FILOSOOF r Van dag tot dag Na acht jaar Slechts 8 overlevenden van 73 passagiers Kamercommissie verlangt nadere inlichtingen over verslag der Rekenkamer <~Prciatótoel j Electrain rivier Drie branden in één week Wychenaars gewaarschuwd voor brandstichter Ook koning Boudewijn naar Amsterdam? Bij galavoorstelling van „Vrijkeren van het woud". inruil-campagne tijdelijk 2 Oio reductie SOLAFABRIEK M.J.GERRITSEN N.V. ZEIST C.P,N.-lid Wolf in Moskou: revisionisme verslagen de AGRÉ-G0LA Nieuwe spoorwegverbinding in Noord-Brabant geopend Argentijnse sleepboot na botsing met „Lekhaven" gezonken DONDERDAG 5 FEBRUARI 19 5 9 Een sober bericht van Reuter heeft gis teren onthuld, dat op het hoofdeiland van de Zuid-Molukken, Ceram, bomaanvallen worden uitgevoerd op gevechtseenheden van de „republiek der Zuid-Molukken," waaruit blijkt dat althans een deel van de strijdbare bevolking in dit gebied nog steeds de nek niet gebogen heeft voor Dja karta. De opstand der Zuid-Molukken dateert van 1950. Sedertdien heeft de regering van Sukarno de beslechting van deze revolte meermalen als een voldongen feit voorge steld, nadat op grote schaal arrestaties van opstandige leiders waren uitgevoerd, terwijl anderen de wijk naar het buiten land hadden genomen. Bomaanvallen zijn ernstige strijdmidde len, die niet zullen worden gebruikt tegen loslopende benden of verspreide verzets activiteiten. Men kan aannemen dat de Zuid-Molukkers erin geslaagd zijn, een kern van militante activisten bijeen te houden, die een bedreiging blijft vormen voor het gezag van Djakarta op deze eilan dengroep. Afgezien van alle politieke complicaties die de Nederlandse verhouding tot Indo nesië kenmerken, blijft het een tere gedachte dat een klein volk van traditio nele gehechtheid aan het voormalige moe derland zo lang en zo standvastig weer stand blijft bieden aan een gezag, dat het niet als wettig en aanvaardbaar kan be schouwen. De eenzaamheid van dit ver zet zou het als hopeloos moeten stempe len, ware het niet dat de onbuigzaamheid en taaiheid ervan andere overwegingen opdringt. Ook de overweging namelijk, dat op den duur een zo overtuigde afwijzing van een ongewenste unificatie toch zou moeten leiden tot winst voor de onwrik bare persoonlijkheid der R.M.S. in een of andere vorm. Bomaanvallen hebben voor degene die ze meent te moeten voeren vaak de nare bijkomstigheid, dat zij niet datgene uit roeien waarvan de liquidatie beoogd wordt. Zij kosten mensenlevens, doch kun nen nooit een idee vernietigen. Zeker niet wanneer dat idee acht jaar lang met gro te opofferingen is gediend en in leven ge houden. De roerloze afzijdigheid daarbij van de souvereine spelers op het wereldtoneel Nederland incluis doet de innerlijke kracht van het verzetsmotief der Zuid-Mo lukken nog schriller aan de dag treden. Niet uit rancune of represaillezucht tegen over Djakarta, doch uit eerbied voor men sen die heldhaftig blijven strijden voor hun recht, dient Nederland te hopen dat dit recht eens erkend en gehonoreerd zal worden, in welke vorm dan ook. NEW YORK (Reuter-AFP) Van de 73 inzittenden van de lockheed „Electra" van de „American Airlines", die in de nacht van dinsdag op woensdag bij een poging om op het Newyorkse vliegveld La Guardia te landen in de East River viel, hebben acht personen het ongeluk over leefd. Inmiddels heeft men de stoffelijke resten van twintig inzittenden geborgen. Van de 45 mensen, die nog worden ver mist, wordt aangenomen, dat ook zij om het leven zijn gekomen. Omtrent de oorzaak van het ongeluk tast men in het duistex. Volgens een deskundi ge van de raad voor de luchtvaart kan het ongeluk niet aan het weer worden toege schreven. Er viel een motregen, er hing een lichte mist en het zicht was ongeveer 3,5 km. De 59-jarige gezagvoerder Albert de Witt, die na een vlucht van Chicago het pas een week geleden in gebruik genomen toestel met behulp van de instrumenten aan de grond wilde zetten, had al dertig jaar ervaring bij de „American Airlines". Hij had ruim 28.000 vlieguren op zijn naam staan. Hij behoort tot de