Uitgaan in Haarlem Puim en Doppie zonder kringen Het huis der conflicten I. KAN n Agenda voor Haarlem Laatste dag opruiming 11 Weer wat wijzer Politieke zendtijd De radio geeft zaterdag T elevisieprogramma LEZEN EN LATEN LEZEN Tweehonderd jaar hard draverij Santpoort en omstreken inwrijven laten drogen afborstelen DOOR IRIS BROMIGE V riendendienst Prof. A. de Jong comman deur Oranje Nassau VRIJDAG 30 JANUARI 1 959 Kleine wetenswaardigheden, die men evengoed niet zou behoeven te vernemen, doch die op een zo prettige manier werden geserveerd dat het toch geen verloren avond was ziedaar een samenvatting van wat de K.R.O. gisteren maakte van zijn televisieavondje, dat overigens begon met een flink stuk K.V.P.-propaganda. Weet u wat een Tortilla Espagnole is? Geen dans, geen kledingstuk en geen bloedig duel, doch een boere-omelet volgens Spaanse wijs bereid. Dat liet Jos van Loon kers vers terug van Ibiza, de kijkers zien en ongetwijfeld eet men vandaag hier en daar in televisiegezinnen een tortilla. Vergeet vooral het druppeltje citroen in de melk niet Ritmeester Gruppelaar geniet de repu tatie van niet buiten paarden te kunnen. Als hij ziek is kan het niet anders, maar dan nog neemt hij paardemiddelen in. Hij liet de kijkers wijzer worden aangaande springparcoursen en strafpunten in een Haagse manege. En dan was er nog een enigszins stijf praatje over de komende, expeditie naar Nieuw Guinea, waarbij prof. dr. H J. Lam, dr. I. D. Brongersma en kapitein-luitenant ter zee vlieger G. F. Venema de droge vraagjes van de informator Theo Droog plezierig beantwoordden. De heer Vene ma wilde ons doen geloven dat de rivier de Digoel van de kust naar het hoogge bergte stroomt en eindigt op een hoge top maar daar in het verre tropenlana is nu eenmaal alles anders, dus misschien heeft hij nog gelijk ook. Beeldschermer Advertentie Radio- in elke prijs 'n klasse beter! De staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft besloten aan democratische politieke partijen en groe peringen, welke in tenminste negen van de achttien kieskringen kandidatenlijsten hebben ingediend met het oog op de op 12 maart te houden verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in dien zij dat wensen enige keren zend tijd toe te kennen, zowel voor de radio als voor de televisie gedurende een periode van eenentwintig dagen voorafgaande aan de verkiezingen. Voor wat betreft de radio zal geduren de genoemde periode een partij of groe pering als bovenbedoeld in de gelegen heid worden gesteld per week een .verkie zingstoespraak van vijftien minuten te hou den. Voor wat betreft de televisie zullen gedu rende genoemde termijn per week zeven minuten worden toegekend. De televisie zendtijd zal uitsluitend mogen worden aangewend voor een zogenaamde „life- uitzending" van gesproken woord, dus voor een redevoering of een samenspraak. Het thans voor televisie zendtijd beschik bare aantal uren zal in bovengenoemde pe riode worden uitgebreid met de tijd beno digd voor deze politieke uitzendingen. Zodra bekend is welke van bovenbedoel de democratische politieke partijen en groe peringen gebruik wensen te maken van deze regeling zal door de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen nadat advies van de radioraad is ingewonnen een zendschema worden vastgesteld zowel voor de radio als voor de televisie. Deze zendschema's, alsmede de nadere voorwaarden welke aan deze uit zendingen zullen worden gesteld, zullen zo spoedig mogelijk worden gepubliceerd. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 Nationaal programma. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. (9.35 Waterst.). VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 Voorde vrouw. 10.45 Caba ret. 11.15 Buitenl. weekoverz. 