(Panda en de olie^boertjes Fa. B. ENGELENBERG Nasi machine kopen L- ió het Wereldnieuws Kouder weer op komst Frankrijk hoopt het dit jaar zonder buitenlands krediet te kunnen stellen Ambassadeur Bentinck besprak met Britse premier de kwestie-Singapore Glimlach wint 't van rouw op ministerie v. Financien 3 NAAR SCHAAP LOPEN Wijziging Britse besluit hoogst onwaarschijnlijk zo DOLLAR Nog witter... stralend wit... wast... DONDERDAG 22 JANUARI 1959 2 FRANSE EXPORT OVERTROF IMPORT IN DECEMBER 'T SILVER STOEPKE Nieuw schip voor S.M.N. te water gelaten Lening en aandelenemissie Scholten's Aardappelmeel Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Zeepost OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Engelse bloemkwekers Aandrang tot verhoging van invoertarief op bloemen Dividend Wijers 15 percent Regelmatig contact tussen EEG-landbouworganisaties MINISTER LUNS VOOR EEN BEZOEK UITGENODIGD (Van onze correspondent in Parijs) OP HET MINISTERIE VAN FINANCIëN IN PARIJS toont men zich zeer optimis tisch gestemd over de huidige stand en de vermoedelijke verdere gang van zaken der Franse economie. De jongste devaluatie van 17.5 percent heeft de Franse industrie en vooral de export een „zweepslag" toegediend en voor het eerst sedert vijf maanden is de betalingsbalans nu weer in evenwicht gekomen. Over december overtrof de verkoop aan het buitenland, de inkoop in den vreemde zelfs met twee percent. De import is nu voor negentig percent geliberaliseerd. De vrees dat de Franse markt door buitenlandse produkten overstroomd zou worden, is tot dusver echter ongemoti veerd of althans voorbarig gebleken. Buiten een aanzienlijke invoer zal Frankrijk het wel altijd moeilijk kunnen blijven stellen, omdat de industrie voor haar grond stoffen als koper, wol, papier en mangaan en ook voor steenkool en benzine voor 75 percent afhankelijk van het buitenland is. Niettemin wordt er rekening mee ge houden dat er over het jaar 1959 voor honderdvijftig miljard franken méér in het buitenland zal worden aangekocht. De grote stroom schijnt intussen nog niet te zyn ontketend. Maar nu reeds wordt de vleestoevoer uit Nederland toch al op zeven miljard franken geschat, voorts wordt de komst aangekondigd van grote voorraden Italiaanse schoenen en hemden, Duitse fototoestellen, Engelse wollen kle ren, Belgische groente en Spaans fruit. De Franse regering schijnt de verhoogde in voer uit het buitenland niet zonder vol doening te begroeten omdat langs de weg der concurrentie de prijsstijgingen der Franse profiteurs in bedwang kunnen worden gehouden. Of die berekening op den duur zal blij ven opgaan, hangt niettemin vooral af van de ernst waarmee het Franse distributie apparaat en de binnenlandse handel worden hervormd. Het is namelijk mogelijk dat men. evenals in de politiek, ook in de han del voorlopig tegenover De Gaulle nog een afwachtende houding wil aannemen. In dien de grote en hecht-georganiseerde be- Advertentie EEN TIJDELIJKE AANBIEDING Een VOL-automatisch HEREN DATUM-HORLOGE merk ASTIN, geheel Zwitsers 1. 21-steens 2. incabloc 3. waterdicht 4. onbreekbare veer 5. centrale secondewijzer 6. met datum 7. roterende automaat 8. met vergrootglas voor de datum bijzondere prijs 98. Het huis met het CARILLON Grote Houtstraat 49 - Telefoon 20049 T e Hamburg Op de werf van de Howaldtswerke te Hamburg is het 12.250 ton metende m.s. „Neder-Elbe" te water gelaten, dat daar voor rekening van de n.v. Stoomvaart Maatschappij „Nederland" wordt gebouwd. De doopceremonie werd verricht door mevrouw I. Engelhard, echtgenote van de tweede burgemeester van Berlijn. De heer E. Engelhard, voorts