Tmmim Bewoners van Clematislaan richten zich tot B. en W. van Bloemendaal Hilton Hotel Maatschappij opgericht Met muzikale demonstraties begon wederom een „Interscholaire" Lof van voor jubilerende directeur Sociale Zaken in Haarlem ZATERDAG 31 JANUARI 1959 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Verzet tegen lijn 11 in Aerdenhout Premie-verhoging zieken huisverzekering van Haarlem Trawler „Isbe" te water „gezet" in Spaarndam Prof. van Thienen tot lid van toneel jury gekozen Mr. Crena de Jongh in Utrecht gepromoveerd Joh. Enschede en Zonen aandeelhouder E. F. Albrecht benoemd tot burgemeester in Gieten C. D. Fetter verliet belastingdienst UIT STAD EN STREEK Veertig jaar in gemeentedienst Wim Kan en Corry Vonk in „Treslong" „PAM" Dr. Lodewijks over flora en fauna in Amerika Rusland heeft per 1 januari 300.000 man gedemobiliseerd Expositie over Lodewijk Napoleon in Parijs Vrijdag hebben 23 bewoners van geheel of gedeeltelijk aan de Clematislaan in Aer denhout gelegen huizen een petitionne ment gezonden aan het college van Bur gemeester en Wethouders van Bloemen daal, waarin men het college verzoekt het daarheen te willen leiden, dat de exploi- tante van de buslijn 11, de N.Z.H.V.M., de route van de nieuwe buslijn zodanig wij zigt, dat de bussen niet meer van de Clema tislaan gebruik behoeven te maken. Bij voorbeeld door het instellen van een hal te op of bij de vijfsprong „Clematislaan- Oosterduinweg". Ofschoon de ondertekenaars van het pe titionnement erkennen dat met de per 15 januari in dienst gestelde buslijn aan een zekere behoefte wordt tegemoet gekomen heeft men in de brief toch enkele bezwa ren kenbaar gemaakt. De hoofdredenen van het verzoek om de route van lijn 11 te wijzigen zijn namelijk: 1. Het van origine rustige karakter van de laan wordt door de intensieve bus dienst lawaaierige dieselmotoren vol ledig verstoord. 2. De veelal snel rijdende bussen leveren een belangrijk gevaar op voor de jeugd; dat dit gevaar in de zomermaanden sterk toe zal nemen is niet denkbeeldig. 3. De fundering van de reeds van een bijzonder slechte afwatering voorziene laan fna het geringste buitje blijven de plassen op tal van plaatsen urenlang lig gen) is ten enenmale niet berekend op regelmatig zwaar (bus-)verkeer, waardoor 4. de huizen trillen en reeds thans in en kele gevallen scheuren vertonen resp. be- Advertentie DE EERSTE COOP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGING uv ZIJLWEG 63 - TELEFOON 15141 (2 LIJNEN) Aantal leden 23000 Contributie ƒ1.per jaar voor het gehele gezin, met restitutie bij overlijden van het lid B. en W. van Haarlem hebben besloten met ingang van 1 maart 1959 de premie van de Gemeentelijke ziekenhuisverzeke ring te verhogen en wijzigingen en aan vullingen te brengen in de voorwaarden. Ter toelichting delen zij mee, dat zij daar toe genoodzaakt zijn geworden door de drastische verhoging van de behandelings tarieven van de leden van de Haarlemse Specialistenvereniging. De verhoging van deze tarieven alsmede de nog steeds aan wezige tendens van stijging van de ver- pleegprijzen der ziekenhuizen hebben B. en W. er toe genoopt de inkomengrenzen voor deze verzekering tot op zekere hoog te aan te nassen aan het huidige economi sche beeld. De verzekering zal uitgebreid worden met vergoeding van kosten voor verpleging en behandeling van psychisch gestoorden tot ten hoogste zeventig dagen, omdat ook de aan en dergelijke verple ging en behandeling verbonden kosten zo danig zijn gestegen, dat het vrijwel uit gesloten moet worden geacht, dat deze kosten uit eigen middelen gefinancierd kunnen worden. De verzekering tweede klasse en behandeling in een ziekenhuis (thans tot een