K.L.M. in februari nog twee keer wekelijks naar Singapore Westelijk beleid inzake Duitsland „in studie" Drie oud-ministers spraken op P.v.d.A.-landbouwcongres opRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Planciusmedaille voor Sir Vivian Fuchs Engeland stelt beperking van de landingsrechten een maand uit Fins-Russisch beraad in Leningrad Washington ontkent het bestaan van andere plannen dan vrije verkiezingen Coltelloni en Alec winnen de Rally Lange Jan in verval Opklaringen Handel zou voornaamste onderwerp zijn wvuy! TECHNISCH SPEELGOED SIGNAAL McElroy meent: Amerika nog niet binnen bereik van Sovjetraketten Athene ontkent bestaan van Westduits Cyprus-voorstel Twee doden in het verkeer Argentijnse politie pakt 500 vakbondsleiders op Het woord is aan Vernietigingsbacil minder dodelijk dan men denkt Botulinus is bekendde werking is beperkt OPRUIMING Sb STUURMALS, COHEN Brief met f 40.000 terecht Zie de kunstmaan 73e JAARGANG No 165 VRIJDAG 23 JANUARI 1959 304e JAARGANG No 13 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 TT I I "X I 1 I Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. 1 g 1 I T Verschijnt dagehjks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- j j m. Jl C. J1 I ill 1 fL Jf T .JU IL T 1 IL Jl Jj Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Sm Jsa Sb A> ktjr JLs fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks urj\Dun id nnnnuDiviounD uuuuain i Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Het Engelse ministerie van Buiten landse Zaken heeft vandaag bekend ge maakt dat het besluit om de landings rechten van de K.L.M. in Singapore te beperken, een maand later van kracht zal worden. Inplaats van per 31 januari, zo als aanvankelijk in de bedoeling lag, wordt dit besluit op 28 februari van kracht, aldus de bekendmaking. Tot die datum mag de K.L.M. dus nog twee keer per week in Singapore landen. Daarna wordt dit één keer per week. De beslissing om de beperking een maand later in te voeren is genomen in verband met het bezoek dat de Neder landse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, begin volgende week aan Londen brengt. Tijdens dit bezoek zal minister Luns de kwestie van de landings rechten bespreken met premier Macmillan en minister Selwyn Lloyd van Buiten landse Zaken. De tweede kwestie die minister Luns ter sprake zal brengen is de Britse leve ring van marinevliegtuigen aan Indonesië. Nederland acht dit in verband met het geschil over Nieuw-Guinea in hoge mate ongewenst. Naar echter in regeringskringen te Londen verluidt zou Engeland in de kwestie der landingsrechten noch in de levering van vliegtuigen aan Indonesië zijn standpunt willen herzien. Het besluit om de beperking een maand uit te stellen is genomen om de sfeer, waarin de be sprekingen met mr. Luns worden gehou den, zo ontspannen mogelijk te maken. De geschillen met Nederland zijn koren op de molen van die Engelse kranten die een campagne voeren tegen het ministerie van Buitenlandse Zaken. Sinds Suez, de crisis in de betrekkingen met Frankrijk en de beoordeling van de situatie in Irak en Cuba is de Engelse pers niet bijster enthousiast over het beleid van het ministerie van Buitenlandse Zaken. De „Manchester Guardian" en „The Economist", die tot de meest gezagheb bende bladen behoren, hebben 't optreden jegens Nederland scherp veroordeeld. „The Economist" schreef ondermeer dat het verlangen van het ministerie van Transport de B.O.A.C. te bevoordelen kennelijk uitging boven de wens van het ministerie van Buitenlandse Zaken Neder land niet te zeer voor het hoofd te stoten. De Onze Lieve Vrouwe Toren in Amersfoort, beter