Amster dams burgemeester mr. G. van Hall, de voorzitter van de Koninklijke Nederland se Redersvereniging jhr. H. van Lennep, de secretaris van de Nederlands-Duitse Kamer van Koophandel mr. H. R. Marius en enige directieleden van de Maatschappij Nederland waren met vele andere geno digden bij de plechtigheid aanwezig. De „Neder-Elbe" heeft een lengte van 148 meter en een diepgang van 9,12 meter. Het schip heeft vijf laadruimen en een beperkte accommodatie voor passagiers: twee tweepersoons- en twee eenpersoons- hutten. Het gehele schip is van aircondi tioning voorzien. De voortstuwing ge schiedt door een enkelwerkende tweetakt Stork-Hotlo motor met drukvulling en een maximum continuvermogen van 10.500 pk. De dienstsnelheid bedraagt 17,5 mijl. De „Neder-Elbe" zal in april van dit jaar worden opgeleverd. Bij de Howaldtswerke zijn nog twee schepen voor de maatschappij „Nederland" in aanbouw, het m.s. „Neder-Eems" en het m.s. „Neder-Ebro", die respectievelijk in maart 1959 en in maart 1960 te water zul len worden gelaten. In Rotterdam staan eveneens twee schepen op stapel. De maatschappij „Nederland" heeft thans twee passagiersschepen, een tanker en veertig vrachtschepen met een totale ton nage van 389.398 ton in de vaart. Dividend 1958 16 percent Aan de op 9 februari te houden alge mene vergadering van aandeelhouders van W. A. Scholten's Aardappelmeelfabrieken n.v. zal worden voorgesteld het dividend over het boekjaar 1957-1958 vast te stellen onveranderd op 16 percent. Aan de ver gadering zal tevens worden voorgesteld de uitgifte van nom. 2.000.000 5 percent 15- jarige obligaties goed te keuren. De verschijning van het prospectus in zake de uitgifte van nom. 1.807.500 ge wone aandelen, voor de helft delende in de resultaten over het boekjaar 1958-1959 en ten volle in de resultaten van volgende boekjaren, tot de koers van 175 percent, met recht van voorkeur voor de houders van gewone en preferente aandelen in de verhouding van één gewoon aandeel op twee bestaande gewone en/of preferente aandelen, is binnenkort te verwachten. Afscheid prof. A. M. de Jong De aftredende directeur-secretaris van de Ne- derlandsche Bank prof. A. M. de Jong zal diege nen buiten de kring van de Nederlandsche Bank die afscheid van hem wensen te nemen, daartoe gaarne ontvangen op woensdag 28 januari van 15.30 tot 17.00 uur in Hotel De L'Europe te Am sterdam. langengroepen werkelijke vrees zouden gaan koesteren voor de buitenlandse con currentie, dan zijn ze ongetwijfeld nog al tijd wel in staat zich doelmatig te ver dedigen. Aangezien alle, de Franse én de buitenlandse, produkten via hun kanalen de markt en de klanten bereiken, kunnen zij nog altijd goeddeels de toevoer regelen. Door de goedkopere buitenlandse produk ten op te slaan en achter te houden, kun nen die handelaars en hun tussenpersonen het prijspeil naar eigen inzichten en smaak nog steeds grotendeels bepalen. Op dit punt bevindt zich nog altijd de Achilleshiel van Frankr^ks binnenlandse economie en aan die situatie heeft de mi nister van Financiën Antoine Pinav prin cipieel nog niets veranderd. Het is trou wens de vraag öf Pinay, die nog steeds wordt beschouwd als de vertrouwensman van het Franse bedrijfsleven, de kracht en het verlangen heeft hier in te grijpen. Van geleide economie, waar zo'n maatregel im mers naar zou zwemen, moet Pinay nog altijd maar heel weinig hebben. Langzaam optimisme Toen generaal De Gaulle in juni aan de macht kwam. was er nauwelijks meer vol doende geld in kas om de ambtenaren te betalen. Een eerste en goed-geslaagde le ning gaf de staat toen weer enige armslag. De