11.30 Twee pianos 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Hammondorgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte rnuz. 13.40 Sportnieuws. 14.05 Voor de jeugd. 14.40 Concertgebouworkest en solist. 15.10 Van de wieg lot het graf, caus. 15.25 Verkiezingscongres van de P v d.A. 16.20 Kinderkoor. 16.40 Boekbespr. 17.00 Gram. 17.15 Weekjourn. 17.45 Gram. en rep. Europese schaatskampioensch. in Zweden. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Lichte muz. 18.35 Muziek- kiosk. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Machten en mensen, caus. 19.55 Deze week, caus. Nationaal program ma: 20.00 Nieuws. 20.05 Gelukwensen. 20.15 Ge- var. progr. 21.45 Gram. 22.00 21 jaar in 21 minu ten, klankb. 22.21 Instr. trio. 22.50 Toespr. 23.00 Nieuws. 23.15 Lichte muz. 23.50—24.00 Dagsluiting. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 KRO. 20.00—24.00 Nationaal programma. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvr. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13 00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.45 Voor de kinderen. 14.00 Voor de jeugd. 14.10 Man nenkoor. 14.40 Gram. 14.45 Kroniek van letteren en kunsten. 15.20 Lichte muziek. 15.40 Boekbespr. 15.50 Gregoriaanse zangen. 16.20 Voor de jeugd. 16.50 Gram. 17.00 Engelse les. 17.20 Promenade- crk en sol. 18.00 Journ. weekoverz. 18.10 Strijk orkest. 18.30 Voor de jeugd. 18.45 Van klanten en wanten weten, vragenbeantw. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Lichtbaken, causerie. 19.40 Gram. 19.45 Europese schaatskampioenschappen te Goteborg (Zweden). 20.00—24.00 Nationaal programma t.g.v. de verjaardag van H.K.H. Prinses Beatrix: Zie Hilversum I. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gesproken ape ritief 12.45 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Radio-alma nak. 14.30 Radiojournaal. 15.00 Accordeonrecital. 15 15 Gram. 15.45 Accordeonrecital (verv.). 16.00 Gram. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Dag klapper en lit. kal. 17.20 Liturgische zangen. 17.30 Gram 18.00 Idem. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nieuws. 19 40 Gram. 20.00 Klankbeeld. 21.00 Gram. 21.15 Amus.ork. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogr. 23.00 Nieuws. 23.05-24.00 Gram. VOOR ZATERDAG VARA: 17.00—17.40 Voor de kinderen. NTS: 19.30 —19.45 Nationaal progr.: Filmprogr. 19.45 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.05 Weekendshow. 20.55 Documentaire film. 21.20—22.00 Quizprogr. NTS: 22.00- 23.10 Eurovisie: Italiaans song festival te San Remo. MUZIEK Zaterdag 31 januari, Bethelkerk, 20.15 uur: De organist Feike Asma geeft in samen werking met de zangkoren „Con Amore", Luctor et Emergo en Haarlem-Noord een concert. Het programma omvat wer ken van onder meer Zwart, Widor en Salomé. Zondag 1 februari, Frans Halsmuseum, 15 uur: zondagmiddagconcert op grammo foonplaten. Het programma bestaat on der meer uit werken van Tsjaikofsky, Debussy en Orff. Maandag 2 februari. Grote Kerk, 15.30 16.30 uur: Beiaardbespeling door Arie Peters. Het programma wordt pas op de dag van uitvoering bekend gemaakt. Dinsdag 3 februari, Concertgebouw, 20.15 uur: Het Noordhollands Philharmonisch Orkest geeft onder leiding van Henri Arens het zesde concert in de serie D. Solisten zijn: Piet Kee (orgel) en Jacob Krachmalnick (viool). Het programma omvat werken van Handel, Brahms en Landré. Woensdag 4 februari, Concertgebouw, 19.15 uur: In het jaarlijkse Interscholaire Jeugdtoernooi geven leerlingen van het voortgezet en middelbaar onderwijs in Haarlem en omstreken demonstraties van muziek en zang, solistisch en in kleine en grote ensembles. Donderdag 5 februari, Concertgebouw, 20 uur: De Koninklijke liedertafel „Zang en Vriendschap" geeft onder leiding van Jack P. Looij en met medewerking van de Nederlandse Handelvereniging, de Utrechtse oratoriumvereniging en de or ganist