Horen en zien et huis der conflicten Hiltonhotels voorgedragen voor regeringsgarantie Pern en Doppie Agenda voor Haarlem voor twee leningen van totaal f 24 miljoen GERARD VAN DEN EERENBEEMT EXPOSEERT DONDERDAG 12 FEBRUARI 1959 11 AANKONDIGINGEN EN Geen strop qxae$è> De radio geeft vrijdag NAAIMACHINES Nederlandse hotellerie zal geen schade lijden Overlegorgaan voor betere middenstandsvoorlichting Drie jaar wegens poging tot moord IJzel was smokkelaars te glad af Akkoord over sluis in Kanaal Gent-Terneuzen Explosie in huiskamer Kerkelijk Nieuws Zeepost DOOR IRIS BROMIGE Vragen over verwerking van melkpoeder K A IVI P E R M A N De televisierealisering in het AVRO- programma van Patrick' Hamiltons thriller „De strop" heeft ons woensdagavond vijf kwartier subliem t.v.-toneel opgeleverd. De inhoud mogen wij als bekend veronderstel len: indertijd heeft Alfred Hitchcock het gegeven in een film verwerkt, die menigeen nog goed in het geheugen zal liggen. Vol staan we daarom met. een' kwaliteitsbepa ling van de voorstelling, die door Walter van der Kamp op het beeldscherm werd gebracht. Voortreffelijk deed hij dat. Voor al omdat hij èn in het gebruik van de camera's èn in de enscenering ons juist die beelden voor ogen bracht, die voor de situaties en de personen in hun dramati sche samenhang de wezenlijkste uitdruk- Ton Kuyl en Henk van Ulsen in „De Strop". king waren van hun betekenis en hun in houd, hetzij deze door het verstand hetzij deze door het gevoel werd bepaald. Zo zag men Ton Kuyl als de „sublieme" moorde naar van heros verschrompelen tot psycho paat, een prachtige spelprestatie, waarvan ons geen detail behoefde te ontgaan. Een wat minder belangrijke partij, omdat hij van meet af aan de superieure gesteldheid van zijn partner miste, werd door Henk van Ulsen gespeeld. Hij had een niet zo ingewikkeld proces te doorlopen: men moest het hem steeds aanzien, dat de mis daad, eenmaal volbracht, hem als een spookbeeld bleef achtervolgen. Dat zag men hem aan, dank zij zijn spel en de regie. Voor de verschijning van Ton Lensink heb ben wij misschien wel de grootste bewon dering. Natuurlijk, hij had de wind mee: hij sprak de verlossende woorden tot de moordenaars en ontmaskerde zowel hun wandaad als hun innerlijke drijfveren. Hij sprak namens het geëerde publiek. De ma nier echter, waarop hij zijn rol opbouwde, de meesterlijke intonatie, zijn strak volge houden karakterisering, het maakte ons enthousiast. Zijn scène aan het slot met Ton Kuyl zullen wij ons altijd blijven heu gen. Qua expressie gaven beiden het televisiepubliek alles wat het kon wensen. Er kwam en dat'is ons grootste compli ment zelfs een zeldzaam resultaat uit voort: de gewaarwoi-ding ontroerd te zijn. Dat dit mogelijk is via het beeldscherm doet ons dan weer de t.v. zien als een medium met niet vermoede diepten. Beeldschermer Advertentie RADIO hoorbaar beter HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 8.18 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Avon turen met kinderen, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Sopr. en piano. 11.20 Voor de kleuters. 11.35 Lichte muz. AVRO: 12.00 Aecordeonspel. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Sopr. en piano. 14.30 Voordr. 14.50 Gevarieerd progr. VARA: 16.00 Muziekrevue. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Roemeens ork. 17.55 Act. 18.00 Nieuws. 18.15 Pol. uitz. 18.25 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Jazzmuz. VPRO: 19.30 Het platteland nu, gesprek. 19.45 VPRO- nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Doorgaand verkeer, toespr. 20.20 Pianorecital. 20.25 Boekbespr. 20.35 Europees comm. 20.45 Kamerkoor. VARA: 21.00 Is de Partij van de Arbeid ondemocratisch?, de bat. 21.45 Strijkork. 22.25 Buitenl. weekoverzicht. 22.10 Musette-ens. en solist. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Vergelijkenderwijs. HILVERSUM II. 298. