Mr. A. M. van Tuyll van Serooskerken presideerde zijn laatste rechtszitting Woningtekort in Haarlem in 2 jaar met 909 huizen verminderd Mist veroorzaakt een ernstig ongeluk in Haarlem Nog een achterstand van 3500 woningen Vertraagde busdiensten Vrijdag 30 januari 1959 haarlems dagblad oprechte haarlemsche courant 5 UIT STAD EN STREEK Nieuwe deurwaarder bij Haarlemse rechtbank RAPPORT VAN HET N.E.I. Drie jaar voor verduistering van een half miljoen Dierenarts kant zich tegen uitlating burgemeester Heemsteedse C.O.V. geeft Johannes Passion STIJLVOL AFSCHEID IN HAARLEMSE GRAVENZAAL Steunnormen in Heemstede onder de loep J. P. Coenschool stuurt brief aan Amerikaanse ambassade Breuk onder de socialisten van Giuseppe Saragat Minderheid tegen coalitie met christen-democraten Nieuws in het kort Spreekuur burgemeester. De burge meester van Hillegom is verhinderd dins dag zijn spreekuur te houden. Weekeindcursus. Op 14 en 15 februari houdt de Arbeiders Gemeenschap der Woodbrookers in Bentveld een weekeind- cursus over het onderwerp „Is de persoon lijke verantwoordelijkheid verschraald". Tijdens deze cursus zal het woord gevoerd worden door drs. J. Koopman en dr. G. F. Fortanier. Informatie-avond. Het rooms-katho- liek maatschappelijk jeugd- en gezins- werk in Haarlem houdt op donderdag 19 februari des avonds om kwart over acht in restaurant Dreefzicht te Haarlem een informatie-avond waarbij een Amster damse maatschappelijke werkgroep in een soort schets enkele eenvoudige gezinscom plicaties zal uitbeelden. Hierna volgt er een groepsgewijze discussie. Bij beschikking van de minister van Justitie is benoemd tot deurwaarder bij de arrondissementsrechtbank te Haarlem, ter standplaats Haarlem, de heer V. E. A. Galle, kandidaat-deurwaarder te's-Graven- hage. Hij volgt de heer P. van den Steen hoven op, die vorig jaar is overleden. HET WONINGTEKORT in de gemeente Haarlem is sinds medio 1956 gedaald van 4499 tot 3583 woningen. Dit betekent dus, dat het in ruim twee jaar met meer dan 900 woningen is verminderd. Deze afneming is het resultaat van een stijging in de woningvoorraad met 1825 woningen, gepaard gaande met tegengestelde tendens, namelijk een stijging van de woningbehoefte met 909 woningen. Indien Haarlem het woningtekort wil opheffen, zullen er In de Spaarnestad ruim 3500 woningen moeten worden gebouwd. Deze cijfers staan in een onlangs verschenen rapport over „De omvang van het woningtekort in de gemeente Haarlem", dat op verzoek van B. en W. van Haarlem is samengesteld door de afdeling Regionaal Onderzoek van het Neder lands Economisch Instituut te Rotterdam. Tijdens een speciale zitting van de Haarlemse rechtbank in de historische gravenzaal van het Haarlemse stadhuis werd vanmorgen afscheid genomen van de president van de rechtbank, mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken, die wegens het bereiken van de zeven tigjarige leeftijd zijn functie heeft neergelegd. Een overzicht van de met kaarsen verlichte zaal tijdens de sfeervolle plechtigheid. De Dordtse rechtbank heeft de Zwijn- drechtse meubelhandelaar J. K.. die veer tien dagen geleden terecht gestaan heeft, omdat hij ten nadele van verscheidene geldschieters bijna een half miljoen heeft verduisterd en daarbij valsheid in ge schrifte heeft gepleegd, veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. De officier van Justitie had vier jaar ge- eist. Hillegomse hertenkamp De dierenarts mejuffrouw Jacoba W. Hagedoorn in Heemstede heeft een brief gericht aan de gemeenteraad van Hille gom, waarin zij protesteeert tegen een uitlating van burgemeester Van Nispen tot Pannerden, gedaan in de raadsverga dering van dinsdagavond. De burgemees ter heeft toen meegedeeld dat tijdens de ziekte van twee kraanvogels