Openbaar concert in Rotterdam van elektronische muziek Jeugd variété Chan ah Milner zong jiddische cyclus DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs DONDERDAG 22 JANUARI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Garantiebeperking van suikerbieten niet nodig Bezwarenzitting rijksweg beoosten Haarlem Brand in woonhuis bij Kennemerduinen Recherche speurt partij gestolen tcxticlgoederen op Europees hof voor rechten van de mens Baron van Asbeck gekozen voor Nederland Levenslang tuchthuis tegen Schubert en Sorge geëist Atlas-satelliet na 500 omwentelingen vergaan Drie doden in het verkeer Confectie-industrie over 1959 niet pessimistisch Prof. Hallstein hezoekt Nederland Scheepvaart (Speciale berichtgeving) De eerste openbare uitvoering van elek tronische muziek in Rotterdam in een vol le schouwburg mocht wel een bijzondere gebeurtenis heten. De aankondiging voor het lunchconcert van dinsdagmiddag had haar uitwerking niet gemist. Velen ble ken nu eens te willen weten, wat datgene, waarover ze menigmaal hadden gelezen of horen spreken, nu eigenlijk was. Op het toneel van de schouwburg stond, op enkele tafels, een rijtje apparaten met lichtjes en knoppen: de elektronische bedieningsapparatuur. Op verschillende plaatsen, voor en achter in de zaal, waren zuiltjes met elk vier geluidsverspreiders opgesteld. Van de ruimte, waarin elektro nische muziek ten gehore wordt gebracht, kan namelijk in aanzienlijke mate mede worden geprofiteerd voor het verkrijgen van de gewenste effecten. Het is mogelijk om het geluid zo op de toehoorder te laten afkomen, dat hij niet kan onderscheiden waar het geluid eigenlijk vandaan komt. Ook kan men de elektronische middelen zo toepassen, dat het geluid zich van de ene plaats naar de andere door de zaal be weegt. Ook van dit laatste akoestische mid del hebben we tijdens dit concert de resul taten kunnen waarnemen. De eerste indrukken, die men opdoet van de elektronische composities, zijn ge waarwordingen van iets onwezenlijks. Er zijn wel allerlei geluiden, die ons voorko men als vertrouwde klanken, bijvoorbeeld het geluid van een bel of van klokken of anderszins, doch dat maakt het geheel niet minder onwerkelijk. Het is eenvoudig ge noeg om op jacht te gaan naar geluiden, die sterk doen denken aan wat ons bekend is, doch dat zou een vrij vruchteloze bezigheid zijn, omdat het element van nabootsing in de zuiver elek tronische muziek niet in het geding is en geen medebepalend element. Deze muziek heeft haar geheel eigen middelen. Een andere indruk, die zich sterk op dringt, houdt verband met de eerstge noemde. Het lijkt, alsof de door genera toren opgewekte elektronische muziek, uit de oerruimte komt, uit de kosmos. Men zou zich kunnen voorstellen als men zich een ogenblik op het gebied van de „science-fiction" zou willen begeven of iemand, die in de interplanetaire ruimte zweeft, klanken zou opvangen (indien dit mogelijk ware) zoals men ze hoort tijdens het luisteren naar elektronische muziek. Er zijn geluidseffecten bereikbaar, die een luguber en huiveringwekkend karakter hebben. Misschien zijn ze op zichzelf niet luguber, maar ze brengen die gewaarwor ding teweeg, omdat we op dit gebied van de elektronische muze het ons bekende heb ben moeten loslaten. Moeten we intussen spreken van muziek als we ons bezig houden met een uitings mogelijkheid, die haar beginpunt heeft in generatoren, bijvoorbeeld zaagtandgcne- Landbouwschap: Het bestuur van het Landbouwschap heeft woensdag in zijn openbare vergade ring ondermeer aandacht besteed aan de beslissing van het ministerie-Drees om de garantie van suikerbieten voor de oogst 1959 te beperken. De hoofdafdeling akker bouw van het Landbouwschap had ter toe lichting van dit agendapunt medegedeeld dat er in een bespreking met de directeur- generaal voor de voedselvoorziening nog maals uitdrukkelijk op is gewezen dat het Landbouwschap niet overtuigd is van het gevaar dat de produktie van suiker de bin nenlandse consumptie blijvend zal over schrijden. Het Landbouwschap is daarom van mening dat een beperking van de ga rantie niet nodig is. Van de zijde van de overheid beschouwt men de garantiebeper king als een definitieve en weloverwogen regeringsbeslissing waaraan thans inhoud moet worden gegeven. De regering zal, althans voor de oogst 1959, op de princi piële beslissing niet meer terugkomen. Bij besprekingen met de industrie heeft, de hoofdafdeling akkerbouw het accent vooral gelegd op de garantie voor suiker bieten als onderdeel van het landbouw- prijsbeleid. De industrie ziet de garantie in het kader van de produktie van suiker, bestemd voor de binnenlandse consump tie. Gezocht is naar een compromis, waar bij tevens de wenselijkheid is overwogen om een zekere uitslag (vijf procent) bo ven de binnenlandse consumptie in acht te nemen, om oogstfluctuaties te kunnen