Chefariae .4 E Bondspresident Heuss 75 jaar r Griep? Chefarine„4" doet wonderen! BRYLCREEM Pervoekhin en Saboerov bij de antipartijgroep ingedeeld Zes scholen worden maandag in Virginia heropend Van dag tot dag Het goede heertje Klein vorstendom Parlement verwijt de prins een staatsgreep de <~Praa.tótoel NAAIMACHINES Zal een SPD-er of een CDU-man hem opvolgen 3 Prinses Irene bezocht Jan Steenexpositie Koninklijk bezoek bij Piccolo Theater Verantwoording verlangd op het partijcongres Italiaans schip vergaan; een dode, vier vermisten Joodse graven ontheiligd met hakenkruizen Crisis in Monaco BRYLCREEM voor mooi gezond haar! Concilie geen historisch proces, zegt de Paus Drie hulpbisschoppen benoemd in Polen Op basis van toelating van negerleerlingen Hongaarse dreigementen aan adres van Washinton VRIJDAG 30 JANUARI 1959 Prins Rainier van Monaco, die enige jaren geleden zorgde voor een sprookjes achtige operette door met de filmster Grace Kelly in het huwelijk te treden en daarbij de talloze toeristen overvloedig waar voor hun geld bood heeft zich een internationale populaiteit verworven. Een populariteit die weliswaar dezelfde al lure vertoont als men meestal bij film sterren aantreft, doch die hem niettemin in staat stelt een soort politiek „goede heertje" te zijn, wiens voornaamste bezig heid bestaat in het zich laten bewieroken en gehoorzamen als de man die de dienst uitmaakt, in ruil voor goedgunstige wel daden aan het volk, betaald uit de zeer ruime toeristengelden. Aan deze toestand die even anachro nistisch als sprookjesachtig moet heten is bijna een einde gekomen door de ont wikkeling van de democratische persoon lijkheid des volks. Doch de prins vindt dat een ontoelaatbare inbreuk op zijn vorste lijke absolutisme en heeft de prille plantjes der democratie in Monaco gevoed door een magere Grondwet uit de bergach tige bodem gerukt. Hij heeft er op strenge toon aan herinnerd, dat hij een absoluut heerser is en medegedeeld dat niemand het recht heeft, zijn macht te beknotten. Hij heeft de pseudo-democratische instel lingen ontbonden en zijn despotisme on dubbelzinnig in ere hersteld. De Monegasken hebben blijkbaar niet het plan, een revolutie op touw te zetten vooral nie. omdat hun voornaamste bron van inkomsten, de sprookjesprins in het sprookjesslot met zijn sprookjesachtig decorum, niet kan worden gemist. Doch wel willen zij de prins eraan her inneren, dat de honderdjarige slaap moet eindigen en dat in politiek opzicht de goe- de-heertjesmanieren dienen te worden vervangen door de hedendaagse methoden van de democratie. Het staat te vrezen dat Prins Rainier, ondanks al zij gedecideerde overtuigingen, op den duur toch zal worden wakkerge- schud uit zijn rozige dromen achter de doornenhaag. Dat het zoals indertijd Doornroosje overkwam met een liefe lijke kus zal geschieden, wordt daarbij steeds onwaarschijnlijker. Hoe langer hij blijft dromen, des te ruwer zal het ont waken zijn. Sprookjes kunnen niet eeuwig duren Aan een korte regering in een klein doch -rijk vorstendom is een einde gemaakt: de man die met duizendjes strooide en zich de gunst van velen verwierf door zijn gulheid, staat nu in de beklaagdenbank en luistert naar het requisitoir, dat hem schildert als een doodgewone verduisteraar, die goede sier heeft gemaakt met andermans geld en zich enkel van andere oneerlijken onder scheidde door het feit, dat hij méér geld heeft verduisterd dan de meeste van zijn broeders in de boosheid. De publieke opinie, dat grillige en impul sieve apparaat, heeft van deze man een soort held gemaakt. Degenen die van zijn gulheid profiteerden, hebben een serviele verering voor hem opgebracht, en velen van hen die door publikaties van het mis drijf kennisnamen van zijn praktijken, hebben een „onwillekeurige bewondering" voor hem gekregen. Dat is een primitieve reactie, die helaas door sommige publiciteitsorganen is aan gewakkerd en uitgebuit. Helaas want het is een laag instinct, dat grootheid af meet aan de grootte van gestolen gelds bedragen. Het hele geval heeft weer