in de Hille- gomse hertenkamp het advies van mejuf frouw Hagedoorn is ingeroepen. Mejuf frouw Hagedoorn heeft echter verklaard dat deze mededeling onjuist is. Nimmer is zij bij ziekte van dieren ge raadpleegd. Wel heeft zij éénkeer een be zoek aan de hertenkamp gebracht, name lijk toen een kraanvogel een poot had ge broken. De dierenarts acht de uitlating van de burgemeester een aantijging van haar naam. Mejuflrouw Hagedoorn heeft voorts meegedeeld, dat zij diverse keren vanuit Hillegom is opgebeld, ondermeer door een bewonei van de Stationsweg die tegenover de hertenkamp woont over zie ke dieren in het kamp. De dierjktarts heeft steeds meegedeeld dat men zich mét klach ten tot de dienst van Openbare Werken in Hillegom moest richten. Intussen hebben wij over de Hillegomse hertenkamp een brief ontvangen, die wij hieronder weergeven Ten aanzien van de opmerking van de briefschrijver over de „berichtgeving die kant noch wal raakt", zouden wij de volgende kanttekening wil len maken: uit het artikel in ons blad van zaterdag 24 januari over de klachten van „Dierenzorg" blijkt duidelijk dat wij deze klachten geheel voor rekening van „Die renzorg" hebben gelaten en voorts on middellijk hebben getracht het oordeel van het Hillegomse gemeentebestuur over de beweringen te vernemen. Wij hebben dus de grootst mogelijke objectiviteit in acht genomen. Hieronder volgt de reeds genoem de brief: „Naar aanleiding van een ook in uw blad verschenen artikel over de Hillegom se hertenkamp, deel ik u en uw lezers mede, dat deze berichtgeving kant noch wal raakt. Hier is m.i. een blaam geworpen op een deel van het Hillegomse gemeentebestuur en de verzorger van de hertenkamp. Ondergetekende heeft maandag in alle vroegte een onderzoek ingesteld naar de toestand in de hertenkamp. Hiervoor had ik de assistentie gevraagd en verkregen van de heer Visser, hoofdinspecteur van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren in Den Haag. Dit onderzoek heeft uitgemaakt dat de verzorging goed is, dat er geen zieke dieren zijn en dat er beslist ook geen wantoestanden bestaan in deze hertenkamp. Enkele teleurgestelde dorpsfiguren heb ben hier getracht een rel te ontketenen. Hoewel de achtergrond hiervan mij niet aangaat, zo wil ik toch niet nalaten er op te wijzen dat met het verspreiden van de ze roddel mens noch dier gebaat is. Dit heeft met dierenbescherming niets te ma ken". DIERENBESCHERMER De Heemsteedse Christelijke Oratorium Vereniging zal dinsdag 10 maart onder leiding van Jaap Hillen in het Concertge bouw te Haarlem een uitvoering geven van de Johannes Passion van Joh. Seb. Bach. Medewerkenden zijn Elisabeth Lugt (sopraan), Lenie Henning (alt), Han le Fevre (evangelist, tenor), Gerard Honig (kleine partijen en aria's, tenor), Peter de Vos (Christuspartij, bas), Guus Hoekman (bas), Jaap Stigt (clavecimbel), Albert de Klerk (orgel) en het Noordhollands Phil- 1- •'.-'■h orkest. In de door kaarten verlichte Graven- zaal van het Haarlemse stadhuis, op de plaats waar in vroeger eeuwen grote en kleine vierschaar recht spraken, heeft de president van de Haarlemse rechtbank, mr. A. M. baron van Tuyll van Seroos kerken in een bijzondere terechtzitting na een vijfendertigjarige gerechtelijke loop baan afscheid genomen. Onder de velen, die deze zitting bijwoonden, waren het college van B. en W. van Haarlem, ver scheidene raadsleden, talrijke vertegen woordigers van de rechterlijke macht, de balie en vele verwanten, vrienden en kennissen van de scheidende president. De burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, zei, als eerste spreker, dat deze plechtigheid geschiedde in het be stuurlijke ha# van de stad om mr. Van Tuyll van Serooskerken te eren voor de voortreffelijke en markante