VHS ondervond tegen Residentie Schaakclub heel wat tegenstand Slechts 168 equipes namen deel aan zware klassementsproef Haarlemse ploegen doen het goed in districtsklassen Prix d'Amérique dit jaar met talrijke favorieten Acht Nederlandse wagens bereikten de finish binnen de gestelde tijd Onzekerheid over de einduitslag Jan Kruithof met Haïros II zeker niet kansloos 13 DE RALLY VAN MONTE CARLO Korfbaipionier G, Steenis overleden Russische basketballers versloegen Porto Rico Dé basketbélcoiripetitjei Hops De iéhaakcom „Noppend-protest van Enschede toegewezen Nederlandse ieugdploeg tegen amateurs Om half miljoen mark Opnieuw lotto-proces in West-Duitsland ZONDAG OP BAAN VINCENNES Versterkt Hokij-team versloeg Schotten DONDERDAG 22 JANUARI 1959 Vanochtend z\]n 129 equipes de finish van de 28ste Rally van Monte Carlo gepas seerd. "Van de 222 wagens die zondagnacht In negen plaatsen van start gingen waren rij de overblijvers, de volhouders tot het bitterste einde. 167 wagens waren voor deze laatste rit door de bergen rond de hoofdstad van Monaco gestart, nadat 187 wagens de rit van de startplaatsen naar Monte Carlo volbracht hadden. Toen de laatste wagens binnenkwamen lagen de eerst aangekomenen al verzonken in een diepe slaap. Zij hebben nagenoeg drieëneenhalve dag achtereen het stuur gehanteerd. En nu wacht ze nog de laatste proevenserie, op zaterdag op de Boulevard, die dan de laatste knoop moet doorhakken. Het parcours van vannacht was zeer zwaar. Gatso- nidcs, die in het internationale gezelschap geldt als een der grote cracks, zei dat het erg moeilijk was de door de organisatoren aangegeven „ideale snelheid" vast te houden. „Ik ben niet tevreden over mijn verrichtingen", zei hij, „de wegen zaten zo vol bochten, dat verscheidene rijders er duizelig en misselijk van werden. De wind, die over het Alpenparcours waaide was verschrikkelijk. De officials hebben de voor schriften met harde hand toegepast. Deze omstandigheden, en de toestand van ver gevorderde uitputting waarin talrijke equipes verkeerden, hebben het laatste stuk zeer moeilijk gemaakt. Wat nu nog volgt, na de slaap, kan alleen maar gemakkelijk zijn". De verfomfaaide, met modder en krassen bedekte wagens staan op stal, nog trillend van de doorstane emoties. En in vele hotels hangt een bordje met „stilte s.v.p." in de hall. Opvallend was dal enkele equipes tijdens de klassementsproef hun banden totaal aan flarden hadden gereden. De Porsche van de Fransen Gacon-Buchet arriveerde met drie lekke banden en Maus Gatsonides en de Fransman Marcel Becquart zagen hun hoop op een zege in rook vervliegen toen zij met twee lekke banden door de eindcontrole kwamen. Hoewel het voor de Franse equipe Estager—Dujoneqoy het pechvolie einde van hun rally betekende, was het op zich zelf een vermakelijk incident, toen beiden in eentaxi door de eindcontrole kwa men. De DKW was 30 km voor de eind streep blijven staan met een onherstelbaar defect aan de ontsteking. Woensdagavond kwam Gatsonides na zijn rit uit Athene in Monaco aan. Hij glunderde en ook Becquart was meer dan tevreden. „Hoe het ging? Fantastisch. Wat heeft Marcel eraan getroken. Niet te ge loven". Gatsonides kon er haast geen woorden voor vinden. „Het stuk van Gap over Chambéry naar Monte Carlo was bij zonder zwaar door de gladde wegen. Er was maar één manier om het te redden, zo hard mogelijk er over heen en dat heeft Becquart voortreffelijk gedaan". En Gatsonides had alle reden om te glunderen, want ook op dat moeiljjke laatste traject naar Monte Carlo was de rode Triumf alle controleposten precies op tjjd gepasseerd. Aan de vooravond van de