vermisten, even als de 22-jarige stewardess Mae Markides. Naar verluidt waren alle inzittenden Ame rikanen. De acht overlevenden, onder wie drie le den van de bemanning, werden door de opvarenden van een sleepboot gered. De tweede stewardess, de 21-jarige Joan Zei ler, verkeert nog in levensgevaar. De acht jarige Robert Sullivan is de enige over levende van een gezin van vijf. Zijn moe der overleed kort nadat zij was gered. Zijn vader en zijn twee zusters behoren tot de vermisten. Het reddingswerk wordt gehin derd door de sterke stroom in de rivier. De „Electra" een toestel met turbine- propelleraandrijving, kwam in de negen meter diepe rivier neer, vrijwel op dezelf de plaats waar twee jaar geleden een toe stel van de „Northeast Airlines" veronge lukte hetgeen aan twintig mensen het le ven kostte. Weer vliegtuig neergestort WASHINGTON (Reuter) Een Japans schip heeft gemeld dat het woensdag een vliegtuig brandend in zee heeft zien stor ten ten westen van de Bermuda-eilanden. Het ongeluk gebeurde ongeveer op het zelfde tijdstip, waarop de Amerikaanse luchtmacht berichtte, dat er een vliegtuig van de Amerikaanse weerdienst met twaalf man aan boord vermist werd in het gebied van de Bermuda-eilanden. De Amerikaanse kustwacht, die het be richt van het Japanse schip ook ontvan gen heeft, deelde later mee dat dit schip twee uur gezocht heeft naar het veronge lukte vliegtuig, maar niets heeft gevon den. De Japanner was gedwongen het zoe ken te staken omdat de lading begon te werken. Uit Bermuda en New York zijn vliegtui gen naar het gebied van de ramp vertrok ken. In een week tijds zijn in Wychen bij Nij megen drie gevallen van opzettelijke brandstichting voorgekomen. Eén in een wagen met stro, die naast een boerderij stond; één in een transformatorhuisje van de provinciale elektriciteitsmaatschappij en één in een garage bij het huis van een arts. De schade bleef beperkt. De bevolking is aangespoord scherp op „verdachte perso nen" te letten en direct de politie te waar schuwen als zij onraad vermoed. Wanneer koning Leopold van België op 6 maart samen met zijn echtgenote, prin ses Liliane naar Amsterdam zal komen om in het City-theater de gala-première bij te wonen van de film „Vrijheren van het woud" dan zal dat de eerste maal zijn, dat de vorst in het buitenland een voor stelling van deze film bijwoont. De Belgi sche ambassadeur baron van der Straten- Waillet, deelde dit mede op een perscon ferentie in Amsterdam, welke geheel ge wijd was aan deze komende gala-voorstel ling. Behalve leden van het Belgische ko ningshuis de kans is groot, dat ook ko ning Boudewijn aanwezig zal zijn heb ben ook koningin Juliana en prins Bern- hard de wens te kennen gegeven deze gro te documentaire over Belgisch Kongo te komen zien, terwijl het niet uitgesloten moet worden geacht, dat ook enkele prin sessen van de partij zullen zijn. „Vrijhe ren van het woud" mag voor een belang rijk deel een film van koning Leopold wor den genoemd, want hij kreeg tijdens een van zijn vele reizen de idee ervoor en het was op zijn initiatief dat de wetenschap pelijke internationale stichting werd opge richt namens welke organisatie de film is gemaakt. De Belgische cineast Henri Storck stel de de vierentwintig honderd meter lange film samen, die op 6 maart aanstaande onder auspiciën van de Belgische ambas sade voor de eerste maal in ons land zal worden vertoond. De opnamen hebben zeer veel geduld ge vergd. Er is geen enkel dier opgejaagd of gekweld ten behoeve van de opnamen en ook het geluid is volkomen echt. De film, die zal worden uitgebracht door Twentieth Century Fox, zal ook in Amerika, Enge land, Italië en Frankrijk worden vertoond. In ons land zal zij gelijktijdig met het Amsterdamse City-theater in Luxor, Rot terdam, gaan draaien. Voor de Belgische hoofdfilm zal „Tussenspel bij kaarslicht" worden vertoond, een zojuist door de Ne derlandse cineast Charles Huguenot van der Linden gemaakte film over de poppen speler Harry van Tussenbroek. De opbrengst van de., koninklijke gala voorstelling de prijzen van de plaatsen zijn minstens vijftien gulden komt ge heel ten goede aan het werk van de Hoge Commissaris voor vluchtelingen der ver enigde naties, terwijl op initiatief van ko ningin Juliana een belangrijk deel van de recette het werk ten bate van de vluchte lingen van de Belgische Nobelprijswin naar pater Pire, ten goede zal komen. De mogelijkheid bestaat, dat er een t.v.