Cairo laakt de Kroesjtsjev vermaning van aan Nasser Londen gelooft de herhaalde verzekeringen van Indonesië en bondig Nog dit jaar Atlas eskader strijdvaardig DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs VRIJDAG 30 JANUARI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 15 „Inmenging in interne V.A.R. -aa n gelegen heid' Mi nis ter McElroy: Eisenhower pleit voor hulp aan het buitenland Activiteit van Russisch blok neemt elk jaar toe Indonesië duldt geen blokkade-brekers Ontvoerde baby's dank zij voetafdrukken herkend GEEN AANVAL OP NIEUW GUINEA" Subandrio: „Nederlandse factor in Aziëis te verwaarlozen Opzienbarend moordproces in Hannover Twaalf jarig meisje als gangsterhulp afgericht Bondsdag akkoord met invoerrecht op kolen Verwarring Scheepvaart CAIRO (UPI) Het in Cairo verschij nende blad „AI Ahram" heeft de Sovjet- Unie beschuldigd van inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van de Verenigde Arabische Republiek. De hoofd redacteur van dit blad, Mohammed Ilas- sanein Heikal, is een persoonlijk vriend van president Nasser. Heikal baseert zijn beschuldiging op de uitlatingen van pre mier Kroesjtsjev op het congres van de communistische partij. Kroesjtsjev zou onder meer hebben verklaard: „Wij we ten dat Nasser geen communist is. In zijn land laat hij zelfs communisten gevangen zetten". „Al Ahram" betoogt, dat het optreden tegen communisten een zuiver binnen landse aangelegenheid van de Verenigde Arabische Republiek is. „Ook de Sovjet- Unie heeft de principes van de conferen tie van Bandung onderschreven, onder meer, dat elk land vrij is het sociale sys teem te kiezen, dat het wenst. Vreedza me coëxistentie tussen verschillende poli tieke en sociale systemen en niet-inmen- ging in de binnenlandse aangelegenheden van andere landen vormen een solide basis voor stabiele internationale betrekkin gen". „Al Ahram" heeft met name bezwaar tegen Kroes]tsjev's opmerking: „Als com munist geloof ik, dat het niet juist is com munisten ervan te beschuldigen de natio nale eenheid en inspanning te ondermij nen". „Dit zou dus betekenen dat communis ten onfeilbaar zijn", aldus „Al Ahram", dat hierbij wijst op de destalinisatiecam- pagne, hel optreden tegen de antipartij - groep, Beria en Zjukov. „Dit waren geen gewone communisten. Zij stonden aan de top van de communis tische hiërarchie. Niettemin heeft Kroesj- WASHINGTON (UPI) Tijdens een verklaring, die hij aflegde voor twee in gezamenlijke bijeenkomst zijnde subcom missies uit het Huis van Afgevaardigden, heeft de Amerikaanse minister van Defen sie, Neil McElroy, donderdag verklaard dat tegen juli van dit jaar een volledig en operationeel eskadron intercontinentale ra ketten aan de Amerikaanse westkust zal zijn opgesteld. Een eskader omvat ten minste tien raketten van het type „Atlas", die een actieradius van 9000 km hebben. Toen enkele leden van beide subcom missies hem pertinente vragen hadden ge steld, kwam minister McElroy tenslotte met de verklaring, dat de" Russische raket ten krachtiger motoren hëbbèn dan de Amerikaanse. Hij merkte daarbij op dat dit bij experimenten in de ruimte wel nut tig is, doch dat het verder weinig voor delen biedt. Gen. Thomas S. Power, hoofd van het strategisch luchtcommando, deed de ver rassende mededeling, dat zijn bommen werpers niet constant paraat worden ge houden om op te stijgen, zoals vaak ge meld is. De generaal zeide, dat hij graag voortdurend een aantal bommenwerpers in de lucht zou hebben. Het ligt niet aan hem dat dit niet het geval is. In kringen van het Pentagon, het militaire hoofd kwartier, wordt echter verklaard dat een steeds groter aantal „H-bommenwerpers" gereed staat om binnen een kwartier na dat alarm is geslagen op te stijgen. Voorts zijn voortdurend bommenwerpers in de lucht voor oefenvluchten en ze kunnen snel naar vijandelijke doelen gedirigeerd worden in geval van een aanval. WASHINGTON (AFP) President Eisenhower heeft in zijn halfjaarlijks ver slag over de hulpverlening aan het buiten land medegedeeld, dat het van groot be lang is, dat de industrielanden de econo mische expansie der onderontwikkelde landen vergemakkelijken. Hij onder streepte in het bijzonder de grote omvang die de economische penetratie der com munistische landen in de onderontwikkel de gebieden heeft aangenomen. Meer dan ooit, zo voegde hij hieraan toe, biedt ons programma van wederzijdse beveiliging het doelmatigste en meest economische middel tot bestrijding van deze laatste communistische manoeuvre. De president legde er in zijn