Huidige radiobestel is in principe gehandhaafd; deur op een kier voor nieuwe organisaties AMERIKAANS-FRANSE OVEREENSTEMMING OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Zes ministers van Irak treden af HET WEER Londen acht het tijdstip voor Macmillans reis goed gekozen MORRIS frèfore you êuy! Nederlandse Radio Unie blijft als middel tot verplichte samenwerking bestaan CITfiOËN Invullen belastingbiljetten Minister Dulles en generaal De Gaulle eensgezinder dan ooit tevoren Kroesjtsjev lijkt in staat concessies te doen VERSTREKKENDE VERANDERINGEN IN ONTWERP-OMROEPWET een bril van keip DAT IS GOED GEZIEN Weinig verandering Samenwerking verplicht Deze winter een plaaggeest voor schaatsliefhebbers Dr. van Royen op het State Department Amerikaanse wapens voor Indonesië? Vorstelijke Benelux-reünie in Sankt Anton Geen legering van Duitse soldaten in Nederland Het woord is aan Eisenhower wil bezoek aan Rusland wel overwegen 73e JAARGANG No 178 ZATERDAG 7 FEBRUARI 1959 304e JAARGANG No 26 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 tt T| 1 T Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. ||bbbb^| I il ffl B ^^^0 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- g J j 1 J w 1 i C. J C. J J& B IL jf tL 1 Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein,. Tel. 57755 h A KJ JL fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman 4 'M (Van onze Haagse redacteur) Na ruim vijf jaar is de Memorie van Antwoord op het ontwerp-omroepwet bij de Tweede Kamer ingediend. Zij ging vergezeld van een nota van wijzigingen en een gewijzigd wetsontwerp, dat op tal van punten afwijkt van het oorspronkelijke. Het uitgangspunt is echter hetzelfde gebleven: het particulier initiatief in de vorm van autonome omroeporganisaties zal door de overheid worden gestimu leerd en gesteund. Het wetsontwerp, aldus de toelichting welke staatssecretaris mr. R. G. A. Höppener ons verstrekte, vormt een middenweg tussen twee uiter sten: ongebonden autonomie en overdreven staatsinmenging. De belangrijkste nieuwe artikelen van het wetsontwerp voorzien in: het voortbestaan van de Nederlandse Radio Unie; een verhoging van de minimumcontributie voor het lidmaatschap van omroep organisaties van één tot vier gulden per jaar, en de financiering van de Wereldomroep uit de rijksmiddelen na een overgangs tijd van twee jaar. Uit het laatste kan worden afgeleid, dat niet zal worden overgegaan tot een definitieve verhoging van de luisterbijdrage, waartoe reeds een wetsontwerp was ingediend. CAIRO (UPI) „Mena", het persbu reau van het Nabije Oosten, meldde vrij dagavond uit Beiroet, dat zes leden van het Iraakse kabinet uit de regering van premier Abdel Karim Kassem zouden zijn getreden. De redenen voor dit aftreden zijn niet bekend gemaakt. Het semi-officiële persbureau van de Ver enigde Arabische Republiek gaf de volgen de namen van hen, die afgetreden zouden zijn: brigade-generaal Abdoel Jabbar Josnard (Buitenlandse Zaken), brigade generaal Nadi Khalid Aboe Zari (sociale zaken), Sadik Sjansajal (voorlichting), brigade-generaal Foead al Ratabi (minis ter van staat), Baba Ali (handel) en Saleh Makhmoed (volksgezondheid). Buitenlandse waarnemers hebben op gemerkt, dat de genoemde ministers be schouwd worden als felle tegenstanders van het communisme. Arabische waarnemers in Cairo hebben gezegd, dat zij, die afgetreden zouden zijn in het kabinet-Kassem de Arabisch-natio- nalistische beweging in Irak vertegen woordigen. Die waarnemers voegen daaraan toe, dat, als het inderdaad waar blijkt te zijn, dat zovele ministers uit de regering van Kassem traden, dit er een bewijs van is, dat het nu hard tegen hard gaat tussen het nationalistische en het communistische kamp in Irak. De regering wijst dus, evenals in 1953, de gedachte van een nationale omroep of van een „universeel programma" naast een „corporatief programma" af. Niet zozeer omdat de omroepverenigingen op histori sche rechten kunnen bogen, maar omdat zij meent dat haar plicht niet verder gaat dan het verdelen van de zendtijd, het toe zicht op het gebruik daarvan in het be lang van het algemeen welzijn en