wijze, waarop hij heeft gehandhaafd wat naar aardse be grippen het hoogste is wat wij hebben: het recht. De vice-president van de-rechtbank, mr. E. J. W. Top, herinnerde er aan, dat mr. Van Tuyll in 1923 werd benoemd tot rech- ter-plaatsvervanger bij de rechtbank in Amsterdam en vijf jaar later tot rechter. Vlak voor het uitbreken van de oorlog in mei 1940 volgde zijn benoeming tot presi dent van de rechtbank in Alkmaar. Na de oorlog werd hij procureur-fiscaal bij de Aanvullende uitkeringen voor bejaarden worden verlaagd De gemeenteraad van Heemstede heeft in zijn vergadering van donderdagmiddag een verzoek behandeld van de Algemene Bond van Ouden van Dagen, afdeling Heemstede, om de met ingang van 1 januari ingegane verhoging van de A.O.W.- uitkering niet van de steunuitkeringen af te trekken. B. en W. achtten dit verzoek echter niet voor inwilliging vatbaar. Mevrouw Van der Meule nH o u- w e r (Arb.) had hierover schriftelijke vra gen gesteld, waarbij zij vroeg of B. en W. van mening waren, dat de verhoging van de A.O.W.-uitkering mede een gevolg was van de hogere kosten van levensonder houd. Tevens zou mevrouw Van der Meu- len graag zien dat de aanvullende steun uitkeringen niet worden verminderd. B. en W. antwoordden hierop dat de verhoging van de uitkering ingevolge de ouderdomsvoorziening afhankelijk is van de loonindexcijfers en niet van de kosten van levensonderhoud. Het zou onjuist zijn de aanvullende uitkeringen niet te ver lagen. daar dit precedenten zou scheppen ten opzichte van andere groepen van ge- steunden. Mevrouw Van der Meulen zei dat het hier om vrij kleine bedragen gaat. De be jaarden hebben het bijzonder moeilijk en verkeren dikwijls in kommervolle omstan digheden. De meesten van hen hebben geen gelegenheid tot sparen gehad. De voor de gemeente kleine bedragen beteke nen echter voor de bejaarden een wel kome verlichting. De heer Zegwaard (K.V.P.) steunde het pleidooi van mevrouw Van der Meu len. „Vele ouden van dagen leven op de rand van het bestaansminimum". Hij her innerde eraan dat minister Klompé had geadviseerd de verhoging op de A.O.W.- uitkering niet in mindering te brengen op de aanvullende steun. Graag zou de heer Zegwaart zien dat het verzoek van de Algemene Bond van Ouden van Dagen werd ingewilligd. Wethouder V a n W ij k zei dat de steun normen in Heemstede niet laag zijn. Bij de ondersteuning moet één lijn worden getrokken. Het betoog van mevrouw Van der Meulen en de heer Zegwaart achtte hij te sentimenteel. De bejaarden moeten blij zijn. zoveel eigen inkomen (de A.O.W.- uitkering) te hebben, dat de aanvullende steun kan worden verlaagd. Dit betoog ontlokte een scherpe reactie van de eerstgenoemde sprekers. Mevrouw Van der Meulen betreurde het dat haar be toog als „sentimenteel" werd afgedaan. De heer Zegwaart hekelde het „harde en zakelijke" betoog van de wethouder, dat hij gespeend van elke hartelijkheid noem de. Later verzachtte de heer Zegwaart zijn betoog wat, nadat de voorzitter en wet houder Van Wijk hadden toegezegd dat de steunnormen volledig onder de loep zullen worden genomen. Met deze toezegging ging de raad uiteindelijk akkoord. Bijzondere Raad van Cassatie en de rege ring wees hem vervolgens aan als ver tegenwoordiger bij de processen tegen oor logsmisdadigers in Neurenberg. In augustus 1947 werd mr. Van Tuyll be noemd tot president van de Haarlemse rechtbank. Mr. Top prees hem voor zijn scherp juridisch inzicht en zijn wijs beleid en herinnerde aan de rol, die de president heeft gespeeld bij korte gedingen en de berechting van verkeersdelicten. Hiervoor riep hij een speciale kamer in het leven, waarvan hij zelf de leiding nam. Mr. Top hoopte, dat de scheidende president nog vele andere dingen zal kunnen doen en nog