Albert de Klerk een uitvoering van „Israel in Egypt" van Handel. Solis ten in dit programma zijn Heieen Ver- kleij, Aafje Heynis en Arjan Blanken. Vrijdag 6 februari, Grote Kerk, 11.3012.30 uur: De beiaardier Arie Peters geeft een concert. Composities van Timmermans en een aantal bekende vaderlandse lied jes staan op het programma. TONEEL Zaterdag 31 januari, Stadsschouwburg, 20 uur: Onder auspiciën van de Haarlemse vereniging Maatschappelijke zorg voor zieken geeft de toneelgroep „Ensemble" een voorstelling van „De roof van de gordel" van Benn Levy onder regie van Jan Retèl. De voornaamste rollen worden vertolkt door Rie Gilhuys, Lo van Hens- bergen en Andrea Domburg. De verta ling is van Alfred Pleiter. Johan Greter ontwierp de decors. Zondag 1 februari, Stadsschouwburg, 20 uur: „De getemde feeks" van William Shakespeare wordt in de vertaling van mr. Onno van den Berg opgevoerd door het zuidelijk toneel „Ensemble" met Jan Retèl en Mies Hagens in de voornaamste rollen. Regie en decors van Michael War re. Maandag 2 februari, Stadsschouwburg, 20 uur: Onder auspiciën van de Volksuni versiteit voor Haarlem en omstreken brengen Wim Kan en Corry Vonk enige liedjes en conférences ten gehore uit „Engelen en Spoken" en andere A.B.C.- nummers, met medewerking van de goo chelaar Fred Kaps. Vrydag 6 februari. Stadsschouwburg, 20 uur: De Hoofdstad Operette geeft een voorstelling van „Zwei Herzen in Drei- vierteltakt" van Robert Stolz met mede werking van onder anderen Lizzi Schöf- mann, Herman Valsner, Claire Clairy, Fritz Steiner en regisseur Otto Aurich. AMATEURTONEEL Maandag 2 februari, Minervatheater, 20 uur: „Leerlingen van Sancta Maria geven een voorstelling van „Mars en Venus" van Anton Coolen. Deze voorstelling wordt op 3 februari herhaald. Dinsdag 3 februari, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelvereniging „Thalia" met „Boemerang". Deze voorstelling wordt op 4 februari herhaald. Donderdag 5 februari, Stadsschouwburg, 20 uur: De „Kennemer Kunstkring" geeft een voorstelling van „Mensen rond de havens" van Jack Bess. Vrydag 6 februari, aula Mendel-college, 20 uur: Leerlingen van het Mendel-col lege geven een voorstelling van „De on schuldige" van Fritz Hochwalder. Deze voorstelling wordt op 7 en 8 februari herhaald. VOLKSUNIVERSITEIT Zondag 1 februari, Frans Halsmuseum, 15 uur: De heer Moolenijzer leidt het zon dagmiddagconcert in, dat bestaat uit Vierde Symfonie van Tsjaikofsky, Nuages et Fêtes van Debussy en de opera „Der Mond" van Carl Orff. Maandag 2 februari, Stadsschouwburg, 20 uur: Cabaretavond (zie onder Toneel). Dinsdag 3 februari, Concertgebouw, 15.30 uur: De toonkunstenaar Paul Chr. van Westering houdt een inleiding tot het N.Ph.O.-concert. Donderdag 5 februari, Coornhertlyceum, 20 uur: De heer L. H. H. Schutte ver volgt zijn cursus „Teken naar levend model". Vrijdag 6 februari, Minerva-theater, 20 u.: Dr. J. M. Lodewijks houdt zijn tweede voordracht over „Van woestijn naar eeuwig ijs". DIVERSEN Maandag 2 februari, Concertgebouw, 20 u.: De K.R.O.-revue ,,'t Zit in de lucht" met onder anderen Toby Rix, Harry Boda, Christine Spierenburg en Nol Kieviets. Lijst van door de Stadsbibliotheek aangeschafte boeken Romans: Arnau, Hollywood na middernacht; Baum, Ballerina (Nederlands); Cronin, Het Noor derlicht; Dostojewski. Verzamelde werken, dl. 9. De gebroeders Karamazow; Pauwels, Ambtsge heim; Baum, Ballerina (Engels); Dickson. Fear is the same: Durrell, Mountolive; Mallet-Joris, l'Fmpire celeste; Tecchi, I villaturi. Ontwikkelingsboekcnvan Deusen, Filosofische oriëntatie; Mensen testen; Debroey. Wij, melaat sen; Wissels, Ramaer en de Haas, Het Europa en de 6: Kamphuisen, De collectieve en de indivi duele arbeidsovereenkomst; West, Kinderen van de zon; Groot, Het mysterie van de tijd: Pesson, De wereld der insekten; Rust, Moederschap