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieu.ws en SOS-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 Progr. voor oudere luisteraars. 12.00 Tenor en piano. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Kamer koor. 12.50 Gram. en act. 13.00 Nieuws. 13.15 Me- tropole-ork. 14.05 Schoolradio. 14.25 Gram. 14.45 Idem. 15.15 Voordr. 15.35 Instr. trio. 16.00 De be handeling van kamerplanten na de winterrust, caus. 16.15 Harptrio. 16.50 Gram. 17.00 Voordracht. 17.20 Koorzang. 17.40 Beursber. 17.45 Kamertrio. 18,00 Accord.muz. 18.20 De hangmat. 18.50 Rege- ringsuitz.: Serie: Studeren en student zijn. I. Eind examen.. en dan studeren?, door prof. mr. H. J. Scheltema, voorzitter van het Rectorumcollege. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Mandoline-ens. 19.30 Radiokrant. 19.55 Op de man af, caus. 20.00 Pol. caus. 20.05 Gram. 20.20 Koorzang. 21.50 Kunst rubriek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Muz.caus. 23.45 —24.00 Gram. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Omr.ork. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Orgelspel. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.45 Duitse les. 18.00 Vlaamse liede ren. 18.10 Voordr. 18.20 Pianorecital. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nieuws. 19.30 Gram. 20.00 Symf.- ork. 20.50 Kunstkaleidoscoop. 21.05 Symf.orkest. 21.30 Bariton en piano. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazz muz. 22.45 Negro-spirituals. 22.5523.00 Nieuws. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 De regering heeft de Tweede Kamer voorgesteld, de ministers van Economi sche Zaken en van Financiën te machti gen, een garantie te geven voor de beta ling van rente en aflossing van twee le ningen, elk van twaalf miljoen gulden, voor de op te richten Hilton-hotels, in Am sterdam en in Rotterdam. In hun toelichting zeggen staatssecreta ris Veldkamp en minister Zijlstra, dat de te verwachten toeneming van buitenland se (met name Amerikaanse) toeristen het zeer gewenst maakt dat in Nederland zo goed mogelijke voorwaarden worden ge schapen om deze bezoekers te ontvangen op een wijze die aan hun verlangens tege moet komt. In Amsterdam is er in de zo mermaanden sprake van een tekort aan eersteklasse-hotelaccommodatie en in Rot terdam is een nieuw eersteklas hotel als een welkome aanvulling op de beschikba re accommodatie te beschouwen, aldus de ministers. Naar aanleiding van de kritiek, die door de Nederlandse hotellerie op de Hilton- plannen is geuit, maken de ministers in hun toelichting ook enige opmerkingen. De genoemde kritiek houdt in, dat de ves tiging van de Hilton-hotels ten nadele van de bestaande hotels zou uitvallen, temeer daar de hotelbezetting in de grote steden zodanig is, dat niet van een beddennood zou kunnen worden gesproken. De rege ring is van oordeel dat er geen aanleiding voor deze vrees behoeft te bestaan. „Toeristen trekkers" De Hilton-hotelorganisatic is namelijk huns inziens in staat, grotendeels een eigen toeristenstroom te crëren door mid del van haar invloed bij Amerikaanse reisbureaus. Voorts valt te bedenken, dat een Hilton-hotel voor de Amerikaanse toe rist een begrip is als het ware „een stuk je Amerika in het buitenland". De toerist, die de specifieke, op de Amerikaanse wen sen ingestelde Hilton-service prefereert, weet, dat hij deze in ieder hotel van het concern, waar ook ter wereld, zal aantref- De huidige middenstandsvoorlichting is overwegend van algemene aard. Speciali satie in de voorlichting is tot nu toe onvol doende in praktijk gebracht. De noodzaak tot coördinatie in de middenstandsvoor lichting maakt het wenselijk, een overleg orgaan voor de middenstandsvoorlichting te creëren dat, uitgaande van algemeen aanvaarde richtlijnen, zich zou moeten bezig houden met het adviseren over o.a. de afbakening van de taken en werkter reinen der voorlichtingsorganen, over