Nieuwe waarderingsmaatstaven voor de obligatie- en aandelenmarkt BREIMACHINES Laatste ronde CPanda. en het bolknaknaysterie Groen Co Effecten -en Geldmarkt Wereldnieuws^) Wind zal mist verdrijven Begrijpelijke consolidatie koerswinsten Geef je vrouw een trap! 2 HET SUCCES VAN DE NIEUWE STAATSLENING De E.E.G.-bijeenkomsten Togokust te water gelaten Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland DE KLOMPENCENTRALE Nieuwe premieregeling Zuid-Holland Geallieerden zullen Krupp's verzoek bespreken KLM-dividend 7 percent 9.75 18.— 9.75 17.50 29.90 49.50 Engels witboek over de Vrijhandelszone De handel van Suriname met Nederland N.V. Vereenigd Bezit Twentsche Bank verhoogt dividend van 9 tot 10 pet. Werktijdverkorting in grote Duitse staalindustrie Union Rijwielfabriek behaalde goed resultaat Soekowono handhaaft rechten op tabak Centrale Verwarming Pow-R-Matic Oliebranders Burgemeester opent de Haarlemse Voorjaarsbeurs „National Prestige" gaat naar Amsterdam ftfl i Su s 0 VRIJDAG 30 JANUARI 1959 (Van onze financiële medewerker) HET GROTE SUCCES van de jongste staatslening, waarvan het bedrag 150 mil joen groter is dan van die, welke tegen het einde van het vorig jaar werd uitgegeven, heeft op de betrekkelijke kapitaalruimte in ons land opnieuw de aandacht gevestigd. Betrekkelijk is die kapitaalruimte, omdat ze blijkens de gemiddelde rendementen van obligaties en aandelen in het buitenland, nog altijd minder groot is dan in enkele andere landen, bijv. in West-Duitsland. Het is echter bij de toewijzing op de inschrij vingen voor de nieuwe staatslening wel duidelijk geworden dat de serieuze inschrijvers ditmaal een veel groter percentage van het totaalbedrag hebben uitgemaakt dan de vorige maal. Na de toewijzing van ongeveer 20 percent bleef dan ook een vraag bestaan, de notering thans reeds tot V2 percent boven de inschrijvingskoers (99 percent) heeft doen stijgen. Ook de andere staatsleningen trou wens de gehele obligatiemarkt onder vinden in de koersontwikkeling de invloed van de ruimere kapitaalmarkt; ook bij voorbeeld de introductie van de 6 percent spaarcertificaten van Albert Heyn is een groot succes geweest. We zijn al weer zover dat de provincie Zuid-Holland het met een nieuwe 2Vï percent premielening wil wa gen, welke op een rentevoet van 4*4 per cent is gebaseerd, waardoor dus de moge lijkheid van obligatie-emissies door ge meenten op basis van het nog altijd niet officieel opgeheven rentegamma (max. 4% percent) weer in het zicht schijnt te komen. Verschuiving naar obligaties Wij hebben er in een vorig artikel op gewezen dat de besparingen in ons land de laatste tijd gelukkig weer toenemen, maar de vraag naar obligaties is toch niet alleen en vermoedelijk zelfs niet in de eerste plaats daaraan te danken. Eerder moet worden aangenomen dat zich in vele effec tenportefeuilles van Nederlandse beleggers een verschuivingsproces voltrekt van aan delen naar obligaties, onder de invloed van de formidabele koersstijging op de aan delenmarkt, welke nog voortdurend bevor derd wordt door de vraag uit het buiten land, waarbij sinds de laatste tijd ook West-Duitsland zich in sterke mate laat gelden. Men kan in de Amerikaanse bladen thans beschouwingen aantreffen over de toenemende concurrentiekracht van Euro pa, welke door het in werking treden van de Euromarkt nog groter zal worden en die voor een deel ook het gevolg is van de aanmerkelijk lagere lonen in de Europese landen. In de V. S. verdient een arbeider in een autofabriek, inclusief de kosten van secundaire