verdere ingrijpende maatregelen als devaluatie, liberalisatie, afschaffing van vele overheidssubsidies en de belastingver hogingen, hebben daarna het uitzicht op een iets vertrouwenwekkender toekomst stellig geopend. Op het departement van Financiën en Nationale Economie heeft de rouwstemming dan ook plaats gemaakt voor een, zij het nog wat voorzichtige en schrale, glimlach. Men waagt hier nu zelfs de voorspelling dat Frankrijk het dit jaar voor het eerst sinds de laatste oorlog zon der financiële hulp van het buitenland zal kunnen stellen. Iedere dag zijn er sinds begin januari gemiddeld voor vijftien mil joen dollars aan deviezen binnengekomen, en de aflossingen van buitenlandse, waar onder Nederlandse, leningen vinden nu regelmatig en zonder moeilijkheden plaats. Een ander evenement dat de nationale borstkas van trots doet zwellen is dat men Franse herenkleding nu zélfs naar het bol werk der mannen-.,haute couture", Enge land, heeft weten uit te voeren. De berichten dat de Franse regering de prijs van de dagelijkse wijn wil verlagen met 10 franken zijn voor enkele wijn bouwers in het zuiden aanleiding geweest om alle afleveringen stop te zetten, aldus bericht UPI. Hun besluit om de prijs op te duwen vindt navolging bij vele collega's, maar tot een grote actie is het nog niet gekomen. De wijnbouwers, die vergeten dat de wijn in drie maanden 15 franken per liter duurder is geworden als gevolg van de extrabelasting die De Gaulle erop heeft gelegd, zijn de eerste sprekers voor de 7 miljoen Franse boeren die steeds ontevre dener worden over de versobering die hun regering wil invoeren. De boeren hebben via hun organisaties de regering al ge waarschuwd dat de graanboeren en de veeboeren geen genoegen nemen met de subsidieverlagingen. Dollarreserves De minister van Voorlichting Roger Frey heeft woensdag na een kabinetszitting medegedeeld dat sinds de devaluatie de Franse goud- en dollarreserves met 318 miljoen dollar zijn gestegen. De import is hoegenaamd niet gestegen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Australië: ss „Leipzig" 28-1 en ms „Townsville Star" 31-1; Brazilië: ss „Gaas- terland" 26-1Canada: ss „Rijndam" 26-1, ss „Sommelsdijk" 28-1 en ss „Byklefjell" 31-1; Chili: via New York 28-1; Indonesië: ms ,.,Batu" 29-1; Ned. Antillen: ms „Men tor" 26-1; Suriname: ms „Willemstad" 28-1; Unie van Z.-Afrika: ms. „Celebes" 28-1; Bits Oost-Afrika: ss „Europa" 29-1. Advertentie Doélstraat 59 - Haarlem Tel. 15252 POETSKATOEN in 1 kg dozen Op de jaarvergadering van de Engelse nationale boerenbond te Londen werd woensdag besloten, dat deze met alle mid delen waarover zij beschikt, zal aandrin gen op een belangrijke verhoging van het invoertarief op bloemen. Volgens de indiener van de motie zou door de tegenwoordige economische situa tie, die de Engelse bloemkwekers failliet dreigt te doen gaan, de binnenlandse pro- duktie verminderd worden, waardoor de mogelijkheid voor nog grotere invoer van bloemen toenemen. „Wij vragen slechts bescherming tegen concurrentie van bloe men, geteeld op het Europese vasteland door landen, waar het loonniveau lager is dan bij ons", zo zei hij. (Reuter). Aan de in februari te houden vergade ring van aandeelhouders in J. P. Wijers' Industrie- en Handelsonderneming n.v. te Amsterdam zal worden voorgesteld over het op 30 september 1958 geëindigde boek jaar 1957/58 een dividend uit te keren van 15 percent, waarvan 13% percent uit de winst van het boekjaar en VA percent uit de dividendreserve (v.j. eveneens 15 per cent, waarvan naar keuze 10 percent in 6 percent 25-jarige obligaties a pari). De landbouworganisaties