van Geleide wapens zullen voorlopig het vliegtuig niet verdringen r ds fantastisch goede filtersigaret Labour critiseert het Britse standpunt inzake Duitsland Von Brentano wil het niet bij een hardnekkig „neen" laten Van dag tot dag De Werkelijkheid Nieuw Fins kabinet uitermate wankel raatótoel '"Hoe is het ontstaan?^ DRALON en TERLENKA ROKKEN Vragen over verwijten van de UNO-Opiumraad Tekort aan personeel in schoenmakersbedrijf Nationaliteitskwestie in Israel opgelost Bevan dringt aan op tegenvoorstel te Moskou Finse president heeft Rijksdag ontbonden Première eerste operette van Sjostakovitsj 0p de geneesmiddel Westduitse socialisten opperen tegenvoorstellen Dit woord: VERDRAAIEN -J WOENSDAG 21 JANUARI 19 5 9 Er is welhaast geen enkele gedachte die zozeer de neiging tot ontmoediging en fa talisme oproept dan die, welke zich bezig houdt met een schatting van mogelijke oorlogsgevolgen en de preventieve organi satie van daarmee in verband staande hulpdiensten, evacuaties enzovoort. De volkomen onberekenbaarheid van elke toekomstige oorlog maakt de preventieve werkzaamheden tot zeer ondankbare. Niet alleen omdat vrijwel niemand kan geloven in de doeltreffendheid van de maatrege len, die worden voorgenomen, doch ook omdat degenen die zich ermee bezighou den zelf diep overtuigd zullen zijn van de ontoereikendheid en de wisselvalligheid van hetgeen zij projecteren. Niettemin Is de preventieve organisatie nodig. De kleinste kans dat men met te voren klaargemaakte hulpdiensten en plannen iets kan verzachten van de on voorstelbare rampspoed, die zal losbre ken als het tot oorlog zou komen, maakt het reeds verantwoord om zich tegen fa talisme en ontmoediging te verzetten en te doen wat men kan aan de voorberei ding van datgene, wat volgens menselijke berekening aan die verzachting kan mee- wei-ken. Er wordt de laatste tijd nogal wat ge publiceerd over de organisatie van de diensten, die daartoe in het leven zijn ge roepen. Ook geeft Den Haag mededelin gen over bepaalde evacuatieplannen. Dit alles kan ongerustheid wekken, doch en kel wanneer men deze voorbereidingen in terpreteert als aanwijzingen dat er „iets op til is." De internationale toestand geeft echter geen enkel symptoom van grotere gevaarselementen dan in het verleden, in tegendeel, deze toestand is in voorbije ja ren vaak heel wat kritieker geweest dan op het ogenblik. Het is de vraag of de overheid niet ver standiger zou doen, wat minder ophef van de voorbereidingen te maken en zich te beperken tot een uiteenzetting van datge ne, waarmee de burger direct te maken heeft, zoals de noodwachtregeling van de B.B. en dergelijke. Want publikaties over om een voorbeeld te noemen voor genomen evacuaties rondom militaire doe len zijn noch uit het oogpunt van informa tie, noch uit dat van „burgerlijke paraat heid", van enige waarde. Niet Den Haag immers kan uitmaken, waar atoombom men zullen vallen, doch degene die deze helse apparaten afzendt. En deze laatste ook nog niet altijd, aangezien de kansfac tor in de oorlog een zeer grote rol speelt en defensiemiddelen het neerkomen van verdelgingsmachines grondig kunnen be- invloeden. Het komt ons voor, dat grote zelfbeheer sing bij de voorbereiding van bescher- mings- en hulpmaatregelen gewenst is, in die zin, dat de realiteit en het gezonde ver stand alle planning en publikatie daarvan moet schragen. De Nederlandse eigen schap van grondigheid en „uitputtende be rekening" kan bij dit al^es leiden tot on werkelijke en daardoor ondoelmatige denkbeelden van de gunstige mogelijkhe den en kansen, die dat zal niemand be twijfelen kleiner zullen zijn dan ooit. Advertentie 38-48. plooihoudend. Jt 7 c kreukvrij, effen en getint J 3 Gen. Cronjéstr. 