BRILJANTE PREMIERE VAN „ANDREA CHENIER" DOOR DE NEDERLANDSE OPERA „Er was geen controle, maar men had de indruk dat die er wèl was" Wegens inbraak één jaar geëist tegen Velsense groentehandelaar Finland verloor een stuk van zijn zelfstandigheid 9 HAARLEMSE RECHTBANK Dronken vader viel zijn vrouw en kind aan m 2 'ASPRO'5 frzf&ztveei fit/ Gerstenmaier contra Strauss over het geval- Niemöller Politieke brokken om een opgeblazen affaire Diplomaat gearresteerd Verdacht van frauduleuze handelingen ACCOUNTANT VAN N.V. BERGER ZEGT: Te grote royaliteit Jeugdpredikant Haarlemse Doopsgezinde gemeente Kerkelijk Nieuws Russische pressie was harder dan aanvankelijk werd verwacht Werving van arbeiders voor Oost-Duitsland VR DAG 30 JANUARI 1959 Voor de Haarlemse rechtbank stond donderdag een 36-jarige groentenhandelaar uit Velsen terecht, die verdacht werd van een diefstal met braak in een huis in Yelsen en waarvoor de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, na een vry langdurige behandeling een gevangenisstraf voor de tijd van één jaar eiste. De buit was overigens niet zo enorm: een kistje sigaren, een elektrisch scheer- apparaat, een filmtoestel, een aktentas, een toneelkijker en een bedrag aan geld, groot 58,50. Kort na de inbraak, die volgens de bewoner gepleegd moest zijn tussen kwart over zes en vijf minuten over negen, werd een 36-jarige groentenhandelaar gearresteerd. De Velsensen recherche zou namelijk een tip hebben gekregen, dat deze oude bekende van de politie reeds elf keer veroordeeld van plan was weer eens een kraak te zetten. Tijdens de verhoren bleef de verdachte echter volhouden, dat hij niets met de inbraak te maken had. En hij bleef op zyn standpunt staan ondanks de verklaringen van een aantal Velsense rechercheurs en ondanks het requisitoir van de officier van Justitie. Uit de diverse verklaringen bleek overi gens dat de sorteerproef met de speur hond Jim mislukte en dat de voetstappen in de tuin van het huis waar de inbraak gepleegd was niet van de verdachte af komstig waren. Pas de tweede sorteer proef lukte, maar daarvoor moest er een hond uit Weesp komen omdat de speur hondgeleider uit Santpoort teleurgesteld het karwei aan zijn collega had overge daan. Een hoofdstuk apart was de geschiede nis met een elektrische klok, die op 8.47 uur (of 20.47 uur) was blijven stilstaan. „Ik vermoed, dat het een foefje van de verdachte was om zijn alibi duidelijker te laten uitkomen," zei een van de recher cheurs. „Ik denk, dat de inbreker, wie dat dan ook mocht zijn, eerst het gestolen elektrische scheerapparaat wilde probe ren," aldus de verdediger, mr. B. J. de Boer, „daarom is die stekker uit het stop contact getrokken." De officier van Justitie, mr. Van dei- Valk Bouman, meende echter toch, dat het bewijs geleverd was. Niet alleen omdat een van de sorteerproeven de verdachte als de dader van de inbraak had aange wezen, maar ook omdat de verdachte geen goed alibi had en omdat hij bij zijn vorige inbraken ook eens een dergelijke methode had toegepast. Verder meende mr. Van der Valk Bouman, dat de klok met opzet stilgezet was op een tijdstip, dat de verdachte ergens anders was en hier door meende mr. Van der Valk Bouman aan een wettig en overtuigend bewijs te komen. Overigens was de officier van Jus titie van oordeel, dat het niet onmogelijk was, dat de groentenhandelaar de hulp van een mededader had gehad. Hij eiste tenslotte een gevangenisstraf voor de tijd van een jaar met aftrek van de twee maanden voorarrest. De