Men kon de natuur niet haar vrije gang laten gaan Grootmeesterlijk pianorecital door Hans Richter-Haaser „Club- en Buurthuizen" wil meer nadruk leggen op groepswerk ATLAS Te weinig steun van het bedrijfs leven voor stimulering toerisme Bollenvak zal steeds verder moeten mechaniseren Ouderen moeten weer leren spelen met de kinderen ONTDEK HOE OEZOND KUNT ZIJN! Groot aantal arbeiders zal naar andere bedrijfstakken afvloeien Tegen verjonging Per jaar worden zes keer meer bomen geplant, dan er gekapt worden atfÜDSOm HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Plezier is hoofdzaak J. H. D. Kammeijer 80 jaar Examens ATLAS Hovenier Looijen overleden B UR GEMEESTER VAN FENEMA NOG EENSDE VERJONGING VAN DE HOUT ONTDEK Burgemeester wil dossierspeurder KROUWELS Massale hoofdpijnen in Zwolle Verkeerde lozing van aard gas-afval de oorzaakf WOENSDAG 21 JANUARI 1959 „Er wordt veel critiek geleverd op de hedendaagse jeugd. Maar bij wie ligt eigenlijk de fout? Vast staat dat er vaak iets mis is in de verhouding tussen kind en ouders. Neem nu eens bij voorbeeld het kind en zijn spel. Hoeveel ouders zullen er nog zijn die met hun kind mee-spelen en er gezamenlijk plezier in beleven? We laten het kind spelen, geven het vaak het mooiste speelgoed, maar sluiten ons zelf erbuiten. Spelletjes als ganzenbord, domino of mens-erger-je-niet worden door de ouderen kinderachtig gevonden en zijn daardoor ook bij de jeugd niet meer in tel. Maar dat lijkt maar zo. Speel zo'n gezellig spel eens met de kinderen en je zult zien hoe prachtig ze het vinden. Naar mijn mening wordt er in het jeugdwerk teveel de nadruk gelegd op het leveren van een persoonlijke prestatie en te weinig op het aankweken van gemeenschapszin. En toch moeten wij de jeugd willen wij niet helemaal het contact met haar verliezen bijbrengen dat niet de individuele verrichting alléén belangrijk is, maar die van de gehele groep waartoe zij behoort. De sterkeren leren dat óók de prestatie van de zwakkere belangrijk is. Die kant moeten wij met het jeugdwerk uit, wil dit werk nog een toekomst hebben." Morgen, donderdag 22 januari, viert de oud-sportredacteur en stadsverslagge ver van Haarlems Dagblad, de heer J. H. D. Kammeijer, zijn tachtigste verjaar dag. De heer Kammeijer begon zijn lang durig dienstverband bij onze krant als ma- chinezetter, deed later redactioneel avondwerk en kwam via de correctie-af deling op de redactie, waar vooral zijn warme belangstelling voor de sport tot uiting kwam. Behoudens een periode tij dens de oorlog bleef de heer Kammeijer aan onze krant verbonden tot 16 juli 1945. Sindsdien geniet de heer Kammeijer, die nog steeds in Heemstede woont, in volle gezondheid van zijn pensioen. Amsterdam. (Vrije Univers.). Kandidaatsexa men geneeskunde eerste gedeelte: C. Boutkan, Den Haag; P. K. E. van het Kaar. Rozendaal, Gld.; C. Nieboer, Kampen; J. K. Radder. Kamperland; A. C. Stelwagen. Amsterdam; mej. H. C. Vogel. Geleen (Limb.). Kandidaatsexamen geneeskunde tweede gedeelte: C. P. Bruins, Deventer; J. van dei Knaap, Amsterdam. Groningen. Kandidaatsexamen psychologie: E. S. Kortleven, Paterswolde (Gr.). Doctoraalexa men tandheelkunde 2de gedeelte: L. Boelens en P. H. Wijk, beiden te Groningen. Nijmegen. Kandidaatsexamen Nederlands: mej. H. G. C. M. van Buul, Eindhoven. Deze woorden zijn van de heer J. Stans, directeur van de stichting Club- en Buurt huizen in Haarlem. Hij sprak ze toen wij dezer dagen in het gebouw van de stich ting aan de Kampersingel een gesprek met hem hadden. Als hij over het werk van Club-en Buurt huizen praat heeft de heer Stans geen kwartier nodig om