129 - Haarlem Het communistische Eerste-Kamerlid B. S. Polak heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid ad interim schriftelijk gevraagd of het waar is dat in het laatste jaarrapport van de Centrale Opiumraad der UNO critiek is geleverd op de Nederlandse regering, „met name we gens laksheid in het ten uitvoer leggen van door deze raad gegeven aanbevelin gen". De heer Polak vraagt voorts, welke die aanbevelingen waren en hoe de regering ten aanzien daarvan heeft gehandeld. Hij heeft overlegging van het rapport aan de Kamer gevraagd en de regering voorts de vraag gesteld welke maatregelen zij denkt te nemen indien de verwijten juist zijn om herhaling van een en ander te voor komen. In het gebouw van de Sociaal-Economi sche Raad in Den Haag is een bestuurs vergadering van het Bedrijfschap voor het schoenmakersbedrijf gehouden. Men be sprak het rapport dat een studiecommis sie heeft uitgebracht over de vakopleiding met de strekking waarvan het bestuur zich in het algemeen kon verenigen. De com missie was tot de conclusie gekomen dat er of speciale dagschoolopleidingen voor schoenherstellers moeten komen, of de verschillende leerprogramma's in over eenstemming met elkaar moeten worden gebracht. Uit de discussies bleek dat er op het ogenblik een tekort is van onge veer tweehonderd jonge werknemers. Men stelde verder in het licht dat de samen werking van de ambachtsscholen bij de opleiding beter moet worden. (Van onze correspondent in Stockholm) In Finland vreest men, dat men met de regering, die na een crisis van 40 dagen eindelijk is gevormd slechts zeer korte tijd geholpen zal zijn. Deze agrarische minderheidsregering steunt namelijk slechts op 48 van de 200 volksvertegen woordigers. Een andere mogelijkheid heeft men niet kunnen vinden, nadat alle andere combi naties waren bekeken. De moeilijkheid is immers, dat niemand met de grootste partij de communisten wil samen werken, terwijl ook de uiteengevallen so cialisten ruw gezegd: partij en vakver bond niet onder één dak zijn te bren gen. Een verbinding tussen agrariërs en links-socialisten zou er al te „volks-demo- cratisch" hebben uitgezien, terwijl een verbinding tussen agrariërs en rechts de Russen ten zeerste zou hebben ontstemd. Het is een hopeloze situatie voor dit klei ne land, dat nu zal doorschipperen tot nieuwe verkiezingen kunnen worden ge houden. Het zou mogelijk zijn geweest reeds nu verkiezingen te doen plaats vinden, maar waarschijnlijk was het gevaar niet denk beeldig, dat de communisten nóg meer stemmen zouden hebben gekregen. De stijgende werkloosheid werkt immers de rode propagandisten in de hand. De nieuwe regering, die behalve agra riërs één lid van de Zweedse (liberale) volkspartij heeft (die evenwel niet als par tijman, maar als particulier-met-toestem- ming-van-zijn-partij de ministerzetel heeft aanvaard) zal nu in de eerste plaats trachten met de Russen weer op vriend schappelijke wijze in gesprek te komen. Er zullen dan vooral economische vraag stukken moeten worden besproken, om dat de vijfjarige overeenkomst in 1960 is afgelopen. In economische kringen denkt men aan een zevenjarige overeenkomst, omdat ook de Russen hun vijfjarenplan tot zeven jaren willen rekken. JERUZALEM (AFP) De kwestie: „Wie is een Jood?" die in juli een korte ministeriële crisis in Israel heeft veroor zaakt, is door de nieuwe minister voor Culturele aangelegenheden, de rabbijn Mosje Toledano, tot oplossing gebracht. Volgens de nieuwe wet zou het kind de godsdienst van zijn moeder volgen en op haar persoonsbewijs worden ingeschre ven. Voor volwassenen zal het voldoende zijn dat zij in goed vertrouwen verklaren dat hun ouders Joden waren. Het opper rabbinaat heeft zijn instemming met de ze oplossing betuigd. De ministeriële cri sis in juli was veroorzaakt door een rege ringsbesluit waardoor „ieder die zou ver klaren Jood te zijn, als Jood beschouwd zou worden". Advertentie De heerlijke, rijpe tabakken bieden u telkens weer het hoogste rookgenot. Proef op de som U rookt om van de heer lijke smaak en geur van goede tabak te genieten. Van Rensselaer biedt u dit genot in elk opzicht. NEEM DE BREEKPROEF Rook een VAN RENSSELAER, waarvan u het filter (halver wege mondstuk) afbreekt of afsnijdt (zie foto*). Overtuig u daardoor van de superieure kwaliteit der mees terlijk gemêleerde tabakken. Rook VAN RENSSELAER daarna mét filter en ontdek, dat de sigaret dan even iekker smaakt per pakji Van onze correspondent