L i Perez Heemsteedse raad besteedt ruime aandacht aan onderwijskwesties TELEVISIE Heemstede wenst niet te worden verlaagd tot confectiegemeente houtrïbo Heemstedenaar bouwde nieuw bestaan op in Australië balans- opruiming 7 BOUW KLEUTERSCHOOL AAN DE GLIP |[NORDfflENDE] I RADIO 1 maar. STUKKEN 4 L. 1 Li =4 J =i :mm iJ Examens Engelse band komt naar Hoofddorp Zaalwachter Raaphorst veertig jaar bij PTT BURGEMEESTER VAN RAPPARD: MARLEYVINYLTEGELS Zes jaar geëist tegen zeeman die zijn vrouw doodstak Emigrant laat schuld van f 90.000,- achter Verhoging subsidie Rotterdams Kamerorkest BREI WOL Zeepost Crematie van J. L. Munnik Ouderavond van Haarlemse Lorentzschool Burgerlijke Stand van Haarlem 'v J. V D >J Co o A InUARI 19 5 9 HAARLEMS DAGBLAD OPRECH I E HAAKLEMSCHE COURANT Nadat de burgemeester van Heemstede donderdagmiddag zyn nieuwjaarsrede had uitgesproken, heeft de gemeenteraad aan vankelijk een groot aantal punten onder de hamer door laten gaan. Bij het acht tiende agendapunt kwam het debat op gang en het duurde bijna vier uur voor de ver gadering werd beëindigd. De meeste tijd besteedde de raad aan twee onderwijs kwesties. Allereerst wisselde men uitvoerig van gedachten over de aanstelling van een onderwijzeres aan de Crayenesterschool. Voorts verkreeg de bouw van een open bare kleuterschool aan de Glip ruime aan dacht, waarbij de discussie nu en dan een principieel tintje kreeg. Sinds 1 januari is het mogelijk dat een gehuwde vrouw tot onderwijzeres in vaste dienst aan een school wordt verbonden. Nu deze mogelijkheid geschapen is, wilden B. en W. hiervan onmiddellijk gebruik maken en mevrouw J. D. Gorter-Dik een aan stelling geven bij de Crayenesterschool. Mevrouw Gorter is hier reeds als tijdelijke kracht werkzaam. Enige raadsleden uitten tegen dit voorstel bedenkingen. Het was de indruk van de heer Kooy- m a n s (Prot. Chr.) dat bij de samenstelling van de voordracht bijna alleen was afge gaan op het advies van het schoolhoofd. De heer Zegwaart (KV.P.) meende dat B. en W. nummer één van de voordracht wat teveel naar voren wilden schuiven. Hij vond de leeftijd van de eerstvoorgedragene, 53 jaar, een groot bezwaar. Hij zou graag zien dat een jongere onderwijzeres werd benoemd. De heer Verhoeven (K.V.P.) deelde deze mening. Mevrouw Van der Meulen (Arb.) beschouwde mevrouw Gorter-Dik als een uitstekende leerkracht. Wethouder Corver stelde dit ook. Hij achtte de leeftijd geen bezwaar. De heren Rutgers (V.V.D.) en T i n- bergen (Arb.) vonden dat men in deze het beste op het advies van het schoolhoofd kon afgaan. Bij de stemming werden elf stemmen uit gebracht op mevrouw Grtoer-Dik en negen op de tweede kandidaat: mejuffrouw A. Kroon, onderwijzeres in Nieuw-Vennep. Drie kleuterscholen Het voorstel van B én W. om aan de Glip een openbare kleuterschool te doen bouwen, kreeg niet zonder meer de goed keuring van alle raadsleden. De moeilijk heid was dat van r.-k. zijde reeds een ver zoek was binnengekomen om aan de bouw van een kleuterschool mee te werken. Voorts bestaan plannen voor de bouw van een protestants-christelijke kleuterschool aan de Glip. Verscheidene raadsleden schonken daarom aandacht aan de vraag, of mogelijk kan worden samengewerkt, zodat de verschillende kleuterscholen el kaar in deze buurtschap niet gaan ver dringen. Mevrouw Van der Meulen vond het uiteraard verheugend dat een kleuterschool zal worden gebouwd. Zij zou graag zien dat B. en W. ook de bouw van een lagere school in gedachten zullen houden. Het betoog van ir. Kooymans be doelde de raad tot voorzichtigheid te stem men, want het onderwijs is allereerst een zaak van de ouders, dan pas van de over heid. Nu reeds plannen voor een protes tants-christelijke en een r.