HET WEER Fins-Russische betrekkingen verbeterd Bonn is opgelucht door verklaring van Mikojan Minister Luns confereert met zijn ambtgenoot Selwyn Lloyd Nieuwe conventie wordt geldig van Groenland tot Gibraltar Weer onlusten in Kongo Regering-Fanfani afgetreden AOSEU WASDAG Peeperkorn Veel doeltreffender dan conventie van 1946 Washington zou verkenningspolitiek willen voeren via West-Duitsland mevrouw! Nieuw Guinea bovenaan op Subandrio's lijst HEDEN IN LONDEN: 's Nachts vorst Russische onderzeeboten voor de V.A.R. êee MORRIS 'öeforeijou êmj/ VOOR BEHOUD VAN VISSTAND Betoging en plundering in de havenstad Matadi Het woord is aan Ministersconferentie van Bagdadpact in Karatsji Bezoek aan Australië Scandinavische invitatie voor Kroesjtsjev? 73e JAARGANG No 167 MAANDAG 26 JANUARI 1959 304e JAARGANG No 15 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 jij j| f| A j| j| T Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. iasraJ E 1 1 #^T I Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- H f jj g 1 lil ff jÈ lt J1 JÉ ik Ji S fL Jl Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendapleinp Tel. 57755 VA VA JL A V^ AAA M? A VwA VA fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks U 1 JA. tj O O 1 tl IJ. A A K L Li IVL U O 11 Jtl O U U K A v\ 1 Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE NEDERLANDSE MINISTER van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, is zondagmiddag per vliegtuig in Londen aangekomen voor besprekingen met premier Macmillan en minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd. De twee hoofdpunten van het overleg zullen zijn het Britse besluit om het aantal K.L.M.-vluchten op Singapore van twee één per week te verminderen en de verkoop door Engeland aan Indonesië van 18 Gannet marinevliegtuigen. Mr. Luns verklaarde op London Airport tegenover de pers, dat hij zal spreken over „zaken van gemeenschappelijk belang". Hij voegde daar echter aan toe: „Sommige zaken zijn voor Nederland iets meer van belang dan voor Engeland." „Ik zou te veel zeggen," aldus de Nederlandse minister, „als ik zei dat het om conflicten gaat. Over de beslissing aangaande de K.L.M is men in Nederland enigszins ontdaan. De warme gevoelens die de Nederlanders over het algemeen voor hun buren aan de andere kant van de zee koesteren, zijn een beetje afgekoeld. Ik zou het prettig vinden als ik ze door mijn besprekingen in Londen weer op temperatuur kon brengen." De conferentie van minister Luns met zijn Engelse ambtgenoot Selwyn Lloyd is hedenmiddag om 12 uur begonnen op het ministerie van Buitenlandse Zaken. Dins dag heeft minister Luns een ontmoeting met premier Macmillan. Op de agenda van het Engels-Nederlands overleg staan de kwestie op de Engelse wapenleveran ties aan Indonesië, de K.L.M.-lijn op Sin gapore, de kwestie van de Vrijhandelszone en aanverwante problemen, onder andere de NAVO betreffende. Journalisten vroegen de minister of de K.L.M.-kwestie vergelijkbaar is met de afwijzing van de inschrijving van een En gelse maatschappij op een Amerikaans Verwachting tot morgenavond: Opklaringen maar ook plaatse lijk mist. Weinig wind. In de ko mende nacht lichte en hier en daar matige vorst. Morgenmid dag temperatuur om het vries punt. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S damproject. De minister zei dat „in onze kleiner wordende wereld elke discrimina tie te betreuren is". De kwestie van de dam, waarop men tijdens 't vraaggesprek zinspeelde, betreft't afwijzen van een Engelse maatschappij „English Electric" voor de bouw van een waterkracht-generator, een onderdeel van een nieuwe Amerikaanse stuwdam. De En gelse inschrijving was een miljoen gulden lager dan de overige inschrijvingen. De af wijzing is als een discriminatie tegen En geland opgevat en er is op regeringsni veau tegen geprotesteeerd. Via deze zaak was men terechtgekomen bij de afwijzing van de aanspraken die de K.L.M. maak te op een luchtlijn naar Californië, ook een geval van Amerikaanse discriminatie te gen hef. buitenland, aldus de Engelse pers. CAIRO (Reuter en UPI) In Rusland voor de V.A.R. gebouwde onderzeeboten zyn in de haven van Alexandrië aange komen, zo meldt het persbureau voor het Nabije Oosten. Ze hebben Arabische be manningen. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 v COMPLETE SKI-UITRUSTINGEN De Friese vierling uit Deinum is met moeder thuis gekomen na een zorg vuldige verpleging en „opvoeding" in het ziekenhuis te Leeuwarden. Hier is dan de staatsiefoto van het viertal. Wij zien Willem, Meindert, Dirkje en Ytje. Thackeray: Wie een vrouw wil overwinnen, moet zich eerst ervan vergewissen of zij niet overwonnen wenst te worden. Op de internationale conferentie die zaterdag 24 januari 1959 te Londen werd beëindigd, is een visseryconventie voor de noordoostelijke Atlantische Oceaan (North East Atlantic Fisheries Convention,) aangenomen en ondertekend door vertegenwoor digers van regeringen van tien landen, te weten Denemarken, Frankrijk, Ierland, Noorwegen, Polen, Portugal, Rusland, het Verenigd Koninkrijk, West-Duitsland en IJsland. De ondertekening van de conventie door België, Nederland, Spanje en Zweden zal binnenkort plaats hebben. De negen man tellende Nederlandse delegatie van gemengde samenstelling (overheid en bedrijfsleven) stond onder leiding van ir. G. J. Lienesch, directeur van de visserijen. De nieuwe conventie voorziet in middelen tot behoud van de visstand en een rationele exploitatie van de visserij in de gehele Noordoostelijke Atlantische Oceaan en zijn aangrenzende zeeën (de Oostzee uitge zonderd). Het gebied, waarop de nieuwe conventie betrekking heeft, strekt zich uit (Van onze correspondent in Brussel) Te Matadi, de Kongolese havenstad aan de Atlantische Oceaan en de monding van de Kongo-stroom, op 380 km van de hoofd stad, Leopoldstad, hebben zich gisteren incidenten voorgedaan. Er werd een ver gadering gehouden van de gewestelijke raad, waarop de provinciecommissaris, de Belg Maquet, een uiteenzetting gaf over de regeringsverklaring betreffende de po litieke toekomst van Kongo. Die uiteen zetting werd gehoord door zestig inheem se notabelen van Matadi en vond grote bijval, aldus Maquet, die er aan toevoegde, dat de vergadering in een hartelijke sfeer verliep. Een duizendtal jongelieden betoogde voor het regeringsgebouw en wilde aan de raad een manifest overhandigen. De po litiecommissaris van Matadi werd licht gewond, toen de menigte onstuimig begon te worden. Er vielen geen doden, daar de politie koelbloedig bleef. De hoofdcommis saris schoot in de lucht en in de grond, waarna de menigte uiteen ging. Het ge rechtshof en enkele kantoren werden ge plunderd en het klooster van Onze Lieve Vrouw van Fatima werd beschadigd. Er werden arrestaties verricht. In Matadi leven tweeduizend Belgen, meest ambtenaren van de haven, hande laren en scheepvaartagenten. De inlan- derswijken hebben veertigduizend inwo ners. Matadi is een van de steden van Neder-Kongo, waar de buiten de wet ge stelde Abako-beweging een afdeling had. Het is zonder twijfel de stam van de Bacongo's geweest, die opnieuw van zich heeft willen laten spreken. Men legt er echter de nadruk op, dat de blanke paters, wier klooster midden in de inlanderswijk ligt, door inheemse christenen werden be schermd en veilig naar de Europese stad konden worden overgebracht. In tegen stelling met de onlusten in Leopoldstad, bleek de overheid in Matadi de toestand volledig te beheersen en werd de orde in de inlanders wij ken door de negerpolitie en het leger spoedig hersteld. (Reuter) Politie en militairen wierpen barricades op op de wegen die naar de Europese wijken van Matadi leidden. In de loop van de middag keerde de rust in de inheemse wijk weer. Twee gewonde inheemsen zijn in een ziekenhuis opge nomen. Er is voor de inheemse wijk een uitgaansverbod van 's-avonds half zeven tot 's ochtends half vijf afgekondigd. In de inheemse wijk patrouilleerde zon dagavond een peloton militairen Blanke vrijwilligers hebben opdracht gekregen de Europese Sohiowijk, die vrij ver van het stadscentrum is gelegen, te