oliebron... Teeuwen Verbeteringen in het Haarlems woonwagenkamp bijna gereed Heemsteeds Onjuistheden in bezwaarschrift tegen bebouwing in Bentveld D. L. M. SMIT DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs 5 BEWONERS KUNNEN TEVREDEN ZIJN „Goud en Antiek" Drie ereleden benoemd van jubilerende Journalistenkring IJs in Kennemerduinen nog onbetrouwbaar MENING VAN GRONDEIGENAAR: Pad der verleiding Haar eerste liefde „The bravados Eindstation Liefde Reis om de wereld Sluiers van Bagdad Palais de dance De wraak van Frankenstein Journaal In Santpoort kan al worden geschaatst Nieuwe wacbtverboden in Haarlemse straten Haarlemse automobilist op vrije voeten gesteld Jaarvergadering HVGB Voorwedstrijden eerste klasse libre klein biljart Finale tweede klasse libre district Haarlem v, FEBRUARI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Heeft het Haarlemse woonwagenkamp door zijn minder frisse toestanden lange tijd in een kwade reuk gestaan, thans is hier geen reden meer voor. Want reeds zijn in het kamp diverse prijzenswaar dige verbeteringen aangebracht. Andere onderdelen van het totale saneringsplan verkeren thans in uitvoering. Reeds is het einde hiervan in zicht. Venvacht wordt dat binnen twee maanden een kampgebouw in gebruik kan worden ge nomen, dat de bewoners vele goede diensten zal kunnen bewijzen. De tot standkoming van dit gebouwtje schept de mogelijkheid diverse activiteiten voor de bewoners op touw te zetten. Hier voor zijn al enkele plannen opgezet. Het grootste gedeelte van de op het kamp staande stal is grondig verbouwd. Een klein gedeelte van de oorspronkelijke stal biedt nu nog plaats aan drie paar den. In vroeger jaren was zo'n stal op een kamp onontbeerlijk. Want als de wagen bewoners verder wilden trekken de lust tot zwerven zit hun in het bloed dan spanden zij het paard in, en „vort" ging het langs de wegen naar een volgende standplaats. Maar in de na-oorlogse jaren hebben de meeste trekkers de auto verko zen boven een paard. Op een kamp ziet men daarom naast de woonwagens de meest uiteenlopende auto's staan, vele uiteraard niet in hun eerste gloriejaren. Het grootste gedeelte van de stal heeft thans een andere bestemming gekregen. Op bewonderenswaardige wijze heeft men dit gedeelte vernieuwd. Terwijl in de oude stal de drie paarden wat uit hun voerbak stonden te eten, waren in het verbouwde gedeelte ernaast arbeiders druk in de weer om het een aantrekkelijk uiterlijk te ge ven. De schilders zijn er nu aan te pas ge komen. Als die het verbouwde deel in de verf hebben gezet en het gebouwtje, is in gericht, dan herinnert niets meer aan de vroegere, meestentijds leegstaande paar denstal. De kampbeheerder, de heer H. J. Moo- nen, heeft nu nog zijn kantoortje in een wagen. Binnenkort zal hij naar het kamp gebouw verhuizen en daar een kamer tot zijn beschikking krijgen. Tevens wordt hier een kamer ingericht die dienst zal doen als spreekkamer voor een arts of de maatschappelijk werker. Dezen zijn gere geld op het kampterrein te vinden. Zij hou den nu in een directiewagen zitting. Het verbouwde gedeelte omvat, behalve deze twee kamers een ruim lokaal en een klei ne hal, die tevens dienst doet als garde robe. Dit lokaal zal beschikbaar zijn voor allerlei activiteiten, zowel voor de jeugd als voor volwassenen. Vormingswerk De stichting r:k. Woonwagenwerk heeft reeds plannen in deze richting ontworpen. Met toestemming van de gemeente wil de ze stichting het vormingswerk voor vol wassenen aanpakken. Gedacht wordt bij voorbeeld aan praktische lessen in lezen, Advertentie Oat wist U nog niet? Komt U maar eens bij ons kijken Onder de vloeren van onze op slagplaats zult U een onuitputte lijke voorraad A_ Huis en Haardbrandolie aantreden Eerste kwaliteit. In nieuwe moderne tanks, die regel matig worden aangevuld met grote speciale olie-tankschepen en die levering uit voorraad garanderen Elke hoeveelheid, klein en groot, tegen scherp concurrerende prij zen Tank-levering in geheel Ken- nemerland Bel 35283 en wij staan voor Uw deur' (Na 6 uur 35276) A mateurtoneel In gebouw St. Bavo in de Smedestraat in Haarlem heeft het r.