D. H. Suerink - veertig jaar bij gemeente - recipieert 30 januari Nieuwe reportagewagen voor N.T.S. werd in Haarlem gebouwd Neon Drie maanden gevangenis en f 10.000 geëist wegens belastingontduiking D. Leguit gaat als hoofd van 1 februari heen Führhopschool Armbestuur" zverd „Sociale Zaken"; werk nam steeds meer toe Gebr. H. en F. Kimman IgROUUEl) Wilt u de nieuwste OPEL's huren? Examens UIT STAD EN STREEK Gemengde Vrijmetselarij Lbge „Georges Martin III" bestaat veertig jaar „DUURSTE AUTO VAN NEDERLAND Onderwijsman-in-hart-en-nieren stond bijna een halve eeuw voor de klas Twee maanden geëist tegen Haarlemse ambtenaar Gereform. Vrouwenbond wil petitie ostellen ten bate van 2 negerjongens HAARLEMSE RECHTBANK „REINO Fietspad langs Fonteinlaan wordt gereorganiseerd Onderdeel van verbrede noord-zuid-route Uitspraken rechtbank Gevangenisstraffen voor verkeersdelicten Burgerlijke Stand van Haarlem o i i J E R D A U 2 2 JANUARI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAAKLEMSCHE COURANT TOEN de heer D. H. Suerink, de directeur van de Haarlemse gemeente lijke dienst van Sociale Zaken, die dezer dagen veertig jaar in overheidsdienst was en vrijdag 30 januari om vier uur in de gravenzaal van het stadhuis zal reci piëren, in 1931 voor het eerst ambtshalve te doen kreeg met de overheidszorg voor maatschappelijk zwakkeren, heette dit deel van de gemeentelijke zorg: Burger lijk Armbestuur. Toen de administratie van de dienst een jaar later werd gere organiseerd, werd de naam veranderd in Maatschappelijk Hulpbetoon, om nog weer later te worden herdoopt tot het huidige „Sociale Zaken". Deze naams veranderingen zijn niet toevallig. Zij houden nauw verhand mot. de evolutie, die de werkzaamheden van de gemeente op dit gebied, hebben doorgemaakt. Een evolutie, die ook blijkt uit de toeneming van 't aantal ambtenaren, die niet alleen is voortgevloeid, uit de groei van de Haarlemse bevolking. Zo waren er om streeks 1931 nog maar 30 mensen bij Burgerlijk Armbestuur werkzaam, thans zijn er 115 bij Sociale Zaken. De heer Suerink heeft het grootste deel van deze ontwikkeling meegemaakt. Aan vankelijk was hij boekhouder bij drie be drijven (grondbedrijf, openbare werken en reiniging) van de gemeente Schoten, waar hij in 1919 in dienst trad. In dat jaar be gon de grote groei van deze gemeente, die heeft geleid tot de annexatie door Haarlem in 1927. In dat jaar kwam de heer Sue rink in dienst van de gemeente Haarlem, waar hij werd belast met de afwikkeling van de zaken van het Schotense bedrijf van Openbare Werken. Daarna volgden voor hem enige wachtgeld jaren, totdat hij in 1931 bij de Haarlemse administratie van het Burgerlijk Armbestuur in dienst trad. Van die tijd af ging de thans jubilerende directeur geheel op in de problematiek van de overheidszorg voor maatschappelijk zwakkeren, een interesse, die haar bek— ning vond in 1946, toen de heer Suer directeur werd van de dienst, waaraan h,., zovele jaren al zijn krachten had gegeven. Behalve de naam van de dienst, is er ook op ander gebied veel veranderd. Een ver andering, die gemakkelijk valt te consta teren als men bedenkt, dat alle bureaus van Maatschappelijk Hulpbetoon in de dertiger jaren van tralies waren voorzien en dat thans zelfs de kas tralieloos is. Ook is nu geen politiebewaking meer nodig, die men in de dertiger jaren bijna niet missen kon. Minder werklozen Ofschoon de dienst in omvang is toege nomen, is het aantal werklozen aanzienlijk verminderd. Vroeger waren er tijden, dat 1500 werklozen voor steun kwamen aan kloppen, nu zijn het er nog geen 400, het geen er naar de heer Suerink zegt, ook nog veel te veel zijn. Wel zijn bij de dienst nu nog bijna 1600 armlastigen ingeschre ven, die ten gevolge van de bepalingen van de Armenwet worden gesteund. Veel be langstelling heeft de heer Suerink ook voor enige zeer speciale onderdelen van zijn taak. zoals de G.S.W.