eens bewezen, met welke twijfelachtige midde len een mens zich een vorstendommetje kan scheppen, en met welk een blinde volgzaamheid een deel van het publiek zijn eigen domheid aanhaakt aan degenen, die deze domheid weten te exploiteren. Het wachten is nu op een nóg béter heertje. Want elke sensatie moet prikke lender zijn dan de vorige. Geheel onverwacht en onopgemerkt door de overige bezoekers heeft Prinses Irene donderdagmiddag een bezoek ge bracht aan de Jan Steententoonstelling in het Mauritshuis in Den Haag. Zij bracht ruim een uur op de expositie door. De Prinses was in gezelschap van een vrien din. Koningin Juliana en de prinsessen Bea trix en Irene hebben in gezelschap van freule Roëll en twee vriendinnen donder dag de tweede vooi stelling bijgewoond, die het Piccolo Theater uit Milaan in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag gaf van het blijspel „De knecht van twee meesters" van Goldoni. De Koningin en de Prinsessen kwamen niet tegelijk bij de schouwburg aan. Zij hadden, evenals vele bezoekers uit plaat sen buiten de stad, ernstige hinder onder vonden van de mist. De voorstelling is een half uur later dan het vastgestelde tijdstip begonnen. AUDREY HEPBURN GEWOND. De filmster Audrey Hepburn is tijdens opnamen voor de film „Sans pardon" in Hollywood van een paard gevallen. De actrice heeft vier ribben gebroken en is aan een been gewond geraakt. MOSKOU, (Reuter) De regionale partijsecretaris van Leningrad, Ivan Spi- ridonov, heeft blijkens de Pravda op het communistische partijcongres te Moskou de namen van Mikhail Pervoeckin en N. E. Saboerov (eens twee van Ruslands meest vooraanstaande staatkundige ont werpers) verbonden aan de anti-partij- groep van Malenkov, Kaganovitsj, Molotov Boelganin en Sjepilov. Dit is de eerste keer dat deze twee vroegere presidiumleden bij deze groep worden ingedeeld. Spirido- nov ried beiden dringend aan het optreden van de groep te veroordelen. Saboerov is lid van het centrale partijcomité en Per voekhin is kandidaat-lid van het presi dium. Op Boelganin na, die zijn positie in het centrale comité zou hebben behouden, zijn de overige leden van de groep tot par tijlid gedegradeerd. Spiridonov zei zich af te vragen waarom Saboerov en Pervoekhin na anderhalf jaar de anti-partijgroep en hun eigen rol daarin nog niet veroordeeld hadden. Men verwacht dat Pervoekhin en Saboerov, en mogelijk ook Boelganin, voor het congres verklaringen over de anti-partijgroep zullen afleggen. Boelganin heeft volgens Spiridonov jarenlang deel uitgemaakt van de anti-partijgroep. Spiridonov drong er op aan, dat de anti-partijgroep op het con gres rekenschap aflegt. Stalinistisch BELGRADO, (Reuter-AFP) Het lid van het politieke bureau dér Joegoslavi sche communistische partij Djuro Pucar heeft verklaard, dat Kroesjtsjev door zijn aanvallen op Joegoslavië weer een stali nistische tactiek volgt. Pucar zei op een studentencongres te Serajewo, dat de hui dige critici in andere vorm, hetzelfde zeg gen wat Stalin indertijd zei. Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderen! Elk iablet Chefarine „4" bevat 4 genees- middelen.dieindegehelewereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. De vier middelen tezamen werken nóg beter en helpen ook vaak dan, wanneer andere middelen falen. tf BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel (hefarox. LA VALETTA, (UPI) Dinsdagavond is het Italiaanse schip „Adele Andaio" tij dens een hevige storm in de Middelland se Zee vergaan. Donderdag werden ten zuiden van Malta zes overlevenden en een inmiddels gestorven lid van de bemanning in een reddingboot aangetroffen. Zij zijn aan boord genomen door de sleepboot „Mediator". Het zoeken naar vier vermis te opvarenden wordt voortgezet. FREIBURG (UPI) Zes graven op het Joodse kerkhof te Freiburg in West-Duits- land zijn ontheiligd. Op vijf van de graf stenen waren met rode verf swastika's en S.S.