duur van 360 dagen) zal van onbeperkte duur per ziektegeval worden. Voorts zijn B. en W. van mening dat de verzekering door de samenstelling van de huidige premietarieven een te zware belasting zal gaan vormen voor de grotere gezinnen. Daarom hebben B. en W. bij de vaststelling van de nieuwe premietarie ven besloten de heffing van de kinderpre mie te beperken tot en met het derde ver zekerde kind van elk gezin. Advertentie Vrijdagmiddag is op de werf „De Riet- jol" in Spaarndam te water gelaten dc voor de Franse visserij bestemde trawler „Isbe", die gebouwd is door Kramer, Booy en Verharen voor rekening van een rederij uit La Rochelle. Tewaterlaten is in dit verband misschien niet helemaal juist, want de „Isbe" werd met behulp van twee grote bokken op het water neergezet. Het schip is volgens de nieuwste principes gebouwd. Een van de meest opmerkelijke dingen is wel, dat één der masten in de schoorsteen is gebouwd. Het schip heeft een moderne gestroomlijn de bouw en kan met behulp van een mo tor van 600 pk (met twee snelheden) een snelheid ontwikkelen van 123£ mijl. Verder is het schip uitgerust met een verstelbare schroef. De „Isbe" is 37 meter lang en 7 meter breed. staande scheuren snel uitdijen. Dat daar uit op den duur (onnodige) kosten voor be woners/eigenaars van de panden zullen ontstaan is zeker. 5. Door de aan de zijde van de Spiege- lenburgherlaan ingestelde inrijverboden van Clematis- en Rijnegomlaan, concen treert zich het bus- en ander verkeer uit. het Spiegelenburgherkwartier geheel op de Distellaan, waarvan de uitmonding op de drukke Oosterduinweg beslist onvol doende, zo niet levensgevaarlijk is. Handha ving van de huidige situatie zal de komen de zomermaanden de juistheid van dat laatste zeker uitwijzen. Van dit petitionnement zijn afschriften verzonden aan alle leden van de Bloemen- daalse gemeenteraad en aan de directie van de N.Z.H.V.M. Met het oog op het bedanken van dr. P. H. Schröder, als lid van de toneeljury, heeft het bestuur van de Vereniging van Schouwburg- en Concertgebouwdirecties prof. dr. W. S. van Thienen uit. Amster dam bereid gevonden de plaats van dr. Schröder in te nemen. Met hem maken Fie Carelsen cn Cor van der Lugt-Melsert deel uit van die jury. Aan de rijksuniversiteit in Utrecut is vrijdag de heer A. C. Crena de Jongh uit Amsterdam, die voordien reeds meester in de rechten was, gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op een proefschrift, getiteld „G. C. van Santen's lichte wigger" en „Snappende siitgen". Hij heeft deze twee zeventiende-eeuwse kluch ten uitgegeven met. verklarende aanteke ningen en een woordenlijst. IN DE NEDERLANDSE STAATSCOURANT is thans opgenomen de officiële op- richtingsacte van de Amsterdam-Hilton Hotel Maatschappij n.v. De vennootschap heeft ten doel het, zowel voor eigen rekening als voor rekening van derden, oprichten, in eigendom hebben, kopen, verkopen, exploiteren of doen exploiteren, huren en ver huren van onroerende goederen, in het bijzonder hotels, restaurants, cafés, lunch rooms en cafétaria's. Het doel der vennootschap houdt in het bijzonder in de oprich ting te Amsterdam van een Hiltonhotel op het daartoe door de gemeente Amsterdam aan de vennootschap in erfpacht uit te geven terrein, begrensd door de Apollolaan, de Willem Witsenstraat, het Noorder-Amstelkanaal en de Breitnerstraat, en de ver huring van dit hotel (uitsluitend ter exploitatie als zodanig) aan de Hilton-Hotels International Inc. te New York. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 10 miljoen, verdeeld in 10.000 aandelen van 1.000, waarvan by oprichting 4.530 aandelen zyn geplaatst. Op de geplaatste aandelen is tien percent in contanten ge stort. De gemeente Amsterdam zal gerech tigd zijn in het maatschappelijk kapitaal met 500 aandelen deel te nemen. In het kapitaal wordt deelgenomen door de Amsterdamsche Bank voor 200 aan delen, Bronswerk voor 20 aandelen, Con fectiefabriek gebr. Konersmann voor 25 aandelen, Confectie Industrie Jesaia Lis- sauer en Zonen voor 1 aandeel, de Twent- sche Bank voor 200 aandelen, Heineken voor 250 aandelen. J. van Kollem's Con- (Van onze Haagse redacteur Naar wy vernemen is de heer E. F. Albrecht met ingang van 16 februari be noemd tot burgemeester van de gemeente Gieten in Drente. De heer Albrecht is oud- algemeen secretaris van de Party van de Arbeid en voorzitter van de fractie van deze party in de Haarlemse gemeenteraad. Hij is op 20 december 1904 in Nijmegen geboren, waar hij aanvankelijk bij een coöperatie werkzaam was. In 1922 werd hij lid van de toenmalige S.D.A.P. Vier jaar later vertrok de heer Albrecht uit Nijmegen naar Zwolle, waar hij secretaris werd van de plaatselijke afdeling van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, als mede voorzitter van de A.J.C. In Nijmegen, Zwolle en Hilversum (waarheen hij later vertrok) was hij bovendien afdelings secretaris van de Algemene Nederlandse Bond van Handels- en Kantoorbedienden. In het begin van 1931 kwam de heer Albrecht naar Haarlem, waar hij bestuurs lid werd van de S.D.A.P. In 1933 werd hij benoemd tot secretaris van de Federatie Haarlem van de S.D.A.P. Tevens werd hij secretaris van de plaatselijke commissie van actie en propaganda tegen fascisme en communisme en van de Plaatselijke Planeommisie. Van de in 1934 opgerichte afdeling Haarlem IV was de heer Albrecht tevens voorzitter. Op 26 juni 1935 deed de heer Albrecht zijn intrede in de Haarlemse gemeenteraad. Al die jaren heeft hij bovendien een func tie gehad bij de Centrale Scholendienst van het Instituut voor Arbeidersontwikke ling. Tegen het einde van de oorlog was de thans benoemde burgemeester secretaris van Volksherstel en Centraal Bureau voor de Kindervoeding en lid van het Inter kerkelijk Bureau voor noodvoedselvoor ziening. Na de oorlog werd de heer Al brecht secretaris van het gewest Noord holland van de Partij van de Arbeid en korte tijd later algemeen secretaris van de partij. Deze functie legde hij aan het eind van vorig jaar neer. Als voorzitter van de grootste fractie in de Haarlemse raad heeft de heer Albrecht er altijd naar gestreefd zijn groepering ook kwalitatief zo sterk mogelijk te maken. Hij voerde het woord bij de algemene be schouwingen, waarbij hij immer aandrong op de ontwikkeling van de burgerzin. In beleidskwesties werd zijn oordeel in de Haarlemse raad altijd zeer op prijs gesteld Vaak ook wilde de heer Albrecht het debat op een principieel peil brengen, waardoor vaak interessante discussies met de andere fracties ontstonden. Ook op het gebied van de gemeentefinanciën voerde hij vaak het woord. fectiebedrijf voor 3 aandelen, de K.N.S.M. voor 100 aandelen, de Bijenkorf voor 15 aandelen, de Mantelfabriek M. Stibbe voor 15 aandelen, de Mecona Confectie Industrie voor 6 aandelen, de Nationale Handelsbank voor 100 aandelen, de Nederlandsche Cre- dietbank voor 15 aandelen, de Nederland sche Handel-Maatschappij voor 200 aan delen, de Nederlandse Overzee Bank voor 100 aandelen, de Oranje Lijn (Maatschap pij Zeetransport) voor 100 aandelen, Phs. van Ommeren (Amsterdam) voor 50 aan delen, de Stoomvaart Maatschappij „Ne derland" voor 50 aandelen, het Vereenigd Cargadoorskantoor voor 25 aandelen, de Beleggings- en Financieringsmaatschappij Berghaus voor 25 aandelen, Joh. Enschedé en Zonen voor 5 aandelen, de K.L.M. voor 3.000 aandelen en de verffabriek Vette- winkel voor 