iemand duidelijk te ma ken wat hij met „zijn jongens" voor heeft. De stichting gaat nu haar twaalfde jaar van haar bestaan in. In het gebouw aan de Kampersingel komen wekelijks zo'n zeshonderd jongens en meisjes hun vrije tijd op een plezierige en verantwoorde wij ze doorbrengen, met de nadruk op het plezier. Dagelijks kan men er na schooltijd tot 's avonds elf uur terecht. Naast vele vormen van handenarbeid, die voornamelijk door de jongere kinde ren beoefend wordt, kan de jeugd er onder meer judoën, tafeltennissen, biljarten en dansen. Ook de werkende jeugd is er van harte welkom. Bij de handenarbeid neemt de vrije vormgeving een voorname plaats in. In het lokaal dat wij met de heer Stans betre den zijn de uitingen daarvan in klei, hout en tekening voorhanden. „Kijk, die teke ningen daar zijn eigenlijk een mislukt ex periment", wijst de heer Stans en als wij zijn vinger volgen zien wij aan een van de wanden verscheidene tekeningen die blijkbaar alle op de ruimtevaart zijn geïnspireerd. Ver in de meerderheid zijn de Marswezens. De een ziet er nog af schrikwekkender uit dan de andere. „We hebben enige tijd geleden met een groep een bezoek aan Artis gebracht. Na afloop mochten ze hun indrukken op papier zet ten en daarbij hun fantasie de vrije loop la ten. Zie maar eens wat daarvan terecht is gekomen." Wittebrood en haring Een geslaagde proef was daarentegen op 3 oktober de viering van Leidens ont zet. De kinderen konden kiezen op welke manier ze het gebeuren tot uitbeelding wensten te brengen met een schimmen spel, een lekenspel, papierscheurwerk of met tekeningen. „Burgemeester Van der Werff ontbrak niet. Waardig en ernstig deelde hij aan het slot van zijn lekenspel wittebrood en haring uit aan zijn hongeri ge burgers. Spel of geen spel, die avond is er gegeten alsof er een echte hongersnood heerste!" Hoewel er elke avond wel wat in het clubgebouw te doen is, zijn de zaterdag avonden toch wel het drukst." Op deze avonden laten we niet alleen de jeugd spe len. De leiding neemt ook graag aan het spel deel. Dan genieten de kinderen dub bel. Ze vinden 't geweldig dat je als oude re met hen wilt spelen en dan doet 't er ge weldig toe welk spel er wordt gespeeld. Die Advertentie Denk niet dat oververmoeidheid en lusteloosheid normaal zijn. U kunt er gemakkelijk wat aan doen. Drink iedere dag krachtige ATLAS bloedwijn. Dan werkt U met 6 stimulerende medica menten aan Uw gezondheid. Let eens op hoeveel dat scheelt. En ATLAS bloedwijn smaakt prima. echte medicinale bloedwijn - een smakelijk tonicum - •••eoeoo»e«*« Alleen verkrijgbaar bij de slijter-wijnhandelaar. Prijs f 4.25 per hele fles. Voor de handel: EMCOVINOS SCHIEDA Dezer dagen is op 63-jarige leeftijd plot seling overleden de heer G. J. Looijen, hovenier van de dienst Hout en Plantsoe nen te Haarlem, die zijn werkterrein had op de Bolwerken. Voor de honderden fo renzen was hij een zeer bekende figuur, die altijd zijn uiterste best deed de hem toevertrouwde plantsoenen in keurige staat te houden. De heer Looijen genoot zijn opleiding tot hovenier op het landgoed Twickel te Delden bij Goor en hij kwam reeds in 1920 in Haarlemse gemeente dienst. Wy zijn met 17. De Haagse politie heeft zeventien jongemannen van om streeks twintig jaar aangehouden, die zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal, ver nieling, joy-riöing en andere kleine mis drijven. In totaal hadden zij met hun ma nipulaties een schade van ongeveer f 3000 aangericht. Voorts zijn twee helers, die ge stolen goederen van de jongens kochten, aangehouden. „Mede dank zy de gestadige arbeid van Touring Zandvoort was