-kentekenen geschilderd. Op de ach terkant van de zesde grafsteen was met rode verf het opschrift „bloed en eer" ge smeerd. Een landingsgestel, dat niet langer in vleugels hoeft te worden opgevouwen, maar dat tot de uitrusting van vlieg velden behoort, die het dus voor aan vliegende toestellen gereed kunnen zetten d:t alles is een idee waarop de Westduitse ingenieur Fritz W. Post in Essen patent heeft gekregen. Hoe het allemaal in zijn werk moet gaan is helaas nog niet bekend. MOSKOU, (UPI) De Russische minis ter van Buitenlandse Zaken, Gromyko, heeft op het partij-congres zijn Ameri kaanse ambtgenoot Dulles beschuldigd van oorlogsophitsing. Gromyko opende geen nieuwe gezichts punten in zijn rede over de buitenlandse politiek. WASHINGTON, (UPI) Het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Za ken heeft verklaard, dat Kroesjtsjev's openingstoespraak tot het congres moet worden beschouwd als een in brute taal vervatte herhaling van bekende Russi sche standpunten. Kroesjtsjev's rede laat geen enkele mogelijkheid tot compromis, aldus het „State Department". MONACO (Reuter) Zoals wij giste ren reeds meldden heeft prins Rainier van Monaco het parlement van chantage beschuldigd en geschorst. In de radiotoe spraak, waarin hij dit mededeelde, kon digde hij aan, dat de grondwet zal worden gewijzigd en dat de vrouwen actief en pas sief kiesrecht voor de nationale raad (par lement) krijgen. Dit is een van de eisen van de oppositie. De 35-jarige prins heeft ook de gemeenteraad geschorst. Deze heeft volgens hem een vijandige houding aangenomen en geweigerd financiële con trole door de staat te aanvaarden. De moeilijkheden zijn vorig jaar januari begonnen. De toen gehouden verkiezingen leverden.een parlement op, dat meer zeg genschap in staatszaken wilde. De prins heeft de afgevaardigden eraan herinnerd, dat zij slechts een adviserend lichaam vormen. Onder geen beding wil hij zijn macht als absoluut soeverein beknot zien. Het grootste deel van de parlementsle den wil van Monaco een constitutionele monarchie maken. De macht van prins Rainier berust 0[. het teit dat Monaco slechts zo lang onafhankelijk zal blij ven als dc monarchie blijft bestaan. Woidt deze afgeschaft dan wordt het vorstendom automatisch een deel van Frankrijk en daarmee onderworpen aan de Franse wet geving. Monaco telt op het ogenblik 20.000 inwoners, van wie slechts 3.500 burger rechten bezitten. (AFP) Dr. Joseph Simon, die als voor zitter van de nationale raad ijvert voor grotere bevoegdheden voor het parlement, verklaarde donderdagavond dat prins Rainier volgens het parlement niet het recht heeft de grondwet buiten werking te stellen. „Volgens ons heeft de prins een staatsgreep gepleegd'', zei hij. Kort na de prinselijke radiorede gingen Rainier en Gracia, rustig de mogelijkheid negerend van enige tegenactie van de zij de van de naar huis gezonden wetgevers, aan boord van de Engelse destroyer „Tra falgar" als gasten van de commandant. Franse dagbladen, die gewoonlijk nog al een vaderlijke toon aanslaan, als het om Monaco gaat, wisten zo gauw geen raad met het geval Het Parijse avond blad „Le Monde'" noemde het een „acute politieke crisis". Een ander avondblad „France-Soir" sprak van een „Coup d'état" op de voorpagina en van een „coup de théatre" op een binnenpagina, waar meer nieuws stond over het optreden van prins Rainier. In de laatste jarer. is vrij veel gemord onder de Monegasken over de absolute macht van Rainier. Maar deze gevoelens zijn getemperd door de gedachte dat door zijn huwelijk de toeristenstroom weer is toegenomen. Advertentie Brylcreem, de wereldberoemde Engelse haarcrème, geeft uw haar een prachtige natuurlijke glans. Brylcreem houdt haar en hoofdhuid fris en gezond - maakt droog haar weer soepel en vitaal - bestrijdt roos vorming. the perfect hairdressing ïolang da voorraad «traktl Kloeke tube van fl.85 mee daarbij speciaal verpakt een alleraardig ste ..junior pot" geheel GRATIS Vraag uw winkelierI Beecham (Nederland) N Voor engros:Jacq.Mot N VATICAANSTAD, (AFP) „Wij gaan geen historisch proces voortzetten, wij gaan niet uitzoeken wie gelijk en wie onge lijk had De verantwoordelijkheid is ver deeld. Wij zullen