arbeidsverbeteringen 3.04 dollar per uur, tegen 1.05 dollar in Engeland en 0.69 dollar in West-Duitsland. In het staal- gebied van de Roer verdient een arbeider slechts 1/3 van hetgeen zijn Amerikaanse collega geniet. In het Verre Oosten is het verschil nog veel groter; een arbeider in Japan verdient slechts 14 percent van het geen de Amerikaanse werknemer incas- Advertentie KNITTAX KUIPERS - KL. HOUTSTRAAT 112 TEL. 11142 - HAARLEM Thans is definitief besloten dat de ver gadering van de ministers van Buitenland se Zaken van de Zes, die op 3 februari in Brussel zou worden gehouden, niet zal doorgaan (Zie ons blad van gisteren, pag. 3). De vergaderingen van de ministerra den van de Europese Economische Ge meenschap en van de Europese Gemeen schap voor de Atoomenergie op 2 februari zullen wel doorgaan. Bij de Arnhemse Scheepsbouw Maat schappij is het 5.000 ton metende motor vrachtschip „Togokust", dat voor rekening van de Hollandse Stoomboot Maatschappij wordt gebouwd, te water gelaten. Na de voltooiing zal het schip in charter varen voor de Holland-West Afrikalijn. De „Togokust" zal omstreeks oktober worden afgeleverd. Na de tewaterlating werd de kiel gelegd voor een zusterschip van de „Togokust". Het nieuwe schip zal het des tijds bij St. Nazire vergane „Ghanakust" van de H.S.M. vervangen. Ook werd de kiel gelegd voor een motorvrachtschip voor de Palgrave Murphy Ltd. te Dublin. Gestegen lonen in Engeland Het Engelse ministerie van Arbeid heeft mede gedeeld, dat de lonen in Engeland in het jaar 1958 gemiddeld met 3,5 pereent zijn gestegen ter wijl de kosten van het levensonderhoud met on geveer 2 percent omhoog zijn gegaan. In 1957 waren de lonen met 5,5 percent en de kosten van het levensonderhoud met 4,5 percent gestegen. Het ministerie maakte tevens bekend dat Enge land in 1958 door stakingen een economisch ver lies heeft geleden van ongeveer 3.450.000 werkda gen tegen een verlies van ongeveer 8 miljoen werkdagen in 1957. Plan voor oliepijpleiding Te Rome zijn de plannen gepubliceerd voor een door het Staatsmonopolie en een Zwitserse oliemaatschappij op basis van 50—50 aan te leg gen olieleiding van de Italiaanse haven Genua naar Zwitserland en vandaar, op een later tijd stip naar Zuid-Duitsland. Te Aigle. Zwitserland, zal een raffinaderij worden gebouwd. Het project zal gefinancierd worden met. van buiten Italië aan te trekken kapitaal en is op papier gezet door Enrico Mattel, president van de Italiaanse olie maatschappij „E.N.I.", een staatsbedrijf. Ryke goudader in Zuid-Afrika De president-commissaris van de Zuid-Afri kaanse Free State Geduld, Sidney Spiro, heeft bekendgemaakt, dat in de mijn van zijn maat schappij een rijke goudvondst is gedaan. Deze bekendmaking veroorzaakte grote vraag naar aandelen Free State Geduld en een stijging van de koers tot een peil, dat te Johannesburg „fan tastisch" werd genoemd. Brandje in Parijse beurs De Parijse effectenbeurs heeft een brandje ge had, dat binnen weinige minuten door de brand weer geblust is. De politie zegt dat de brand ver moedelijk te wijten is aan kortsluiting in het verlichte bord dat tijdens beurstijd koersen pro jecteert. Raad van Europa Het ministercomité van de Raad van Europa heeft op zijn vergadering van deze week in Straatsburg de begroting van de raad voor 1959 goedgekeurdDe begroting bedraagt bijna 9,5 miljoen gulden. seert. Tot nu toe, zo schrijft een van de directeuren van de Ford Motor Cy. was de Amerikaanse industrie in staat concur rerend te blijven dank zij de hoge produk- tivitëit, als gevolg van