het vreemdelingen- bezoek aan Zandvoort in het afgelopen jaar groter dan ooit tevoren. Voor de bloei van de badplaats is het noodzakelyk dat de propaganda met onverminderde intensi teit wordt voortgezet. Touring Zandvoort zou belangryk meer kunnen doen indien zij over ruimere middelen kon beschikken. Het blijft daarom te betreuren dat het plaatselijke bedrijfsleven in onvoldoende mate aan de toeristische organisatie finan ciële steun verleent". Dit zei de burge meester van Zandvoort, mr. H. M. van F en erna, onder meer in zijn dinsdag avond aan het begin van de raadsver gadering uitgesproken nieuwjaarsrede. De burgemeester zei te hopen dat de middenstanders een beter inzicht krijgen in de waarde van een bloeiende V.V.V. Hoewel het weer vorig jaar niet altijd even mooi was, mag van een goed seizoen worden gesproken. De opbrengst van de stoelenverhuur op het sti-and bereikte een recordhoogte van driehonderdduizend gul den. De verhuur van het strand leverde de gemeente ongeveer 45.000 op. Een her ziening van de strandverhuur zal worden bekeken. De burgemeester deelde mee dat maatregelen worden bestudeerd om een beter inzicht te krijgen in de grootte van het vreemdelingenbezoek. Bij wijze van proef zal de afdeling volkshuisvesting een op moderne leest geschoeide badgasten administratie invoeren. Voorts zal het dag- bezoek scherper worden onderzocht. Op verschillende kwesties, die mr. Van Fenema thans in zijn nieuwjaarsrede be sprak, heeft hij ook bij voorgaande ge legenheden aandacht geschonken. In zijn uitvoerige beschouwingen over het wel en wee van de gemeente liet hij ook thans zijn licht schijnen op de financiële ver houding rijk-gemeente, waarbij hij memo reerde dat bij herhaling is aangedrongen op een betere regeling voor de vergoeding van de politiekosten. Naar het oordeel van de burgemeester wordt de gemeentelijke autonomie reeds jarenlang steeds verder aangetast door een groeiend centralisme „Dit centralisme dreigt ons stap voor stap op weg naar een totalitaire staatsvorm te voeren". Mr. Van Fenema pleitte voor het snel uitvoeren van noodzakelijke openbare wer- In de lokalen van de stichting Club- en Buurthuizen aan de Kampersingel in Haarlem kan de jeugd naar harte lust knutselen. Dat het niet alleen jongens zijn die zaag, beitel en verf kwast hanteren blijkt uit deze foto. Ook de meisjes brengen de slagzin „Doe 't zelf" graag in praktijk. verbondenheid tussen kind en volwassene die saamhorigheid nu achten wij zo be langrijk. Veel belangrijker dan het beheersen van een techniek van de een of andere vorm van handenarbeid of tak van sport. Het gaat er immers voor alles om of het kind plezier heeft in alles wat hij doet". Een van de hoogtepunten van de week is de gezamenlijke maaltijd op zaterdag avond. Iedereen kan daaraan tegen een geringe vergoeding deelnemen. Het eten wordt door de kinderen zelf bereid op aan wijzingen van een paar leiders. Enkele jongens fungeren in kelnerskostuum ge stoken, als ober. „En reken maar dat ze ervoor zorgen dat het de gasten aan niets ontbreekt", zegt de heer Stans. „De ta felpresident kijkt nauwlettend toe dat de tafelmanieren in acht worden genomen en na afloop stelt hij het menu voor de vol gende week vast. Iedereen legt zich zonder morren daarbij neer. Zo zijn er vele ge legenheden waarbij wij de band tussen ouderen en jongeren kunnen verstevigen. En als de basis van wederzijds vertrou wen en begrip er eenmaal is zie ik de toekomst van onze jeugd heus niet som ber in, integendeel". In één maand is het aantal werkzoeken den in de bloembollenstreek gestegen van 130 tot zeshonderd. De meeste