bekend als de „Lange Jan", vertoont ernstige sporen van verval. De vraag rijst zelfs of de toren behouden kan blijven. Het zou, blijkens de foto, een fraaie aanblik minder betekenen. Verwachting tot morgenavond: Opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige, langs de Waddenkust aanvankelijk nog krachtige wind tussen west en zuid. Vannacht temperaturen om het vriespunt en hier en daar mist. Morgen on geveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S De B.O.A.C. is staatseigendom en vliegt uitsluitend op het buitenland. Zij is kleiner dan de K.L.M., maar heeft niettemin 19.000 man personeel in dienst, tegen de Nederlandse luchtvaartmaatschappij 16.870. „Het schijnt dat wij voor onze efficiency moeten worden gestraft", zo heeft een functionaris van de K.L.M. in Londen op gemerkt. (UPI) MOSKOU, (Reuter-AFP) Premier Kroesjtsjev, heeft donderdag te Leningrad besprekingen gevoerd met de president van Finland, Kekkonen, die een onofficieel bezoek aan de stad brengt. Er werd vol gens het Russische persbureau Tass over de betrekkingen tussen beide landen en enige internationale problemen gespro ken. De Russische minister van Buiten landse Zaken, Andrei Gromyko, en de mi nister van Buitenlandse Handel, Patolits- jev, woonden het overleg bij. Te Helsinki wordt vernomen, dat in de eerste plaats over de handel tussen beide landen is ge sproken. In Voorburg is een tramtrein van de N.Z.H.V.M. in botsing gekomen met een bestelauto, beladen met papier- afval. Doordat een paal van de boven leiding opzijgedrukt werd, viel een draad op de auto, die bij de daardoor ontstane kortsluiting in brand vloog. De wagen brandde uit evenals een der tramrijtuigen. A dvertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 SUèDE DAMES - HERENJASJES WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Za ken heeft nogmaals gezegd, dat naar zijn oordeel hereniging van Duitsland dient te geschieden door vrije verkiezingen. Er wordt in het departement, en met de wes telijke bondgenoten, waaronder de Duit se bondsrepubliek, overleg gepleegd over de politiek ten aanzien van de Duitse kwes tie, aldus zei de woordvoerder van het de partement, Lincoln White, op een perscon ferentie. Het is niet onmogelijk zo zei de woord voerder, dat er een officiële werkgroep van vier mogendheden zal worden ge vormd ter bestudering van de politiek ten aanzien van Duitsland in het licht van een eventueel dit jaar te houden conferentie met de Sovjet-Unie. Lincoln White, sprak ook de persberich ten tegen over een zogenoemd „Murphy- plan", volgens hetwelk de Westduitse hoofdstad van Bonn naar Berlijn overge bracht zou worden en dat er contact opge nomen zou worden tussen de twee Duitse regeringen. „Elke veronderstelling, dat er een specifiek plan zou bestaan, zoals ver ondersteld wordt in die berichten, is zon der grond", zei White. Hij gaf wel toe, dat er besprekingen gaande zijn over een groot aantal onderwerpen, waaronder „al de theoretische mogelijkheden, die van zelf naar voren komen, teneinde een ste vige basis te leggen, waarop tenslotte poli tieke beslissingen genomen kunnen wor den". White bleef echter vaag wat betreft de bijzondere suggesties, die zijn geop perd. Hij weigerde commentaar te leve ren op berichten aangaande meningsver schillen tussen de Verenigde Staten en Groot-Brittannië ten opzichte van de wij ze, waarop de zaken zouden moeten wor den aangepakt, mocht er weer een blok kade van Berlijn komen. LONDEN (UPI) De mogelijkheid van een westerse topconferentie, ter bespre king van nieuwe voorstellen aan de Sov jet-Unie is niet uitgesloten, zo heeft de Britse premier Macmillan in