25 aandelen. De aandelen luiden op naam. Directeur is is de heer F. de Boer. Commissarissen zijn de heren jhr. D. G. de Graeff. S. Ju- rjaans, J. B. de Rooij, generaal mr. H. J. Kruis. Jhr? H. van Lennep, J. M. Honig en W. J. R. Dreesmann. BURGERLIJKE STAND VAN BENNEBROEK OVERLEDEN: J. de Waard, oud 79 jaar. ongeh. (vrouw). De kaartenkasten in het belastingkan toor aan de Zomerluststraat 24 in Haar lem, waarin zorgvuldig de personalia wor den bewaard van de omzetbelastingbeta lers, hebben vrijdagmiddag plaats moeten maken voor palmen, een spreekgestoelte en dergelijke, om afscheid te kunnen ne men van het hoofd van de inspectie der in voerrechten en accijnzen In Haarlem, de heer C. D. Fetter, hoofdinspecteur-titulair van 's Rijks Belastingen. Na ontvangst van de scheidende func tionaris en zijn echtgenote door het ge zamenlijke personeel, alsmede door ver scheidene ambtenaren uit vroegere stand plaatsen van de heer Fetter, trad als eer ste spreker naar voren de heer J. C. Han- hart, inspecteur van 's Rijks Belastingen. Op geestige wijze schetste hij enige as pecten van de scheidende chef, die des tijds tot de veertig uitverkorenen behoor de uit achthonderd kandidaten voor surnu merair. Spreker bracht in het bijzonder dank voor de wijze waarop de heer Fetter zich steeds inzette voor zijn mensen, waar bij het vaak moeilijk was om de starre hiërarchische voorschriften om te buigen. Namens het bureaupersoneel, de contro lerende ambtenaren en de ambtenaren van de buitendienst bood de heer Hanhart hierna deze „aardige charmante man" zoals hij hem in zijn eindoordeel betitel de, een schrijfmachine aan. Hij sprak daarbij de hoop uit dat de heer Fetter nog lang hiervan gebruik zou kunnen maken. Namens de ontvangers der invoerrech ten en accijnzen, in de inspectie Haarlem sprak hierna de heer L. H. H. B. Lieve, hoofdontvanger-titulair, zijn dank uit voor de zeer vlotte en prettige wijze van samen werking en bood een boekenbon aan. De heer W. N. de Blaeij, directeur van de Rijksbelasting-academie, schetste de verdiensten van de heer Fetter als lid van de selectie-commissie voor deze opleiding. Dit moeilijke werk heeft de heer Fetter ge durende 10 jaar met een zeer goed inzicht verricht. Onder aanbieding van diverse geschen ken, waaronder een bloemstuk voor me vrouw Fetter, werd nog het woord gevoerd door de heren J. Brouwer en A. v. d. Her berg, hoofdverificateurs resp. te Haarlem en IJmuiden, J. Gros, chef de bureau ter inspectie, J. A. Plomp, chef de bureau van het ontvangkantoor, J. Noom, vroege re chef de bureau onder de heer Fetter in Zaltbommel en de heer R. Fruitema hoofdcontroleur A. Allen spraken hun dank uit voor de aangename en kameraad schappelijke wijze van samenwerking en wensten de heer Fetter en zijn vrouw nog een lange periode van rust toe. Hierna vertelde de heer Fetter vele be levenissen uit zijn ambtelijke loopbaan en hij dankte voor de tot hem gesproken woor den en voor de geschenken. Hij zeide het thans een prettige gedachte te vinden, nog wel iets voor zijn mensen te hebben bereikt „Ik heb steeds getracht," zo eindigde hij „een chef en vriend te zijn; nu ik uw chef niet meer ben, hoop ik wel uw vriend te blijven." De aanwezigen kregen hierna gelegen heid persoonlijk afscheid te nemen. Tij dens de daaropvolgende leceptie geschied de dit voorts door velen, zowel uit ambte lijke kring als van de zijde van het be-< drijfsleven. Onder hen bevonden zich on der meer de commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, het hoofd van de Fiscale Inlichtingen- en Opsporings dienst, alsmede vele collega's en oud-col lega's uit Haarlem en andere plaatsen. Nieuws in het kort Over enkele maanden zal