van hen zyn landarbeiders. Hier en daar heeft deze sterke styging en niet geheel ten on rechte ongerustheid gewekt. Het is namelijk de vraag, wanneer deze werk zoekende mensen weer allen aan de slag zulen zyn. Te verwachten is, dat zy langer dan in vroegere jaren als werkzoekende ingeschreven zullen staan. Het is een nor maal verschijnsel dat in de bollenstreek in december en januari het aantal werk zoekenden stygt. Terwyl echter de arbei ders in vroeger jaren slechts enkele win termaanden zonder werk waren, wordt deze periode voortdurend langer. Dit is een logisch gevolg van de steeds verder gaande mechanisatie van het bollenvak. Om een paar voorbeelden van deze mechanisatie te geven: in vroeger jaren werd in de wintermaanden diep gedolven met de graaf. Thans wordt de graaf bij vele kwekers nog sporadisch gebruikt en levert de kabelploeg uitstekend werk. De kosten zijn lager dan vroeger. Ging men voorheen in maart al wieden, nu wordt het onkruid met chemische middelen uit geroeid. Het gevolg van deze ontwikke ling is, dat vele arbeiders pas Iaat in het voorjaar aan het werk gaan: als de hya cinten, de tulpen en de narcissen bloeien. Het rooien zal in de toekomst ook veel minder personeel vragen. Want vorig jaar zijn goedgeconstrueerde machines op de markt gekomen. Nog voor het komende rooiseizoen aan breekt, hebben twee fabrieken één in Noordwij kerhout en één in Bovenkarspel maar liefst tachtig rooimachines afge leverd. Al deze machines zullen in de bol lenstreek in werking worden gesteld. Per dag kunnen beide machines tweehonderd Rijnlandse roeden rooien. In de komende zomer zullen dus in de bollenstreek iedere dag 160.000 roeden worden gerooid. Met de hand kan één man per dag echter twin tig tot dertig roe tulpen uit de grond halen. Deze machines zullen dus een aantal ar beidskrachten verdringen. Ook het mecha nisch planten neemt geleidelijk toe. Wan neer de ontwikkeling geen andere wending krijgt dan is een deel van de bollenarbei- ders binnen niet al te lange tijd geen paar wintermaanden, maar een half jaar zonder werk. Ter vergelijking zou men eens de werk loosheidscijfers van voor de oorlog kunnen aanhalen. In de dertiger jaren waren in een januarimaand niet minder dan 2300 werkzoekenden in de gemeenten Hillegom, Lisse en Sassenheim ingeschreven. Dat het aantal werklozen thans aanmerkelijk kleiner is, terwijl de bevolking sterk is toegenomen, is het resultaat van het ster ker geworden forensisme. Naar de mening van de heer G. F. B. Maas, directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Lisse met wie wij hierover een gesprek hadden, heeft vooral de bromfiets de beweeglijk heid sterk bevorderd. In de vooroorlogse jaren was de bollenstreek een betrekkelijk gesloten gemeenschap. Nog weinig jonge ren vloeiden af naar beroepen buiten het bollenvak. Vele beroepen werden van vader op zoon uitgeoefend. Grondige veranderingen Na de laatste oorlog zijn hierin gron dige Veranderingen gekomen. Er kwamen betere en snellere vervoersdiensten, zodat de arbeiders gemakkelijker naar elders konden worden gebracht. Groter werd het aantal kinderen dat in Haarlem of Leiden de middelbare scholen of een ambachts school kon bezoeken. En vooral door de bromfiets speelden de afstanden naar de stedelijke industriecentra voor de arbei ders geen rol meer. Een gevolg was dat steeds meer bollenarbeiders in andere be drijfstakken werk zochten. Uit dwingende noodzaak zal deze ontwikkeling zich nog voortzetten. De bloembollencultuur is in de bollen streek altijd beschouwd als de voornaam ste bestaansbron. Voor deze bedrijfstak zal een flinke arbeidsreserve