alleen zeggen laten wij ons verenigen, laten wij de twistgesprek ken staken", aldus heeft Paus Joan nes XXIII gezegd sprekend over het pro bleem van de eenheid van de kerk dat op het komende oecumenische concilie zal worden besproken Hij zei dit in een toe spraak tot de pastoors van Rome. De Paus gaf te verstaan dat hij de moeilijk heden bij het tot stand brengen van de een heid der kerk niet onderschat omdat het uiterst moeilijk zal zijn eendracht en een geest van verzoening te doen terugkeren tussen de verschillende kerken die, zo zei hij, al te lang gescheiden, aan inwendige twisten ten prooi zijn. De Paus verklaarde dat het niet valt te ontkennen dat de rooms- kathoiieke kerk na de scheiding sterker en meer vereend dan ooit is geworden wat wil zeggen dat zij de waarheid bezit. Paus Joannes heeft, drie Poolse pries ters benoemd tot hulpbisschop van kardi naal-aartsbisschop Wyszynski, die op het ogenblik de twee aartsbisdommen Gniezno en Warschau bestuurt. Kanunnik Czer- niak is benoemd tot titulair bisschop van Eudocia en hulpbisschop van Gniezno. Pa ter Wicisk werd titulair bisschop van Cae- sara en hulpbisschop van Gniezno en kanunnik Modzelewski titulair bisschop van Daonium en hulpbisschop 'van War schau. Pater Zech Kaczmarek, professor in de filosofie aar, het grootseminarie van Poznan, werd titulaii bisschop van Alia en hulpbisschop van mgr. Nowicki, coadju tor van Dantzig. NORFOLK (Reuter/AFP/UPI) De on derwijscommissie te Norfolk, in de Ameri kaanse staat Virginia, heeft bekendgemaakt dat zes middelbare scholen, die in sep tember werden gesloten omdat men geen negerleerlingen wilde toelaten, maandag opengaan, waarbij ook zeventien neger leerlingen zullen worden toegelaten. Een federale rechter le Baltimore (Vir ginia) heeft echter besloten de wet inzake integratie op te schorten voor twee middel bare scholen in Charlotteville, die even eens sedert september waren gesloten. Een woordvoerder van de onderwijscom missie van deze stad heeft verklaard dat deze scholen waarschijnlijk volgende week geopend zullen worden, maar dat geen negerleerlingen zullen worden toegelaten. Hij zei dat de opschorting werd toege staan omdat de commissie binnen dertig dagen een eigen program zal aanbieden voor de integratieplannen die in september zullen worden uitgevoerd. Het stadsbe stuur heeft te kennen gegeven, dat het aan een zekere mate van rassenintegratie de voorkeur geeft boven afschaffing van de openbare scholen zoals dc gouverneur van Virginia, Lindsay Almond heeft geopperd als mogelijkheid om de rassenintegratie te verhinderen. Op het ogenblik lijkt hij daartoe nog niet te willen overgaan. Ontduiking RICHMOND (UPI) Gouverneur Al- mond heeft tijdens een bijzondere bij eenkomst van de wetgevende vergadering voorgesteld met grote spoed een nieuw programma voor studiebeurzen aan te ne men, en daarna het gesubsidieerd onder wijs in Virginia drastisch te herzien. Zelfs kan het noodzakelijk blijken, zo gaf Al- mond te verstaan bepaalde openbare scholen te sluiten en andere manieren te bedenken om de kinderen onderwijs te ge ven. De voorstellen van Almond zijn erop gericht de verplichte rassenintegratie te dwarsbomen. Het onderwijs moet zo her zien worden dat er op geen enkele „blan ke school" gedwongen integratie kan wor den toegepast, aldus gouverneur Almond. In Norfolk heeft het plan van Almond al geen succes meer. De senaat van de staat Georgia heeft met 48 tegen 1 stem een wet aangenomen die gemeenten in Georgia verbiedt belas tinggelden te gebruiken voor het subsidië ren van scholen waar de rassenintegratie is doorgezet, en daarna een wet aangeno men dat personen die ouder zijn dan 21 jaar verbiedt middelbare scholen te be zoeken en personen die ouder dan 25 jaar zijn verbiedt zich te laten inschrijven bij universiteiten. De tweede wet is gericht tegen negers, die proberen voortgezet on derwijs te volgen, omdat zij de rassen scheiding in lagere of middelbare scholen nooit hebben kunnen doorbreken. Om hun de schrale kans op succes alsnog te ont nemen werd de