Kroesjtsjev opent het 21ste partijcongres in Moskou Kabinetscrisis in Italië biedt geen uitzicht N.V.V. is ontstemd over het standpunt der regering OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Intercontinentale raketten in produktie genomen HET WEER Gstaad in het Berner Oberland Alsof de zomer al in zicht is Voor uw feest avonden „Uitstel van de beslissing zal de sociale spanningen doen stijgen" étd Bo/letje/' Opklaringen Radioseinen uit de V.S. via de maan in Den Haag ontvangen Het woord is aan Ontvoerde baby veilig en wel in New York gevonden „THE THORNWOOD PLAYERS" Frans vertoog over concentratie der West- duitse zware industrie Urker vissers namen werk van veerdienst over Zie de kunstmaan VERKORTING VAN DE ARBEIDSTIJD Landhervorming in Pakistan 73e JAARGANG No 168 DINSDAG 27 JANUARI 1959 304e JAARGANG No 16 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 Tj j| 11 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. §p^eBJ| I 1 i Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- 1 C 3 C J I ill 1 JÈ Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein,, Tel. 57755 eJL sJL eMa sla JL Jsa fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman MOSKOU (Reuter-UPI) Premier Kroesjtsjev van de Sovjet-Unie, die te vens eerste secretaris van het centrale comité van de Russische communistische partij is, heeft vanmorgen in het Kremlin te Moskou het buitengewone 21ste partijcongres geopend. Kroesjtsjev richtte een woord van welkom tot de meer dan duizend afgevaardigden die stemrecht hebben en ae overige aanwezigen. Daar na werd de agenda met algemene stem men goedgekeurd. Toen Kroesjtsjev het spreekgestoelte beklom om zijn plannen voor de econo mische ontwikkeling van de Sovjet-Unie in de jaren 1959—1965 uiteen te zetten, werd hij langdurig en enthousiast toege juicht door de aanwezigen. Kroesjtsjev verklaarde in zijn rede dat de Sovjet- Unie begonnen is met de produktie van intercontinentale raketten. Hij ontvouw de een nieuwe communistische leerstel ling, namelijk dat een hete noch een koude oorlog onvermijdelijk is nu de economische sterkte der communisten voldoende is om de wereld voor zich te winnen. Dit was de grondtoon van de boodschap waarin Kroesjtsjev een zeven jaren-plan toelichtte dat het kapitalisme op economisch terrein moet verslaan. Tegen 1965 dient de Sovjet-Unie haar industriële produktie met ongeveer dertig percent verhoogd te hebben vergeleken met 1958. De toeneming voor de kapitaal goederen dient 85 tot 88 percent te zijn en voor de consumptiegoederen 62 tot 65 percent, aldus de premier. „Ieder jaar wordt de U.S.S.R. sterkernog nooit is de binnenlandse en internationale positie van de Sovjet-Unie zo stabiel geweest. Met recht kan verklaard worden dat de socialistische landen aan het hoofd staan van alle vooruitgang", aldus Kroesjtsjev. De premier gaf aan de juichende gedele geerden en verzamelde leiders van het wereldcommunisme deze opdracht voor de komende zeven jaar: „De historische taak de leidende kapitalistische landen in te halen en te overtreffen wat de produktie per hoofd betreft, moet worden uitge voerdbuit ten volle de factor van de tijd uit in de vreedzame economische wed ijver tussen het socialisme en het kapita lisme In zijn openingsrede sprak Kroesjtsjev strijdlustig, maar niet oorlogszuchtig. Hij legde de klemtoon op „vreedzame wed ijver", en zijn belofte van een hogere levensstandaard leek een aanwijzing dat minder de nadruk wordt gelegd op mili taire uitgaven. „Het is noodzakelijk een eind aan de koude oorlog te maken en de internationale spanning te verminderen," zo zei hij. De Russische premier sprak verder over de successen die de Sovjet-Unie heeft be haald en de diepgaande veranderingen die hiervan het gevolg zijn. Hij legde de na druk op de leidende rol van de partij en het centrale comité, dat jarenlang onder leiding van Stalin heeft