in Londen) Minister-president Harold Macmillan heeft gisteravond, toen het Lagerhuis van zijn kerstreces terugkeerde, verklaard, dat Groot-Brittannië en zijn bondgenoten bereid zijn tot een gesprek op elk tijdstip met de Russen over Duitsland. Groot- Brittannië is gereed tot een gedachtenwis- seling in elk daartoe geschikt forum, over alle voorstellen, welke eerlijk Duitse her eniging in vrijheid ten doel hebben. Mac millan zei, dat de politiek van de rege ring en van de bondgenoten herstel van de Duitse eenheid beoogt door middel van vrije verkiezingen en dat de daaruit voort komende centrale Duitse regering in staat moet zijn haar eigen binnen- en buiten landse politiek te bepalen. De premier voegde eraan toe, dat in de laatste Russische nota gezegd wordt dat het onderwerp van een conferentie a 1 - leen Duitsland dient te zijn. „Wij zou den dit gaarne uitgebreid zien tot Europe se veiligheid, maar ik wil niet kibbelen over woorden. Ik ben bereid een smallere basis te aanvaarden, zoals de Russen voor stellen, indien wij in de loop der beraad slagingen een wijder veld kunnen be slaan", Macmillan heeft eerder gezegd, dat Groot-Brittannië zijn bondgenoten raad pleegt over een eventueel initiatief in het licht van de gedachtenwisseling met Kroesjtsjev, die aangetoond heeft, dat aan beide kanten het verlangen tot onderhan delingen bestaat. Macmillan sprak in antwoord op vragen van Aneurin Bevan, de woordvoerder voor de buitenlandse politiek der Labourfractie en ook van oppositieleider Hugh Gaitskell. Bevan vroeg onder meer of de premier het eens is met de verklaring van de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, dat vrije verkiezingen niet nood zakelijk de enige manier vormen om de Duitse eenheid tot stand te brengen. Mac millan antwoordde, dat hij het volkomen met Dulles eens is Hij herhaalde dat het geen Dulles heeft gezegd in overeenstem ming is met de geallieerde nota's aan de Russen. Bevan zeide, dat alleen een her haling geen recept is voor een oplossing van het vraagstuk. „Zullen we wachten totdat de alarmerende situatie nog ernsti ger woi'dt?", vroeg hij, zinspelende op de eventuele kernbewapening van West- Duitsland. Macmillan zei het eens te zijn met Gaitskell, die verklaarde het onwaar schijnlijk te achten dat het Duitse vraag stuk zou worden opgelost, tenzij dit ge beurt als onderdeel van het probleem der Europese veiligheid als geheel. Gaitskell vroeg de premier of de regering van me ning is, dat een verenigd Duitsland onder alle omstandigheden vrij zou moeten zijn zich bij de NAVO aan te sluiten. Indien de bondgenoten daarop aandringen, is er vol gens Gaitskell hoegenaamd geen kans op een oplossing. Macmillan antwoordde hier op, niet te begrijpen hoe een land waar lijk vrij kan zijn, indien het niet de vrij heid zou hebben zijn eigen buitenlandse politiek te bepalen. Aan het slot van de serie vragen en ant woorden verklaarde Macmillan: „Ik wil een conferentie ik wil een oplossing. Maar ik ben niet van plan naar die con ferentie te gaan, na eerst openlijk posities te hebben ingenomen, welke die van mij zelf en mijn bondgenoten zouden ver zwakken". Uit Macmillans formulering is het duidelijk, dat de westelijke leiders, evenmin trouwens als de Russen, voor dat het topgesprel! begonnen is, conces sies van enigerlei aard zullen doen. De vraag is wat de geallieerden precies op het oog hebben wanneer zij gewagen van een totstandkoming van de Duitse eenheid „in vrijheid", maar zonder vrije ver kiezingen. (UPI) De betekenis van de uitlatin gen van Macmillan is dat zij de eerste offi ciële aanduiding bevatten dat het Westen misschien bereid zou zijn aan een confe rentie mee te doen, die alleen geconvoceerd wordt over de kwestie Berlijn, vooropge steld dat die conferentie verbreed kan wor den tot bespreking van de gehele Duitse kwestie en de kwestie van Europese vei ligheid. Tot dusverre was de houding van het Westen dat het Russische ultimatum over Berlijn alleen besproken kon worden als onderdeel van onderhandelingen over de gehele Duitse kwestie. HELSINKI (FNB) President Kekko