laatste rallydag werd Gatsonides daar door de enige Nederlander zonder straf- punten, want zowel Borgerhoff Mulder- Den Hollander, als Tak-De Boer, Bootz- Swaab en Blansjaar-Meyer zijn er niet in geslaagd op deze voorlaatste Rallydag hun strafpuntlüsten schoon te houden. Bij niet alle ploegen klopte het team werk zo goed als bij de Nederlands-Franse combinatie Gatsonides-Becquart. Louis Chiron bijvoorbeeld, de coureur uit Monte Carlo kwam door een vergissing bijna een uur te vroeg binnen en het gemiddelde van de ploeg lag dan ook veel te hoog. Onge twijfeld zal dat Chiron bij de regelmatig heidscontrole onderweg strafpunten heb ben gekost. Dezelfde fout heeft ook de oud-renner Gigi Villoresi gemaakt. De spanning was groot bij de Nederlan ders. die te Monte Carlo de deelnemers op wachtten. Iedereen was ervan overtuigd, dat Hans Tak met zijn Mercedes 220 S stellig op tijd in Monaco zou arriveren, maar Tak kwam niet. Althans niet op tijd. Pas 39 minuten na zijn ideale passeertijd meldde hij zich bij de eindcontrole. Tak bleek op de Col du Granier bij Chambéry in moeilijkheden te zijn gekomen. Zonder sneeuwkettingen waren de wagens aan de beklimming begonnen. Spoedig bleek al dat de sneeuwkettingen wel degelijk nood- 'a kei ijk waren. Enkele wagens versperden -!e weg en het duurde bijna drie kwartier -oordat voor de Mercedes van Tak de weg naar de Col du Granier weer vrij was. Niet cadeau De unanieme mening van de sterritrij- ders, die in Monte Carlo arriveerden, was wel, dat zij het op dit laatste stuk toch ncht niet cadeau gekregen hebben. Er zou ■'an ook volkomen onjuist zijn deze sterrit 'ra vergelijken met de Rally van een vijftal ;aren geleden toen meer dan 260 equipes mdc'- stafpunten Monte Carlo binnen -den Want, voordat de zware klassemcnts- voef over 430 km ging beginnen, was het antal uitgevallen teams al bijzonder hoog. Cijfers In Monte Carlo is namelijk officieei be kendgemaakt hoeveel equipes naar na tionaliteit werden ingeschreven en hoe veel de Rally uittreden: Advertentie Hofdijkstraat 32 Haarlem - Tel. 12f8f lórdensstraat 53 - Haarlem - Tjèl. 12.730 ERKENDE GAS-WATERFITTERS In de ouderdom van 68 jaar is in het Diaconessenhuis in Utrecht de korfbalpio nier G. Steenis overleden. De heer Steenis -as iemand, die zijn volle energie inzette voor de korfbalsport. Vooral de stad Jtrecht heeft veel te danken aan de nu iverledene. Gedurende meer dan 25 jaren vu hij voorzitter van de G.U.K.B. Daar- \:ast bekleedde hij verscheidene functies 1 de K.N.K.B., o.a. was hij lid van het '.istrictsbestuur van Noordholland en Jtrecht. Voorts was hij gedurende een eeks van jaren lid van de keuzecommissie van de K.N.K.B. De K.N.K.B. èn de G.U.K.B. verliezen in heer Steenis één van de beste werkers. ingeschreven uitgereden Engeland 105 56 Frankrijk 85 40 West-Duitsland 30 19 Noorwegen 18 13 Zweden 17 16 Nederland 16 8 Denemarken 17 7 Zwitserland 8 8 Finland 6 5 Spanje 13 3 Polen 7 3 Italië 8 2 Verenigde Staten 7 3 Ierland 2 2 Australië 1 1 Nieuw Zeeland 1 1 Monte Carlo 6 1 Totaal 345 187 Van de 345 ingeschreven equipes ver schenen zondag slechts 322 aan de start. Hiervan kwamen 187 op tijd in Monte Carlo aan. Woensdagavond vertrokken 168 equipes voor de 430 km lange rit door de Alpes Maritimes. Negentien teams die wel op tijd in Monte Carlo aankwamen besloten niet a^n de klassementsproef deel te nemen. Lekke band „Maar amper zeven kilometer sneeuw". Marcel Becquart zuchtte hardgrondig en Jij vervolgde: „En dan te bedenken dat onze informaties aangaven, dat het 430 km lange parkoers van de nachtelijke klassements proef overwegend met sneeuw zou zijn