op de juiste besteding van de opbrengst van het luistex-geld. De bi] het wetsontwerp be trokken bewindslieden stellen vast dat zij ten aanzien van deugdelijkheid en be trouwbaarheid een royaal en loyaal ver trouwen in de omroepverenigingen hebben. Teneinde verstarring in het omroepbe stel te voorkomen wordt echter de moge lijkheid geopend voor het stichten van nieuwe omroepverenigingen. Elke daartoe opgerichte groepering welke kan aanto nen dat zij twee percent van het aantal geregistreerde luisteraars omvat, wordt ge durende een uur per week tot de ether toegelaten en krijgt vervolgens vier jaar in etappen de gelegenheid om tot een or ganisatie met vijf percent van het aantal radioluisteraars uit te groeien, waarna zij niet langer als aspirant- maar als erken de omroeporganisatie wordt beschouwd. Haar aandeel in de zendtijd houdt met haar ontwikkeling gelijke tred. Evenals in de omroepwet van 1953 worden de om roeporganisaties onderscheiden naar de omvang van hun aanhang in de catego rieën A (ten minste tien percent van het Advertentie GROTE HOUTSTRAAT NAAST LUXOR Verwachting tot morgenavond: Droog weer met vooral aanvan kelijk mist of laaghangende be wolking. Zwakke oostelijke wind. Overwegend lichte, van nacht hier en daar matige vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S WAARIN OPGENOMEN ERBIJ aantal radioluisteraars), B (zeveneneen half percent) en C (vijf percent). De zend tijd wordt, na aftrek van de aan de ker ken, politieke partijen, en de R.V.U. welke nog vijf jaar mag blijven bestaan toegewezen uren, verdeeld in een ver houding van 5:2:1. In het nieuwe wetsontwerp wordt grote waarde gehecht aan een orgaan, waarin de omroepverenigingen samenwerken. In afwijking van het oorspronkelijke voor stel wordt de stichting Nederlandse Ra dio Unie daartoe thans uitdrukkelijk ge noemd. Bovendien worden de punten waarop zal moeten worden samengewerkt eveneens in de wet vastgelegd. Het zijn er wel elf, waarvan de meeste reeds in de bestaande toestand zijn terug te vin den. Men mist echter een verplichting tot handhaving van een gezamenlyk orkest-, koor. en luisterspelapparaat, terwijl de huidige studiopooling na vijf jaar ten einde loopt. Ook het zogenaamde „gezamenlijk programma" ('niet te verwarren met het Nationaal programma) vervalt. Nieuw is echter, dat de samenwerking tussen Neder- (Van onze weerkundige medewerker) Iedere winter heeft zijn bijzonderheden, zo ook deze. Al dertien opeenvolgende da gen is het kwik in het etmaal beneden het vriespunt gekomen. Alleen in de middag werd het een paar graden dooi. Voor de schaatsliefhebbers is deze winter een plaaggeest. Het vriest namelijk juist niet hard genoeg om de ijsbanen in onze om geving te kunnen openstellen. Alleen in het noorden van het land worden vrijwel dagelijks wedstrijden gehouden maar meestal wordt daarbij geen publiek op de baan toegelaten omdat het ijs dat niet toe laat. Het omvangrijke en sterke hogedrukge- bied, waarvan het centrum in de afgelopen week langzaam van Schotland over de Noordzee naar Scandinavië is getrokken, begint langzaam iets zwakker te worden. Hoewel ei ook later in februari nog veel kan gebeuren komt het ons toch voor dat dit de laatste kans is die koning Winter in dit seizoen geboden wordt. Zodra het hogedrukgebied de aftocht blaast zijn de depressies er in de regel als de kippen bij om het weer zacht en onbestendig te maken. Neerslag is er tot nu toe in deze maand nog niet gevallen, zodat wij over de eerste week van februari niet te klagen hebben. De kans dat het nog tot enkele schaats- ijsdagen komt is nog niet verkeken, maar wordt wel kleiner daar het hogedrukgebied boven Scandinavië minder standvastig wordt. landse Radio Unie en Radio Nederland Wereldomroep thans eveneens wettelijk wordt voorgeschreven: met het oog daarop is zelfs een afzonderlijk hoofdstuk in het ontwerp-omroepwet opgenomen. De bewindslieden zijn voorts van mening dat het deel van het abonnementsgeld voor de programmabladen, dat als contri butie aan de omroepvereniging moet wor den beschouwd, op vier gulden per jaar dient te worden gesteld. Op het ogenblik bedraagt