de heer D. II. Suerink, directeur van de gemeente lijke dienst voor Sociale Zaken in Haar lem, de gemeentedienst verlaten. Nu hij nog op zijn post staat, is hij gehuldigd ter gelegenheid van het feit, dat hij veer tig jaar geleden in gemeentedienst trad. B. en W. hebben hem vrijdagmiddag in de ridderzaal van het stadhuis een recep tie aangeboden, waar het gemeentebe stuur en vertegenwoordigers van over- heids- en particuliere organisaties en in stellingen zich met waarderende woor den tot de jubilerende directeur hebben gericht. Burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers was de eerste, die enkele kwaliteiten van de heer Suerink schetste. „Uw deskundig heid, toewijding, enthousiasme en soepel heid zijn bekend," aldus mr. Cremers, die niet alleen de betekenis van de heer Sue rink als directeur van de dienst voor so ciale zaken deed uitkomen, maar er tevens gewag van maakte dat een krans van nevenfuncties rond het directeurschap is geweven. De burgemeester dankte niet al leen voor hetgeen de heer Suerink in het belang van de gemeente en tot heil van de gemeenschap heeft gedaan, maar ook voor de bereidheid dat deze nog enkele maanden in dienst wil blijven. „U kunt terugzien op een mooie loopbaan. Ongetwijfeld blijft er voor u in de nabije toekomst nog voldoende werk te doen," besloot mr. Cremers. De wethouder van sociale zaken, me vrouw mr. E. A. J. Scheltema-Conradi, bracht de waardevolle adviezen ter sprake, die zij van de heer Suerink heeft gekregen in de periode dat zij zich als wethouder heeft ingewerkt. „Uw deskundig oordeel heeft mij wegwijs gemaakt." Mevrouw Scheltema besprak voorts de diverse werk gebieden van de directeur: het woonwagen kamp, werkplaats voor antiek textiel, huis houdelijke voorlichting, enz. In zijn dankwoord aan het gemeente bestuur zei de heer Suerink: „Ik heb dit kunnen doen doordat ik B. en W. en de raad achter mij wist." De jubilerende di recteur plaatste enkele opmerkingen over het maatschappelijk werk en zei ondermeer dat dit in een voortdux-end stadium van verandering verkeert. Hoewel meer en meer particuliere initiatieven worden ont plooid, blijft er voor de dienst nog genoeg werk over. Belangrijk blijft de coördine rende, stimulerende en advisei'ende taak van de gemeentelijke dienst. Ook de steun verlening zal in de toekomst onontbeerlijk zijn. De adjunct-secretaris van de gemeente lijke dienst voor sociale zaken, de heer C. X. Jansma, bood namens het personeel een prachtige uitgebreide fotoreportage over Haarlem aan. Hij merkte op dat de direc teur een man is van impi'oviseren. Telkens opnieuw beziet de heer Suerink welke oplossing in welke situatie de beste is. „U hebt zich met hart en ziel aan het werk gegeven. Vele dagen begon het werk 's morgens bij u thuis en eindigde het 's avonds bij u thuis." Ir. Ch. C. van der Vlis bood namens de hoofden van dienst gelukwensen aan, dankte voor de collegiale samenwerking en legde er de nadruk op dat de heer Suerink zijn werk als een roeping heeft opgevat. Nadat deze spreker een geschenk had aangeboden, bracht mevrouw T Kerk- hoff-Pet namens de commissie voor huis houdelijke voorlichting haar felicitaties uit. Deze gingen vei'gezeld van bloemen. De heer Van Mil, directeur van sociale zaken in Rottei-dam en sprekende namens de vereniging van directeuren van gemeen telijke sociale diensten, overhandigde uit waardering namens de collega's enkele boekwerken. Tenslotte bood de heer M. J. van Buren als afgevaardigde van „De Zonnebloem", vormingswerk voor fabrieks_ meisjes, een geschenk aan. waarna de heer Suerink een dankwoord sprak en de vele aanwezigen gelegenheid kregen de jubi lerende directeur en zijn familieleden de