de noodzaak tot uitbreiding en specialisatie van de voorlichting. Over de vormgeving van nieuwe voorlichtingsorganen, over de financiering van de voorlichting en ten slotte over de coördinatie van voorlichting, documentatie en opleiding. Tot deze conclusie is de voorzitter van de Raad voor het midden- en kleinbedrijf, mr. dr. A. F. H. C. Schrijvers, gekomen in een door hem opgesteld rapport over dit onderwerp. Het overlegorgaan zou naar zijn mening moeten zijn samengesteld uit vertegen woordigers van de belangrijkste voor lichtingsorganen der organisaties op pri vaatrechtelijk en publiekrechtelijk terrein die zich met de voorlichting bezig houden, alsmede van de overheid. Het rapport is toegezonden aan de staats secretaris van Economische Zaken, die daarna een gesprek heeft gehad met de voorzitter van de raad. De staatssecretaris bleek in dit gesprek de inzichten van de voorzitter van de raad te delen; de staats secretaris heeft toegezegd daarover nader bericht te sturen. fen. Het concern beschikt bovendien over een uitgebreide staf specialisten en een doeltreffende reclameorganisatie, zoals alleen een groot en internationaal lichaam zich kan veroorloven. Voor dit laatste doel wordt jaarlijks een bedrag van on geveer vier miljoen dollar besteed. Men mag dan ook stellen, dat de Hiltonhotels in belangrijke mate toeristen aantrekken, die zonder aanwezigheid van deze hotels niet in de betrokken plaatsen zouden zijn gekomen. Vestiging van Hilton-hotels elk met ongeveer 540 bedden in ons land zal dan ook tegelijk betekenen, dat Nederland weer in de aandacht van het internationaal reizende publiek wordt ge bracht. Het is de bedoeling, aan de garantie verlening door de staat de voorwaarde te verbinden, dat de maatschappijen die de twee hotels exploiteren in jaren met vol doend ruime exploitatieresultaten zekere bedragen reserveren. Deze verplichting zal in de statuten worden vastgelegd. Daarbij zal dan worden bepaald, dat op de garantie geen beroep zal worden ge daan, indien en voor zover voor de beta ling van de jaarlijkse annuïteit uit de be doelde reserve kan worden geput. De Maastrichtse rechtbank heeft de 47- jarige huisknecht J. P. de G. veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest wegens poging tot moord op de 41-jarige weduwe Bierman-van Noorbcek te Ubach over Worms. Op 25 oktober van het vorige jaar had hij de vrouw, nadat hij haar woning was binnen gedrongen, met een zware beitel hard op het hoofd geslagen. Het feit dat de vrouw een uitzonderlijk dik schedeldak had red de haar van de dood. De douane in Westelijk Zeeuwsch Vlaan deren heeft er een bondgenoot bij gekre gen, de ijzel. Woensdagmorgen was het op vele plaatsen in Zeeuwsch Vlaanderen uitermate glad. Zo ook te Driewegen in de gemeente Biervliet. Hier raakte een personenauto met een Belgisch nummer bord door de gladheid van de weg af en dook de naast de weg liggende sloot in. Dit was te ongeveer kwart voor negen. Kort nadien verscheen een personen auto ter assistentie. De beide bemannin gen begonnen boter van de verongelukte in de andere auto over te laden. Hiermee was men nog bezig, toen de douane ver scheen. De smokkelaars konden het ha- zepad kiezen, zij het dan ook een zeer glad pad. De in de sloot gereden auto en ongeveer 800 kilo boter viel in handen van de douane. Later op de middag werd de auto met een takelwagen weggesleept. De Belgische minister van openbare werken en wederopbouw heeft woensdag middag bij de behandeling van zijn be groting in de Senaat verklaard, dat moge lijk nog voor eind juni een definitief ver drag met Nederland kan worden getekend over de modernisering van het Kanaal van Gent naar Terneuzen. Deze modernisering omvat de bouw van een nieuwe sluis op Nederlands gebied. Op de Belgische be groting is honderd miljoen frank uitge trokken voor de financiering van de studie der op Nederlands gebied uit te voeren werken