gehandhaafd moeten blijven. Echter mag men niet ver wachten, dat een groot aantal arbeiders een half jaar lang op werk blijft wachten. Dat zou niet verantwoord zijn. De mecha nisatie zal daarom verder moeten gaan. Speciaal wordt hierby gedacht aan de werkzaamheden tydens het topseizoen bollen pellen, tellen, pakken enz. die thans nog grotendeels met de hand ge beurd. Bij de schuurbehandeling en het Vele Haarlemmers tonen zich diep bezorgd over de toekomst van de be roemde Haarlemmerhout, speciaal nu begonnen is met de uitvoering van het algehele verjongingsplan. Van één van onze lezers kregen wij een brief, waar in enige argumenten tegen een ver jonging naar voren worden gebracht. De inhoud van deze brief publiceren wij hieronder. Wij hebben ons gewend tot de directeur van de gemeentelijke dienst van de Hout, de Plantsoenen en de Begraafplaatsen, de heer J. A. Dor- resteijn, die ons zijn visie op de ver schillende gezichtspunten gaf. Verjonging van de Hout. Eindelijk zijn wij zo ver: de Hout wordt ver jongd. Een commissie, onder meer be staande uit de heren Dorresteijn en Stoffels heeft dit aan de raad geadvi seerd. Velen zal deze mededeling onver schillig laten, anderen niet. Ook vak mensen niet. Verjongen betekent: oud er uit, jong er in. De heer Dorresteijn verklaarde, dat de Hout er aan toe was, wilde men het bos voor ons nageslacht bewaren. Na een aantal jaren zal er niets meer over zijn van het prachtige wandelbos. De schrik slaat me daarbij om het hart. Een bewezen feit is, dat in Haarlem lustig met de bijl gezwaaid wordt (ook zijn aan de beurt iepen aan de Voldersgracht, acacia's aan de Wil- helminastraat, buiten wat reeds ge sneuveld is). En nu de Hout weer. Gaan oude gezonde bomen eruit om onze generatie met een verknoeid bos te laten zitten, terwille van de verre, verre toekomst? Is dit in den lande meer toe gepast, of streven wij naar de primeur? Ten tijde van de Spanjaarden bestond de Hout al: is hij in de eeuwen na 1500- 1600 al eens verjongd? Mij dunkt van niet en toch verlustigen wij ons steeds nog (hoe lang nog?) in onze eeuwen oude bomen. Al die sterk overdreven voorzorgsmaatregelen zijn totaal niet nodig: het selecteert zich zelf. Als wij dit standpunt innemen, houdt de ge meente jaarlijks f 25.000 in haar zak, wij behoiiden onze oude bomen en de dank van de na ons komende generatie. Anders kan ik het niet zien. Jaren duurt het, voordat de nieuwe aanplant enigs zins het karakter krijgt van wat ge sloopt is. De sfeer, de rust, het pasto rale dat wij nog bezitten is dan voor goed verdwenen. Levensgevaarlijke bo men verwijderen, goed, maar gezonde? Dat gaat lijken op hakken terwille van het hakken zelf. A. H. F. van der Colk Bloemist. „ZOMAAR ZWAAIEN met de bijl ge beurt hier in Haarlem nooit"aldus de heer Dorresteijn. „Aan dit zwaaien met de bijl gaat een lange reeks van onderzoekingen vooraf". De heer Dorresteijn schetste ons de voorgeschiedenis van het hakken van bomen. Eerst maken de opzichters van de dienst van Hout en Plantsoenen een lijst op van bomen, die wegens ouderdom of ziekte geveld moeten worden. Dan contro leert de directeur van de dienst deze lijst, waarna een commissie uit de raad de zo genaamde „dodenrit" langs alle op de lijst voorkomende bomen maakt. Pas wanneer B. en W. een desbetreffend besluit hebben genomen, wordt er gehakt. Wat de voorbeelden betreft, die door de briefschrijver zijn gesteld, zette de heer Dorresteijn uiteen, dat bijvoorbeeld de iepen aan de Voldersgracht ziek en slecht waren. Er zijn inmiddels nieuwe geplant. De acacia's langs de Zijlvest (aan het be gin van de