bedekt. Wij hebben na die informaties na tuurlijk besloten ook de klassementsproef op de spijkerbanden, die zich zo voortref felijk hebben gehouden op de gladde we gen van de Franse Alpen, te rijden. Na tuurlijk ging dat niet op diè sneeuwvrije wegen. Het koste ons halverwege de proef een lekke band. We draaiden net zo goed. Natuurlijk hebben we door die lekke band niet op alle delen van het traject ons ge middelde kunnen halen. Dat kost ons strafpunten. Hopelijk zijn wij niet de enigen, die verkeerd hebben gegokt. Hadden wij de wegen toch maar laten verkennen gistermiddag dan was dat stellig niet ge beurd. Maar wie doet dat nu, als hij denkt dat hij alles al weet?" De strijd is dus gestreden. In het pare fermé staan de 158 wagens die de regel- matieheidsproef hebben uitgereden te wachten op de tweede en laatste techni sche controle. Het was stellig geen gemak kelijke proef want van de 179 gestarte equipes moesten er maar liefst 21 onder weg de strjjd staken. De rekenkamer van de sterrit-organisatie draait thans op volle toeren, doch het is vrijwel zeker dat de voorlopige einduitslag niet voor vrijdag bekend kan worden gemaakt. „Misschien weten we donderdag nog wie de winnaar is", zei organisator Jacques Taffe ons. „Maar op meer behoeft u vandaag toch niet te rekenen". In totaal hebben acht Nederlandse equi pes waarbij wij dan ook de Nederlands- Franse combinatie Gatsonides-Becquart voor het gemak maar rekenen de sterrit reglementair uitgereden. Op het gemeen schappelijke traject van Chambéry naar Monte Carlo, dat woensdag werd gereden, hebben Van Zuijll-Van Litsenburg, in Athene met een Opel gestart, Blans.jaar- Meyer. uit Stockholm vertrokken met een Citroen en de in Den Haag gestarte equipe Borgerhoff Mulder-Den Hollander het gemiddelde niet kunnen draaien. Alle drie teams kwamen woensdag laat met grote achterstand op hun tijdschema's bin nen. Zij waren meer dan een uur te laat en werden dus gediskwalificeerd. De heer J. H. van Haaren, sportcommis- saris van de KNAC, heeft woensdagavond nog een pleidooi moeten voeren voor het behoud van de BMW 501 van Mulders- Gorris-Wiedouw. De rally-officials waren namelijk van mening dat deze wagen niet door de F.I.A. was gehomologeerd. Nadat de heer Van Haaren de officials duidelijk had gemaakt, dat het hier slechts ging om een verkeerde tvoe-aanduiding waarvan de fabriek bovendien zelf nog de oorzaak was. en dat de BMW altijd bij de Tulpen rally werd toegelaten zagen ook de orga nisatoren in dat het hier slechts ging om een formaliteit. Geringe verschillen Monte Carlo rekent dus; niemand kan maar bij benadering zeggen wie deze 28ste rierrit. heeft gewonnen. Wel staat vast dat ^e onderlinge verschillen waarschijnlijk maar heel gering zullen zijn. En met span ning wacht men af op welk nummer het balletje van de Rally-roulette zal blijven liggen. Want dat staat vast: hoe de be slissing ook uit mag vallen, deze zal altijd onbevredigend zijn. Immers, ook nu heeft de klassementsproef de beslissing moeten brengen. En niet de duizenden kilometers die de rijders hebben moeten afleggen om in Monaco te komen. In die klassements proef gaat het niet, zoals 'in de voorgaande dagen om minuten, doch om seconden. Een seconde te vroeg of te laat bij een uiteraard geheime controle, wordt gehonoreerd met ïien strafpunten en dat is toch wel erg jammer. Ook nu zal dus de factor „geluk" zo nauw verbonden met dit prachtige dwergstaatje de beslissende zijn. Een nieuw soort skisport? Weineen, een jonge Canadese deelneemster aan wedstrijden in de Oostenrijkse winter sportplaats Kitzbühel vervoert een vriendin, die een been heeft