Perez Dr. Patijn over het probleem van de atoomwapens Toenemende spanning in strijd om de Kennemer damtitel Snelgegroeide kerk in Afrika staat voor enorme problemen Hoofdbode Meijer bij afscheid koninklijk onderscheiden balans- opruiming Orgelspel en koorzang in Haarlem-Noord Amsterdamse Beurs MAANDAG 2 FEBRUARI 19 5 9 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 EEN DIPLOMAAT OP DE KANSEL nog 3 dagen St. Bavo blijft leiden in Vierdorpentoernooi Burgerlijke Stand van Haarlem afl v. Empelen Merel hing aan touw in boom aan Kinderhuisvest J. L. de Nieuwe kwart eeuw bij de PTT Kort nieuws NZH reageert op actie in Rijnegomkwartier Indien halte Clematislaan moet verdwijnen wordt lijn 11 opgeheven Secretaris Zendingsraad sprak in Noorderkerk Mr. G. B. J. Hiltermann spreekt in Haarlem „VISITEKAARTJE VAN GEMEENTE" Toneelgroep van NRV speelde De Surprise" Dansers bij „Xeno" en muziek in „Domi" Gedragsregels voor de Duitse toeristen Zaterdagavond tweemaal ingebroken Les Ballets Roses André Le Troquer in staat van beschuldiging gesteld Op eigen verzoek Jet- wille der verdediging De kansel van de Nederlands hervorm de kerk aan het Wilhelminaplein in Heem stede werd zondagavond ingenomen door een voor dit spreekgestoelte ongebruike lijke figuur, namelijk het Tweede-Kamer lid dr. C. L. Patijn uit Den Haag, die voor een aandachtig gehoor een betoog hield over het probleem der atoomwapens. Trouwens, dr. Patijn heeft zich aan het begin van zijn toespraak zelf afgevraagd of er geen beter onderwerp denkbaar was, waarbij hij het een teken des tijds noem de dat er op zondagavond in de kerk over atoomwapens wordt gesproken. Spreker begon met eraan te herinneren, dat de mogelijkheid der atoomsplitsing in 1939 slechts bekend was in een uiterst kleine kring van deskundigen. Doch toen in 1945 voor het eerst tegen Japan van de atoombom gebruik werd gemaakt, is het bestaan van een dergelijk catastrofaal wa pen ook tot het grote publiek doorgedron gen en diende de kwestie van veiligheid geheel te worden herzien. Spreker meen de dat het probleem van de atoomwapens verkeerd wordt gesteld, namelijk door voor of tegen te zijn. Deze uitvinding is nu immers eenmaal gedaan en een der gelijke kennis kan onmogelijk worden uit gewist. Dr. Patijn zou het daarom beter achten wanneer men zich ging afvragen, op wel ke wijze de mensheid na deze ontdekking verder moet leven. Het grote voordeel van de mogelijkheid der atoomsplitsing is, dat nu voor de toekomst alle benodigde energie vei'zekerd zal zijn, zonder dus af hankelijk te blijven van steenkool en olie. Daarnaast is deze ontdekking echter een ware nachtmerrie geworden, omdat bij een verkeerd gebruik de aarde in korte tijd totaal onbewoonbaar kan worden ge maakt. De logische oplossing zou dus zijn deze uitvinding te gaan beheersen door een monopolie der atoomenergie, onder toezicht van de Verenigde Naties. Een dergelijke gedachte heeft, de Sovjet-Unie verworpen, omdat men hier een controle op de zware industrie door niet-commu- nisten allerminst wenst te accepteren. Ook een internationaal verbod van het atoom wapen kan niet worden doorgevoerd, want een dergelijke overeenkomst kan alleen berusten op recht en vertrouwen, zodat onder de nuidige omstandigheden nale ving onmogelijk kan worden gegaran deerd. Dr. Patijn is er stellig van overtuigd, dat de vrede door een eenzijdig besluit van het afzien der atoomwapens ernstig in ge vaar zou worden gebracht. Spreker her innerde daarom aan de dertiger jaren, toen de oorlog stap voor stap naderbij werd gebracht, omdat men niet sterk ge noeg was, zich tegen de veroveringszucht van Hitier te verzetten. In het tweede gedeelte van zijn betoog hield spreker zich bezig met het antwoord, dat de christelijke kerk op het vraagstuk van de atoomwapens zou moeten geven, waarbij hij echter erkende, dat de kerk hier nog niet voldoende op is voorbereid. Wel verkondigt zij de bekende opvattin