Wilhelminastraat) zijn zwaar getroffen door de vorst van ongeveer 20 a 30 graden in februari 1956. Zij zaten vol dood hout. De dienst van Hout en Plant soenen Leeft een reorganisatie voorbereid van het plantsoen voor het Lourens Cos- terlyceum. Daarbij zal de ventweg voor het schoolgebouw verdwijnen, zodat het plant soen bij de school zal worden getrokken. Dit plan zal echter nog door B. en W„ de raadscommissies en de raad moeten wor den goedgekeurd. In het algemeen worden in Haarlem ieder jaar ongeveer zes keer zoveel bomen geplant als er worden omgehakt. De bomen in de Hout, die 175 a 200 jaar oud zijn, kunnen worden vergeleken met mensen van 80 jaar. Oude mensen genieten alle mogelijke verzorging, maar. aldus de heer Dorresteijn: „Wij hebben geen tehuis van ouden van dagen voor bomen. Bovendien staan de oude bomen de iongere in de weg". Jonge bomen, die tussen grotere exemplaren geplant worden, groeien niet op wegens gebrek aan zon. licht, voedsel en water. Als men de Hout zou laten staan, zodat de natuur haar vrije loop krijgt, zouden door de vogels zaden van lijster bessen, meidoornstruiken, esdoorns, vlier struiken en braamstruiken worden over gebracht. die dan welig zouden gaan tieren Er ontstaat dan een groot vlierbos, omdat geen kleinere bomen geplant kunnen wor den, voordat alle woudreuzen zouden zijn verdwenen. Dit systeem is reeds eerder zonder succes toegepast. Een menselijke hand is nu eenmaal nodig. Ook wordt niet gekapt wegens de opbrengst van het hout. Dan had men vijftig jaar eerder moeten beginnen, aldus de heer Dorresteijn. Nu levert het veelal zieke hout weinig meer op. Overigens wordt overal in den lande tot verjongingen overgegaan. Het is zeker geen Haarlemse primeur. De Haarlemmerhout is in de geschiedenis al verscheidene keren omgehakt: in 1426 om te voorkomen, dat Jacoba van Beierens troepen er een schuilplaats zou den vinden, in 1572 wegens de belegering van de Spanjaarden en tijdens de laatste oorlog was er bijna weer sprake van. Daar tussendoor zijn er door de gehele geschie denis verjongingen en beplantingen ge weest. „Kaalslag is wat anders", zo besloot de heer Dorresteijn zijn uiteenzetting. „Dat zou men zeker onverantwoordelijk mogen noemen. Bij een geleidelijke verjonging kan echter het bos alleen maar gebaat zijn". Advertentie SIGAREN „Optreden van de grootmeester van het klavier Hans Richter-Haaser" vermeldde de affiche van het recital, dat deze pianist dinsdagavond in de grote zaal van het gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem gaf. Het behoort tot het vak van de im presario om het publiek met dergelijk*» slagzinnen de door hem georganiseerde con certen te verkopen, maar men behoeft ze dan ook niet altijd voor de zuivere waar heid te houden. Ditmaal, meen ik, was het predikaat „grootmeester" ten volle gerecht vaardigd. Wellicht herinnert men zich dat ik, naar aanleiding van Richter-Haasers optreden op 6 januari met het Noordhol lands Philharmonisch Orkest, enthousiast was over .zijn vertolking van Beethovens vijfde pianoconcert. verpakken van de bollen zullen machines moeten worden ingeschakeld. Wil men de arbeidsverhoudingen niet storen, dan zul len voor de arbeiders mogelykheden moe ten worden geschapen om naar andere bedrijfstakken af te vloeien. Industriali satie is hiertoe in de bollenstreek nood zakelijk, mits men hierby met wys beleid te werk gaat. Hij betoonde zich ook nu weer méér dan een uitzonderlijk begaafde pianist: name lijk een kunstenaar, die zich bedient van een instrument, dat geen geheimen meer voor hem heeft, om de geheimen der mu ziek te ontsluiten. Zijn spel doet aan