massaproduktie, grote investeringen en organisatie. Nu deze voordelen door de snelle expansie van de industrie in Europa verdwenen zijn, gaat het loonverschil te sterker spreken. De vrees bestaat derhalve dat de V, S. met hun hoog opgedreven lonen langzamerhand in het nadeel komen en de vestiging van Amerikaanse bedrijven, zomede het deel nemen in Europese ondernemingen is a.. van de middelen, waarmee men poogt de bedoelde nadelen te beperken. Ook de aan koop van aandelen in Europese bedrijven kan in dit licht worden bezien en de voort durend vaste stemming op de Amsterdamse beurs is derhalve een aanwijzing voor een soort structuurverandering, waardoor in de toekomst met nieuwe faktoren moet wor den rekening gehouden. „Price Earning Ratio" Eén daarvan is ook dat, mede in verband met een mogelijke waardedaling van het geld, het jaarlijks dividend op een aandeel in veel mindere mate dan voorheen by de waardering van het aandeel een rol speelt. In de V. S. treft men thans een „price-ear- ning-ratio" (verhouding tussen beurskoers en netto-winst per aandeel) aan van 30 en hoger. By de Intern. Business Machines is het cijfer zelfs 49 en het rendement van deze aandelen bedraagt niet meer dan V» percent. Tegenover deze Amerikaanse verhoudingen is een cijfer van 12 voor de Koninklijke, 14 15 voor Philips er ruim 10 voor de Unilever nog alty'd aan de lage kan dus niet verwonderen. Herbelegging Het is natuurlijk de vraag of men hier met een tijdelijk dan wel met een blijvend verschijnsel te doen heeft en terwijl men ten onzent aan de ene kant geneigd is de Amerikaanse mentaliteit na te volgen, kunnen aan de andere kant vele beleggers toch de verleiding niet weerstaan de grote koerswinsten op hun internationale aan delen te incasseren, waarbij ze dan voor de moeilijke vraag van de herbelegging komen te staan. De jongste koersstijging voor „kleinere" aandelen is aan deze herbeleg ging niet vreemd en om tot ons uit gangspunt terug te keren ook de obliga tiemarkt ondergaat daarvan de invloed. Hoezeer men ook overtuigd moge zijn dat, als zich geen nieuwe politieke calamiteiten voordoen, het economisch leven een nieuwe Advertentie Alle soorten en maten voorradig vanaf 1-75 p. trede Keukentafels, alle maten v.a. 11.95 Keukenstoelen v.a12.50 Krukjes 4.95 Nog enkele restanten voor spotprijzen. Keukenuitzet, prima 45-75 Kop en schotels, vanaf 49 ct. Nest schalen, vanaf1-40 Diepe borden 2545 ct. Ontbijtbordjes 39 ct. Plastic zoutpot 98 ct. Zinken emmers, vanaf 2.90 Porcelein theeservies, 12 pers. ƒ16.95 Aluminium pannen, vanaf 2.75 Melkkokers, vanaf 1-65 KOMT, ZIET ONZE ETALAGES, u koopt en spaart guldens uit Dr. Leijdsstr. 10, bij de Gen. Cronjéstr. Haarlem - Telefoon 57730. periode van opgang is ingetreden, de koers ontwikkeling op de beurzen is nooit van tevoren te berekenen. Een anderhalf jaar geleden kon men zonder groot risico zeggen dat de kans op een koersstijging groter was dan die op een koersdaling, thans onthou den de meeste beleggingsadviseurs zich van positieve uitspraken en de voorzichtige Nederlandse belegger consolideert in vele gevallen een deel van zijn koerswinst door de aankoop van obligaties, waaraan uiter aard ook risico's zijn verbonden, maar niet in die mate als aan de aandelen. Waardevast geld Temeer is hij daartoe geneigd, nu van een algemene prijsstijging op de goederen markten geen sprake is en de scherpere concurrentie, nationaal en internationaal, in sommige gevallen men denke aan de prijsslag voor radio, en televisie-artikelen in West-Duitsland zelfs tot