P.v.d.A.-Kamerfractie is tegen nieuw advies van de S.E.R. V&ihcJk Demonstratie in Dortmund tegen minister Strauss Geen gebrek aan goede prestaties bij tweede muziekdemonstratie van de „Interscholaire" Opnieuw operette BBC-concertorkest naar Nederland NIEUW Verkeerslichten tien minuten op rood Mens wipt boven de dampkring uit Amerika niet in één klap te verslaan y VERKORTING VAN DE ARBEIDSTIJD Ds. J. C. Remijn wordt op 12 april bevestigd Ministerie van O.K. en W. wordt uitgebreid Aanbesteding van vier nieuwe gebouwen Uw levenslust bewaren met ffDPS jonge klare! Amerikaanse ijsbreker baant weg voor Belgen RUYTERKOEK Wapens gestolen uit een Britse kazerne te Tidworth Imanaat van Oman meldt felle strijd met Britten Ook Nijmegen huldigde Albert van Dalsum Eisenhower Engeland en V.S. menen: Indonesiërs behoefte aan wapens is rechtmatig DONDERDAG 5 FEBRUARI 1959 (Van onze Kamerverslaggever) Op 22 januari heeft minister Beel per brief aan de Sociaal-Economische Raad ge. vraagd in het aan de regering uit te bren gen advies over het in de toekomst te voeren sociaal-economisch beleid tevens het probleem van een eventuele verkorting van de arbeidstijd te betrekken. Bij de behandeling van de begroting van Sociale Zaken protesteerde de heer Baart (P.v.d.A. gisteren in de Tweede Kamer tegen deze nieuwe adviesaanvrage omdat de S.E.R. op 11 juli 1958 over het probleem reeds advies had uitgebracht en het kabinet-Dic-es naar aanleiding daarvan zijn standpunt in deze kwestie al had voorbereid. Het vragen van een nieuw advies werkt vertragend. Indien minister Beel geen bevredP 00 motive ring zou geven voor het ver/. ,o van de brief aan de S.E.R., zou de heer Baart door middel van een motie de Kamer vragen tegen de nieuwe adviesaanvraag te pro testeren. Daarentegen verklaarde de heer Zwanik- ken namens de K.V.P.-fractie, dat hij zich geheel met het verzenden van de brief kon verenigen. De kwestie van de verkorting van de arbeidstijd is te belangrijk dan dat zij mag worden beïnvloed door de druk van de politieke situatie vóór de verkiezingen Van verkorting van de arbeidstijd ver klaarde de heer Van Eibergen (A.R.) zich een groot voorstander. Maar men moet het probleem plaatsen in het geheel van de factoren die er een rol bij spelen, zei hij Men moet zich afvragen: in hoeverre is er economische ruimte om de arbeidstijd te verkorten? Er zijn vele sociale wensen Men wenst een weduwen- en wezenverze kering, sommigen wensen ook een alge mene kinderbijslagverzekering. Er wordt ook nog gesproken over terugdraaien van de bestedingsbeperking, over afschaffing van de gemeenteclassificatie, over huurver hoging en looncompensatie. Er zal dus een volgorde moeten worden opgesteld, aldus de heer Van Eibergen, aan welke sociale wensen men voorrang wil verlenen. Men moet kiezen. Als verkorting van de arbeids tijd wordt gekozen, kunnen andere wensen niet worden vervuld. Daarom is het te be grijpen dat de regering in het kader van het totale onderzoek van het te voeren sociaal-economische beleid een nieuw ad vies heeft gevraagd over verkorting van de arbeidstijd. Als het gaat om verdeling van de welvaart dat is een kortere arbeids tijd eigenlijk dan is het van belang dat de regering kan terugvallen op een advies van het bedrijfsleven, van de Sociaal- Economische Raad dus. Vandaag wordt het debat over de be groting van Sociale Zaken voortgezet. Schrootaffaire Aan het begin van de vergadering heeft voorzitter Kortenhorst mededelingen ge daan over de interpellatie-aanvraag van de heren Van der Goes van Naters (P.v.d.A.) en Nederhorst over de schrootfraude. De minister van Justitie