van de zes Euromarktlanden hebben besloten tot een regelmatig onderling contact, opdat men zoveel mogelijk tot 'n gemeenschappelijke houding zal kunnen komen ten aanzien van het toekomstige agrarische beleid van de gemeenschap. Advertentie y - BEVERWIJK - Kruisstraat 25 HAARLEM Haarlem ZAANDAM Tel. 12921 (Van onze correspondent in Londen) GISTERAVOND HEEFT BARON BENTINCK, de Nederlandse ambassadeur te Londen, een bespreking gevoerd met de Britse premier Harold Macmillan in tegen woordigheid van de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd. Het gesprek duurde ruim een half uur en werd gehouden in de kamer van de Britse minister-president in het Lagerhuis. Het ging over de kwestie van de landingsrechten van de K.L.M. in Singapore. Baron Bentinck heeft het Nederlandse standpunt nog eens uitvoerig uiteengezet. De bespreking vond plaats in een vriendschappelijke sfeer. Het lijkt alsof er nu sprake kan zijn van mosterd na de maaltijdAan de Engelse beslissing om de K.L.M. nog maar één dienst op Singapore toe te staan is weliswaar een gedachtenwisseling met de Nederlandse autoriteiten voorafgegaan welke een vol jaar heeft geduurd en waarbij alle kanten van het vraagstuk grondig werden bekeken, maar het overrompelende van het besluit was, dat geen rekening werd gehouden met het feit dat minister Luns speciaal naar Londen zou komen om nader over deze zaak te spreken. Een bezoek, dat tot öegln februari werd uitgesteld wegens Lloyds ziekte. De Nederlandse regering had kennelijk iets verwacht van Selwj'n Lloyd, die blijk had gegeven een open oog te bezitten voor de politieke kant van de zaak en die de traditionele Nederlands-Engelse vriend schap zo veel mogelijk scheen te willen ontzien. Toen de kwestie tijdens Lloyds afwezigheid in Macmillans handen kwam, is de premier kennelijk gezwicht voor de druk van het Britse ministerie van Trans port en Burgerlijke Luchtvaart. In Enge land is men evenwel geschrokken van de felle reactie in ons land. De Britse re gering schijnt haar vreemde figuur thans te willen redden door onze. voor het hoofd gestoten diplomaten in elk geval alsnog in de gelegenheid te stellen om na te kaarten. Luns naar Londen Het lijkt er op dat minister Luns op eigen initiatief naar Londen komt. Hij had immers begin januari al een bezoek aan gekondigd. maar het is te Londen officieel bekendgemaakt dat Selwyn Lloyd de heer Luns heeft uitgenodigd om aanstaande maandag bij hem te komen. Minister Luns zal zondag in de Britse hoofdstad arri veren. Het „Foreign Office" zegt dat de beide ministers onderwerpen zullen bespreken van gemeenschappelijk belang, maar zon der agenda. Na hetgeen er gebeurd is, kan nauwelijks worden verwacht dat de Britse regering op haar zo nadrukkelijk afge kondigde besluit inzake Singapore zal terugkomen. De enige hoop, die wij mis schien kunnen koesteren, is dat de Engel se regering, welke in de K.L.M.-kwestie zo halsstarrig bleek, in de toekomst zich tegenover Nederland wat andere zaken be treft wellicht een beetje inschikkelijker zal tonen, als pleister op de wonde! The Economist „The Economist" betwijfelt of de K.L.M. in staat zal zijn zonder verlies een enkele dienst per week op Singapore te onder houden omdat naar verhouding de langs de route verbonden kosten waarschijnlijk TOEN de Verenigde Staten hun onaf hankelijkheid hadden verkregen, wilden zij uiteraard ook een eigen munt hebben. En omdat de Amerikanen een nieuwe munt gingen maken, wilden zij daaraan ook een nieuwe naam geven. Dat is origineel. De debatten die destijds over de toekomstige munt in het Congres werden gevoerd, waren lang