gestaan. De Sov jet-Unie is thans, wat de industriële pro duktie betreft, het eerste land van Europa en het tweede van de wereld en de Rus sische economie ontwikkelt zich in een snel tempo, zo verklaarde hij. Begin februari vertrekt Koningin Ju liana naar Zwitserland om in Gstaad haar winter vakantie door te brengen. Gstaad ligt op een hoogte van ongeveer 1100 meter boven de zeespiegel. Het is de elegante wintersportplaats van het Berner Oberland en heel West- Zwitserland. Gstaad is eigenlijk een chalet-dorp, waarin voortreffelijke hotels in alle categorieën verspreid staan. In de dorpsstraat vindt men prachtige winkelzaken. Voor amuse ment en gezelligheid zorgen de talrijke hotel-bars, de dancings en tearooms. Verder zijn er in Gstaad een protes tantse, een katholieke en een angli caanse kerk, verscheidene banken, sauna's en een bioscoop. Gstaad is zowel per trein als per auto be reikbaar. Het ligt op een knoop punt van vijf dalen, waardoor het ski- Verwachting tot morgenavond: Opklaringen, maar in de nacht plaatselijk nog mist, voorname lijk in het noordoosten van het land. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuid. In de ko mende nacht overwegend lichte vorst, morgenmiddag in het alge meen temperaturen enkele gra den boven het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. Kroesjtsjev verklaarde dat de „groot heid" van het zevenjarenplan „haar weer ga niet vindt in de geschiedenis". Drie jaar zijn verstreken sinds het twintigste partijcongres en in deze tijd is de Sovjet- Unie vol vertrouwen verder gegaan op Lenins weg naar het communisme. Zij heeft haar macht steeds meer versterkt en in de strijd voor het behoud van de vrede en vriendschap onder de volken haar in ternationaal prestige vergroot. De socialis tische wereld is nu sterker, eensgezinder en onverwoestbaarder dan ooit, aldus Kroesjtsjev. De lancering van de eerste aardsatellie- ten is een markant succes geweest voor onze geleerden en ons volk, aldus de Rus sische premier en een duidelijke demon stratie van het hoge industriële en techni sche niveau van de Sovjet-Unie. De hele wereld begroette deze overwinning geest driftig als het begin van een nieuw tijdperk in de geschiedenis van de onderwerping van de natuur door de mensen, het tijdperk van de verovering van de ruimte. Deze woorden kregen een stormachtig applaus. De reorganisatie van de leiding in de in dustrie vormden een belangrijke factor bij de opvoering van het tempo der econo mische ontwikkeling, zo ging Kroesjtsjev verder. Het beheer werd efficiënter, de produktie nam in een sneller tempo toe en er werd beter gebruik gemaakt van het industriële potentieel en de natuurlijke hulpbronnen van het land. Arbeiders, in genieurs en andere technici toonden meer initiatief. De jaarlijkse graanoogst is in de afgelopen vijf jaar met 39 percent toege nomen, vergeleken met de daaraan vooraf gaande vijf jaar. Het werkelijke inkomen van arbeiders en kantooi bedienden is sinds 1940 bijna verdubbeld en het inkomen van de boeren is meer dan tweemaal zo groot geworden. Het aantal studenten aan de Russische hogescholen is vier maal zo groot als in Groot-Brittannië, Frankrijk, West-Duitsland en Italië tezamen, aldus Kroesjtsjev. Hedenmorgen zijn op het fysisch labo ratorium R.V.O.-T.N.O. (Rijksverdedi gingsorganisatie-Toegepast Natuurkun dig Onderzoek) op de vlakte van Waals dorp te 's Gravenhage radiosignalen via de maan ontvangen. Deze signalen wer den uitgezonden door een Amerikaans militair station te Fort Mormouth in New Jersey. Deze zender, die werkt op een golflengte van 1.98 meter (15111 mega- herz) heeft een vermogen van 50 kilo watt, hetgeen voor deze frequentie zeer aanzienlijk is. Het signaal bestond uit een ongemodul eerde draaggolf. De draaggolf werd in Nederland redelijk goed ontvangen, zij het met geringe sterkteschommelingen (fading). De zendantenne in Fort Mormouth, een