het Lager- Advertentie met vakkundige voorlichting 8ARTELJORISSTRAAT6 - TEL. 12145 Het Franse team Coltelloni-Alec, num mer 176, op Citroën, is vandaag uitge roepen tot winnaar van de 28ste Rally van Monte Carlo. Ook de tweede, derde en vierde plaats werden ingenomen door Franse teams. Tweede werden Thomas en Dellière op Simca, derde Surles en Piniers op D.B. en vierde Merang en Badoche, op Citroën. De eerste buitenlanders waren de Britten Adams en McNillen op Sunbeam. Zy kregen de vyfde plaats. De „coupe des dames" kwam in het be zit van de Britse dames Pat Moss en Ann Wisdom, die met een Austin reden en eveneens uit Parijs vertrokken. In het al gemeen klassement bezetten zij de negen tiende plaats. huis laten doorschemeren. „Momenteel laten we onze voorstellen de revue pas seren, in overleg met onze bondgenoten, zo zei hij. Groot-Brittannië, Frankrijk en de Ver enigde Staten zouden, volgens geruchten, besloten hebben een „commissie van des kundigen" in het leven te roepen, die een ontwerp van programma moet opstellen voor een conferentie tussen Oost en West. De commissie zou in Parijs werken, en de steun krijgen van de Westduitse regering. Tct de stichting van de commissie zou zijn besloten omdat in het tot dusver gevoer de overleg geen overeenstemming zou zijn bereikt omtrent aard, omvang en vorm van de conferentie over de Europese vei ligheid, de Duitse kwestie en het vraag stuk Berlijn. Reeds zijn in Londen stemmen opgegaan die ervoor pleiten de Oost-West-conferen- tie bijeen te roepen met een agenda waar op uitsluitend de kwestie van Duitsland staat aangegeven. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Defensie Neil McEl roy heeft op een persconferentie de be richten over Ruslands kracht op het ge bied van raketten overdreven genoemd. Hij zei, dat de Sovjet-Unie op het ogen blik niet in staat is een intercontinentaal ballistisch projectiel op het grondgebied van de Verenigde Staten te krijgen. Wel gelooft hij, dat men in Sovjet-Unie werkt aan een nieuw soort bommenwerper, die sneller is dan het geluid. Het bericht, dat de Sovjet-Unie tegen 1960 over 300 intercontinentale ballistische projectielen zou beschikken, noemde de minister overdreven. Hij zei dat de Ver enigde Staten bij machte zijn wapens van zulk een vernietigende kracht te gebruiken dat „het Chinees-Russische blok er wel voor zal oppassen een algemene oorlog te beginnen". (UPI) Hij zeide tevens, dat nog geen formele Italiaans-Amerikaanse overeen komst is getekend over het stationeren van twee raketsquadrons, mogelijk „Ju- piters", op Italiaans grondgebied. „Alle kwesties zijn echter opgelost", zo voegde hij hier aan toe. Amerika wil acht suqadrons Thor- en Ju- piter-projectielen naar West-Europa zen den, met voorzieningen voor eventueel nóg twee squadrons. Déze voorzieningen zul len wórden getroffen vóór de aanmaak van deze typen projectielen wordt stopge zet. Vier squadrons zullen in Engeland wor den gelegerd en onderhandelingen over het stationeren van elk een squadron in Griekenland en Turkije zijn aan de gang. McElroy „achtte het niet onmogelijk" dat ook Frankrijk zal verzoeken om twee squadrons projectielen voor middelgrote afstanden. De begroting 1960 voorziet in de produk- tie van Thors voor vijf en Jupiters voor drie squadrons. Hierna zullen deze projec tielen niet meer worden vervaardigd, ten zij de Westeuropese bondgenoten van Ame rika zulks binnen twee maanden verzoe ken. De oud-ministers J. G. Suurhoff. dr. S. L. Mansholt en dr. ir. A. Vondeling heb ben het woord gevoerd op het in Gouda gehouden agrarisch congres van de Partij van de Arbeid. De heer Suurhoff, die onder