zon der vrees; Huizinga, Vraagbaak voor de denk sport (leeszaal) Bruinsma, Practische robot scha kelingen; Mironow, Hollands-Russisch woorden boek (Leeszaal): de Beauvoir, Mémoires d'une jeune fille rangée; Hourdin, Francjoise Sagan vraagt een antwoord; Pascoli, Poësie (Italiaanse gedichten); Verwijs, Bloemlezing uit de Middel- nederlandsche dichtwerken, dl. 2 en 3: Vriesland, Onderzoek en vertoog, dl. 2; Pession, Gulielmo Marconi: Uilenberg, Uit 't oude kabinet, de bo venste lade: Bouwmeester, Louis Bouwmeester, de liefste vader en mijn beste vrindje: Herzberg, Sauls dood; Hanlo, Verzamelde gedichten. Een scène uit „De roof van de gordel waarvan de toneelgroep Ensemble zaterdag 31 januari een voorstelling geeft in de Haarlemse schouwburg. Op de foto ziet men op de voorgrond Rie Gilhuys en Andrea Domburg, links Lo van Hensbergen. Maandag 2 februari, Gebouw „Bethel", 20 uur: Vertoning van de film „De kinder rechter grijpt in". Deze film wordt nog- eens vertoond op woensdag 4 februari in gebouw „Rehoboth" in Bennebroek. Dinsdag 3 februari, St. Bavo, 20 uur: Cul turele avond voor de K.A.B. kring-oost, waaraan ondermeer medewerking wordt verleend door het dameskoor „Clematis" onder leiding van Anny Bonarius en de r.-k. dansgroep „Marijke". Woensdag 4 februari, Minerva-theater, 14 uur: Het Nederlands marionettentheater geeft onder leiding van Bert Brugman een voorstelling van „De dappere Dodo". Woensdag 4 februari, Minerva-theater, 20.15 uur: „Rigoletto" van Verdi wordt opgevoerd door het Nederlands mario nettentheater met mechanisch gerepro duceerde zang en muziek door solisten en orkest van de Scala in Milaan. Donderdag 5 februari, „De Leeuwerik", 20 uur: Voor de afdelingen Haarlem van Wereldfederalisten Beweging en de Stichting Anti-Atoombomactie wordt de film „Along Japanese highroads" ge draaid. Vrijdag 6 februari, kapel Nieuw-Vreden- hof, 20 uur: Voor bijzonder kerkewerk van de Nederlandse Hervormde ge meente in Heemstede spreekt de heer Pierre Janssen over „Ontmoetingen met de gouden eeuw". Vrijdag 6 februari, Brinkmann, 20 uur: dr. B. M. I. Delfgaauw houdt voor de Ken- nemer Kring voor Wijsbegeerte een lezing over „Het moderne leven als drei ging en opgave". FILMVOORSTELLINGEN Zondag 1 februari, Studiotheater 11 uur: Een reprise van de film „Afrikaanse leeuw". Zondag 1 februari, Lidotheater, 11 uur: Vertoning van de expeditiefilm „De groene hel". Zondag 1 februari, Rembrandttheater, 11 uur: Nogmaals wordt de kleurenfilm „Zwerftochten door Spanje" vertoond. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de zestiende eeuw tot heden. Onder meer de meesterwerken van Frans Hals. Het museum is geopend op werkdagen van 10—15 uur en op zon en feestdagen van 1315 uur. Na het avontuur met de vriendelijke landloper, waar ze eerst zo bang voor waren, kregen Pum en Doppie een paar rustige vakantiedagen met mooi weer. Het zonnetje stond de hele dag boven het bos en het was nu en dan behoorlijk warm. Ze lagen op hun gemak op een rustig plekje te zonnen, maar op den duur kregen ze het daar toch wel erg warm van. „Laten we wat gaan zwemmen in de beek, zeg!", stelde Doppie voor. 8485 Nationale kampioenschappen De harddraverijvereniging „Santpoort en omstreken" zal dit jaar haar tweehonderd jarig bestaan vieren met een feestweek, die 31 juli begint. Behalve de gebruikelijke feesten ringrijderijen, wielerwedstrijd en lunapark is het bestuur van de jubilerende en oudste vereniging van Vel- sen er in geslaagd een nationaal concours hippique te organiseren. Tevens zal er tijdens de Santpoortse feestweek een Ne derlands wielerkampioenschap op de korte baan worden georganiseerd. De beste rijders van Nederland zullen ditmaal dus in Santpoort aan de start verschijnen. Advertentie EXTRA KOOPJES HALEN BIJ JUWELIER HORLOGER BARTELJORISSTRAAT 2 HAARLEM Teylermuseum: Tekeningen uit de Hol landse, Italiaanse en Franse school van de zestiende tot de twintigste eeuw. Fossielen, mineralen, natuurkundige instrumenten, 1017 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat. Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken, 1017 uur (zondagen 1316 uur). In 't Goede Uur: Tot 28 februari expositie van Gérard van den Eerenbeemt 1022 uur. Huis Van Looy (Kleine Houtweg): Expo sitie van eigengemaakt werk van leer lingen van voortgezet en middelbare scholen in Haarlem. Dagelijks geopend van 1013, 1417 en 1922 uur. Des zondags 14—17 uur, van 7 februari tot 7 maart. Advertentie r helpt direct tegen etensvlekken, vet, teer, smeer, olie, vruchten, wijn, gras, lipstick, parfum, stempelinkt, enz. verwijdert vlekken Royale tube f.1.95 LAHNEMANN Laren (N.H.) Postbus 18 Imp. v. Polycolor-K2r-Placentubex-Margret Astor-Mouson-Blendax WENEN (UPI) Het was een troep wilde honden in de omgeving van een afgelegen boerderij in de Oostenrijkse Alpen blijkbaar niet ontgaan, dat er een soortgenoot aan de ketting lag, die hij gend van verlangen hun ondernemingen aanzag. Hoe het ook zij, op een morgen ontdekte de baas van de kettinghond, dat deze een groot stuk gerookt spek van wel 5,5 kg zat te verorberen. Hij stelde de politie ervan in kennis en een onderzoek werd ingesteld. Het bleek toen dat de troep wilde honden een overval had gepleegd op een boerderij in het dal. Een van de honden had blijkbaar een deel van de buit naar de kettinghond gebracht om deze deel te doen hebben aan het „feest". Prof. mr. A. M. de Jong, die op 31 janu ari wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd zijn functie als direc teur-secretaris van de Nederlandse Bank zal neerleggen, is benoemd tot comman deur in de orde van Oranje-Nassau. Donderdagavond werd hem door de di rectie van de Nederlandsche Bank een maaltijd in het Amstel-hotel te Amster dam aangeboden. De minister van finan ciën a.i. prof. mr. Zijlstra, deelde in een toespraak tot prof. De Jong mee welke ho ge onderscheiding hem was verleend en belastte zich met de uitreiking ervan. Tot de aanzittenden ter maaltijd behoorden onder meer drie oud-ministers van Finan ciën, te weten prof. mr. P. Lieftinck, de heren J. van der Kieft en H. J. Hofstra. Ofschoon prof. De Jong wat zijn arbeid aan de Nederlandse Bank betreft, in ruste gaat, betekent dit allerminst dat hij zijn tijd in ledigheid verder zal doorbrengen. Dat zou hem, een man met grote werk kracht en energie, bepaald ook niet lig gen. Hij heeft nog heel wat arbeid op sta pel staan. Zo menen wij te weten, dat hij in de loop van dit jaar het tweede deel van het jaren geleden verschenen werk over de geschiedenis van de Nederlandse Bank zal weten te voltooien en verder is hij on der meer doende met een boek te schrij ven over de geschiedenis van de Bankwêt. 34. „Derek, een ogenblik. Ik wilde je even spreken. Wil je vanavond na het diner even op mijn zitkamer ko men? Ik geloof, dat er een en ander opgehelderd moet worden." „Met plezier." Een ongeduldige stoot op de claxon van de buiten staande wagen gaf te kennen, dat Mark niet in de stemming was te wachten. Derek grinnikte tegen haar en ging weg. Het zou wel een prettig ritje worden naar de fabriek, dacht Pauline, wier hart zo zwaar was als lood. Zodra zij de post gesorteerd had, maakte zij de re kening van het Swan Hotel in orde. Er was blijkbaar stevig gedronken, dacht zij, toen zij de details eens na keek. Maar het was tenslotte nog een goedkope manier om van meneer Frank Warden af te komen. Hij zou Judy heel wat meer hebben kunnen kosten. Zij typte een kort briefje, hechtte er een chèque aan, sloot een en ander in een enveloppe en gaf die aan Judy om te posten. Toen Judy weg was, duwde zij de schrijfmachine op zij en met haar hoofd op de hand gesteund, bepeinsde zij het