gen over de rechtvaardige oorlog en de overheid, die als wezenlijke elementen van het bijbels denken kunnen worden be schouwd. In het rapport van de wereld raad der kerken heeft men zich uiteraard eveneens met deze kwestie beziggehou den. Men kwam dan ook tot de conclu sie, dat het gevaar niet zo zeer gelegen is in een nieuwe oorlog, doch in de lokale geschillen, die gemakkelijk tot een groot conflict kunnen uitgroeien. Dergelijke ge schillen zijn volgens spreker even onver mijdelijk als goed en slecht weer, zodat het westen hier te allen tijde op berekend moet zijn. Discussies hierover zijn vruch teloos. Zijn betoog samenvattend kwam dr. Pa- Advertentie Het Perzisch Tapijthuis De jonge ploeg van damclub St. Bavo (Heemstede) ondervond in Noordwijk, dat damclub Noordwijk ondanks zijn twee achtereenvolgende nederlagen toch over een goed tiental beschikt, in staat om de sterkste tegenstander te doen struikelen St. Bavo bereikte op het nippertje een 1010 gelijkspel. Daarmede behield St Bavo met 5 punten uit 3 wedstrijden de leiding in het voor de bloembollenstreek georganiseerde Vierdorpentoernooi. Ook de ontmoeting HillegomSassen- heim verliep buitengewoon spannend. De uitslag werd eveneens een 1010 gelijk spel. Haarlem, 31 januari 1959 BEVALLEN van een 2 o o n 29 jan. J H. Th. W. Alders-Van Aarssen; 30 jan. J. van der Meulen-De Vries, S. van Dam- Siebenga, E. M. Toetenel-Kalkman; 31 jan. T. van Egdom-Druif, C. J. van den Bos- Van Heerde. BEVALLEN van een dochter: 30 jan. M. C. Bakkers-Overweter, A. Spierings- De Vilder, F. G. de Block-Wessels; 31 jan. J. G. Zoon-Van Meurs, M. W. Kluijt-Bou- man, W. J. M. Kubbenga-Bosman. OVERLEDEN 29 jan. C. M. Negrijn- Putker, 74 j., Linschotenstraat; J. F. E. Oorsprong, 29 j., Grebbestraat; L. G. Ba- rends, 75 j., Waldeck Pyrmontstraat; 31 jan. R. Stobbe, 64 j., Hazepaterslaan. GEHUWD 31 jan. P. Koper en E. W. Arxhoek; P. J. Brugman en F. H. Wahlers.. ONDERTROUWD: 31 jan. J. K. A. H. Hielckert en C. Berlemon. tijn ten slotte tot de conclusie, dat het atoomwapen niet alleen een bedreiging vormt voor het westen, maar gelukkig ook voor de Sovjet-Unie. Misschien moet de atoombom dus in dit opzicht worden beschouwd als een enorme tuchtroede Gods, die de mens aanzet tot ernstig den ken, zonder dat hij hierbij het hoofd ver liest. Na dit met de grootste aandacht beluis terde betoog werd de gelegenheid open gesteld tot het stellen van vragen. Op eni ge hiervan antwoordde dr. Patijn, dat op primitief denken nu eenmaal met primi tieve middelen moei worden gereageerd, dus met machtsevenwicht. Verder meen de hij te Kunnen verzekeren dat de marge van vrijheid in de Sovjet Unie toeneemt. Misschien is dit een tactische manoeuvre van het communisme, dat hiermee op nieuw bewijst zich wel van de macht, maar niet van de harten der mensen te hebben meester gemaakt. Aan het begin van deze avond was dr. Patijn met een kort woord ingeleid door ds. Adr. Oskamp, die de samenkomst aan het einde met gebed besloot. Advertentie Heeft u plannen voor tuinaanleg of verandering, bespreekt u dit dan vroegtijdig met v. Empelen. Tuinbouwbedrijf HEEMSTEDE TEL. 3-80-80 Vanmorgen omstreeks half elf zagen een aantal Haarlemmers op de Kinderhuisvest in Haarlem een vogel met zijn poten in een touw in een boom hangen. Een garage houder, de heer H. Stappers, belde de brandweer op, die onmiddellijk met eeu ladderwagen uitrukte en de vogel, een merel, losmaakte en de vrijheid weer teruggaf. Op zaterdag 7 februari hoopt de heer J. L. de Nieuwe, expediteur I bij de P.T.T., wonende in de Duvenvoordestraat 59 zwart te Haarlem de dag te herdenken, dat hij vijfentwintig jaar geleden in dienst trad bij de P.T.T De jubilaris begon zijn loopbaan in Haarlem als telegrambesteller en hierna ging hij over naar de afdeling bestelling. Zijn benoeming tot besteller volgde in 1941. Al spoedig ging hij over naar de voorsortering van poststukken in de stads