vele reizen mag maken naar Frankrijk voor zijn liefhebberij: de bestudering van de cultuur en de wetenschap in dit land. De officier van Justitie, mr. L. H Feits- ma, roemde de president namens ae leden van het arrondissementsparket voor de stijlvolle wijze, waarop hij zich heeft ge kweten van zijn representatieve taak. Zijn beangstelling voor de strafrechtspleging, die vaak nog als minder gewichtig wordt gezien, heeft mr. Van Tuyll in daden om gezet. Hij zag in, dat de fatsoenlijke weg gebruiker bescherming behoeft en hij han delde daarnaar. Ook bij. fiscale strafzaken was er een prettige samenwerking tussen de president en de leden van het parket. De kantonrechter, oudste in rang, mr. Th. F. Raedt, sprak van het contact tussen rechtbank en kantongerecht als dat tussen twee buren in de tuin van het recht. Het snelle en juiste oordeel van mr. Van Tuyll getuigde van werkelijkheidszin. Helderheid, gedegenheid en zwier hebben zijn presidentschap gesierd, aldus mr. Feitsma De griffier, mr. C. M. Vliegent- hart, sprak waarderend over de liefde en overtuiging, de eigen stijl en het gevoel voor humor, waarmee mr. Van Tuyll het recht heeft gediend. „Wij verliezen in u een jurist van nature", aldus deze spreker. Namens de orde van advocaten in het arrondissement Haarlem dankte mr. F. van der Goot de president voor zijn hulpvaar digheid en hoffelijkheid. „U was een hoge boom, die de storm eerder tart dan schuwt. U deed uw werk met durf en een zwierige stijl. U hebt indruk gemaakt zonder effect bejag". Notaris B. M. Brand, voorzitter van de Haarlemse broederschap van notarissen en kandidaat-notarissen, dankte mr. Van Tuyll, voor de vaderlijke raad en steun, die deze altijd gaf als voorzitter van de Kamer van toezicht op de notarissen en kandidaat-notarissen. Tenslotte hield mr. Van Tuyll van Se rooskerken een inleiding over de onaf hankelijkheid en zelfstandigheid van de rechterlijke macht en de noodlottige ge volgen, als deze worden aangetast. Hij gaf een overzicht van zijn loopbaan en dankte de sprekers voor hun vriendelijke woorden. „Ik heb mijn plicht gedaan, ik kan het niet anders zien", besloot de scheidende president, die vervolgens een receptie hield. Nagenoeg alle aanwezigen drukten mr. Van Tuyll van Serooskerken ten af scheid de hand. „Ruimtevaart". In de aula van het Kennemer lyceum houdt de heer E. Fran- quinet op vrijdagavond 6 februari om acht uur een lezing met lichtbeelden over de ruimtevaart ter gelegenheid van het één jarig bestaan van de werkgroep lucht vaart van de Kennemer lyceum-vereni ging. In de samenvatting van dit rapport wordt echter met nadruk gesteld, dat Haarlem door de bouw van deze 3500 woningen het. huizentekort zeker niet zal hebben opge lost. De totale behoefte aan woningbouw kan men afleiden uit vier factoren, ophef fing van het woningtekort (in Haarlem door de bouw van de genoemde 3500 wo ningen), vervanging van onvolwaardige woningen door krotopruiming en sanering, vorming van een reserve aan leegstaande huizen ter voldoening aan bouwtechnische eisen en om verhuizingen mogelijk te ma ken en tenslotte toeneming van de woning behoefte door groei van het inwoneraantal. Ook bij gelijkblijvende bevolking zal de behoefte aan huizen toenemen, omdat een deel van de bevolking veroudert. Hierdoor zullen er in 1975 per 1000 inwoners aan zienlijk meer woningbehoevende eenheden zijn dan thans. Om het gemeentelijk beleid op het gebied van volkshuisvesting en stadsontwikkeling te bepalen, kan dan ook niet worden volstaan met deze raming van het woningtekort, maar is een raming van de totale nog te realiseren woningbouw noodzakelijk, aldus het rapport. Deze raming zal worden gedaan in een reeks van onderzoekingen naar de struc- tuele ontwikkeling van