-objecten, de kinder- Advertentie BEL DE OFF. DEALER Afd. Verhuur - Houtplein 23 Telefoon 13850 - 11578 ütrecl.t. Kandidaatsexamen tandheelkunde le ged.: C. H. van Bemmel, Harmeien; mej. A. H. Berendsen, Utrecht; H. J. W. Berendsen, Venlo; W Buddingh, Veenendaal; B. H. Campagne, Tiel; J P. Greiner, Haarlem; B. Th. H. Houben, Utrecht; W. van Ipenburg, Santpoort; P. J. Lap. Utrecht; F. J. M. Neelissen, Haarlem; H. J. Robroch, Arn hem; J. E. Weyerman, Den Haag; R. A. Wijdh, Utrecht. Kandidaatsexamen Spaanse taal- en let terkunde: mevr. J. Bordewijk-Ramos (cum laude), Zeist; mej. S. Stheeman, Zeist; mej. S. Huiskes, Utrecht. Kandidaatsexamen wis- en natuurkunde E: D. van Wijngaarden. Utrecht. Idem F: C. Bron, Utrecht; P. J. Seelen, Eindhoven; A. A. B. Eijkel- boom. Utrecht. Idem JH. G. van Waegeningh, Utrecht. Idem A; W. Bruynesteyn (cum laude), Zeist; P. J. J. Lamore, Zeist; mej. A. G. v. Maa- nen, Arnhem. Idem D: mej. C. L. M. Bogers, Bre da Doctoraalexamen scheikunde: H. Kalter, Ne- derhorst den Berg; H. J. Vreeman. Rheden. Doc toraalexamen aardkunde: J. P. de Zoeten. Am sterdam. Kerkelijk examen: H. Faber. Schoon oord (Dr.); M. Ruster, Borssele; J. Kronenburg, Zeist; J. Blommendaal, Utrecht; G. J. Rebel, Vee nendaal; J. C. de Bie, Sprang (N.Br.); D. C. van Wijnen, Rietveld; E. Verwaal, Dordrecht. Wageningen. Kandidaatsexamen akker-weide- bouw: S. L. Duursma, Slochteren; S. de Haan, Buitenpost; mej. A. Stevelink, Amsterdam. Kan didaatsexamen veeteelt: G. Hof, Hallum; G. J. M. van Kempen, Vierlingsbeek; J. H. Peltjes, Har- denberg; J. Zijlstra, Haaksbergen. Kandidaats examen tropische veeteelt: C. van der Does, Rot terdam. Kandidaatsexamen tuinbouwplantenteelt: mej. L. J. van Dam, Eindhoven; J. G. Haker, 's-Gravenhage: A. J. de Visser, Kapelle. Kandi daatsexamen bosbouw: W. Hey, Breda. Kandi daatsexamen landhuishoudkunde; mej. J. A. Groenewolt, Bennekom; M. van den Top. Lunte- ren. Kandidaatsexamen tropische landhuishoud kunde: E. Steenbeek, Zwolle. Kandidaatsexamen cultuurtechniek: F. Bruinsel. Soestdijk; N. Ho- vinga, Warga. Kandidaatsexamen tropische cul tuurtechniek: J. W. Kijne, Heemstede; L. J. S. Reinders, Scheemda. Kandidaatsexamen tuin- en landschapsarchitectuur: mej. A.R. Bolhuis, 's-Gra- venhage; mej. H. A. Kluytenaar, Breda; mej. L. Wuestman, Harderwijk. Kandidaatsexamen plan- tenziektenkunde: D. Peters, Bergambacht. Kan didaatsexamen bodemkunde en bemestingsleer: P. A. C. Raats. Nispen. Kandidaatsexamen agra rische sociologie niet-westerse gebieden: B. F. Galjart, Groningen. Kandidaatsexamen land- bouwhuishoudwetenschappen: mej. N. van Alba- d.t, Utrecht; mej. J. I. Zijlstra, Voorburg. Inge nieursexamen akker- en weidebouw: D. Oosten dorp, IJsselmuiden. Ingenieursexamen tropische 1; nóbouwplantenteelt: J. C. Cavelaars. Zevenber gen; H. Del Prado, Wageningen. Ingenieursexa- nien veeteelt: J. A. G. M. Kerbosch, Wageningen. Ingénieursexamen tuinbouwplantenteelt: mej. J. Keyting. Amsterdam; H. van Os, Bennekom; mevr. A. A. Weinman-Valk, Bussum; mej. A. Westenberg, Wageningen. Ingenieursexamen tro pische landhuishoudkunde: S. D. J. Bottema, Leeuwarden: R. W. Bronkhorst, Wageningen. In genieursexamen cultuurtechniek: J. C. Cavelaars, Zevenbergen. Ingenieursexamen plantenziekten- kunde: H. S. M. Fahmy, Wageningen. Ingenieurs examen