heeft te kennen ge geven een debat thans opportuun te ach ten. Het lijkt hem niet zeer wenselijk thans een openbaar politiek debat aan de zaak te Wijden in verband met de hangende straf zaak. De regering acht het moeilijk ge gevens en interpretaties daarvan te geven. De voorzitter meende echter, dat een ge deeltelijke behandeling zou kunnen ge schieden. De regering zou zijns inziens op sommige vragen wel kunnen antwoorden. Op zijn voorstel zal deze kwestie vandaag worden besproken. Zendtyd politieke partyen Op voorstel van de voorzitter besloot de Kamer rar. Vrolijk (P.v.d.A.) verlof te ver lenen vragen te richten tot de staatssecre taris van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen naar aanleiding van het besluit ten aanzien van de zendtijd voor radio en Ds. J. C. Remijn zal zondag 5 april af scheid nemen van de Nederlands Her vormde Gemeente van Geertruidenberg en de week daarop zondagmiddag 12 april om drie uur, na 's morgens om tien uur te zijn bevestigd door ds. C. E. van Voort- huysen uit Breda, intree doen als predikant van de Hervormde Gemeente van Sant poort, waar hij beroepenis in de vacature van ds. D. ter Steege, die op 11 januari van dit jaar te Haarlem is bevestigd als predikant voor buitengewone werkzaam heden en die thans werkzaam is als xy- ceum-predikant. Ds. Remijn werd op 29 september 1924 te Gouda geboren. Hij bezocht het chris telijk gymnasium te Utrecht, in welke stad hij ook aan de rijksuniversiteit studeerde. Op 28 september 1949 deed hij zijn kandi daats- en op 10 juni 1952 zijn kerkelijk examen. Na zijn kandidaatsexamen stu deerde de heer Remijn van 1949 tot 1950 enige tijd aan de universiteit te Bazel in Zwitserland en na zijn kerkelijk examen was hij van 1 oktober 1952 tot 15 februari 1953 leervicaris te Velp in Gelderland. Na dat kand. Remijn op 14 juli 1953, na een te Utrecht gehouden colloquium, was toe gelaten tot de evangeliebediening in de Nederlands Hervormde Kerk en hij van 1 september 1953 tot 13 juni 1954 te Eind hoven werkzaam was geweest als vicaris, werd hij op 27 juni 1954 door prof. dr. A. A. van Ruler uit Utrecht te. Geertruiden- berg in het ambt bevestigd. Ds. Remijn heeft tijdens zijn ambtsbe diening te Geertruidenberg vele bestuurs- functies vervuld en zitting gehad in tal van colleges en commissies. Zo was hij onder meer tertius afgevaardigde van de classis Breda naar de provinciale kerkvergade ring van Noordbrabant en Limburg; scriba-quaestor van de ring Geertruiden berg; voorzitter van de Brabantse Kerk dagcommissie; directeur van het persbu reau van de provinciale kerkvergadering van Noordbrabant en Limburg en lid van de werkgroep Kerkdagen van de Sectie Vormingswerk (perszaken). Voorts doceer de hij godsdienstonderwijs en maatschap- nijleer aan de lagere technische school te Geertruidenberg. Tijdens zijn ambtsbediening te Geertrui- •enberg gaf ds. Remijn mede de stoot tot ie oprichting van de interkerkelijke stich- ling voor Gezinsverzorging te Raamsdonks- veer-Geertruidenberg en van de Heem kundekring te Geertruidenberg, waarvan hij ook voorzitter is geweest. Van zijn hand verschenen tal van artike len en bijdragen in divere periodieken. televisie, welke in verband met de komen de verkiezingen aan de politieke partijen zal worden toegewezen. De interpellatie zal vermoedelijk dinsdag kunnen worden ge houden. Noodwachten De heer Bakker (C.P.N.) had verzocht de minister van Binnenlandse Zaken te mo gen interpelleren over de maatregelen ter uitvoering van de wet op de noodwachten. De voorzitter meende, dat het niet nodig is de interpellatie toe te staan, omdat schriftelijke vragen