bewaken. (Belga) Volgens het dagblad „De Standaard" te Leopoldstad zou minister Van Hemelrijck van plan zijn jaarlijks vier maanden in Kongo te zetelen. „De minister heeft begrepen dat Kongo niet langer van Brussel uit geregeerd kan wor den. De evolutie gaat te snel". De andere maanden, aldus het blad. zou zijn kabi netschef de minister te Leopoldstad ver vangen. Er zou verder een beperkt kabinet in de Kongolese hoofdstad worden ge vestigd, aldus het blad. ROME (Reuter/AFP/UPI) De regering- Fanfani heeft haar ontslag aangeboden. De regering-Fanfani, een coalitie-kabinet van christen- en sociaal-demociaten, is zeven maanden aan het bewind geweest. Fanfani bood president Gronchi het ont slag van zijn regering aan na een kabinets vergadering. De crisis in de Italiaanse regering werd verscherpt toen conservatieve christen democraten uiting gaven aan hun vrees voor een zwenking naar links van Fanfani. Giuseppe Pella, een vooraanstaand lid van de christen-democratische partij, verklaar de zondag op een bijeenkomst in Rome dat de christen-democraten een „politiek van het centrum" moeten voeren en zich her metisch moeten afsluiten van de Nenni- socialisten, die hun samenwerking met de communisten willen beëindigen. van de Barendszzee in het oosten tot Groenland in het westen en zover zuideJyk als WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft vandaag in een bood schap aan de zesde ministerconferentie van het Pact van Bagdad, verklaard, dat deze verdragsorganisatie een belangrijke bij drage levert aan de wereldvrede. De presi dent zond zijn beste wensen voor het welslagen van de conferentie, die vandaag in Karatsji is begonnen. Het pact van Bagdad omvat Engeland, Turkije, Perzië en Pakistan. Ook Irak is lid, maar sedert de revolutie van juli 1958 neemt het niet meer aan de conferenties deel. De Verenigde Staten zijn geen vol ledig lid, maar zij hebben zitting in de voornaamste commissie van de verdrags organisatie. Op de conferentie in Karatsji worden de Verenigde Staten vertegen woordigd door de onderminister van Bui tenlandse Zaken Loy Henderson. Pakistan en Perzië wensen gehele Amerikaanse deel neming in het Bagdadpact. (Van onze correspondent in Bonn) In de Westduitse hoofdstad toont men zich opgelucht door de verklaring van de Russische vice-premier Mikojan, dat het zogenaamde Berlijnse ultimatum, dat oor spronkelijk gold tot 27 mei, verschoven zou worden. Men meent, dat daarmee gunstige voorwaarden zyn geschapen voor een ministersconferentie in het komende voorjaar. Men maakt zich in Bonn overi gens geen illusies. Het feit, dat het Rus sische persbureau Tass een correctie op Mikojan's verklaring van zaterdag aan bracht, toont aan dat de Russen alleen de termijn van zes maanden willen verschui ven, maar niet van plan zijn af te stappen van hun harde eisen met betrekking tot de toekomstige status van West-Berlijn. In de kwestie zelf zijn de Russen geen stap teruggegaan, ten hoogste lijkt hun me thode wat milder geworden. De Russen blijven eisen, dat de westelijke troepen West-Berlyn zullen verlaten. De Westduitse oppositie heeft eigen voor stellen voor de Duitse hereniging in de maak. Tot dusver ageerden zowel de so cialistische SDP als de liberale FDP slechts tegen de regering-Adenauer, die verweten werd, dat zij geen Duitse oplossing voor het probleem had. De SPD heeft nu een commissie gevormd, waarin onder meer de Bondsdagleden Wehner en Erler zitting hebben, en die tot taak heeft een voorstel uit te werken voor verdere onderhande lingen tussen Oost en West. In beide op positiepartijen zou men ongerust zijn over wat men noemt de onverschilligheid van de regering-Adenauer. Bij de ontwikke ling van eigen voorstellen, sedert het Rus sische Berlijn-offensief, aldus de SPD, zijn twee maanden verlopen, zonder dat bij het Westen ook maar de schim van een ge dachte is opgekomen, hoe men verder moet onderhandelen. Nieuw voorstel? Tot de kring van tegenstanders van de regering, die Adenauer en zijn aanhangers verwijten, dat zij blijven volharden in de oplossing