landbouwhuishoudwetenschappen: mej. C. A. Kloosterhuis, Tuk (Steenwijk). bescherming, de bejaardenzorg, het voog- dijwerk en de gerepatrieerdenzorg. Al deze onderdelen vragen heel aparte zorg en het is in het algemeen steeds zo geweest, dat de bemoeienissen en het werk van de dienst toenamen. Alleen van de invoering van de weduwen- en wezenwet verwacht de heer Suerink een verlichting voor zijn dienst. Bij al dit werk is steeds een grote mate van tact gewenst. Een tact, waarover de heer Suerink steeds heeft beschikt en die onder meer ertoe heeft bijgedragen, dat bijvoorbeeld het verhaalrecht in Haarlem zo soepel mogelijk wordt toe gepast. Onder niet minder dan zes wet houders van Sociale Werken heeft de jubi lerende als directeur gewerkt. Zonder aan de verdiensten van alle anderen tekort te doen, herinnert de heer Suerink zich vooral met dankbaarheid de goede samenwer king, die hij heeft gehad met de inmiddels overleden wethouder mr. S. van der Wall. Wat de kinderbescherming betreft een onderdeel dat hem bijzonder na aan het hart ligt heeft hij steeds een voortreffe lijke samenwerking gehad met de Haar lemse kinderrechter mr. E. J. W. Top. Veel waardering heeft de heer Suerink voor de maatschappelijke werksters en -werkers, die het mogelijk hebben gemaakt, dat de dienst is uitgegroeid tot zoveel meer dan alleen maar een instelling, d e „steun ver leent". Tenslotte zii nog vermeld, dat de heer Suerink krachtens zijn functie zitting heeft in een groot aantal besturen en commis sies. Wij willen er hier enkele noemen (de lijst is verre van compleet)Werkplaats tot Herstel van Antiek Textiel, dienst so ciale zorg B.B., Commissie Huishoudelijke Voorlichting, Zonnebloemwerk. Gemeente lijk Instituut voor de Kinderverzorging, Maatschappelijk Buurtwerk, bejaarden commissie en instituut van directeuren van Sociale Zaken van de twaalf grote ge meenten in ons land. Nieuws in het kort Vlam in de pan. Omstreeks hetTnid- daguur is een vlam geslagen in een pan die op het vuur stond in een keuken van pen woning aan de Acaciastraat in Haarlem- Noord. Begin van brand ontstond in de keuken en de bewoners konden het vuur blussen. Wel was de brandweer gewaar schuwd, maar bij aankomst was het vuur reeds gedoofd. Stoeipartij. Woensdagmiddag omstreeks half vijf zijn twee jongens tijdens een stoeipartij in een bedrijf aan de Zijlvest in Haarlem van een hoogte van drie meter op een binnenplaats gevallen. Een van de jongens, een achttienjarige loocgieters- leerling, moest ter observatie in het Grote Gasthuis worden opgenomen. In februari hoopt de loge „Georges Martin III" van de Internationale Orde der Gemengde Vrijmetselarij „Le Droit Humain" het feit te herdenken, dat zij veertig jaar geleden werd opgericht. Veertig jaar lang heeft de jubilerende werkplaats „Georges Martin III" in Haar lem in alle stilte gewerkt. De Vrijmetse larij wordt er wel eens van verdacht, dat zij zich in een mantel van geheimzinnig heid hult en tal van fantastische verhalen doen over haar dan ook de ronde. De werkelijkheid is echter veel minder sensationeel en een ieder, die met oprechte bedoelingen aan de poort van de Tempel klopt, zal volledig worden ingelicht over het doel van de Vrijmetselarij. De Haarlemse loge is één van de Neder landse werkplaatsen, die tesamen deel uit maken van de overkoepelende Internatio nale Orde van de Gemengde Vrijmetselarij. Hierin zijn zowel mannen als vrouwen werkzaam. Dit is niet altijd zo geweest en ook nu wordt de vrouw niet in alle loges van de Vrijmetselarij toegelaten. De eman cipatie van de vrouw in de wetenschap, in het maatschappelijke en het