rapport, dat betrekking heeft op de eerste helft van 1958, de nadruk op, dat tenminste 54 van de 64 hulpontvangende landen kunnen worden beschouwd als onderontwikkeld. Zuid-Korea en Vietnam behoren tot de landen, die de meeste Amerikaanse hulp ontvangen. Eisenhower beschreef deze landen als twee bastions die voortdurend zijn blootgesteld aan openlijke of vermom de agressie van de kant van hun commu nistische naburen. De Amerikaanse regering heeft volgens het rapport in het belastingjaar dat op 1 juli 1958 is geëindigd', nieuwe uitgaven ten bedrage van 3.3 miljard dollar bestemd voor de hulpverlening aan het buitenland met inbegrip van militaire hulp ten be drage van 1,9 miljard dollar. In dezelfde periode verstrekte het Russische blok aan de onderontwikkelde landen kredieten tot een totaal bedrag van 850 miljoen dollar. Sedert 1954 tot 1 juli 1958 heeft het Rus sische blok ruim twee miljard dollar aan kredieten en schenkingen voor de onder ontwikkelde landen uitgegeven. In 1958 verstrekte de Sovjet-Unie voor het eerst hulp aan Cevlon, Perzië en Pakistan. Van de totale hulp van het communistische blok negentig percent geconcentreerd op vijf landen: Afghanistan, de Verenigde Arabische Republiek, India, Indonesië en Joegoslavië. In 1958 waren 3.400 technici van het Russische blok uitgezonden naar zeventien landen. In 1957 bedroeg het aan tal uitgezonden technici 2.100. tsjev hen van afwijkingen beschuldigd", aldus het blad. „Heeft iemand in de Verenigde Arabi sche Republiek een mond open gedaan bij de val van Boelganin hoewel hij een ulti matum richtte tot de invasiestrijdkrach ten bij Suez?" „Communisten zijn niet on feilbaar, in Moskou nóch in Cairo. Wan neer een communist een fout begaat heeft niemand het recht zelfs uitsluitend woordelijk tussenbeide te komen". (Reuter'1 De Russische ambassadeur bij de Verenigde Arabische Republiek, Eugene Kisselcv, heeft op eigen verzoek een bespreking gehad met president Nas ser. Kisselev, die tijdens het afgelopen weekeinde een bezoek gebracht heeft aan Jemen, verklaarde, dat hij aldaar interes sante besprekingen heeft gevoerd over eco nomische aangelegenheden. BEIROET (AFP) De vraag waar Kja- lid Bagdasj, de algemene secretaris van de Syrische communistische partij, ver bleef, is thans opgelost. Hij blijkt aanwe zig te zijn op het congres van de Sovjet- Russische communistische partij in Mos kou. Omtrent Bagdasj deden uiteenlopen de geruchten de ronde sedert de autori teiten van de Verenigde Arabische Repu bliek maatregelen tegen de communisten in Syrië hadden genomen. SINGAPORE (UPI) Indonesië zal niet toestaan, dat schepen, die de blokka de verleden jaar hebben doorbroken, de wateren rondom Sumatra en Celebes bin nenvaren. Een woordvoerder van het In donesische consulaat te Singapore ver klaarde, dat zijn regering een „zwarte lijst" heeft opgemaakt van schepen, die met de opstandelingen handel hebben ge dreven. Deze en alle schepen van maat schappijen met Nederlands kapitaal, mo gen de Indonesische wateren niet bevaren. Aangenomen wordt dat alle K.P.M.-sche- pen onder dit verbod vallen, behalve die welke aan Chinese rederijen zijn verkocht. De nieuwe eigenaren moeten evenwel de Indonesische autoriteiten bevredigende verklaringen overleggen, dat zij niet na mens Nederlandse scheepvaartbelangen handelen. AMSTERDAM Bij beperkte omzetten was het Damrak aan de flauwe kant voor de internationale waarden. De aanleiding hiertoe waren de lagere slotkoersen uit Wallstreet, waar een behoorlijke koerscorrectie had plaats gevonden. Hierop hadden de Europese beurzen niet gerekend en zeker het Dam rak niet. De arbitrage had woensdag hier en daar wat stukken meegenomen met de bedoeling, deze met een winstje -in New York te kunnen slijten. Dit'is nie'Ugebeurd' en was dan ook oorzaak, dat de arbitrage er nu niets voor voelde de posities verder uit te breiden. Het publiek was in geringe mate over vrijwel de gehele linie aan de markt en dit was reeds voldoende om la gere koersen te bewerkstelligen. In de hoek van Kon. Olie was het uitermate rus tig en de koers bepaalde zich op ongeveer f 181,80 tegenover 186 als slotprijs van de vorige dag. Ook in de Philipshoek was het, vergeleken bij de vorige dagen, stil. De aandelen verloren ongeveer 5 punten terwijl ook de converteerbare obligaties een paar punten moesten prijsgeven. Uni lever kon zich op 467 handhaven maar dit betekende een koersverlies van ongeveer 8 percent. AKU verloor bij de opening op 284 vijf punten en in het verdere beursver- loop kwamen hierbij