hand te drukken. Wim Kan en zijn gezelschap zijn vrij dagavond in „Treslong" in Hillegom opge- ti-eden voor „Kunst en ontspanning" met gedeelten uit oude pi-ogi-amma's. De confei-ences van Wim Kan waren echter zo actueel mogelijk. Gedurende een uur heeft hij de aanwezigen geamuseerd met zijn geestige opmerkingen over ons va derlandse leventje. Dat „het goede heertje" ter sprake kwam, behoeft nauwelijks betoog. Bijzon der aantrekkelijk voor het Hillegomse pu bliek was wel de wijze, waarop Kan de af faire van de hei'tenkamp onder de loep nam. Hoe deze „meester van de conferen ce" over de ministerraad en de televisie denkt, had men al in het oudejaarspi-o- gramma kunnen hoi'cn. Nu heeft Kan an dermaal zijn geestig oordeel ten beste ge geven. Corry Vonk had veel succes in haar ci-eaties van de kamerlinde en de schild pad. Voorts traden op Sant Heyermans, Margriet de Groot, Jacco van Renesse en Vica Borg. Ook zij zorgden er voor dat men zich uitstekend kon amuseren. Ru van Veen zorgde op loffelijke wijze voor een goede begeleiding WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE UNESCO-expert. Maandagavond 2 fe bruari zal prof. dr. E. M. Bruins voor de leden van de buurtvereniging Overveen in „Bloemenheuvel" een lezing met kleuren dia's houden over zijn ervaringen als UNESCO-expert in Irak. Cabaret. In het Jeugdhuis aan de Donkerelaan in Bloemendaal zal op dins dagavond 3 febi-uari het cabaretensemble „De Pompadours" onder leiding van Puck de Weijze optreden voor de leden van de buurtvereniging „Bloemendaal". Haarlems Bejaardenkoor. Zondag ver leent het Haarlemse Bejaardenkoor onder leiding van mevrouw H. G. Hessen-Heek medewerking aan de kerkdienst van ds. A. J. van Rhijn in de Haarlemse gevangenis. Mejuffrouw A. Pirsch zal hierbij als pia niste optreden. Oudervereniging. Op vrijdag 6 fe bruari des avonds om kwart over acht houdt de inspecteur bij het gymnasiaal en middelbaar onderwijs in Den Haag voor de oudervereniging van het Jac. P. Thijsse- lyceum in de benedenhal van de school een lezing over het onderwerp: „De verhouding ouders-oudervereniging-school". Mechanisatie. Dinsdagmorgen om elf uur zal in dc HBG-hallen in Lisse een mechanisatietentoonstelling worden ge opend. Umbrië. Professor E. Peternolli uit Groningen heeft voor de leden van Socie- ta „Dante Alighieri", comitato di Haarlem een lezing met kleurendia's gehouden over Umbrië. Na de pauze werd er een kleuren film over de steden Perugia, Spoleto, As- sisi, Todi en Bubbio vertoond. De voorzit ster van „Dante Alighieri", mej. L. L. Bie- rens de Haan, dankte professor Peternolli voor zijn interessant betoog. Nu reeds kieviten. Op verschillende plaatsen in ons land zijn al kieviten waar genomen in groepen van honderden vogels. Advertentie Uit de grote moderne tanks, die gebouwd zijn onder de vloeren onze opslagplaats. Nu uit voorraad leverbaar! Onze model tankwagen bezorgt U nu Huis- en haardbrandolie thuis in elke hoeveelheid, klein of groot, tegen scherp concur rerende prijzten. Levering in ge heel Kennemerland. Bel 35283 en wij staan voor Uw deur! KOLEN - OLIE Een stampvolle gemeentelijke Concert zaal bewees vrijdagavond wederom de onverflauwd grote belangstelling, die het Haarlemse Interscholair Jeugdtoernooi nu al jaren achtereen zowel actief als passief ondervindt. In zijn welkomstwoord ter opening van de eerste muziekdemonstratie van het toernooi van dit jaar noemde wethouder D. J. A. Geluk enkele cijfers over de aan meldingen, die omtrent de betekenis in het Haarlemse schoolleven duidelijke taal spraken. In totaal hebben zich voor de muziekmanifestaties van 1959 zestienhon derd leerlingen (deel uitmakend van koren en instrumentale