gezins leven in de laatste eeuw heeft haar in een geheel andere positie gebracht, waardoor sommige broeders-vrijmetselaren gemeend hebben de vrouwen, die daarvoor een op rechte belangstelling hebben, toe te laten tot hun loges. Deze vrouwen hebben zich waardige mede-arbeidsters betoond, die met hun vrouwelijke manier van benade ren der problemen het algemeen inzicht verrijkt hebben. In de werkplaatsen der vrijmetselarij wordt getracht met de sym boliek als gereedschap de ruwe onbekende steen van eigen zijn, kantig, rechts en haaks te maken, geschikt voor een beschei den plaats in de opbouw van de Tempel der Mensheid. De Vrijmetselaars zijn er zich van bewust, dat de Vrijmetselarij één van de vele middelen is ter verbetering van zichzelf en de mensheid. Zij onthouden zich van politiek en leden van alle kerk genootschappen kunnen bij haar toetreden. De jubilerende Haarlemse werkplaats viert haar jubileum in alle bescheidenheid met een tempeldienst, waarbij de leden van de Opperraad en vertegenwoordigers van de zusterloges aanwezig zullen zijn. Ook zal zij aan alle leden van de Neder landse loges een klein geschenk als her innering aanbieden. De duurste auto, die binnenkort over de Nederlandse we gen zal rijden, is ge bouwd in Haarlem. Het, is een nieuwe re portagewagen van de Nederlandse Televi siestichting, die sinds enkele dagen in de garage van de N.T.S. te Bussum staat en die gebouwd is bij de carrosseriefabriek van J. W. Vermeulen in Haarlem. De auto zal begin februari op de R.A.I. in Amster dam te zien zijn, waarbij hij is verze kerd voor een bedrag van een half miljoen gulden. De reportagewagen die het N.T.S.- nummer 9 krijgt dient ter vervanging van de oude wagen nummer 3, één der beide thans bij de N.T.S. in dienst zijn de reportagewagens. De nieuwe wagen is in principe welis waar niet zo heel veel anders geworden dan de oudere types, maar elk detail is op grond van een jaren lange praktijk vol ledig „uitgekiend" door het constructie bureau van de N.T.S. onder leiding van de heer F. Termaat. Regisseur en assistenten, beeld- en geluidstechnici in totaal ne gen man vinden in de wagen een prach tige werkruimte met een zeer doelmatige opstelling van de omvangrijke en inge wikkelde apparatuur. Bovendien is er ook heel veel praktische bergruimte. Voor ont vangst van het programma wordt een veer tien meter hoge uitschuifbare antennemast meegevoerd. In mei hoopt de N.T.S. met de nieuwe wagen te gaan werken. Aan de bouw van de carrosserie is de uiterste zorg besteed, waarbij de construc tie op enige punten afwijkt van de gebrui kelijke uitvoering. Het inwendige is ver deeld in een cabine voor chauffeur en bij rijder, een ruimte voor de geluidstechnici met onder meer een regeltafel, grammo foon, magnetofoon, ontvanger en andere technische onderdelen, een ruimte voor de beeldregie, van waaruit de regie wordt ge voerd en de elektronische instelling van de camera's wordt bijgehouden. Van de wagen lopen zendlijnen naar een P.T.T.-straal zender, die via eventuele tussenposten en een hoofdcontrolepost in de studio's voor het transport naar de zender zorgen. Di recte telefoonlijnen onderhouden de ver binding met de hoofdcontrolepost in Bus sum en eventuele andere belangrijke pun ten. De niéuwe wagen weegt leeg 11 ton, met de technische apparatuur 14.500 kilo. Na bijna een halve eeuw voor de klas te hebben gestaan, gaat de heer D. Leguit per 1 februari a.s. heen als hoofd van de Führhopschool aan de Fianeten- laa'n in Haarlem-Noord. Zesenveertig jaar gaf hij zijn krachten aan het openbaar lager onderwijs. De laatste dertig jaar, waarvan