dat van wijlen Walter Gieseking denken, voor al in de wijze waarop hij een rijkgescha keerde klank in dienst weet te stellen van de muzikale uitbeelding. Door een ge varieerd programma werd zijn hoge op vatting van de muziek ditmaal van ver schillende zijden belicht. Reeds de opening van de avond met de Duport-variaties van Mozart verried een zeldzame beheersing van deze zo breekbare muzikale materie. Met de Sonate opus 101 van Beethoven wist hij een fraaie synthese van plastiek in de vorm en lyriek in de zeggingskracht te bereiken. Een muzikaliteit als van Rich ter-Haaser heeft méér met de muziek-als- zodanig dan met een bepaalde soort mu ziek, of stijl, te doen. Duidelijk bleek dit in zijn weergeving van de Sonate van Strawinsky uit 1924. Meestal hoort men dit stuk droger en ongenaakbaarder gespeeld, hetgeen, gezien Strawinsky's uitgesproken eigen opvattingen over het wezen der mu ziek, begrijpelijk is. In zekere zin werd de archaïsche distantie ervan nu in de ver tolking opgeheven. Door het relief, dat de pianist aan de motievische buigingen gaf en door zijn zorg voor de klank, kreeg het geheel een veel vertrouwder aspect, zon der dat nochtans het specifieke karakter van de muziek verloren ging. Ik kan mij voorstellen dat velen, wier voorkeur ove rigens niet naar Strawinsky's neoklassi- cisme uitgaat, van het stuk in deze uit voering genoten hebben. De concertgever sloot de eerste helft van zijn programma af met het fonkelende „Isle joyeuse" van Debussy, maar hier vond ik dat het lijnenspel wel iets te veel in de ruisende klank verloren ging. De bekroning van de avond is de uitvoering, na de pauze, van Schumanns bekende „Carnaval" geworden. Als een bundel serpentines ontrolde zich deze evocatie van een grotesk maskerfeest. De bonte afwisse ling van stemmingsbeelden vond zijn hoog tepunt in de bruisende Mars der Davids- broeders, waarin de pianist prachtig de steeds sneller kolkende walsbeweging uit zijn instrument wist te toveren. Met een warm en langdurig applaus toonden de aanwezigen hun dankbaarheid, waarvoor Richter-Haaser met een tweetal toegiften dankte. Sas Bunge De burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema, is een man van oor spronkelijke denkbeelden. Weliswaar zijn die niet altijd uitvoerbaar, maar daar moet men de burgemeester niet de schuld van geven. Tijdens zijn nieuw jaarsrede kwam mr. Van Fenema dins dagavond weer met een origineel idee. Hij gaf de raad in overweging bij die diensten, die in hun werk van instan ties buiten de gemeente afhankelijk zijn, een dossier speur der aan te stellen. Deze man zou tot taak moeten hebben stukken die bij een of andere dienst zijn blijven „hangen", op te sporen en ver der te transporteren, tot de stukken alle ambtelijke hindernissen zijn gepasseerd en de eindstreep hebben gehaald. Zo'n man zou weliswaar een pijlsnelle auto, alsmede een veldbed voor overnach tingen in ambtelijke bureaus nodig hebben, maar zou zijn salaris dubbel en dwars waard zijn ken. Er moet efficiënt en soepel worden gewerkt om wegen aan te leggen, terreinen te ontsluiten en huizen te bouwen. Te lang worden allerlei plannen opgehouden. Als voorbeeld van dit traineren noemde spre ker „het drama van dé verkeerswegen rond Haarlem en naar Zandvoort" en de aanleg van een rioolzuiveringsinstallatie. Vorig jaar werden driehonderd wo ningen gebouwd. Sinds de bevrijding kwa men er 1696 gereed. Afgelopen jaar werd ruim 3V2 miljoen aan bouwwerken tot stand gebracht. Met de bouw van een nieuw postkantoor tegenover het Zwarte- veld wordt dit jaar begonnen. (Naar wij van de P.T.T. vernemen, wordt de bouw van