een aanmer kelijke prijsdaling leidt. Men zal zich hier van geen gouden bergen moeten voorstel len, omdat, als de conjunctuur zich weer in opgaande richting beweegt, de investerin gen weer toenemen en nieuwe looneisen worden gesteld, de marktprijzen niet kun nen dalen. Vooreerst zijn de kansen op een gevoelige inflatie van de gulden echter niet groot, ook al niet doordat de Staat zijn uitgaven weer in sterkere mate op de ka pitaalmarkt (lang geld) inplaats van op de geldmarkt (kort geld) dekt. Bovendien geven vele beleggers zich minder reken schap van het gevaar voor een waardever mindering van het geld, dan van het risico, dat aan de bewegelijke aandelenmarkt kleeft. Dat zij in hun effectenportefeuille op een zeker evenwicht tussen obligaties en aandelen bedacht zijn, kan in elk geval als een uiting van wijs beleid worden aan gemerkt. Uitgiftekoers 99 20 miljoen a 2y2 Op vrydag 6 februari a.s. stellen de Ge deputeerde Staten der provincie Zuid- Holland een emissiesyndicaat onder leiding van de Rotterdamsche Bank n.v. de in schrijving open op 20.000.000 2'/s percent premie-obligaties (premielening 1959) in stukken van f 100,Koers van uitgifte is 99 percent. De stortingsdatum is 16 maart a.s. Vervroegde, algehele of gedeeltelijke aflossing is niet toegestaan. De lening is gebaseerd op een rentevoet van 4 lA per cent. Officiële notering ter beurze wordt aangevraagd. De lening heeft een looptijd van 40 jaar. De opbrengst zal strekken tot dekking van de uitgaven voor uitvoering van provin ciale werken, in het bijzonder het provin ciale wegenplan en de bouw van het nieuwe provinciehuis. Gedurende de eerste vijf jaren zullen de aflossingen elk kwartaal, voor het eerst op; 15 juni 1959, plaats Vihdêïi. In deze'jaren' wordt elk kwartaal één obligatie afgelost met ƒ100.000, één met 10.000, één mét 5.000, twee met 2.500, vijf met 1.000, vijf met 500 en honderdvijf met 125. Na 15 maart 1964 geschieden de aflossin gen jaarlijks op 15 maart tot en met 15 maart 1999. In totaal worden 55 obligaties elk met 100.000 afgelost, één obligatie met 75.000, 35 obligaties elk met 50.000, twee met 25.000, 93 met 10.000 enzo voorts. Elke obligatie wordt met ten min ste 125 aflosbaar gesteld. De obligaties zijn voorzien van 40 jaarlijkse coupons, verschijnende 15 maart van elk jaar, voor het eerst op 15 maart 1960. De Verenigde Staten, Frankrijk en En geland zullen een door de Westduitse in dustrieel Alfred Krupp ingediend verzoek schrift bespreken tot verlenging van de periode, waarbinnen hij zijn ijzer- en staal bedrijven moet afstoten, zo deelde een woordvoerder van het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken donderdag mede. De woordvoerder zei, dat de overeenkomst onder welke Krupp zich van zijn bezit moet ontdoen, een tussen de genoemde drie mogendheden gesloten overeenkomst is. De Westduitse regering had op zich genomen te zorgen voor de uitvoering van de over eenkomst. De raad van commissarissen der KLM heeft zijn goedkeuring gehecht aan het voorstel der directie om aan de begin mei te houden algemene vergadering van aan deelhouders voor te stellen het dividend over het jaar 1958 te bepalen op 7 percent (onveranderd). Op 4 november 1958 werd reeds een interimdividend van 3 percent, gedeclareerd, zodat het slotdividend over 1958 bij aanvaarding van het voorstel der directie 4 percent zal bedragen. Advertentie No-fron overhemden Exceptionele aanbieding 2 stuks Sanfor overhemden gevoerde borst 2 stuks Regenjassen ruitvoering, satijnen rug Velours demies Nog vele restanten tegen de laagste prijs. GROTE HOUTSTRAAT 96 Pleidooi voor multilaterale oplossing van het Vrijhandelsgebied De Britse regering heeft vrijdag een witboek uitgegeven waarin zij over de onderhandelingen voor een Vrijhandels zone verklaart er sterk van overtuigd te zijn dat het voor Europa's toekomst van groot belang is een „multilaterale oplos sing" te vinden voor vrijheid van handel, afschaffing van douanegelden en kwanti tatieve beperkingen onder alle O.E.E.S.