verdediger, mr. De Boer, sprak als zijn mening uit, dat de gehele bedoeling van de diverse speurders was geweest de verdachte als de dader van de inbraak aan te wijzen. Verder noemde mr. De Boer het zeer onwaarschijnlijk, dat de verdachte de inbraak gepleegd zou hebben in slechts een kwartier tijd. Dat kwartier leidde de verdediger af uit de getuigenverklaringen voor de rechtbank en uit verklaringen vastgelegd in het dossier. Aan het slot van zijn betoog concludeerde hij vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. Tevens vroeg hij de onmiddellijke invrijheidstelling van zijn cliënt. Een verzoek, dat door de recht bank werd afgewezen. Daarna werd de uitspraak bepaald op 12 februari. Verduistering van dekens De Haarlemse rechtbank behandelde voorts donderdagmiddag de zaak tegen Advertentie Imp.J.H. van den Bos<h Co.-Postbus 805'!-Amsterdam „Het tragische van deze zaak is, dat uw zoontje bijna het slachtoffer werd", zei de officier van justitie bij de rechtbank te Rotterdam in zijn requisitoir tegen een 32-jarige taxichauffeur W. T., die terecht stond omdat hij vorig jaar op 11 novem ber zijn echtgenote van het leven zou heb ben willen beroven. De man was dronken thuis gekomen en zou zijn vrouw, die op bed lag, onder uit roepen als „Je gaat er aan", met een mes bedreigd hebben. Zij wist hem te ontwij ken, werd echter in een hand geraakt en vluchtte de straat op. De man zou eerst nog in het bed van zijn zoontje gestoken hebben het kind werd niet geraakt, en ging vervolgens zijn vrouw achterna. De vrouw was in haar getuigenverkla ring minder beschuldigend dan zij voor de politie geweest was, „Ik wilde toen van hem scheiden, nu niet meer", zei ze. Het reclasseringsrapport sprak van een onevenwichtig echtpaai-. De officier hield de man voor, dat hun zoontje wellicht ge dood zou zijn, als hij niet het mes enkele centimeters verder had gestoken. Hij achtte poging tot doodslag bewezen en eiste een jaar en zes maanden gevange nisstraf met aftrek. De verdediger, mr. D. C. de Kempenaer etoogde dat de vrouw medeschuldigheid -an 't gebeurde bekend heeft. De ruzie zou ontstaan zijn doordat de vrouw het. kind t.-^gen haar man opgezet zou hebben. De «adsman vroeg een voorwaardelijke af. Uitspraak over veertien dagen. een 51-jarige koopman uit Beverwijk die terecht stond onder verdenking van ver duistering van dekens of geld. De koop man had eind 1957 de afspraak gemaakt met een textielhandelaar uit Weesp, dat hij ongeveer 350 dekens in Duitsland zou gaan verkopen. De winst zou tussen de twee mannen verdeeld worden. De koop man ging op weg, maar na drie maanden in Duitsland te hebben vertoefd kwam hij naar Nederland terug met de mededeling, dat hij niets had kunnen verkopen. Zijn onkosten, die ongeveer tweeduizend gul den bedroegen, had hij betaald met de kens. De verdachte verklaarde voor de recht bank, dat deze kosten normaal waren, maar niettemin eiste de officier van Jus titie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, wegens verduistering een gevangenisstraf voor de tijd van vijf maanden. „Dan ga ik in hoger beroep", zei de verdachte, „dat neem ik niet." Daarna werd de uitspraak bepaald op 12 februari. Vijf keer brand gesticht Ontslag van rechtsvervolging en onvoor waardelijke terbeschikkingstelling van de regering heeft de officier van Justitie ge- eist tegen een 28-jai-ige inwoonster van Beverwijk, die op 22 en 23 oktober in to taal vijf keer trachtte haar huis in brand te steken. In het huis dat in