- uitzending aan deze koninklijke voostel- ling zal worden gewijd, die ook naar Bel gië gerelayeerd zal worden. Beelden van de aankomst van de koninklijke gasten bij het theater zullen op het filmdoek in het City-theater te zien zijn. Advertentie Sola heeft wederom een grote verrassing voor U. U kunt nu in het bezit komen van onverwoestbare, roestvrije Sola-pannen voor 20% minder dan de normale prijs. Van 6 tj'm 21 februari kunt U uw oude versleten pannen, melkkokers, vergieten, dekschalen, vleesschotels, sauskommen enz. bij uw Sola-winkelier inleveren en ze vervangen door gloednieuwe Sola- pannen of servieswerk, met een korting van 20%. Het hindert niet of U ijzer, aluminium, emaille, aardewerk of porcelein inlevert; ook de grootte welke U inlevert behoeft niet gelijk te zijn aan de afmeting welke U terug wenst te ontvangen. Bovendien geven wij U evenals vorig jaar op veler verzoek in deze periode nogmaals de gelegenheid uw oude tafelgerei te ruilen voor nieuwe Sola- couverts, eveneens met een korting van 20%. U mag inruilen wat U wilt, messen, vorken, lepels, soeplepels theelepels, groot en klein. Zij mogen verroest, beschadigd of verbogen zijn. Zij mogen van zilver, verzilverd of van ijzer zijn. De mogelijkheid bestaat dat uw Sola-winkelier tijdens deze actie uitverkocht raakt. Wij adviseren U uw oude artikelen dan toch in te leveren en te bestellen wat U hiervoor wenst te ontvangen. Wij zullen deze orders zo spoedig mogelijk uitvoeren. Slechts gelijksoortige artikelen komen voor ruiling in aanmerking; dus tafelvorken tegen t.afelvorken, theelepels tegen theelepels enz. U kunt kiezen uit Sola-Pleet (zwaar verzilverd) en Sola-Massief Idoor en door vlekvrij) in de hier afgebeelde modellen. Mocht uw keuze vallen op ons model No. 640 Ihet z.g. Utility model) dan bedraagt de inruil- reductie 10%. CORA KARLA De commissie voor de rijksuitgaven uit de Tweede Kamer heeft critiek geuit op het feit dat, blijkens het verslag 1957 van de Algemene Rekenkamer, het staatsbedrijf der PTT en de staatsmijnen in Limburg geruime tijd achter plegen te zijn met de inzending van hun jaarrekeningen. De commissie vraagt de betrokken mi nisters om een verklaring van deze tel kenmale terugkerende vertraging, hij dringt.erop aan dat de bewindslieden er op toezien dat de gestelde wettelijke ter mijnen in acht genomen worden. De commissie vraagt zich af, of de ga rantieplicht, welke het rijk destijds ten aanzien van de Nederlandse maatschappij voor de walvisvaart op zich heeft genomen, nog wel verantwoord is. Zij vraagt de mi nister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening, of deze het niet wenselijk acht de overeenkomst van 1951 zo spoedig mo gelijk te beëindigen. De onregelmatigheden bij de afdeling vervoermiddelen van de dienst voor de wegen- en verkeersstatistiek hebben bij de commissie ernstig onbehagen teweeg gebracht. Om zich een vollediger beeld van de gang van zaken te kunnen vormen,- zou zij gaarne van de minister van Ver keer en Waterstaat vernemen: le. op- welk tijdstip de Rekenkamer aan de (toen malige) bewindsman heeft doen weten dat naar haar oordeel de tekortkomingen van een ambtenaar veel te zacht waren gekwalificeerd; 2e. wanneer diens bevorde ring tot administratief hoofdambtenaar heeft plaats gevonden: 3e. of aan genoem de ambtenaar al dan niet op eigen verzoek ontslag is verleend; 4e. op welke datum dit. ontslag is aangezegd en 5e. wanneer de minister kennis heeft gekregen van het feit, dat deze ambtenaar bij zijn arbeid in het rampgebied steekpenningen had aan genomen. Tenslotte wil de commissie gaarne weten waarom de Rekenkamer op haar brief, waarin zij wees op het nagenoeg samen vallen van de