- landen. Zij geeft in het document blijk van optimisme ten aanzien van de kansen op een vergelijk. Het witboek is vergezeld van een uit voerig „blauwboek" met de meeste ver slagen van de in de tweede helft van 1958 afgebroken onderhandelingen. In het wit boek verklaart de Engelse regering voorts dat de handel tussen Europa en de Geme- nebestlanden in de laatste jaren aanzien lijk is toegenomen en dat de voorkeurs regeling in het Gemenebest nimmer moei lijkheden in de ontwikkeling der O.E.E.S. heeft veroorzaakt. Derhalve gelooft zij niet in reële kans op verstoring van het evenwicht in de concurrentieomstandig- heden in een vrijhandelszone, zoals in het memorandum van de E.E.G. als mogelijk werd verondersteld. Deze voorkeur valt niet alleen onder de competentie van het Verenigd Koninkrijk, maar ook onder die van de Gemenebestlanden en maakt deel uit van één evenwichtig stelsel van rech ten en verplichtingen. Engeland wil de eventueel te berde gebrachte moeilijkhe den van zijn onderhandelingspartners overwegen, maar dan moeten ook alle an dere voorkeursregelingen van andere le den-landen aan nadere beschouwing onder worpen worden. 'j r j 1 ,-|i li". -■> ofh cfrl Hout is in 1958 het belangrijkste Suri naamse exportprodukt naar Nederland geweest, volgens cijfers die tot en met ok tober 1958 beschikbaar zijn gekomen. Van de uitvoer naar Nederland, die tot oktober een waarde had van nf 4,5 mil joen, komt nf 2,5 miljoen voor rekening van hout, dat in gewicht uitgedrukt ruim 11,5 miljoen kg. bedroeg. Het betreft zo wel rond als bewerkt hout. Op de tweede plaats kwam citrus met een waarde van nf 1,5 miljoen. De Surinaamse invoer uit Nederland beliep tot oktober 1958 ruim nf 25 miljoen, hoofdzakelijk aan elektrisch materiaal, tabak en kaas. In verband met de toenemende groei van de n.v. Vereenigd Bezit van 1894 zal aan een binnenkort bijeen te roepen buiten gewone vergadering van aandeelhouders worden voorgesteld het maatschappelijk kapitaal te vergroten tot 25.001.250, Thans bedraagt dit 10.001.250,waar van tot heden 6.002.550,is geplaatst. In de op 13 maart te Enschede te houden algemene vergadering van aandeelhouders van de Twentsche Bank n.v. zal worden voorgesteld over 1958 een dividend uit te keren van 10 percent (v.j. 9 percent). Een van de grote Duitse staalmaatschap- pijen, Phoenix Rheinrohr A.G., heeft wegens onvoldoende orders besloten begin maart de werkweek van 4.000 van haar arbeiders te verkorten van 44 tot 40 uur. 6. Panda wenste, dat hij maar nooit had voorgesteld, om dat rare machientje te laten werken, want nu het hem te pakken had, sprong het wel heel vreemd met hem om. Het gooide hem omhoog, ving hem op als een ervaren jongleur, liet hem rond draaien en kneedde hem, alsof het een bal gehakt van hem wou maken. En ondertus sen maakte het onophoudelijk slurpende en puffende geluidjes. „Hou op!", riep Panda duizelend, „schakel lat rare ding uit!" „Nee, niet uitschakelen!", riep Pat O'Nozel. „Ik heb juist vastgesteld, dat dit machien kan kneden, slurpen en puffen. Als ik nog een paar van die feitens