gebeurde. Zij vroeg zich af hoeveel Hilda met Warden's front verandering te maken had gehad. Meer misschien dan Judy zich realiseerde. De dag ging voorbij, waarbij alles aan de oppervlak te van haar geest bleef en een verdrietige verwarring in haar onderbewijstzijn achterbleef. Toen Derek die avond haar zitkamer binnen kwam, zonk haar het hart in de schoenen. Zijn ondeugende gelaatsuitdrukking gaf haar niet veel hoop. „Zo, kindje, wat zie je er nadenkend uit". „Ik wilde eerst eens weten, waarom je je gisteravond zo onaangenaam gedroeg en wanneer je deze kwestie zult ophelderen". Hij nam een sigaret en ging op een hoek van haar bu- reu zitten zonder zich te haasten met antwoorden. Om zich heen kijkend, vroeg hij: „Waarom heb je hier geen asbak, Pauline?" „Ik rook niet. En gebruik daarvoor aljeblieft niet die vaas. Er staat een asbakje op het tafeltje op de gang". „Nogal een zotte plaats voor zoiets, als je het mij vraagt", zei hij, terwijl hij het ging halen. „En wat zei je zojuist ook weer?", vroe ghij, naar zijn zitplaats op het bureau terugkerend. „Dat weet je best. Ik ben niet in de stemming met woorden te spelen. Ik wil een rechtstreeks antwoord op een rechtstreekse vraag hebben. Waarom gedroeg je je gisteravond op die manier?" „Een beetje voor mijn eigen genoegen. Maar voorna melijk om mijn broer te ergeren". „Je hebt hem dus gezien? Voor je.." „Voor ik je in die warme omhelzing sloot? Inder daad, Pauline. Ik kreeg een glimp te zien van dat be kende hoofd, dat de trap opkwam en ik dacht: „Dit is het". „Dit is wat?" „Een prachtige gelegenheid om Mark iets betaald te zetten". „En daarom wilde je dat doen?" „Och, we zijn niet zulke goede vrienden, weet je en ik had een speciale rekening te vereffenen?" „Met betrekking tot het testament van je vader?" „Inderdaad. Mark heeft mij mijn rechtmatig aan deel ontfutseld en dat wil 'V hem graag betaald zet ten". „Onzin! Je weet best, dat je vader niemand toestaat om invloed op zijn beslissingen uit te oefenen. Ik ge loof niet, dat hij tegenover jou en Judy ooit fair is ge weest, maar daar mag je niet Mark de schuld van ge ven". „Erg vriendelijk van je om als kampioen voor hem op te treden, maar ik geef er Mark wèl de schuld van. De ouweheer hecht zeer veel aan Mark's oordeel als het over die mooie fabriek gaat Mark had daarom trent alleen maar een goed woordje voor mij te doen". „Waarom zou hij? Jij geeft geen cent om de hele fa briek. En ik geloof niet, dat je vader er Mark voor nodig had om dat te bevestigen. Het was mij zelfs volkomen duidelijk. Mag ik eens vragen hoe je er achter geko men bent, wat er in dat testament staat?" „Heel eenvoudig, m'n waarde Watson. Op een avond had mijn vader, even voor het diner een van zijn hartaanvallen. Jij zat, geloof ik, in je bad. In ieder geval stond hij in een toestand van duizeligheid in de deuropening van zijn studeerkamer, toen ik naar beneden kwam en hem naar zijn kamer hielp. Hij had juist zijn tabletten ingenomen en wilde voor tien minu ten gaan liggen. Vroeg mij tegen niemand iets te zeg gen. Dus viel ik hem niet lastig met vragen, maar keek eenvoudig even het dossier door. Ik feliciteer je met je opbergsysteem, Pauline. Alles keurig netjes met een etiket en op zijn plaats". „Je vroeg me gisteren, wat ik van je dacht, Derek, en ik zei, dat ik nog niet genoeg van je wist om een oor deel uit te spreken. Nu weet ik het wel. Je bent een vol komen verachtelijk wezen". „Je pakt de dingen niet erg handig aan, Pauline, ge loof je ook niet??" Zij zweeg een ogenblik. Hij had natuurlijk gelijk, maar zelfs al zou zij er zichzelf mee benadelen, dan moest zij nog zeggen, wat zij op het hart had. „Waarom moest je mij met alle geweld hierin be trekken, Derek? Ik heb je nooit aanleiding gegeven tot wrok. Ik heb geen partij gekozen en je niet tegen gewerkt". „Neen. In feite