een rij ligt, woonden drie gezinnen. De vrouw is ge trouwd en heeft een kind. Gelukkig was alleen wat meubilair beschadigd. Verdach te vertelde, dat zij overspannen was. Ze kon niet goed verklaren hoe zij tot haar daad was gekomen. Vier dagen tevoren had een bewoner van het huis een olie kachel laten omvallen. Er was brand ont staan en de vrouw was hier erg van ge schrokken. Zij droomde er van en moet in haar angst de branden gesticht hebben. Een Haarlemse zenuwarts verklaarde als getuige-deskundige, dat de vrouw, wier verstandelijke vermogens zeer beperkt zijn in een epileptische schemertoestand kan hebben gehandeld. Hij achtte de vrouw praktisch ontoerekenbaar. Ook de officier meende, dat de schuld de verdachte niet toegerekend kan worden, maar hij vond maatregelen om herhaling te voorkomen noodzakelijk. Daarom luid de zijn eis ontslag van rechtsvervolging en ter beschikkingstelling van de regering. Uitspraak 12 februari om half tien. Advertentie steen,,. ASP 'ASPRO' tegen griep, verkoudheid, keelpijn (Van onze correspondent in Bonn) Het incident-Niemöller wordt in de bonds republiek op belachelijke wijze opgebla zen. Nadat de minister van Defensie, Strauss, een aanklacht had ingediend te gen de Evangelische predikant, heeft de voorzitter van de Bondsdag, de vooraan staand Evangelische C.D.U.-leider, Ger stenmaier, de minister daarover aangeval len en de defensie-commissie van de Bondsdag heeft Niemöllers vermeende uitlatingen veroordeeld, onder protest van de socialisten. Juist omdat Niemöller ont kent dat hij gezegd zou hebben dat de moderne opleiding tot soldaat in feite een hogeschool voor beroepsmisdadigers is en omdat hij steeds bijzonder standvastig voor zijn mening pleegt uit te komen, heeft Gerstenmaier Strauss gekapitteld. Volgens de Bondsdagpresident zou een aanklacht tegen Niemöller gerechtvaar digd zijn als de aanklacht niet was inge diend op grond van een dagbladverslag. Gerstenmaier vindt het betreurenswaar dig dat Strauss van de Evangelische kerk eist dat zij zich distancieert van Niemöl- ler's al of niet vermeende uitlatingen. Ger stenmaier, die lid is van de Evangelische synode verklaarde voorts dat de Evange lische kerk er geen twijfel over heeft ge laten dat zij wapengebruik ter verdedi ging goedkeurt. Men meent algemeen dat minister Strauss te snel een aanklacht heeft inge diend en dat er ten onrechte een nieuwe zaak-Niemöller in de wereld is gebracht. De Frankfurter Allgemeine Zeitung geeft het volgende commentaar: Na moeilijke strijd heeft men besloten een Westduits leger op te richten. Alle partijen zijn het daarover eens. Maar men haalt nu de oude, wilde debatten opnieuw naar voren en men betrekt de kerk, het belangrijkste bindmiddel tussen Oost- en Westduitsers, tegen haar wil in het politieke debat om dat een man niet in staat is tot zelfbeheer sing. Niemöller is te doof geworden om dat in te zien. Het oordeel van de aanklacht wegens belediging zal hij als een onder scheiding op zijn borst spelden. Helaas be denkt hij niet dat communisten, die ge zworen atheïsten zijn, hem toejuichen. Niemöller dient te lezen, hoe flink „Neués Dëutschland" (hét orgaan van de Oost- duitse communistische partij) hem thans terzijde staat. Dezer dagen is op Schiphol aangehou den de 47-jarige kanselier A. H. R. van de Nederlandse ambassade in Bangkok. Hij wordt verdacht van frauduleuze handelin gen tot een bedrag van 20.000 gulden. Bij navraag bij het ministerie van Bui tenlandse Zaken noemde een woordvoer der zelfs