gebroken, naar een goede plaats langs het parcours. Het toernooi om het wereldkampioen schap basketbal is woensdagavond in San tiago voortgezet met het spelen van vier wedstrijden: De uitslagen luidden: Finalepoule: RuslandPorto Rico 84 55 (3232). Ver. StatenBulgarije 6358 (26—27). Poule A: PhilippijnenArabische Repu bliek 66—65 (25—29). Poule B: UruguayArgentinië 5148 (22—19). De stand in de finalegroep luidt thans: 1. Rusland 1 wedstrijd 2 punten 8455; 2. Ver. Staten 1 wedstrijd 2 punten 6358: 3. Chili 1 wedstrijd 2 punten 8685; 4. Nationalistisch China 1 wedstrijd 1 punt 8586; 5. Bulgarije 1 wedstrijd 1 punt 5863; 6. Porto Rico 1 wedstrijd 1 punt 5584; 7. Brazilië nog geen wedstrijd ge speeld. De baskethalcompetitie is nu tot op de helft gevorderd. De competitie staat in Haarlem stil, doordat het Krelagehuis niet beschikbaar is en slechts in de P. H. v. d. Leyschool wordt een enkele wedstrijd voor de plaatselijke competitie gespeeld. In de competitie van de districtsklasse heren, waaraan niet minder dan twaalf ploegen deelnemen, is de strijd om de bovenste plaats, die recht geeft op pro motiewedstrijden voor de hoogste basket balafdeling, nog lang niet beslist. Bijzon der verheugend is het, dat we onder de zes kandidaten voor het kampioenschap niet minder dan drie Haarlemse ploegen vinden. Dat White Stars en SC Haarlem Advert' Uw levenslust bewaren met jonge klare! Het eerste tiental van VHS heeft in het treffen met de Residentie Schaakclub grote moeite gehad de overwinning te behalen. In een drietal vooruit gespeelde partijen liepen de Haarlemmers al een VsVit ach terstand op, waarbij nog een afgebroken partij kwam die een kleine kans op winst bood. In deze ontmoeting, meetellend voor de eerste klasse competitie van de K.N.S.B., koos J. Blokker met wit via de d-4 openingszet een rustige opstelling. Het ein deloze gemanoeuvreer van de Haarlemmer werd zijn tegenstander te machtig. Deze bracht een schijnoffer, maar bereikte er slechts remise mee. Door een zwakke behandeling van het middenspel kreeg E. J. de Ree diverse zwakke punten jn zijn stelling. Zijn Haagse rivaal aarzelde niet de „zwakke broeders" van De Ree onder druk te zetten. Bij het toenemen van de druk werd het tevens duidelijk dat êr voor de Haarlemmer geen houden meer aan was (l/zIV2). P. A. van Driel verdedigde zich S'ciliaans (Drakenvariant). Hij liet echter d6 en e6 achterwege, waardoor zijn tegenstander in het centrum kon oprukken. Toen de tijd nood de spelers parten ging spelen, ver speelde de VHS-er een pion. De Hagenaar werd toen optimistisch, offerde twee pion nen in de verwachting Van Driel in een matnet te kunnen drijven. Deze ontsprong echter de dans en staat nu een pion voor. Toch blijft het zeer de vraag of hieruit winst kan komen nu er lopers van onge lijke kleur op het bord staan. Drs. J. P. Verhoeff zorgde ervoor dat de partijen snel weer gelijk kwamen. In een Siciliaanse partij veroverde hij een pion. Deze voorsprong groeide later uit tot een paard. Verhoeff wikkelde goed af en boekte derhalve een kostbaar punt. J. H. Marwitz verdedigde zich Caro- Kann, De VHS-voorzitter kreeg wel iets beter spel, maar het secure verweer van de Residentie-schaker bracht hem niets ver der. Er werd dan ook tot remise besloten (2'/a21/J). In een dame-gambiet kwam G. B. v. d. Velde spoedig in het voordeel, vooral toen zijn rivaal niet meer tot de rochade kon komen. Het loperpaar van de Haarlemmer bleek ook een belangrijk voordeel te zijn. In overwegende stelling voor v. d. Velde maakte de Hagenaar een fout, hetgeen hem onmiddellijk de partij kostte (3-2). H. Duisenberg plantte een