op vangen. De voorzitter van de hoofdafdeling ak kerbouw, de heer H. J. Munt.inga, zei dat de besprekingen met de industrie op be vredigende wijze zijn verlopen. Men moet niet zonder meer de industrie de beschik king geven over de bieten. Landbouw en industrie moeten een goede verhouding opbouwen. Als blijkt dat er meer is uitge zaaid moet er primair overleg met de sui kerindustrie worden gevoerd. Het is na tuurlijk niet zo dat bij een bepaald areaal bieten van te voren nauwkeurig is te be palen hoeveel suiker daaruit zal komen Men moet uitgaan van bepaalde gemid delden over b.v. een tiental jaren. Een uit zonderingsjaar als 1958 is geweest, zal zich met aan zekerheid grenzende waarschijn lijkheid in 1959 niet herhalen. Een commissie uit Gedeputeerde Staten van Noordholland heeft vanmorgen ten raadhuize in Hoofddorp de bezwaren aan gehoord van enige belanghebbenden tegen de onteigening van landbouwgronden in Haarlemmermeer (omgeving Schipholweg) ten behoeve van de aanleg van de rijks weg beoosten Haarlem. Deze is geprojec teerd van de Velser tunnel tot de Schiphol weg. De commissie bestond uit de heren P. Blaauboer en mr. H. Westerman, bij gestaan door enige deskundigen. De bezwaren van de belanghebbenden "ichtten zich in het algemeen niet tegen de aanleg van de betreffende weg. Gepleit werd echter voor een redelijke materiële of financiële schadevergoeding. Later be gaf ds commissie zich naar het gemeente huis in Halfweg, waar eveneens een der gelijke bezwarenzitting werd gehouden ten behoeve van de zeer talrijke grondbezit ters, die hun percelen grond geheel of ge deeltelijk zullen moeten afstaan ten be- "e~ve van het snelverkeer. ratoren, die elektrische trillingen opwek ken? Of zou het beter zijn te spreken van een technische, of zo men wil, artistiek- technische werkwijze? Laten we niet uit het oog verliezen, dat techniek ook bij de traditionele muziek een reusachtige rol speelt. De musicus, die een instrument be speelt, bedient zich van een wonder van techniek. Ook kennen we allemaal al lang een bepaald soort elektronische muziek, namelijk de mechanische muziek, die langs elektrische weg het oor van de luis teraar bereikt. Als men het zo beschouwt is immers ook het orgel een elektronisch instrument. .Al is een orgel een machine, daarachter staat toch de mens, de orga nist, die dit mechanisme bedient en be heerst. Wie wél eens aan de achterzijde van een orgel heeft gekeken, heeft daar te midden van buizen, schakelingen en lei dingen minder muzische indrukken opge daan dan wanneer hij aan de „goede" zijde waarneemt, wat de organist uit zijn instru ment weet te halen. Uiteindelijk staat ach ter de elektronische muziek eveneens de mens. die overweegt, opbouwt, combineert of weglaat. Klanken en klankbeelden, die door de traditionele muziek niet kunnen worden voortgebracht, althans niet zonder de instrumenten te misbruiken, hetgeen geschiedt als men ze gebruikt voor een ander doel dan waarvoor ze zijn ge bouwd. kunnen door de elektronische mu ziek worden geoffreerd. Als deze nieuwe klanken in de voorstel lingswereld van de componist bestaan, hetgeen bij menigeen het geval is, waar om zou hij dan geen gebruik maken van dc kansen, die de elektronische muziek hem biedt om die nieuwelingen onder de klan ken tot leven te brengen? Het toongebied van de muziek ondergaat daardoor een aanzienlijke uitbreiding. Er is nog meer voor ons oor weggelegd dan de bekende klanken van de traditionele muziek. Elektronische jazz Hoezeer de mens achter de elektroni sche muziek staat, hebben we dinsdagmid dag ervaren'. De .Dialogues for man and machine" van Henk Badings voor een groot elektronisch instrumentarium, met tekst van Ramses Shaffy, is een fascine rend voorbeeld van opbouwkunst, van combinatie van door elektronische voort brenging verkregen materiaal. De compo nist moet uiterst selectief te werk zijn ge gaan met een fijn gevoel voor de werking van ieder geluid, in samenhang met het geheel, om tot een zo krachtig resultaat te komen. Dit werk over de machine als bedreiging en als krankzinnige macht, maar ook als bondgenoot en welwillende helper, laat de angstkreet van de mens in geestelijke ontreddering en in psychische doodsnood zo sinister uitkomen, dat men hier toch wel spreken mag van de moge lijkheid van aangrijpende expressie door de electronica. De compositie „Genese" dankt zijn naam aan het middendeel, een impressionistische toonmengeling. Een klankwereld is hier in wording. die zich vormt uit vage gestalten. Ook dit. is een compositie voor vijf sinusgeneratoren— van Henk Badings. Ten besluite van het concert kreeg men een hommage aan de kunstmaan te horen:. „The song of the second moon". Dit. is een eerste toepassing van elektronische mu ziek op het gebied van de lichte muziek. Dick Raaymakers is de componist van het werkje, dat met elektronische