parabolische spiegel met een middellijn van 15 meter, was op de maan gericht, evenals de antenne van de Nederlandse ontvanger, een oude Duitse radarantenne, een parabolische spiegel met een door snede van 7.50 meter. Proeven van deze aard zijn in Amerika al vaker genomen, doch tot nu toe was men er in Nederland niet in geslaagd de sig nalen op te vangen. De resultaten van deze proef zijn van die aard, dat men het mogelijk acht om via de maan en met ge bruik van korte golven telexverbindingen over lange afstand tot stand te brengen. Bij normaal gebruik van deze korte golven kan men niet verder komen dan de hori zon, omdat deze radiogolven niet met het aardoppervlak meebuigen. De afstand, die bij de proef van van morgen werd overbrugd, bedroeg totaal ongeveer twee keer de afstand aarde- maan, ongeveer 760.000 kilometer. Bij dit experiment fungeerde de maan als spie gel voor de uitgezonden draaggolf. Ambrose Bierce: Vrouwen zouden nog aantrekkelijker zijn, indien een man in haar armen kon vallen zonder tegelijk ook in haar handen te vallen. Het zonnig weer der laatste dagen heeft een heel andere uitwerking op ons dan in overeenstemming is met de kalender. In de badplaatsen worden de strandstoelen naar buiten gehaald om geschilderd te worden. Ook is men druk bezig de ligstoelen opnieuw te overtrekken. Dat gebeurt allemaal alsof de temperatuur niet meer onder het vriespunt kan komen. Nu ja, het moet toch gebeuren en dus doet men het nu. Maar het roept zoveel ver langens wakker naar de zomer NEW YORK (UPI) De baby John Tavarez, die donderdag door een vrouw werd ontvoerd, is vandaag veilig en wel gevonden. De vrouw die ervan verdacht wordt hem ontvoerd te hebben wordt door de politie vastgehouden. Het kind was ernstig ver kouden toen het, in afwezigheid van de moeder die onder een voorwendsel uit haar huis was gelokt, door de vrouw die zich als „babysitter" beschikbaar had ge steld, werd meegenomen. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S gebied buitengewoon afwisselend is. De wintersportgangers staan hier niet minder dan vijftien bergbaantjes, ski liften en sledeliften ter beschikking. Er is zelfs 's winters een helikopter gestationeerd om skilopers, die ski- toeren in het hooggebergte willen maken, snel naar hun hooggelegen startplaats te brengen. Tot de grote jaarlijkse sportevenementen behoren de internationale wedstrijden in ski springen om de Montgomery-beker (Montgomery behoort tot de geregelde gasten van Gstaad), skispringwedstrij den bij avond, de grote Curlingweek, de Wispillen-Reuzenslalom en de ski wedstrijden, georganiseerd door de „Ski Club of Great Britain". Voor de genen, die niet aan wintersport doen, worden er in Gstaad 's winters meer dan tien kilometer wandelwegen be gaanbaar gehouden. De plaats ligt ook zeer zonnig: in januari bedraagt de ge middelde zonneschijnduur per dag zes tot zeven uur. Advertentie Show- en amusements-orkest O.I.V. JAN DOORNBOSCH, Reigerstraat 112 (Van onze correspondent in Rome) De Italiaanse regeringscrisis, die reeds enige lyd te voorzien was, is tenslotte ont staan door de houding van de linker vleu gel der sociaal-democraten, die menen dat na het socialistische partycongres te Na pels hun party niet langer kan deelnemen aan de regering, daar de christen-democra ten te weinig bereid zouden zün tot wer- kelijk ingrijpende sociale hervormingen. Het aftreden van de minister van Arbeid Vigorelli was tenslotte de druppel, die de emmer heeft doen overlopen. De regerings periode van Fanfani, 190 dagen lang, is uiterst moeilyk geweest en eigenlyk dreig de er vrywel voortdurend een crisis. De diepere oorzaak is te zoeken in de geringe homogeniteit van de christen-democrati sche party. Steeds weer dreigt zy te ver splinteren in verschillende groepen. Nu ook nog de sociaal-democratische partij door splitsing wordt bedreigd, is de toestand on houdbaar