aan de Führhopschool, had de heer Leguit de leiding van verscheidene Haarlemse lagere scholen. Hij hielp een niet te schatten aantal, kinderen opvoeden tot bruikbare leden van de maatschappij. Nadat de schooldeur voor de laatste maal achter hen ivas gesloten zijn ze naar alle richtingen uitgezwermd, maar zij blijven de heer Leguit bij als zijn mooiste herinneringen. Zonder opsmuk en zonder lang bij de feiten stil te staan vertelde deze bescheiden onderwijsrrian-in-hart-en-nieren ons in zijn gezellig ingerichte woning aan de Kleverlaan iets over zijn lange loopbaan die hij op het punt staat af te sluiten. Het kiezen van een beroep na het ver laten van de lagere school in Landsmeer, waar de heer Leguit 65 jaar geleden werd geboren, leverde voor hem geen probleem op. „Ik wilde al van het begin af onder wijzer worden. Mijn vader, die aannemer was, had echter andere plannen met me. Zijn zoon moest architect worden, maar omdat ik helemaal geen aanleg voor teke nen had, kreeg ik uiteindelijk toch mijn zin en mocht ik naar de rijksnormaalschool in Zaandam." Op die opleidingsschool voor onderwijzers haalde de jonge Leguit op achttienjarige leeftijd zijn onderwijzers akte, gevolgd door een tijdelijke aanstelling aan een lagere openbare school in Zaandam tegen een salaris van vijftig gulden per maand. Na tussen 1914 en 1917 in fort Nigtevecht het vaderland te hebben ge- Advertentie Koninginneweg 6 Tel. 14024 BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE ONDERTROUWD: J. L. A. Toornend en C. H. M. Bouwmeester; P. Igel en J. J. C. Bijvoet; W. van Holland en M. Quist. GETROUWD: H. R. Steenhuizen en M. den Haan; J. P. Jenster en E. F. M. Was- senberg. GEBOREN: Ernst Jan, zoon van A. Wijnands en B. van Altena; Deborah Louise, dochter v. H. Meijer en M. Vlug; Nikolaas Albert, zoon v. A. J. Beumer en J. A. Bulte. OVERLEDEN: P. E. G. Schulte, 57 jr.; wed. J. F. Rekoert-Zieren, 63 jr.; A. B. Jurrjens, 87 jr.; wed. M. J. L. de Blaauw- Bins, 76 jr.; mevr. J. Joren-Surendonk, 62 jr.; mevr. J. P. H. van Hoorn, 82 jr.; wed. P. D. Bisschop-Samuels, 90 jr., P. Root, 70 jr., mej. H. M. Kuipers, 80 jr. diend, stond de heer Leguit in Diepenveen in Overijsel weer voor de klas. Tien maan den later verhuisde hij naar IJmuiden en in 1923 werd hij benoemd aan cie toen malige lagere openbare school aan de Spaarnwouderstraat in Haarlem. Intussen had de heer Leguit zijn hoofdakte gehaald. „Dat scheelde me de aardige som van drie honderdvijftig gulden per jaar in mijn salaris. Tja, vooral in die jaren had je als onderwijzer de grootste moeite om het hoofd boven water te houden. In 1920 werd het beroep van onderwijzer gelijkgesteld met dat van commies bij de posterijen, maar in werkelijkheid bleven de onder wijzerssalarissen daar aanmerkelijk onder. Dat heeft toen zeer veel teleurstelling in onderwijskringen gewekt. Er.is de laatste jaren op dit punt veel verbeterd, dat is waar, maar het vechten voor onze positie is gebleven. Nog steeds is de achterstand in salariëring, die de onderwijzer ten op zichte van andere vergelijkbare beroepen heeft, niet ingelopen," aldus de mening van de heer Leguit. In 1928 werd hij hoofdonderwijzer aan de lagere school aan het Klein Heiligland in Haarlem en in 1930 in dezelfde functie aan de school aan de Overtonstraat in Haarlem-Noord, de tegenwoordige Wethou der Westerveldschool. Aan het begin van de tweede wereldoorlog werd de heer Leg uit belast met de leiding van de toen nieuwe Führhopschool aan de Planeten- laan. Naast zijn dagelijkse werk in de school heeft de heer Leguit steeds veel belang gesteld in maatschappelijke