en heftig, maar zodra de nieuwe boreling bij de naam moest worden genoemd, stokte het gesprek. De naam die tenslotte uit de bus dreigde te komen luid de „unit", wat zoveel betekent als „eenheid", eenheid van be taalmiddel dus. Een armoe diger benaming was welhaast niet denkbaar, maar dat viel de meeste congresleden niet op. In die dagen we spreken hier óver 1792 was Hamil ton minister van Financiën, een maxi van grote bekwaamheden waar onder zijn briljante sprekers- en schrij verstalenten zeker niet in de laatste plaats genoemd moeten worden. Deze staatsman van bijzondere eruditie zal zeker een nare smaak in de mond hebben gekregen toen hij het woord „unit" te horen kreeg, zodat het ons geen moment behoeft te verbazen dat hij dit woord op het laatste moment uit de muntwet schrapte en door een wat minder geestloze naam verving. De rem- placant was in dit geval het woord „dol lar". Aldus werd de splinternieuwe munt genoemd naar een eeuwenoude collega. Want in 1519 werd in Jachymow, in Bo- hemexx, de munt geslagen die Hamilton eeuwen later bij de geboorte van de dollar te peet liet staan. Het verband tussen bei de muntsoorten zal u ogenblikkelijk duide lijk worden, zodra we de Tsjechische naam van de mijnstad Jachymow door de Duitse naam vervangen, te weten J oachimsthal. De hier geslagen zilveren mxint werd naar de plaats van herkomst Joachimsthaler ge noemd, later afgekort tot thaler, waarxiit langs vele verbasteringen in de Engels sprekende landen tenslotte het woord dol lar te voorschijn is gekomen. In de woor den „daalder" en rijksdaalderhebben ook wij de Boheemse munt de nodige eer bewezen. Maar goed, daarmee is het teken, waarmee de dollar in het geldverkeer wordt aangeduid, nog niet verklaard. Het ontstaan van dit teken, meent men te kunxiexi afleiden uit de letters U en S (de afkortingen van United States) welke zijn ineengevloeid, zodat de S met J twee verticale strepen over bleef. Deze verklaring, die mij het meest aanneemlijk voorkomt, heeft echter een concurrent. Die tweede rede nering verklaart het dollarteken door het te zien als een overblijfsel van de letters P en S, de eerste en laatste letters van de pesos, die in belangrijke gebieden van de Verenigde Staten lang gangbaar is geweest. Hoe hieruit de S met twee verticale stre pen is kunnen overschieten, valt moeilijk te verklaren, tenzij we aannemen dat de Griekse schrijfwijze van de letter P is ge bezigd, wat we voor het cultuurarme Noord-Amerika niet aanneemlijk achten. We menen er eveneens aan te mogen twij felen, of u wel weet hoe gecompliceerd een doodgewone kies eigenlijk is. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden). 69. Nu Panda de oliebron had opgeblazen, hoefden de bergboertjes geen oliebelasting meer te betalen, dat moest zelfs de be lastinginspecteur toegeven. Met grote tegenzin gaf hij dus alles terug, wat hij in beslag had genomen. Geweren, bijlen, pot jes, pannetjes, tandenborstels en andere zaken, alles schudde hij uit zijn koffertje. Zonder verder een woord te spreken keer de hij zich om en ging misnoegd heen. De Joppes en de Jensens waren geweldig blij dat zij van deze plaag verlost waren. Ze sloegen elkaar vriendschappelijk op de schouders en keerden zich toen dankbaar tot Panda. „Goed gedaan, stadsbroekje!" riep Groova. „Geef me de hand!" „Mooi werk!", riep ook Evert Jensen. „Geef me de vijf!" Toen lieten zij hun uitgestoken handen zakken en keken elkaar fronsend aan. „Opzij", snauwde Groova. „Dit stads broekje zal eerst handen schudden met een Joppe!" „Niks daarvan!", grauwde Evert. „Jensens gaan voor!" „Noppes!", loeide Groova, „eerst