kan vaststellen, zal ik. daaruit het doel van dit apparaat kunnen afleiden". Pat kreeg al dadelijk de gelegenheid om nog andere ge dragingen van het zonderlinge apparaat te bestuderen, want plots ging een luikje open en daar verscheen nog een paar me chanische handen, die de speurder bij pol sen en enkels grepen en hem flink uit rekten. Behalve slurpen, puffen en kneden kon het apparaat dus ook nog trekken en strekken. Maar de grote detective was niet erg ingenomen met deze nieuwe ontdek king. „Stop!", gilde hjj schor. „Stop, bekor- rah! Schakel dat machien uit!!" De n.v. Union Rijwielfabriek te Den Hulst aan de Dedemsvaart heeft, blijkens het verslag, over het boekjaar 1957-'58 een saldo exploitatierekening behaald van 412.761 (v.j. 424.035). Na afschrijvingen ad f 78.375 (f 73.209) en vennootschapsbe lasting ad f 129.922 (f 135.426) resteert een saldo winst ad 204.464 215.400). Zoals bekend, wordt een onveranderd dividend voorgesteld van tien percent. Na diverse dotaties bedragen de gezamenlijke reserves 1.426.500, dit is ruim 142 percent van het gewone aandelenkapitaal. De achterstand in de omzet werd in de tweede helft van het boekjaar ingehaald, waardoor de totale omzet in geld vrijwel gelijk is gebleven. Dat in weerwil van de recessie en scher pere winstmarges een zo gunstig resultaat behaald werd, schrijft het verslag naast de spreiding van de produktie toe aan in vorige jaren ingevoerde maatregelen ter bevordering van de efficiency en de goede kwaliteit van de produkten. In gebouwen en bedrijfsoutillage werd geïnvesteerd 73.000. In verband met verdere plannen zullen de investeringen in het komende jaar belangrijk hoger zijn. Hiertoe wordt ook van de winst over 1957- '58 een belangrijk gedeelte in het bedrijf gehouden. De liquiditeitspositie en de kapi taalsverhoudingen zijn belangrijk ver beterd. Hoewel de reeds verstreken maanden aanleiding geven tot optimisme, is het thans nog te vroeg om enige voorspelling te doen aangaande het resultaat over 1958-'59. Dit neemt niet weg, dat de directie alle reden zegt te hebben om de toekomst met vertrouwen tegemoet te zien. De n. v. Landbouw Maatschappij „Soe kowono" te Amsterdam deelt mede dat zy met betrekking tot haar bedrijf in Indone sië haar eigendomsrechten op de produk tie van haar ondernemingen onverkort handhaaft, ondanks de door de Indonesi sche regering getroffen maatregelen en eventueel nog te treffen maatregelen, con fiscatie en nationalisatie daaronder be grepen. Deze maatregelen zijn, aldus de di rectie, vooral door hun discriminerende werking noch met de beginselen van het internationale noch met die van het Indo nesische recht in overeenstemming. Aan gezien „Soekowono" derhalve als alleen- gerechtigde op haar tabak moet worden aangemerkt, zal elke verkoop van haar tabak door anderen dan de n. v. Landbouw Maatschappij „Soekowono" als een ver koop door onbevoegden moeten worden beschouwd. De n. v. Landbouw-Maat- schappij „Soekowono" behoudt zich tegen over eventuele kopers van haar tabak al haar rechten voor en zal rechtsmaatrege len tegen deze kopers treffen. Advertentie i BLOEMENDAAL TELEFOON 54855 Op donderdag 26 februari des morgens tien uur zal de Haarlemse Voorjaarsbeurs voor de Vrouw haar deuren weer open zetten voor de talloze bezoeksters voor dit jaarlijkse evenement voor de huisvrouw. De burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, heeft zich wederom be reid verklaard de beurs, die voor de zeventiende maal wordt gehouden, te openen. Het Liberiaanse vrachtschip „National Prestige", dat