wet aangenomen. BOEDAPEST (Reuter) De Hongaarse regering heeft in haar antwoordnota aan de Verenigde Staten verklaard dat zij, als Washington haar voorstel om te onder handelen over hervatting der normale di plomatieke betrekkingen afslaat, „ge dwongen zal zijn, de voor de hand liggen de gevolgtrekkingen te maken en de maat regelen te nemen, die onvermijdelijk voortvloeien uit de abnormale toestand". In de nota wordt het een onweerlegbaar feit genoemd, dat de Amerikaanse rege ring sinds jaren een vijandige activiteit tegen Hongarije voert. De schuld voor de „abnormale en absurde" betrekkingen tus sen beide landen wordt aan Washington geweten. In Boedapest vraagt men zich af of het bedekte dreigement soms doelt op even tuele sluiting van de Amerikaanse lega tie waar sedert de opstand van eind 1956 kardinaal Mindszenty vertoeft. De Wet De misdaad ligt niet iedereen. Wat ook Agatha Christie en Simenon ons daarover in boeiende bewoordingen willen doen ge loven niet veel mensen kunnen kloek en moedig de Wet overtreden, zonder daar bij hun schuldbewustheid op een of andere wijze te ton*.i. De koude, volkomen beheerste misdadi ger, die zijn misdrijf begaat in een orde lijke en fatsoenlijke omgeving van maat schappelijk verkeer, zonder dat iemand het merkt voor het telaat is, moet welhaast een legendarische figuur zijn. Wat mieze rige zielen in het beschermende duister of in veilige eenzaamheid uitspoken, leest men dagelijks in de kranten, doch dan is het pleit reeds beslecht. Ik zag een misdaad gepleegd worden bij vol daglicht in een drukke lunchroom, doch de misdadiger vestigde al van het begin af de aandacht op zijn voornemen daartoe. Hij kwam op soppige schoenen uit de regen en zette zich slinks aan een ta feltje bij een pilaar, onder diverse affiches waarop de bekende mededelingen van de niet-aansprakelijke directie waren gedrukt. Hij keek katachtig om zich heen en from melde intussen zijn versleten actetas op zijn schoot. Onder het werpen van schuwe blikken in alle richtingen frutselde hij aan zijn tas. Z\jn vingers verdwenen erin en voer den rukkende bewegingen uit. Langzaam trok hij zijn hand terug, doch de inhoud ervan hield hij zorpvuldgi verborgen ach ter zijn jaspand. Zijn hand ging omhoog, bleef even aarzelen in de buurt van zijn adamsappel en ging daarna bliksemsnel op en neer. Wat er gebeurde was niet te volgen, doch er verscheen in zijn wang een dikke bobbel, die beurtelings verdween en terugkwam, terwijl zijn kaken haastige kauwbevoegingen maakten. Als er een serveerster in zijn buurt was, hield hij zijn gezicht roerloos. Zodra zij wegdrentel- de, zette de machine zijner kaken zich nijver in beweging, doch zonder vreugde. „Het nuttigen van meegebrachte spijzen is streng verboden", stond on de plaat aan de pilaar boven zijn hoofd. Hij overtrad de Wet van het huis noodgedwongen en zeker niet koelbloedig. Aldus is de Wet, klein of groot, een on zichtbare wreker reeds vóórdat het ge recht in werking komt. Zij wreekt zich on de overtreder door als een zwaard van Damocles boven ziin hoofd te zweven, overal en altijd, zelfs al moet zij zich vast houden aan een pilaar. R. Agteran Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 (Van onze correspondent in Bonn) Bondspresident professor dr. Theodor Heuss wordt morgen 75 jaar. Naar het zich laat aanzien zal dit zijn laatste verjaardag zijn als staatshoofd van de bondsrepubliek. Men verwacht dat hij een verklaring zal afleggen, waaruit men zal kunnen lezen dat hij niets voelt voor een verlenging van zijn ambtstermijn van vijf (zoals de grond wet nog voorschrijft) tot zeven jaar (wat vele Westduitsers gaarne zouden willen) Zegt hij „ja" tegen een ambtstijdverlen ging, dan moet de grondwet veranderd worden. Houdt hij het bij een „neen", dan komt de vraag aan de orde of de C.D.U - kandidaat Krone wel de geschiktste man is om Heuss op te volgen, en of het toch niet beter zou zijn de S.P.D.