wijken en daarna werd hij bij het bureel expeditie geplaatst. In 1956 werd hij be noemd tot expediteur I. De heer De Nieu we zal op zaterdag 7 februari thuis reci piëren van 10 tot 13 uur. Wijziging spreekuur. De Haarlemse wethouder van Sociale Zaken en Volksge zondheid, mevrouw mr. E. A. J. Schelte- maConradi, zal deze week donderdag van 11 tot 12 uur spreekuur houden, in plaats van vrijdag. „Dierenzorg". De vereniging „Die- renzorg" in Hillegom houdt woensdag avond in de zaal van hotel Sistermans haar jaarvergadering. Naar wij van de zijde van de NZHVM vernemen overweegt de directie van deze vervoersmaatschappij de op 15 januari in gestelde buslijn 11 in Haarlem op te heffen indien de halte op de Clematislaan in Aer- denhout zal moeten worden opgeheven en er geen halte op de Oosterduinweg voor in de plaats zal komen. Zoals wij reeds meldden hebben 23 be woners van de Clematislaan een petition nement aan het college van B. en W. van Bloemendaal gezonden, waarin verzocht wordt de halte in de Clematislaan te ver wijderen. De endertekenaars van het petitionne ment stellen, dat bus 11 de rust in de Cle matislaan verstoort en zij hebben B. en W. van Bloemendaal verzocht de halte te ver plaatsen naar de Oosterduinweg. Naar wij echter vernemen is het vrijwel onmogelijk op de Oosterduinweg een halte te maken met het oog op de verkeers drukte op deze weg. De verkeerspolitie maakt hier dan ook bezwaar tegen. De di rectie van de NZH verkeerde en ver keert trouwens nog in de mening, dat men onder meer de bewoners van het Rijnegomkwartier een grote dienst heeft bewezen met het inleggen van lijn 11. maar men zal niet aarzelen de buslijn weer op te heffen indien zal blijken, dat de be woners van het Rijnegomkwartier lijn 11 niet op priis stellen. Na het spelen van de vierde ronde van het toernooi om het persoonlijk damkam pioenschap van het district Kennemerland is in vrijwel alle groepen de spanning voor de bezetting van de finaleplaatsen toegeno men. Over het geheel genomen is het krachtsverschil tussen de deelnemers ge ring. Slechts aan enkele spelers is het ge lukt één punt uit te lopen op de overige gegadigden voor de finale, maar zij ver keren dan ook in uitstekende vorm. De vierde ronde leverde de volgende resultaten op: Hoofdklasse, groep A: A. de JongP. Belien 2-0, P. v .d. Berg—J. J. Warnerdam afgebroken; vermoedelijk remise. H. G. TeunisseA. Douma afgebr., vermoedelijk remise; ir. M. KrijgsmanH. Willemse 1-1; de uit de derde ronde resterende partij tussen J. J. Warmerdam en P. Belien ein digde in remise. A. de Jong en H. G. Teu nisse hebben de leiding in deze groep met elk 5 uit 3, direct gevolgd door A. Douma met 5 uit 4. Hoofdklasse, groep B: J. Bus—C. van Dijk 2-0. C. Schelfaut—C. Belien 2-0 en de verrassing: W. van LeuffenH. Belien 2-0. H. J. van Berk heeft met 6 uit 3 de leiding behouden, gevolgd door J. Bus met 4 uit 2 en W. van Leuffen met 4 uit 3. De akoestiek van een uitvoeringsruimte kan soms onbarmhartige onthullingen doen omtrent instrumentale speeltechniek of over het wezen van een persoonlijke ver- tolkingstrant. Wat dit betrof concentreerde de organist Feike Asma zaterdagavond in de Bethelkerk aan de Floresstraat in Haar lem- Noord wel onder zeer ongunstige om standigheden voor de indruk van zijn spel Want in deze kerk werkte eeen resonans- factor mede om de onvolkomenheden of zo men wil het individuele karakter van Asma's spel op te vangen en te transfor meren tot de intimiderend camouflerende i xterpretaties, die deze organist tot een aparte figuur in de orgelkunst hebben doen worden. Scherp ontledend was de klank werking in de kerk. En wie voor deze anatomie oren had, «on opmerken hoe de nonchalanche van een demonstratieve vir tuositeit het melodische en ritmische beeld van de gespeelde werken vertekende en klankkleuren deed kiezen, die niet de mu ziek zelve, maar wel een beoogd effect dienden. Onverantwoorde acceleraties