middelen de indruk vestigt van door traditionele instru menten voortgebrachte jazzmuziek. Me lodie en ritme „naar de vertrouwde trant" voerden hier de boventoon. Men heeft op dit concert al vele variaties in het eigen idioom van de elektronische muziek gehoord. Hoe ver uiteindelijk die variabiliteit gaat.men zal het moeten af wachten. Iets om naar te kijken, een or kest. een instrumentalist, heeft het publiek bij deze muziek niet. Het wordt geheel te ruggedrongen op zijn innerlijke concentra tie. Vooralsnog zal er heel wat te beleven zijn in dit domein, dat nog maar zo kort ge leden door pioniers voor de eerste keer is betreden. Ondanks die korte termijn van ac tiviteit konden toch werken ontstaan van een uitgesproken karakter, werken die in nerlijk al zijn afgerond. Intussen gaan de experimenten verder en daarvan zal afhan gen hoe in volgende stadia het oordeel over de elektronische muziek zal zijn. E. Bekius Een der in het Minerva-Theater te Heemstede gebruikelijk geworden kinder matinees werd woensdag verzorgd door Roberti's Jeugdvariété, een betrekkelijk klein ensemble, dat veel succes behaalde met beproefde middelen. De leden van het ensemble wisten bij hun optreden te genover de kinderen precies de juiste toon aan te slaan. Het begon al met het poppen theater van Oom Henk, waarbij de kinde ren handig gelegenheid werd geboden zich met de gang van zaken in te laten en zij aldus enthousiast en luidkeels van hun in stemming en afkeuring konden blijkgeven. Een aantrekkelijk nummer was ook het optreden van Roberti's gedresseerde tele visieduiven. Zij manipuleerden onder meer met een bal, welke toeren met de grootste bewondering door de kinderen werden gadegeslagen. Henri Barandé fun geerde als buikspreker met de olijke pop Ari, die door de jeugd bijna voor een levend wezen moet zijn gehouden. Dezelf de artiest vertoonde later een aantal goo chelkunstjes. Hierbij deed zich een grap pig incident voor, een van die gebeurte nissen, welke dergelijke voorstellingen ook voor de volwassen toeschouwer zo aantrekkelijk maken. Barandé had name lijk voor het „bereiden" van een biefstuk de assistentie ingeroepen van een der da mes uit het publiek: een dame van drie lurven hoog. Op het. moment dat hij haar had uitgedost met een enorme koksmuts en een bijbehorende schort, kreeg de jeug dige artieste plotseling genoeg van haar toneeldebuut en verlangde zij terug naar haar moeder in de zaal. Barandé was niet zo goed of hij kon zijn assistente weer van haar kostuum ontdoen, waarna hij onder de nodige hilariteit naar een opvolgster moest uitzien. De remplacante had overi gens met minder plankenkoorts te kam pen. Na de pauze werd de dominerende po sitie bij dit programma ingenomen dooi de beide clowns Pipo en Charley, wier ge- bruikelijkè snakerijen de zaal deden schudden van de lach. Zo kon de jeugd zijn plezier niet op bij de dwaze scène van de trechter en het geldstuk, waarbij rijke- kelijk met water werd gesmeten en de clowns gaarne bereid waren een nat pak te halen om de pret ten top te voeren. Tijdens de afwezigheid van de ouders hebben twee kinderen van vier en vijf jaar het zoontje des huizes en een vriendje woensdagmiddag met vuur gespeeld in een klerenkast op de eerste verdieping van perceel Militairenweg 4 in Overveen, bewoond door ir. E. C. M. Roderkerk, di recteur van de stichting „de Kennemer duinen". De brand werd tegen vijf uur ontdekt door de zeventienjarige dochter des huizes, die een enorme rookontwikke ling zag en de hulp van de buren inriep. Dc brandweer van Bloemendaal en Over veen en later ook nog die van Aerden- hout waren snel ter plaatse en om half zes was men de brand vrijwel meester. De kamer waar de klerenkast zich be vond, brandde echter geheel uit en ook de zolder werd voor een deel aangetast. De rest van het huis kreeg, waterschade. Ver zekering dekt de schade. De woning met kantoor was onlangs verbouwd en gemo derniseerd. Vannacht om vier uur kwam de Bloemendaalse politie tot de ontdekking dat een matras, die ijlings naar buiten was geworpen tijdens de brand nog lag na te smeulen in de tuin. Met zand en schop wist een agent het vuur te doven. De Haarlemse recherche is erin ge slaagd een groot deel van de op 18 januari uit een auto gestolen textielgoederen op te sporen. Bij een inval in een huis aan het Klein Heiligland in Haarlem en bij een onderzoek in een huis aan de Anthonie- steeg slaagde men erin een grote partij pyjama's, sokken, plaids enz. in beslag te nemen. Tevens arresteerde men, onder verdenking van deze diefstal, een 38-jarige lasser en diens 52-jarige gewezen echtge note. Zij zijn in verzekerde bewaring ge steld. Voor leden van de sociëteit Teisterbant in Haarlem liet de voordrachtkunstenares Chanah Milner zich woensdagavond ho ren. Mevrouw Milner, die Nederlandse van geboorte is, heeft zich toegelegd op de