spijt het me ook een beetje voor jou maar ik vrees, dat Mark een vrij onkwetsbare vent is, Pauline, en jij bent nu bij toeval zijn enige zwakke plek de enige spleet in zijn stenen harnas. De gele genheid om daar een pijl in te drijven, was te mooi om die te missen". „Ik weet niet, wat je doet denken, dat ik ook maar iets voor Mark beteken". „Neen?" Met zijn hoofd opzij glimlachte hij even tegen haar. „Laten we zeggen, dat het mijn instinct is. In dergelijke aangelegenheden is dat er zelden naast. Mark is zo gesloten als een oester, maar mijn antenne is zeer gevoelig en misleidt mij zelden. Ik kan me.niet indenken, dat je het zelf al niet gevoeld zou hebben, Pauline. Vrouwen merken een dergelijke vleiende toe stand gewoonlijk nogal snel op. Vaak zelfs heel wat te snel.. Niets te zeggen? Wel, wel, wel". Hij geniet hier bepaald van, dacht zij, terwijl haar ogen in verbazing zijn gezicht observeerden. Hij speel de geen komedie. Hij genoot er werkelijk van dat hij een situatie schiep, die twee mensen zo diep kwetste. Zij voelde zich enigszins onpasselijk worden en herinner de zich, wat Mark over het bloed der Cedars gezegd had". „Je wilt dus niets doen om de zaak weer recht te zet ten? Je zult Mark laten geloven, dat (Wordt vervolgd) VRIJDAG 30 JANUARI Stadsschouwburg: Loudi Nijhoff draagt enkele verhalen voor (G. en W.), 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Prof. dr. G. Stuive ling houdt lezing over „Roland Holst, of de inspiratie van de mythe", 20 uur (V.U.). In 't Goede Uur: Expositie A. J. Veld hoen, tot 22 uur. FILMS Cinema Palace: „De reis om de wereld in 80 dagen", a.l., 19.30 uur. Frans Hals theater: „In die nacht", 18 j., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „A song is born", a.l., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Ohne dich wird es Nacht", 18 j., 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Het schandaal van Clochemerle", 14 j., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Liebelei", 14 j., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Met bloed geschreven", 14 j., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De groene man", 18 j., 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: Dr. J. M. Lodewijks over „Van woestijn naar eeuwig ijs", 20 uur. (V.U.) ZANDVOORT, Theater Monopole: „De reis van Prinses Beatrix naar de west", 20 uur. DIVERSEN In 't Goede Uur: Klassiek grammofoon- platenconcert van werk van Brahms, 21— 22 uur. Chr. Jongemannenver. (Lange Marga- rethastraat): Gezelschap „Con Amore" geeft een cabaretavond, 20 uur. ZATERDAG 31 JANUARI Stadsschouwburg: Toneelgroep „Ensem ble" met „De roof van de gordel", 20 uur. TENTOONSTELLINGEN In 't Goede Uur: Exoositie werk van A. J. Veldhoen, 1022 uur FILMS Cinema Palace: „Reis om de wereld in 80 dagen", a.l., 14 en 19 30 uur. Frans Hals- theater: „In die nacht", 18 j., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „A song is born", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 u. Luxor Theater: „Ohne dich wird es Nacht". 18 j„ 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Willie en Joe in Tokio", a.l., 14.30 uur. „Het schandaal van Clochemerle", 14 j„ 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: „Liebelei", 14 j., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Met bloed geschreven", 14 j„ 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De groene man", 18 j„ 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT. Theater Monopole: ..Heim- weh, dort wo die Blumen bliihn", alle Teef- tijden, 20 uur. DIVERSEN Bethelkerk (Floresstraat): Orgelconcert door Feike Asma m.m.v. de zangkoren „Con Amore", „Luctor et Emergo" en „Haarlem-Noord". 20.15 uur. In 't Goede Uur: Klassiek grammofoon- platenconcert v. werk v. Brahms, 2122 u.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 13