en de zeer kostbare ont eigeningen die op Belgisch gebied nodig zijn. Eduard van der Vlist, een zeventien jarige uit de Robert Schumannstraat in Utrecht is woensdagavond ernstig aan hoofd en handen gewond, bij een verrichte scheikundige proef. De jongeman was in de woonkamer be zig enkele chemische stoffen te mengen, waarbij zijn vader en zuster belangstel lend toekeken. Plotseling deed zich een enorme ontploffing voor. Verscheidene ruiten van het huis sprongen en de knaap viel bloedend op de grond. Naast een diepe wond boven het linkeroog liep hij in zijn mond grote verwondingen op, als mede een dubbele fractuur aan de rech terhand. Hij is in het stads- en acade misch ziekenhuis opgenomen. De gealarmeerde brandweer behoefde geen dienst te doen. Geen van de familie leden van de jongen liep verwondingen op. Maar aan alle vreugde komt eens een eind De vakantie liep ten einde. De vier jongens zaten in een kringetje bij elkaar, naast de tent. „Dat is onze laatste dag!", zei Doppie. „Vanmiddag moeien we weer weg. Eigenlijk wel jammer, hè? We hadden het juist zo leuk met elkaar!" Snub en Joppe konden nog enkele dagen blijven, want zij hadden langer vakantie. En toen kwamen het ogenblik, dat Pum en Doppie hun tent gingen afbreken en inpakken106107 Ned. Herv. kerk Beroepen te Daarle (toez.) A. Noorde- graaf, kand. te Noorden (Z.-H.) te Poort vliet A. Muilwijk, kand. te Ameide Ben. tot bijstand in het pastoraat te Lettelbert- Enumatil, dr. J. H. Vrielink, wetenschap pelijk ambtenaar aan de R.U. te Gronin gen. Beroepen te Hengelo (O.) (vac. M. Blom) dr. B. Klein Wassink te Gorinchem te Hedel A. Muilwijk, kand. te Ameide. Geref. Kerken Beroepen te Balk IT. Gilhuis, kand. te Amsterdam. Beroepen te Bergum (2e pred.pl.) H. R. Zijlstra te Koudekerk a. d. Rijn. Evang. Broedergemeente Beroepen te Zeist (voor het werk onder de Surinamers in Nederland) A. C. Prinsen secr. van het Zeister Zendingsgenootschap. Geref. Gemeenten Beroepen te Veen (N.Br.) Chr. van Dam te Rotterdam-zuid. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s.s. Alkes (17/2); Australië: s.s. Port Melbourne (18/2) en m.s. Oronsav (21/2): Brazilië: s.s. Alkes (17/2); Canada: m.s. Noordam (19/2) en s.s. Rijndam (21/2)Chili via New York (19/2); Ned. Antillen: m.s. Hecuba (16/2); Nieuw Zeeland: s.s. Galway (21/2); Suriname: m.s. Va leria (18/2); Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika m.s. Pendennis Castle (21/2). Deze maand zijn „In 't Goede Uur" aan het Nieuw Heiligland te Haarlem tekeningen te zien van Gérard van den Eerenbeemt, van wie ik eerder heb mogen vertellen dat hij gedurende een jaar in een kunstzaal in de Ridderstraat verslag van zijn ont wikkeling kon doen. Binnen dat jaar exposeert hij nu elders en daarom moeten wij daar nu verslag van doen. Dat is een aan gename taak, al is er van Van den Eerenbeemts ontwikkeling niet veel nieuws te vermelden. Hij is inmiddels in Spanje ge weest en heeft aan zijn nog prille en toch al zo intrigerende oeuvre enige tekeningen toegevoegd. Ik gebruik het woord prille, omdat Van den Eerenbeemt nog jong is. Zijn werk echter wordt gekenmerkt door een grote zekerheid van doen en lijkt te steunen op achtergronden, die men zich alleen bij een naar jaren veel oudere kunstenaar kan denken. Natuurlijk, er is veel gepas seerd voor Van den Eerenbeemt ging tekenen: kubisme, surrea lisme, dadaïsme, het werk van Klee, Villon, Grosz en zonder dat alles en nog meer zouden zijn tekeningen er nooit zo hebben uitgezien. Men zou kunnen zeggen misschien, dat hij dat alles verwerkt heeft. Bij weinigen echter vindt men een zo natuurlijk aandoende synthese van verschillende manieren van uitdruk king, die toch gevolgen waren van een zich zeer speciaal richten op maar een deel van datgene, waardoor de beeldende kunst voor ons waarde heeft. Het is best mogelijk dat men bij het zien van Van den Eeren beemts werk zich even