dit een gulden per jaar, het tota le bedrag voor abonnement en lidmaat schap tezamen bedraagt tien gulden per jaar. In het wetsontwerp blijft overigens de bepaling uit het oorspronkelijke wets ontwerp gehandhaafd, waarbij een ver plichte scheiding wordt gemaakt tussen het lidmaatscnap en het abonnement op het programmablad van een omroeporga nisatie. Men behoort vrij te worden gela ten in de keuze van een programmablad zonder dat men tevens de beginselen van de uitgevende omroepvereniging behoeft te onderschrijven. Verder bevat het gewijzigde ontwerp de handhaving van de functie van de rege ringscommissaris voor het radiowezen (in het aanvankelijke wetsontwerp was de ze figuur door een gedelegeerde van de re gering vervangen), de bestendiging van de toekenning van zendtijd aan politieke par tijen en de handhaving van de n.v. Noze- ma als beheerster van het zenderpark. Te gen de eerder voorgestelde opheffing was veel verzet gerezen. Wel beraadt men zich over een reorganisatie van de Nozema, waardoor onder meer de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen mede zeggenschap in het bestuur krijgt. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM Ttl 13439 SUèDE DAMESJASJES IN KLEUREN Na twee jaar hard werken is men reeds een eind op weg met de bouw van de kerncentrale in Berkeley in Engeland, die wanneer beide reactoren werken een capaciteit van 275 miljoen Watt zal hebben. De reactoren staan op een betonnen vlak van vijftig meter door snede en een dikte van viereneenhalve meter. WASHINGTON (AFP) De Nederland se ambassadeur in Washington, dr. J. H. van Roijen, heeft vrijdag een onderhoud gehad met de Amerikaanse onderminister Dillon, die Dulles tijdens diens reis in Europa als minister van Buitenlandse Za ken vervangt. Het onderhoud zou mede betrekking ge had hebben op het verzoek van Indonesië om Amerikaanse wapenleveranties. Van Amerikaanse zijde werd verklaard dat dit Indonesische verzoek nog steeds in overweging is. Volgens geruchten zouden de Amerika nen „niet direct afwijzend" staan tegen over het verzoek van Indonesië. SANKT ANTON (UPI) Koning Bou- dewijn van België vertoeft momenteel met de Luxemburgse groothertogelijke familie in Sankt Anton, waar hij logeert in hotel Post. Hij is ingeschreven als monsieur De Réthy. Prins Jean van Luxemburg, zijn vrouw, prinses Josephine-Charlotte en zijn jongere broer prins Charles, alsmede ko ning Boudewijn, krijgen skilessen van Al- bert Funder, die ook het Nederlandse ko ninklijke gezin geïnstrueerd heeft. De Luxemburgse vorstelijke familie zal drie (Van onze correspondent in Londen) In de beoordeling van Macmillan's kan sen in Moskou speelt de overweging een grote rol, dat Kroesjtsjev thans in staat zou zijn tot concessies zonder zijn eigen positie in gevaar te brengen. Dit is de slot som waartoe sommigen komen naar aan leiding van het geëindigde partijcongres, dat, in tegenstelling tot de voorspellingen, de anti-partijgroep verder met rust heeft gelaten. Processen en executies blijven, voor het ogenblik althans, achterwege. Dit kan gedaan zijn om het Westen zand in de ogen te strooien. Maar men helt over naar de mening djit Kroesjtsjev's positie zodanig versterkt is, dat hij niet langer, of veel minder, rekening behoeft te houj- den met de onverzoenlijken van de oude garde en daardoor grotere vrijheid van handelen bezit in zijn bu'tenlandse politiek dan in de afgelopen periode, toen hij zich bedreigd achtte. Voortduring van de inter nationale spanning zou bovendien zijn economische plannen in de waagschaal stellen. Daarom gelooft men in Londen, dat dit een buitengewoon gunstig tijdstip is voor Macmillan's reis. Er zijn er nog genoeg die twijfelen aan de waarde daarvan maar het staat vast, dat Macmillan's bezoek aan de Sovjet-Unie geen tweede München be tekent. Macmillan is geen Chamberlain. Hij kan bovendien niet in de val lopen, om dat hij tenslotte niet zal onderhandelen. De Britse premier is zeker de beste fi guur waarover het Westen voor een der gelijke missie beschikt. Hij bezit niet al leen staatsmanswijsheid, maar kan op jo viale en informele manier met mensen om gaan. Van