bij het binnenlopen van de IJmuidense havenmond in onzachte aan raking kwam met de betonblokken van de zuidpier en lekken opliep in de ruimen 1 en 2, is thans door de bergers van Wijs muller in de bergingshaven zover hersteld, dat het schip naar Amsterdam kan stomen. Zodra de mist, die nu al bijna twee etma len de scheepvaart stagneert op 't kanaal, is opgetrokken, zal het schip naar Amster dam vertrekken, waar het weer volledig hersteld zal worden. Looptijd. De burgemeester van New York Robert Wagner, heeft donderdag met een druk op een knop in de „Chase Manhattan Bank" een atoomklok in werking gesteld, waarvan de wijzers niet aangeven hoe laat het is, doch hoe oud het gebouw is waarin de bank is gehuisvest. De wijzers van de klok ge ven de dagen en jaren aan die verstrij ken. De klok startte donderdag op twee jaar en twee dagen. De looptijd van de klok is 200 jaar. Zigeunerkoningin. De koningin van de Franse zigeuners, Colomba Carica, is donderdag op 60-jarige leeftijd te Dom- basle sur Meurthe overleden. Zij is 45 jaar koningin geweest. Uit alle delen van Frankrijk stromen zigeuners toe om zaterdag de begrafenisplechtigheid bij te wonen. Doodgeschoten. Een 29-jarige Hongaarse vluchteling heeft donderdag op het sta tion van de Zwitserse stad Rorschach, nabij de Oostenrijkse grens, twee Zwit serse politiemannen doodgeschoten. De politiemannen waren door een caféhou der gewaarschuwd, dat de vluchteling zijn vriendin, die bij de caféhouder werkte, wilde ontvoeren. Toen de agen ten op het station aankwamen trok de man een revolver en loste een aantal schoten. Hij wist te ontsnappen, doch later is hij op Oostenrijks gebied aan gehouden. Opvolger. Premier Tsjoe en-Lai is infor meel aangewezen als opvolger van Mao Tse Toeng, het aftredende staatshoofd van communistisch China. Dit heeft het Japanse ministerie van buitenland se zaken onlangs van betrouwbare zij de vernomen. Maarschalk Tsjen Ji, de minister van buitenlandse zaken, zou dan aan het hoofd der regering komen te staan. Eer. Het comité van de Karei de Grote- prijs van de stad Aken heeft be sloten de prijs voor het jaar 1959 toe te kennen aan generaal George C. Mar shall, de Amerikaanse oudminister van buitenlandse zaken, die het initiatief nam tót het naar hem genoemde hulp program voor Europa. De prijs zal be gin februari ten huize van Marshall in de staat Noord-Carolina worden overhandigd. Aftapping. De 29-jarige werkloze Stephen Bowes uit Newcastle-upon-Tyne in En geland heeft een poging om het gasbe drijf op te lichten met de dood moeten bekopen. Hij had met een rubberslang een aftapping gemaakt voor de munt jesmeter. Gedurende de nacht raakte de slang door de druk los en het gas stroomde Bowes' kamer binnen. Bibliotheek. Volgende week wordt in Duitsland de derde en omvangrijkste „bibliotheek" voor blinden openge steld. De bibliotheek bevat in plaats van boeken bandopnamen van werken uit de wereldlitteratuur, gezegd door ac teurs en voordrachtskunstenaars. Men heeft momenteel de beschikking over 117 werken op 10.000 bandjes. Dit ge tal groeit steeds aan. Leden van de bi bliotheek moeten alleen de beschikking hebben over een eigen tape recorder. Ontslagen. De staking van verkeersvlie gers, waardoor alle Mexicaanse lucht vaartmaatschappijen sedert vorige week vrijdag getroffen zijn, heeft de maat schappijen woensdag genoopt de arbeidscontracten ongeldig te ver klaren. De werkgevers hadden de piloten dinsdag aangezegd, dat zij bin nen 24 uur weer aan het werk moesten gaan. De piloten wensen toestemming tot