-k. toneelgezelschap „Rokato" donderdagavond een nogal matte voorstelling gegeven van de thriller in drie bedrijven „Goud en Antiek" van Edwara Percy in de vertaling van M. S. Teulings. Dit was te meer jammer, omdat dit stuk aan de spelers tal van mogelijkheden biedt hun capaciteiten over het voetlicht te bren gen. Wat het spelpeil op deze avond be treft, verdienen de dames meer lof dan de heren. Deze thriller speelt zich af in een anti- kiteitenwinkel in Londen, waar Descius Heiss, een gewiekste antiquair de scepter zwaait. Hij wordt door zijn ex-bediende Archie Fellowes gechanteerd en zo in het nauw gedreven, dat hij Archie wurgt. Daar na slaat Heiss de hand aan zichzelf, voor dat de politie hem komt arresteren. Ben Erkens speelde Descius Heiss met vele goede momenten ondanks zijn charge. Nico van der Erf Jr. bleek echt het type van de verwijfde chanteur. Kitty van Vliet zette op niet onverdienstelijke wijze een dienst meisje op de planken; Toke van der Erf vertolkte de rol van de dochter van Heiss aanvaardbaar. Truus Piek gaf als de vrien din van Margaret goed spel te zien. Joop van de Ham voelde zich in de rol van de scheepsarts Robert Graham niet zo erg op zijn gemak. Voorts zagen wij nog Wim Heeren als Gordon Morris, de man, die voor Heiss de „kraakjes" moet plegen en Bep van der Zwan als Heiss' zuster Mathil- de: Regisseur Co Piek zal er bij komende opvoeringen goed aan doen de teugels strak te houden en vooral te letten op een goed gebruik van het instrument van de taal. schrijven en rekenen. De opleiding van ve le woonwagenbewoners is in vele gevallen namelijk als gevolg van het zwerversbe staan onvoldoende. De laatste jaren is het onderwijs belangrijk verbeterd .Gebleken is, dat men voor dergelijke lessen ruime belangstelling heeft. Voorts ligt het in de bedoeling voor de schoolvrije jeugd een hobbyclub op te richten, zodat de jonge ren zich in hun vrije tijd aan diverse vor men van handenarbeid kunnen wijden. Overdag kan de ruimte worden gebruikt ten behoeve van de kleuters. Gedacht wordt aan een combinatie van kleuter school en crèche Verreweg het grootste gedeelte van de woonwagenbewoners is rooms-katholiek, Voor deze bewoners zal de kampaalmoe zenier, pater Molenaar uit Santpoort, ver moedelijk in de toekomst 's zondags in het kampgebouw de mis opdragen. De kampaalmoezenier is ook actief in spor tieve zaken. Want hij heeft reeds meege speeld in het vorig jaar opgericht voetbal elftal van kampbewoners. Aan de kampzijde heeft het gebouwtje hoge, kleine ramr-n. Aan de buitenkant echter grote ramen, die een uitzicht over het polderland bieden. Aan de buitenzijde van het kamp zal langs het gebouwtje een beplanting worden aangebracht, zodat het geheel er zeer aantrekkelijk komt uit te zien. Belangrijke verbeteringen hebben de sa nitaire voorzieningen ondergaan. De be staande toiletgelegenheid is geheel ver nieuwd en uitgebreid. Aan de andere zij de van het kamp is voorts een gebouwtje neergezet met toiletten en een tweede was gelegenheid. In totaal zijn er thans der tien w.c.'s, waarvan enkele voor de klei ne kinderen. Liever had men nog gezien dat elke wagen een eigen toiletgelegen heid had gekregen, maar dit is echter on mogelijk te verwezenlijken. Zolang deze nieuwe gelegenheden nog niet in gebruik zijn genomen, maken de bewoners