nog een tweetal pun ten. K.L.M. werd gevoelig lager op 120, ingevolge Wallstreet, geadviseerd. De vo rige prijs bedroeg 125,50. Met de hausse in de scheepvaartwaar den was het wel definitief afgelopen. Hol- land-Amerika Lijn moest opnieuw een paar punten prijsgeven terwijl ook de ove rige waarden in deze sector een veertje moesten laten. De omzetten waren zeer minimaal. Van de leidende cultures stond yooral Deli bij de opening onder druk waardoor de koers werd bepaald op I 149 tegen als vorige slotprijs 153,50. In het verdere beursverloop trok de koers aan tot 151,50. Amsterdam Rubber verloor ongeveer 3 en HVA 2 punten. Staatsfond sen waren kalm en op het niveau van woensdag. Van de lokale sector, hielden aandelen Verenigde Machinefabrieken zich goed. Het omwisselingsaanbod van deze waar den met de preferente en gewone aande len Beynes n.v. had op de koers geen in vloed. Op aandelen V.M.F. werd door een bekend commissie-huis nog eens extra de aandacht gevestigd. In aandelen Neder land Indonesië Steenkolen kwam op advies van het beursbestuur geen notering tot stand in verband met de tweede terugbe taling van 25 percent op de préferente en gewone aandelen. Bankaandelen werden doorgaans iets lager geadviseerd. Prolon gatie 3 percent. (ANP) NEW YORK De beurs absorbeerde vrij gemakkelijk een golf van winstnemingen en sloot hoger Na een licht onregelmatige opening kwam er steun los en tot laat in de beurs over heersten de koersstijgingen. Toen bracht een verkoopgolf het koersniveau beneden de hoogste dagwaarde. Vrijwel onmiddel lijk echter ontwikkelde zich nieuwe vraag en alle sectoren sloten met een stijgende tendens. Vrijwel alle koperwaarden boek ten winsten door hogere nationale en inter nationale prijzen. De electronische fondsen stegen dooreen genomen 1 tot 2 dollar. Lukens en Yo ingstown Sheet leidden, elk meer dan een dollar hoger, de staal sector. De chemische sector werd beheerst door Eastman Kodak, plus bijna 3 dollar, en Thickol, plus 3 dollar. Farmaceutische fondsen stegen 1 tot 2 dollar. Chrysler boekte laatbeurs een winst van 1 dollar in de vastere autosector. Bij de industriële waarden trokken de bandenfondsen de aandacht met winsten van onder andere 3 dollar. Cessna steeg 2 dollar in de vlieg tuigbouwsector en Westinghouse eveneens 2 dollar. Het industriegemiddelde kwam van 588,53 op 590,40, dat voor spoorwegen van 161,35 op 161,13 en dat voor openbare nutsbedrijven van 90,91 op 90,48. De aan- delenomzet daalde van 4.190.000 tot 3.470.000 Van de 1236 verhandelde fondsen sloten er 595 hoger en 416 lager. (UPI) De Parijse schilder Armand Dalian is bezig aan een schilderij van de Pont Neuf ,maar is door het hoge water tot een nogal ongebruikelijke opstelling gedwongen. Maar met het resultaat zal hij wellicht kunnen concurreren: er zijn genoeg schilderijen van de Pont Neuf, maar niet met zulk hoog water NEW YORK (UPI) Dat men de re cente ontvoeringsgevallen in New York zo vlot en bevredigend heeft weten op te los sen is te danken aan het feit dat van de gekidnapte baby's Chionchio en Tavarez voetafdrukken waren genomen in het zie kenhuis waarin de moeders waren beval len. In opdi-acht van het hof dat de ont voerder van de baby Lisa Rose Chionchio berechtte, heeft een jurist een wetsarti kel ontworpen dat men in de staatswet geving van New York wil zien opgenomen. Het houdt in dat men alle ziekenhuizen wil verplichten voetafdrukken te nemen van pas geboren baby's en vingerafdruk ken van de moeders om het risico van ontvoering tot het minimum te beperken. BURGERLIJKE STAND VAN LISSE GEBOREN: Francisca H. M., d. v. C. v. d. Aardweg en A. A. M. Möller; Adriana G., d. v. C. v. d. Velden en E. v. Dongen. OVERLEDEN: Margaretha M. Meyer, wed. Th. de Vos, 79 jaar. ONDERTROUWD: W. P. Wijnhout, Pel- kum (D.) en D. J. Meyer. GETROUWD: J. C. H. van Haaster, Noordwijkerhout en Th. M. Beijk; J. v. Voorst en P. J. v. d. Wetering, Haarlem mermeer. (Van onze correspondent in Londen) De eerste indruk in officiële kringen te Londen is, dat de onthullingen in de „Daily Mail" en „De Telegraaf" over een te verwachten Indonesische aanval op Nieuw Guinea op „onzin" berusten. Ten overvloede herinnert men te Londen aan de herhaalde verzekeringen van Indone sische zijde, dat er geen geweld tegen Nieuw Guinea zal worden gebruikt. Dr. Subandrio, de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, heeft op zijn op 19 november in Londen gehouden persconfe rentie na afloop van zijn besprekingen met premier Maomillan en minister Selwyn Lloyd duidelijk