geworden. Het zal een werkelijke crisis worden, waarvan men onmogelijk kan zeggen, hoe zij tenslotte zal worden opgelost. Er is kans, dat Fanfani opnieuw wordt belast met het vormen van een regering, hetzij uit de twee partijen christen-democra ten en sociaal-democraten hetzij uitslui tend van christen-democraten. Ook een ge heel uit christen-democraten bestaande re gering met de vroegere minister-president Segni of wel met Gonella aan het hoofd behoort tot de mogelijkheden. Doch hoe de oplossing ook moge uitvallen, de toe komstige regering zal waarschijnlijk nog zwakker zijn dan die welke thans is ont bonden. Het lijkt waarschijnlijk, dat bin nen niet al te lange tijd tussentijdse ver kiezingen moeten worden uitgeschreven. De toestand in Italië is na het congres der socialisten geheel veranderd en in zekere zin voor de democratie gunstiger gewor den. Maar voor die democratie valt het zwaartepunt thans meer naar links dan bij de verkiezingen van het vorige jaar. Het geval was en men zal zich dus eerst aan de nieuwe toestand moeten aanpassen. De fout in Italië is niet, dat er teveel partijen zouden zijn, doch dat die partijen werken met een niet voldoende duidelijk program, zodat vele personen zich eigenlijk in groe peringen bevinden, waartoe zij geestelijk niet behoren. PARIJS (UPI) De Franse minister van Buitenlandse Zaken en premier Debré hebben met de Westduitse ambassadeur gesproken over de concentratie van de Duitse zware industrie. Minister Couve de Murville en premier Debré wezen, zo wordt vernomen, ambassadeur Von Blan- kenhorn erop dat de concentratie van de Duitse zware industrie, die ondanks de be perkende maatregelen, welke het gealli eerd bestuur na de tweede wereldoorlog afkondigde, wordt doorgevoerd, door de Franse regering met bezorgdheid wordt gadegeslagen. De dichte mist, die gistermiddag plotse ling opkwam, legde vrijwel het gehele scheepvaartverkeer in Zeeland stil. De veerdienst tussen Vlissingen en Breskens werd na zes uur stilgelegd. Van de tal loze passagiers, die in Vlissingen strand den heeft een aantal toch Breskens weten te bereiken, dankzij de Urker vissers die maandagmorgen waren teruggekeerd van hun verlofdagen op Urk. In het haring seizoen hebben zij de haven van Breskens als thuishaven. Een aantal Urkers en Tes- selaars, die de zondag in Breskens door brengen, haalt deze ploeg verlofgangers telkens in Vlissingen op. Ook gisteren was dit het geval. Talloze in Vlissingen ge strande passagiers maakten van de ge legenheid gebruik om met de vissers scheepjes over te varen, zodat soms een Urker of een Tesselaar met niet minder dan 70 a 80 man aan boord in de dikke mist verdween op weg naar Breskens. Volgens mededelingen van de Utrechtse Sterrenwacht zal woensdag op 28 januari de derde Russische kunstmaan twee maal overkomen. Eerst om 04.14 uur m.e.t. in het noordoosten op een hoogte van 50 gra den en daarna om 07.58 uur in het westen op een hoogte van 80 graden. De be wegingsrichting in beide gevallen is van noordwest naar zuidoost. Advertentie BARTEUORISSTR.' HAARLEM TEL. 13439 SUèDE DAMESJASJES IN KLEUREN Het dagelijks verbondsbestuur van het N.V.V. heeft naar het mededeelt, met grote verbazing kennis genomen van het feit, dat de regering, blijkens de brief van minister-president Beel aan de Sociaal- Economische Raad, geen beslissing heeft willen nemen ten aanzien van het een stemmige advies, dat deze raad met be trekking tot de arbeidstijdverkorting heeft uitgebracht. Deze verbazing is nog gegroeid door de motivering van de rege ring, dat een beslissing thans zou vooruit lopen op het advies omtrent de consumen tensubsidies en de huurprijzen, omdat ver korting van de arbeidsduur, op de wijze als door de S.E.R. voorgesteld, gevolgen zou hebben voor de loon- en produktie- kosten. Het dagelijks verbondsbestuur van het N.V.V. vraagt zich naar aanleiding van deze motivering met bezorgdheid af, of de regering wel met de nodige ernst kennis heeft genomen van het desbetreffende S.E.R.