Haarlemse kopergieter na 8i maand voorarrest vrijgesproken Diaconaal jaar van Hervormde Vrouwen Dienst groot succes Hof acht brandstichting niet bewezen „Kerinemer Kunstkring" met volkstoneel HVA 8 pet dividend DE BEURS Amsterdamse Beurs VrtiJDAG 6 FEBRUARI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Een origineel apart bloemstukje afl v. Empelen Bloemendaal heeft nog steeds meer dan 20.000 inwoners „De tante van Charley" op vastenavondfeest Besprekingen over een t.v.-gezelschap ^Brieven aan de redactie W. VOET ZONEN Virtuoos pianorecital Gérard van Blerk F. Filippo overleden Examens hij KNBRD PI. K. J. Bleijcndaal veertig jaar hij waterbedrijf Examens UIT STAD EN STREEK Zie de kunstmaan Gevaren van kernsplitsing Opstel- en kleurwedstrijd Drankweer comité Eisenhower komt op voor de rechten van de negers Wetgevend programma bij het Congres ingediend Kort nieuws Dividend ZHB 10 pet. van fristeren Een 36-,jarige Haarlemse kopergieter heeft donderdagmorgen voor het gerechtshof ie Amsterdam terechtgestaan beschuldigd van het opzettelijk in brand steken van •:ijn eigen huis in de Korte Begynestraat in Haarlem, voor welk feit hij door de Haarlemse rechtbank reeds tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf was ver oordeeld. De verdachte was in hoger beroep gegaan, omdat h\j bleef volhouden onschuldig te zyn. De procureur-generaal, mr. W. B. J. Aberson, meende dat ver dachte wel schuldig was en eiste bevestiging van het vonnis der Haarlemse recht- hank. „Verdachte heeft de brandstichting weliswaar steeds ontkend, maar bij de behandeling van zijn echtscheidingsprocedure, een dag voor de brand, heeft hij zich voor de rechtbank laten ontvallen, dat hij „de, hele boel in de brand zou steken" als hij tot alimentatie zou worden veroordeeld. Dit is voor mij een feit van monumentale betekenis", zo merkte mr. Aberson op. Bovendien wordt de verdenking op de koper gieter nog sterker door het feit dat hy op het ogenblik van het uitbreken van de brand op 15 mei van het vorig jaar even na middernacht alleen thuis was. Zelf ver klaarde verdachte dat hy by zijn thuiskomst zag dat zijn huis in brand stond. „Hij heeft niet eens getracht iets te redden, maar heeft rechtsomkeert gemaakt er is naar Amsterdam vertrokken", aldus de procureur-generaal. Er verscheen een lange rij getuigen, die na zo'n lange tijd zich niet meer precies konden herinneren wat zich die nacht al lemaal had afgespeeld. Zij hadden als om wonenden allen de brand vlak na midder nacht ontdekt. De verdediger, mr. B. W. Stomps, zei niet zeker te zijn van de schuld van zijn cliënt. Hij achtte de feiten niet overtui gend bewezen. Van de uitlatingen over de plannen tot brandstichting waarop de pro cureur-generaal gezinspeeld had. zei mr. Stomps, dat men in zijn drift wel eens va ker onverantwoorde dingen zegt. „Mijn -liënt is wanhopig over de verhouding met ru'jn vrouw, daarom was hij ook helemaal de kluts kwijt to-. n hij zijn huis in brand zag staan." zei de verdediger. Hij vroeg om vrijspraak.' Donderdagmiddag om twee uur heeft 'et hof de kopergieter die 8'/i maand in - norarrest heeft doorgebracht, vrijgespro ken van de hem ten laste gelegde opzet telijke brandstichting en zijn onmiddellij ke invrijheidstelling gelast. In eerste aanleg had de rechtbank in Haarlem, waarvoor de kopergieter zich in augustus 1958 moest verantwoorden, hem tot één jaar en drie maanden met. aftrek veroordeeld. Op 30 oktober stond de Haar lemmer, die hoger beroep aantekende, voor het gerechtshof te Amsterdam te recht. Reeds voor de getuigen werden ge hoord, rees toen zoveel twijfel omtrent het door de rechtbank aangenomen be wijs, dat het Hof besloot de zaak aan te houden en een nader voorbereidend onder zoek te gelasten over de rol, die een an der mogelijk in deze zaak gespeeld heeft. Deze onbekende man had volgens de verklaringen van de verdachte bij hem gelogeerd en hoewel verdachte zelf zei de ze man zeker niet van de brandstichting te verdenken, leek het mogelijk, dat de onbekende in de nacht van de 15de mei, toen de raadselachtige brand in het on- Advertentie