vertolking van het jiddische lied. Sinds ongeveer één jaar treedt zij op in het open baar en voor de microfoon. Onlangs nog heeft men haar ook op het televisiescherm kunnen horen en zien. Haar programma was getiteld „Doires (geslachten) zingen" en behelsde een bonte opeenvolging van liederen uit het gebied van de Oost-Joden, een soort levenscyclus, waarvan de ele menten ontleend werden aan het benarde bestaan van een verdrukte minderheid, die haar troost zocht in Godsvertrouwen en humor. Men hoorde liederen over het familieleven, de bruiloft, de sabbath, anek dotisch cn gewijd van karakter. Mevrouw Milner begeleidde zichzelf bij deze voor drachten aan het klavier, de teksten ver klaarde zij telkens van tevoren. Bij het begin van de avond had zij reeds mede gedeeld, dat zij zich niet als zangeres wenste voor te doen, doch zich alleen had toegelegd op dit werk uit liefde voor een oud cn nog steeds levend volksbezit. In feite,kan ik mij dus niet bevoegd verkla ren te oordelen over het niveau van het door haar gebodene, dat slechts zijdelings met muziek van doen had. Daar komt bij dat mevrouw Milner wegens een keelaan doening minder goed gedisponeerd was. Ik volsta dus met de mededeling dat de ongeveer vijftig aanwezigen met grote aandacht geluisterd hebben naar deze vaak beklemmende uitingen van een vreemde en toch vertrouwde volksgroep. De dank voor het gebodene wei-d na afloop door de president van Teisterbant, mr. J. M. Lan- dré onder woorden gebracht. Sas Buiige STRAATSBURG (ANP) Mr. dr. F. M. baron van Asbeck is door de Raadgeven de Vergadering van de Raad van Europa gekozen tot een van de vijftien rechters van het nieuwe Europese Hof voor de rechten van de mens. Het hof, dat klach ten over schending van de Europese con ventie voor de rechten van de mens zal behandelen, telt vijftien réchters, een voor elk van de vijftien landen die bij de Raad van Europa zijn aangesloten. Baron van .Asbeck is hoogleeraar in inter nationaal recht en internationale politiek te Leiden. Professor van Asbeck, die de volgende maand zeventig jaar wordt, is voorts onder andere lid van het Perma nente Hof van Arbitrage en lid van het comité van deskundigen, dat toezicht houdt op de uitvoering van de arbeids- conventies van de internationale arbeids organisatie te Genève. Onder de andere gekozen rechters be vinden zich de Belg professor Henri Rolin, de Fransman René Cassin, de Duit ser professor Herminn Mosier, de Luxem burger Eugène Rodenbourg en de Britse Lord McNair. Dehousse gaat heen De Belgische socialistische senator Fer- nand Dehousse zal op 20 april aan het be gin van het nieuwe zittingsjaar van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa aftreden. Hij stelt zich niet herkiesbaar. Dehousse zei er bijzonder trots op te zijn, dat de Raadgevende Vergadering onder zijn leiding liet Europese Hof voor rechten van de mens had samengesteld. Dat geeft iets tastbaars om op terug te zien, zei hij. De grijze senator is door het Europese parlement van de zes EEG- landen belast is met het voorzitterschap van de werkgroep, die een verslag moet opstellen over de mogelijkheid om de afgevaardigden naar dit Europese parle ment rechtstreeks door de bevolking van de zes landen te laten kiezen. De Raadgevende Vergadering keurde onder meer een verslag van de Inter nationale Arbeidsorganisaties te Genève (ILO) aan de Raad van Europa goed. In een resolutie, opgesteld door de Neder landse liberale afgevaardigde mevrouw StoffelsVan Haaften, werd met instemming kennis genomen van het be sluit dat op ILO-conferentie volgend jaar de kwestie van de verkorting van de arbeidstijd en de arbeiderswoningen zal bespreken. In het proces tegen de voormalige be wakers van het concentratiekamp Sachsen- hausen, de 47-jarige Gustav Sorge en de 41-iarige Wilhelm Schubert, hebben de beide officieren van Justitie levenslange tuchthuisstraf met verlies van de burger lijke rechten geëist: tegen Sorge 102 en te gen Schubert 57 maal levenslang, plus nog respectievelijk tien en acht jaar wegens poging tot moord. In de eerste week van februari zal de uitspraak volgen, nadat volgende week de verdediging aan het woord is geweest. CAMBRIDGE (UPI) Het is vrijwel zeker, dat de Amerikaanse Atlas-satel liet woensdagmiddag omstreeks drie uur is vergaan. Zowel te Guam als op de krui ser „Rochester" die halverwege tussen Japan en Hawaii' voer, is namelijk een fel rood schijnsel waargenomen op de plaats, waar men verwachtte dat de Atlas de at mosfeer zou binnenkomen en verbran den. Dr. George Veis, die aan het Smithso nian astrofysisch observatorium is ver bonden, voorspelde enige dagen geleden, dat de Atlas boven het noordelijk deel van de Stille Zuidzee zou vergaan. De satelliet heeft precies vijfhonderd omwentelingen om de aarde gemaakt. De Atlas werd op 18 december gelan ceerd. Op 31 december waren de