lastig paard in de vijandelijke stelling. Mede hierdoor kwam zijn rivaal onder grote druk, het geen met kwaliteitsverlies gepaard ging, doordat een paard in een penning kwam te staan. Uiteraard luidde deze materiële winst ook de winst van de partij ir.. Ingewikkeld spel ontstond in de partij van Mostertman via een ouderwets konings gambiet. De bezoeker werkte met allerlei dreigingen, maar Mostertman bleef de situatie lange tijd meester. Toen echter na een korte adempauze een hernieuwd Haags offensief begon, raakte Mostertman even het spoor bijster. De koning kwam daarbij lelijk in moeilijkheden, hetgeen zich dan ook niet ongestraft liet (4-3). R. Mol was uitstekend op dreef. Hij be legerde de vijandelijke verdedigingsgordel en slaagde erin met een toren op de onder ste lijn te komen. Toen deze van hieruit met de andere stukken tot een uitstekende samenwerking wist te komen, was de zaak gauw bekeken (5-3). F. A Spinhoven ging wat onfortuinlijk ten onder. Met de Ben-oni verdediging kreeg hij goed spel. Hij zag echter het drei gende gevaar van een oprukkende h-pion niet tijdig in. Hij nam de pion, maar be merkte al spoedig dat er een addertje onder het gras verscholen zat. Haarlems kampioen kon weinig anders doen dan de kwaliteit geven. Het bracht meteen de nodige verlichting. De traditie getrouw ging bij Spinhoven de klok ook nu weer een belangrijke rol spelen. Het was hem onmogelijk alle mo gelijkheden te doorgronden in een tijds bestek van twee minuten voor twintig zetten. Hij ging met een paard naar een verkeerd veld en verspeelde daarmee de mogelijkheid op remise. Een belangrijke pion ging verloren, hetgeen bij analyse be slissend bleek voor de hele partij: 5-4 met dus ten minste 5'/t4Vt ten gunste van VHS. In het VHS-tiental ontbraken ditmaal ir. A. M. Schneiders en P. Brommer. Hun plaatsen werden aangevuld door L. G. Mostertman en R. Mol. hoge ogen zouden gooien, viel te ver wachten. maar bepaald verrassend is de vierde plaats van HOC dat er enkele we ken geleden in slaagde SC Haarlem te verslaan. Een bijzonder gevaarlijke con current voor de Haarlemse ploegen is het Vlaardingse ROVS, dat zeer sterk speelt, maar zich onlangs door een IHJ in top vorm liet verrassen. De Jongeren spelen met wisselend suc ces, maar zullen zich zeker handhaven. Ook Aurora zal zich dit jaar kunnen hand haven, maar deze ploeg zal haar speltrant danig moeten wijzigen, wil zij ook in de komende jaren in de districtsklasse ver toeven. Bepaald teleurstellend zijn de re sultaten van SSD, enkele jaren geleden een geduchte tegenstander en een kasstuk van de eerste soort, nu een zeer zwak team. dat hard zal moeten vechten voor een plaatsje in de districtsklasse. In de districtsklasse dames wacht de tienvoudige kampioen HOC op haar elfde kampioenschap en op de instelling van een dames-hoofdklasse. De ploeg van Jan- nie Huigen staaf weer ongeslagen aan de kop van de ranglijst, slechts bedreigd door haar „eeuwige" concurrent White Stars, die tot nu toe slechts door HOC werd ver slagen. Ook de dames van Antilopen zijn in de bovenste helft van de ranglijst te vinden. Kansen op de titel hebben zij ech ter niet meer. De enige „buitenlandse" concurrent voor de Haarlemse vertegen woordigsters is het Haagse VODO, dat ech ter niet in staat zal zijn HOC van de titel af te houden. De standen zijn (per 10 januari): Heren Dames ROVS 11 16 HOC 9 18 SC Haarlem 11 16 White Stars 9 16 Whije Stars 11 16 VODO 10 14 HOC 11 14 Antilopen 9 12 Argus 2 12 14 Schilperoort 9 10 Punch 2 10 12 ROVS 9 6 VODO 12 12 Te Werve 9 4 Rode Duivels 11 10 Hudig 9 2 IHJ 10 8 Esso 9 0 Aurora 11 6 SSD 9 4 Snelwiek 