meer de wetgeving op landbouwgebied be sprak, zei onder meer, dat voor de tegen woordige geleide loonpolitiek de eerste aanloopjes reeds zijn genomen bij de uit voering van de landbouwcrisiswet in de dertiger jaren, die arbitrage voor loon- geschillen kende. Dit is voortgezet in de naoorlogse loonpolitiek via collectieve ar beidersovereenkomsten en werkklassifica- tie. Deze geleide loonpolitiek heeft er toe bijgedragen, dat de vooroorlogse achter stand voor het platteland op loongebied aanzienlijk is ingelopen. Anderzijds is veelal het verschil tussen de lonen van ge schoolden en ongeschoolden groter gewor den. De heer Suurhoff was geen vriend van verschillende lonen voor stad en plat teland via gemeenteclassificatie. Het ar gument van consumptiestimulering acht hij onjuist. Wel is er een vrij aanzienlijk verschil in de huren bij gelijk woonge not, maar dan is het verschil in beloning via de gemeenteclassificatie toch nog niet verantwoord en veel te groot. Het verdient daarom zijns inziens aanbeveling het aan tal klassen tot vier terug te brengen. Hij zei tenslotte dat het beleid van het ministerie van Sociale Zaken er in sterke mate op gericht is geweest de sociale en hygiënische achterstand op het platteland in te halen. Nog niet alle achterstand ech ter is weggewerkt. Een eventuele ombui ging van de politieke verhoudingen in ons land naar een meer behoudende richting zou zijns inziens inhouden, dat deze ver dere achterstand zal blijven bestaan of zelfs weer groter zal worden. Europees landbouwbeleid De nationale orde in de landbouw heeft internationaal geleid tot wanorde, aldus zei oud-minister dr. S. L. Mansholt. Er moet nu in Europa gestreefd worden naar een gemeenschappelijke orde en een ge meenschappelijk beleid. Op dit punt heeft het afgelopen jaar vooruitgang laten zien. Een der grote vragen is of de landbouw in de toekomst op eigen benen zal kunnen staan, dit zal straks nodig worden ondanks de wens om de inkomens en welvaart op het platteland op hetzelfde peil te brengen als dat van de steden. Het is echter uit gesloten, een gezonde markt voor de land bouw in Europa te creëren, als we ons niet bezighouden met de structuur en om gekeerd. Er is hier een onontkoombare wisselwerking. In Europees verband zal structureel ge sproken coördinatie en samenwerking no dig zijn. Op dit gebied bevinden wij ons in een knelpunt van de kapitaalvoorzie ning voor de bedrijven. Over 10 jaar tekorten Dr. Mansholt behandelde vervolgens het vraagstuk van de produktie en de afzet. De vraag blijft op het ogenblik achter bij de produktie, doch binnen enkele tiental len jaren zal deze vraag waarschijnlijk in de zich ontwikkelende landen zodanig zijn, dat er geen overschotten, doch veel eer tekorten op de wereldmarkt zullen ontstaan. Ook hieruit blijkt weer, aldus dr. Mans holt, dat de zes landen van de Euromarkt niet protectionistisch en niet autarkisch kunnen zijn. Dit zou trouwens voor de Europese landbouw funest zijn. Er zal een Europees structuurplan voor de landbouw moeten komen, want zonder oplossing van de structurele moeilijkheden zal geen marktpolitiek kunnen worden gevoerd. Een overgangsperiode van twaalf jaar is daartoe echter te lang. De aandacht van de Europese commissie (waarvan dr. Mans holt vice-voorzitter is) is dan ook goed deels gericht op verhoging van de produk- tiviteit, maar niet op produktieverhoging. „Doodverklaard" Oud-minister dr. ir. A. Vondeling acht te het zeer te betreuren dat het Benelux- verdrag ten aanzien van de landbouw al jarenlang doodverklaard is. Jammer is, dat in E.E.G.