Haarlem in de komende decennia, waartoe het N.E.I. on langs opdracht heeft ontvangen. Bij de thans gevolgde methode tot vast stelling van het woningtekort in Haarlem is het N.E.I. uitgegaan van de grootte van de woningbehoefte, die werd vastgesteld aan de hand van het aantal huishoudens en alleenstaanden met een eigen woning en alleenstaanden-hoofdbewoners. Van dit aantal is het aantal beschikbare woningen afgetrokken, waardoor het woningtekort werd verkregen. Het aantal huishoudens en alleenstaanden moest vroeger worden ver kregen met behulp van een kleine correctie op de resultaten van de woningtelling in 1956. Deze correctie bestond uit een hulp methode, die berust op de omstandigheid, dat de woningbehoefte in een gemeente zich ontwikkelt parallel aan het aantal „niet ongehuwde vrouwen" (gehuwde vrou wen, weduwen en gescheiden vrouwen). Deze methode bleef vrij globaal: zo wordt erbij geen rekening gehouden met het feit, dat vele huishoudens om andere redenen dan de woningnood samenwonen, dat vele forensen door de woningnood buiten hun werkgemeente wonen en dat een deel van de alleenstaanden, -die inwonen,een zelf standige woning willen'bewonen, ^zodra de woningnood tot het verleden behoort. Bij de Algemene Woningtelling van 1956 is echter een aantal vragen over de woning behoefte gesteld. Op grond daarvan was het mogelijk de berekening van het wo ningtekort te herzien. Het resu'taat hiervan is, dat het woning tekort in Haarlem kleiner is dan uit de genoemde hulpmethode bleek. Volgens deze laatste methode bedroeg namelijk het te kort op 30 juni 1956: 5647 woningen. Vol gens de herziening is dit tekort echter 4499 woningen. Dit cijfer is in de loop der vol gende jaren gestadig gedaald. Op 1 oktober 1956 bedroeg het 4430 woningen, aan het Op de hoek van de Prins Bernhardlaan en de Schipholweg in Haarlem heeft zich vanmorgen omstreeks kwart over acht een zeer ernstig ongeluk voorgedaan. Op dat moment wilde de bestuurder van een vrachtwagen namelijk komend van de Schipholweg de Prins Bernhardlaan in slaan. Door de dichte mist reed hij echter iets te ver door en juist op het moment dat hjj een klein stukje achteruit wilde rij den botste er een personenauto, bestuurd door een 41-jarige ontwerper van confec- tiekleding uit Amsterdam, tegen de ach terkant van de vrachtwagen. De personen auto schoot door en schoof onder de vracht auto. De chauffeur werd zeer ernstig ge wond en moest met een zware hersen schudding, snijwonden aan het gezicht en gekneusde ribben naar dc Mariastich- ting vervoerd worden. De ernstig bescha digde auto werd naar de politiegarage overgebracht. Verblind door een tegenligger en waar- schijnliik misleid door de mist is een 78-ja- rige oliehandelaar uit Overveen met zijn personenauto gisteravond om tien uur in het water van de Oostvest in Haarlem ge reden. De oliehandelaar en zijn echtgeno te werden door handreiking op het droge geholpen. Zij ondervonden geen nadelige gevolgen van het ongeval. De drenkeling zou graag zien, dat degene, die hem en zijn echtgenote heeft geholpen om op de wallekant te komen zich bij de politie zou melden. Naar men ons mededeelde, waren de eerste-hulpdiensten-brandweer. politie en g.g.d.