11 2 In de tweede klasse heren zijn nog twee kandidaten voor de bovenste plaats die recht geeft op promotiewedstrijden voor de districtsklasse. Die kandidaten zijn. Typhoons 2 en Flamingo's 2. De Typhoons- reserves zijn nog ongeslagen en hebben de beste kans, want: de eerste wedstrijd tus sen beide rivalen eindigde in een duide lijke Typhoons-zege. Mochten zij erin sla gen zich via promotiewedstrijden in de districtsklasse te plaatsen, dan zullen zij zich daar zeker handhaven. In de overgangsklasse dames is ook spanning te over. Niet minder dan drie ploegen gaan hier aan de kop: SC Haar lem. Typhoons en White Stars 2. Alle top clubs hebben tot nu toe twee verliespun- ten. Onderaan staan IHJ en Schoten en deze twee ploegen zullen moeten uitmaken wie naar de tweede klasse degradeert. 12 Tweede klasse: Typhoons 2 7 14 Flam, 2 Antilop. 2 Rapiditas Excercitia HOC 2 Wh. Stars 2 IHJ 2 Overeangskl.: SC Haarl. 7 12 Tvphoons 7 12 Wh. Stars 2 7 12 HOC 2 7 6 Antilopen 2 7 6 ZBVS 7—4 IHJ .7 2 Schoten 7 2 Heren: Derde kl. A: ZBVS 2 7 12 Sibaba 6 10 Antilop. 3 7 8 HOC 3 6 6 HCK 7 6 W. Stars 3 7 6 Haarlem 2 6—2 Haarlem 4 4 0 Dames: Tweede klasse: Derde kl. B: Antilop. 4 7 HCK 2 7 HOC 4 7 ZBVS 3 7 Typh.3 7 Aurora 2 6 Haarlem 3 6 Rapidit. 2 7 Aurora Rapiditas HOC 3 HCK Haarlem 2 Excercitia Typh. 2 Antilou. 3 7 14 7 12 7 10 7 6 7 6 7 4 7 2 7 2 Derde klasse: Rapidit. 2 8 12 Antilop. 4 7 10 Aurora 2 8 8 HOC 4 7 4 HOC 5 8 4 Voetbal Enschede heeft succes gehad met het zo genaamde „noppen"-protest, dat op zondag 7 december j.I. na afloop van de uitwed strijd tegen MVV werd ingediend. De pro testcommissie bepaalde n.l. dat de gehele tweede helft moet worden overgespeeld, beginnende met een 1-0 voorsprong voor MVV. De wedstrijd was geëindigd met een 3-0 zege voor de Maastrichtenaren. Tijdens de rust van deze ontmoeting at tendeerde de aanvoerder van de Twentse club scheidsrechter Lacroix op de afwij kende „noppen" onder de schoenen van de MVV-spelers. die naar zijn mening niet de reglementaire afmetingen hadden. De ar biter keurde het schoeisel goed, hetgeen voor de sportclub aanleiding werd om te protesteren. In Soesterberg is een voetbalwedstrijd gespeeld tussen een Nederlandse ploeg van spelers tussen 16 en 18 jaar en het Neder lands amateurelftal. De ontmoeting ein digde in een gelijk spel: 1-1. Deze stand was reeds bij de rust bereikt. Voor het Nederlands amateurteam scoorde Corne- lissen van NEC en het tegenpunt werd ge maakt door Klundert van Heerenveen. CRICKET. Op de eerste dag van de vierde testmatch tussen India en West- Indië, die in Madras wordt gespeeld, hebben de West-Indiërs 283 runs gescoord voor het verlies van 5 wickets. Kanhai kwam zeer dicht bij een century. Hij scoorde 99 runs. (Van onze correspondent in Bonn Opnieuw wordt in West-Duitsland een lotto-proces gevoerd, waarbij het dit maal „slechts" om een half miljoen mark gaat. Een 34-jarige dame uit Bamberg in Zuid-Duitsland beweert dat zij op deze ko lossale eerste prijs recht heeft. Maar er ontbreekt een overtuigend bewijsstuk... De lotto en de toto, zowel voor paarden races als voor voetbalwedstrijden, zijn in de Bondsrepubliek populaire gokinstituten. In de voetbaltoto, die op 16 januari tien jaar in West-Duitsland bestond, worden per jaar vele miljoenen verspeeld. Alleen al in de deelstaat Noordrijn-Westfalen, waar ongeveer 15 miljoen mensen wonen, bedroeg de voetbaltoto-omzet in tien jaar tijds 930 miljoen mark, waarvan de helft werd uitbetaald aan de rond 18 miljoen winnaars. De rest ging naar de sportver enigingen. Men heeft er alleen al in Noordrijn-West falen drie sportscholen, 270 sport- en