-kandidaat professor Carlo Schmid, een man van for maat dat ontkend niemand over alle partij hindernissen heen, cp de hoogste zetel te plaatsen Los van deze strijd om de ambtstijd van de bondspresident staat in ieder geval de goede roep van professor Heuss. Het staai vast dat hij van zijn huidige hoge ambt iets bijzonders gemaakt heeft in een uiterst moeilijke tijd, waarvoor geheel Duitsland hem dankbaar mag zijn. Zijn onconventio nele, intellectueel hoogstaande redevoerin gen en andere uitingen verhieven hem, de voormalige leider van de liberale F.D P al spoedig boven de politieke massa. An derzijds is hij nooit bevreesd geweest zijn mening te geven in zaken, die hem hin derden. Lc/enskunst Daarnaast heeft hij zich altijd weer van zijn puur menselijke zijde doen kennen Heuss is een kenner en liefhebber van wijn. Zijn proefschrift handelde er zelfs over. Toen hij in het begin van dit jaar een melkcentrale te Lörrach bezocht, no digde de directie van de zuivelfabriek hem uit om, na de bezichtiging, in de kantine van het bedrijf wat te komen drinken. Waarop de bondspresident met verschrikte ogen zei: „Maar eis van mij alstublieft niet, dat ik verse melk ga drinken", waar op hij zich met smaak bediende van een voortreffelijke MargraflerOok in zijn kleding heeft hij zich steeds verzet tegen al te nauwe conventies. Zijn medewerkers verzochten hem eens zijn das netter te strikken, waarop Heuss verontwaardigd antwoordde, dat hij ongeschikt was om als de oppermannequin van de bonds republiek te fungerenLange sigaren pleegt Heqss bij voorkeur tot de laatste drie centimeter op te roken, naar aan leiding waarvan de vroegere Franse am bassadeur te Bonn, Frangois-Poncet, placht te zeggen dat dit een typisch bewijs van Duitse „Gründlichkeit" was. Typisch Duits in de ongunstige zin van het woord is Heuss echter helemaal niet. Beroemd zijn zijn droge humor, zijn on uitputtelijke voorraad anecdotes, zijn slag vaardige antwoorden, zijn spot met plech tige situaties, waarin men hem gedreven heeft. Een rede op een grote automobiel tentoonstelling begon hij met de eerlijke woorden dat het beter was als zijn chauf feur de feestrede zou afsteken, want die begreep in ieder geval waarover het ging. Van deze man neemt West-Duitsland als bondspresident node afscheid, zoals blijkt uit de vele discussies over het voorstel een aparte lex-Heuss te maken, opdat hij zal kunnen aanblijven. Er lijkt echter niet veel kans te bestaan, dat Heuss daarop zelf zal ingaan. De rooms-katholiek Krone, die algemeen genoemd wordt als Heuss' opvolger is Dr. Theodor Heuss voorzitter van de C.D.U.-fractie in de Bondsdag. Zijn rooms-katholiek-zijn vormt een moeilijkheid op zichzelf in dit geval. Wordt Krone namelijk gekozen door de Bondsdagleden en de leden van de deel staat-parlementen, dan is zowel de kanse lier als de president rooms-katholiek, een pijnlijke coïncidentie, juist omdat de C.D.U. een partij is waarin zowel het rooms-katholieke als het protestantse deel aan bod pleegt te komen, in allerlei neven functies maar ook in de regering Om deze reden zou men het liefst de voorman van de protestantse vleugel in de C.D.U., Ger- stenmaier als opvolger van Heuss zien. Gerstenmaier, voorzitter van de Bondsdag, geeft, naar men meent, de voorkeur aan het parlementaire leven. Krone maakt de indruk een rustig man te zijn. Op de C.D.U.-partijdag te Kiel leek hij wat kleurloos in de schaduw van Adenauer. Maar van belang ontbloot is hij zeker niet. De 63-jarige Berlijner heeft een grote parlementaire ervaring. Hij was van 1925 tot 1933 lid van de Rijksdag, en is een van de oprichters van de C.D.U. Reeds tien jaar lang is hij Bondsdr.glid. Zijn integri teit wordt algemeen geroemd, zijn optreden in de Bondsdag heeft hem nauwelijks vij anden bezorgd. Van Je allure-Adenauer is hij niet, een tweede Heuss zo meent men te Bonn zou hij wel kunnen wor den hij heeft hetzelfde evenwichtige in zijn optreden, is humoristisch, maar mist toch de professorale allure en de fijne in tellectuele achtergrond, waardoor Heuss zo befaamd is geworden. Desondanks acht men hem in de C.D.U. de aangewezen man.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5