van de heer Visch daar over reeds zijn beantwoord, maar de heer Bakker zei dat hij ook andere punten had willen bespreken dan waarover de heer Visch vragen had gesteld. Besloten werd de beslissing aan te houden totdat het desbetreffende wetsontwerp is ingediend. Binnenkort wordt aanbesteed de bouw van een aantal panden die met de bestaande departementsgebouwen van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aan de Nieu we Uitleg in Den Haag zullen worden ver bonden. Het bouwplan, vier jaar geleden ontwor pen door de vorige rijksbouwmeester, ir. G. Friedhoff, omvat vier gebouwen. Drie daarvan komen aan de Nieuwe Uit leg. Zij krijgen een gezamenlijke front breedte van 55 m. Een vierde gebouw komt aan de Kanonstraat hoek Jan Evertstraat. De verbindingen met het bestaande de partementsgebouw zullen worden ge vormd door een tunnel onder het wegdek van de Kanonstraat en een luchtbrug daar boven. Ook in de Jan Evertstraat zullen dergelijke verbindingen komen. De nieuwe gebouwen zullen zoveel moge lijk aan de bestaande bebouwing worden aangepast. Zij zullen bakstenen muren en pannendaken krijgen. Laatste voorstellingen Volgens een traditie, die inmiddels al verscheidene jaren oud is, speelt de Hoofd stad Operette, de voortzetting van het ge zelschap van Fritz Hirsch, eenzelfde werk een heel jaar lang. Vroeger begon zij op 1 januari met een nieuw werk, nu is zij door de grote belangstelling gedwongen de operette, die begin september in première ging, te prolongeren voor de tweede helft van het seizoen en voor de zomer. Dat Fritz Steiner en Otto Aurich in „Zwei Herzen im Dreivierteltakt". gebeurt thans met „Zwei Herzen im Drei vierteltakt" eveneens. Deze aantrekkelijke Weense operette van prof. Robert Stolz is op vrijdagavond 6, zaterdagavond 7 en zondagavond 8 februari om twee en om acht uur opnieuw in de Stadsschouwburg te Haarlem te zien en te horen. De hoofd rollen worden ook nu door Fritz Steiner, Otto Aurich, Lizzi Schöffmann, Jan Han- derson en Rosy Parrish vertolkt. Voorts treden op Claire Clairy, Herman Valsner, Walter Fein, Ad Heerings, Karl Frey en vele anderen. De muzikale leiding berust bij Wilhelm Rettich, de regie bij Otto Aurich. Advertentie Eind april zal, zoals wij reeds eerder hebben bericht, het Concertorkest van de LBC ter gelegenheid van het Tulpenfesti val vijf concerten in Nederland geven. De programma's, welke alle door de BBC zul len worden uitgezonden, omvatten voor namelijk arrangementen van grote Engelse en Amerikaanse shows door Sidney Torch, die ook enkele uitvoeringen zal leiden bij toerbeurt met de vaste dirigent van het orkest, Vilem Tausky. Over deze tournee vernemen wij thans de volgende nadere bijzonderheden. Het eerste concert heeft op vrijdag 24 april in Scheveningen, het tweede de volgende dag in Nijmegen, het derde zondagavond 26 april in Utrecht plaats. Dit optreden, het bekende „Melody Hour" van het Light Programme, is het enige dat ook door Hilversum wordt uitgezonden. Op maan dagavond 27 april speelt het concertorkest in Carré in Amsterdam, evenals de daarop volgende dinsdagavond. De sopraan Doreen Hume en de bariton John Lawrenson zullen als solisten aan deze serie, die door de Britse ambassadeur in Nederland wordt gepatroneerd, mee werken. Alle concerten worden op speciaal verzoek aangekondigd door Frank Phillips, die als nieuwslezer van de Home service tijdens de oorlogsjaren voor de Neder landers zo'n bekende en geliefde figuur werd. BRUSSEL (Reuter) De Amerikaanse ijsbreker „Glacier" is er woensdag in ge slaagd de Noorse ijsbreker „Polarhav" aan boord waarvan zich leden van de Belgische