-k. kleuterschool bestaan, is het de vraag of ook een open bare school moet worden gebouwd. Overleg met de schoolbesturen is daarom gewenst. Met het oog hierop zou de heer Kooymans graag zien dat het voorstel werd aange houden. De heer Verhoeven was het hiermee eens, zuiver op grond van praktische over wegingen. De mogelijkheid moet worden bezien of de drie scholen onder één kap Advertentie een ietsje duurder - NordMende - Nederland Leidseplein 2 Amsterdam Groningen. Kandidaatsexamen geneeskunde 2b: mej. E. M. A. Monster. Veendam; mej. J. M. Tij- dens, Deventer; J. G. Nieboer, Apeldoorn; R. W. Ceestra, Tzummarum: E. Bos, Groningen; J. G. Vnderson, Haren; J. A. Kornelis, Goënga; R. S. ■csboom. Groningen; C. W. van der Werf, Kam pen; G. A B. de Roos, Rolleraam; O. R. Maar- ingh, Muntendam; L. H. J. Bogtstra, Makkum; L>, H. Galcina, Haren: J. D. Reddingiüs, Bussum. kandidaatsexamen rechtsgeleerdheid: mej. K. K. 11. Deak Lekay, Paterswolde. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Doctoraal examen politieke en sociale wetenschappen: S. A. Boering. Enschede. Doctoraalexamen geschiede nis: F. G. van Hasselt, Amsterdam. Utrecht. Doctoraalexamen rechtsgeleerdheid: H. K. M. M. Damerau, Den Bosch. Dierenarts examen: W. J. Bruckwilder. Utrecht; J. S. Wit- eveen, Heeg (Fr.). Kandidaatsexamen rechtsge- cerdheid: J. M. L. van Wanrooy, Meerssen (L.). Rotterdam. Ned. Econ. Hoogeschoo). Doctoraal- amen: H. Hoovers, Delft; H. I. van Dommelen, otterdam; H J. Nabbe, Eindhoven. Uelft. In 1958 heeft het Wiskundig Genootschap Delft een examen ingesteld ter verkrijging 'ir. de diploma's A en B voor wetenschappelijk kenaar. Het diploma, waarvoor op 27 januari oor het eerst exam werd a,genomen, verwier- :n de c'anies mevr. S. M. P Bvouwer-Euwe uit Lift: mei. A. Visser, Den Haag; G. H. Fikkert, ten Haag: G. Keuken, Amsterdam; D. C. Smit, .."oariem; H. Slaimeijer, Doorn. kunnen worden gebracht Dit bespaart kosten. De heer Scheer (V.V.D.) wees op de taak van de overheid ten aanzien van het openbare onderwijs. Wethouder Corver liet uitkomen dat er wat betreft het bijzonder kleuteronderwijs nog geen voorstellen aan de orde waren, zij het dat deze in het verschiet lagen. De gemeente dient het openbaar onderwijs te behartigen, zodat door aanneming van het voorstel geen enkele moeilijkheid voor andere plannen wordt geschapen. De voorzitter wees erop, dat vorig jaar juli al plannen bestonden voor de bouw van de openbare school. Tien dagen geleden is echter afgekomen, dat hiervoor een urgentieverklaring zal worden afge geven. Het is daarom onjuist te wachten op de andere voorstellen, temeer daar het bouwen van een gecombineerde school on mogelijk zal zijn. De heer Verhoeven gaf nogmaals te kennen dat de bouw van drie scholen onder één dak enorm kostenbesparend moet wer ken. „Maar als u niet wilt, dan verzet ik mij niet langer tegen drie scholen, dan moet het maar geld kosten." Uiteindelijk zegde wethouder Corver toe, dat zoveel mogelijk zal worden ge streefd naar samenwerking tussen de ver schillende schoolbesturen. De mogelijkheid van een soort „oecumenische kleuterschool" is al overwogen. Na "deze toezeggingen gin gen alle leden met de bouw akkoord. Dure verbeteringen Het voorstel om 45 mille beschikbaar te stellen voor verbeteringen aan het woon wagenkamp, bracht allereerst de heer Scheer aan het woord. Deze was ge schrokken van de hoogte van dit bedrag. Burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard. p Een scherpe controle- achtte hij- noodzake lijk om er tenminste voor te zorgen dat deze verbeteringen stand houden. Mogelijk zouden als compensatie staangelden kun nen worden geheven. Mevrouw Van der Meulen toonde zich tevreden over het voorstel. De ver beteringen moeten zo gemaakt worden, dat weinig vernielingen kunnen worden aan