-verband de landbouw „aan de achterste speen" is komen te liggen. Er zal gezorgd moeten worden dat de Ne derlandse landbouw niet tussen wal en schip zal komen te liggen. Indien er op korte termijn een Europese markt voor landbouwprodukten zou komen en wel licht daarbij een vrijhandelszone, dan zouden de Nederlandse ministers van Fi nanciën en Landbouw een zware last van hun schouders genomen zien. Maar dan zouden anderzijds de prijzen van de eer- De Griekse ambassade in Den Haag deelt ons mede dat het ministerie van Buiten landse Zaken te Athene het AFP-bericht uit Bonn, dat de Westduitse regering een bevolkingsuitwisseling zou hebben voorge steld om de kwestie-Cyprus op te lossen, heeft tegengesproken. Een woordvoerder te Athene heeft de berichten volkomen ongegrond en bijzonder dwaas genoemd. De zegsman voegde hieraan toe dat de Westduitse bondsregering de ontwikkelin gen inzake Cyprus in een vriendschappe lijke geest jegens al haar bondgenoten volgt, maar dat zij nimmer haar bemidde ling heeft aangeboden voor een oplossing en dat zij nooit, in enigerlei vorm, een oplossing van het vraagstuk heeft geop perd, zoals door AFP uit Bonn is gemeld. Recente contacten tussen de Griekse en Turkse regering zijn tot stand gekomen zonder bemiddeling van welke regering ook, aldus de Griekse woordvoerder. Te Amsterdam is de 56-jarige heer J. W. Schinkel, die per bromfiets op de Haar lemmerweg bij De Burg. de Vlugtlaan reed, onder de achterwielen van een vrachtauto gekomen. Hij werd zeer ern stig gewond naar het Wilhelmina gast huis vervoerd, waar hij bleek te zijn overleden. Op de Rijksweg in de Limburgse ge meente Bergen, in het gehucht Heukelom is de 48-jarige heer Schneemann, direc teur van een steenfabriek in Nijmegen, met zijn auto waarin ook zijn echtgenote zich bevond, in volle vaart tegen een land- bouwtractor gereden, die de Rijksweg overstak. De bestuurder werd vrijwel op slag gedood; zijn echtgenote werd licht gewond. Het slachtoffer laat zes kinderen achter. De bestuurder van de tractor liep een zware hersenschudding op. BUENOS AIRES (UPI) In verband met de algemene staking heeft de Argen tijnse regering tot op heden meer dan 500 vakbondsleiders laten arresteren. Honderd van hen worden gevangen gehou den op een oorlogsbodem, anderen zijn per vliegtuig naar gevangenissen en kampen in Patagonië, het uiterste zuiden, ge bracht. Kipling De gissingen van een vrouw zijn vaak betrouwbaarder dan de zekerheden van een man. LONDEN (Reuter) In Britse medi sche kringen hecht men weinig waarde aan een persbericht, volgens hetwelk Britse geleerden een bacil hebben gekweekt, waarmee de gehele wereldbevolking kan worden uitgeroeid. Een woordvoerder van de Britse medische vereniging zei, dat de bedoelde bacil, de botulinus, reeds gerui me tijd aan medici bekend is. Verder zegt men zich moeilijk te kunnen voorstellen op welke wijze deze bacil de wereld kan ontvolken. De botulinus komt in de aarde voor en kan alleen kunstmatig in water worden verspreid, bijvoorbeeld bij bacte riologische oorlogvoering. Er zal een zeer groot aantal bacillen nodig zijn om de wa tervoorraden van een geheel land te be smetten. Bovendien veroorzaakt de bacil in zijn huidige vorm niet in alle, maar slechts in zestien tot tachtig percent van de gevallen de dood, aldus de woordvoer der van de Britse medische vereniging. (UPI) Het bericht stond gisteren op de voorpagina van de News Chronicle. De wetenschappelijke medewerker, van het blad, Hugh McLeave, schreef dat de ge leerden de bacil verkregen hebben in ge heime laboratoria op de vlakte van Se lis burg, ten zuidwesten van Londen. Deze laboratoria staan onder leiding van het ministerie van Bevoorrading. Een woord