zuidpoolexpeditie bevinden, uit het pakijs te bevrijden, zo is in Brussel meegedeeld. De „Polarhav" zat in het ijs vast voor prinses Ragnhild-land. Te Valthermond is de 74-jarige J. de Jonge, ter hoogte van plaats nr. 86 door een auto overreden. De chauffeur had wel iets op de weg zien liggen, maar hij had niet het vermoeden dat dit een mens was. Het staat nog niet vast of De Jonge reeds levenloos op de weg lag toen hij werd aan gereden. Advertentie De bekende Verkade Ruyterkoek nu in. een moderne, fleurige verpakking. Prijs 29 cent. Gebruikers van Verkade Beschuit ontvan gen deze koek voor slechts 10 ct. bij inleve ring van 5 koek-spaarbonnen van de be- schuitrol. Zie de bijzonderheden op de rol. 'Verkade Is royaal met honing' De tweede muziekavond van het Inter- scholair Jeugdtournooi vond woensdag avond onder grote belangstelling plaats in de Haarlemse Concertzaal. Wethouder D. J. A. Geluk mocht in zijn openingswoord terecht zijn tevredenheid betuigen over het stijgende aantal deelnemers aan deze traditionele manifestatie en dientengevolge voor het volgend jaar een derde muziek avond in het vooruitzicht stellen, want reeds nu was het programma dermate overladen, dat het ruim half twaalf werd eer het interscholaire muziekfeest met het Wilhelmus besloten werd. Bovendien be toonde de heer Geluk zijn dankbaarheid voor de belangstelling van zovelen, inzon derheid van schooldirecteuren, leden van het gemeentebestuur en zelfs burgemees ters van andere plaatsen: zoals van Zand- voort en van Haarlemmermeer, alsmede van de echtgenote van de commissaris van de Koningin in de provincie Noordholland. In een woord van lof aan dr. J. R. H. de Smidt huldigde de wethouder de organi satorische kracht van de commissieleden, die het Haarlemse Jeugdtournooi tot een in den lande énige manifestatie hebben opgevoerd. Waarlijk, er is groei! En dat deze groei zich vooral openbaart in de deelneming van steeds meer schoolensembles (er wa ren dit jaar maar liefst zesentwintig koren) is verblijdend. Want dat betekent in deze instantie meer dan de beste invididuele prestaties, die in feite met het muziek onderwijs op de scholen niet veel te maken hebben. Het zal nu echter zaak zijn deze groei gezond te houden en waar nodig zelfs gezond te maken door de wilde scheuten weg t,e snoeien. Anders zou het toernooi wel eens een wedstrijd kunnen worden om met goedkope middelen elkaar de loef af te steken. Dit te voorkomen zou uiteraard inhouden, dat de selecterende jury niet alleen de individuele prestaties beoordeelt, doch ook de door de ensembles uit te voe ren werken op de korrel neemt. De avond werd waardig en zelfs bijzon der karakteristiek met drie Haarlemse liedjes door de muio's Klaas de Vriesschool en Th. M. Ketelaarschool ingezet. De Da Costa Kweekschool leverde met zijn koor prestaties een belangwekkende bijdrage en toonde bovendien met een orgelvoordracht, met een blokfluitkwintet, met een zeer mu zikaal altfluit- en-piano-duo en met een opmerkelijke vocale vertolking van een fraai lied met orgelbegeleiding, dat de muze der toonkunst op dit instituut een vertrouwde huisgenote is. Voortreffelijke programma's werden ten gehore gebracht en vooral ook temperamentrijk en correct voorgedragen door de koren van de Chris telijke school voor u.l.o. aan de Dreef, van het Lourens Costerlyceum, van de Chris telijke Vormschool voor kleuteronderwij zeressen en van de H.B.S. voor meisjes. Dat alles mocht voorbeeldig heten en ge tuigde van opvoedende kracht. Vooral het fragment uit de cantate „Herr du siehst" van Bach, door het grote ensemble der Meisjes-H.B.S. wekte bijzonder