is niet duurder dan wat u overal ziet. Bloems'srkunst Heemstede Telefoon 3-80-80 Het bevolkingscijfer van de gemeente Bloemendaal bevindt zich nog steeds bo ven de twintigduizend. Het bedroeg op 1 januari van dit jaar 20064 (8734 mannen en 11330 vrouwen). Op 1 oktober 1958 had Bloemendaal 19999 inwoners, namelijk 8697 mannen en 11302 vrouwen. In oktober werden er tien, in november zestien en in december acht jongens geboren en in de zelfde maanden respectievelijk zeventien, acht en twintig meisjes, totaal dus negen enzeventig kindoren Er overleden in het laatste kwartaal tweeënveertig personen (23 mannen en 19 vrouwen). Er vestigden zich in diezelfde periode in totaal 635 per sonen (251 mannen en 384 vrouwen) en °r vertrokken 607 mensen uit de gemeen te. waarvan 225 mannen en 382 vrouwen. Het geboorte-overschot bedroeg in het laatste kwartaal van 1958 in totaal zeven endertig (elf mannen en zesentwintig vrou wen) en het vestigingsoverschot in to taal achtentwintig (zes en twintig man nen en twee vrouwen). De toename van de Bloemendaalse be volking bedroeg derhalve in het vierde kwartaal van 1958 vijfenzestig personen, waaronder zevenendertig mannen en acht entwintig vrouwen. Die goeie ouwe „Tante van Charley" (het bekende kolderstuk van de auteurs Bran don en Thomas) verschijnt tegenwoordig herhaaldelijk op de planken van het ama teurtoneel. In gebouw „Nieuw Berkenrode" diende deze klucht nog eens als carnavals- vermaak, gespeeld door de r.-k toneelver eniging „St.. Genesius" uit Haarlem op uit nodiging van de Heemsteedse afdeling van de Katholieke Arbeidersbeweging ter ge legenheid van het vastenavondfeest. Het lachsucces kwam de spelers toe, om dat zij ondanks da onwaarschijnlijke situa ties toch naar een enigszins verantwoorde karaktertekening hebben gestreefd Er wa ren geslaagde typeringen van de kolonel en de oude Spettique. maar uiteraard was de meeste bijval voor de olijke student Wil_ liam. die na enkele taferelen alleen nog maar op het toneel behoefde te verschijnen om de gewenste vrolijke reacties uit de zaal op te roepen. De dames, genoodzaakt zich op het tweede plan te bewegen, waren charmant en levendig. Dit geslaagde vastenavondfeest was ge opend door afdelingsvoorzitter G. J. Wil- lemse. die in zijn welkomstwoord onder meer ook de leden van de Katholieke Middenstandsvereniging begroette. Het werd besloten met een gezellig samenzijn, waarvoor het ensemble van Ed. "Williams muzikale medewerking verleende. verzekerde huis van verdachte uitbrak, boven lag te slapen. Niemand had hem zien vertrekken. Sinds 30 oktober, toen de zaak werd aan gehouden, is er intensief naar deze man gezocht en hoewel ook enkele getuigen van zijn bestaan afweten heeft men hem niet kunnen vinden. Gedu-ende dit her nieuwde onderzoek werd verdachte in voorlopige hechtenis gehouden. Blijkens ons verslag van dc zitting op 30 oktober jl. protesteerde de verdachte, die op dat moment vijf maanden in voor arrest had doorgebracht, er hevig tegen, dat men hem nog langer ging vasthouden. Er ontwikkelde zich toen het volgende ge sprek Verdachte: „Dus ik wordt nu nog lan ger onschuldig vastgehouden?" President: „Ja, u blijft in voorlopige hechtenis.". Verdachte: „Maar vindt u dat niet ver schrikkelijk, u ziet toch dat het niet klopt?" President: „Wij doen dit ook niet voor ons plezier. Het hernieuwde onderzoek is in uw eigen belang Wij doen het om licht in deze duistere zaak te brengen. Uw on schuld is werkelijk nog niet zo klaar ge worden." Verdachte: „Ik vind het vreselijk dat dit mogelijk is. Hoe lang moet mijn gevan genschap dan nog wel duren?" Raadsheer: „Aan uw voorlopige hechte nis kan elk ogenblik een eind worden ge maakt. U kunt de rechter-commissaris vragen u in vrijheid te stellen als bij zijn onderzoek blijkt dat daartoe reden is. Uw raadsman weet dat precies. U kunt het rustig aan hem overlaten." Verdachte: „Edelachtbare, ik zweer u, ik zit hier onschuldig." In het ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen is donderdagoch tend een oriënterende bespreking gehou den met vertegenwoordigers van de