groot gewicht in de huidige si tuatie is het vertrouwen, dat Dulles in hem stelt. Hij is daarom een ideale tussen persoon. Macmillan's grote kwaliteit is zijn gebrek aan doctrinaire opvattingen en het feit, dat hij een open geest heeft. Hij bezit een evenwichtig karakter, ge staald in beide wereldoorlogen, in de eer- Enschede herademt nu ook een tweede 250 kg wegende bom, die tijdens de oorlog in de stad neerkwam maar niet ontplofte, onschadelijk werd gemaakt. Dat geschiedde door de heer A. Drent, hoofd van de Hulpverleningsdienst, die hier de ontsteking van de bom verwijdert. In antwoord op schriftelijke vragen van het communistische Tweede Kamerlid Bakker heeft minister-president Beel ver klaard, dat bij het NAVO-overleg over Duitse depots in Nederland nooit de le gering van Duitse troepen in ons land ter sprake is geweest. Omtrent de aard en de plaats der maga zijnen kunnen in het landsbelang geen mededelingen worden gedaan, zo zegt prof. Beel nog. Advertentie 2CV I.D. 19 3987.— V'a' ƒ9375.— Hoofdagent voor Haarlem en omstreken VAN LOON'S AUTOMOBIELBEDRIJF Korte Kleverlaan 30-38 Bloemendaal Telefoon 51301 bovendien de gelegenheid gehad kennis te maken met premier Michel Debré, die zich in zijn verleden van politiek franc-tireur overigens vaak in niet al te vleiende ter men over de Amerikaanse minister heeft uitgelaten. Maar Dulles zal zeker de tact hebben gehad Frankrijks huidige minister president aan die uitvallen niet te her inneren. Washington Irving: Enthousiaste mensen begrijpen elkaar het snelst en het best. weken in Sankt Anton verblijven. Hoelang koning Boudewijn er zal logeren is niet be kend. Prinses Beatrix wordt vandaag in hotel Post verwacht. Zij gaat op 17 februari naar Nederland terug, waarna prinses Irene van 22 februari tot 1 maart in Sankt Anton zal verblijven. ste als soldaat in de frontlinie, in de twee de als verantwoordelijk politicus. Mac millan streed aan Churchill's zijde tegen degenen, die het in de dertiger jaren met Hitier op een akkoord wilden gooien. Hij is bestand tegen sluwheid en kuiperijen van dictators. Toen velen weifelden stond Macmillan achter Dulles in de crisis over Quemoy en Matsoe, maar hij zorgde er tevens voor dat Dulles niet te ver ging, evenals hij achter Eden stond in de Suez- crisis en er ook voor zorgde, dat deze bin nen de perken bleef. Veelzijdig Macmillan's persoonlijkheid is veelzij dig. Hij is van geboorte half-Amerikaan, evenals Churchill. Zijn grootvader was een Schotse schapenboer, maar zijn voorge slacht is tevens verbonden met de Britse aristocratie. Hijzelf is getrouwd met de dochter van een hertog, die diplomaat was. Macmillan is politicus en ook intel lectueel, die zijn sporen in het grote uit geversbedrijf, dat zijn naam draagt, heeft verdiend. Macmillan, de oud-gardeofficier heeft iets van de kruisvaarder. Moed heeft hem nooit ontbroken op wonderbaarlij ke wijze overleefde hij een tocht door „niemandsland" in 1914 en in zijn le venshouding herkent men het romanti sche. Hij weet dat er zonder te wagen niets te winnen is. Hieraan moet echter on middellijk worden toegevoegd, dat zijn oriëntatiereis allerminst een waagstuk is, omdat deze voor hemzelf of het westen geen extra politieke risico's meebrengt. Het is echter typerend dat Macmillan met een alle verantwoordelijkheid op zich heeft genomen voor het geval er iets mis zou gaan. Hij lijdt zeker niet aan zelfover schatting. De praktijk heeft voldoende be wezen, dat in de wereldpolitiek de waar de van persoonlijke bezoeken heel betrek kelijk is. Macmillan weet maar al te goed, dat hij in een paar dagen de koers van de Russische politiek niet kan veranderen. Doch hij beseft tevens, dat niemand een uitbarsting wil. Het beste dat Macmillan dan ook kan bereiken is een adempauze inzake Berlijn. Hij zal moeten nagaan of er, nu de Verenigde Staten iets soepeler schijnen te zijn geworden, een basis be staat voor Duitse hereniging, waarbij zal moeten worden voorkomen, dat geheel Duitsland op de duur door het Russische systeem wordt opgeslokt. Macmillan's gedachten zijn nog vaag, maar gaan in de richting van een neutrale