-advies. Het uitgangspunt van dit eenstemmige advies was immers, dat een geleidelijke verkorting van de arbeidstijd op de door de S.E.R. vermelde voorwaar den niet tot een verhoging van de produk- tiekosten, welke in een prijsstijging tot uit drukking komt, zou leiden. Het N.V V. wijst daarom de motivering van de regering als ondeugdelijk van de hand. Het herinnert eraan, dat in ver schillende bedrijfstakken de onderhande lingen over vernieuwing van de collectie ve arbeidsovereenkomst reeds lange tijd stagneren door het ontbreken van een re geringsbeslissing met betrekking tot de ar beidstijd. Het is het N.V.V. bekend, dat de vorige minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid een beslissing in vergevorderd stadium van voorbereiding had. Het komt het N.V.V. onbegrijpelijk voor, dat het tegenwoordige kabinet op basis van deze voorbereiding geen beslissing heeft kun nen nemen. Het N.V.V. wijst er met klem op, dat de thans gevolgde procedure tot grote ver traging moet leiden, omdat het S.E.R.-ad vies inzake het te voeren sociaal-econo misch beleid niet v r 1 mei verwacht kan worden en de nieuwe regering zich daarna nog op de inhoud van dit advies zal moeten beraden. Deze volkomen over bodige vertraging, aldus het verbondsbe stuur van het N.V.V., waarover op geen enkele wijze met het georganiseerde be drijfsleven is overlegd, moet in strijd met 's' lands belang worden geacht, omdat dientengevolge de sociale spanningen in sterke mate zullen groeien. Het N.V.V. dringt er dan ook met klem bij de regering op aan van de gevolgde procedure af te zien en op grond van het eenstemmig advies van de S.E.R. tot een beslissing te komen. Het spreekt als zijn mening uit, dat de S.E.R., indien hij de waarde van zijn uitgebracht advies met betrekking tot de arbeidstijdverkorting niet wil aantasten, goed zal doen de regering dienovereenkomstig te adviseren- K.A.B. stemt in met regeringstandpunt De voorzitter van de Katholieke Arbei ders Beweging, de heer J. A. Middelhuis heeft in een bijeenkomst van het K.V.P.- kader in Amsterdam naar aanleiding van deze verklaring van het N.V.V. gezegd, be grip te hebben voor het standpunt van mi nister Beel, omdat men de volgende re gering niet voor een voldongen feit kan plaatsen. De K.A.B. heeft dan ook geen behoefte om van deze brief veel ophef te maken. De K.A.B.-voorzitter zei „enige politiek" achter de N.V.V.-verklaring te bespeuren. Hij verklaarde dat met even veel recht de regering-Drees verweten kan worden dat zij het S.E.R.-advies over de arbeidstijdverkorting vijf maanden heeft laten liggen zonder er iets aan te doen. De afgetreden regering zou bovendien eerder nog aangevallen kunnen worden, zo zei hij, over de trage gang van zaken inzake de herziening van de loonpolitiek. De huidige straffe regelingen moeten toch langzamerhand wijken voor bedrijfs- taksgewijze verantwoordelijkheid. De bezitsvorming ligt de K.A.B. ook na aan het hart, aldus de heer Middelhuis. In de enorme investeringen, die voor het behoud van de werkgelegenheid verricht dienen te worden, zit een stuk loon van de arbeiders. Hij noemde het een klemmende opgave een oplossing te vinden voor het probleem hoe de werknemers hun aandeel in die investering in handen kunnen krij gen zonder het te consumeren. In de naas te toekomst zal dus veel aandacht moeten worden besteed aan de wijze waarop meer werknemers via aandelen- of effectenbe zit medeëigenaren van produktiegoederen gemaakt kunnen worden. Advertentie KARATSJI (Reuter-AFP) President Ajoeb Khan van Pakistan heeft zaterdag voorstellen bekendgemaakt om het bezit van bevloeid land tot 200 hectaren en van onbevloeid land tot 400 hectaren te beperk ken. Binnenkort zal dit plan tot wet wow den verheven.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1