vraagstukken. Het kind nam daarbij steeds een grote plaats in. Zo heeft hij voor en na de laatste oorlog veel gedaan voor de vakantie-uit wisseling tussen Nederlandse en Engelse kinderen. Samen met zijn vrouw was de heer Leguit voorts elke woensdag- en zaterdagmiddag present op de school- en werktuinen, die jarenlang onder de vak kundige leiding stonden van de heer Jaap Stolp. In 1920 trad de heer Leguit toe tot de S.D.A.P. Van 1925 tot 1940 was hij secreta ris van de federatie Haarlem van deze partij en van de plaatselijke raad, samen gesteld uit vertegenwoordigers van de federatie en de Haarlemse Bestuurders- Het interieur van de nieuwe reportage wagen van de Nederlandse Televisie stichting. Verduistering van legesgelden De procureur-generaal bij het gerechts hof te Amsterdam heeft vanmorgen twee maanden gevangenisstraf geëist tegen een 57-jarige Haarlemse gemeenteambtenaar, die in de jaren 1957 en 1958 als loket ambtenaar meermalen legesgeld aan pu bliek in rekening heeft gebracht, ook wan neer dit niet verschuldigd was. Hij stak die bedragen dan in zijn eigen zak. In eerste aanleg was deze verdachte, die zich ter zitting van het hof zeer berouw vol betoonde, door de politierechter te Haarlem tot zestig gulden boete plus twee maanden voorwaardelijk veroordeeld. Van dit vonnis was de officier van Justitie in hoger beroep gegaan. De raadsman van verdachte verzocht het hof om bevestiging van het vonnis. De uitspraak volgt op 5 februari. De Gereformeerde Vrouwenbond Heem stede-Noord heeft in een brief aan de Christelijke Vrouwenbond in Nederland het voorstel gedaan een petitie op te stel len ten bate van twee negerjongens, die in de Amerikaanse staat Noord-Carolina ver oordeeld zijn wegens het kussen van een blank meisje. Protest van Auschwitz-comité Het Nederlands „Auschwitz-comité" heeft het volgende schrijven gezonden aan de Amerikaanse ambassade in Den Haag: „Het Nederlands Auschwitz-comité, in ver gadering bijeen, spreekt zijn diepe veront waardiging uit over de vrijheidsberoving van twee Amerikaanse negerjongetjes. Hebben persoonlijk ondervonden waartoe rassendiscriminatie kan leiden, namelijk de vernietiging van zes miljoen Joden". Met stille trom. Uit het magazijn van een groothandel in muziekinstrumenten in Amsterdam hebben dieven drie saxofoons, een klarinet en drie trompetten ontvreemd. De vermiste blaasinstrumenten hebben een gezamenlijke waarde van bijna twee mille. Drie maanden gevangenisstraf en een boete van 10.000 subs, zes maanden hech tenis heeft de officier van Justitie by de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman vanmorgen geëist tegen een vijftigjarige houder van een benzine en smeerstation uit Haarlem wegens het doen van valse aangiften voor de inkom sienbeiasting over 1952 tot en met 1955. Verdachte zou over deze jaren in totaal ruim 48 mille hebben verdiend en slechts 17 mille hebben opgegeven. Hij zou dus 31 mille aan inkomen hebben verzwegen waardoor hij ruim 12 mille te weinig be lasting betaalde. Aan de hand van zijn kladkasboek maakte verdachte staten in tweevoud, waarvan hij er een verstrekte aan een inmiddels veroordeelde belasting consulent in Haarlem-Noord. Deze vulde de belastingformulieren in, waarna de ben zinestationhouder ze tekende. Opsporingsambtenaren van de belasting constateerden, dat er bedragen waren „weggewerkt", bijvoorbeeld ontvangsten waarvoor geen kwitantie was afgegeven Ook persoonlijke leningen van respectie velijk 2000 en in twee gevallen 500 onder andere aan een bloemenkoopman en een zandrijder in Haarlem, had verdachte niet verantwoord. Tegenover de opspo