ensembles of optredend als solisten) opgegeven. Eigenlijk zou men hiervoor wel drie in plaats van de twee avonden, die nu vastgesteld zijn, hebben kunnen reserveren. Wethouder Gelux sprak zijn erkentelijkheid uit jegens allen, die tot het welslagen van dit toernooi heben meegewerkt. In het bijzonder be tuigde hij zijn dank aan dr. R. J, H. de Smidt. de onvermoeid stuwende kracht bij de organisatie. De avond werd geopend door het koor van de Rijkskweekschool van onderwij zers. een groot ensemble, dat in plechtige trant en welluidend een koraal van Bach en een Gloria van Vivaldi zong met een door bekwame handen gespeelde orgel begeleiding als solide steun. Sympathiek klonken de prille stemmetjes van meisjes koren van de Prinses Ireneschool en van de Koningin Wilhelminaschool- Twee romantisch getinte werkjes liet het koor van de Louise de Colignyschool horen in een rustige vertolking. Een prettige in druk maakten de meisjes van de Nijver heidsschool uit Hoofddorp, die met aller lei instrumentjes hun zang opluisterden. Verdienstelijk was verder het zingen van het meisjeskoor van het Eerste Christelijk Lyceum, dat werkjes van Franck en Dvorsjak ten gehoore bracht. De vertolkin gen door het koor van de Openbare ULO uit Hoofddorp klonken fris en eenvoudig. Door bijzondere klankkwaliteit muntten op deze avond de flinke koren van de Sint Antonius ULO uit Heemstede, als mede de Haarlemse Sint Theresiaschool en de Sint Luciaschool bij de vooi'dracht van volksliederen en composities van Bach en Von Gluck uit. Een klein koor van de Haarlemse Huishoudschool zong op be- Als eerste docent in -*e door de Volksuni- vei-siteit georganiseerde cui-sus „Van woestijn naar eeuwig ijs" heeft dr. J. M. Lodewijks vrijdagavond in het Heem- steedse Minerva-Theater gespx-oken over de flox-a en fauna in do Verenigde Sta ten. Alvorens hij hiertoe ovei-ging vertel de hij een en ander over het onderwijs in Amerika. Dr. Lodewijks heeft namelijk als gevolg van een uitwisselingsprogram ma een jaar biologie gedoceerd in de staat Vii-ginia. Hierbij was hem sterk opgeval len dat de algemene ontwikkeling in ons land aanmerkelijk groter is. Dit. als ge volg van de vergaande specialisatie in Amerika. Hoewel men hem aanvankelijk op de school enigszins wantrouwde en zijn be kwaamheden niet al te gx-oot achtte, ver baasden zijn leerlingen en collega's zich spoedig over het feit, dat dr. Lodewijks niet alleen de biologie beheerst, maar voorts voor geen enkele botanicus behoeft op zij te gaan. De ervaringen met de schooljeugd waren voor dr. Lodewijks niet anders dan gunstig. Minder te spre ken was hij ovex het feit dat veel school kinderen dikwijls werken voor een wat rui mer zakgeld. Zo werd bij hem 's morgens om vijf uur het ochtendblad al bezox-gd door een leerling van negen jaax-, die op school uitex-aard niet altijd zijn aandacht bij de lessen had. Aan de hand van zijn Amerikaanse er varingen meende dr. Lodewijks te moeten waarschuwen tegen de zgn. „mammoet wet" voor het onderwijs. Spr. noemde de ze de dolksteek voor het Nederlandse on- dei-wijs, omdat de kernvakken te veel wor den verwaarloosd Na de pauze gaf dr. Lodewijks zijn eigen lijke reisverslag, waax-voor hij 56.000 km. heeft gereden om al kamperende 38 staten te bezoeken. Hij doorkruiste een gebied van Canada tot Mexico-City voor een be studering van de flora en fauna. Hij illus- ti-eerde zijn betoog met een groot aantal mooie kleurendia's en een film. Vrijdag 6 febi-uari volgt de tweede lezing in deze cursus. schaafde toon werken van Rameau en Bargiel. Van de instrumentale ensembles moet het orkest van het Lorentz lyceum ge noemd worden om zijn toegewijde uit voering van Duitse dansen van