. Aangezien de n.v. Senembah- Maatschapp'ï derhalve als alleengerechtig- de op haar tabak moet worden aangemei-kt. zal elke verkoop van haar tabak door an deren dan de n.v. Senembah-Maatschappij als een erkoop door onbevoegden moeten worden beschouwd. De n.v. Senembah- Maatschappij behoudt zich tegenover even tuele kooers van haar tabak al haar rech ten voor en zal rechtsmaatregelen tegen .deze kopers treffen. De minister van Financiën van Marokko heeft in de nationale vergadeidng van zijn land medegedeeld, dat de Bank van Ma rokko. welke voor de helft Frans eigendom is, in 1959 genationaliseerd zou worden. Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderenI Elk tablet Chefarine „4" bevat 4 genees middelen,dieinde gehelewereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. De vier middelen tezamen werken nóg beter en helpen ook vaak dan, wanneer andere middelen falen. Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. BEROEMDE GENEESMIDDEL ÉN IN ÉÉN TABLET Bijbels. Het ministerie van Financiën van Israel heeft de invoering voorgesteld van een iets „zwaardere" Israëlische munt. De waarde van het Israëlische pond zou niet langer 1.000 „preutah" zijn maar 100 „agorrar". De agorrah is een klein geldstuk, dat in de bijbel in het boek Samuel genoemd wordt. Voor de vuist weg. De Franse Nationale Vergadering is een debat begonnen over nieuwe gedragsregels voor de parlementsleden. Zo wil men leden die zonder geldige reden wegblijven, be boeten. De afgevaardigden zullen hun redevoeringen niet meer mogen ople zen. Zij moeten voor de vuist weg spre ken. Men hoopt hierdoor te voorkomen dat de toespraken te lang worden. Hongertochten. Vijfduizend mensen die wegens de droogte en de hongersnood in de Braziliaanse staat Ceara hun wo ningen hebben verlaten, dreigen in het stadje Jaguaribe winkels te zullen plun deren. De winkeliers hebben de hulp van de politie ingeroepen. Niettegen staande enkele regenbuien is de toe stand in Ceara niet verbeterd. Er zijn niet voldoende artsen en verplegend personeel om de talrijke zieken te ver zorgen. Oppositie. De eerste secretaris van de Oostduitse communistische partij, Ul- bricht, heeft bekendgemaakt dat binnen de partij nog oppositie bestaat. Hij heeft in een rede voor het centrale partijco mité de opportunistische en partijvijan- dige groep van Schirdewan-Wollweber- Oellsner, die in februari 1958 uit de par tij en de regering werd verwijderd, be schuldigd van „conservatisme en sub jectivisme". Sportwagen. Kolonel Loeffclholz zu Kol berg, die aan het hoofd stond van een afdeling op het Westduitse ministerie van Defensie, zal terecht moeten staan voor het aanvaarden van een omkoop geschenk. Hij zou, evenals de voorma lige persoonlijke secretaris van bonds kanselier Adenauer, Hans Kilb, een sportwagen zonder betaling hebben aan vaai'd van een autofabriek. Wereldreis. Prins Philip van Groot-Brit- tannië is uit Londen vertrokken voor een reis van drie maanden naar India, Pakistan. Birma, Malaya, Serawak en de Britse bezittingen in de Stille Oceaan Via West-Indië en Bermuda zal hij in april terugkeren. Vandaag wordt prins Philip in Nieuw Delhi verwacht. Onmogelijk. Dr. Galeazzi-Lisi, voormalig pauselijk lijfarts, heeft beroep aan getekend tegen de beslissing van de me dische tuchtraad die hem verder prak tiseren in Italië onmogelijk heeft ge maakt omdat hij foto's en inlichtingen had gepubliceerd over het sterven van Paus Pi us XII. Klasse-kameraden. De Oostduitse com munistenleider Ulbricht heeft voorge steld generaals en andere officieren een maand per jaar te laten dienen als ge woon soldaat. De „hogen" zouden op deze wijze de behoeften van de soldaat beter leren