gezegd: „War does not pay". (Oorlog is een te hoge prijs oorlog werpt geen vruchten af). Verder herinnert men er te Londen aan dat president Su karno tijdens zijn tournee van enkele maanden geleden door Oost-Indonesië eveneens heeft verklaard, dat Indonesië geen geweld tegen Nieuw Guinea zal toe passen. Wij spraken verder nog met de heer Rono Dipoero, persattaché van de Indone sische ambassade te Londen. Hij vond het •artikel te; belachelijk om het m aanmerking te dóen komen voor enige officiële vérkla ring. „Indonesië weet maar al te goed, zo zei hij, dat een oorlog niet gelokaliseerd kan worden en onmiddellijk een interna tionale aangelegenheid wordt. Er zijn ook Indonesiërs", zo ging hij voort, „die als buitenstaanders onmiddellijk de indruk hebben gekregen, dat de Nederlandse re gering achter het gewraakte verhaal zit. die dit zou helpen hebben lancei-en omdat de reis van de heer Luns naar Londen geen succes zou hebben opgeleverd, zodat de pu- blikatie een poging wordt genoemd om de leverantie van de Britse marine-vliegtui gen aan Indonesië te verhinderen. Maar geruststellend gaf de heer Rono Dipoero ons de verzekering, dat de Indonesische regering natuurlijk wel beter weet. DJAKARTA (UPI) De burgemeester van Djakarta, Sudirjo, heeft gisteravond verklaard, dat het geld dat thans wordt ingezameld door het Bevrijdingsfonds voor West-Irian, zonodig gebruikt zal worden om wapens en schepen te kopen om de Nederlanders uit Nieuw-Guinea té ver drijven. Sudirjo zeide, dat er steeds meer geld binnenkomt en dat hoewel het normaal ge bruikt zou worden voor vreedzame doel einden, het zonodig besteed zal worden om schepen en wapens te kopen, om West- Irian weer onder gezag van Indonesië te brengen. Inmiddels heeft president Sukarno gis- Slotkoers Heden gisteren 13 45 ui 3-3V2fl/n Nederl. '47 92 92 3 Nedl. 1962'64 W'ln 96</,„ Woningbouw 6% 112 H 112% Pr. A'dam '56 I.. 88^ Pr. A'dam '56 II 97 Pr. A'dam '56 III 97 Pr. R'dam '52 I.. 93 Pr. R'dam '52 II.. 96 Pr. R'dam *57.... 106 A.K.U 282 Y, 283 Calvé Delft 449'/! 448 Van Gelder Zonen 221 221 K. N. Hoogovens 347 345 Nederl. Ford 230 231 N. Kabelfabriek. 336 336 gew.Philips Gloeil. 495 499 Pref.PhilipsGloeil. 218 Unilever (cert.).. 467% 466 Unilever (nieuwe) 457 456 Wilton Fyenoord. 212 212 Werf Gusto 155 155 Dordtsche Petrol. 733% 735 Kon. Petroleum f 181,80 f 182,20 Billiton 217'/? 217%, A'dam Rubber. 91 91 K.L.M f 120,20 1 120- Noll. Amer. Lijn 166 165 '/s K.N.S.M 161 158 N. Scheepv. Unie 142'/? 141 v. Nievelt Goudr. 135% 135 Phs. v. Ommeren 249 249 H.V.A 143% 145 Delimaatschappij f 150,80 1 131. Amsterd. Bank.. 263 264 Nat. Handelsbank 145 145 Med Handel Mij 20C Rott.erd. Bank.. 234 234 'wentsche Bank 210 Anaconda Copper 64% 65'/? Bethlehem Steel 51% 61 "S Steel 93"7Ib 94 General Motors.. 48?% 48% Shell Union 83 83% 24"/, 25 teravond in een redevoering verklaard dat de Indonesische revolutie niet kan worden voltrokken, politiek, economisch of sociaal, omdat West-Irian nog niet is teruggekeerd tot het gebied van de Re publiek Indonesië. Reuter) Volgens Antara heeft een woordvoerder van het Indonesische mi nisterie van Buitenlandse Zaken vrijdag gezegd weinig waarde te hechten aan de jongste besprekingen in Londen tussen de Engelse en Nederlandse ministers van Buitenlandse Zaken. (PIA) De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Subandrio heeft als zijn overtuiging uitgesproken, dat Enge land zijn belangen in Indonesië of in Azië in het algemeen niet afhankelijk zal stel len van de Nederlandse factor. „In wezen zijn de Nederlandse belangen in Indonesië of in Azië in het algemeen zeer gering, zo dat kan wórden gezegd, dat de Nederlandse factor van geen enkele betekenis is in het Aziatische vraagstuk. Aan de andere kant heeft Engeland grote belangen in Azië en Indonesië", aldus minister Subandrio. Minister Subandrio zeide van mening te zijn, dat de Nederlandse factor alleen van belang is in zaken belreffende het wes telijk halfrond, maar in zaken betreffende Aziatische landen, met inbegrip van Indo nesië, zal Engeland zeker zijn betrekkingen met de betrokken Aziatische landen zelf regelen. (Van onze correspondent in Bonn Te Hannover is een opzienbarend pro ces gevoerd tegen de 38-jarige beroeps- misdadiger Gerhard Popp en zijn acht tienjarige geliefde Inge Marchlowitz. Het meisje heeft als lokvogel dienst gedaan, opdat Popp kon moorden en beroven. Het pi'oces trok grote belangstelling, in het bij zonder, omdat is gebleken, dat Popp het meisje van klein kind af kende en haar