ge bruik van een toiletwagen. Zijn deze verbeteringen van groot be lang, van betekenis is ook dat het kamp terrein iedere dag wordt schoongemaakt, zodat de minste vervuiling wordt voorko men. Om de kinderen voldoende speelge- legenheid te geven, zal te zijner tijd een veldje hiervoor beschikbaar komen. Hier zullen enkele speelwerktuigen worden op gesteld. Enkele jaren wordt al gepraat over de totstandkoming van een regionaal woon wagenkamp. Het huidige kamp zou dan worden verplaatst naar een terrein nabij Penningsveer. Het regionale kamp zal ver moedelijk in de komende jaren nog we] uitblijven. Dit kamp blijft nog wel tien jaar bestaan," aldus de adjunct-directeur van de gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken, drs. C. X Jansma. „Natuurlijk kan de gemeente deze kostbare voorzie ningen niet zo maar voor een tijdje aan brengen. Daarbij komt dat de totstandko ming van een regionaal kamp een zaak is van de betrokken gemeenten. Tot nu toe is er nog geen enkele stap in deze rich ting gezet." „De bewoners zijn bijzonder blij met de verbeteringen," vertelde kampbeheerder de heer Moonen. „Plezierig is dat men ge regeld bij mij komt aankloppen om mijn medewerking voor allerlei zaken in te roe pen. Hierdoor ontstaat een prettig contact dat tot wederzijds vertrouwen leidt." De viering van het 75-jarig bestaan van de Nederlandse Journalisten Ivring is hedenmorgen begonnen met een bijzondere vergadering van de Kringraad in de ridder zaal van het Muiderslot. De voorzitter van de jubilerende organisatie, mr. M. Vrolijk, heeft een rede uitgesproken, waarin hjj enkele momenten uit de geschiedenis van de kring aanstipte en waarin hjj voorts aandacht schonk aan het werk, dat wacht. In deze bijeenkomst zjjn voorts de heren F. Th. Holsboer, C. J. Schotel Fzn. en mr. M. C. M. Voorbeytel tot erelid van de N.J.K. benoemd. De heer Schotel is oud-hoofdredacteur van het Algemeen Handelsblad, heeft in de bijna vijftig jaren, dat hij lid van de kring is, eveneens een belangrijke plaats in de georganiseerde journalistiek ingenomen. De heer Voorbeytel, oud-corresponcient van het Algemeen Handelsblad in Parijs, heeft een belangrijke bijdrage geleverd tot het scheppen van goede verhoudingen op het terrein van de internationaal georganiseer de journalistiek. In zijn jubileumrede hield mr. Vrolijk o.m. een beschouwing over de taak der journalisten. In die taak is begrepen de burgers deel te doen hebben aan het ge beuren, de ontwikkeling in alle sectoren van het maatschappelijk en geestelijk leven. Tegen de kennelijke desintegratie, die de maatschappij meer en meer bedreigt, zal de journalist de voorwaarden tot inte gratie en waar nodig tot herintegratie moe ten leveren. Het is mede daarom, dat de pers haar voorlichtende en openbaar ma kende taak heeft, te vervullen. Deze taak houdt in, dat de journalistiek met name ten aanzien van de publiekrechtelijke in stellingen permanent de gegevens verschaft en kan verschaffen, die de burger nodig heeft om de hem toekomende rechten waar te maken en zijn daarmee corresponderen de verplichtingen na te komen. Wanneer de openbaarheid grondregel der democratie is, dan is de pers geroepen, de democratie zelf van deze openbaarheid meer en meer te doordringen, aldus mr. Vrolijk Hij was van mening, dat verschillende overheden en overheidsfunctionarissen de volle omvang van de persvrijheid en vooral van de in de vrijheid van informatie ge legen vrijheid van nieuwsgaring nog on voldoende beseffen en dat daardoor aan de erkenning van de journalistieke functie soms misschien onbewust te kort wordt gedaan. Ons doel zal zijn, zei hij, in de toekomst de beduchtheid voor openbaar heid terug te dringen. Ingaande op het bezwaar der