het oprichten van een national# bond van verkeersvliegers. Ongeluk. Drie Ierse nonnen en een geeste lijke zijn woensdagavond bij een onge luk met een plezierboot in Mandurah, bij Perth in West-Australië, verdron ken. Twee nonnen verkeren in levens gevaar. Aangenomen wordt dat de boot in moeilijkheden geraakte door dat een straffe wind opstak. Schaarste. De gemeenteraad van Peking heeft besloten, dat suiker en zeep ge rantsoeneerd zullen worden. In de laat ste tijd waren deze artikelen in Peking bijna niet te krijgen. De rantsoenen zijn aldus vastgesteld 250 gram suiker per maand per persoon en twee of vier stukken zeep van 100 gram per maand, al naar gelang het gezin uit minder dan zes of zes of meer personen bestaat. Oorzaak. Een partijblad van de commu nistische partij in de Joegoslavische provincie Kroatië heeft donderdag fel le kritiek geleverd op roomskatholieke priesters, die „zich blijven verzetten tegen goede betrekkingen met de staat". Het blad meende, dat het feit dat de roomskatholieke kerk in tegen stelling tot andere kerkgemeenschap pen deze gereserveerde houding blijft aannemen een gevolg is van de om standigheid, dat haar leiding in het bui tenland zetelt. In een in betekenis afnemend hogedruk- gebied boven het vasteland van Europa en Engeland is de wind gisteren vrijwel geheel weggevallen. In de landen rond de Noordzee nam bovendien de vochtigheids graad van de lucht toe. Hierdoor breidde de mist zich belangrijk verder uit. In ons land breidde de mist zich geleidelijk ver der landinwaarts uit. Vanmorgen was al leen het zuidoosten van het land nog bui ten de mist. De temperatuur daalde in ons land op de meeste plaatsen tot om streeks 5 graden onder nul. Van de oceaan bereikte intussen een nieuw hogedrukge- bied Schotland. Onder invloed hiervan zal er in onze omgeving een zwakke noord westelijke wind gaan waaien, waardoor iets minder koude lucht van zee zal bin nenstromen. De temperaturen zullen zich daarom in stijgende lijn bewegen en in het westen en noorden van het land boven het vriespunt komen. De mist zal daarbij af nemen. WEERRAPPORTEN Zaterdag 31 januari Zon op 8.23 uur, onder 17.24 uur. Maan op 0.51 uur, onder 11.15 uur. 31 jan. Maanstanden 20.06 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Vrydag 30 januari Hoog water 7.25 en 19.46 uur. Laag water 2.59 en 15.25 uur. Zaterdag 31 januari Hoog water 8.14 en 20.38 uur. Laag water 3.41 en 16.09 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen buiten- en binnenland heden OU S morgen 7 uur Neerslag: laatste 24 uur S-a a d3 Den Helder mist n 1 0 Ypenburg dichte mist windst. -3 0 Vlissingen dichte mist nnw 1 0 Eelde dichte mist windst. -4 Twente dichte mist windst. -4 0 De Bilt dichte mist nnw -5 0 Eindhoven onbewolkt windst. -5 0 Vlv. Z.-Limb. onbewolkt ozo -2 0 Helsinki mist zw -2 0 Stockholm geheel bew. w 0 0 Oslo mist windst. -7 0 Kopenhagen mist w -3 0 Aberdeen regen wnw 3 0,1 Londen mist windst. -3 0 Amsterdam mist windst. -5 0 Brussel mist n -5 0 Luxemburg onbewolkt no -2 0 Parijs onbewolkt windst. -2 0 Bordeaux mist windst. -3 0 Grenoble onbewolkt zzw -4 0 Nice onbewolkt n 5 0 Berlijn onbewolkt z -4 0 Frankfort onbewolkt windst. -7 0 München onbewolkt z -10 0 Zürich sneeuw o -4 0,1 Genève geheel bew verand. -2 0 Locarno onbewolkt o -5 0 Wenen licht bew. nw -2 0 Innsbruck or bewolkt w -8 0 Rome onbewolkt windst. 3 0 Ajaccio onbewolkt no l 0 Madrid geheel bew windst. 5 0 Mallorca onbewolkt n 2 0 Algiers licht bew. windst. 1 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2