heeft „afgericht". Op de achtergrond van dit proces staat nog een derde persoon, de 54-jarige Ewald Melzer, die men er van verdenkt de eigenlijke aanstichter te zijn geweest. Popp werd gisteravond tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. Inge moet zeven jaar doorbrengen in een speciale gevangenis voor jeugdige per sonen en Melzer werd tot viereneenhalf jaar gevangenisstraf verooi-deeld. Popp's misdadigersloopbaan begon in 1945, toen hij geallieerde treinen beroofde. Hij kwam in aanraking met de familie Marchlowitz, Inge was zeven jaar, toen Popp een verhouding met haar moeder aanging, gestolen levensmiddelen mee bracht en met pistolen oefende. Toen zij tien was, noemde Popp haar zijn „gang ster-bruid". Zij gehoorzaamde hem blin delings. In september 1956, zij was toen vijftien jaar oud, deed zij met Popp voor het eerst een overval op een winkel, waarbij Popp een echtpaar neerschoot; de buit was 200 mark. In december 1956 liet Inge zich door een 29-jarige zakenman mee nemen in zijn auto. Onderweg verzocht zij hem te stoppen om haar „vriendin" te laten meerijden. Die vriendin was de verklede Popp, die de zakenman met twee schoten vermoordde. Hetzelfde lot overkwam een maand later een 37-jarige Hamburgse ver tegenwoordiger. De buit bij deze twee moorden was respectievelijk 200 en 450 mark. Het meisje dat inmiddels zestien jaar was geworden, kreeg een kind en probeerde na Popp's arrestatie zelfmoord te plegen. Vaderlijke behandeling Inge werd door de president van de recht bank vaderlijk behandeld. Hij heeft verbo den foto's van het minderjarige meisje te maken. De enige antwoorden, die hij van haar kreeg waren evenwel „ja" of „neen". Popp verklaarde dat Melzer hem had aan gezet tot het plegen van inbraken en ook tot. ernstiger misdrijven had opgestookt, om „lijkvast" te worden... Melzer had hem aangeraden het bos in te gaan en de eerste de beste vreemde pardoes dood te schieten. Popp zei: „Dat wilde ik niet. Wanneer ik iemand zou doden, wil ik er ook winst uit slaan". Uit Melzer's vei-hoor bleek, dat hij twee kapperszaken heeft, een inkomen van 25.000 mark per jaar en een groot vermo gen aan bouwgrond. Hij heeft alles ont kend. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE De Westduitse bondsdag heeft vandaag goedgekeurd dat op de koleninvoer uit landen buiten de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal een invoerrecht zal worden geheven van 20 DM. per ton, voor zover deze invoer een grotere hoeveelheid omvat dan 5 miljoen ton per jaar. Het in voerrecht zal op 16 februari in werking treden en een jaar van kracht blijven. De voor die datum reeds ingevoerde kolen zullen in mindering worden gebracht van het vrije contingent van 5 miljoen ton. Tijdens het debat in de Bondsdag deel de gisteren minister Erhard mede dat de regering besloten had de aanbeveling van de Hoge Autoriteit van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal op te vol gen en het contingent aan kolen, inge voerd uit landen buiten de E.G.K.S. en dat vrij van het invoerrecht van 20 mark per ton zal zijn, te verhogen van 4,25 miljoen tot 5 miljoen ton Zes uur lang is gisteren in de Bondsdag over het kolenprcbleem gedebatteerd. Het stond toen al vast, dat er vandaag een meerderheid voor het regeringsvoorstel zou worden gevonden. Desondanks kan men niet zeggen dat de positie ten deze van de regering, en speciaal van prof. Er- hard, bijzonder sterk is. Wel legde de mi nister gisteren veel nadruk op het tijde lijke karakter van het koleninvoeri-echt, maar hij moest toch ook bekennen dat de Bondsrepubliek voorlopig niet veel te ver wachten heeft van andere energiebronnen. Pas in 1965 zal men in West-Duitsland ef fectief werkende atoomcentrales bezitten. Voorts is gebleken dat ook vele C.D.U.-le- den in feite tot Erhards tegenstanders be horen op het stuk van het koleninvoer- recht, dat men protectionistisch noemt. FOEOKOEOKA (Kyodo) De Rus sische ambassadeur in Japan, Fedoren- ko, is woensdagavond in een trein, waarmee hij door Kyoesjoe reisde, las tig gevallen door een dronken Japanse havenarbeider. De Japanner kwam de restauratiewagen, waar de ambassadeur m.et een tolk en een leider van de Rus sisch-Japanse vereniging zat, binnen en keerde de borden om. Hij werd door de spoorwegpolitie aangehouden. De beschonkene zou de ambassadeur voor een Amerikaan hebben aangezien. Het Japanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft de ambassadeur zijn verontschuldigingen aangeboden. OCCCCOODMCOCCCCCCCOCOOCOCCCOD Aagtedijk, 29 40 m. z.w. Cartagena n. Marseille. Aagtekerk, 29 460 m. z.z.o. Monrovia n. Kaapstad Aardijk, 29 v. Djibouti n. Belawan. Abbedijk, 29 320 m. o.n.o. Abaco n. Miami. Abida, 29 120 in. n.w. Port Au Prince n. N. York Acila, 29 v. Belfast te Ardrossan. Aegis, 29 100 m. n.o. San Miguel n. Curasao. Albireo, 29 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Aldabi, pass. 29 K. Sta. Marta Gr. n. Montevideo Algenib, 29 250 m. z.Z.w. St. Jago n. Rio de Jan Algol, 30 te Rio de Janeiro. Alioth, 29 425 m. n.n.o. St. Paulsrock n. L. Palm Alkaid, 29 te Bahia. Alkmaar, 29 v. Diego Suarez n. Mena Al Ahmadi Almdijk, 30 te New Orleans. Almkerk, 29 v. Genua n. Livorno. Alpherat. 