gebracht. Voorts dient rekening te worden gehouden met de bonafide bewoners, die hier als gevolg van de woningnood zijn terechtgekomen. Tenslotte beval zij de ver lichting van de weg naar het kamp aan. De heer Zegwaart (K.V.P.) wilde graag weten waarom het kamp niet regel matig is onderhouden. Dan was deze hoge uitgave niet plotseling nodig geweest. Ook hij was verheugd over de verbeteringen, vooral met het oog op de mensen die als gevolg van de woningnood in het kamp wonen. Mr. P 1 i e s t e r (Prot. Chr.) vroeg zich af, of die dure verbeteringen wei effect zullen sorteren. Hij betwijfelde de wense lijkheid van gas enz. ,want „men kan niet weten of hiermee geen gevaarlijke dingen gebeuren." De heer V e r k o u w (Arb.) vond het sprekende namens de financiële commissie onjuist dat dit voorstel niet in deze commissie was besproken. Hij drong er bij B. en W. op aan de financiële commissie goed te doen functioneren. Wethouder Corver gaf de verzekering hiermee ernstig rekening te zullen houden. Wethouder Van L e n t zei dat inderdaad het onderhoud van het woonwagenkamp wel wat was vertraagd, omdat wordt ge wacht op de totstandkoming van een regio naal kamp. Afwijzend stond de raad tegen de vesti ging van een avondwinkel. Mr. Rutgers (V.V.D.) wilde dif punt liever aanhouden, omdat naar zijn oordeel te weinig groeperingen waren gehoord. Het advies van de Kamer van Koophandel achtte hjj niet overtuigend. „U bent een college van eerzame huisvaders, maar hebt u wel rekening gehouden met de alleen staanden en de forensen, die dikwijls op het laatste nippertje 's avonds inkopen moeten doen?" vroeg mr. Rutgers. Enige leden, ondermeer de heren Brink (V.V.D.) en Hopstaken (K.V.P.) vonden echter dat aan zo'n avondwinkel geen behoefte bestaat en dat de belangen van de middenstand niet in het gedrang mogen komen. De heer V o o r e n (V.V.D.) wilde het Minerva Theater ruime financiële steun blijven geven, opdat nog betere voorstellin gen dan thans kunnen worden geboden. Naar de mening van de voorzitter is het echter goed. als steeds kleinere bij dragen in de exploitatie van het theater behoeven te worden verleend, daar het theater dan geleidelijk op eigen benen kan gaan staan. Alle overige in ons blad gepubliceerde voorstellen werden aangenomen. Advertentie Het enige punt waar het bij het scheren om gaat Advertentie Het adret Is en t>lljft GROTE HOUTSTR. 1S1< cn SMEDESTft.7 Keuze uit',6 wereldmerken en dat is precies hoe u zich voelt als u zich geschoren hebt met water, zeep en Gillette. De enige manier om u goéd te scheren Maandag 6 april zal de Munn and Fel- ton's band uit Kettering in Midden-Enge- land een concert geven in de Beurshal in Hoofddorp. Deze band is in 1933 opgericht en heeft in Engeland een uitstekende naam. Het orkest heeft al meer dan 160 radio-uitzendingen verzorgd en heeft ge speeld voor film en televisie. Voorts zijn grammofoonopnamen van het orkest ge maakt. In 1954 heeft het orkest, dat. wordt ge vormd door personeel van een schoenen fabriek, op kampioenswedstrijden in Man chester een gouden beker ter waarde van twintigduizend gulden gewonnen. In 1955 veroverden de muzikanten tijdens natio nale kampioenschappen in de Royal Albert Hall in Londen de felbegeerde Royal Trophy. Twee jaar later triomfeerde de band andermaal op deze nationale kam pioenschappen. Het orkest staat onder leiding van de heer S. H. Boddingt.on, die al van de op richting af dirigent is. Muzikaal adviseur is de heer Harry Mortimer. Op dertien plaatsen in ons land zal het orkest een concert geven. Enkele muziekkorpsen in Haarlemmermeer, Aalsmeer en Halfweg zijn met de voorbereiding van het concert in Hoofddorp belast. Op 1 februari zal het veertig jaar gele den zijn dat de heer J. van Raaphorst, werhzaam als