verwondert over dat woord „natuurlijk". De visie van deze kunstenaar op een en ander is nu eenmaal niet direct innemend te noemen. Het gemakkelijkst vindt men misschien contact met hem via zijn landschappen. In de behan deling van alles vertoont hij een gevoeligheid, die doet be speuren dat hier iets belangrijks aan de gang is. Mocht ik dan al even aan iemand als Grosz denken, Van den Eerenbeemt is een veel menselijker artiest. Hij is waarlijk niet de enige die tot op zekere hoogte iets herhaalt van wat al vóór hem bestond. Maar hij weet daaraan iets zeer eigens toe te voegen. Daarmee was hij nieuw bij zijn eerste optreden en hij is dat gebleven, waardoor ik dan zeker graag weer werK van hem in ogen schouw nam. BOB BUYS Getekend zelfportret door Gérard van den Eeren beemt, die thans een tentoonstelling houdt in de kunstzaal „In 't Goede Uur" te Haarlem. 45. Ze gingen de kamer uit en lieten mevrouw Cedar en Pauline alleen. Mark bracht geen enkel deel van zijn vrije tijd in Pauline's tegenwoordigheid door en zij begon zich met enig schuldbesef af te vragen, of zij niet meer op haar kamer moest blijven. Zij nam het boek op, waarin zij had zitten lezen, maar haar geest was er niet bij. Linda en Mark. De gedachte ging als een mes door haar heen. Zij ging de volgende middag uit voor Linda nog ge arriveerd was, dankbaar, dat een concert in het stad huis haar een goed excuus verschafte. Er was echter geen mogelijkheid om de zondagavondmaaltijd te ontlopen, daar mevrouw Cedar er niet van wilde horen dat zij op haar kamer even een paar broodjes at, ter wijl zij nog wat werk deed. „Ik ben het er nooit mee eens geweest, dat maal tijden moeten worden overgeslagen uit hoofde van welk werk ook", verklaarde mevrouw Cedar. „Mijn man stond er dikwijls op en dan moest ik wel toege ven, maar ik ben niet van plan jullie dat slechte voor beeld te laten volgen. Bovendien is zondag geen werk dag voor jou, Pauline. Je doet teveel. Mark, hoor je dat?" Mark was bezig met aan het buffet iets in te schenken. „Ja. Wat was het, wat je vanavond wilde doen, Pauline? Voorzover >k weet, zijn we bij". „Oh, niets bijzonders", zei Pauline haastig. „Ik dacht alleen, dat ik dat laatste hoofdstuk even moest over tikken, omdat er zoveel in veranderd is". „Dat heeft geen haast. Jij houdt van zoete sherry, is het niet, Linda?" „Alsjeblieft, Mark. Als het niet te lastig is". „Natuurlijk niet". Linda sprankelde die avond. Met de scherpe intuïtie van een vrouw, die verliefd is, had zij gevoeld, dat Pauline geen bedreiging meer voor haar vormde en of het nu wel of niet zo was, zij zag er die avond uit of zij de overwinning voor het grijpen had. Die leven digheid gaf haar knapheid en glans en Pauline had haar uiterlijk nog nooit zo aantrekkelijk gevonden. Zij droeg een mosgroene japon die haar figuurtje op zijn voordeligst deed uitkomen. Alleen de kleine mond met de dunne lippen en een zekere waakzame uitdrukking in die fletse blauwe ogen spraken van een doelbe wuste houding achter het kinderlijke front. Ze zaten na het eten een korte tijd met z'n drieën bij elkaar. Pauline zat juist naar woorden te zoeken om met goed fatsoen te kunnen ontsnappen, toen Linda achteloos zei: „Mark vertelt me, dat u vóór de zomer gaat ver trekken, juffrouw Avon. Wat jammer, dat u dan Avallon niet meer op z'n best zult zien". Dus dat was de reden van de opgewekte stemming, dacht Pauline. „Ja, dat is jammer. Maar ik vind, dat Avallon het hele jaar door heel mooi is". Mark's gezicht was achter een krant verborgen, maar zijn stem zei kortaf: „Het huis ziet er het best uit in mei als de blauwe regen bloeit. En dan zal Pauline waarschijnlijk nog wel hier zijn". „Wat zijn uw plannen, juffrouw Avon? Gaat u terug naar Londen?" „Ik heb nog geen plannen gemaakt". „Ik denk, dat het u wel spijten zal heen te gaan. Ik ben er zeker van, dat u niet gemakkelijk weer een be trekking zult vinden, die zo