terechtwijzing en de bevor dering van de ambtenaar, nimmer ant woord heeft ontvangen. MOSKOU (AFP) „De revisionisten in onze partij hebben ontkend dat dit con gres belangrijk is en zijn thans de mede plichtigen van de reactie", zo heeft Jaap Wolf. lid van het bestuur van de Commu nistische Partij Nederland, op het partij congres in Moskou verklaard. Het pers bureau Tass voegde hieraan toe dat Wolf, die in het Russisch sprak, een groet van zijn partij aan het congres heeft overge bracht. Wolf zei dat de revisionisten in de partij totaal verslagen zijn. Voorts merkte hij op dat de C.P.N. een groter aantal leden heeft dan voor de revisionisten-actiet. De filosofie is de boeiendste tijdpassering des levens, be oefend door de vriendelijkste, zachtaardigste lieden der we reld. Ik houd van filosofen. Of schoon mij de tijd ontbroken heeft om er zelf een te wor den, heb ik de moed geenszins opgegeven aangezien mij is opgevallen dat goede filosofen altijd oud zijn. Een jonge filosoof is trou wens een wandelend anachro nisme, afgezien nog van het feit dat hij een levende para dox zou moeten heten. V/ij moeten elkander goed begrijpen: met filosoof bedoel ik een mens, die filosofie pro duceert. Jeugd produceert geen wijs heid ten hoogste neemt zij er kennis van en gaat dan oud worden om die wijsheid be wezen te zien. Ouderdom is voorwaarde tot wijsheid omdat men een geheel leven geleefd moet hebben om de waarachtigheden uit te schif ten en over te houden, en het waardeloze te laten verwaaien op de wind der ervaring. En zo kom ik tot de beken tenis, dat ik een eerbiedig be wonderaar ben van Bertrand Russell, de vergrijsde Engelse wijsgeer, die na de dood van Shaw het paradepaard der Britse wijsheid is geworden. Russell is een filosoof niet alleen, doch een militant vre desapostel bovendien. Dat laatste is ongetwijfeld een consequentie van zijn wijs heid, want ofschoon men fanatieke ijzervreters met prikkeldraadsnorren kan ont moeten, die tot hun achten tachtigste levensjaar dromen van roemrijke veldslagen de ouderdom vergunt een hel der inzicht in de nutteloos heid van bloedvergieten nationale trots. uit A Dezer dagen mochten wij, amateur-denkers van de kou de grond, opnieuw het genoe gen smaken de wijze Russell kernachtige wijsheden te ho ren verkondigen. Dat. geschied de via de BBC, voor welker microfoon de bejaarde filosoof in debat trad met andere fi guren van spiritueel allure. Twee bisschoppen van enigs zins uiteenlopende overtui ging, een dokter en de heer Russell bonden de woorden strijd aan over het tere onder werp der geboortebeperking en wat zij ten beste gaven zette weliswaar niet onmiddellijk zoden aan de dijk, doch was de moeite van het kennis nemen waard. De dokter bezag de kwestie van de technisch-wetenschap- pelijke kant en bepaalde zich tot optimistische uiteenzettin gen van de biologisch-techni- sche mogelijkheden tot ge boortebeperking, wat hem als wetenschappelijk vorser niet kwalijk te nemen is, vooral niet omdat zijn collega's in de fisica en chemie zich ijverig bezighouden met de mogelijk heden tot beperking der mens heid na de geboorte. De twee bisschoppen hielden zich verbeten vast aan de beste en hoogste beginselen van het christelijk huwelijk, wat evenmin als een verras sing mag worden beschouwd. Gaandeweg werd het steeds duidelijker, dat het hoge, wij ze woord in deze kwestie ge sproken moest worden door een filosoof en de heer Russell deed dat dan ook. „Overbevolking", zei hij, „is altijd een belangrijke oorzaak van oorlogen geweest en is het nog. Als een deel van het geld, dat nu besteed wordt aan het veroorzaken van onnodige dood, zou worden uitgegeven om onnodige geboorten te verhinderen, zouden de we reldproblemen opgelost zijn." Alstublieft. Heb ik teveel gezegd over wijsheid en grijze haren? Het .oplossen van wereldproble men kan slechts worden ver wacht van filosofen boven de zeventig, want zij weten wat eraan schort. Zij zien de din gen helder en in verband met elkander. Wij weten nu wat ons te doen staat. Bertrand Russell heeft niet alleen