- bijzonder snel ter plaatse. Gistermorgen hebben zich tengevolge van de mist eveneens enkele ongelukken in Haarlem voorgedaan. Om kwart over zes reeds reed een 54-ja- rige procuratiehouder uit Haarlem op het Delftplein een verlichte verkeerspijl om ver. Om half acht kwamen op de Rijksstraat weg bij het Delftplein twee auto's met el kaar in botsing, waarbij de materiële schade echter gering was. Twintig minuten later kwam een zeven tienjarige wielrijder op het Soendaplein in botsing met een uit de Pijnboomstraat ko mende personenauto Om elf uur tenslotte reed een bestelauto op de Slaperdijk nabij Spaarndam tegen een vrachtauto op. De bestelauto beland de in een sloot en werd aan de voorzijde geheel ingedrukt. Zandvoort In Zandvoort bedroeg het zicht nog geen meiei. Zeus de oudste Zandvoorters kun nen zich een dergelijke zware zeedamp niet herinneren. Het wonderlijke was, dat men, naar boven kijkend, nog flauw de zon kon onderscheiden, doch op de grond diende men stapje voor stapje voort te gaan. Automobilisten moesten hun wa gens stilzetten en wachten, tot het zicht weer wat beter werd, daar het onmoge lijk was, verder te rijden. Nauwelijks een half uur later was het gehele dorp in een dichte mist gehuld, waardoor het verkeer veel overlast ondervond. Even buiten Zandvoort werd vrijwel geen hinder van mist ondervonden. De zware zeedamp bleef boven Zandvoort de gehele middag en ook in de avonduren hangen. Ongeluk ken werden er niet gemeld. Vertraagde busdiensten De directeur van de N.Z.H.V.M. deelde ons mede, dat de bussen op vrijwel alle diensten zijn blijven rijden. Uiteraard on dervond men grote hinder van de dikke mist en zelfs heeft men erover gedacht de dienst van Haarlem naar IJmuiden en Beverwijk te staken, maar ondanks alle moeilijkheden is men doorgegaan. Overi gens kwamen er tal van vertragingen voor waarvan de grootste op het traject Haar lem-Den Haag drie uur en meer be droeg. Diverse diensten moesten daarom uitvallen, maar toch is men erin geslaagd Op de hoek van de Prins Bernhardlaan en de Schipholweg in Haarlem-Oost reed een personenauto achter op een vrachtwagen. De bestuurder werd ernstig gewond. De beschadigde auto werd naar de garage van de politie in Haarlem overgebracht. vooral dankzij het harde werken van de chauffeurs, tot de laatste dienst door te rij den. Alleen om zes uur gisteravond nam men het besluit om de busdienst Amsterdam- Den Haag te staken, omdat de wagens in de Haarlemmermeer slechts zeer lang zaam vooruit konden komen. Het publiek maakte gebruik van de trein. De tram in Leiden en omgeving had eveneens grote vertragingen en ook daar nam de N. S. een deel van de taak van de N.Z.H.V.M. over. N.Z.H.-bussen waren gisteren betrokken bij een groot aantal ge ringe aanrijdingen. Alleen bij een ketting botsing nabij Sassenheim werd een dus ernstig beschadigd. Ook de diensten van Maarse en Kroon zijn zo goed mogelijk uitgevoerd. Alleen de wagens op de lijnen Amsterdam- Alphen en Amsterdam-Leiden konden niet rijden. Overigens had men ook bij de ze maatschappij met langdurige vertra gingen te kampen. einde van het laatste kwartaal van dat jaar: 4396 woningen en aan het einde van elk der vier kwartalen van 1957 respec tievelijk 4054, 3972, 3950 en 3816 woningen. Op 1 april 1958 was het gedaald tot 3689 en op 1 juli van dat jaar tot 3583 woningen. Op grond van een vergelijking tussen de cijfers van de huwelijksfrequentie nu en in het verleden, komt het rapport tot de con clusie, dat het op zijn minst twijfelachtig is, dat de huidige woningnood leidt tot een noemenswaardige vertraging in de huwe lijkssluiting van de meeste verloofde paren. Dit betekent aldus het rapport niet, dat het in het geheel niet voorkomt, dat verloofde paren door de woningnood lange tijd ge dwongen zijn hun huwelijk uit te stellen. Voor de jaren 19561960 werd voor ge heel Nederland verwacht, dat jaarlijks 7,3 huwelijken per 1000 van de bevolking zou den worden gesloten. In werkelijkheid ech ter werden in 1956 8,5 en in 1957 eveneens 8,5 huwelijken per 1000 inwoners van de bevolking gesloten. Deze laatste cijfers gel den ook voor Haarlem, ofschoon hier de huwelijksfrequentie nog geprononceerder is, als men het aantal huwelijken uitdrukt in het aantal vrouwen van 20 tot en met 35 jaar. Dit wordt veroorzaakt, doordat