aantrekkelijk is als deze". Was het kwaadaardigheid, vroeg Pauline zich af, ter wijl zij naar het ogenschijnlijk zo sympathieke ge zichtje voor haar keek. Linda glimlachte met haar mond, maar niet met haar ogen. Ja, dacht Pauline grimmig, het is inderdaad kwaad aardigheid. „U kunt zich verzekerd houden van een goed getuig schrift, juffrouw Avon. Dat is duidelijk", kirde Linda. „Vader zegt, dat goede typistes in dit deel van de wereld even zeldzaam zijn als diamanten". Pauline vroeg zich een ogenblik af of het alleen maar verbeelding was, dan wel of inderdaad Mark's mond een boze trek kreeg, maar voor zij nog iets kon zeggen, ging Linda opgewekt voort: „En nu we het toch over typistes hebben, doet mij dit er aan denken, dat Dorothy Blackwell mij dezer dagen in de stad staande hield en vroeg of ik Derek's adres ook wist. Dat wist ik niet, maar.ik heb gezegd, dat ik het jou zou vragen, Mark". „Ik zou het je zo uit het hoofd niet kunnen zeggen. Ergens 'in Lincolnshire, is het niet, Pauline?" Haar ogen ontmoetten de zijne „Ja. Maar het nauwkeurige adres weet ik niet. Je moeder heeft het". „Zou u zo vriendelijk willen zijn het, vóór ik van avond wegga, even voor mij op te schrijven, juffrouw Avon? Anders vergeet ik het beslist en Dorothy scheen er zo verlangend naar te zijn, dat ik haar op handslag beloofde, het voor haar te zullen vragen „Denk je, dat het enig nut heeft het haar te ge ven?" vroeg Mark. „Als Derek met die jongedame afgedaan heeft, betwijfel ik zeer, of smeekbrieven daarin enig verschil kunnen maken". „Dat weet ik. Maar het speet me voor het kind. Ze zag er zo ongelukkig uit". „Ze is toch niet anders dan een van vele afdan kertjes, zou ik zo zeggen. Derek had altijd de neiging in wijde kring monsters te trekken". „Nu, Mark!", protesteerde Linda, lachend naar hem opkijkend. „Ik geloof toch, dat om Derek recht te doen wedervaren, het er wel niet meer dan een stuk of zes zullen zijn geweest. Tenslotte is hij zeer aantrekke lijk en men heeft hem net zo goed nagelopen, als hij het anderen heeft gedaan". „Maar al te waar", zei Mark, met zijn ogen geves tigd op de zoldering boven Pauline's hoofd. En op dit punt kwam Pauline tot de conclusie, dat zij genoeg verdragen had. „Ik zal mevrouw Cedar vragen het adres voor u op te schrijven, juffrouw Coral. En als u mij nu excuse ren wilt... ik heb nog werk te doen". Toen de deur achter Pauline dicht ging, wendde Linda zich met een licht schouderophalen tot Mark. „Denk je, dat het haar niet beviel, toen ik haar vroeg, mij dat adres te geven?" „Ik zou het je niet kunnen zeggen". „Weet je, het is voor mensen, die bij hun werkgever inwonen, vaak maar al te gemakkelijk hun positie te vergeten. Herinner je je die huishoudster, die wij gehad hebben, mevrouw Wilkinson? Zij was al net zo. Het begin was heel goed en wij waren natuurlijk vrien delijk voor haar. Behandelden haar als een van de familie, maar vóór we wisten hoe we het hadden, na men wij orders in ontvangst Het is een groot nadeel mensen in je huis te halen, als je geen afzonderlijke verblijfplaats voor hen hebt. Teveel gemeenzaamheid is niet goed". Het Tweede Kamerlid de heer Vrede- ling heeft de minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening a.i. schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Kan de minister, in aansluiting aan zijn desbetreffende brief d.d. 30 januari aan de Tweede Kamer, mededelen, op welke wijze de in deze brief genoemde hoeveelheid mager melkpoeder ter bijmenging van consumptiemelk en consumptiemelkpro- dukten per maand landelijk en per pro vincie is verdeeld en welk percentage dit per maand landelijk en per provincie uit maakt van de totale hoeveelheid melk, be stemd voor consumptie? 2. Wordt voor de consumptiemelkvoor- ziening ook gebruik gemaakt van het op lossen van volle-melkpoeder en zo ja kan de minister hiervan dan een soortgelijk overzicht geven als bedoeld in vraag 1? 