het bedrag van 40.000 gulden, maar hij voegde er aan toe, dat dit nog nergens bevestigd kon worden. De arrestatie is geschied op last van de officier van Justitie te Haarlem. De ver dachte is ingesloten in het huis van bewa ring te Haarlem. Hij was sinds 1946 op de ambassade in Bangkok werkzaam, waar hij thans de rang bekleedt van kanselier tweede klas. Het heeft mij steeds verwonderd dat de Nederlandse Opera de „Andrea Chénier" van Umbert Giordano niet op haar reper toire had, een werk dat sinds 1896 tot de kasstukken van alle belangrijke buiten landse gezelschappen behoort. Maar nu is het dan zover: donderdagavond werd de première in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Den Haag gegeven. Het is een briljant succes geworden, dank zij de bijzonder sterke solistische bezetting, de voortreffelijke regie van Wolf-Dieter Ludwig, de sfeerwekkende decors van Do- minik Hartmann en „last but not least" de enthousiasmerende directie van Ennio Ge- relli. Giordano's succesopera is als geheel een speculeren op effect en zulks niet tever geefs. Psychologisch echter is het werk vrij rudimentair te noemen en historisch gezien mag het tamelijk vrijmoedig en ar bitrair heten. Want wie met de gedichten van Chénier vertrouwd is, vooral met die welke betrekking hebben op de Franse revolutie, zoals „Charlotte Corday" van 1793 en de oden die hij in de gevangenis schreef, in afwachting dat hij aan de beurt zou zijn om naar het schavot gevoerd te worden en waaronder „La jeune captive" en het afscheid van het leven „Comme un dernier rayon" treffende documenten zijn van de terreurdagen wie daar mee ver trouwd is, zal in de romantisch-pathe- tische lyriek van Giordano de verbeten Op de foto hiernaast ziet men een scène uit de opera „Andrea Chénier" van Gior dano, waarvan de Nederlandse Opera gisteren de uitge stelde première heeft gegeven in Den Haag, waar dit werk vroeger door „de Italianen" herhaalde lijk en langdurig is gespeeld. Afgebeeld zijn de hoofdrolver tolkers: Gré van Swol-Brouwenstijn als Maddalena en Joao Gibin als de romantische titelheld, die met hun vocale prestaties een ovatio neel succes behaal den. De muzikale di rectie is aan Ennio Gerelli toevertrouwd. De tweede dag van het proces tegen „het goede heertje" voor de Amsterdam se rechtbank was vernietigend voor het controlesysteem van het bankconcern Van Mierlo en Zoon uit Breda, waarvan de n.v. Berger en Co een dochteronderne ming was. Want uit hetgeen directieleden en accountants op de vragen van de pre sident en de verdediger van de verdach te, hoe het mogelijk was, dat tien jaar lang geld verdween tot een totaal van twee miljoen gulden, antwoordden, bleek wel dat de interne controle jammerlijk te kortschoot. De accountant J. Dragt hoofd van de interne accountantsdienst, probeerde her haaldelijk te poseren als man, die de za ken in de hand had en die zelfs tegenover de hoofddirecteur geen blad voor de mond nam, maar die tegelijkertijd zich steeds trachtte te verschuilen achter de beperkt heid van zijn opdracht en zijn middelen. Zijn assistent Jacobs, een man met een vriendelijk gezicht, is wat onzeker. De verdachte komt er deze tweede dag vrij wel niet aan te pas. De officier vraagt of zegt bijna even wei nig als de verdachte, deze tweede dag. Al leen constateert hij op een obenblik: Ja cobs dacht dat Dragt controleerde en Dragt dacht dat Jacobs controleerde. Het gevolg was dat niemand controleerde. Niemand controleerde. Dat is de voor de hand liggende