respect. Met ere zij ook vermeld een pianiste, leer linge van deze school. Ook van het Lou rens Costerlyceum was er een vaardige pianiste. Het koor van de Protestants Christelijke Nijverheidsschool bracht een paar aardige zagnummers ten gehore. Het Coornhert- lyceum was niet onfortuinlijk met orkest- spel in werk van Piccini en maakte met drie stemmige Engelse koorliederen een zeer goede indruk. Verder leverde dit in stituut een handige concerterende violist, een dito parate cellist en een klavierspeler alsmede een virtuoze solopianist. Het koor van het Mendelcollege maakte met een fraai motet van Jan Mul zijn beste beurt. Deze school vaardigde ook een paar han dige kamermuziekspelers af. De combinatie Jac. P. Thijsselyceum en Kennemer lyceum kwam behoorlijk voor den dag met een paar delen uit een Triosonate van Handel, waarin de cello's zich bijzonder onder scheidden. De uitgevoerde negrospiritual voor zangstemmen en blazers bleek te moeilijk, mogelijk omdat men er nog niet rijp voor was. Opmerkelijk pianospel van een leerling van het Kennemer Lyceum maakte een zeer goede indruk. Het Marnix van St. Aldegondelyceum leverde een goede belofte voor orgelspel, alsmede een violiste en een pianist, die het samen musiceren ernstig opvatten. Verder was er nog een koor van de Hilde- brandschool en een van de A. H. Gerhard- school, die ook met een accordeoniste ver tegenwoordigd was. En tenslotte werd ook medewerking verleend door het accordeon ensemble van de Lagere Technische School uit Velsen. Uit dit alles kan men opmaken, dat er hoogten en laagten waren en dat de con trasten soms aanzienlijk bleken te zijn. Is dit wel nodig wanneer aan goede prestaties, die van smaak getuigen, geen tekort is? Jos. de Klerk TIDWORTH (UPI) Twee gewapende mannen hebben woensdagavond de zeven wachten van een legerkazerne in Tid worth, ten noordwesten van Southampton, vastgebonden en een aantal geweren en stenguns gestolen, aldus een mededeling van het Britse ministerie van Oorlog. De wijze waarop de overval werd gepleegd, wees in de richting van leden van het ille gale Ierse Republikeinse leger. De daders van de overval vluchtten in een personenauto. De politie heeft op de voornaamste wegen van Hampshire en de nabux-ige gx-aafschappen Wiltshire, Berk shire, Sussex en Surrey tot Londen toe barricades opgericht. Tidworth, waar de Kandahar-kazerne staat, ligt nabij de grens van Wiltshire. „Eenzaam maar niet alleen" ook in Noorse editie „Eenzaam maar niet alleen" van Prinses Wilhelmina zal ook in de Nooi-se taal vei'- schijnen. De eerste buitenlandse uitgave van dit boek, waarin men de persoonlijke herinnex-ingen van Prinses Wilhelmina kan lezen, zal worden verzorgd door de protes- eantse uitgeverij Lutherstiftelsens Forlag in Oslo. Zoals bekend is, heeft Prinses Wilhelmi na zowel gedui-ende haar regering als daarna menig bezoek aan Noorwegen ge bracht. In haar boek beschrijft ze enkele daarvan. Ook de Noorse uitgave zal ge ïllustreerd worden met reprodukties van eigen tekeningen en schilderijen, waarvan een klein aantal in Noorwegen is gemaakt. De officiële verschijningsdatum van het boek in Nederland is 10 februari. CAIRO (AFP) Het bureau van het imanaat van Oman te Cairo heeft woens dag een communiqué uitgegeven volgens hetwelk reeds zeven dagen en nachten lang felle gevechten worden geleverd tus sen Britse strijdkrachten en strijders uit Oman. Het communiqué werd uitgezonden door de Egyptische radio. De Britten willen, aldus 't communiqué, terrein in de omgeving van Niwza, Firk en Iski bezetten. Door het Britse optreden zijn talloze mensenlevens verloren gegaan en is schade