29 te Santos verwacht v. Paranagua. Aludra, 29 v. Abadan n. Basrah. Ampenan, 30 te Saigon. Amsteldiep, 29 v." Adën-m-Madras. Amsteldijk, 29 v. Hamburg n. Rotterdam. Amstelsluis, 29 520 m. w.z.w. Cocos eil. n. Aden Amstelveen, 29 500 m. n.w. Perth n. Fremantle. Andijk, 29 te Antwerpen. Angolakust, 29 te Antwerpen. Antonia, 29 te Port Swettenham verwacht. Appingedijk, 29 v. New York n. Trinidad. Arendskerk, 29 310 m. w. Minicoy n. Aden. Argos, 28 te Rotterdam. Ariadne, 29 te IJmuiden. Artemis, 29 240 m. n.o. Barbados n. Londen. Asmidiske, 29 280 m. z.o. K. Sable n. Amsterdam Astrid Naess, 31 te Antwerpen verwacht. Axeldijk, 29 200 m. o.n.o. Porto Rico n. N. York Baarn, 29 te La Guaira. Bali, 29 v. Dabo n. Singapore. Banda, 29 800 m. n.w. Midway n. Nagoya Bantam, 29 v. Port Sudan n. Suez. Bengalen, 29 te Manilla. Bengkalis, 29 v. Singapore n. Bangkok. Beninkust, 29 te Freetown verwacht. Bennekom, 29 te Antwerpen v. Bremen. Billilton, 30 te Rastanura. Bonita, 29 390 m. n.w. Colon n. Guayaquil. Borneo, 29 130 m. w.n.w. Gibraltar n. Marseille. Boskoop, 29 v. Maracaibo n. Ciudad Bolivar. Breda, 28 280 m. n.w. Fayal n. Curasao. Calamares, 28 v. Los Angeles n. Balboa. Caltex Delft, pass. 29 Gibraltar n. Bahrein. Caltex Eindhoven, 29 120 m. w. Kp. Bougaroni naar Port Said. Caltex Nederland, 29 360 m. z.o. Yokohama naai San Francisco. Caltex Rotterdam, 29 v. Palermo n. New York. Camilla, verm. 30 v. Hamburg n. Good Hope. Carrillo, 28 150 m. z. Ciudad Trujilöl n. R'dam. Casamance, 29 130 m. n. Kp. Blanc n. Dakar. Charis, 29 v. Curasao n. Georgetown. Cinulia, 28 260 m. w.z.w. Galapagos n. Curasao. Cistula, 31 te Singapore verwacht v. Geelong. Cities Service Valley Forge, 29 500 mijl w.n.w Seychellen n. Philadelphia. Clavella, 5/2 te Cardon verwacht. Cleodora, 30 te Abadan verwacht. Colytto, 29 te Bremerhaven. Coolsingel, 29 v. Trinidad n. Philadelphia. Corilla, 6/2 te Cochin verwacht. Cradle of Lib., 29 300 m. o. Ph.delphia n. P. Said Crania, 28 900 m. z.w. Galapagos eil. n. Sydney. Dalerdijk, 29 te Newport Mon v. Londen. Delft, 29 v. Bachaquero n. Pta. Cardon. Diemerdijk, pass. 29 Porto Rico n. Southampton Dordrecht, 29 370 m. z.w. Landsend n. Liverpool Drente, 29 v. Genua n. Bilbao. Duivendijk, 30 te Seattle. Eemdijk, 29 500 m. n. Azoren n. Le Havre. Kernland, 28 v. Santos n. Angra Dos Reis. Eenhoorn, 30 te Limassol. Elizabeth B, 29 200 m. o. Jacksonville n. Houston Eos, 29 15 m. z.o. St. Vincent n. Gibraltar. Esso Nederland, 29 60 m. n.o. Finist. n. Fawley. Etrema, 29 v. Iskenderun n. Berre. Fravizo, 29 100 m. o.n.o. Istanbul n. Valencia. Friesland, 30 te Suez. Gaasterkerk, 29 240 m. z.o. Messina n. Genua. Gaasterland, 29 v. Amsterdam n. Bahia. Garoet, 29 180 m. o. Dondrahead n. Belawan. Gooiland, pass. 29 Madeira n. Buenos Aires. Graveland, 29 200 m. z.z.w. K. Verde n. L. Palmas. Groote Beer, 29 830 m. n.w. Walv.baai n. W'baai. Hathor, 29 v. Amsterdam n. Rotterdam. Heelsum, 31 te Le Havre verwacht. Heemskerk, 29 130 m. z.w. Brest n. Port Said. Helder, 29 v. Bariros n. Belize. Helena, 30 te San Jose Guatemala. Helicon, 29 v. Savannah n. Baltimore. Hera 29 270 m. o.n.o. Flores n. San Juan. Hersilia, 31 v. Hamburg te Antwerpen verwacht. Holendrecht, 29 250 m. w. Ouessant n. Hamburg Hoogkerk, 29 te Bremen v. Antwerpen. Houtman, 29 v. Mombasa n. Beira. Iberia, 29 50 m. n.n.o. Kp. Ortega! n. Dordrecht. Isis, 29 te La Guaira v. New Orleans. Jac. Verolme, 29 350 m. o. Savannah n. Ph.delphia Japara, 29 v. Port Swettenham n. Penang. Japara KRL, 29 v Port Swettenham n. Penang Jason, 29 te Norfolk verwacht. Java, 29 v. Napels n. Genua. Joseph Frering, 29 v. Monrovia n. IJmuiden. Jupiter, 28 v. Lattakia n. Rhodes. Kabylia, verm. 30 v. Helsingborg n. Rotterdam. Kalydon, 3/2 te Singapore verwacht. Kara, verm. 29 v. Rotterdam n. Donges. Karakorum, 90 m. o.n.o. Djibouti n. Djibouti. Karsik, 29 700 m. z.z.w. Mauritius n. Durban. Katelysia, 31 in Panamakanaal verw. n. Curacao. Kelletia, 3/2 te Calcutta verw., verm. n. Abadan. Kellia, 6/2 te Balikpapan verwacht. Kermia, verm. 30 v. Rotterdam n. Stockholm. Kertosono, 29 v. Piraeus n. Iskenderun. Khasiella, verm. 31 v. Berre n. Curacao. Kinderdijk, 29 380 m. o. Bermuda n. Antwcr Kloosterdijk, 29 180 m. n. Azoren n. Havana. Koningswaard, 29 400 m. w. Madeira n. Lav; Copionella, 4/2 te Buenos Aires verwacht. \oratia, 2/2 te Maracaibo verwacht. •Corenia. 