de Joppes!" En toen be gonnen ze elkaar hard te stompen. „Hoe ra! Een nieuwe vete!", riepen Billy en Willy. „Vechten!! Hoera!". „Hoera!" echode Pork Jensen. En meteen grabbelden allen naar de wapens, die de inspecteur had achtergelaten. te hoog zullen worden. Het weekblad, dat het besluit kleingeestig noemt, vergelijkt dit met een enorme contingentbeperking op een ogenblik dat Engeland vrijmaking van de handel oredikt. Hoewel de „B.O.A.C." <*een blaam treft voor haar pogingen cm eigen commerciële belangen te beschermen, dient de regering met andere factoren rekening te houden. Singapore begroet de K.L.M.-diensten voor de zaken, welke zij meebrengen, zoals elke haven graag buitenlandse schepen ziet. „The Economist" waarschuwt dat on edelmoedige gebaren als deze jegens de concurrentie, die niets kan terugdoen, er gewoonlijk toe leidde dat men soortgelijke maatregelen tegen zichzelf uitlokt. Wat Engeland heeft gedaan ten opzichte van de K.L.M. in Singapore kunnen op hun beurt andere landen doen ten opzichte van Engeland en Britse luchtlijnen, en indien dat gebeurt zal de B.O.A.C. geen gronden voor klachten bezitten. Adxic. if-niip Evacuatie. Vandaag moeten de 1.500 be woners van Langscheid hun dorp voor de tweede maal binnen een maand ver laten wegens het demonteren van twee onontplofte Britse bommen die in het Sorpestuwbekken gevonden zijn. De bommen zijn afkomstig van een aanval die de R.A.F. in oktober 1944 op het bekken gedaan heeft. Staatsinstellingen. Volgens het Westber- lijnse Informationsbüro West zijn drie Oostduitse verzorgsters van twee pro testantse kindertehuizen veroordeeld tot korte gevangenisstraffen, beschuldigd van het mishandelen van kinderen. Volgens het Informationsbüro willen de communistische autoriteiten de kin dertehuizen in Naumburg en Weissen- burg onder toezicht van de staat bren gen. In 1958 zijn ten minste zeven pro testantse en roomskatholieke kinderte huizen tot staatsinstellingen gemaakt. Niet alle. De Britse regering heeft voor de tweede achtereenvolgende dag een nederlaag geleden in het Hogerhuis. Het Hogerhuis verwierp gisteren met 59 tegen 51 stemmen een ontwerp dat beoogde alle vrouwelijke Peers in het Hogerhuis zitting te laten nemen. Vorig jaar zijn, voor het eerst in de geschie denis, vier vrouwelijke Peers toegela ten. Tekening. Het Vaticaan heeft een portret van Paus Joannes XXIII ontvangen, ge tekend door een gevangene van de Re- gina Coeli-gevangenis in Rome. De Regina Coeli is tijdens de kerstdagen bezocht door de Paus die de gevange nen toesprak met „mijn geliefde broe ders en zonen". Oorkleppen. De British Overseas Air ways Corporation zal haar personeels leden over de gehele wereld, die veelvul dig het oorverdovend lawaai van straal motoren moeten aanhoren, voorzien van geluiddempende oorkleppen, die lijken op koptelefoons. De employés die er voor in aanmerking komen, zullen eerst een zorgvuldig onderzoek van oren, neus en keel ondergaan. Achterin. Zonder incidenten zijn woens dag de stadsbussen van Atlanta, de hoofdplaats van de Amerikaanse staat Georgia, geïntegreerd. Tot op heden moesten de negers in het achterste ge deelte der bussen plaatsnemen. Een federaal hof besliste echter dat deze bepaling ongrondwettig was. In vrij wel alle bussen bleven de negers ech ter achterin zitten. Onlusten. Te Zomba in Nyassaland, is het tot ongeregeldheden gekomen naar aanleiding van de arrestatie van 36 Afrikaanse vrouwen. Na een bijeen komst die door dr. Hastings Banda voor zitter van het Afrikaanse congres van Nyassaland werd toegesproken, trokken 150 van de 2000 Afrikanen naar het po litiebureau