zone, zoals destijds reeds door Sir Antho ny Eden is voorgesteld, als een mogelijk compromis. Advertentie ACC.KANT. L. G. BODE Fred. Hendriklaan 40, Haarlem-Z., Tel. 34108 Advertentie Regenjassen stomen. Tijd. f. 3,50 THOMASVILLE (TTPI) —Sprekend na mens Eisenhower heeft zijn woordvoerder Hagerty verklaard dat geen officiële uit nodiging van de Russische regering is ont vangen voor 'n bezoek van de Amerikaanse president aan de Sovjet-Unie. Het is op gevallen, aldus Hagerty, dat de uitnodi ging die Kroesjtsjev heeft uitgesproken in de sluitingsbijeenkomst van het 21ste con gres van de Russische communistische partij, voorkomt in een rede, die alle mo gelijke vijandige opmerkingen aan het adres van de Verenigde Staten bevatte. De president heeft bij meer dan een ge legenheid gezegd dat hij bereid is zich waar ter wereld ook te begeven, als de vrede daarmee gediend is. Zouden toekom stige ontwikkelingen een bezoek aan de Sovjet-Unie, of enig andere plaats, wense lijk maken In het belang van de vrede, dan zal zulk een bezoek zeker overwogen worden, maar op het ogenblik heeft Eisen hower geen plannen voor een bezoek aan de Sovjet-Unie, aldus Hagerty. Het Witte Huis is blijkens de verklaring van Hagerty voorzichtig. Kroesjtsjevs on officiële uitnodiging is niet afgewezen, en er wordt rekening mee gehouden dat het een propagandastunt voor binnenlands ge-i bruik is geweest (Van onze correspondent in Parijs) Ty'dens het onderhoud, dat de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles gisteren te Parijs in twee etappes met de leidende Franse staats lieden heeft gehad over Berlijn, de her eniging van Duitsland en een Oost-West conferentie, zjjn beide partijen dicht tot elkander gekomen. Tevoren wist men in Parijs dat het initiatief van premier Mac millan, om deze maand op eigen houtje in Moskou poolshoogte te gaan nemen, in Washington en hier, zij het om niet gelijke redenen, toch met dezelfde onzekere blik werd bekeken. Over de vraag hoe de Rus sen verder te benaderen waren geen grote misverstanden uit de weg te ruimen. De staatslieden zijn er, naar het schijnt, in geslaagd hun inzichten in zake de Atlan tische samenwerking, die aanvankelijk wel afwijkend waren, beter op elkander af te stemmen. Generaal De Gaulle heeft in september naar Washington en Londen de gerucht makende brieven gezonden, waarin hij de noodzaak uitsprak de Noordatlantische Verdragsorganisatie ingrijpend op de hel ling te plaatsen. Ook dit onderwerp is gisteren ter sprake gekomen overigens niet alleen met de Franse staatslieden, doch eveneens met de secretaris-generaal van de NAVO Paul-Henri Spaak Diplomatieke waarnemers hebben de in druk, dat de Amerikanen De Gaulle een eindweegs tegemoet zijn gekomen. In Washington was sinds enige tijd trouwens al een commissie van ambassadeurs werk zaam in deze richting en men gelooft dat Parijs in het vervolg veel nauwer in het internationale ov^-leg betrokken zal wor den. Ten aanzien van de verdere gedrags lijn, die het westen volgen zal inzake het diplomatieke offensief van Moskou, had den de Amerikaanse en Franse bewinds lieden in elk geval een concrete aanleiding daden bij hun woorden en bedoelingen te voegen. Over het principe van een con ferentie op het plan der vier ministers van Buitenlandse Zaken was men het al eens geworden en het moet nu de bedoeling zijn Moskou te verzoeken zelf een voorstel voor een datum en een plaats van samen komst te doen. Men verwacht dat de ont moeting in april zou plaats hebben en in ieder geval vóór 25 mei, de vervaldatum van het Russische ultimatum inzake Ber lijn. Tussenstation Te Parijs was men van het begin van Dulles' reis al van mening, dat de Ameri kaan vooral wel op stap was getogen om zich in Londen van de Britse trouw te overtuigen en in Bonn bondskanselier Adenauer over de Amerikaanse plannen ten aanzien van Duitsland gerust te stellen. Niet alleen geografisch, maar ook diplo matiek was Parijs dus een tussenstation. Niettemin heeft men hier het gevoel dat het bezoek van de Amerikaanse minister niet vergeefs is geweest Dulles heeft

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1