een nieuw postkantoor in Zandvoort niet urgent geacht en is deze voorlopig nog niet te verwachten. Red.). De burgemeester achtte voor de jeugd geen voldoende speel- gelegenheid aanwezig. Steeds kleiner wor den de terreinen, waar de jeugd zich kan vermaken. De bouw van een nieuw raadhuis zal worden bestudeerd. Adviezen zijn gevraagd over een restauratie van het interieur van het huidif? raadhuis. Voorts zal de dix-ec- teur van publieke wei-ken advies uit brengen over de mogelijkheid het raadhuis uit te bx-eiden. Tenslotte zal met de stede- bouwkundige in overleg worden getx-eden over de - .servering van terreinen voor een nieuw raadhuis, dat uiteraard in het cen trum van het dorp zou moeten verrijzen. De eerste resultaten van dit overleg zullen in de loop van dit jaar bekend wox-den. Met ingang van deze maand wordt een begin gemaakt met de controle van ver- zorgings- en rusthuizen voor bejaarden, waarvoor uitgaande van de gemeente Haarlem een regionale regeling is ge troffen. Binnenkort zullen B. en W. de raad het x-esultaat voorleggen van een enquête, die onder bejaarden over de wenselijkheid van de verstrekking van warme maaltijden is gehouden. Vermoede lijk zal omstreeks maart het gemeen schapshuis kunnen worden geopend. De burgemeesetr zei dat op de lijst van woningzoekenden 214 namen vooi-komen. Er zijn ongeveer 75 urgente gevallen. Overigens stelde hij dat in zijn gemeente een overschot aan woonruimte bestaat. Tenslotte hield mr. Van Fenema een pleidooi voor samenwerking tussen ge meente in regionaal verband. Er moeten mogelykheden worden gevonden om in Zuid-Kennemerland tot een nauwere samenwerking tussen de gemeenten te ko men. Deze samenwerking kan perspectie ven openen voor een ontwikkeling naar een hoger welvaartsniveau. Met een bespre king tussen de burgemeesters van de be trokken gemeenten zou op het gebied van de intergemeentelijke samenwerking een begin kunnen worden gemaakt. De nestor van de raad, da heer Sie gers (K.V.P.) beantwoordde de nieuw jaarsrede en legde er vooral de nadruk op dat er in Zandvoort een gebrek is aan goedkope woningen. De in de laatste jaren gebouwde flatwoningen zijn te duur. Advertentie 50 jaar ervaring TELEFUNKEN RADIO VERKOOP EN REPARATIE KONINGINNEWEG 6 (Speciale berichtgeving) Reeds verscheidene dagen hebben vele bewoners van Holtenbroek een nieuw ge deelte van Zwolle, langs het Zwartéwater, last van onvex-klaarbare hoofdpijnen. Een enkeling heeft er dokter al voor geconsul teerd in de mening gi-iep te hebben. Gisteravond echter werd het duidelijk dat een stex-ke gasgeur de hoofdpijn ver oorzaakte. De geur kwam uit een sloot en toen een lid van de dienst van openbare werken daarin een dot poetskatoen dom pelde en vervolgens aanstak ontstond er meteen flinke vlam. Direct zijn politie, brandweer en G.G.D. in actie gekomen, maar voorshands viel er weinig te doen. Men moest voorlopig volstaan met een verzoek te richten aan een maatschappij te Deventer, welke de aardgasleiding, die ter plaatse over het Zwartewater gelegd is, onderhoudt, om zo spoedig mogelijk in te grijpen. Gebleken is namelijk, dat reeds verscheidene malen de z.g. syphon, dit is een vat in de aard gasleiding, waarin zich bezinksel uit het gas verzamelt, in de sloot geloosd is. Daar bij is ongeveer 800 liter van het goedje in de sloot terecht gekomen. Dit heeft blijk baar tot gevolg gehad, dat verscheidene Zwollenaren nu reeds tien dagen lang met zware hoofdpijn rondlopen, 's nachts niet kunnen slapen van de drukkende gaslucht, terwijl bovendien het brandgevaar zeer groot is.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9