persvrij heid, dat in het misbruik van die vrijheid gelegen kan zijn, zei hij, dat het wel moge lijk is omvang en intensiteit van misbrui ken terug te dringen. De georganiseerde journalistiek heeft daarvoor reeds jaren geleden haar eigen verantwoordelijkheid erkend. In dit opzicht wees hij op het stre ven naar verheffing van de wijze, waarop het journalistieke beroep moet worden uitgeoefend, de kwestie van vakopleiding van de instelling van de Federale Raad van Tucht. Advertentie PARFUMERIE Depositaire van o.m. het volledige assortiment SCHOONHEIDSPREPARATEN Grote Houtstraat 128 Haarlem Kerkstraat 23 Zandvoort Naar men van de zijde van de Stichting „De Kennemerduinen" mededeelt is het ijs op het Vogelmeer en het Spartelmeer in dit natuurpark nog beslist onbetrouwbaar. Het schaatsenrijden op deze meertjes wordt daarom volstrekt niet toegestaan. Het ijs op de speelvijver tegenover de watertoren kan daarentegen wèl bereden worden. Advertentie DE EERSTE COOP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGING ua ZIJLW.EG 63 - TÉLEFOO.N 15141 .(2 LIJNEN) -.i Aantal leden 23000 Geeft u heden op als lid voor 1959 met direct ingaande rechten Naar aanleiding van het bezwaarschrift van enige bewoners van Bentveld tegen het partiële uitbreidingsplan M van de ge meente Zandvoort, heeft de heer J. A. Koolbergen, eigenaar van het gebied waar op het plan betrekking heeft, een uiteen zetting gegeven over enkele, naar zijn oor deel in dit bezwaarschrift voorkomende onjuistheden. Het uitbreidingsplan regelt de bebouwing van het gebied, begrensd door de Bodaanstichting, de Duinrooslaan, de waterleidingduinen en het verlengde van de Teunisbloemlaan. De onderteke naren van het bezwaarschrift zijn gekant tegen elke bebouwing van dit gebied. De heer Koolbergen acht de stelling van de adressanten onjuist, dat voor de be bouwing de natuurlijke begroeiing van onder meer zeedennen moet verdwijnen en dat het terrein zal worden geëgaliseerd. Uitgangspunt is namelijk dat de „zeer aan trekkelijke natuurlijke gesteldheid van het terrein zoveel mogelijk bewaard zou moe ten blijven", zoals in een toelichting op het ontwerp-plan staat. De terreinen bij de villa's zijn ieder op tweeduizend vier kante meter geprojecteerd, ongeveer twee tot drie keer de grootte van de reeds be staande terreinen in Duinrooslaan. Teunis bloemlaan enz. Zij dienen „als een weste lijke afsluiting van de bebouwing van het villapark Bentveld en vormen een over gang naar de waterleidingduinen en het Naaldenveld". De eigenaar is van oordeel dat de adres santen zich ten onrechte ongerust maken. Hot plan voorziet namelijk in een wandel en ruiterwef van zes meter breedte langs de Duinrooslaan, en een recreatiestrook van veertig meter langs de waterleiding duinen. (Studio) Geen onthullingen over het leven aan de zedeloze zelfkant der maat schappij. zoals de Nederlandse loktitel van deze Warner Bros-rolprent doet vermoe den, maar een eerlijke, sympathieke film over een driehoeksverhouding waarin geen der betrokkenen van grove schuld be ticht kan worden, en die juist daarom bijzonder waarachtig en levensecht aan doet. Met middelen van een bijna klas sieke eenvoud eenheid van tijd. plaats en hand ng wordt ons de ontwikke lingsgang getekend van een au fond ge lukkig huwelijk dat zich in sleur en slon zigheid voortsleept, totdat de man be sluit, er een eind aan te maken en met een jonge vrouw, die hem oprecht lief heeft. een nieuw leven te beginnen. Ten langen leste echter blijken de oude banden toch te sterk: hij wil èn durft de beslis sende stan niet aan. Een simpel gegeven dus. dat echter zelfs in de conventionele happy ending voortdurend overtuigt en diep ontroert. Behalve het gave, sterke spel van