toneel coördinatie en de televisie omtrent een door de Nederlandse Televisiestichting op gesteld plan tot oprichting van een eigen toneelgezelschap. Deze vergadering stond onder leiding van mr. H- J. Reinink. direc teur-generaal voor de kunsten en de bui tenlandse culturele betrekkingen. Een nadere bespreking zal over veertien dagen volgen. (Verkort weergegeven) Lyn 11. Naar 'aanleiding van de ingezon den brief van een bewoner van de Lorentz- kade over buslijn 11 zou ik het volgende willen opmerken. Er is in de bezwaar schriften der bewoners van de Clematis- en Distel laan nooit gevraagd om buslijn 11 op te heffen. Gevraagd is alleen om de bussen niet meer door de veel te smalle lanen in het Rijnegomkwartier te laten rijden. De bodemgesteldheid laat het zware bus- verkeer beslist niet toe. Op ca. 70 cm diepte hebben wij hier al grondwater en het gevolg van het busverkeer is, dat alle huizen hier staan te schudden. Bij regen achtig weer spat de modder bijna tot aan de eerste verdieping, omdat de afwatering totaal onvoldoende is. Een oplossing zou zijn. om de bushalte Spiegelenburglaan te verplaatsen naar dc Vijfsprong hoek Bilderdijklaan. Hiermede zouden alle partijen gediend zijn. Dat buslijn 11 in een grote behoefte zou voorzien, is pertinent onwaar, want hier in het Rijnegomkwartier treft men slechts zelden passagiers in de bussen aan. Dit kan ook niet anders, "ezien de zeer geringe bevolking. De ware reden om deze lijn op te heffen ligt naar mijn mening veel meer in het feit. dat lijn 11 een nog veel groter fiasco is dan do vorige lijn 9. De NZHVM probeert nu haar gezicht te redden door de bewoners van de Clematis- en Distellaan de schuld te geven als lijn 11 zou worden stopgezet. Als de NZHVM geld te veel heeft, kan zij beter haar tarieven verlagen, dan hier constant ledige bussen caroussel te laten rijden. En door haar dreigement, als niet door de smalle lanen in Rijnegom gereden mag worden, lijn 11 op te heffen, blijkt, dat zij geen bepaald hoogstaande opvatting heeft van haar dienend functie. D P. BRUGMAN Jr. Clematislaan 26. Binnen afzienbare tijd- begint,het tweede diaconale jaar van de Hervormde Vrouwen Dienst voor u.l.o.-meisjes. De voorlichting op de christelijke u.l.o.-scholen is weer in volle gang. Er zullen opnieuw vijftien meisjes geplaatst kunnen worden. De voor bereidingscommissie wil dit aantal graag aanhouden, omdat de ervaring van het vorig jaar geleerd heeft, dat een groep van deze omvang betrekkelijk snel tot een ge meenschap te vormm is. Ook meisjes die met goed gevolg drie jaar middelbare school of gymnasium hebben gevolgd kunnen zich aanmelden (secretariaat Delftlaan 183 in Haarlem). Het diaconale jaar kan, zo menen de initiatiefneemsters, van grote waarde voor de persoonlijkheid van de meisjes zijn. Immers zij werken negen maanden in een inrichting, een kindertehuis, ziekenhuis of bejaardentehuis, in Haarlem en dan extern waardoor de achtergrond van het ouder lijk huis behouden blijft, en waardoor men toch enig inzicht kan krijgen in het maat schappelijk en sociaal werk. Daarna gaan de meisjes naar Brussel om daar drie maanden intern in een van de protestantse inrichtingen werkzaam te zijn. De eerste groep verblijft reeds sinds be gin januari in Brussel, een helft in Fi-anse inrichtingen en de andere helft in Vlaam se. en op het ogenblik blijkt het experi ment zeker te slagen. Door dit verblijf in het buitenland is een groei naar zelfstan digheid bijzonder goed mogelijk. Boven dien zijn alle meisjes opgenomen in de jongerenafdeling van de protestantse kerk. waarvan twee vrouwelijke kerkeraads- leden als vraagbaak en vertrouwensper soon fungeren. Gedurende de negen maanden in Haar lem kunnen de meisjes nog een kookcur sus volgen of een cursuS costuumnaaien. Elke maand komen de meisjes verder bij een bij een van de commissieleden thuis en dan worden er inleidingen gehouden met bespreking. Op 31 juli eindigt het diaconale jaar voor de eerste groep. Ouders, die voor hun dochtérs nadere inlichtingen wensen voor Advertentie KEIH'M PIEPT on 7HFA PIEET GROTE HOUTSTRAAT 165 Voor een klein aantal toehoorders gaf de pianist Gérard van Blerk donderdag avond in restaurant Zomerlust op uitno diging van de stichting „Culturele kring 't Helm" een pianorecital. We hoorden deze pianist, die door Willem Andriessen en Yves Nat werd opgeleid, reeds eerder tijdens een schoolconcert in de openbare U.L.O.