batterij en uitgeput en konden geen berichten of boodschappen zoals de kerstboodschap van Eisenhower meer worden uitge zonden of gerelayeerd. Op basis van de laatste waarnemingen, 18 januari te Baguio op de Phpippijnen, zou de satelliet om een uur woensdag de 500ste omwenteling moeten hebben vol tooid. De 51-jarige mevrouw Van Mil, ge woond hebbende- aan de Woudseweg te Den Hoorn, is door een auto aangereden en ernstig gewond. Later is zij overleden. Mevrouw Van Mil stak op haar rijwiel zonder op het verkeer te letten de Woudse weg, een voorrangsweg, over. De 60-jarige F. J. Kersens te Amsterdam is in de Frederik Hendrikstraat door een taxi aangereden. Ernstig gewond is hij naar het Wilhelminagasthuis gebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. De man verkeerde volgens de politie onder invloed van alcohol. In het ziekenhuis te Zeist is aan de ge volgen van een haar overkomen ongeval overleden mevrouw K. uit Voorburg Haar man, die in hetzelfde ziekenhuis werd verpleegd, is dezer dagen naar zijn woning vervoerd. Het echtpaar werd vorige week gewond, toen zijn auto op rijksweg 12 bij Driebergen door de gladheid van de weg slipte. Op de te Amsterdam gehouden verga dering van het algemeen bestuur van hel Nederlandse Economisch Verbond van de Confectie-Industrie, N.E.V.E.C.. heeft de algemeen-secretaris de heer F. Horsman, een nieuwjaarsrede uitgesoroken. Hij zei dat de omzetdaling, die zich reeds in 1957 manifesteerde, zich gedurende 1958 heeft voortgezet. Toch is deze beperkt gebleven tot een tamelijk gering percentage. De daling van de grondstof fènor ij zen en vooral van wol was evenpens van invloed op de hoogte van de omzet. De imnort van buitenlandse confectie lieo aanzienlijk terug, zodat de Nederlandse confectie- industrie een groter deel van de binnen landse consumptie dekte. Zij vergrootte de exoortactiviteit. Het exportcijfer zal over 1958 de 100 miljoen ruimschoots overschrijden, aldus de heer Horsman. Ongeveer 14 percent van de consumptieve bestedingen liggen op het ogenblik in de textiel- en kleding- sector. De produktiviteit. is toegenomen, mede door de verbeterde werkmethoden De confectie-industrie treedt dan ook 1959 niet pessimistisch binnen, ook omdat in de tweede helft van 1958 onmiskenbaar een verbetering intrad. Er is in deze industrie, zo vervolgde spreker, een eerste voorzich tige aanloop merkbaar in de richting van automatic. Het contact met de zusterorganisaties in het buitenland is versterkt. De Asso- siation Européenne des Industries de l'Habillement krijgt steeds meer betekenis voor de industrietak. Niet alleen op tech nisch terrein, maar ook op dat van de leverings- en betalingsvoorwaarden, de mode-coördinatie en de internationale manifestaties is in Europees verband een samenwerking mogelijk gebleken, die voordien voor onuitvoerbaar werd gehou den. aldus de heer Horsman. Prof. Walter Hallstein, de voorzitter van de Europese Commissie van de Europese Economische Gemeenschap, zal tijdens zijn aanstaande bezoek aan ons land door de Koningin worden ontvangen. De ontvangst zal zaterdag 24 januari om elf uur op pa leis Soestdijk plaats vinden. De heer Hallstein zal zaterdagochtend om negen uur een onderhoud hebben met de minister-president, prof. L. J. M. Beel. Hierbij zullen ook aanwezig zijn de mi nister van Buitenlandse Zaken. mr. .J M A. H. Luns. en de Nederlandse vicê-voor- zitter van de Europese Commissie, dr. S. L Mansholt. Prof. Hallstein. die op uitnodiging van de buitenlandse persvereniging naar Ne derland komt. zal op zaterdagavond in het Kurhaus in Scheveningen aanzitten aan het jaarlijkse banket dezer vereniging. Hij zal daarbij et rede houden over de bui tenlandse betrekkingen van de E.E.G. Vrijdagmiddag om vier uur zal prof. Hall stein in de aula van de Gemeente Univer siteit te Amsterdam spreken over het onderwerp: „Waar staan wij met de E.E.G.?" Amsterdam zal de voorzitter der Europese Commissie en dr. Mansholt op vrijdagavond een diner aanbieden. In de loop van vrijdagmiddag zal prof. Hallstein een bezoek brengen aan de ambassadeur der Bondsrepubliek Duitsland in Den Haag, dr. J. Löns. AMSTERDAM De 500 percent barrière in aandelen Philips is doorbroken. Dit gebeurde met een al bij de opening onder een zeer leven dige handel. Er werd 501 Vi gedaan tegen 4951-4 als vorige slotprijs. Er was weer vraag voor Amerikaanse rekening in deze hoek, maar daartegenover stonden flinke winstnemingen, waardoor de koers terug liep tot 499. Unilever kon het hoogste peil van de morgenuren, 491 percent, niet be naderen en opende op 4871-4. Dit betekende toch nog een viertal punten hoger dan dinsdag. Aanvankelijk hadden de aan kopen voor Duitse rekening hier de over hand, maar in het verdere beursverloop kwam er aanbod los voor Londense reke ning waardoor de koers inzakte tot 482)4. AKU was aanvankelijk een