de vier hoofdroivertolkers moet vooral de strakke regie genrezen worden, welker doelbewuste vermiiding van alles wat naar grove effecten zweemt een der grootste kwaliteiten van deze zeer bij zondere speelfilm is. (Minerva) Het idool van de jeugd en romantisch aangelegde ouderen wordt in deze film op de drempel der volwassen heid aan ons oog getoond in een luchtig en soms een tikje sentimenteel blijspel Tot maandag kan men haar „grote gevoe lens" mede ondergaan. Daarna komt Jacques Tati in „Mon oncle" zijn fijne humor ten toon spreiden- Donderdag volgt een reprise van de befaamde „Dreigroschenoper". (Luxor) Gregory Peck is de grote, eenzame cowboy in „The bravados", een western, die wat de algemene opzet betreft de lijn volgt van de meeste films, die in het wilde westen spelen, maar die wat uit werking èn spel betreft toch wel boven het gemiddelde uitsteekt. Vier bandieten heb ben een stadje bij de Mexicaanse grens ge terroriseerd, totdat zij tenslotte gepakt worden. In de nacht vóór de executie sla gen zij erin met behulp van een handlan ger te ontsnappen, waarbij zij de dochter van een rijke ingezetene als gijzelaarster meenemen. De gehele mannelijke bevol king trekt er achter aan onder aanvoering van een eenzame vreemdeling (Gregory Peck) die een ernstige grief tegen de gang sters heeft. Op kleurrijke wijze wordt de achtervolging getekend. Alle gevluchten, op één na, worden daarbij gedood door de eenzame vreemdeling. Het stadje is hem uiterst dankbaar, maar hijzelf wordt door wroeging gekweld als hij van de. laatste bandiet verneemt, dat hij wraak genomen heeft voor iets, dat de mannen niet op hun geweten hebben gehad. Gelukkig is er een vrouw (Joan Collins) die hem dan tot troost is en hem helpt een nieuw leven op te bouwen. (Rembrandt) Een weddenschap brengt een jongeman, die er maar wat op los leefde, op het pad van de liefde. Dat wordt bewerkstelligd door een lief en in getogen meisje. Maar het gebeurt niet dan na de nodige strubbelingen. Jammer ge noeg verspeelt daarmee de jongeman een groot deel van onze sympathie. Hij is trou wens te jong om de levensgenieter uit te hangen en bijzonder ongemanierd, wan neer hij een grote mond opzet. De film kan met waar maken, dat het dan nog de moeite loont zich in hem te verdiepen. Dat zoiets te meer tegenvalt na een heel plezierig en vooral ongekuns teld, kwajongensachtig begin, laat zich denken. Horst Buchholz speelt de jonge man. Barbara Fray het meisje. (Cinema Palace) Weer wordt een week aan de vertoning van het spectacu laire filmavontuur „De reis om de wereld in tachtig dagen" toegevoegd. Nog bestaat dus de gelegenheid dit onderhoudende schouwspel gade te slaan. (R o x y) Ditmaal verplaatsen wij ons naar de Orient om een van die populaire Amerikaanse variaties op het thema van de jonkvrouwe en haar held te zien uit gewerkt met inbegrip van haremschonen en exotische, mysterieuze sloppen, stegen, tuinen en muren, die het verhaaltje op Oosterse wijze kruiden. Maandag wordt alles heel anders. Dan worden wij be trokken in een eigentijds spionage-avon- tuur, dat de titel draagt „Met geheime instructie". (Frans Hals). Een dwaze komedie in operette-achtige stijl voert ons naar een dier gelegenheden waar het uitgaansleven zich concentreert. Daar ontwikkelt zich een gecompliceerde geschiedenis van trouw en ontrouw, vermeende en echte liefde, ver keerd begrip en misverstand. De man, die zich daardoor heen moet slaan, maar even zeer de klappen krijgt, is Theo Lingen. Men begrijpt dat bij deze ineenvloeiing van musical, klucht en komedie de humor meer dwaas en kolderiek is dan fijntjes. Wie dat geen beletsel vindt zal er zich wel mee weten te vermaken. (L i d o) Hoeveel „monsters van Fran kenstein" er