zaalwachter op" het postkan toor in Haarlem, in dienst trad bij de Post-, Telegraaf- en Telefoondienst;- Om zijn grote bekendheid met straten, wegen en lanen in Haarlem en de randgemeenten is de aanstaande jubilaris vele jaren werk zaam geweest op de afdeling bestelling op het stationspostkantoor aan de Baljuws laan. Enige jaren geleden werd de heer Raap horst tot zaalwachter in de hal van het postkantoor benoemd, waar hij niet alleen zorgt voor orde en regel maar tevens een vraagbaak is voor het publiek. Naar aanleiding van bet ambtsjubileum zal de officiële huldiging op maandag 2 februari om 11 uur ten huize van de heer Raaphorst plaats hebben. „Ook in deze tijd van gelijkschakeling wenst Heemstede niet gedegradeerd te worden tot een confectie-gemeente met uitgeklede woningen esthetisch onverant woorde noodscholen, een versleten zwem bad gelegen naast een begraafplaats waar een serene rust moet heersen, een ruim vijftig jaar oud raadhuis, dat hoe stijlvol ook, zelfs de secretaris niet meer kan huisvesten, een oud cavaille van een politiebureau, geen gelegenheid voor zaal- sport om maar enkele sprekende voor beelden te noemen." Dit sombere geluid liet de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, horen in zijn nieuwjaarsrede aan het begin van de donderdagmiddag gehouden raadsverga dering. De burgemeester vervolgde met zich af te vragen hoe B. en W. en de gemeente raad nog initiatieven kunnen ontplooien als van hogerhand wordt uitgemaakt waaraan de raad wel en waaraan geen middelen mag besteden, waardoor Den Haag zich in feite gaat nestelen op de stoel van het gemeentebestuur. „Het wezenlijke is uit onze bestuurstaak gelicht." De bur gemeester slaakte deze hartekreet, voor al ook omdat de financiële positie van de gemeente zorgen baart. Hij vreesde dat de kabinetsmoeilijkheden opnieuw vertra gend zullen werken op de totstandkoming van de nieuwe regeling voor de financië le verhouding rijk-gemeenten. Hiernaar wordt verlangend uitgezien omdat zij het financiële bestel van de gemeente weel een goede basis kan verschaffen. Aan de ongezonde toestand dat ieder jaar belangrijke bedragen aan de reser ves moeten worden onttrokken zou dooi de nieuwe regeling wellicht een einde ko men. Dit moet trouwens ook omdat die reserves bijna uitgeput zijn. Het feit, dat de gemeente die niet van een royale huishouding kan worden beticht met enorme jaarlijkse tekorten moet worstelen, doet de noodzaak van een gezond finan cieel statuut voor de gemeenten duide lijk uitkomen, aldus de burgemeester. Aantasting verzorgingspeil Hij betwijfelde echter, of voor deze no den bij hogere organen steeds voldoende begrip bestaat. Het voorschrift om de uit gaven zodanig te beperken dat inkomsten en uitgaven alsnog met elkaar in even wicht worden gebracht, moet tot een ern stige aantasting var het verzorgingspeil in de gemeenten leiden. Het voorschrijven van een dergelijke gedragslijn doet des te Advertentie TJ f,)\ lag Uw eigen vloer van de 'P' A i moderne, buigzame plastic sliifvasl weinig onderhoud warme kleuren Zo'n vloer is voordeliger dan U denkt! f 8.80 m; U doet het met plezier zélf enin een minimum aan lijd dè pasklaar specialist- mmxrmrxrwmjmef^m Elke Nederlander, die is geëmigreerd naar Australië, Ca nada, Zuid-Amerika of welk deel van de wereld ook, en daar in enkele jaren een bestaan heeft opge bouwd, kan een ver haal vertellen, dat in grove lijnen neer komt op: keihard werken, veel geld verdienen, een eigen huis, een eigen auto. Zo ook Henk van Baarskamp. Tot eind 104.9 woonde hij aan de Heemsteedse Dreef 252 in Heem. stede. Hij was ver loofd met Sabine van Zwol. In januari 1950 kwam hij in Australië aan, met slechts 8 (nog geen zeventig gulden) in zijn portefeuille. Thans is hij eigenaar van