-school. Gérard van Blerk heeft de grootse indruk, die wij toen reeds van zijn spel kregen, deze avond bevestigd. Zijn programma behelsde de Eerste Partita van Joh. Seb. Bach, de Sonate opus 31 no. 2 van Beethoven, „Reflets dans l'eau" en „Hommage a Rameau" van Debussy en na de pauze de reeks Préludes opus 28 van Chopin. Het publiek, waartoe ook de burgemees ter van Zandvoort behoorde, dankte op hartelijke wijze voor het gebodene, waarop de pianist antwoordde met een briljante vertolking van een barcarolle van Béla Bartók. het tweede jaar kunnen zich in verbinding "stéllen met de commissieleden: mevrouw Waardenburg, mevrouw Koppen en de heer Wichman. Op uitnodiging volgt dan op maandag 23 februari in het wijkgebouw aan dé Gedempte Oude Gracht 104 in Haarlem een bespreking. Op zeventigjarige leeftijd is te Bloemen daal overleden de heer F. Filippo, direc teur van F. Filonpo's Bouwmaterialen- handel n.v., gevestigd aan de Spaarndam- seweg te Haarlem. De thans overleden is geboren in Alphen aan de Rijn en op 1 januari 1913 stichtte hij te Haarlem een bedrijf in bouwmaterialen. Daarbij nam hij het filiaal over van Van Dijk uit Al phen aan de Rijn. In de loop der jaren breidde het bedrijf van de heer Filippo in Haarlem zich bijzonder uit en vijf jaar geleden werd besloten een naamloze ven nootschap te stichten, waarvan de thans overledene directeur werd. Hij had belang stelling voor het organisatieléven dat. ver band hield met. zijn bedrijf en hij was on der meer bestuurslid van het Steunfonds van de Vereniging van Handelaren in Bouwmaterialen in Nederland. De begrafenis is bepaald op maandag 9 februari om kwart over drie op de alge mene begraafplaats aan de Bergweg te Bloemendaal. De examencommissie district Noordwest van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen werd in het sportfondsenbad in Haarlem gelegenheid gegeven tot het afleggen van examen tot. het behalen van de diploma's A en B voor geoefend redder van de bond. Voor alle drie de onderdelen voor di ploma A slaagden de volgende leden van de Haarlemse Reddingsbrigade voor Dren kelingen: De dames: W. Ter Wal, T. v. d. Meulen en W. Hoogendijk en de heren: E. B. Bouckaert, W. C. 't Koen, M. v. d. Wielen, F. de Gelder. Voor het diploma B slaagde de heer N. Hesselman; de heer P. Waijer kon wegens ziekte geen praktisch examen afleggen maar is wel geslaagd voor het medisch en theoretisch gedeelte. De heer Th. Kuijpers werd in overweging gegeven het theore tisch gedeelte over te doen, de overige onderdelen werden met goed gevolg afge legd. Mej. B. Redeker, lid van de Heem- steedse Reddingsbrigade, deed theoretisch en praktisch examen voor diploma B, zij moet nu nog met goed gevolg examen af leggen voor het Eenheidsdiploma voor EHBO. Op 10 februari zal de heer H. K. J. Bleij- endaal, Hospeslaan 10 te Haarlem, 40 jaar in dienst bij het gemeentelijk waterbedrijf Haarlem zijn. Al die jaren is de jubilaris werkzaam geweest op het pompstation te Overveen en hij heeft daar verschillende taken verricht, onder meer was hij als sto ker in de continudienst werkzaam. In 1919 werd hij aangesteld als filterwerker en thans heeft hij de rang van eerste fitter. De huldiging van de jubilaris zal plaats hebben op dinsdag 10 februari des middags om 16 uur in zijn woning aan de Hospes laan 10. Tilburg. Katholieke Economische Hogeschool. Kandidaatsexamen sociale wetenschappen: A. J. Doon. Breda. l.ridpn. Gepromoveerd tot doctor in dc S"nees kunde op proefschrift getiteld ..Het lichamelijk prestatievermogen van cardiologische patiënten' de heer B. Bink. Nieatvs in het kort Brand I. In een riool in de Acacia- straat in Haarlem is donderdagavond om streeks half zeven brand uitgebroken, die, zoals uit het onderzoek bleek, ontstaan was doordat een vonk