in de snelle delen van Handels ox-gelconcert no. 10 en in de Toccata uit de Vijfde Symfonie van C. M. Widor, de nerveuze onrust van rond gestrooide klanken bij de vertolking van het Gx-and Choeur van Th. Salomé,harmo niumeffecten voor de Aria van Handels oi-gelconcert, zij wezen alle op een stijl, waarvan Feike Asma blijkbaar het mono polie wil blijven bezitten. Ik heb mij na concerten van Asma gehoord te hebben dikwijls afgevraagd: waarom dit mex'k- waax-dige conservatisme? Asma heeft toch voldoende technische kunde en muzikaal inzicht oiri zijn spel het gezonde karak ter tet geven van een zuivere, zich thans algemeen ontplooiende orgelkunst, die in haar groei een zelfde onweerstaanbaar sa neringsproces ondergaan heeft als de Ne- dexdandse koorzang? De oi'ganist Miedema, die op dit concert de toegewijde zang van het gereformeerde kerkkoor „Con Amore" en het christelijk gereformeerd evangeli satiekoor „Luctor et Emergo", onder lei ding van Willem L. Boer zo eenvoudig en rustig begeleidde, getuigde hiervan door zich te houden aan de voorbeelden, die in onze ox'gelstad al zo veelvuldig gegeven zijn. Feike Asma vertolkte nog de fantasie over „Een vaste bux-cht is onze God" en de Finale alia Marcia over het „Wilhelmus" van Jan Zwart, waarvoor de stemming der trompetten niet voorbeeldig was. De beste herinneringen bewaar ik nog aan het zeer lieflijke Andante cantabile van Widor en aan het nog liefelijker Andante van Simon Landsman, voor zover het dan de vertol kingen betrof. Dit kerkconcert, dat geopend werd met een toespraak en gebed door ds. J. C. Ma- ris, waarbij gedachten werden gewijd aan de jarige Kroonprinses, werd afgewisseld door samenzang van de aanwezigen. Radio Nederland Wereldomroep maakte van de uitvoeringen opnamen voor latere uit zending. P. Zwaanswijk Hoofdklasse, groep C: Th. TielrooyL. Visser 2-0, H. T. SchuringaJ. van Sti'aten 2-0; J. PoppenJ. Drayer afgebi\ in een zekere remisestand; H. J. RozijnJ. H. Meure afgebr. in een zekere wmststand voor Meure. De afgebroken pax-tij tussen J. Poppen en II. J. Rozijn is zonder verder te spelen door Rozijn gewonnen, terwijl de afgebroken partij J. van StratenL Visser remise is gegeven. J. H. Meure behield de leiding met 6 uit 4, doch wordt bedreigd door Th. Tieli'ooy en J. Poppen met elk 5 uit 3. Eerste klasse, groep A: A. KosterF. Langeveld 0-2. C. DrayerA. Mastelin afgebr., vermoedelijk remise; W Persoon L. J. v. d. Werf 2-0. De afgebroken partij tussen H. Ie NobleA. Masteling eindigde in een overwinning voor H. Ie Noble. J. M. JansenA. Koster 1-1. F. Langeveld en Th. Bot leiden met elk 6 uit 3. gevolgd door W. Persoon met 4 uit 3. Eerste klasse B: A. F. van LeuffenTh. van Wort 2-0, J. OorthuisH. Diemei 2-0, F. J. Ipenburg—W. Roest 0-2, N. v. d. Meer J. B. ter Haak 0-2, V. Morsveld—A. Hoe- kema 1-1. De leiding in deze groep, berust bij J. B. ter Haak met 7 uit 4, gevolgd door W Roest en V. Morseveld met elk 6 uit 4. Tweede klasse, groep A: L. Binkhorst C. H. Lenaarts 2-0, H. SassenG. J. ter Wolbeek 2-0, J. van ApeldoornJ Ovaa 2-0, H. HoltJ. van Apeldoorn 1-1. L. Binkhorst behield de leiding met 7 uit 4, gevolgd door C. H Lenaarts met 5 uit 4. Tweede klasse B: J. BravenboerW. Gomes 1-1, J. v. d. Wereld—A Zandbergen 2-0, C. C. DijckxC. J. v. d. Does 2-0, J. de Groot—J. Thyms 2-0. W. Gomes leidt met 7 uit 4, gevolgd door C. C. Dijckx en J. de Groot met. elk 6 uit 4. 1 Slotkoers Heden vrijdag 13.45 uur 3—32°/o Nederl. '47 92 91l®/1 s 3 °/o Nedl. 1962/64 96B/i8 96% Woningbouw 6 °/n 112% 112% Pr. A'dam '56 I.. 88% Pr. A'dam '56 II,. 96% Pr. A'dam '56 III 96% Pr. R'dam '52 I.. 93 Pr. R'dam '52 II.. Pr R'dam '57 1(15% A.K.U 284 291 Calvé Delft 450' 453 Van Gelder Zonen 220'A 222 K. N Hoogovens.. 344 345 Nederl. Ford 231 233 N. Kabelfabriek. 338 337 gew Philips Gloeil 499 500 Pref.PhilipsGloeil. 