conclusie. Getuige Dragt zegt: „Ik had als interne accountant niet primair een controlerende taak, maar ik was bedrijfseconomisch adviseur." Hij is zelfs bereid toe te geven, dat er geen ac countantscontrole was, maar hij kan zich voorstellen, dat anderen de indruk hadden dat die er wèl was. „Ik wil geen verant- woording di'agen voor de gang van zaken bij Berger, groter dan die van mijn di rectie, aan wie ik i-apport uitbracht", zegt hij meer dan eens. Een aanbod, dat hem na de ontdekking van de fraude werd ge daan om ontslag te nemen met behoud van twee jaar salaris (30.000 gulden) plus tantième heeft hij van de hand gewezen. Zijn ontslagkwestie loopt nog voor het gewestelijk arbeidsbureau en er is een tuchtrechtelijke procedui-e tegen hem op komst van de kant van het Nederlands Instituut van Accountants. Zijn assistent Jacobs noemde hij een cri- tische snuffelaar met veel gevoel voor details. „Maai-", zo wordt hem gevraagd, „hoe konden dan al die vervalsingen on- opgemei-kt blijven?" Daarop blijft hij het antwoord schuldig. Er wordt een brief voorgelezen van 25 februari 1955 van de hoofddirecteur Van der Schrieck aan de directie van Bei-ger en Co., waaruit ei-nstig misnoegen blijkt omdat het iedere keer later wordt voor de balans en de winst- en vei-liesrekening van Bei-ger ingezonden worden bij Van Mier lo. De dii-ecteur van Bei-ger, de heer Sahrx: „Er zijn er tientallen zo. Van Mierlo zat altijd zogenaamd te wachten op dingen van ons". Pi-esident: „Waarom zogenaamd?" Getuige: „Als ik me niet heel ei-g ver gis, werden de cijfers van Bei-ger pas in de balans van het volgend jaar van Van Mierlo verwerkt" (gegrinnik in de zaal). Daarna volgt een kort maar hevig tref fen tussen de heer Dragt en de verdedi- ger, mr. Jeljer de Jong, die vragen stelt. Mi-. De Jong stelt vragen over de controle van de heer Dragt. Steeds gaat het over de voorlichting, die de heer Dragt zegt te hebben willen geven aan zijn directie. „U geeft toch toe, dat u hier niet vol doende voorgelicht hebt, zegt mr. De Jong, „want hier ontbrak twee miljoen". „Maar dat wist ik niet", zegt de getuige. „Neen", zegt. de verdediger, „daar gaat het nu juist om". Dan komt aan het eind van de dag nog even mr. G. E. F. M. van der Schrieck voor het getuigenhek. „Aan Dragt was de volledige controle op gedragen van alle zaken die het concern- Van Mierlo betroffen", zegt hij. „Waarom de accountantsrapporten vernietigd werden, nadat zij langs de com missarissen gecirculeerd hadden?" „Ik wilde niet dat zij bij een van de com missarissen, die tevens concurrent was, bleven liggen". „U hebt altijd gemeend, dat Dragt. een normale controletaak had?" vraagt de president. „Typerend voor de nauwgezette con trole", noemde de president van de Am sterdamse rechtbank een brief die mr. Van der Schrieck, hoofddirecteur van Van Mierlo, in 1955 schreef aan mr. Berger, directeur van Berger en Co, waarin bezwaar werd gemaakt tegen te grote royaliteit ten aanzien van be paalde representatiekosten van staf employés. De bezwaren golden twee borrelpartijen van 13,60 en 20, en twee diners met relaties van 66,51 en 77,20. „Ik geloof dat het in alle op zichten pedagogisch juist is, als we de medewerkers van het tweede plan leren eenvoudig te zijn en te blijven", zo ein digt de brief. Eén employé heeft zich blijkbaar van deze opvatting niets aan getrokken „Ik heb dat niet alleen gemeend, het was zo. Dragt heeft nooit gevraagd om meer personeel. Als hij dat gedaan had en de noodzaak had aangetoond, had hij meer assistentie gekregen". „Hebt u nooit gehoord, dat de boekhou ding van Berger achter was?" „Als ik dat gehoord had, had ik direct ingegrepen". En daarmee eindigde deze donderdag middag vol tegenstrijdige verklaringen. Hedenmorgen, op de laatste dag van het proces, begon de officier van Justitie, mr. Bakhoven, om halfelf met zijn requisitoir, nadat een aantal rapporten over de per soon van de verdachte was voorgelezen. Advertentie SPECIALE AANBIEDING Tafelservies voor 6 personen 69.