uit een gesprongen gasbuis ontsnappende gas deed ontvlam men. De brandweer bluste het vuur en het G.E.B. repareerde de defecte buis. Brand II. Donderdagmiddag is op het trottoir van de Spaansevaartstraat in Haarlem brand uitgebroken in een mas- tiekkachel van een loodgieter. Hierbij gingen drie kisten met appelen, met een waarde van tachtig gulden, verloren. Aanrijding. Op het Zuider Buiten- spaarne in Haarlem heeft zich donderdag een aanrijding voorgedaan tussen een melkkar met hulpmotor en een motor rijder. De motorrijder moest naar het Grote Gasthuis worden overgebracht. De ver keerspolitie verzoekt eventuele getuigen van dit ongeval zich met haar in ver binding te stellen. Lezing. Op dinsdag 10 februari, des avonds om acht uur, zal de heer G. Boots- ma uit Hilversum in het Krelagehuis te Haarlem voor de Kon. Ned. Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde een lezing houden over de bekende Londense botanische tuin „Kew gardens". Op dinsdag 17 februari spreekt de heer J. Bakker des avonds om acht uur in Brinkmann in Haarlem over „Oostenrijk zonder bergen". Lekenspel. In het gebouw van de Nederlandse Protestantenbond aan de Postlaan in Heemstede zal zondagmorgen om half elf een bijzondere kerkdienst wor den gehouden, waarbij door gemeenteleden het korte lekenspel „In hoger beroep of een levensgrote vergissing" van ds. M. A. van Rhijn zal worden opgevoerd. In het zelfde gebouw zal ir. E. C. M. Roderkerk directeur van de stichting „De Kenncmer- üuinen" maandagavond om acht uur spre ken over „Lentetooi in de Kennemer- duinen". Hartenlustschool. In de donderdag te houden vergadering van de gemeente raad van Bloemendaal zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen om de heer E. Leeuw te Haarlem te benoemen tot on derwijzer aan de openbare u.l.o. Harten- lustschool. Zuivel. Het Nederlands Zuivelbureau geeft op 17 februari in het Hervormd wijk gebouw aan de Gedempte Oude Gracht in Haarlem een voorlichtingsavond. Op 19 februari wordt in café-restaurant. Brink mann een voorlichtingsavond gegeven. Het gebeurt niet zo veel meer dat er in onze schouwburgen een „stuk naar het leven" komt. Zeker niet in de grote stad, waar de psychologische verwikkelingen ook al eten en drinken zijn geworden van de amateurtoneelgezelschappen. Soms vraag je je al waar het goed voor is. Niet altijd voor een loffelijk resultaat van een voorstelling. Misschien dat ik mij daar om donderdagavond zo aangenaam heb beziggehouden-met'de opvoering, die „De Kennemer Kunstkring" gaf van het volks stuk van Jac Béss „Mensen rond de ha ven". Ik heb al eens meer opgemerkt, dat deze vereniging precies zo hoog grijpt als zij kan reiken en dat is bepaaldelijk een verdienste, wanneer er elders zoveel zelf overschatting aan de dag wordt gelegd Nu moet men een stuk als „Mensen rond de haven" niet te vaak zien. Ook aan het genre moet „De Kennemer Kunstkring" zich niet. veelvuldig wijden. Als oefening in de toneelspeelkunst en zeker van he vige gevoelens, welker expressie van de spelers toch altijd nog een niet onbelang rijke overwinning van hun schroom vraagt acht ik echter zo'n opvoering als gis teravond werd gegeven niet verspild. Er werd behoorli.ik gespeeld. Het zat alle maal erg goed, geen intonatie was ver keerd, rauw en fris van de lever kwam de tekst over het voetlicht. Wel, wat wil je dan nog meer7 Ik kan dan ook rustig bekennen mij graag verdiept te hebben in de van-dik-hout-zaagt-men-planken-si- tuaties, welke de auteur in het leven heeft geroepen zonder er mij maar even tjes bij te hebben verveeld. Een genoegen was het alleen al om de zaal verontwaar digd te horen reageren op jongeren onder het publiek, die geen heilige ernst wilden betrachten met het geloof aan de pure el lende en het bitter verdriet. Dat bewees dat de spelers hun verschijning aanneme lijk maakten en konden rekenen op weer klank in het hart. Onder hun zeer verstandige en kundige regisseur A. v. d. Borg gaven de leden van „De Kennemer Kunstkring" hem van laken en pak. Een ronde borst met zijn niet ophoudende grapjes bleek kastelein Dirk in de persoon