ringsambtenaren van de belasting had de man bekend. Hij had toegegeven met de be trokken belastingconsulent te hebben af gesproken de belasting te ontduiken. De consulent zou hem hebben geadviseerd minder contante ontvangsten te boeken. Thans ter zitting moest de president mr A. M. van Tuyll van Serooskerken, ver dachte verscheidene keren terecht wijzen omdat deze nu begon te ontkennen ge weten te hebben, dat zijn belastingaangif ten te laag waren. De aan de consulent verstrekte gegevens vormden een behoor lijk juist beeld van de situatie, zoals die ook al in het kladkasboek was weerge geven, zei hij. Hij ging zelfs zo ver door te beweren dat hij de bekentenis tegenover de belas- bond. Voorts had hij een lange reeks van jaren zitting in het bestuur en in de leden raad van de coöperatie „Haarlem". „Veel van dat werk heb ik de laatste jaren moe ten loslaten," zegt de heer Leguit. „Als je een dagje ouder wordt moet je je beperken. Bovendien heeft mijn vrouw ook recht op wat gezelligheid 's avonds." Als wij hem naar zijn mening vragen over het verschil tussen het onderwijs vroeger en nu zegt hij bedachtzaam, maar zonder aarzelen: „Ik geloof dat er wat de kinderen betreft geen verschil is. De om standigheden zijn wél anders. Het kind heeft tegenwoordig veel meer afleiding dan vroeger. Radio, televisie, bioscoop, tentoon stellingen en dergelijke zijn niet bevorder lijk voor de concentratie op school Alles bij elkaar komen die dingen de rust bij het leren niet ten goede, al zijn ze op zichzelf wel nuttig. Maar ik betwijfel of al die nieuwigheden in het tegenwoordige onder wijs de vruchten zullen afwerpen die men ervan verwacht.'' Een weer aan de dag tredende oude kwaal noopte de heer Leguit ertoe enige tijd geleden zijn werkzaamheden op school neer te leggen. Hij is echter vol goede moed binnenkort weer geheel hersteld te zijn. „En dan gaan we weer aan de slag. Nee, ik geloof niet dat ik me na mijn pensione ring gauw zal vervelen. Tussen haakjes, u maakt het niet te gek in de krant, hè? Wat ik verteld heb had immers niet veel om het lijf, niets bijzonders." Daarmee nemen wij afscheid. Nu twaalf villa's voorgesteld in uitbreidingsplan-Bentveld Bij de herziening van het ontwerp-uit- breidingsplan voor de omgeving van de Duinrooslaan te Bentveld is tegemoet ge komen aan de bezwaren van een aantal bewoners uit die omgeving, die gekant waren tegen een té omvangrijke bebou wing. In het gewijzigde en thans op het raadhuis te Zandvoort ter visie liggende plan is een ruimere verkaveling voorge steld, waardoor grotere percelen ontstaan en het aantal te bouwen villa's wordt be perkt tot twaalf. Advertentie 11 REINIGT REIN Dagelijks schoonhouden van kantoren, scholen en werkplaatsen. Telefoon 16254 De Haarlemse dienst van Openbare Wer ken is dezer dagen begonnen met de reor ganisatie van het fietspad aan de westzyde van de Fonteinlaan, tussen Dreef en Zui- derhoutlaan. Het ligt in de bedoeling, dat dit fietspad, dat nu een grote bocht maakt, geheel langs de Fonteinlaan zal worden gelegd. Deze werkzaamheden vormen het eerste onderdeel van de algehele vernieu wing van de noord-zuid-route van Hout plein naar Blauwe Brug. De volgende stap op het programma zal bestaan uit de verbreding van de Dreef tot twaalf meter breedte. Hieraan zal men pas kunnen beginnen als het werk bij de Baan en het Frederikspark gereed zal zijn, omdat men anders met de verkeersom- leggingen in de knoop komt te zitten. In elk geval zal aan de verbreding van de Dreef nog in de loop van dit jaar worden begonnen. De derde fase van het vernieuwingsplan zal bestaan uit de verbreding