aangericht. Hoewel de Brtise strijdkrachten artille rie hebben gebruikt, hebben zij niet kun nen opx-ukken. Het verzet van de strijd krachten van Oman is zo krachtig gewor den, dat de Britten voor de eerste maal doden op het slagveld hebben moeten achterlaten, aldus de bekendmaking. De Haagse Comedie gaf woensdagavond in het concertgebouw „De Vereniging" te Nijmegen voor ongeveer vijftienhonderd toeschouwei's een gemeentelijke volks voorstelling van „De rechter van Zala- mea" van Calderón, waarin de onlangs zeventig geworden Albert van Dalsum de hoofdrol vervulde. Na afloop werd Albert van Dalsum of ficieel gehuldigd. Burgemeester mr. Ch. Hustinx wees er op, dat Van Dalsum sinds 1930 op de historische markt van Nijmegen en ook in het openluchttheater De Goffert vele uitstekend verzorgde voorstellingen heeft gegeven, waarvan uiteraard vooral „Mariken van Nimwegen" bijzondex'e waardering oogstte. Ook werd het woord gevoei'd namens het Nijmeegs studenten corps Carolus Magnus. Albert van Dalsum dankte ontx'oerd voor deze onvex-wachte hulde. Hij deelde mede, dat er plannen bestaan een jubileumvoor stelling te geven, waarvoor hij nog over leg pleegt met de Haagse Comedie. Van onze correspondent in Bonn) Te Dortmund heoben gistex-middag tach tigduizend arbeiders een korte proteststa king gehouden tegen de aangekondigde stationering van een Britse raketten-een heid in de nabijheid van deze industi'iestad. De staking was georganiseerd door het D.G.B., het Westduitse vakvei'bond, dat in het jongste verleden ook al van zich deed spreken met zijn actie tegen de voor genomen kex-nbewapening van het West duitse leger. In alle Dox-tmundse staalfabrieken en andere bedrijven werd gedurende tien mi nuten niet gewerkt. De trams stonden eveneens stil. Alle verkeerslichten vertoon den rood, zodat het verkeer geblokkeerd was. De politie zoekt nu naar de daders, die het klaargespeeld hebben met deze „rode" actie het verkeer een poets te bak ken ten gerieve van een politieke actie. Men liet overigens ook de sirenes van de fabrieken huilen, alsof het luchtalarm was De achtergrond van deze staking, die te Bonn hoog opgenomen wordt is het besluit om in de nabijheid van Dortmund een Britse raketteneenheid te legeren, die niet met kernwapens of x-aketten wordt uitge- i'ust. Daarover is men in het door socialis ten gei-egeerde Dortmund ontstemd. Een gesprek van een gemeentedelegatie met de minister van Defensie Strauss te Bonn, bleef zonder resultaat. Van Dortmundse zijde is gedreigd de Britse onderdelen geen gas en water te leveren, indien hun lege- x-ing doorgaat...-. Bonn bezorgd Het Westduitse ministerie van Defensie is over deze actie zeer bezorgd geworden. Men 'Vreeest daar een negatieve invloed van op de westelijke bondgenoten en een -versterking van de - zogenaamde - „disen- gagemenf'-ideeën, die een kernwapenvrije zone in Midden-Europa propagei'en. Men wijst er voorts op, dat juist op een ogen blik, dat de bondsrepubliek tengevolge van het verscherpte conflict om Berlijn meer dan ooit is aangewezen op haar wes telijke bondgenoten, een strijd ontbrandt in West-Duitsland zelf om een vredes- eenheid van een rakettengroep, die nooit een strategisch doel kan zijn. Met het oog op de ontwikkeling rond Berlijn acht Bonn deze legering in West-Duitsland noodza kelijk. Op een persconfei'entie te Bonn zei men vanwege het ministerie van Defensie: Het lijkt merkwaardig wanneer zekere lieden bij de geallieerden aandringen op uitex'ste hardheid in de kwestie-Berlijn en tegelijkex-tijd stakingen organiseren tegen onze eigen vei'dediging". Van socialistische zijde heeft men