van Piet van Zeist, trouwhartig terzijde gestaan door zijn pront wijf, die in de wandeling tante Leen werd genoemd en ons beter bekend is als Leni van Opzeeland-Kion. Drie matrozen kregen een goede afwerking met aan het hoofd De Luie (Jan Wissink) die heel echt was in zijn halsstarrige afwijzing van de door Rie Lablans-van Koningshoven recht uit het gemoed gespeelde Zwarte Dien. Plastisch moeten Bert Louer (De Fijne) en Henk van der Weele (De Kreeft) zich beter, beheerster, leren bewegen, maar het gevoel onder de tekst kwam er goed uit. Dat kan men ook zeggen van Willie Schreuder als Beppie. In haar opstandig heid en jeugd voldeed Joce Kummer ze ker als Jans. De avonturier van Henk Kooij had alles van de aartsellendeling. Corry Wassenberg zorgde voor de bizarre verlopen verschijning van een vrouw aan lager wal. De man in het zwart was een fijn intrigerend heerschap, dat door Cor van Eerden fraai ten tonele werd gebracht. Men ziet: veel lof voor de verrichtin gen van deze onder haar nijvere voorzit ter H. M. Hartman, hard werkende ver eniging. P. W. Franse Volgens mededelingen van de Utrechtse Sterrenwacht zal zaterdag de derde Rus sische kunstmaan overkomen om 19.04 uur in het zuidoosten op een hoogte van 45 graden, zich bewegende van zuidwest rnu.r noordoost en daarna om 20.49 uur in het noordwesten op een hoogte van 50 graden. De bewegingsrichting is eveneens van zuidwest naar noordoost. Spoetnik III zendt nog steeds. Donder dagavond werden de radiosignalen van de jongste Russische aardsatelliet in de radio kamer van het ANP opgevangen van 19.45 tot 19.55, van 21.30 tot 21.40 en van 23.12 tot 23.22 uur. Filmavond van Anti Atoomboom Actie en Wereldfederalisten Donderdagavond hielden de afdelingen Haarlem van de Stichting Anti-Atoom bomactie en de Wereldfederalistenbe- weging Nederland in hotel De Leeuwerik in Haarlem een filmavond, waarbij ver toond werden de films „One world or none world" en „Along Japanese highroads". Vooraf hield de landelijke voorzitter van de A.A.-actie, de heer G. de Bock, een toespraak, waarin hij wees op de grote gevaren, die de atoomproeven met zich meebrengen, niet alleen voor het ogen blik, maar tot ver in de toekomst. Hij herinnerde aan de „kleine" atoombom, die op Hiroshima gegooid is. waardoor 260.000 mensen direct gedood zijn en 60.000 sinds dien zijn overleden aan de gevolgen van de radio-activiteit. Er werd bij die bom een hitte van 90.000 graden ontwikkeld. „Maar de huidige waterstofbommen kun nen pas ontploffen bij een temperatuur van 20 miljoen graden", aldus de heer De Bock, „en zij kunnen binnen 24 uur alle leven vernietigen in een gebied van 20-000 vierkante kilometer". Vervolgens wees spreker op de grote gevaren, die ontstaan bij ontploffingen, doordat enorme hoeveel heden radio-actieve stofdeeltjes de atmos- meer in worden geblazen, die gedurende een lange periode kunnen blijven neer komen. Als de proeven nu gestopt worden, aldus de heer De Bock, zal er nog tot 1980 radio-actieve neerslag zijn. Zeer veront rust toonde spreker zich over de genetische gevaren: bij kinderen is vijfkeer zo veel radio-actief strontium gevonden dan bij volwassenen. De atoomproeven hebben ieder jaar een verveelvoudigd effect, ver geleken bij voorgaande jaren. De schade noemde de heer De Bock praktisch onher stelbaar en verdediging ertegen is volgens hem uitgesloten. De voorlichting over deze problemen, met name van de kant van de American Energycommission. achtte de heer De Bock onverantwoordelijk. Voor de pauze sprak ook nog de voor zitter van de afdeling Haarlem van de Wereld federalisten, de heer F. E. Spiering die betoogde, dat verwezenlijking van het streven van deze vereniging, oorlog, ook met conventionele wapens, onmogelijk maakt. Na de pauze werden de twee genoemde films vertoond, waarvan ..Along Japanese highroads" opnamen vertoonde van bet leven van .Tananners en van het mooie Ja- nanse landschap. Twaalfhonderd meisjes en jongens van Haarlemse lagere scholen hebben dit jaar op uitnodiging van het Centraal Drank- weer Comité te Haarlem deelgenomen aan een kleur- of