deze categorie in Haarlem van jaar tot jaar geringer in omvang wordt. De op het eerste gezicht niet zo grote stijgingen, krijgen een bijzondere betekenis, als men bedenkt, dat de huwelijksfrequentie in de laatste halve eeuw vrij constant te noemen is. Een min derheid van de verloofde paren is slechts gedwongen het huwelijk uit te stellen. De meesten van hen slagen er wel in woon ruimte te vinden. Daarom laat het rapport de verloofde paren verder buiten beschou wing bij de berekening van de totale woningbehoefte. De twee negerjongetjes Op initiatief van Paul Kaart, een leer ling uit de zesde klasse van de J. P. Coen school in Haarlem, heeft een aantal leer lingen uit de vijfde en zesde klassen van deze school een brief geschreven aan de Amerikaanse ambassade in Den Haag, waarin wordt geprotesteerd tegen de strafmaatregelen, die in de Verenigde Staten zijn genomen tegen twee negen- jongetjes, die een blank meisje hebben gekust. De leerlingen van de J. P. Coen school schrijven dé ambassadeur, dat zij het verschrikkelijk vinden, dat deze twee negerjongetjes tot 1970 (dus bijna elf jaar) naar een opvoedingsgesticht zijn ge stuurd en zij vragen of de ambassadeur zou willen meehelpen hen weer in vrij heid te doen stellen. De brief is onderte kend door niet minder dan 106 leerlingen. ROME (AFP en Reuter) Het dagelijks bestuur van de Italiaanse sociaal-democra tische partij heeft met 34 tegen 26 stemmen een motie van de middengroep, onder lei ding van Guiseppe Saragat, aangenomen, waarin men zich uitspreekt voor deel neming aan een nieuwe coalitieregering van centrum en links. De linkervleugel van de partij dier. "c daarop een motie in die slechts twintig stemmen kreeg voor samengaan met de linkse socialisten van Nenni en tegen een aanvaarding van re geringsverantwoordelijkheid. Zij maakte later bekend dat zij op 8 februari een na tionale bijeenkomst zal beleggen om te be slissen of haar aanhangers uit de partij zullen treden. (UPI) De zo goed als zekere breuk in de sociaal-democratische partij en sociale onrust hebben een oplossing van de poli tieke crisis on het Apennijnse schiereiland meefdan ooit in de mist gebracht. De link se groepering zal vrijwel zeker besluiten aansluiting te zoeken bij Nenni. Sociale onrust De aftredende minister van Sociale Za ken Vigorelli zet vandaag zijn bemidde lingspogingen voort in het geschil over het ontslag van 580 arbeiders bij de optische industrie Galileo in Florence, dat dinsdag grote ongeregeldheden veroorzaakte. De spanning in deze is nog toegenomen door het gerucht, dat twintig personen die tij dens de relletjes werden gearresteerd, vol gens een noodprocedure berecht zullen worden wegens opstandige activiteit, ge welddadigheid en verzet tegen de politie. Sociale onrust is er verder in Venetië, waar 150 arbeides van de Galileo-industrie, die in hun onderhandelingen met de di rectie niet tot overeenstemming zijn kun nen komen, een protestmars hebben ge houden. In Ancona is het werk op de par ticuliere scheepswerven door de directies voor onbepaalde tijd geschorst wegens een geschil over de arbeidsvoorwaarden. De werven worden door politie bewaakt. In Rome heeft een onder communistische invloed staande vakbond van arbeiders in de voedselindustrie een staking van 48 uur uitgeroepen voor 8 februari om de eisen voor een nieuw arbeidscontract kracht bij te zetten. In Napels hebben 400 ontslagen arbei ders een textielfabriek bezet. In het na bijgelegen Pozzuoli staken 700 arbeiders van een technische industrie. Verder zal een nieuwe regering te maken krijgen met de eisen van een salarisver hoging voor alle ambtenaren, waarmee een honderd miljard lire per jaar gemoeid zal zijn.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7