nen van Finland heeft de Rijksdag ont bonden, nadat dit hoge college de rege ring nog had gemachtigd een staatslening van 22 miljard Finse marken uit te schrij ven. De verhouding tussen Finland en de Sovjet-Unie is zo belangrijk voor het Fin se volk, zo zei de president in een rede dat wij nooit mogen vergeten te werken voor goede betrekkingen tussen beide lan den. Hij noemde het wenselijk dat de po litieke groeperingen in de Rijksdag ten minste tot een dusdanige eensgezindheid komen, dat de democratie en het parle ment de wil van het volk beveiligd worden. Door zijn geografische ligging is Finland blootgesteld aan de werking der politieke stromingen, en dat moeten we altijd als uitgangspunt nemen wanneer we een goe de relatie met de Sovjet-Unie willen op bouwen, aldus Kekkonen. Toen ik in 1958 de Rijksdag opende, zo zei hij verder, sprak ik de hoop uit dat aan de tegenstel lingen tussen de politieke partijen en spe ciaal aan de persoonlijke tegenstellingen een einde zou komen. Nu ik vandaag Rijks dag moet ontbinden kan ik niet in gemoe- de beweren dat het gegaan is zoals ik hoopte. MOSKOU (UPI) De eerste operette van Dimitri Sjostakovitsj, die op vrijmoe dige wijze de vraagstukken van de bureau cratie en van de corruptie behandelt, zal op 24 januari in Moskou in premièx-e gaan. De operette „Moskou Tsjerjemoesjki" is de humoristische geschiedenis van de verwachtingen en de wederwaardigheden van mensen, die nieuwe woningen betrek ken in de Cheryemoesjkiwijk, een van die gedeelten van Moskou, waar de modern ste huizen zijn neergezet. De operette geeft zonder omwegen een beeld van de corrup tie en de bureaucratie, die men in het hui dige dagelijkse leven in Rusland kan vin den en van de pogingen van het volk om deze uitwassen te bestrijden. Praten Sommige schrijvers hebben bladzij na bladzij nodig om te zeggen wat anderen in één regeltje afkunnen. Met sprekers en rapporteurs is hetzelfde het gevalIk heb wel eens congressen bijgewoond waar een zaal vol grote mensen als kinderen zo ongeduldig zat te luisteren naar een aan tal inleiders wier ganse oratorische heb ben en houden door een mediocre soep fabrikant tot een aantal regels ontvocht had kunnen worden die, met ruime hand geschreven, de inhoud van één briefkaart hadden kunnen vormen. Men heeft uitgemaakt dat de gemiddeld- intelligente mens niet langer dan uiterlijk acht minuten kan luisteren naar een ge middeld-intelligente spreker. De sprekers die met dit ontnuchterende feit rekening houden zijn zeldzaam, als de dodo. De meeste auditoria soezen weg op de kwasi-gewichtige rimram of blaba die van het spreekgestoelte op hen aangolft en niet anders bij hen achterlaat dan zand in de ogen. Een man van hoge intelligentie hoorde ik onlangs klagen over een congres-spre ker, een burgemeester met aktentas en al, die, zei deze welmenende luisteraar „zo veel cijfers over de zaal uitstortte dat geen mens er na afloop één van had kunnen onthouden". Wie zelf wel eens de gevangene van een congres is geweest weet, dat er onver mijdelijk een ogenblik komt, dat het enige waarmee zijn gedachten zich nog bezig houden, de vraag is: „wanneer zal het af gelopen zijn?" Hij weet ook welk een in tens gevoel van bevrijdende opluchting zich van de mensen meester maakt, wan neer eindelijk het lang-verbeide ogenblik is aangebroken, dat men zich lichamelijk en geestelijk mag uitrekken en naar de koffiekamer mag gaan. Wie van deze be vrijde ex-toehoorders zou vragen: „wat hebben ze verteld?" zou in een zinnetje van dertig woorden de dertigduizend krij gen samengeperst die de sprekers hebben nodig gehad. Het wonderlijke is dat de ongeduldige zaal er geen genoegen mee zou nemen wanneer de congresredenaars het met die zelfde dertig woorden zouden afdoen. Men zou hun verwijten oppervlakkig te zijn en zich er met een jantje-van-leiden af te maken. Het wonderlijke is ook dat er almaar meer congressen met almaar meer rede voerders gehouden worden. Maar ik heb het sterke vermoeden dat dit zijn oorzaak vindt in andere dingen dan in het con gres. Juist in alles behalve in het congres