een opstelwedstrijd .uit geschreven door de Nationale Commissie tegen het Alcoholisme. De belangstelling was sinds het vorig jaar toegenomen, toen achthonderd kinderen een opstel hadden gemaakt of een tekening gekleurd. Hon derdtwaalf meisjes en jongens kwamen in aanmerking voor een prijs en waren don derdagavond in het gebouw van dc H.J.M.V. aan de Lange Margarethastraat bijeengekomen om de prijs in ontvangst te nemen. Nadat de heer D. de Vries als voorzit ter van het Centraal Drankweer Comité woorden van welkom had gesproken zorg de de goochelaai Mister Jack voor een aangename verrassing: hij liet een aan tal grappige goocheltoeren zien en veel succes oogstte hij met zijn dwergpapa gaaien De heer Duinker vertelde de jeugd welke invloed het gebruik van alcohol op de mens kan hebben en wekte de jeugdige bezoe kers op deel te nemen aan de drankbe strijding. Hierna werden de prijzen uitgereikt. Achtentachtig kinderen kwamen in aanmerking voor een prijs van de kleur wedstrijd en de eerste prijs ontving Carjo Stroman (Tetterodeschool); de tweede prijs was voor Micke Bloemen (Sint Li- duinaschool) en de derde voor Peter Jan sen (Sint Michaelschool). Vierentwintig prijswinnaars waren er voor de opstelwedstrijd. Eerste was ge worden Rob Jongkind (Mr. Thielschool) tweede Willy van Doornewaard (Sint Li- duinaschool); derde Dick Paap (Sint Lu- ciaschool). WASHINGTON (Reuter/UP) President Eisenhower heeft het Amerikaanse Con gres verzocht het belemmeren van de uit voering van gerechtelijke bevelen om negers op de scholen toe te laten tot fede rale overtredingen te maken. Hij wil kun nen optreden tegen intimidatie en geweld pleging zoals indertijd in Little Rock is gebeurd. De president wil ook grotere be voegdheid van de federale recherche bij aanslagen met ontplofbare stoffen op scho len. Verder wenst hij een commissie die erop toeziet, dat bedrijven die voor de regering werken geen rasdiscriminatie toe passen. In dit program voor de burgerrechten van de negers wenst de president „de ge lijke bescherming van wetten een werke lijkheid voor allen" te maken. Het pro gramma bevat echter geen voorstellen, om het departement van Justitie meer be voegdheden te verlenen tot ingrijpen in zaken waarbij de burgerrechten in het ge ding zijn. Het programma gaat verder dan dat van de Democratische leider in de Senaat, Johnson, maar het mist de door tastendheid van een krachtiger wetsont werp, dat. de Democratische senator Dou glas en 'andere noorderlingen hebben in gediend. Verlengd. De tentoonstelling „Schil derijen uit de romantische school" in het Museum Willet Holthuysen te Amsterdam is tot 23 februari verlengd. Tachtig. Bij een inbraak in een radio winkel in Den Haag zijn 80 grammofoon platen ter waarde van f 500 ontvreemd. Zichzelf aangemeld. Bij de politie te Amersfoort heeft zich een 39-jarige han delscorrespondent uit Loosdrecht aange meld. Hij zei een financiële instelling te Amersfoort, waar hij werkzaam was, voor 6000 te hebben opgelicht. Hij had dit geld geleend om een huis te laten bouwen, maar het op andere wijze opgemaakt. Hij heeft ook verschillende winkeliers in Amersfoort opgelicht. Naar het ANP verneemt werd in de heden gehouden bestuursvergadering van de n.v. Handelsvereeniging „Amsterdam" besloten over 1958 een interimdividend uit te keren van 8 percent. Het ligt in de bedoeling van het bestuur aan de over enkele maanden te houden jaarlijkse algemene vergadering van aan deelhouders voor te stellen het dividend over 1958 te bepalen op het reeds als interimdividend uitgekeerde bedrag, zo dat geen slotdividend over 1958 zal worden uitgekeerd. De n.v. Zuid-Hollandse Bierbrouwerij stelt voor over het afgelopen boekjaar een onveranderd dividend uit te keren van 10 percent. AMSTERDAM De beurs was wat de tendentie der inter nationale waarden aangaat in twee helften verdeeld. AKU en Unilever lagen beter in de markt terwijl hiertegenover aandelen Philips en Kon. Olie lager waren. Voor AKU bestond wederom een goede belang stelling bij de opening en de brug van 300 percent werd dan ook zonder slag of stoot