van de Duitse eenheidskwestie volgens de formule „vrije verkiezingen centrale regeringvredesverdrag", behoren ook enkele vooraanstaande Westduitse dagbladen. Het Hamburgse blad „Die Welt" bijvoorbeeld eist een andere koers. Dit blad meldt uit Washington, dat de Ver enigde Staten een politiek van verkenning voeren, die alleen tot stilstand kan komen door de remmende werking van Bonn. Vol gens het blad verwacht men te Washing ton dringend Westduitse voorstellen. Men zou in de Verenigde Staten zelfs bereid zijn eigen risico's te nemen om de ware Russische bedoelingen achter de voorstel len inzake Bei-lijn en een Duits vredes verdrag te ontdekken. Uitgaande van het feit, dat de Russen niet willen praten over vrije verkiezingen in geheel Duitsland, zouden de Ameri kanen zelfs over een confederatie van Oost- en West-Duitsland willen praten, zonder dat Oost-Duitsland als een trojaans paard in het westen wordt binnengehaald. De vraag is dus, of er een confederatie op westelijke voorwaarden tot stand kan ko men. Etappegewijs, aldus zou de Ameri kaanse regering volgens „Die Welt" rede neren, kan de Duitse eenheid in verloop van jaren tot stand komen. Bij het begin hiervan en dat is het volkomen nieuwe hierbij zouden al-Duitse organen moe ten worden opgericht, die zodanig moeten worden samengesteld, dat zij een afspiege ling zijn van de verhouding in grootte van West- en Oost-Duitsland. (51 miljoen tegen 16 miljoen inwoners). Aan het eind van een dergelijke ontwikkeling staan dan vrije verkiezingen. Wanneer de Russen bereid zouden zijn op deze grondslag over een confederatie tussen beide Duitslanden te onderhande len, zou Amerika een eerste antwoord op zijn nieuwe verkenningspolitiek hebben ontvangen. In de verwarring van de vele geruchten uit de Verenigde Staten is het bericht wel aannemelijk. WASHINGTON (Reuter) De Verenig de Staten constateren met vreugde, dat de heer Mikojan voelt dat kunstmatige druk betreffende het tijdstip van onderhandelen geen effect heeft, aldus een verklaring van het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken. Ook in Londen en Parijs ziet men in Mikojan's uitlatingen een verzachting van het Russische standpunt. Functionarissen van het State Department verwachten dat, mogelijk in mei, een conferentie op het niveau van ministers van Buitenlandse Za ken tussen de grote vier over de Duitse kwestie kan beginnen. Zij baseerden zich hierbij op de in het algemeen verzoenings gezinde woorden van Mikojan. Met bij - zondere belangstelling ziet men nu in Washington het verloop van het partij congres in Moskou tegemoet. Schiphol heeft een wereldprimeur: op de luchthaven is een zelfbedienings zaak geopend, waarin men een keuze kan doen uit fruit, kaas, paling en gesteriliseerde groente. Reizigers, die geen tijd hebben om Amsterdam aan te doen, kunnen voor hun bood schappen toch nog even in de „waaier" van de vertrekhal terecht. de Straat van Gibralter. Dit terrein omvat een van de meest belangryke visgebieden in de wereld. Advertentie Hoe groter uw was, hoe lager de prijs per kilo. Laat Peeperkorn eens per 14 dagen uw grote stukken wassen voor maar ('n was van 7 kg en die hebt u al gauw) Bel morgen 38890 van wasserij De nieuwe conventie schept de mogelijk heid van het invoeren van volledige be schermingsmaatregelen, gebaseerd voor zover uitvoerbaar op het resultaat van wetenschappelijke onderzoekingen, die be trekking kunnen hebben op alle soorten vis. Onder vis worden ook verstaan schaal- en schelpdieren, maar niet de zeezoogdieren zoals walvissen en zeehonden. Het uitwer ken van deze maatregelen zal de taak zijn van een commissie waarin alle leden- landen vertegenwoordigd zullen zijn. Voor elk van de drie regionale gebieden, waarin het terrein dat de conventie bestrijkt is verdeeld, zullen onder de commissie sub commissies worden ingesteld, waarin de bij die regionale gebieden belanghebbende lan den zitting zullen hebben. Voordat de con ventie van kracht wordt moet zij door de ondertekenende landen worden geratifi ceerd. De bestaande