zelf. Wanneer alle congressisten zouden moeten overnachten in propere doch uiterst-eenvoudige kamers en wanneer zij gedurende de congresdagen hetzelfde eten zouden krijgen dat zij anders, als er geen congres was, op die dagen thuis te eten zouden hebben gehad, zou dan niet om een niet al te cynische veronderstelling te maken het aantal dezer aller-nood- zakelijkste bijeenkomsten op slag tot op tien percent van het thans gebruikelijke worden gereduceerd? Ik heb overigens geen bezwaar ertegen indien de situatie blijft zoals zij is. Het is een onschuldig kinderspel dat vele mensen een of meer dagen uit de verveling van hun normale leven heft en vele anderen bovendien een goede boterham verschaft. Elias Advertentie Mijnhardt's Zenuwtabletten (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse minister van Buitenland se Zaken Von Brentano heeft op een frac tievergadering van de C.D.U. te Bonn ver klaard, dat noch het gehele Westen, noch de bondsrepubliek het bij een hardnekkig „neen" op de Russische voorstellen no pens een vredesverdrag voor Duitsland kan laten. Daarmee is dan duidelijk ge worden, dat ook van Westduitse zijde ge zocht wordt naar tegenvoorstellen op een nieuwe grondslag en dat Adenauers aan vankelijk neen naar de achtergrond wordt geschoven. Men mag aannemen, dat deze koerswijziging het gevolg is van de berich ten, die de speciale koerier staatssecreta ris Von Eckardt en onderstaatssecretaris Dittmann van hun reizen naar de Verenig de Staten hebben meegebracht. Het kli maat ten opzichte van de Russische voor stellen wordt te Bonn milder, hoewel zij niet minder onaanvaardbaar geacht wor den. Von Brentano zei, dat de gesprekken tussen Eisenhower, Dulles en Mikojan hebben uitgewezen, dat de Verenigde Sta ten op geen enkele wijze bereid zijn voor de Russen te zwichten. De Verenigde Sta ten zullen zijns inziens geen concessies doen op kosten van Duitsland. Voorts acht hij het volslagen onmogelijk, dat een van de westelijke partners, afzonderlijk met Moskou gaat onderhandelen. Von Brenta no ging zo ver met te zeggen, dat het on getwijfeld niet mogelijk is een oplossing van 't Duitse probleem te vinden, die zon der risico's is. Het risico, waarvoor we nu staan, moeten we evenwel proberen in te wisselen tegen een controleerbaar risico, aldus de minister. Bonn verwacht voor de komende maan den een roerige tijd. In de Westduitse hoofdstad blijft men een zeer grote activi teit tonen terzake van de Russische voor stellen, die elders reeds enige dagen uit de actualiteit zijn verdrongen. Vandaag zal bondskanselier Adenauer de socialisti sche leider Ollenhauer ontvangen, teza men met andere fractieleiders. Hij zal hun het een en ander meedelen over zijn in lichtingen omtrent Mikojan's reis naar Amerika. Inmiddels zijn de Westduitse so cialisten met voorstellen voor de dag ge komen. De plaatsvervangende S.P.D.-lei der Wehner heeft deze samengevat in drie punten: 1. Oprichting van een permanen te commissie van de grote vier met Oost en Westduitse waarnemers ter voorberei ding van een vredesverdrag en overgangs bepalingen voor de Europese veiligheid. 2. Oprichting van commissies van de NAVO en het pact van Warschau die on dermeer het plan-Rapacki moeten onder zoeken, ter voorbereiding van een sluiten de regeling voor de Europese veiligheid. 3. Oprichting van een commissie van de UNO ter ondersteuning van de Duitse her eniging. (Reuter) Von Brentano heeft volgens een woordvoerder van de C.D.U. verklaard de indruk te hebben, dat er gewerkt wordt aan een voorbereidende conferentie van de „grote vier", welke wellicht tot een ver betering van de internationale toestand zal leiden. Levensbelangen WARSCHAU (Reuter) De Poolse re gering heeft in een nota aan Moskou la ten weten, dat zij het Russische ontwerp voor een vredesverdrag met Duitsland ge heel steunt. Het Russische ontwerp, aldus de Poolse nota, komt geheel overeen met de levensbelangen van Polen. BELGRADO (Reuter) Een woordvoer der van de Joegoslavische regering heeft de Russische voorstellen „constructief" ge noemd. Joegoslavië en Roemenië hebben