kennen en de soldaat zou tot de ontdekking komen dat onder de ster ren het hart van een „klasse-kame- i-aad" kan kloppen. Cholera Sedert 1 november zijn in Oost- Pakistan wekelijks ongeveer driehon derd mensen door cholera en pokken overleden. De cholera heeft in de afge lopen tien jaar in Oost-Pakistan jaar lijks 15.000 tot 30.000 levens geëist. Altijd prijs. De officier bij de rechtbank te Alkmaar heeft acht maanden gevan genisstraf en voorwaardelijke terbe schikkingstelling geëist tegen de 24-ja- rige kermisexploitant N. C. S. uit Oos- terhout die in de nacht van 6 op 7 juli op de kermis xn Bergen (Noordholland) uit de tent van een collega 358 prijsar- tikelen had gestolen, met een totale waarde van ongeveer 300. Uitspraak over veertien dagen. Draagbaar. Een Russische ingenieur heeft een draagbare scooter geconstru eerd. die in drie minuten kan worden gemonteerd en gedemonteerd en die slechts 25 kg. weegt. De scooter heeft een motor van 1 pk. en kan hiermede „een aanzienlijke snelheid" ontwikke len, aldus radio-Moskou. Koude voeten. De Britse socialistische par tij heeft besloten haar jaarlijkse confe rentie dit jaar niet te Brighton te hou den. omdat de afgevaardigden ter con ferentie in die Zuidengelse badplaats in 1957 hebben geklaagd over koude voe ten. De bijeenkomst werd toen gehou den in een overdekte ijsbaan, waar planken over het ijs waren gelegd. Vadertje Het Russische vakbondsblad „Troed" heeft een foto geplaatst van de Hl-jarige inwoner van Novosibirsk, die een zoontje van negen jaar heeft. Deze man, Isak Makrovitsj Skopin. heeft een zuster, die 116 jaar is. Sko pin zegt zich nog te kunnen herinneren, dat in 1861 in Rusland de slavernij werd afgeschaft. Boven de Britse eilanden ligt een lage drukgebied, dat zich naar het oosten ver plaatst. Een randstoring ervan veroor zaakte in Nederland een stormachtige nacht, waarbij windstoten van ongeveer 90 km per uur werden gemeten. Boven Groenland is een nieuw hogedrukgebied verschenen. Tussen de beide genoemde luchtdruksystemen stroomt koude arctische lucht naar het zuiden. Op ongeveer 1000 km ten zuidwesten van Ierland is een volgende oceaandepressie onderweg naar West-Europa. Deze houdt de wind morgen in de zuidwesthoek zodat het tamelijk zachte weer voortduurt. WEERRAPPORTEN Donderdag tl januari Zon op 8.36 uur, onder 17.08 uur. Maan op 15.17 uur, onder 6.20 uur. Maanstanden 24 jan. 20.32 uur volle maan. 31 jan. 20.06 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 21 januari Hoog water 1.16 en 13.36 uur. Laag water 9.01 en 21.26 uur. Donderdag 22 januari Hoog water 2.05 en 14.20 uur. Laag water 9.59 en 22.20 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen buiten- D0 A en binnenland heden morgen 7 uur Neerslag i -j laatste 24 uur 3s as Sn 5 Den Helder lichte re zzw 6 4 Ypenburg licht bew zw 6 3 Vlissingen licht bew zw 6 1 Eelde zwaar bew zw 7 3 Twente lichte regen zzw 7 2 De Bilt half bew. z 6 1 Eindhoven geheel bew. zw 8 0,1 Vlv. Z. Limb. geheel bew. zzw 7 1 Helsinki sneeuw ozo -9 3 Stockholm motregen z 1 5 Kopenhagen regenbui zzw 4 3 Aberdeen regen n 2 0,5 Londen onbewolkt zw 7 4 Amsterdam half bew. zzw 6 2 Brussel zwaar bew. zw 7 2 Luxemburg regenbui zzw 5 2 Parijs half bew. zzw 6 1 Bordeaux onbewolkt z 5 2 Grenoble regen nw Nice geheel bew. n 9 0 Berlijn onbewolkt zzw 6 0 Frankfort regen zw 5 0.2 München zwaar bew. zw 2 0 Zürich regen zzw 4 7 Genève regen wzw 6 3 Locarno regen zo 1 9 Wenen half bew. zo 2 0 Innsbruck zwaar bew. w -1 0 Rome zwaar bew. zzo 12 0 Ajaccio geheel bew. ono 7 0 Madrid motregen windst. 6 2 Mallorca zwaar bew. n 6 0 Algiers geheel bew. z 14

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2