puntje beter, maar moest dit in het verdere beursver loop, tengevolge van winstnemingen, niet alleen prijsgeven maar kwam zelfs twee punten onder de vorige slotkoers te liggen. Tegen het slot van de beurs werd op 292 gehandeld. Kon. Olie kon zich op een prijs van 172.20 zeer goed handhaven. Dat de internationale waarden bij de opening, na de geringe koerscorrectie van dinsdag, weer in een vaste stemming verkeerden, was mede een gevolg van de verlaging van het officiële disconto. Dit werd voor de aandelenmarkt als een gunstige factor opgevat. Daarnaast was de stemming op de Westduitse beurzen voor Amsterdam een stimulans. Bij het sluiten van de beurs bleek echter, dat de openingskoersen voor vrijwel alle internationale waarden te hoog waren gegrepen. In de scheepvaartsector was het weder om zeer kalm en de koersen waren meren deels lager. Het best in de markt lagen aandelen Kon. Boot, die het niveau van de vorige dag konden handhaven. Van de leidende cultures zetten Certificaten Deli de haussestemming voort, vooral nu het gunstige slotdividend alg nene bekend heid heeft gekregen. Het publiek was met kooporders in de markt waardoor de eer ste koers werd bepaald op f 157,De slotkoers van de vorige dag was 151,70. Ook in dit fonds kwam een koerscorrectie tot stand tot f 154.80. Bij het scheiden van de markt werd weer f 155,gedaan. HVA noteerde een paar punten hoger. De staats fondsen reageerden hoegenaamd niet op de discontoverlaging. Tegenover de vraag stonden verkopen voor het vrijmaken van gelden om op de 414 percent staatslening 1959 te kunnen inschrijven. Prolongatie 314 percent. (ANP) NEW YORK De markt kreeg van de willige olie waarden een stimulans waarbij het indus triegemiddelde van 595.69 tot 597,66 steeg Alle olies deelden in de stijging, zowel de hoog als de laag in koers liggende, zowel de nationale als de internationale. In de chemiesector steeg Du Pont 3 dollar Union Carbide meer dan een dollar en In- terchemical 3 dollar. Youngstown Sheet steeg meer dan 2 dollar bij de staalwaar- den: Champion meer dan 3 dollar in de papiersector, International Salt 8 dollar, Philadephia and Reading 4 dollar. Reynolds B steeg meer dan een dollar in de tabak ken. Het spoorweggemiddelde kwam van 167.20 op 167.24 en dat voor openbare nuts ■bedrijven van 92.42 op 9?,51. Do aandelen omzet steeg van 3.680.000 tot 3.940.000. Van de 1229 verhandelde fondsen sloten er 615 hoger en 378 lager. (UPI) 3-3 '4% Nederl. '47 3 n/r> Nedl 1962/64 Woningbouw 6 n/n Pr. A'dam '56 I.. Dr. A'dam '56 II. Pr. A'dam '56 III Pr. R'dam '52 I.. Pr. R'dam '52 II. Pr R'dam '57.... A.K.U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N Hoogovens Nederl. Ford N. Kabel fabriek. gew.Philips Gloeil. P'-ef.PhilipsGloeil. Unilever (cert.) Unilever (nieuwe) Wilton Fvenoord Werf Gusto Dordtsche Petrol. Kon. Petroleum.. Billiton A'dam Rubber K.L.M Holl Amer. Lijn.. K.N.S.M N. Scheepv. Unie v. Nievelt Goudr. Phs. v. Ommeren H.V.A Delimaat.schappij Amsterd. Bank. Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank.... Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel. U.S Steel General Motors.. Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 92 933/i, 11054 89 54 98?£ 93 1097-é 293 448 22514 354 227 332 49954 213 483 473 20954 16114 685'4 f 172.50 199 9254 f 122,50 163 V4 1591-4 140 13214 244 14814 f 156.50 274 U54-54 206 23054 202 6654 5154 9574 5054 83 24-54 Heden 13.45 uur 9214 9654 291 443 226 353 230 330 49514 478 46714 210 16114 f 180,50 200 97 122, 165 160 141 132 24454 149)4 157, 275 154 230 6614 5254 96 5054 8414 24 Aagtedijk, 22 te Amsterdam. Aalsdijk, 21 v. Halifax n. Boston M. Aardijk, 22 te Port Said. Abbedijk, 21 550 m. n.o. Azoren n. Miami. Abida. 21 330 m. n.w. Bermuda n. Pta. Cardon. Aegis, 22 te Antwerpen. Acneas, 21 te Amsterdam n. Kopenhagen. Albireo, pass. 21 Vlissingen n. Rotterdam. Algenib, 21 140 m. w. Oporto n Las Palmas. Algol. 21 v. Las Palmas n. Bahia. Alkaid, 21 55 m. z.o. Rio Grande Do Sul n Vitoria Alkes, pass. 22 Gibraltar n. Antwerpen. Almkerk. 21 30 m. n. Kp. Villano n. Marseille. Amsteldijk, 21 te Rotterdam. Anistelkroon, 21 te Galveston. Amstelland. 21 1.04 m. z.w. Brest n. Amsterdam. Amstelpark, 21 440 m. w. Cocos eiland n. Aden. Amstelsluis, 21 480 m. z.w. Adelaide n. Londen. Amstelvaart, 21 280 m. o. Aden n. Aden. Amstelveen, 21 600 m. z.o. Ceylon n. Fremantle. Andijk, 21 468 m. o.n.o. Bermuda n. Antwerpen. Arendsdi.ik, 21 50 m. o.n.o. Bermuda n. Antwerp Arkeldi.ik, 21 v. Tandjong Priok n. Surabaja. Arnedi.ik, 21 400 m. w. Kp. Finisterre n. Houston. Asmidiske. 21 680 m. o.n.o. Bermuda n. H. Roads. Asterope, 21 10 m. z.z.w. Dover n. Hampt. Roads. Astrid Naess, 21 105 m. z.w. Kreta n. Antwerpen. Averdijk, 21 50 m. z.z.w. Bishoprock n. N. York. Axeldijk, 21 150 m. o. Vitoria n. New York. Bali, 22 te Tandjong Mani. Bengkalis, 21 180 m. o. Dondrahead n. Penang. Beninkust, 21 v. Lagos n. Abidjan. Bloemfontein, 21 v. Amsterdam, 22 te Bremen. Boskoop. 