- Tatelservies voor 12 personen <119.- Theeservies voor 12 personen i 29.75 Ontbijtservies voor 6 personen i 29.75 ARZBERG porselein bekroonu met gouden medaille te Milaan GROTE HOUTSTRAAT 82-84 - HAARLEM SINDS 1876 Ds. J. P. Jacobszoon uit Umuiden beroepen Ds. J. P. Jacobszoon uit IJmuiden is donderdagavond beroepen als predikant bij de Verenigde Doopsgezinde gemeente te Haarlem; hij zal worden belast met het jeugdwerk en wordt de vijfde predikant in Haarlem. Sedert eind oktober 1956 is ds. Jacobs zoon, die drieëndertig jaar oud is, in IJmuiden werkzaam. Daarvoor was hij gedurende vijf jaar predikant in Olde- boorn in Friesland. In Velsen was hij secretaris van de Oecumenische raad. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Appelscha J. Zagema, vicaris te Alphen a. d. Rijn. Beroepen door de Generale Synode als zendingspredikant voor de dienst der ont moeting met de Islam in Afrika W. A. Bijleveld te Oegstgeest te Benthuizen S. Meijers te Hoogblokland te Zierikzee (toez.) H. W. Colstee te Ammerstol. Geref, Kerken Beroepen te Niezijl G. van Driel, kand. te Utrecht. Aangenomen naar Aalten (vac. L. Blij- dorp) G. Morsink te Huizum (Fr.). Geref. Gemeenten Tweetal te Middelharnis M. Heerschap te Borssele en H. Rijksen te Vlaardingen. (Van onze correspondent in Stockholm Welke toezeggingen heeft de Finse presi dent gedaan alvorens het Ijs tussen Rus land en Finland was gebroken? Deze be langrijke vraag bleef op de Noordse minis terconferentie te Oslo onbeantwoord. In ieder geval is men 't er over eens, dat Fin land een stukje soevereiniteit heeft moe ten offeren. De grote buur wil niet ge dogen, dat de Finse politiek wordt geleid door personen in wie Rusland geen ver trouwen stelt. Hoe zouden deze personen de verplichtingen kunnen nakomen, die in het vriendschapsverdrag zijn omschreven, zo vroeg Kroesjtsjev wantrouwend. Al houdt dat verdrag slechts „hulp" van Rus land in als Finland wordt aangevallen, toch is daarin ook van „vriendschap" tus sen de twee landen sprake. En van vriend schap jegens de Sovjet-Unie heeft Moskou naar het zegt bij tal van Finse poli tici niets gemerkt. De vraag is nu of Kroesjtsjev het bij de vaststelling van dit feit heeft gelaten of.... ook de namen van ongewenste politici heeft genoemd. Dan zou hij zich wel op onbehoorlijke wijze met de binnenlandse politieke ver houdingen van een soeverein land hebben bemoeid. Van socialisctische zijde is te verstaan gegeven, dat inderdaad verschillende na men zouden zijn genoemd. Ook uit andere bron werd medegedeeld, dat Rusland slechts een Finse regering wenst waarvan de leden in Moskou persona grata zijn. De oud-socialist V. Tanner, thans voorzitter van de socialistische partij, alsmede zijn vurige partijgenoot Leskinen zijn bij voor baat uitgesloten en zelfs de compromis- zoekende socialist Fagerholm wenst Mos kou niet. Onder Fagerholm koelde de ver houding tussen de twee landen vlug af. Op economisch gebied zo is geble ken is Finland eveneens van de toe stemming