het middel tegen overbevolking, maar ook tegelijk de remedie tegen oorlogen gegeven. Men weet niet wat men het meest bewonderen moet: zijn een voud, zijn handigheid tot com bineren of zijn kortheid. En nu de daad. Als ik niet altijd al filosoof had willen worden, zou ik over deze kwestie wellicht niet na der hebben gedacht. Maar men weet hoe dat gaat: men wil ook eens een duit in het zakje doen men wil ook eens wat zeggen of bedenken, al is het enkel maar om het eens te proberen. Welnu. Met alle respect voor de grijze heer Russell komt het mij voor, dat hij al te vlot is heengewandeld over een klein en onooglijk detail van de zaak, namelijk wat zijn eigen lijk onnodige geboorten? Ik kan mij dat verschijnsel niet duidelijk voorstellen. Ik weet, dat in vele gezinnen kin deren worden geboren die het huishoudbudget, de woon ruimte en de vrije tijd der ouders terdege belasten. Ook weet ik, dat er wel eens kin deren komen die zich, afgeme ten naar conventionele opvat tingen. wat al te haastig aan dienen. Doch hoe dan ook: wat is een onnodige geboorte? Wel ke kleine mens komt ter we reld terwijl hij bij niemand welkom of voor niets nuttig is? Welke kleine, rose boreling heeft niet tenminste een moe der, die bleek doch gelukkig de armen uitstrekt naar het wezentje dat haar volstrekte en onvervreemdbare eigen ik- je is? Welke mens komt op aarde zonder enig doel. zonder een bestemming, als een steen die doelloos geworpen wordt in de oneindigheid van een woestijn? Het kan zijn dat er op zeker ogenblik op een bepaald plek je der wereld al teveel mensen bij elkaar hokken zoals in Nederland, bijvoorbeeld. Doch wie van u, die kinderen heeft, kan daaruit de conclusie trek ken dat zijn Jantje of zijn Ma- rietje een schadelijke en over bodige figuur in deze samen leving moet worden genoemd? Ik ben zeer gesteld op Bertrand Russell, doch hij moet met zijn wijsheid en zijn vredeswil toch van de kinde ren afblijven. Want ik ben nog véél meer gesteld cp kinderen. Er is voedsel sn ruimte te over op onze aardbol er is bodem genoeg om kleine kin dervoeten te dragen en kleine monden te voeden. Het gaat mij al te ver, de schuld van de oorlog te geven aan kinde ren, die de brutaliteit hebben gehad op de wereld te komen zonder dat vooraf aan de heer Russell te hebben gevraagd. En het gaat mij ook te ver, de oorlog te wijten aan de va ders en moeders, die in ang stige en pijnlijke ogenblikken op de komst van hun kind hebben gewacht in helverlich te kraamkamers, met dokters en verpleegsters in witte jas sen om het bed en de vreugde van een hikkende, schreeu wende nakomeling in het voor uitzicht. De oorlog is niet de schuld van die kleine wezens, door luiers bijeengehouden, die de wieg zachtjes doen schudden en van alle rijk dom ter wereld slechts hun garnalenduim verkiezen, waar uit zij hun levensvreugde zui gen. Bertrand Russell heeft wel licht niet gedacht aan de eer ste oorlog ter wereld, toen de ene helft der mensheid de an dere vermoordde de dood slag op Abel door zijn broeder. Er was toen geen overbevol king, namelijk. Kaïn voerde een oorlog tegen Abel om dezelfde reden als heden ten dage nog naties be reid zijn om andere van de aardbodem weg te vagen: de kale, simpele, giftige jaloezie. Men ziet zijn kinderen dar telen en al dartelende groeien tot mensen. Als het aan Rus sell gelegen had, waren zij er nooit geweest. Dan waren alle problemen der wereld opge lost, zegt hij in zijn wijze, een voudige analyse van de kwa len des levens. Waartoe echter zouden pro blemen nog moeten worden opgelost, zo er geen kinderen waren? En waartoe zou er vrede moeten zijn, wanneer de mensen niet in vredige vrijheid en absolute zelfver- kiezing binnen de muren van hun kleine, huiselijke konink rijk zich zouden mogen omrin gen met dat lastige, heerlijke jonge leven in kinderstoelen, boxen en wiegen? Ik begin een donker vermoe den te krijgen: ik geloof, dat de oude heer Bertrand Russell nooit kinderen heeft gehad. En ik geloof ook nog wat anders ook: Namelijk, dat hij niet eens een echte filosoof is. J. L. Op de