219% Unilever (cert.) 465 474% Dnilever (nieuwe) 455 464 Wilton Fvenoord 212'/z 212 Werf Gusto 156 157 Dordtsche Petrol 738 726 Kon. ^etroleum f 182.90 180,20 Billiton 215% 218 A'dam Rubber 9*1/2 90% K.L.M 123,— 1 120,— Holl Am er. Lijn 16P 168 K.NSM 160 162 NL Scheepv Unie 143 144 v. Nievelt Goudr 136% 135% Pbs* v. Ommeren -247% 248 H.V.A 148 149 Delimantsohanpij f 152.70 f 153,50 Amsterd Bank 265 265 Nat Handelshnnk 145Va 145% Ned Handel Mij 201 Rotterd Bank 134% 234 "wentsehe Bank 212 Anaconda Copper 65 66% Bethlehem Steel 51% 53 US. Steel 91 94 General Motors 48% 48% Shell Union 83' /t 84% Tidewater 24% 24% In een toespraak onder de titel „Afrika, strijdperk der geesten" sprak zondag avond de secretaris van de Nederlandse Zendingsraad, ds. J. Blauw, in de door de kerkeraad van wijk III der Hervormde Gemeente van Haax-lem georganiseerde reeks lezingen over zenclingsonderwerpen. In tegenstelling tot de moeizame vorde ring in Aziatische landen heeft de chris telijke zending in Afrika in de afgelopen halve eeuw een ongekend snelle opmars gemaakt: in 1912 waren er 1.3 miljoen :xiet- blanke Afrikaanse christenen, in 1924 3.25 miljoen, in 1936 7,5 miljoen, in 1949 14 mil joen en thans, in 1959, zijn er 22 miljoen. Als de kex-stening' van Afrika in dit tempo door zou gaan. zou er over 33 jaar geen en kele heiden meer zijn in dit werelddeel. Ten opzichte van deze indrukwekkende cijfei's moet men overigens naar de spreker zei- de, enige bescheidenheid betrachten, om dat onmogelijk valt te ontkennen dat de overgang naar het christendom ook in ze ker opzicht „mode" was. Men heeft de massale ovei-gang naar het christendom nier vaak in waarde wil len reduceren door op te merken, dat de ze nu eenmaal sneller geschiedt in gebie den zonder bestaande cultuui'godscliens- ten dan in landen, waar deze een eeuwen oude traditie hebben. Men heeft ook ge zegd, dat een evangelie, dat in achtex-ge- bleven gebieden als Afrika zoveel navol ging vindt dit vooxnamelijk hieraan dankt, dat het in zijn karakter ook min of meer achtergebleven is. De ergste beschuldi ging aan het adres van de Afrikaanse zen ding die overigens meer het werk van bekeerde Afr'kanen zelf is dan van Euro pese zendelingen was wel, dat zij de oude stamverbanden zou hebben losge- wrikt. Deze beschuldiging hevelde de spre ker onmiddellijk over naar de koloniseren de Europese landen, die vooi-namelijk be langstelling in de zwax'te volkeren hadden als reservoix-s voor arbeiders in de mij nen. Dat is volgens hem het dynamiet ge weest onder de stammen. Oppervlakkige beoordelaars in het Westen kunnen ook niet weten met hoeveel zorg juist de zen- dingsai-beiders zich in dit stamverband hebben trachten in te leven. Het onderwijs in Afx-ika werd vrijwel geheel aan zen dingsscholen overgelaten en er is geen ontwikkelde Afrikaan of hij heeft in zijn jeugd op een of andere zendingsschool ge zeten. Ds. Blauw vertelde van een der hui dige Afi-ikaanse leidei's, dat deze bij zijn opleiding in Amerika zoveel teleurstellin gen kreeg te vex-werken, dat hij zich in wanhoop voor een trim wierp. Deze rem de nog op tijd en uit het gemompel om hem heen had de jongeman twee zinnen opgevangen. „O. het is maar een neger" en „Jongen, wist je niet dat dit zonde is?" Het laatste zei een methodistenpredikant, die hem in huis nam en hem weer moed insprak. „Te kens wanneer een Afrikaan met het westen in aanraking komt hoort hij deze twee stemmen," aldus deze lei der, „maar ik kan niet verhelen, dat de eerste stem vaak luider klinkt dan de tweede" Het rassenvraagstuk is een van de meest explosieve kwesties van Afrika, maar spreker meende, dat het eerder tot een uitbai'sting zal komen in gebieden, waar de zaken minder toegespitst zijn dan in Zuid-Afrika. Revoluties geschieden na melijk daar, waar de mensen meer kans zien op succes. En het ligt in de lijn der ontwikkeling, dat thans de westerse over heersing vaak wordt vereenzelvigd met het christendom. Dat kwam duidelijk tot uiting in de moordpartijen van de Man