om vrijlating van de ge vangenen te eisen. Onderweg verniel den zij verscheidene auto's. De beto gers werden met gummistokken en traangasbommen uiteengejaagd. Droog. Jordanië zal uit de Verenigde Sta ten tienduizend ton tarwe en twintig duizend ton veevoeder ontvangen om de gevolgen van de recente droogte tegen te gaan. Voorbeeldig. Leden van de nieuwe Fran se Nationale Vergadering die wegens ernstige beledigingen of andere mis dragingen worden geschorst, kunnen een boete krijgen van de helft van hun salaris gedurende zes maanden. De af gevaardigden krijgen thans vier mil joen francs (32.000 gulden) per jaar. Waterdicht. Italiaanse douanebeambten hebben ontdekt dat smokkelaars hun waar in waterdichte kisten over een kleine stroom van Zwitserland naar Italië lieten drijven. Deze dagen zijn 129 minkvellen en een hoeveelheid si garetten in beslag genomen. Verdaagd. Het „hoogverraad"-proces te gen dertig Zuidafrikanen die tegen de apartheidspolitiek zijn gekant, dat maandag werd hervat, is tot 2 februari verdaagd op verzoek van de verdedi ging, die tijd wenst om de aanklacht te bestuderen. Een voorstel van de raadslieden, het proces in Johannes burg waar alle beschuldigden wonen in plaats van Pretoria te houden, werd door de aanklager, Oswald Pirow, af gewezen. Vormeloos. De foto van de „verschrikke lijke sneeuwman", die de onderzoeker Spano zei op een expeditie in de Tibaan- se bergen bij maanlicht genomen te hebben, bleek na ontwikkeling slechts een vormeloze vlek te vertonen, aldus is meegedeeld. WEERRAPPORTEN Temperaturenbuiten en binnenlandheden morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur «a Ss Boven de Middellandse Zee bevindt zich een hogedrukgebied, terwijl een samenge steld lagedrukgebied zich uitstrekt van Finland tot aan de Azoren. Tussen deze twee druksystemen staat een krachtige zuidwestelijke stroming, waarmee voort durend zachte lucht werd aangevoerd. Hierin kwamen in ons land temperaturen voor van 8 tot 10 graden. De vorst is tot ver in Rusland terugge drongen, maar handhaaft zich boven het grootste deel van Scandinavië. Nabij het zuidwesten van Engeland is een centrum van lage druk aangekomen en verwacht wordt dat dit de komende nacht dicht Vlv. Z. Limb, geheel bew. z langs ons land zal trekken, hetgeen op-" nieuw met veel wind en tijdelijk regen gepaard zal gaan. Na het passeren zal morgen met westelijke winden koudere lucht ons land binnenstromen. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde Twente De Bilt Eindhoven geheel bew. zzw zwaar bew. zzw zwaar bew. zzw lichte regen zzw geheel bew. zzw geheel bew. z lichte regen zzw Vrydag 23 januari Zon op 8.34 uur, onder 17.10 uur. Maan op 16.17 uur, onder 7.06 uur. Maanstanden 24 jan. 20.32 uur volle maan. 31 jan. 20.06 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmulden Donderdag 22 januari Hoog water 2.05 en 14.20 uur. Laag water 9.59 en 22.20 uur. Vrydag 23 januari Hoog water 2.49 en 15.03 uur. Laag water 10.48 en 23.05 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Madrid Mallorca Algiers geheel bew. wzw sneeuw zo onbewolkt regen zzw zwaar bew. nw regenbui zzw regen z half bew. zzw regen zzw geheel bew. zzw zwaar bew. zzo zwaar bew. zzw zwaar bew. n regen zzw licht bew. zw zwaar bew. zw zwaar bew. nno zwaar bew. nnw regen windst. mist zzo onbewolkt w geheel bew. z geheel bew. ono geheel bew. z onbewolkt zw onbewolkt zzo 8 8 9 8 9 9 1 -1 windst.-12 4 -1 9 8 10 9 14 10 7 5 -0 0 6 2 -1 -2 13 11 6 9 6 w O C ës 9 4 3 10 2 2 1 0,5 7 6 2 3 0,3 3 1 0,1 0 0 0 0 0,1 0,6 0 0,4 10 0 0 0 0 0,2 0 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2