een garagebedrijf en een fraai ge riefelijk huis in Ipswich (provincie Queensland). Deze Heemstede- naar besloot naar het nieuwe land te gaan, nadat vrienden hem hadden verteld van de mogelijkheden, die zij daar hadden ge vonden. Hij ging vooruit om pools hoogte te nemen en zijn verloofde volgde hem na een paar maanden. Toen Sa bine in Ipswich arriveerde, had Harry zoals zijn talrijke Australische vrien den hem noemen een betrekking in een garage en woonde in een flat. De ondernemende jongelui trouwden, werk ten zeer hard en spaarden een aanzienlijk bedrag. De eerste vier jaar werkte Harry in een garage als monteur. Het echtpaar Van Baarskamp verliet de flat en nam zijn intrek in een vervallen garage op een stuk land, dat het voor ongeveer 2500,had gekocht. Spoedig hadden zij genoeg geld om met de bouw van hun eigen huis te be ginnen. „Het was een gok, maar het lukte", vertelt hij nu. Terwijl de bouw van het huis vorderde, kocht hij een gebouw, waarin hij een modern onderhoudsstation vestigde. Sindsdien heeft hij het zo druk, dat hij geen reclame voor zijn bedrijf be hoeft te maken. In de ruime comfortabele woning met negen kamers verzekerd voor bijna veertigduizend gulden zegt Sabine: „Wij hebben absoluut geen spijt van ons besluit naar dit land te gaan". Evenals haar man merkt zij nog op, dat zij in Australië meer hebben bereikt dan waarschijnlijk in Nederland mogelijk was. De Van Baarskamps zijn als emigranten geslaagd, maar zij hebben er dan ook hard genoeg voor gewerkt. zonderlinger aan, wanneer de uitgaven van het rijk een voortdurende stijging ver tonen, zei mr. Van Rappard. Heemstede wordt de dupe van het over één kam scheren van alle gemeenten; het verzorgingspeil ligt in de ene gemeente nu eenmaal hoger dan in een andere. De bur gemeester vroeg zich af, wat er nog over is van de bestuursvrijheid. Vroeger had den de gemeenten het goeddeels aan zich zelf te danken, als zij in financiële moei lijkheden waren geraakt en zich daardoor een speciaal toezicht van hoger hand moesten laten welgevallen. Nu is het echter zover, dat alle gemeen ten onmondig worden verklaard. Ook die welke steeds een verantwoord beleid heb ben gevoerd. Heemstede is nimmer nood lijdend geweest; het heeft de huishouding zó gevoerd, dat de voorzieningen voor beeldig mogen worden genoemd. De burgemeester zei dat tal van pro jecten op uitvoering wachten. Hij schet ste de moeilijkheden rond de woningbouw. Van een bijdrage tot opheffing van het steeds benauwender tekort aan woningen is geen sprake. Mogelijk zullen dit jaar particulieren meer belangstelling voor de premiebouw hebben. Tenslotte dankte de burgemeester het ambtenarenkorps en de politie voor de toewijding. De heer Van der Linden beantwoordde als nestor van de raad de toespraak van de burgemees ter. Advertentie laatste week Het Perzisch Tapijthuis J Amsterdam Rokin 116 Rotterdam Den Haag Utrecht - Arnhem - Hilversum Zes jaar gevangenisstraf is voor de rechtbank te Rotterdam geëist tegen een 25-jarige matroos wegens doodslag op zijn 21-jarige echtgenote in de nacht van 27 op 28 september. Hij en de vrouw leefden de laatste tijd gescheiden, zij met een an dere man, die zij had leren kennen toen haar echtgenoot op zee was. Er waren van het begin af, al vóór hun huwelijk, moei lijkheden tussen deze.twee mensen ge weest. Twee keer had de verdachte een poging tot zelfmoord gedaan. De laatste tijd had hij steeds geprobeerd zijn vrouw terug te krijgen, maar de vrouw wilde niet. In een bar, waar hij haar met de an dere man aantrof, had hij haar met een mes gestoken, tengevolge waarvan zij was overleden. Op 12 februari zal de rechtbank uit spraak doen. Een 55-jarige Barneveldse cartonnagefa- brikant heeft het klaargespeeld met ach terlating van, naar men