genomen bij een notering van 302 percent Het is lang geleden dat AKU officieel 300 percent noteerde. De goede stemming voor deze aandelen werd vooral toegeschreven aan de gunstige cijfers en vooruitzichten van de grote dochterondernemingen van het concern. Gedurende het verdere beurs- verloop volgde er in deze aandelen een gevoelige reactie toen aan de vraag vol daan was. Het aanbod kreeg de overhand en de koers liep terug tot 297 Vo waarna weer een herstel volgde tot 299. De vorige slotkoers was 298,/2- Aandelen Philips openden 3 punten lager op 533. liepen ver volgens terug tot 528 en noteerden tegen het slot ongeveer 530. Unilever lag bij de opening ruim 3 punten hoger maar moest hiervan in het verdere beursverloop 2 puntenafstaan. Aandelen Kon. Olie noteer den op 179,80 ongeveer een halve gulden heneden de vorige slotkoers. De openings- prijs kon niet behouden blijven en liep terug tot 178,50. K.L.M. werd ingevolge Wallstreet lager geadviseerd. De omzetten voor de internationale waarden waren voor AKU en Philips vrij levendig, voor Uni lever middelmatig en voor olies kalm. Van de scheepvaarten lagen aandelen K.P.M. bij de opening ruim 2 punten'bo ven de vorige dag. Deze winst moest ech ter in het verdere beursverloop vrijwel geheel worden prijsgegeven. In de overige scheepvaartwaarden gebeurden geen din gen van betekenis. Van de cultures was Amsterdam Rubber goed gedisponeerd. Het jaarverslag werd ter beurze druk be sproken en gunstig ontvangen. De aan delen noteerden ongeveer 1 punt boven de vorige slotkoers. Deli was ongeveer 1 gul den lager en HVA, na een prijshoudende opening, iets in reactie. Aandelen Amsterdamse Bank werden iets hoger geadviseerd op het gepubliceer de jaarverslag. Claims Seholten's werden op f 375 a 380 geadviseerd (f 371). Claims Pletterij Enthoven op f 415 410). Aan delen Walvisvaart op 85-86 ex 6 percent dividend tegen de vorige dag 91Vz cum dividend. De staatsfondsen waren weder om aan de vaste kant. Prolongatie 3 per cent. (ANP) NEW YORK Tijdens een rustige beursdag, die geken merkt werd door eenzelfde besluiteloos heid als de vorige dag heerste, daalde de activiteit scherp. Laatbeurs was er nog even enige omzet toen de koersen in vele sectoren flink fluctueerden. De hoog in koers liggende fondsen wer den door verkopen getroffen; International Business Machines moest toen 6 dollar prijsgeven. American Home Products meer dan 5 dollar. Lubens Steel werd tegen het einde vas ter. Over het algemeen sloten de staal- waarden fractioneel lager. American Mo tors had het hard te verduren door het uitblijven van een dividendpolitiek. De olies waren hoogst onregelmatig. De auto's sloten fractioneel lager. Het industriegemiddelde kwam van 589.38 op 586.12: dat voor spoorwegen van 161.66 op 160,84 en dat voor openbare nutsbedrijven van 96,97 op 90,65. De aan- delenomzet daalde van 3.170.000 tot 3.140.000. Van de 1218 verhandelde fondsen sloten er 345 hoger en 609 lager. (UPI) VET. .SEN Slotkoers Heden gisteren 13.45 uu 3-3'/„"/o Nederl. '47 92% 92% 3 °/o Nedl. 1962/64 9613/i8 9613/i8 Woningbouw 6% 112 112V2 Pr. A'dam '56 I.. 89 Pr. A'dam '56 II.. 96% Pr. A'dam '56 III 97 Pr. R'dam '52 I.. 92% Pr. '.t'dam '52 II.. 98 Pr. R'dam '57 104 A.K.U 298% 295 Calvé Delft 48C 480 Van Gelder Zonen 224 224 K. N. Hoogovens. 352 350 Nederl. Ford 220 221 N. Kabelfabriek. 337 235 gew Philips Gloeil 529 521 Pref PhilipsGloeil. 235 Unilever (cert.).. 481 '/i 473 Unilever (nieuwe) 470% 463 Wilton Fyenoord. 210 209 Werf Gusto 156 156 Dordtsche Petrol. 727% 714 Kon. Petroleum.. f 179,20 176,40 Billiton 224% 224% A'dam Rubber 93' 96 K.L.M f 113.90 1 114, Holl. Amer. Lijn 166 166 K.N.S.M 160% 161 N. Scheepv. Unie 144% 144V2 v. Nievelt Goudr. 132% 133 Phs. v. Ommeren 245 245 H.V.A 151% 149% Delimaatschappij f 151,50 151,— Amsterd. Bank.. 271 27U/2 Nat. Handelsbank 146 145 Ned. Handel Mij. 2OOV2 Rotterd. Bank.... 232% 232% Twentsche Bank. 211 Anaconda Copper 68% 68 Bethlehem Steel. 55% 53»/2 U.S. Steel 93% 92% General Motors.. 48s/i# 47% 84 83'/2 24 24%

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11