Mau in Kenya, waarbij in totaal dei-tig Europeanen maar honderd maal zoveel in heemsen omkwamen, voor een groot deel christenen. „Heel Afrika is revolutionair", zo zei- de de spreker, „en de vraag is niet of er een revolutie komt, maar wie hem zullen leiden". Niet alleen het communisme, maar vooral ook de Islam doen thans hun intrede. De ouderen weten nog hoe het christelijk geloof hen bevrijdde uit de la tente angst voor boze geesten, maar de jongeren gaan er steeds meer een barriè re in zien voor de vooruitgang, vooral zij die in Westerse landen hebben gestudeerd en constateerden, dat kerk en zending daar geen rol meer van betekenis spelen. „Juist deze ontzaggelijk snel gegroeide kerk van Afrika staat voor geweldige pro blemen en haar getrouwheid aan de Heer der Kerk is onverbrekelijk verbonden met de trouw van haar Europese medechi'is- tenen," aldus besloot ds. Blauw. Op dinsdag 17 februari des middags om één uur spi-eekt de hoofdredacteur van de Haagse Post, de heer mr. G. B. J. Hilter- man, in Brinkmann te Haarlem voor het departement Haarlem van de Nederlandse maatschappij voor nijvex-heid en handel over het onderwerp: „Een wereld vol span ning, een analyse van de politieke toestand van dit ogenblik". BIJ ZIJN AFSCHEID als hoofdbode van het Haarlemse stadhuis is de heer J. M. F. Meijer zaterdagmorgen onder scheiden met de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nas- sau. Burgemeester mr. O. P. F. M. Cre- mers speldde de onderscheidingop de revers van de scheidende hoofdbocle, er aan herinnerend, dat dergelijke onder scheidingen lang niet meer zo veelvuldig worden verleend, als dit vroeger het geval geweest is. „U bent wat dit betreft een unicum", aldus de burgemeester. Trouwens in meer opzichten bleek de heer Meijer een unicum te zijn geweest. Dit kon men opmaken uit. de vete waar derende toespraken, die tijdens de af scheidsbijeenkomst in de gravenzaal van 'iet Haarlems stadhuis tot hem werden gericht en waarbij in vele toonaarden de lof werd gezongen over de hoofdbode, die na bijna veertig jaar in gemeente dienst te zijn werkzaam geweest, thans met pensioen gaat. Slechts het middel punt van deze huldiging verschilde met de snrekers van mening, in zoverre hij in alle bescheidenheid opmerkte: „Het was allemaal niets bijzonders, wat ik heb gedaan In de gravenzaal was zaterdagmorgen een groot gezelschap belangstellenden bij eengekomen, onder wie zich bevonden burgemeester Cremers en zijn echtgenote mr. H. E. Phaff en echtgenote, wethouder D. .T. A. Geluk, vele hoofden van dienst en andere gemeente-ambtenaren. raadsle den en mensen, die te eniger tijd op het stadhuis door de heer Meijer ontvangen zijn. Als eerste richtte de burgemeester zich tot de scheidende hcofdbode: „Dit is het ogenblik, waarvoor wij zó lang hebben ge vreesd, dat wij het nog een jaar hebben uitgesteld. Er is wel eens gezegd, dat de bode het visitekaartje van de overheid is, maar ik zou zelfs een stapje verder willen gaan door te zeggen* „de bode is het ge zicht van de gemeente". De burgemees ter memoreerde vervolgens, dat de heer Meijer steeds een heilige eerbied heeft ge had voor de overheid en dat hij deze eer bied met zijn volle overtuiging door zijn werk heeft getoond. De heer Meijei* diende, maar dan in de betekenis volgens welke ook een koning dient: met zwier, beminnelijkheid en gra tie, maar ook met wijsheid. Het deed de burgemeester genoegen de heer Meijer mee te delen, dat hem de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oran- je-Nassau was verleend. Onder applaus van de aanwezigen speldde de burgemees- Her de scheidende hoofdbode de versierse len op de revers. De heer A. van der Veldt sprak namens de leden van de gemeenteraad. „U stond altijd voor ons klaar, zonder ooit opdringe rig te zijn". De heer Van der Vëldt bracht de hoofdbode hiervooi dank en .bood hem een boekwerk aan. Mr. PI. E. Phaff verheugde zich in de on derscheiding, die