zegt, ruim 90.000 schuld naar Australië te emigreren. Hij bevindt zich op het ogenblik aan boord van de „Zuiderkruis" met zijn vrouw, dochter en zoon. De laatste trouwde één dag voor het vertrek met een meisje uit Apeldoorn, dat echter niet mee is geëmigreerd, om dat haar papieren nog niet gereed waren. Het vertrek was vrij overhaast. De avond tevoren heeft men de was nog buiten te drogen gehangen alsof er geen schijn van kans was cp een spoedig vertrek. De gedupeerden zijn enkele tientallen zakenlieden uit Barneveld. Naar verluidt zou zelfs de fiscus nog ongeveer 7.000 van de fabrikant te vorderen hebben. Op de pasgebouwde bungalow en cartonnage- fabriek is intussen beslag gelegd. Het fail lissement is aangevraagd. In afwachting van het omtrent de ver dere instandhouding van het Rotterdams Kamerorkest in te nemen standpunt stel len B. en W. van Rotterdam aan de raad voor het subsidie ten behoeve van de nieuwe stichting Rotterdams Kamerorkest voor het lopende seizoen te verhogen van 80.000 tot ten hoogste 102.670. Advertentie Gratis patronen en onderricht TEMPELIERSSTRAAT 68 Met de volgende schepen kan zeepost worden verzenden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s.s. „Artellero" 5/2); Austra lië: m.s. „Oranje" (2/2), m.s. „Roebiah" (4/2) en s.s. „Himalaya" (7/2); Brazilië: s.s. „Highland Princess" (2/2); Canada: s.s. „Westerdam" (5/2) en s.s. „Atlantic" (7/2); Chili: via New York (8 2)Indonesië: m.s. „Oranje" (2/2); Ned. Antillen: m.s. „Sarpe- don" (3/2); Nieuw Zeeland: m.s. „Welling ton Star" (7/2); Suriname: m.s. „Norinda" (4/2); Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Bloemfontein" (4/2) Brits Oost Afri ka: s.s. „Ferd. de Lesseps" (7/2). Onder zeer grote belangstelling heeft donderdagmiddag op Westerveld dé cre matie plaats gehad van het stoffelijk over schot van de heer J. L. Munnik. De heer Munnik, die een pionier is geweest op het gebied van de buitenschoolse vorming van jonge mensen in Haarlem overleed 'onver wacht op 60-jarigfc leeftijd in de nacht van zaterdag op zondag. Nadat de vele belangstellenden onder de tonen van Impromptu in as van Schubert het crematorium hadden betreden en de heer B. H. Munnik namens de familie op ontroerende wijze afscheid van de thans overledene had genomen, sprak de heer Chr. van Huyzen als vriend. Hij schetste de heer Munnik als een man die alles aan de medemens gaf en niets voor zich zelf verlangde. „Hij was een man met een for midabel pedagogisch inzicht, een groot so ciaal gevoel. Een man, die altijd tactvol optrad, die beminnelijkheid paarde aan een bruisende werklust en over indruk wekkende organisatorische gaven be schikte. Hij was een gaaf mens. Is het te verwonderen, dat hij zo veel vrienden had?" Wethouder D. J. A. Geluk sprak namens het gemeentebestuur van Haarlem eri na mens het bestuur van de Stichting „Jong Haarlem., vooruit". „Ik geloof, dat ik zel den met meer oprechtheid heb kunnen getuigen van de goede eigenschappen en de bijzondere kwaliteiten van een overle dene dan thans het geval is. Munnik heeft in elk opzicht meer gegeven dan hij vol gens welke norm dan ook had behoeven te doen." Wethouder Geluk beschreef de heer Munnik als iemand, die nooit iets voor zichzelf deed, maar daarentegen .al les voor zijn medemensen overhad. „Hij geloofde vurig in de goede kern, die in elk mens aanwezig is." Over het werk dat de thans overledene voor de Stichting „Jong Haarlem... voor uit" heeft gedaan zei de heer Geluk het volgende: „Hij kende hierbij slechts één doel: de mensen, die aan het werk deel namen, als mens te dienen. Het ging hem er niet in de allereerste plaats om zijn leerlingen kennis bij te brengen, veel be langrijker vond hij het hen bij te staan in hun persoonlijke moeilijkheden. Voor zeer velen