sinds de oorspronkelijke creatie van Boris Karloff over het witte doek hebben gewandeld, weten wij niet. maar hun aantal is legio. En blijkbaar zien de heren filmproducenten nog steeds brood in deze griezelhistorie, die nu in steeds grotere technische perfectie en thans uiteraard ook in kleuren de lief hebbers van dit genre kan worden opge diend. Met de film. die in Lido draait, heeft men het niet zo bont gemaakt als anders: de produkten die de sinistere dok ter Frankenstein in deze rolprent ver vaardigt, zijn meer mens dan monster, al deinzen ook zij voor een paar moorden meer of minder niet terug. De dokter legt in dit verhaal zelf bijna het loodje, maar dankzij zijn assistent, die hij tijdig de fijne kneepjes van het vak heeft geleerd, wordt zijn brein overge plant in een nieuw lichaam, zodat hij zijn praktijken weer kan voortzetten. En dus zal de serie Frankensteinfilms nog wel niet afgelopen zijn Er is een verscheidenheid aan onder werpen in het Neerlands Nieuws. Het ver trek van prins Bernhard naar Chili, de tafeltenniskampioenschappen en vooral het „turnen" van in tuigjes gevatte babys, die de mooiste hoeplapassen uitvoeren, vormen er het interessantste onderdeel van. Advertentie MAKELAARS Haarlem - Kruisstraat a Telefoon 14306 - 13660 Villa's - herenhuizen - bungalows - flats - kantoor-, winkel- en bedrijfs panden te koop gevraagd. De ijsbaan in Santpoort is vanmiddag opengesteld voor kinderen beneden zes tien jaar. Over de toelating van ouderen zal nog nader worden gepraat. Eerst moet worden bekeken hoe het ijs zich houdt. De ijsbaan Triabasveld aan de Kennemer- laan in IJmuiden daarentegen gaat in het geheel niet open. Omdat de baan in de luwte ligt dooit het er snel zodat het ijs nog onbetrouwbaar is. De politie heeft besloten niemand toe te laten op vijvers en sloten. Men ver trouwt het ijs niet en wil geen risico lo pen. Er zijn tot nu toe behalve de ge bruikelijke natte voeten geen ongeluk ken gebeurd. Men wil dit graag zo laten blijven. Onjuist acht de eigenaar voorts de be wering van adressanten dat „huizen van het geprojecteerde type zowel in Zand voort als in Bentveld te koop staan". Hui zen met terreinen van ca. tweeduizend vierkante meter zijn naar zijn mening op dit ogenblik niet te koop. Voor de publi- katie van het plan hebben zich al zoveel gegadigden gemeld, als er terreinen be schikbaar komen. De heer Koolbergen wijst erop dat het betreffende gebied in het streekplan Zuid- Kennemerland als bouwterrein is aange wezen. Dit gebied beslaat een oppervlakte van ongeveer 2\\ ha. Het grenst aan de waterleidingduinen, een voor ieder met minimale kosten toegankelijk recreatie gebied van ca. achthonderd ha, alsmede aan het Naaldenveld en „Groot Bentveld". De eigenaar acht het daarom overdreven over het in het plan genoemde gebied van „een restje natuurschoon" te spreken. Hij is van oordeel, dat de bezwaren, die de indruk wekken in het algemeen belang ge maakt te ziin. veeleer hun oorzaak vinden in de particuliere afkeer van enkele be woners van Bentveld om op verre afstand van vijfendertig tot veertig meter van hun eigen woning een ander huis te zien ver rijzen. B. en W. van Haarlem hebben beslo ten wachtverboden in te stellen voor het gedeelte van de Kinderhuissingel van de scheiding tussen de percelen Kinderhuis singel 18 en 20 en de Johan van Vlietstraat; voor de zuidzijde van de rijbaan van het gedeelte van de Kloosterstraat tussen de Generaal Cronjéstraat en de Schoterweg en voor het Nieuw Heiligland. Naar wij van de politie vernemen is de Haarlemse automobilist, die in de nacht van woensdag op donderdag werd aange houden, na een door zijn echtgenote inge diende aangifte wegens poging tot dood slag, korte tijd