de heer Meijer ten deel was gevallen, en wees op de vele kanten, die het ambt van hoofdbode heeft. Hij nrees de vindingrijkheid en de tact van de heer Meijer en overhandigde hem een pols horloge. Het hoofd van de afdeling pei'soneelsza- ken, de heer F. van Egmond, sprak de scheidende hoofdbode toe, waarbij hij te vens enige persoonlijke herinneringen op haalde. Spreker prees zich gelukkig de heer Meijer ook als huisvriend te hebben ge kend. Ook de heer Van Egmond bood een geschenk aan. Het hoofd van de afdeling- Bevolking, de heer PI. PI. Janssen hield ver volgens een geestige en waarderende toe spraak, die vergezeld ging van een por- celeinen asbak. Namens de Haarlemse journalisten en speciaal de raadsverslaggevex-s onder hen uitte de heer J. Levij zijn dankbaarheid voor al hetgeen de heer Meijer had ge daan. Hij bood hem het eerste Haai'lemse „gemeenteblad" aan, in de vorm van een compositie van alle ax*tikelen, die over de heer Meijer in de Haarlemse pers zijn ver schenen, alsmede een kist sigaren. Ir. Ch. C. van der Vlis sprak namens de Haax-- lemse gemeentelijke diensten, die niet op het stadhuis gevestigd zijn en bood even eens sigax-en aan. Tot slot sprak de opvolger van de heer Meijer, de heer J. M. G. A. van Sonsbeek, die dank bracht voor de wijze, waarop de heer Meijer spreker had ingewerkt en de hoop uitsprak, dat hij het werk eveneens tot volle tevredenheid zou mogen verrich ten. De scheidende hoofdbode bi-acht vervol gens op gevoelvolle en soms geestige wij ze alle sprekers afzonderlijk dank voor hun woox-den en voor de ontvangen ge schenken. Daarna was er voor de aanwezigen ge legenheid afscheid van de heer Meijer te nemen. Voor een vrijwel uitvei-kochte zaal in hotel-café-restaurant „De Leeuwerik" in Haalem heeft de toneelgroep van de af deling Haarlem van de Nederlandse Reis- vereniging zaterdagavond een vlot ge speelde voorstelling gegeven van „De Sur prise", een blijspel in drie bedrijven door Stien de Bruyn en Ben Heuex-, waarbij veel en hartelijk is gelachen om de dwaze situaties, die de inhoud van dit blijspel met zich meebrengt. Zonder aan de andex-e spelers te kort te willen doen, was vooral de hoofdrolvertolkster Zwaantje Jong bloed, het dienstmeisje van het fabrikanten gezin De Riddei-, dat later het nichtje Jenny uit Amerika blijkt te zijn, uitstekend op dreef. Zij heeft haar zware rol, waarbij zij vrijwel onafgebi-oken op het toneel was. op uitstekende wijze, met voortreffelijke dictie en mimiek en met veel zin voor het komische vertolkt. Doch ook het echtpaar De Ridder, hun zoon en pleegzoon en de kwebbelzieke freule Sabine van Waveren werden goed getypeerd. De schildersknecht Jacobs was de louche persoon, die chan tage wil plegen en het daarbij de heer De Ridder bepaald niet gemakkelijk maakt De goede typeringen kwamen tot stand mede dank zij de i-egie van mevrouw A Dreyer-Bouman. De vrouwelijke leden van het gezelschap werden na afloop door voorzitter G. Verkerk met bloemen be dacht. Daarna volgde een geanimeerd bal onder leiding van de heer C. Spaargaren en dansmuziek door het Noordhollands Theatercentrum. M odemistenbij een komsten Twee leden van het Scapinoballet en enige dansex-s van de Haarlemse ballet school Leonard Sala zijn zaterdagavond in de Haarlemse modernistensociëteit „Xeno" opgetreden. Opmerkelijk daax-bij was, dat de „mazurka classique" meer succes oogst te dan een experimentele dans, die ge ïnspireerd was op de Franse film „Le Trot toir". Aan het slot van de voorstelling kre gen de optredenden een ovationeel applaus. Zondagmiddag hield de Modex-n Youth Society „Bloemendael" in gebouw „Domi" in Overveen een bijeenkomst, waar de vocaliste Greetje Kauffeld optrad, bege leid door Franz Elzen, piano, Wally Bishop, drums en Jacques Scholz, bas. Ruim negen tig jongeren beluisterden dit programma, dat gegeven werd in een zaal, die onder meer met behulp van rieten matten, aardig was