jeugd tehuizen, 75 zwembaden, 250 turnhallen en 2.200 sportvelden van kunnen bouwen en hetzelfde gebeurt met het lottogeld. Bij de lotto gaat het erom, uit een veld van 49 cijfers er zes aan te kruisen. Dege ne, die de zes iedere zondag te trekken juiste getallen heeft aangekruist, krijgt de lieve som van een half miljoen mark. En dat zijn er iedere week een paar in de gehele bondsrepubliek. De tweede prijs, eveneens voor 1 k der tweede prijswin naars, bedraagt soms 100.000 maar ook wel eens 300.000 mark, de derde prijs meestal „slechts" 4.000 mark, enz. Op 22 augustus verscheen mevrouw Böhnlein met haar lottobiljet bij een lotto winkeltje. Zij diende haar biljet in, kreeg de bevestiging van haar inzet en kwam de zondag daarop tot de conclusie dat zij alle zes getallen juist had geraden. Ze wil de dus in aanmerking komen voor 500.000 mark, maar de lottocentrale in München had nooit het biljet van mevrouw Böhn lein ontvangen en weigert sedertdien om haar het halve miljoen uit te betalen! De lottocentrale wil in het alleruiterste ge val mevrouw Böhnlein 2,10 mark uitbeta len, de waarde van de gehele inzet...! Maar mevrouw Böhnlein beschikt over de noodzakelijke stempels, waaruit blijkt dat zij inderdaad op 22 augustus 1958 de winnende zes getallen heeft ingevuld en zij is van plan haar proces te voeren tot zelfs voor het hoogste Westduitse gerechts hof in Karlsruhe. De lottomaatschappij meent dat er een luchtje aan dit geval zit. Zij noemt het bijzonder typisch, dat er nu al enkele malen juist op een biljet dat ver dwenen is, een hoofdprijs is gevallen. Zij verdenkt dus in feite mevrouw Böhnlein van een ingewikkelde, oneerlijke hande ling. Maar reeds heeft zich een zich eveneens benadeeld voelende Syrische student aan gemeld, die beweert onlangs een biljet te hebben ingevuld (met vijf van de zes goe de getallen) waarop een prijs viel van 427.000 mark! Maar deze eventuele prijswinnaar, wiens biljet door de lottomaatschappij niet wordt erkend, wil eerst het proces van mevrouw Böhnlein afwachten. Want dit proces kostte tot dusver reeds 23.000 mark en als mevrouw Böhnlein het voortzet tot voor het bondsgerechtshof in Karlsruhe groeien de kosten aan tot 90.000 mark. Voor de 34ste keer wordt zondagmiddag op de enorme baan van Vincennes bij Parijs de Prix d'Amérique verreden, de belangrijkste en hoogst gedoteerde drave rij in Europa. Twintig miljoen franken is het prijzenbedrag en aangelokt door dit enorme bedrag verschijnt de elite der dra vers aan de start, nog gecompleteeerd door twee Amerikaanse dravers de 6-jarige Egyptian Princess en de 4-jarige Great Lull Water die speciaal voor deze dra verij vanuit Amerika door de K.L.M. naar Parijs zijn overgevlogen. Paardensport Het is alleen te betreuren, dat de Ameri kanen niet hun beste paarden hebben ge zonden. want hoewel beide dravers een uitstekende staat van dienst hebben en kunnen bogen op veel snellere records dan hun tegenstanders van zondag, beho ren zij niet tot de topklasse. Op de lijst van de „paarden van het jaar" ieder jaar door de vakpers samengesteld komen zij niet bij de eerste tien voor, zodat de Fransen het wel sterk overdreven stellen door steeds maar weer te betogen, dat hun fokkerij nu de kans krijgt de Amerikaanse De op de Haagse overdekte kunstijsbaan gespeelde wedstrijd tussen het team van de Hok\j en een Schots selectieteam is door het Hokjj-team gewonnen met 10-7. De tussenstanden waren: 3-4, 3-2 en 4-1. De ploeg van de Hokij was versterkt door drie Canadezen van de Engelse prof club de Brighton Togers. Deze steun heb ben de Hagenaars tegen de sterke Schot ten zeker niet