daarop geantwoord, dat Berlijn en de weg naar Berlijn niet van Dortmund uit verdedigd kunnen worden. Het is duidelijk, dat men te Dortmund DE BEMANDE RAKET X-15 VLUCHTVAN DE X-15 snelheid 7000-8000km. -750km- Niet voor niets was Amerika's vice-president in oktober van het vorig jaar aan wezig bij de ont hulling van een toestel, dat niet alleen ongeveer 500 miljoen gul den heeft gekost, maar bovendien in wezen 's we relds eerste be mande ruimte vaartuig is of, beter gezegd, moet wórden. Want dit toestel, de X-15, moet nog zijn grote examen af leggen. Volgens de plannen zou de X-15 in de loop van deze maand de lucht in moeten gaan, maar plan nen blijven plan nen en worden vaak gewijzigd, het is dus mogelijk dat men het tijdstip verschuift. In elk geval zal men het toestel >n de zeer nabije toekomst in gebruik nemen. Vastgekoppeld aan een grote bommen werper zal de X-15 dan naar een hoogte van 12 km gebracht worden. Op die hoogte aangeland gaat in de cockpit van kapitein Crossfield het. rode lampje branden waarop kapitein Crossfield dan de raket, in werking stelt. De X-15 is niets anders dan een raket, hoewel ze er meer als een vliegtuig uitziet. In één brullende ontlading zal de X-15 dan naar een hoogte van 160 tot 180 km klimmen en daarmee zal dan voor het eerst in de historie een mens in de wereldruimte komen. Op de bereikte hoogte heeft de aardse atmosfeer weinig meer te vertellen en schiet de vlieger met zijn toestel met een snelheid van 7000 tot 8000 km per uur de ruimte in. Op dat moment zal de X-15 twee keer zo snel en vier keer zo hoog zijn gekomen dan de bestaande snelheids- en hoogterecords van dit moment, op dat moment zal de techniek ook daadwerkelijk het voorstadium van de bemande ruimtevaart hebben bereikt. Na het bereiken van die grote hoogte begint de daling naar de aarde en daarbij loopt de vlieger het gevaar, wanneer hij niet op de voorgeschreven wijze daalt, de „klap" van de aardse lucht lagen te krijgen, in de hitte waarvan hij en zijn toestel zouden wegschroeien. Gaat alles goed dan zal de X-15 toch bijzonder heet worden, evenals bij het stijgen trouwens en daarom heeft men de vlieger in een soort „ijskast" gezet, die hem tegen de warmte moet beschermen. Tijdens de vlucht boven de atmosfeer zal de piloot ongeveer zes minuten lang totaal gewichtloos zijn. Aangezien men op deze grote hoogte niet meer normaal een toestel kan besturen, heeft men de X-15 de mogelijkheid gegeven stoom te spuiten om aldus toch de mogelijkheid te bezitten van koers te veranderen (zie tekening). Als de vlucht, die hemelsbreed ongeveer 750 km lang is, succesvol verloopt zal men later de X-15 lanceren als een kunstmaan rond de aarde, aan boord van deze kunstmaan, die slechts tijdelijk is, zal zich dan een mens bevinden die in toomloze vaart rond de aardbol suist. Indezebaanisdezwaartekracht! 6 minuten opgeheven alleen politiek wil bedrijven en zich niet bekommert om de militaire waarde van de raketten-eenheid, die alleen in het uiterste geval met raketten die een actie-radius van ten hoogste 200 kilometer hebben kan worden uitgerust. In stee van de bevolking gerust te stellen, jaagt men te Dortmund de mensen op om een bepaalde politiek contra regex'ing en NAVO te die nen en om de toch al niet populaire mi nister Strauss nog zwarter te maken. WASHINGTON (UPI) President Eisenhower heeft woensdag tijdens zijn persconferentie in het Witte Huis ver klaard, dat de Sovjet-Unie niet in staat is om met een onverhoedse aanval het Ame rikaanse vergeldingspotentieel uit te scha kelen. De bases van deze raketten en bom menwerpers zijn zover uiteengespreid dat zij