Joseph Haydn, het Interscholaire orkest om zijn ambitieuze voordracht van een Canzona van Purcell en het Interscholaire blok fluitenensemble om zijn goedklinkende uitvoering van muziek van J. Faber. Verscheidene jeugdige solisten getuig den bij deze demonstratie van hun muzi kaliteit en van hun technische vaardig heid, die in veel gevallen een aanmerke lijke hoogte van ontwikkeling bereikt had. Ook dit keer waren er enkele orgel voordrachten. Gitaren lieten zich afzon derlijk en in combinatie met andere in strumenten horen. Als verrassingen moe ten onder meer worden genoemd: de Ja panse impx-essies door een leerlinge van de Rijkskweekschool, een virtuoze uitvoe ring van Mendelssohns Scherzo in e door een leerling van het Triniteitslyceum en het vioolspel van een zeer jeugdige leer linge van het Kennemer Lyceum, afde ling ,,'t Kopje". De traditionele bekx-oning van de de monstratie was weer de massale uitvoe ring van de canon „De Klokken van Haarlem" en het Wilhelmus. MOSKOU (Reuter-AFP) De omvang van de Russische strijdkrachten is per 1 januari met 300.000 man verminderd, zo meldt het Russische persbureau Tass. Volgens Tass valt deze vermindering bui ten de „vorige gedeeltelijke demobilisa ties toen '"n totaal 1.840.000 man naar huis werd gestuurd. Behalve de demobilisatie van eenheden in de Sovjet-Unie waren 41.000 militairen uit Oost-Duitsland en ruim 17.000 man uit Hongarije terugge roepen en met groot verlof gezonden. De Sovjet-x-egering vertrouwt er op dat „de ze belangrijke maatregel zal bijdragen tot vermindering van de internationale span ning en dat dit voorbeeld door andere lan den zal worden nagevolgd," aldus Tass. BERLIJN (UPI) Militaire deskundi gen in West-Berlijn zijn van oordeel, dat de vermindering van de mankracht der Russische strijdki-achten een onderdeel vormt van modernisering en aanpassing aan de atoomooxdog. Verder wordt opge merkt, dat de Russische troepen in Oost- Duitsland toch nog een sterkte moeten hebben van ongeveer 350.000 man, en zo de grootste strijdmacht vormen die in een Europees land, Rusland niet meege- i-ekend, op de been wordt gehouden. De militaire deskundigen nemen aan, dat de omvoi*ming van de dertig Russische divisies in Oost-Duitsland in meer onaf hankelijke gevechtseenheden, is voltooid. De divisies nieuwe stijl tellen ruim 10.000 man, tien pantserdivisies, tien gemecha niseerde en tien voor luchtafweer. De Rus sische luchtmacht heeft in Oost-Duitsland ongeveer 1000 vliegtuigen. Een soortgelijke modernisering, ge paard gaande met een vermindering van de manki'acht, is ook aan de gang in het Westen, met name in Groot-Brittannië. De gevechtswaarde wordt hierbij eerder gro ter dan kleinex-. Mr. J. W. Beyen, de Nederlandse ambas sadeur in Parijs, heeft vrijdag in het Nedex-lands instituut aldaar een door het Rijksmuseum te Amsterdam in samen werking met dit instituut ingerichte ten toonstelling over „Koning Lodewijk Napo leon en het Nederland van zijn tijd" ge opend. De tentoonstelling zal tot 28 februari in Parijs te zien zijn en op 1 maart naar Amsterdam worden overgebracht. Zij omvat meubelen, schilderijen, tekeningen, goud- en zilversmidswerk, porselein, beeldhouwwerk, kostuums, wapenen, me dailles, bx-ieven en documenten. Koraalvissen ziek. Door een bij vis sen onbekende zeer ex-nstige infectieziekte is de tentoonstelling „Juwelen van het koraalrif" in het Artis-aquarium gesloten. Gisteren openbaarde die geheime ziekte zich plotseling bij enige kostbare koraal- vissen. Korte tijd later waren reeds 20 van de ongeveer 180 vissen gestorven. De ge hele collectie is met spoed naar quaran taine-bassins overgebracht.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7