van het Kremlin afhankelijk. Het land mag voorlopig nog wel met de overige Scandinavische landen samenwer ken, maar behoort terug te treden als deze landen aansluiting bij een Westeuropese markt zoeken. Dit is in Oslo duidelijk ge worden. Finland behoort bovendien buiten de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking te blijven, al exporteert dit land voor meer dan tweederde naar het Westen. De vraag doet zich voor, of Rusland niet de hoop koestert, dat de „Noordse broeder schap" ook de overige landen weerhoudt om zich terwille van de goede Fins- Russische verstandhouding bij het Westen aan te sluiten. De neutrale Zweed se politiek steunt gedeeltelijk op de ge dachte, dat Stockholm aldus Helsinki helpt zijn zelfstandigheid te bewaren. Een eco nomische neutraliteit kan Zweden zich echter niet veroorloven. Ook de overige Noordse landen zoeken economische aan sluiting bij West-Europa, al verschilt men van mening, of dit doel rechtstreeks moet worden nagestreefd, of via een Noordse douane-unie. stoïcijn André Chénier vast niet herken nen. Tenslotte is door de librettist Illica rond de figuur van Chénier een verhaal verzonnen, dat met de historie niets te maken heeft. Maar het lag zo voor de hand om „La jeune captive" (mademoiselle de Coigny) in Chénier's levenslot, beter gezegd: in de tragische ontknoping daar van onder de guillotine, te betrekken, dat de waarheid er dan maar het loodje bij moest leggen. Trouwens, men gaat niet naar de opera om een cursus van litteraire geschiedenis te volgen. Lyrisch-drama- tische situaties gaan vóór de historische realiteit. Wat niet wegneemt dat de opera van Illica en Giordano er artistiek niet door gewonnen zou hebben, indien de hoofdfiguur psychologisch naar waarheid zou zijn uitgediept. Dan zou veel van de bravour-lyriek ongeschreven zijn gebleven en had op het credit een sterke innerlijke tragiek kunnen komen te staan. Nu kan men zeggen, dat Giordiano buitengewoon dankbaar voor de stemmen geschreven heeft. Hij gaf zo nu en dan een goed voor beeld aan Puccini, die hem in raffinement overtrof. Deze revolutie-opera bezit de suggestieve werking van de milieutekening: een aristo cratisch feest aan de vooravond van de revolutie, die haar schaduwen reeds voor uitwerpt, straattonelen tijdens de terreur, met een sfeer van angst en verklikking, een tribunaalscène van de volksregering en tenslotte de gevangenis, waar de ver oordeelden de komst van de beulskar af wachten. In die spanningwekkende om gevingen ontwikkelt zich dan de liefdes geschiedenis tussen Chénier en Madda lena de Coigny, welke idylle haar bevredi ging zal vinden in de dood, die zij tezamen ondergaan. Markant tegenspel van een op standige dienstknecht van de familie Coig ny brengt reliëf in de situatie, maar bij zonder raak van tekening is de steeds ge voelens van onrust en onveiligheid wek kende figuur van de spion Incredibile. Joao Gibin, een Braziliaanse tenor, die verbonden is aan de Staatsopera te Wenen, vertolkte de titelpartij, zoals de componist het slechts heeft kunnen dromen. Zijn prachtig vol geluid, gestuwd door een vol bloedig lyrisch-dramatisch temperament, ontketende tal van ovationele „open doek jes". Gré van Swol-Brouwenstijn kon in de rol van Maddalena mede haar hoogste troeven uitspelen en het publiek tot geest drift stemmen. De Australiër John Shaw, verbonden aan de koninklijke opera Co- vent Garden te Londen, bleek in niet min dere mate een topfiguur, met zijn sonore vertolking der rol van de