preekstoel Het bericht gelezen hebbende dat in Al melo binnenkort een Nederlands Hervormd predikant een verrassend maar gevaarlijk experiment zal uitvoeren, moet ik langs deze weg bewondering en sympathie be tuigen aan deze onverschrokken voor ganger, die het gevaar niet schuwt als het erop aankomt, waarlijk voorganger te wezen. Het experiment zal bestaan uit een pre diking, waarbij de toehoorders het recht tot interruptie zal zijn gegeven. Als men be seft hoe kwetsbaar in het algemeen de po sitie van de man op de katheder is hoe hij ieder woord op een goudschaaltje moet wegen en met pijnlijke nauwkeurigheid de waterdichtheid van zijn betoog moet voor bereiden dan wordt het duidelijk hoe moedig deze Almelose predikant is en hoe groot het gevaar zal zijn, waarin hij zich vrijwillig begeeft. Men voelt huiveringen, wanneer men denkt aan de natuurlijk zuiver theore tische mogelijkheid dat midden in een subtiel en sluitend theologisch betoog iemand uit een van de duistere hoeken der kerk zal uitroepen: „Ho ho! Daar klopt geen draad van! Dat zijn praatjes voor de vaak, met permissie!" Of: „Nou nou, dat zegt u maar zo alsof u er zelf bij geweest bent, maar wie beweert dat de Heer niet heel iets anders bedoeld heeft?" En het kan daar in Almelo nog erger worden, want er zal zelfs onder de predi king voor de toehoorders gelegenheid zijn onderling van gedachten te wisselen. Als de voorste tien banken zich als één man omkeren en in spreekkoor te velde trekken tegen de dertig achterste rijen, zou het ex periment zelfs nog wel eens grotere ver rassingen kunnen brengen dan de moedige predikant in het vooruitzicht heeft gesteld. Desalniettemin hulde voor dit heldhaf tige initiatief, dat een geloofsijver en zelf- verloochening verraadt die men vaak te vergeefs zoekt. De gedachten gaan terug naar oude tijden, toen een onderdanig luis terende gemeente roerloos terneer zat on der een slagregen van gedurfde stellingen, die haar met de vuist op de preekstoel werden toegediend, als levertraan aan een kleuter. Overigens, weet u hoe de moedige predi kant geheten is? Ds. J. Vuijst. R. Agteran Advertentie Zomertje, zomertje we missen je zo Ach ja... Nu huivert Holland. Kou, nattigheid, rilwind - actieve hand- langers van verkoudheid - zijn in de aanval. Bescherm Uzelf met Agré-Gola van Philips-Roxanel Voorkomt verkoudheid, aandoeningen van de luchtwegen, hoest, heesheid enz. Doosje met 60 ta bletten f 0.98. noem de naam - voor alle zekerbeid Met groot feestvertoon is woensdag in Noord-Brabant 't nieuwe enkelspoorlijntje EindhovenGeldropValkenswaard, dat in de spoorwegverbinding Eindhoven Hasselt het oude lijntje Eindhoven—Waalre Valkenswaard vervangt, officieel ge opend.. De eerste rit werd meegemaakt door de president-directeur der N.S. ir. J. Lohman, de burgemeesters van diverse gemeenten langs het nieuwe traject en tal van andere autoriteiten, terwijl ook de Strijpse Boerenkapel „aan boord" was. On derweg werd vele malen gestopt voor het inladen van nieuwe feestgangers en ge schenken en voor het aanhoren van hoog gestemde felicitatieredevoeringen. In Val kenswaard stapte iedereen uit om getuige te zijn van de symbolische sloping van het oude lijntje door ir. Lohman en de burger vaders van Eindhoven en Valkenswaard die gezamenlijk, maar niet zonder moeite, een seinpaal velden en een railstaaf los schroefden. Daarna werd de reis voort gezet naar het stadje Hasselt waar Belgi sche autoriteiten het gezelschap een lunch aanboden. Tijdens de maaltijd pleitte Eind- hovens burgemeester Van Rooy voor een onderzoek van de mogelijkheden, de ver binding EindhovenHasselt behalve voor goederentransport ook voor personenver voer open te stellen. Het 5.417 ton metende motorschip „Lek haven" uit Rotterdam is woensdag bij het verlaten van de haven van Buenos Aires in aanvaring gekomen met een Argentijn se sleepboot, die als gevolg van de aan varing zonk. Het Nederlandse schip seinde, dat een aantal opvarenden van de Argen tijnse sleepboot wordt vermist.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5