betekende hij dan ook een grote steun en toeverlaat'Spreker beschouw de het als een troost, dat de heer Munnik midden in zijn werk afscheid van dit le ven heeft genomen. „Een tijd van rust had hij toch niet aanvaard", zei wethouder Geluk. Namens de docenten van de Stichting „Jong Haarlem... vooruit" voerde de heer J. F. Pape het woord „Wij nemen nu af scheid van onze directeur. Beter kunnen wij eigenlijk zeggen van onze grote dier bare vriend". De heer Pape zei dat de heer Munnik de school een heel aparte sfeer gaf. „Hij was keihard voor zichzelf, spaar de zich zelf niet, klaagde nooit en deed zijn werk op onnavolgbare wijze. Hij was een ideaal leider van „Jong Haarlem. vooruit": zijn levenswerk". Nadat de kist, die bedolven was onder de bloemstukken, onder de plechtige klan ken van „Ave Maria" van Gounod was gedaald sprak dokter J. H. H. Munnik een kort woord van dank. De plechtigheid werd besloten met het door de organist Piet Halsema ten gehore brengen van „Jesu, joy of man's desiring" van Bach. Advertentie FOTOKOPI'EËN - Nieuwste procédé Lichtdrukkerij de Rooij, Schagchelstr. 14 Donderdagavond werd in de Haarlemse Lorentzschool een ouderavond gehouden, tijdens welke de heer A. van Moock, amb tenaar voor de Jeugdzaken, een inleiding hield over „Het kind en zijn spel". Het pas benoemde hoofd, de heer H. P. E. Visscher, heette de aanwezigen welkom en herdacht met enkele gevoelvolle woor den het vroegere hoofd, de heer J. M. Ver- cruijsse, die in de loop van het vorige jaar is overleden. De voorztiter van de oudercommissie, de heer W. J. Oversteege, feliciteerde het nieuwe hoofd met diens benoeming en bracht dank aan mevrouw Groen, die on langs afscheid heeft genomen, na twee jaar als onderwijzeres aan de school verbonden te zijn geweest. De heer Oversteege over handigde haar een boekwerk. De heren Hartman en De Droog werden als nieuwe leden van de oudercommissie benoemd. Na de pauze sprak de heer Van Moóck over „Het kind en zijn spel". Hij betoogde hierin onder meer, dat ouderen voor. het kind mooie en dure speelinstrumenten kopen en bouwen, maar dat de hinderen vaak lievpr spelen met het oude en' in de ogen van de ouderen waardéloze speel goed. In wezen gaat het net zo niet speel plaatsen. De kinderen spelen dikwijls, lie ver op oude rommelige speelplaatsen dan in speeltuinen, die voorzien zijn van het modernste speeltuig, In Haarlem is een ontwikkeling te zien, waarbij de afgeslo ten speelplaatsen meer en meer worden vervangen door speelplaatsen, die geheel open (vrij) zijn. Deze hebben een zandbak met een muurtje, klimboog en klimhek- ken en voor de groteren basketbalnetten. De kinderen kunnen hier spelen, zoals zij zelf willen. In Haarlem zijn reeds acht. van deze speelplaatsen, maar er zijn er nog vele in vooroereiding. Aan het slot van de bijeenkomst richtte de heer Vis scher enige woorden van dank tot de in leider. BEVALLEN van een zoon: 27 jan.: M. C. KoeckhovenBontje, 28 jan.: M. A. WingelaarBreeuwer, C. M. M. Wouden berg—Van Altena; 29 jan.: J. G. M. Swin- kelsLouman, T. RcichenleldVan Braam. BEVALLEN van een dochter:'28 jan.: E. Kroonsberg—Schmitz, M. Odink—Java, L. M. de WildVan der Veen Zeppenfeldt, A. H. BollebakkerKoning, B. Meijer Bruinenberg; 29 jan.: S. van der Meuien— Wiersma, M. van RavenswaaijNoteboom, H. van den BentBeekhuizen, H. A. Over- dijkVan der Kroft. OVERLEDEN: 27 jan.: G. J. van Wijk Otten, 86 j., Spruit en Bosstraat; 28 jan.: F M. A. Druijvesteijn. 87 j.. Berkenrode- straat; H. van de Moolen. 77 j., Gen' de la Reijstraat. GEHUWD: 29 jan.. W. B. F. Vosso. en W. M. van Kipshagen. J. A Vuijk en G B. C. Knap. D. Fijnheer en G. M. R. G.ottmer. H. Polak en M. H. de Kleijn. J. C. Duinker en A. Jansen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3