laten weten bereid te zijn aan de vredes conferentie deel te nemen. Bij een geleidelijke introductie van de geleide wapens zal het jachtvliegtuig in de toekomst zijn waarde voor en zijn plaats in de luchtmacht blijven behou den, aldus de conclusie van de luchtmacht staf van de Nederlandse Koninklijke Luchtmacht. De opleiding van vliegers bij de luchtmacht gaat normaal door en zij zal ook in de toekomst blijven door gaan. De mening, dat in de militaire lucht vaart het bemande vliegtuig binnenkort geheel zal hebben afgedaan, omdat de ge leide wapens zich aandienen, is onjuist. De luchtmachtstaf acht de geleide wa pens voor de defensie van een zeer grote maar nog niet geheel te overziene en ten volle te doorgronden betekenis. Daarvoor bevinden deze nieuwe wapens zich nog in een te vroeg stadium van ontwikkeling, zeker wat betreft hun operationele ge bruik in de strijdkrachten. Een voorbarige gevolgtrekking zou het zijn, aldus de Luchtmachtstaf, dat het vliegtuig voor de luchtmacht nu wel heeft afgedaan en dat het zaak is zo snel mo gelijk een strijdmacht op te bouwen, die volledig gebaseerd is op het geleide wa pen. Een dergelijke opvatting houdt slechts rekening met de inderdaad uiterst belangrijke voordelen van het geleide wapen boven het vliegtuig. De ge leide wapens hebben in het algemeen een zeer korte reactietijd en een betrekkelijk hoge vernietigingswaarschijnlijkheid, er kan een hoge graad van paraatheid mee worden bereikt. Anderzijds eenter heeft het vliegtuig, in tegenstelling tot het geleide wapen, ande re, voor de luchtmacht van groot belang zijnde eigenschappen. Het vliegtuig kan onder meer voor talloze taken worden ge bruikt en het is niet afhankelijk van de grondorganisatie, hetgeen zijn kwetsbaar heid voor vijandelijke elektronische sto rings- en misleidingsmaatregelen ver mindert. Er is dus naar de mening van de Nederlandse Luchtmachtstaf beslist nog geen reden om het geleide wapen te beschouwen als het absolute antwoord op de eisen die aan de moderne luchtstrijd krachten worden gesteld. Een zo snel mo gelijke ommezwaai naar een totale gelei de wapenverdediging zou, zo niet onver antwoordelijk, dan toch in ieder geval zeer voorbarig zijn. Een dergelijke plot selinge verandering zou door het huidige ontwikkelingsstadium van het geleide wa pen niet alleen een ernstig vacuum in de defensie kunnen veroorzaken, doch boven dien financiële en economische conse quenties nebben die onze draagkracht ver re 'te boven zouden gaan. Ook in de Verenigde Staten en in Enge land, die de meeste ervaring op dit ge bied hebben, staat men op het standpunt dat het vliegtuig nog beslist niet geheel kan worden vervangen door het geleide wapen. Naarmate de ontwikkeling van en de ervaring met deze wapens vorderen, zal de betekenis toenemen. Ook bij de tactische luchtstrijdkrachten, het onderdeel van de luchtmacht, dat spe ciaal is belast met aanvallen op en ver kenningen van gronddoelen, kan van een volledige vervanging van het vliegtuig door geleide wapens voorlopig nog geen sprake zijn, aldus de Luchtmachtstaf. Het toepassen van een geleid wapen dat in staat is, evenals het vliegtuig thans, een niet nauwkeurig vastgesteld of beweeglijk doel op te zoeken en aan te vallen, lijkt nog een zaak van de verre toekomst. Een type dat in staat is om de verkennings taak van het vliegtuig ten behoeve van de offensieve operaties over te nemen, is nog geheel niet in zicht. Ik verdraai het wil zeggen: ik weiger het te doen. Er zijn talloze synoniemen: ik vertik het, ik vertrap het (d.w.z. ik trap er met de voeten op), ik verbrui het, ik verhip het en andere, die een krachtiger wil uitdrukken iets niet te doen. Verdraaien is letterlijk: van zich af draaien en dus ook: zich ergens van afkeren. In de 17e eeuw was een be kende zegswijze: de draai geven van iets in de betekenis: ergens genoeg van hebben, ergens voor bedanken. Zoals steeds bij uitdrukkingen en zegswijzen die vloeken naderen, zijn er ontelbare varianten en maakt de spraakmakende I gemeente steeds nieuwe.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5