later weer op vrije voeten gesteld. Uit de verklaringen afgelegd te genover de recherche bleek, dat de Haar lemmer toen hij met zijn auto wilde weg rijden door de beijzelde weg was geslipt waardoor zijn echtgenote moest wegsprin gen. De automobilist had zeker niet de op zet, zo verklaarde hij, zijn vrouw in ge vaar te brengen. Advertentie OOOOOOOOOGOGOOOOOOOOOOOOOOOG OE DOELMATIGSTE VOETENVEGER Hygiënisch, omclitch »n onverslijtbaar Koopt uitfluitond opon ringmatton, hot onder houd it gemalricoliikor an voordeliger Aan bot de lijdon gokartold. daardoor doolmatiger. Referential van 25 |aai intomiof gebruik tor inzage, Goleverd aan do grootste instak bogen in NEDERLAND on hot BUITENLAND. RECHTSTREEKS VAN FABRIEK 35.per m2 Leverbaar in iedere gewenste maat of vorm in 1—6 dagen. Standaardmaten met bodem 113 77 cm ƒ22.50 R. R. R. WI3CHEM Telefoon K 8894 - 293 ÓGOOOOOOOGOOOOOOOOOOOOOOOOOO AMSTERDAM Even na de opening van de handel ter beurze werd bekend, dat de Nederlandse regering op elk gewenst moment bereid is het overleg van de thans lopende kwes ties, met inbegrip van die over Nieuw- Guinea, met de Indonesische regering te hervatten. Dit bracht voor de aandelen met belangen in Indonesië oplopende koer sen. Amsterdam Rubber, waarvan het jaar verslag de vorige dag reeds gunstig werd ontvangen, liep op van 95 tot 97Vz- Certi ficaten Deli, die op f 151,30 waren geopend, avanceerden tot 153. Het dividendvoor- stel van H.V.A. over 1958 van 8 percent (v.j. 6 percent) was voor de beurs geen verrassing en reeds in de koers van de aandelen verdisconteerd. De stukken wer den bij de opening in een grote hoek ver handeld op 150, liepen daarna terug tot 148Vfe. Deze koers was blijkbaar te laag waarna de prijs weer aantrok tot 150 Vs De vorige slotkoers was 151. De internationale waarden waren, be halve voor die van AKU, aan de flauwe kant. De teleurstellende slotkoersen uit New York veroorzaakten in Amsterdam winstnemingen in een vrijwel lege markt. Aandelen Philips verloren ongeveer 9 pun ten, Unilever 7 punten, terwijl AKU slechts ruim 1 punt beneden de vorige slotkoers bleef. Kon. Olie liep terug van 176.40 tot 175,90. Parijs was hier aan de markt, waartegenover vrijwel geen kooporders aanwezig waren. De vorige slotkoers be droeg 179. KLM werd ongeveer een gul den lager geadviseerd. In de scheepvaartnoek was de belang stelling minimaal. De koersen gaven, ver geleken bij die van donderdag, geen noe menswaardige veranderingen te zien. Voor de staatsfondsen was wederom behoorlijke belangstelling en de stemming was door- elkaar aan de vaste kant. Claims Pletterij Enthoven werden tien gulden hoger op 420 geadviseerd. Aandelen Deli-Atjeh gaven een hogere advieskoers in verband met de oprichting van de nieuwe vennoot schap. Voor de inschrijving op de 2Vz per cent premielening 1959 ten laste van de provincie Zuid-Holland groot 20 miljoen bestond ter beurze behoorlijke belangstel ling. Prolongatie 3 percent. (ANP). NEW YORK Een samengaan van lusteloosheid en winstnemingen voor het weekeinde bracht het koersniveau bij zeer geringe handel op een nieuw laagtepunt voor het jaar. De staalwaarden daalden dooreen een tot meet dan 2 dollar; de olies fractioneel tot meer dan 2. Verliezen van 1 tot meer dan 2 dol lar deden zich voor bij de auto-, tabaks-, chemie-, spoorweg-, koper-, banden-, bouw-, farmaceutische en elektriciteits fondsen. Bij de hoger noterende fondsen waren American Tobacco met een klein winstje, Chrysler fractioneel hoger, Pan- chandle Eastern Pipelines plus één en Mission Corp. plus meer dan een dollar. Hoewel de staalwaarden iets zwakker lekpn dan de overige groepen was er toch geen aanval op een bepaald punt. Laatbeurs nam de omzet toe door de