29 te Curacao. <osicia. verm. 30 v. Rotterdam n. Hamble Kreeft, 29 v Rotterdam n. Narvik. Kylix, 29 v. Buenos Aires n. Bahia. Laagkerk, 30 te IJmuiden v. Port Said. Langkoeas, 29 660 m. o.z.o. K. Guardafui n. Aden Lekhaven, 29 te Buenos Aires. Burgemeester overleden. In de leef tijd van 57 jaar is in het Diaconessenhuis te Utrecht overleden de burgemeester van Stoutenburg en Leusden, de heer C. F. de Roo van Alderwerelt. Hij werd op 1 augus tus 1956 als burgemeester van Stoutenbui-g en Leusden geïnstalleerd. Daarvoor was hij wethouder en locoburgemeester van de inmiddels opgeheven gemeente Oudenrijn. Zomerhuisjes geplunderd. De rijks politie op Vlieland heeft een 50-jarige man en zijn 30-jarige stiefzoon uit Wolvega aangehouden, die de laatste anderhalf jaar grote partijen goederen hebben gestolen uit zomerhuizen en hotels, onder andere dekens, lakens, bestek, serviezen, slopen en etenswaren, badpakken, hout, gereedschap pen en fietsen. Hij wist het niet. De tweede machinist van het motorschip „Trias Trader" uit Rot terdam is in Londen veroordeeld tot dui zend pond boete of zes maanden gevange nis wegens een poging 483 horloges Enge land binnen te smokkelen. Hij verdedigde zich door te zeggen, dat hij niet wist, dat er horloges in het pak zaten dat. hij voor honderd gulden voor iemand in Rotter dam naar Engeland moest brengen. Honderdvierjarige overleden. Heden morgen is de oudste inwoonster van Soest, mevrouw J. Westra-Dijkstra, in de leeftijd van 104 jaar overleden. Op 22 december 1958 vierde zij haar laatste verjaardag. Lemsterkerk, pass. 29 Gibraltar n. Hamburg. Leopoldskerk, 29 200 m. z.w. Kuria Muria eiland naar Perzische Golf. Leuvekerk, 29 120 m. o. Syracuse n. Port Said. Lissekerk, 29 95 m. o.n.o. Pt. Sudan n. Bahrein. Loosdrecht, 30 te Suez. Lombok, 29 v. East-London n. Durban. Loppersum, 29 te Amsterdam. Lutterkerk, 29 te Suez. Maas, 29 v. Tanger n. Algiers. Maasdam, 29 te Cristobal. Maashaven, 29 100 m. z.z.o. Recife n. Las Palmas. Maetsuycker, 29 Java gepass. n. Fretnantle. Mariekerk, 30 te Marseille. Mataram, pass. 29 Ouesant n. New Orleans. Maureen, 29 820 m. w. Landsend n. Key West. Meerdrecht, pass. 29 Key West n. Port Arthur. Memnon, 29 v. Puerto Cabello n. Maracaibo. Merwede, 29 140 m. z.z.w. Ouessant n. Londen. Merwelloyd, 29 v. Mostaganem n. Genua. Molenkerk, 29 220 m. z.w. Mogadiscio n. Mombasa. Moordrecht, 29 125 m. w.n.w. Djeddah n. Mena. Mijdrecht, 29 120 m. w. Algiers n. Mena. Munttoren, 29 35 m. o. Malta n. Eastham. Musilloyd, 30 te Genua. Mylady, 29 v. Kiel n. Las Palmas. Naess Lion, 29 240 m. n.n.o. Bermuda n. Mena. Nestor, 29 geankerd 10 m. n. Northforeland. Noordwijk. 29 v. IJmuiden n. Monrovia. Nw. Holland, 29 te Adelaide verw. v. Melbourne. Oberon, 30 te Auxcayes. Oldekerk, 29 170 m. z.o. K. Guardafui n. Madras. Omala, 29 te Hammerfest verwacht. Ondina, 29 160 m. z.w. Miri n. Pulusambu. Oranje Nassau, 29 te La Guaira v. Port of Spain. Orestes, 29 300 m. o.n.o. Flores n. Antwerpen. Orion, 29 120 m. z.z.w. westp. Kreta n. Alexandrië. Ossendrecht, 29 225 m. z.z.o. Sable Isl. n. Antw. Ovula, 29 te Saigon. Papendrecht, 29 in Kielerkanaal. Parkhaven, 29 v. Antwerpen n. Las Palmas. Peperkust, 28 v. Le Havre n. Amsterdam. Perna, 29 5 5m. z. Colombo n. Abadan. P. G. Thulin, pass. 29 Cuba n. Philadelphia. Philine, verm. 31 v. Philadelphia n. Cardon. Polydorus, 29 te Semarang verw. v. Balikpapan. Poseidon, 30 te Mobile. Prins der Nederl., 29 830 m. z.w. Az. n. Plymouth. Prins Frederik Hendrik. 29 te Glasgow verwacht. Prins Frederik Willem, 31 te Rotterdam verwacht. Pr. Joh. Will. Friso, 29 30 m. z.w. Ouess. n. Antw. Pr. will. v. Or., 29 800 m. w. Scillys n. Le Havre. Prins Willem IV, 29 te Malaga. Pygmalion, 28 v. Cartagena n. Christobal. Rempang, 29 v. Cadiz n. Antwerpen. Ridderkerk. 29 te Chalna. ..Rijndam,, 29 v. Southampton n. Cobh. Koebiah, 29 v. Hamburg h. Bremen. Sabang, 29 250 m. z. Akyab ff."'Singapore. Salatiga, 29 v. Bahrein ri. Kuwait. Saloum, 29 te Nantes. Samarinda, 29 te Mombasa v. Tanga. Sarangan, 29 400 m. o.n.o. Paramaribo n. K'stad. Schelpwijk, 29 600 m. z.w. Ouess. n. Rotterdam. Senegalkust, 29 v. Bordeaux n. Dakar. Sibajak. 