revolutionaire oud-knecht Charles Gérard (bariton). Om deze drie hoofdfiguren bewogen zich met succes in de nevenrollen: Anny Delorie, Francis de Bossy, Lidy van der Veen, Guus Hoekman, Hans Wilbrink, Chris Taverne, Jos Burcksen, Cornelis Schell, Chris Reu- mer (die bijzonder raak de spionerende Incredibile interpreteerde) en nog een paar nevenrollen. De massaregie van koor en figuratie had bijzonder frappante momenten. Van de toneelbeelden trof ons, vooral door de opstelling, de dansscène van de eerste akte. De akoestiek van het Haagse „Gebouw" is voor het evenwicht tussen orkest en toneel niet ideaal. De zangstemmen worden al gauw overspeeld, tenzij de figuren zich op het voorplan bewegen. Ik veronderstel dat „Andrea Chénier" in de Amsterdamse Schouwburg nog voordeliger zal klinken en dat deze prachtige montering in de hoofdstad een opgang zal maken, die het thans behaalde succes op z'n minst zal evenaren, doch waarschijnlijk nog over treffen. Jos. de Klerk „Uw vrouw krijgt 110.per week voor het huishouden en u zelf 40 Oostmarken per week om op te maken". Op deze voor een metaalarbeider aan trekkelijke voorwaarden worden door een zekere L. van Z„ die in de Rosestraat in Rotterdam een kantoortje heeft, voor een „langdurig karwei in het buitenland" ko perslagers, fitters, bankwerkers, elektrisch lassers e.d. gevraagd. Met „het buitenland" blijkt Oost-Duitsland bedoeld te zijn. Zon dag zullen reeds een honderdtal arbeiders per bus naar Warnemünde vertrekken. Daar zullen zij te werk gesteld worden op een scheepswerf. De actie van Van Z. schijnt alleen de aanwerving van arbeiders te betreffen. Zij worden daar in Oost-Duitsland in een kamp ondergebracht en krijgen er mate rialen en gereedschappen ter beschikking. Van Z„ die volgens ons verstrekte mede delingen zelf zes miljoen gulden ontvangt, is van plan nog besprekingen te gaan voe- rc met de Raad van Arbeid en het gewes telijk arbeidskantoor om te trachten voor de mannen, die hij aanwerft, ook alle so ciale voorzieningen gewaarborgd te krij gen. Voor de uitbetaling van het huishoud geld zou Van Z. in Nederland zorgdragen. Het schijnt in de bedoeling te liggen, zo wordt het voorgespiegeld, dat men na elke vijf weken en twee dagen werken met een werkweek van 55 uur gratis per bus naar huis wordt vervoerd voor een korte vakantie. Hoe lang overigens de arbeids overeenkomst zou moeten duren, is nog niet bekend. Degenen, die zondag vertrekken, hebben hun paspoort moeten inleveren. Aan de zonegrens in Oost-Duitsland ontvangen zij hun visum. Hoe Van Z. aan deze connecties achter het ijzeren gordijn is gekomen? Hij vertelt ei zelf van, dat hij al enige tijd met een klein ploegje Nederlanders op een werf in Travemünde, dus nog net even in West- Duitsland, een karwei onderhanden heeft of had, dat echter spoedig gereed zou zijn. Men heeft hem toen aangeraden, met War nemünde contact te zoeken. Dat is op een overeenkomst uitgelopen. Er moeten in een drietal in aanbouw zijnde schepen instal laties worden aangelegd. Enkele arbeiders, die reeds enige tijd met Van Z. in zee zijn gegaan hebben ver klaard dat deze totnutoe prompt aan zijn verplichtingen heeft voldaan. Ze zijn zich bewust, dat ze op eigen risico gaan, maar verklaren, nog geen spijt te hebben, omdat ook de verzorging goed is. Zolang de heer Z. aan zijn verplichtingen voldoet, is er, volgens aan het ANP ver strekte inlichtingen, geen reden zijn acti viteiten te verhinderen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9