verkoop van aandelenblokken: 17.500 Ar mour tegen 2634 (min 14.000 Sperry Rand tegen 22 (min V2), twee van 14.500 Consolidated Coppermines tegen respec tievelijk 19% (min Va) en 19(onveran derd). Deskundigen achten de daling tech nisch en menen dat de markt nog wel een daling van 15 punten kan verdragen vóór er zich steun ontwikkelt. Het industriege middelde kwam van 586.12 op 582.33, dat voor spoorwegen van 160.84 op 160.35 en dat voor openbare nutsbedrijven van 90.65 op 90.40. De omzet daalde van 3.140.000 tot 3.010.000 aandelen. Van de 1198 verhan delde fondsen sloten er 311 hoger en 660 lager. (UPI). Onder voorzitterschap van de heer J. J. Hogeland Sr. heeft de Haarlemse zwem en poloclub HVGB de jaarlijkse algemene vergadering in restaurant „De Zijlhoeve" in Haarlem gehouden. Daar enkele bestuursleden, waaronder de voorzitter, zich niet meer voor een bestuursfunctie beschikbaar stelden, moest een nieuw bestuur worden gekozen, dat als volgt uit de bus kwam: de heer Fr. Meijer, voorzitter; de heer A. J. van Ommeren, secretaris; mej. L. Dekker, penningmees- teresse en de heren G. Marsman en D. Meulenberg, commissarissen. Tot presi dente van de technische commissie werd gekozen mevrouw A. VreekenGlatz; het zwemsecretariaat kwam in handen van mej. L. Bijkerk en het polosecretariaat ging over naar de heer C. Dekker. De heer W. Schornagel sprak woorden van dank tot de heren J. J. Hogeland Sr.; A. Rol en R. Boon voor het vele werk dat zij gedurende hun zittingsperiode in het bestuur, in het belang van HVGB hadden gedaan. Met algemene stemmen werd me vrouw R. van Ommerenvan de Brande tot lid van verdienste benoemd. De prestatiebeker werd met enige harte lijke woorden door de voorzitter aan mej. Lieke Bijkerk uitgereikt. In het kort wer den tenslotte de plannen tot de viering van het zestigjarig bestaan besproken. In café De Houtpoort in Haarlem wor den op het ogenblik de voorwedstrijden gespeeld voor de eerste klasse libre klein biljart, district Haarlem KNBB. De stand 5,52 6 5,85 4 5.55 4 5,50 4 4,06 0 De resterende partijen worden gespeeld op de volgende avonden: maandag 9 febr. en dinsdag 10 febr. De uitslagen van vrijdagavond van de finale tweede klasse libre district Haarlem KNBB gespeeld in café Van Trigt aan na twee dagen is: B. Engwerda 3 600 59 76 A. de Corver 4 669 121 39 J de Goede 3 585 95 24 J Kooyman 4 705 127 39 C. Kroese 4 671 122 52 H. Voerman 3 358 88 36 D. v. d. Linden 3 428 110 36 de Rijksstraatweg waren: Schermerhorn 150 28 19 5.35 Brand 73 28 26 3.20 v. Heusden 150 28 15 5.35 Samson 69 28 10 2.46 Dreyer 150 37 15 4.05 Handgx-aaf 140 37 15 3.78 Schermerhorn 150 34 29 4.41 v. Heusden 98 34 11 2.88 Dreyer 150 39 15 3.82 Samson 146 39 22 3.44 3-3 V6°/o Nederl. '47 3 °/o Nedl. 1962/64 Woningbouw 6 °/o Pr. A'dam '56 I.. Pr. A'dam '56 II. Pr. A'dam '56 III Pr. R'dam '52 I.. Pr. li'dam '52 II.. Pr. R'dam '57 A.K.U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens. Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew Philips Gloeil Pref PhilipsGloeil Unilever (cert.).. TTnilever (nieuwe) Wilton Fvennord. Werf Gusto Dordtsche Petrol. Kon. Petroleum.. Billiton A'dam Rubber K.L.M Holl. Amer. Lijn.. K.N.S.M N. Scheepv. Unie v. Nievelt Goudr. Phs. v. Ommeren H.V.A Delimaatschappij Amsterd. Bank.. Nat Handelsbank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel.. U.S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 92% 97,/j6 1127/I0 89 91% 98 92% 98 104 296 476 223 349 228 335 520 234 474V2 46454 208 156 721 176,40 220 98 ƒ116,— 165'/2 161% 144 133 242)4 150% 1 153, 270 144V2 201% 232 211 67% 53% 9254 47% 83'/2 24% Voorbeurs koersen 296 518 472 462 175,50 151

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9