28 v. Singapore n. Aden. Sloterdijk, 29 400 m. w. Ierland n. New York. Soestdijk, 28 te Baltimore. Solon, 28 v. Philadelphia n. New York. Somelsdijk. 29 te Rotterdam verwacht. Stad Alkmaar, 29 285 m. o. K. Canaveral n. R'dam. Stad Amsterdam. 29 120 m. n.n.o. Finist. n. IJmuid. Stad Arnhem. 29 35 m. w. Casquets n. IJmuiden. Stad Delft, 29 180 m. z.w. L'end n. Golf v. Mexico. Stad Gouda, 30 te Baltimore. Stad Haarlem, 29 v. Freetown n. IJmuiden. Stad Rotterdam, 29 160 m. n.n.o. L. Palm. n. Pepel. Stad Utrecht, 29 480 m. n.n.w. Flores n. H. Roads. Stanvac Benakat, 30 te Saigon verwacht. Stanvac Ogan. 29 200 m. w.z.w. Pontianak naar Jesselton. Statendam, 29 v. Walvisbaai n. Kaapstad. Slatensingel. 29 20 m. z. Portlandbill n. R'dam. Statue of Liberty, 28 v. Ph.delphia n. Perz. Golf. Stentor, 30 te Maracaibo. Steven, 29 te Leixoes. Straat Bali, 30 te Kaapstad. Straat Johore, 29 v. Probolingo n. Brisbane. Straat Lombok, 29 v. Adelaide n Fremantle. Straat Madura, 30 te Melbourne. Straat Magelhaen, 30 t.e Nagoya v. Yokohama. Straat Mozambique, 29 v. Mauritius n. L. Mrques. Straat. Singapore, 30 te Durban. Straat Torres, 30 te Bombay. Sumatra, 30 te Tandjong Priok. Tabinta. 29 135 m. o.z.o. Socotra n. Cochin. Tahama, 29 35 m. z.w. Finisterre n. Isle of Grain. Taria, 29 345 m. z.w. Kp. Valsche n. Balikpapan. Ternale, verm. 29 v. Antwerpen n. Rotterdam. Thelidomus. 29 te Trinidad v. Boston. Themis, 29 v. Aruba n. Port of Spain. Theobaldius, 29 v. Aruba n. Boston. Tiba, 29 te Rotterdam verwacht. Tiberius, 29 te Amsterdam. Tibia, 29 55 m. z. Kp. Goede Hoop n. Curacao. T.iinegara, 29 540 m. z.w. Hongkong n. Hongkong. Tjipanas. 29 180 m. o. Mombasa n. Mombasa. Tjipondok, 29 70 m. n.o. K. Bojeador n. Yokohama. Trajanus, 28 200 m. z.w. Flores n. St. Lucia. Triton, 29 te New Orleans. Tweelingen, 29 190 m. z.w. Scillys n. Pto. Ordaz. Utrecht. 29 v. Tandjong Priok n. Tegal. Van Cloon, 30 te Suva v. Singapore. Van der Hagen, 29 v. Singapore n. Kaapstad. Van Heemskerk. 29 nog steeds ten anker buiten Port Harcourt, 31 of 1/2 naar binnen. Van Spilbergen, 29 35 m. o. Sabang, 30 te Penang. Vasum, 29 60 m. n.n.w. Alexandrië n. Mena. v. waerwijck, 29 460 m. z.w. Hongkong n H'kong. Vivijjara, 29 170 m. n.o. Bengha/.i n. Lavera. Vlist. 29 390 m. z.o. Kp. Race n. Rotterdam. Waal, 30 te Bremen verwacht v. Hamburg. Waiwerang, 1/2 te Sandakan verw. v. Hongkong. Waterman, 29 v. Aden n. Suez. Westerdam, 29 950 m. w. Landsend n. Rotterdam. Westertoren, 30 v. Curacao n. Bachaquero. Westland, 29 150 m. w.n.w. K.Blanco n. Montevideo Wieldrecht, 29 te Puerto La Cruz. Witmarsum. 29 138 m. n.n.o. Flores n. Hamilton. Woensdrecht. 30 te Curacao. Woltersum, 29 v. Corpus Christi n. Jacksonville. Wonogiri. 29 v. Bombay n. Damman. Wonorato, 29 v. San Francisco n. Portland. Wonosari, 29 400 m. w. St. Vincent n. Halifax. Zuiderkruis, 2.9 v. Suez te Aden verwacht. SLEEPVAART Barcntsz Zee, 28 v. Sheerness n. Le Havre. Blankenburg, 28 v. Maassluis n. Shields Engeland. Clyde, 30 750 m. o. Bermudas n. Arabische Golf. Cycloop. 30 v. New Orleans te Port Said. Friesland, 30 720 m. w. Nicaragua n. Maracaibo. Hudson. 28 v. Sheerness n. Le Havre. Number. 30 150 m. w. K. Finisterre n Maracaibo. Loire, 30 160 m. z.z.o. Kp. Canaveral n. Arab. G. Noordzee. 28 v. Rotterdam n. Shields Engeland. Poolzee, 30 150 m. w. Kp Finisterre n Maracaibo. Schelde, 28 te Hoek van Holland. Simson. 29 terug n. IJmuiden uit zee Titan. 30 150 m. w. Gibraltar n. Gibraltar. Tyne. 30 100 m. n.o. Trinidad n. Trinidad. Witte Zee, 30 80 m. w. Kp. Finist. n. Paramaribo. KLEINE VAART Alcetas, 23 v. Limassol n. Valencia. Ardeas, 28 te Hamburg n. Amsterdam. Atlas, 29 v. Rijeka n. Bari. Badbo, 29 op Thames n. Londen v Rotterdam. Bab T. 29 5 m. z. Sandhammarn n Zaandam. Bloemgracht. 29 dw. IJmuiden n Abö. Elsa. 27 te Bayonne v. Swansea. Fievo. 29 ten anke dw. IJmuiden n Amsterdam Jcost. 27 v. Visby n Mantvluoto. Kaap St. Vincent. 28 te Amsterdam v. Zaandam. Lucas Bols I, 29 60 m z.w. Ouessant n Goole. Lucas Bols II. pass. 2;i exel n Amsterdam. I.i.nbaansgiacht, 29 dw Vlieland n. Amsterdam. Nctta. 29 50 m. n.w. Kp. S Antonio n Burriana. Pavo, 27 v. Norköping n Zaandam. Plato, 29 30 m. n.o. Kp. Villano n. Antwerpen Ponza, 29 dw. Vlieland n. Zaandam. Quo Vadis. pass. 29 Goeree n Amsterdam. Thaletas. 29 10 m. o. Gibraltar n. Piraeus

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11