3. Is de minister van mening, zulks naar aanleiding van zijn opvatting dat de bij menging van opgeloste magere melkpoe der in consumptiemelk niet nadelig be hoeft te zijn voor de kwaliteit, mits de nodige aandacht aan de bereiding wordt geschonken, dat deze aandacht steeds door de desbetreffende zuivelfabrieken en melk inrichtingen wordt opgebracht? 4. Is het juist, dat de melk, bestemd voor de consumptiesector, de hoogste waarde opbrengt? Indien dit bevestigend wordt beantwoord, geldt dit dat voor alle perio den van het jaar? Als dit het geval is acht de minister dan het argument, dat de ver werking van melkpoeder voor consump- tiemelkvoorziening in alle perioden, waar in dit pleegt te geschieden, noodzakelijk is met het oog op het feit dat dan meer volle melk beschikbaar is, doorslaggevend? 5. Op welke overwegingen baseert de minister zijn in de slotalinea van zijn brief vervatte algemene reserve, dat het voor alsnog geen overweging verdient in de be staande toestand aangaande de melkpoe derverwerking wijziging te brengen? Advertentie Voor 'n BETERE BONTMANTEL Wagenweg 11 - Haarlem - Tel. 12924 DONDERDAG 12 FEBRUARI Stadsschouwburg: Het Rotterdams To neel met „Mercadet", 20 uur. Fr. Halsmuseum, 20 uur: Kamermuziek avond Haarlemse componisten. Werken o.a. van Von Brucken Fock. (V.U.). TENTOONSTELLINGEN In 't Goede Uur: Expositie van werk van Gérard van den Eerenbeemt tot 22 uur. Huis Van Looy: Expositie Interscholair Jeugdtoernooi, 1417 en 19—22 uur. FILMS Cinema Palace: „Reis om de wereld in 80 dagen", a.l., 19.30 uur. Frans Halstheater: „Mijn naam is Cox", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „De wraak van Franken stein", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Luxor Thea ter: „The king and I", a.l., 20 uur. Miner va Theater: „Die Dreigroschenoper", 18 jr., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Eindsta tion Liefde", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Met geheime instructies", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Pad der verleiding", 18 jr., 19 en 21.15 uur. ZAND VOORT, Theater Monopole: „Fan fare", a.l., 20 uur. DIVERSEN In 't Goede Uur: Klassiek grammofoon- platenconcert v. werk van Beethoven en Brahms 2122 uur. Brinkman, 20 uur: Voor de afdeling Haarlem van het Genootschap Nederland- Engeland (English Association) zal de heer D. Coleman spreken over „Mythen en my steries van de Britse eilanden". Gebouw Ver. van Vrijz. Hervormden, 20 uur: Voor de Vereniging „Weten en Werken" zal Cor Huisman spreken over de architectuur in Vlaams België, waarbij lichtbeelden zullen worden vertoond. VRIJDAG 13 JANUARI Stadsschouwburg: Het Rotterdams To neel met „Mercadet", 20 uur. Concertgebouw: Paul Chr. van Westering geeft inleiding N.Ph.O.-concert 19.30 uur (V.U.). Het Noordhollands Philharmonisch Orkest geeft een concert 20.15 uur. TENTOONSTELLINGEN In 't Goede Uur: Expositie van werk van Gérard van den Eerenbeemt 1022 uur. Huis Van Looy: Expositie Interscholair Jeugdtoernooi 10—13, 14—17 en 19—22 uur. FILMS Cinema Palace: „Reis om de wereld in 80 dagen", a.l., 14 en 19.30 uur. Frans Hals theater: „Complot met de duivel", 18 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Adam en Eva", 18 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Als een verre glimlach", 18 jr., 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Thea ter: „Eine Nacht in Venedig", a.l.,, 20.15 uur. Rembrandt Theater: „God's little acre", 18 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Onder kruisvuur", 14 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Rooney", a.l., 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT, Theater Monopole: „Ha ven der hartstochten", 18 jr., 20 uur. DIVERSEN In 't Goede Uur: Klassiek grammofoon- platenconcert van werk van Brahms en (Wordt vervolgd) Beethoven 2122 uur.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 13