niet gelijktijdig kwetsbaar zijn voor het soort aanval, dat nodig is om een snel le Russische overwinning te verzekeren. De Amerikaanse president legde deze verklaring af naar aanleiding van hetgeen de Russische minister van defensie, maar schalk Rodion Malinovsky, gezegd heeft toen hij op het congres van de Russische communistische partij de Russische ra ket- en kernwapens besprak. Malinovsky stelde, dat de Sovjet-Unie op dit terrein een militair overwicht bezit. Wat Malinovsky zei over de accuratesse van deze wapens ziet eruit als propagan da'; zei 'Eisen h'O'werr Dat-soort vér klarin gen is voor de Sovjet-Unie qua propagan distische waarde van-groot'belang, ook al omdat het publiek geneigd is er geloof aan te hechten, merkte Eisenhower op. Hij zei de militair-technische eigen schappen van de Russen niet in twijfel te willen trekken, maar herinnerde eraan dat de Sovjet-Unie al eerder verklaard heeft het vliegtuig, de auto en de telefoon te hebben uitgevonden terwijl de hele we reld weet dat deze zaken niet in Rusland zijn uitgevonden. Bovendien ondersteunen de rapporten van de Amerikaanse inlich tingendiensten Malinovsky's aanspraken niet. (Reuter) De Amerikaanse minister van defensie, Neil McElroy, heeft woens dag voor de congrescommissie voor de strijdkrachten verklaard, dat Amerika pa raat is in een eventuele oorlog a la Korea van kernwapens gebruik te maken. Men had McElroy verzocht te: verzekeren, dat Amerika paraat blijft om zowel in beperk te als grote oorlogen te vechten. McElroy preciseerde nader, dat de V.S. met kernwapens zullen antwoorden indien communistisch China een nieuwe aanval van het Koreaanse type zou lanceren. Hij voegde eraan toe, dat een conflict op de schaal van dc Koreaanse oorlog nu niet als een beperkte oorlog zou worden opge vat. WASHINGTON (UPI) De Verenigde Staten gaan door met voorbereidingen voor de levering van meer militaire uitrusting aan Indonesië, ondanks de door Nederland geuite vrees, dat die wapens te eniger tijd tegen Nederlands Nieuw-Guinea zullen worden gebruikt. Indonesië's „vex-langlijstje" voor de twee de wapenleverantie (de eerste, bestaande uit lichte wapens en patx'ouillevaartuigen, is koi't geleden voltooid) is thans sinds on geveer twee maanden in studie bij het Amerikaanse depax'tement van defensie. Er zijn onbevestigde berichten geweest, dat er misverstand heeft bestaan ten aan zien van de prioriteit der verlangens. Het Indonesische leger zou het eex-st lichte infanteriewapens verlangd hebben, maar de Amerikanen hebben aanvankelijk voor rang gegeven aan het vi-ijgeven van lichte verbindingsvliegtuigen en bruggenbouw- uitrusting. Ook dat schijnt inmiddels op gelost te zijn. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft, na Nedei'land en Australië gerustgesteld te hebben, in no vember bekendgemaakt, dat Amerika be reid was meer militaire uitrusting aan Indonesië te leveren. Dat besluit is ge nomen na een grondig onderzoek van de politieke situatie, zo wordt verklaard. Washington is daarbij tot de conclusie ge komen, dat Indonesië wapens zou krijgen van het communistische blok zoals in het verleden reeds geschied is en dat het wellicht vijandig tegenover het Westen zou komen te staan, als de V.S. zouden weigex-en te helpen. Engeland heeft een soortgelijke beslissing genomen. De twee Westelijke mogendheden kwamen tot het oordeel, dat Indonesië een rechtmatige behoefte had aan wapens, omdat het moest optreden tegen vele vex-schillende opstan dige groepen en tegen bandieten, die hel land in een staat van onrust hebben ge bracht.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9