21 te Curagao verwacht v. Guanta. Calt. Arnhem. 21 84 m. w.n.w. Gibraltar n. Sidon Caltex Delft, 21 v. Rotterdam. 22 te Londen. Caltex Pernis, 21 180 m. z. Goa n. Madras. Caltex Rotterdam, 22 te Sidon. Calt. Utrecht. 21 270 m. n.o. Darwin 11. Singapore. Camerounkuet, 21 v. Bordeaux n. Dakar. Camitia, 22 te Rotterdam. Carrillo. 20 70 ni. z. San Salvador n. Cristobal. Casamance, 21 50 m. n.o. Ouessant n. Dakar. Castor, 21 v. Amsterdam n. West-Indië. Ceronia, 21 20 m. z.o. Str. Satayer n. Sydney. Cinulia, 20 20 m. z.w. Pt. Cairn n. Curagao. Cities Service Valley Forge, 21 te Mena. Cleodora, 21 te Ceylon n. Araban. Colytto. 21 55 m. w. Ouessant n. Rotterdam. Concepclon, 21 60 m. z. Finisterre n. Antwerpen. Congokust, 21 140 m. z.z.w. Ouess. n. Duinkerken. Coolsingel, 21 380 m. n.w. Curagao n. Pto. Ordaz. Ccrilla, 21 450 m. z. Ras Al Hadd n. Abadan. Cradle of Liberty. 26 te Philadelphia verwacht. Crania, 20 v. Cardon n. Cristobal. Dalerdijk, 21 v. Rotterdam n. Vancouver. Dordrecht, 21 740 m, o.n.o. Bermud. n. Liverpool. Doris, 22 te Philadelphia. Drente, 21 v. Djeddah n. Suez. Du i vend ijk, 21 t.e Los Angeles verwacht. Duivendrecht, 20 375 m. o.z.o. Bermuda n. Houst. Eenhoorn, 21 50 m. n.n.w. Lissabon. Eos, 22 te Rotterdam. Esso Amsterdam, 21 te Fawley. Esso Nederland, 21 v. Port Said n. Fawley. Fravizo, pass. 21 Kp. Matapan n. Odessa. Friesland KRL, 21 210 m. z.w. Mogadiscio naar Djibouti. Gaasterkerk, 21 v. Aden n. Suez. Gaasterland, 21 te Hamburg. Garoet., 22 te Djibouti. Gooiland, 21 v. Liibeck n. IJrnuiden. Groote Beer, 22 v. Las Palmas n. Walvisbaai. Guineekust, 21 ten anker rede Accra. Halhor, 21 v. Rotterdam n. Hamburg. Hector, 21 30 m. z.o. Kp. Da Gata n. Algiers. Hecuba, 21 850 m. w.z.w. Azoren n. Liverpool. Heelsum, 21 780 m. w.z.w. Fayal n. Le Havre. Helena, 21 v. Pt. Arenas n. Amapala. Helicon. 20 250 m. n.w. Curagao n. Pt. Au Prince. Hera, 22 le Amsterdam. Hermes, 21 te Hamburg verw. v. Puerto Limon. Hersilia, 21 te Hamburg v. Amsterdam. Hestia, 21 820 m. z.w. Flores n. San Juan. Hilversum, 22 te Genua verwacht. Kolendreeht, 20 v. Baltimore. 1/2 te Hamb. verw. Java, 21 70 m. n.w. Dieddah n. Suez. Johannes Frans. 21 te Coquimbo. Jos. Frering, 21 210 m. z.w. St. Vine. n. Monrovia. Kaap Hoorn, 21 300 m. o. Zanzibar n. Beira. Kabylia, 21 v. Oslo n. Rotterdam. Kara, 21 v. Thameshaven, 22 te teesport. Karekorum. 21 70 m. w. Sabang n. Colombo. Karimata, 22 te Ilo Ilo. Karossa, pass. 21 oostp. Soembawa n. Timor Dilly. Kelletia, 21 160 m. n.w. Djeddah n. Aden. Kellia, 22 te Abadan. Kenia, 21 550 m. z. Kp. Verdische eil. n. Accra. Kennemerland, pass. 21 F. Noronha n. Rio de Jan. Kertosono, 21 130 m. o. Malta n. Piraeus. Kieldrecht. 20 v. Vizagapatnam, 27 te Rangoon. Kloosterdijk, 21 te Rotterdam. Koningswaard, 21 v. Curagao n. Lavera. Kopionella, 21 v. Pta. Cardon n. Buenos Aires. Korenia, 21 950 m. o.n.o. Barbados n. P. Cardon. Kosicia, verni. 23 v. Thameshaven n. Rotterdam. Krebsia, 21 v. Rotterdam n. Gothenburg. Kreeft, 21 110 m. z.w. Kp. Lindesnes n. Narvik. Laagkerk, pass. 21 Malta n. IJrnuiden. Leersum, 21 400 m. o.n.o. Fayal n. U.S.A. Lekhaven, 21 v. Rio de Janeiro n. Santos. Lelykerk, 21 v. Hamburg n. Antwerpen. Leopoldskerk, 21 60 m. n.o. Alexandria n. P. Said. Leuvekerk, 21 40 m. n.w. Lissabon n. Marseille. Limburg, 21 130 ni. n. K. Finisterre n. Rotterdam. Lindekerk, 21 v. Rastanura n. Bahrein. Lissekerk, 21 60 m. n.w. Str. Bonifacio n. P. Said. Loenerkerk, 22 te Amsterdam. Loosdrecht. 21 55 m. n.w. K. Ras Muscat n. Suez. Loppersum, 21 225 m. o.n.o. Flores n. Le Havre. Maas. 22 te Rotterdam. Maasdam, 21 v. New York n. Norfolk. Maashaven, 21 35 m z. Rio de Janeiro n. Ilheus. Macoma, 21 360 m. w.z.w. Manilla n. Manilla. Malea, 21 v. Balikpapan n. Pladju. Mariekerk, 21 dw. Jabal n. Suez. Maron, 21 v. Port of Spain n. Paramaribo. Mataram. 25 v. Rotterdam n. Le Havre. Meerdrecht, 21 180 m. n.o. Flores n. Port Arthur. Memnon. 21 370 m. n.n.w. Mona Pass. n. La Guaira. Mentor, 21 v. Bremen n. Hamburg. Mississippilloyd. verm. 22 v. Manilla n. N. Orleans. Moordrecht, pass. 21 Gibraltar n. Port Said. Muiderkerk, 21 v. Beira n. Lorenco Marques. Munttoren, 21 100 m. o.n.o. Aden n. Suez. Mylady, 21 15 m. n. Warnemunde n. Gdynia. Naess Commander, pass. 21 Bizerta n. Fawley. Naess Lion, 21 260 m. n. Curagao n. Marcushook. Naess Tiger, 21 360 m. n.o. Curagao n. Curagao. Nieuw Amsterdam, 21 te St. Thomas. Nieuw Holland, 21 v. Sydney n. Melbourne. Noordwijk, 22 te Las Palmas. Notos, 20 te Alexandrië n. Beyrouth. Oberon, 21 te Pampata. Oldekerk, 21 70 m. z.o. Kreta n. Port Said. Omala, 21 v. Rotterdam n. Svolvaer. Oostkerk. 