van de Fon teinlaan en de Zuiderhoutlaan, eveneens tot twaalf meter. Voordat men hieraan kan beginnen moet eerst de riolering ten zuiden van het voormalige hotel De Hout worden aangelegd. Deze rioleringswerken vormen, evenals alle andere thans aan te leggen rioleringen, een onderdeel van het cen trale rioleringsplan voor Haarlem. tmgambtenaren onder bedreiging heeft afgelegd. „Wij zullen er rekening mee moeten houden, dat hier een man staat, die tracht ons met leugens te misleiden", merkte de president na de zoveelste terechtwijzing verontwaardigd op. De officier van Justitie, sprekende over de mogelijkheid, in hoeverre verdachte onder invloed van de belastingconsulent heeft, gehandeld, zei de indruk te hebben, dat de man de wens tot knoeien aan de consulent te kennen heeft gegeven. Mr. Van der Valk Bouman nam het verdachte bijzonder kwalijk, dat hij de integriteit van de belastingambtenaren heeft willen aantasten. Mr. J. H. A. M. van Son bepleitte «i«- TJitspraak op 5 februari om half tien. De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen een 47-jarige Hagenaar wegens het besturen van een auto onder invloed ver oordeeld tot één maand gevangenisstraf en intrekking van het rijbewijs voor de tijd van twee jaar. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman eiste veertien dagen ge leden zes weken gevangenisstraf en ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor twee jaar. In de nacht van 9 september hield de politie van Haarlemmermeer de man aan bij de Venneperweg na een achtervolging, waarbij twee waarschuwingsschoten vie len. Tegenover de verklaringen van de ver balisant uit Haarlemmermeer stonden ter zitting de on-tlastende verklaringen van twee politie-agenten uit Amsterdam, die enige tijd achter de auto van de Hagenaar hadden gereden. De rechtbank veroordeelde een 47-jarige Haarlemse koopman wegens het veroor zaken van lichamelijk letsel door schuld tot twee weken gevangenisstraf en drie jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De eis luidde drie maanden gevangenis straf en vijf jaar intrekking. Op 27 juli vloog de koopman op de Haar lemmerstraatweg bij Halfweg met zijn auto uit de bocht en botste tegen een lichtmast. Behalve hijzelf werden vier an dere inzittenden, eveneens uit Haarlem, gewond. De mannen hadden elkaar ont moet in een café in de Haarlemse binnen stad. BEVALLEN van een zoon, 17 januari: M. P. NiesinkKnoops; 18 januari: H. HulshofClaus; M. J. BekooijMolenaar; 20 januari: H. SmolenaarsBruijn; 21 januari: C. M. T. PeeperkornVan den Berg. BEVALLEN van een dochter, 16 januari: H. P. VeenVan Harten; 20 januari: L. D. M. ObermanVan Nispen tot Sevenaar; M. A. Nijhuis—Glas; 21 januari: C. A. M. WarmerdamVan Gelderen. OVERLEDEN, 19 januari: J. M. Bosch, 66 j„ Kamperlaan; G. J. Looijen, 63 jaar, Hoogerwoerdstraat; W. de Beus, 78 jaar, Nachtegaalstraat; 20 januari: F. Kliek, 78 jaar, M. van Heemskerkstraat; A. Suiker, 47 j., Van Zeggelenplein; G. I. A. Harm- sen, 69 j., Anslijnstraat. ONDERTROUWD, 21 januari: J. G. van den Nouwland en A. M. Tool; J. W. Weg man en J. E. H. Hirs; H. Slob en A. Men- ting; H. Gaartman en C. P. H. G. van Graas; G. B. Stevens en W. Beukers; F. S. W. Gelaudie en M. M. Botter; G. L. G. M. van den Eerenbeemt en A. G. Heijmans; H. M. Boot en J. van den Berge. GEHUWD, 21 januari.' H. P. Joosfen en E. M. Balm; C. N. Bakker en A. M. T. van Roon; H. J. Rees en T. J. A. aan de Kerk; H. J. van Muijen en N. Kühn; T. J. Vijn en E. C. J. Hauer; N. Meijer en P. S. Voo- ren; J. D. de Vries en A. J. T. van Dijk.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9