aangekleed. HANNOVER (AFP) Een grote Westduitse organisatie voor toerisme heeft mevrouw Erika Pappritz, oud functionaris van het protocol van de bondsrepubliek, verzocht gidsen met gedragsregels voor Duitse toeristen in het buitenland op le stellen. De regels zouden onder meer het volgende om vatten: de Duitse toeristengezelschap pen moeten luidruchtigheid vermijden, men moet zich ervan bewust zijn dat korte leren broek en Tirools kostuum niet in elk land en op elk uur van de dag op hun plaats zijn, dames moeten niet in shorts of badkostuum aan het diner komen, de mannen moeten, wan neer er gedronken wordt, politieke dis- ciissies vermijden, een ieder moet zich in kerken, musea en onder buitenlan ders discreet gedragen. Elke toerist moet zich ervan bewust zijn dat hij in het buitenland zijn vaderland vertegen woordigt. Sieraden en geld gestolen Zatex-dagavond is tweemaal ingebx'oken in Haai-lem-zuidwest. In de loop van de avond werden uit een woning in de Stal- kruidlaan enige sieraden en een geldsbe drag ter waarde van ongeveer zeventig gulden gestolen. Voorts werd ingebroken in een woning aan de Helmlaan. Hier werden siex-aden ter waarde van vierhon derd gulden en een geldsbedrag van 250 ontvreemd. (Van onze correspondent in Parijs) André Le Troquer, oud-minister, oud burgemeester van Parijs en de laatste ka merpresident der vierde republiek, is door de rechter van instructie verhoord wegens een zedenmisdrijf, dat bekend staat onder de naam van „Ballets Roses" en in ver band waarmede zijn naam al sinds enkele weken werd gefluisterd en tenslotte in de kranten afgedrukt. Einde vorige week protesteerde Le Tro quer nog in een open brief aan een Parijs weekblad tegen deze aantijgingen, waar aan hij elke grond ontzegde. Le Troquer, die van huis uit advocaat is, zegt zelf ver zocht te hebben officieel in staat van be schuldiging te worden gesteld, om zich be ter te kunnen verdedigen en kennis van de dossiers te kunnen nemen. Hij had het ech ter, volgens de justitie, alleen maar aan zijn hoge leeftijd van 74 jaar en aan zijn invaliditeit Le Troquer heeft in de eer ste wereldoorlog zijn rechter arm verloren te danken, dat hij niet onmiddellijk .ch- ter slot en grendel werd gezet. Vele verdachten Samen met de oud-kamerpresident wer den ook de Parijse kapper Guillaume, bij genaamd de coiffeur der gekroonde hoof den, en Jean Tessie. een 32-jarige direc teur van een groot warenhuis uit de buurt van de Opéra in staat van beschuldiging gesteld. Verder zouden nog een couturier, een kunsthandelaar een eigenaar van een groot restaurant en een buitenlandse gra vin op de lijst van verdachten staan. De hoofdschuldige, die als „balletmees- ter" van deze zeer particuliere dansgroep van meisjes van twaalf tot achttien jaar moet hebben opgetreden, de voox-malige chauffeur bij de politie Sorlut, zit al eni ge weken achter de tralies. De eerste geruchten omtrent de „Bal- Iets Roses" deden drie maanden geleden de ronde, nadat een vijftienjarig meisje uit een opvoedingsgesticht tijdens een ver hoor tegenover de politie had verteld te hebben deelgenomen aan soirées van twij felachtig en onbetamelijk allooi, die on der meer waren gegeven in een der bui tengoederen die Le Troquer in zijn kwali teit van tweede personage der republiek ter beschikking waren gesteld. De impre- sario-balletmeester werd toen in de kraag gepakt. Politieke pressie zou toen echter tot gevolg hebben gehad, dat de zaak in de doofpot werd gestopt Enkele ouders van minderjai-ige dansmeisjes moeten toen evenwel 'n dooi'tastende actie hebben ont ketend, waardoor de dossiei-s van de „Bal lets Roses" heropend werden. Over de juiste aard van de beschuldiging zijn nog geen gegevens verstrekt.. Naar mate de ernst der beschuldiging riskeren Le Troquer en zijn vroegere gasten ge vangenisstraffen die tussen de zes maan den en vijf jaren kunnen variëren.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9