21 v. Barcelona n. Antwerpen. Oranje Nassau, 21 230 m z.z.w. Fayal n. Barbados. Oranjestad, 22 te Paramaribo. Osiris, 21 360 m. n.o. Curagao n. Curagao. Ossendrecht, 21 390 m. z.o. Kp. Race n. Norfolk. Papcndrecht, 24 te Wismar verwacht. Parkhaven, 21 v. Bremen n. Hamburg. Peperkust, 21 45 m. z.w. Kp. Blanco n. Le Havre. Perna, 22 te Calcutta verwacht. Poelau Laut, pass. 21 Gibraltar n. Amsterdam. Polydorus, 22 te Makassar v. Balikpapan. Poseidon, 21 v. Puerto Limon n. Miragoane. Pr. der Nederl., 21 te Aruba verw. v. C. Trujillo. Pr Johan Will. Friso, 21 70 m. 7..0. Kreta n. Antw. Pr. Will. George Fred., pass. 21 Finist. n. R'.dam. Prins Frederik Willem, 21 te Gandia v. Burriana. Prins Willem II. 21 540 m. o. Kp. Race n. Halifax. Prins Willem III, 22 te Rotterdam. Prins Willem IV, 21 v. Bremerhaven n. Malaga. Prins Willem V, 21 v. Rotterdam n. Gent. Provenierssingel, 21 400 m. z. K. Race n. IJrnuiden. Radja, 22 te New Orleans. Rempang, 22 te Marseille. Ridderkerk, 21 te Chalna verwacht v. Calcuta. Riouw, 21 v. Kuwait, n. Basrah. Rijndam, 21 te Rotterdam. Rijnkerk, 21 30 m. z. Kreta n. Genua. Saloum. 21 v. Dakar n. Nantes. Schelpwijk, 21 82 m. n.o. Sombrero n. Rotterdam. Scherpcndrecht, 24 te Buena Ventura verwacht. Schie, 21 v. Beyrouth n. Lattakia. Sehiediik, 22 te Philadelphia verwacht. Senegalkust, 22 te Amsterdam. Slamat, 21 te Rotterdam. Sliedrecht, 21 50 m. o.n.o. Cherbrg. n. Novorossisk. Soestdijk, 20 v. New York n. Norfolk. Solon. 21 te Maracaibo verw. v. Puerto Cabello. Stad Amsterd., 21 80 m. n.n.w. K. Verde n. IJmuid. Stad Arnhem, 21 270 m. z.w. L. Palm n. IJrnuiden. Stad Delft. 21 te Rotterdam. Stad Gouda. 21 550 m. n.o. Fayal n. Baltimore. Stad Haarlem, 21 v. Teneriffe n. Pepel. Stad Leiden, 21 125 m. w.z.w. L'end n. Av.mouth. Stad Rotterdam, pass. 21 Noordhinder n. Pepel. Stad Schiedam. 21 v. Melilla n. Ceuta. Stad Utrecht, 21 te Rotterdam. Stad Vlaard., 21 500 m. z. Kp. Race n. Baltimore. Stanvac Bennkat, 22 te Buatan verw. v. Bangkok. Stanvac Pendopo, pass. 21 Singapore n. Bangkok. Statensingel, 21 500 m. z. Kp. Race n. Europa. Straat Lombok, 21 te Melbourne verw. v. Sydney. Straat. Mozambique, 21 v. Penang n. Mauritius. Straat Torres, 21 v. Penang n. Cochin. Sumatra, 22 te Cebu v. Qiiinabigan. Sunetta, 21 v. Balikpapan n. Singapore. Tabian. 21 te Bachaquero v. Maracaibo. Taria. 2/2 te Balikpapan verwacht. Telamon, 21 t.e Port of Spain verwacht. Thelidomus, 21 te Boston verwacht v. Curagao. Tiberius, 21 v. Hoegenaes n. Hamburg. Tibia, 21 5 m. z.o. Kp. Agulhas n. Durban. Tjiluwah, 21 v. Singapore n. Priok. Tjinegara, 21 v. Penang n. Port Swettenham. Tjipanas, 21 630 m. w. Sabang n. Mahe. Tomocyclus. 21 v. Pta. Cardon n. New York. Tomori, 21 v. Surabaja n. Tegal. Triton. 20 75 m. z.z.o. Port of Spain n. Houston. Tweelingen, 21 140 m. z.w. Ouessant n. Rotterdam. Van der Hagen, 22 te Hongkong. Vasum, pass. 21 Dover n. Mena. v. Spilbergen, 21 56 m. w.n.w. Mauritius n. Penang. Vivipara. 21 25 m. o. Ras Fartak n. Gibraltar. Vlist. 21 270 m. w.z.w. Kp. Sable n. Hpt. Roads. Waal, pass. 21 Kp. St. Vincent n Rotterdam. Waingapoe, 20 v. Mombasa n. Zanzibar. Waterland, 21 te Montevideo. Waterman. 21 650 m. o.z.o. Diego Garcia n. Aden. Westertoren. 21 70 m. z.o. Recife n. Curagao. Westland, 21 v. Amsterdam n. Montevideo. Wieldrecht. 27 te Puerto La Cruz verwacht. Witmarsum, 21 te Antwerpen verw. v. Hamburg. W'oltersum, 21 te New Orleans verw. v. Mobile. Wonogiri, 22 te Karachi. Zonnekerk. 22 te Lorenco Marques. Zaankerk, 22 te Brisbane v. Sydney. Zuiderkerk, 21 v. Fremantle n. Adelaide. SLEEPVAART Barentsz Zee, 18 ten anker Fawley. Humber, 18 in de Torbaai. Loire, 15 te Orange. Oceaan, 17 v. Fayal n. Vlissingen. Oostzee, 15 v. Rio de .Janeiro te Curagao. Poolzee. 18 v. Rotterdam in de Torbaai. Titan, verm. 21 v. St. Michaels n. Perzische Goh Witte Zee, 19 v. IJrnuiden in de Torbaai. KLEINE VAAK Alcetas, 20 te Haifa n. Famagusta. Ardeas, 20 dw. Finisterre n. Antwerpen. Atlas, 20 te Malta n. Bari. Bab T, 21 60 m. w. Mantyluoto n. Mantyluoto. Bloemgracht, 20 te Amsterdam. Boreas, pass. 21 Villano n. Rotterdam. Brouwersgracht, 20 te Amsterdam. Draco, 19 te Gothenburg n. Amsterdam. Eljo, 20 dw. Monaco n. Genua. Flevo. 18 v. Ballina te Belfast. Ilias, 21 30 m. n. Reyeka n. Antwerpen Ir.sp. Mellema, 20 te Mich (Hebriden) n. Prestm Joost. 20 v. Amsterdam n. Visby. Jupiter, pass. 21 Vlieland n. Malmö. Kaap Falga. 19 Kiel gepass. n. Stockholm. Leliegracht, 21 120 m. w. Skagen n. Leith. Lucas Bols I, 20 rede Cherbourg n. Requeada Midas, 20 v. Catania n. Rotterdam. Nero, 20 v. Faro n. Amsterdam. Netta, 20 v. Livorno n. Genua. Pavo. 17 te Norköping v. Amsterdam. Plato, 21 10 m. z. Valencia n. Alicante. Ponza, 20 v. Stugsund n. Bergkvara. Scnippersgracht, pass. 21 Ameland n. Amsterdam Strabo, 21 50 m. n. St. Vincent n. Gibraltar. Tilly, pass. 21 Borkum n. Rotterdam Twee Gebroeders, 19 v. Cartagena n. Sevilla

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11