overbevissingsconven- tie van 1946 blijft inmiddels van kracht. De voorzieningen van die conventie, waar aan dezelfde landen deelnemen en die min der mogelijkheden biedt zij heeft niet alleen betrekking op een kleiner visserij terrein, namelijk tussen 32 graden ooster lengte en 42 graden westerlengte tot 48 graden noorderbreedte in het zuiden, maar beschermt de visstand uitsluitend door minimum maaswijdten voor visnetten en minimum maten voor sommige zeevissoor ten, waaronder de haring niet valt zul len in de nieuwe conventie worden over genomen. MANILLA (UPI) De aanspraken van Indonesië op Westelijk Nieuw Guinea, zullen boven aan de lijst van onderwerpen staan in de besprekingen tussen minister van Buitenlandse Zaken Subandrio en functionarissen van de Australische rege ring, tijdens het bezoek van Subandrio aan Australië volgende maand, zo meldt het persbureau PIA uit Djakarta. Volgens PIA heeft de Indonesische am bassadeur in Australië, dr. A. J. Helmi, dit onthuld na zijn aankomst in Djakarta uit Canberra, voor overleg met zijn rege ring in verband met de reis van Subandrio. Minister Subandrio vertrekt op 9 februari naar Australië. Volgens PIA heeft Helmi verklaard: „Ik hoop dat de Australiërs de merites van onze aanspraken op West-Iran kunnen zien, zodat een vriendschappelijke en vreedzame oplossing kan worden gevon den". Hij beweerde, dat de openbare me ning in Australië definitief de tendens ver toont Indonesië als bondgenoot te zien. Ook zeide hij, dat Australische kranten blijk hebben gegeven van begrip voor het probleem, waarvoor Indonesië zich ge steld ziet en „voor andere door Indonesië genomen stappen" ter regeling van de interne situatie. Volgens PIA is Helmi voornemens aanstaande dinsdag naar Canberra terug te keren, om het bezoek van Subandrio verder voor te bereiden. HELSINKI (Reuter/AFP) President Kekkonen van Finland heeft zondag, na zijn terugkeer uit de Sovjet-Unie, in een radio- en televisierede verklaard, dat de crisis in de Fins-Russische betrekkingen veel dieper was geweest dan de Finnen dachten. Het ijs is nu echter gebroken, zei hij. Hij zei zich gelukkig te prijzen dat de crisis zo snel was overwonnen. Kekko nen, die in Leningrad besprekingen heeft gevoerd met premier Kroesjtsjev en diens minister van Buitenlandse Zaken Gromy- ko, deelde mede dat de Sovjet-Unie spoe dig een nieuwe ambassadeur in Helsinki zal benoemen. De president legde er de nadruk op, dat Finland het meeste profyt trekt van de vriendschappelijke betrekkin gen met de Sovjet-Unie. De Sovjet-Unie eist niets dat onze neutraliteit of betrek kingen met het Westen nadelig kan be ïnvloeden, zei hij. Kokkonen's oedoeling was voorname lijk zijn prestige te doen toenemen en zich voor te stellen als „de man die in staat was weer vriendschappelijke betrekkingen met de Sovjet-Unie te vestigen", zo meent men in welingelichte kringen in Helsinki. (UPI) Kekkonen heeft zaterdag in het Smolny te Leningrad een gedenksteen onthuld op de plaats waar Lenin de Finse onafhankelijkheid bekrachtigde. De steen vermeldt: „Op 31 december 1917 tekende W. I. Lenin hier het decreet van de raad van volkscommissarissen over de erken ning van de nationale onafhankelijkheid van Finland. Met dit nobele gebaar won hij de hartelijke dankbaarheid van het Finse volk". OSLO (AFP) De eerste ministers van Zweden, Noorwegen en Denemarken heb ben zich uitgesproken voor een gezamen lijke uitnodiging aan premier Kroesjtsjev tot een bezoek aan de drie Scandinavische hoofdsteden in 1959, zo verluidt in de Noor se hoofdstad, waar een Scandinavische conferentie is gehouden. De kwestie zou informeel besproken zijn en er zou verder overleg worden gepleegd. Geblokkeerd (Reuter) Plannen voor het aanleggen van een vliegveld voor straalpassagiers- vliegtuigen op het onder Noors toezicht staande eiland Spitsbergen zijn door de Noorse regering geblokkeerd, aldus ver luidt in Oslo. De Russische regering heeft Noorwe gen een nota gezonden naar aanleiding van bedoelde plannen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1