kunnen missen. De grote man van de wedstrijd is onge twijfeld de Canadees Anning geweest. Hij beschikte niet alleen over een uitstekende sticktechniek, maar tevens is hij in staat om een enorme snelheid te ontwikkelen zonder de indruk te wekken, dat hem dit moeite kost. Herhaaldelijk heeft hij de Schotse achterhoede tot wanhoop gedre ven. Aan zijn spel en dat van zijn collega Favero heeft het team van de Hokij de overwinning te danken. Maar ook de Hagenaars hebben zich goed geweerd en zij kwamen geïnspi reerd door de Canadese versterking tot uitstekende prestaties. Voor het team van de Hokij scoorden Anning (3x), Favero (3x), Snoek, Van Rhede, Overakker en Nepo- mucky. Spence, Drybrik (2), Watt (2), Pearson en Wylie maakten de doelpunten voor het Schotse team. fokrichting voorgoed voorbij te streven. Een typisch staaltje van Frans chauvi nisme. Al met al neemt dit echter niet weg, dat de verschijning van deze paarden deze Prix d'Amérique een bijzonder cachet verleent, dat zijn uitwerking op de massa niet zal missen. Want welke waarlijke drafsportliefhebber zal deze ontmoeting willen missen? Niemand, want al treden Egyptian Princess en de aan de Broadway- theaterman Hyman toebehorende Great Lull Water onder wel voor hen zeer ongun stige condities aan, er blijven dan altijd nog over de befaamde Jamin, de Europa kampioen Jarislain, Irae IV, Charlie Mills met zijn keuze uit Luth Grandchamps en het ongelukspaard Joli Veinard deze brak 14 dagen geleden op Vincennes los, sloeg op hol, met het noodlottig gevolg dat een bezoeker dodelijk werd gewond en niet te vergeten de onder Nederlandse kleuren lopende Haïros II. Deze Franse hengst werd in de afgelo pen zomer door Geersen in Frankrijk ge kocht, waarmee hij in afwachting van zijn komst naar Nederland tijdelijk bij de in Lamorlaye werkzame trainer Jan kruithof werd gestald. Tijdens de training ontdekte deze grote vakman, welk een snel paard Haïros II wel was en bekroonde daarmee het inzicht van Geersen, die in Frankrijk voor „gek" werd verklaard toen hij de hengst kocht. Achter elkaar won hij in Frankrijk en Duitsland een serie grote internationale draverijen en is thans op één na het snelste paard in Europa. De baan Vincennes ligt de hengst niet zo goed als een normale vlakke baan, maar desondanks behoort deze Nederlandse combinatie tot de grote favorieten in dit miljoenenspel, waarvoor in de gehele we reld een enorme belangstelling bestaat. Ongetwijfeld zal Jamin de eer hebben als de grote favoriet van start te gaan, maar zeker, zoals dit vorig jaar het geval was. is het nu niet. Voor zijn overwinning in 1958 heeft hij een belasting van 25 meter gekregen en hoewel deze handicap over de totale afstand van 2600 meter van weinig betekenis is, zal een zege een dubbeltje op zijn kant zijn, omdat Icare IV hem reeds onder dezelfde voorwaarden drie keer heeft verslagen. Jamin is echter in buiten gewone vorm en deze schijnt bij Icare IV, die in het afgelopen najaar voor ruim 300.000 aan een Italiaanse stal werd verkocht, ten gevolge van een valpartij niet op haar hoogtepunt te zijn. Jammer, maar de geschiedenis heeft ge leerd, dat in de Prix d'Amérique alles mo gelijk is. Immers, in de 3% minuut, die de gehele koers duurt, kan zoveel gebeuren dat alle zorgvuldig opgebouwde prog nostieken als kaartenhuizen in elkaar stor ten. Maar gaat alles, zoals men het ver wacht, op rolletjes dan zullen de 20 mil joen hergewaardeerde franken verdeeld worden onder: Jamin, Icare IV en keuze Charlie Mills, maar wie weet schuift Jan Kruithof hier nog wel met Haïros II vóór.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3