voerder van het ministerie verklaarde: „Wij hebben geen enkel commentaar op dit bericht". Volgens McLeave werken ge leerden aan nog veertig of meer besmet- tingsbaciFen en is soortgelijk werk aan de gang in de Verenigde Staten, Canada, Rusland en verscheidene andere Europe se landen. Hij zei dat botulinus familie is van de bacil die gangreen en tetanus ver oorzaakt. Enkele vlekken van deze bacil len zijn voldoende om meer dan een mil joen mensen te doden. Een pond er van is voldoende om de wereld te ontvolken en al het dierlijk leven te vernietigen". McLeave beweert dat de bacillen goed koop in massa geproduceerd kunnen worden, dat ze bestand zijn tegen vuur en ijs en dat ze eenvoudig verspreid kun nen worden in voedsel en water. Op het podium van het stampvolle Am sterdamse Concertgebouw heeft Sir Vivian Fuchs gisteravond uit handen van de voorzitter van het Koninklijk Nederlands Aardrijkskundig Genootschap, prof. dr. F. A. van Baren, de gouden Planciusme daille van dit genootschap in ontvangst ge nomen. Deze onderscheiding is tot dus verre zeven keer uitgereikt. De Koningin was van deze huldiging getuige. Zij was om kwart over acht met haar gevolg in het Concertgebouw aangekomen, waar zij werd ontvangen door de vice-voorzitter van het genootschap, de heer Ernst Cro ne, de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, en de waarnemend burgemeester van Amsterdam, wethouder mr. F. H. C. van Wijck. Advertentie JUWELIERS - Houtplein 15 HORLOGERS ste levensbehoeften aanzienlijk stijgen. Op het ogenblik steunen wij eigenlijk bui tenlandse ministers van Financiën en bui tenlandse bedrijfsgenoten om daar aan een redelijke produktenprijs te komen. Toch is een sneller eenwording in Europa niet wenselijk, omdat anders de binnen landse consumentenprijzen omhoog zou den vliegen. De snelheid van aanpassing elders zal bepalend zijn voor deze een wording, aldus dr. Vongeling, anders komt ons goedkoop producerende gebied „in de strafklasse". Een goede ordening van de landbouw nationaal en internationaal, is thans een vrijwel algemeen aanvaarde stelling en is voorwaarde voor de Europe se eenwording, zo zei hij. Sir Vivian Fuchs en zijn echtgenote worden aan de Koningin voorgesteld. Voor de pauze werd de kleurenfilm ver toond „The Foothold of the Antarctic" Tijdens de pauze werd Sir Vivian Fuchs met zijn echtgenote aan de Konin gin voorgesteld. Dezelfde eer viel te beurt aan de bestuursleden van het genootschap. Daarbij waren bovendien aanwezig de am bassadeurs van de Verenigde Staten van Amerika, België, Groot-Brittannië en Ja pan, de zaakgelastigde van de Sovjet-Unie, de consul-generaal van Nieuw-Zeeland en minister Cals. Sir Vivian besloot de avond met een voordracht, geïllustreerd met lichtbeel den waarin hij in een tijdsbestek van nau welijks vijf kwartier de negenennegentig dagen de revue liet passeren, waarin zijn expeditie het vorig jaar het antarctische continent overstak en daarbij een afstand aflegde van 3500 kilometer. De brief, waarin een Amsterdamse bankinstelling 40X100 gulden heeft verzon den aan een bijkantoor in Delft en die spoorloos was verdwenen, is gisteren te ruggevonden. De P.T.T. kan nog geen nadere inlich tingen verschaffen omdat de postale re cherche de zaak nog in onderzoek heeft. Volgens mededelingen van de Utrechtse Sterrenwacht zal op 24 januari de derde Russische kunstmaan komen om 5.28 uur in het noordwesten op een hoogte van 50 graden en om 7.12 uur in het westen op een hoogte van 60 graden. In beide ge vallen beweegt de derde Russische kunst maan zich van noordwest naar zuidoost.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1