„Sluit Anegang enige tijd voor het verkeer af" BEGIN AFSLUITING IS ER... Vier maanden geëist tegen monteur wegens diefstal BcsnnflMi AVAR0S f325.- Vergeefse druk communisten Mendès-France uitgestoten door de oude radicale partij op Kassem om te beteugelen DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs Haarlemse rechtbank Linkse oppositiepartij in voorbereiding HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 De heer Simon Koster over voetgangers problemen Experiment in belang van wandelaar en middenstander Gymnastiekzaal voor Louise de Colignyschool Afsluiten Anegang in studie Vincent Auriol breekt met de socialistische partij 216 120,- I64V2 2IOV2 Subandrio spreekt met Menzies en Casey Honderd jaar perstribune Westduitse bladen over „Eenzaam maar niet alleen" „Viva's" voor He Prins in Asuncion Drie weken geëist tegen arts „onder invloed" Jubileum L. Geutskens Amerikaans admiraal bespreekt Indonesië's defensie-behoeften Minister van voorlichting werd gecorrigeerd Ambassadeur Bentinck bij Selwyn Lloyd DONDERDAG 12 FEBRUARI 1959 Tijdens de bijeenkomst, die de Nederlandse Vereniging Bescherming Voet gangers, afdeling Haarlem, woensdagavond hield in het gebouw van be Vrij zinnig hervormden in Haarlem en waarop de heer Simon Koster sprak over „De bescherming van de voetganger in Amerika" is opnieuw de afsluiting van cle Anegang voor het verkeer ter sprake gekomen. In de kringen van de midden standers in deze winkelstraat zijn de meningen over dit vraagstuk nog steeds verdeeld. Het is moeilijk zich voor een bepaalde oplossing uit te spreken, omdat men te voren de consequenties niet kan overzien. „We zouden het eens kunnen proberen, drie maanden of een half jaar", luidde het denkbeeld, dat de heer Koster tijdens deze bijeenkomst opperde. Tevoren verwelkomde de voorzitter der organiserende vereniging, de heer W. Holt, onder anderen de hoofdcommissaris van politie, de heer J. Fontijne, het hoofd van de verkeerspolitie, hoofdinspecteur I. B. Brauckmann, de gemeenteraadsleden J. Prikkel en F. W. M. Vink, het Bioemen- daalse gemeenteraadslid mevrouw M. C. Fahrenfort-Meuffels, alsmede vertegen woordigers van onderwijs, oudercommis sies en de vereniging „Snelverkeer en Alcoholisme". In zijn inleiding gaf de heer Koster een indringend beeld van het voetgangers probleem, dat vooral in steden aan de oostkust der Verenigde Staten, zoals New York, Boston en Philadelphia, bestaat. Hij sprak over de grote privileges van de voet ganger, die daartegenover ook voortdurend en nadrukkelijk op zijn plichten wordt ge wezen, de dikwijls radicale oplossingen, die men toepast op het gebied van wegenaan leg in en om een stad, waarbij men zich zelfs niet ontziet een heel stadscentrum met scholen, kerken en dergelijke met de grond gelijk te maken, zoals in Pittsburg. Of men zoekt een tussenweg en men bouwt in een gemoderniseerd en ruim centrum parkeergarages. „Wy Nederlanders z\)n trots op onze bin nensteden en zullen die niet spoedig slopen. Ik geloof daarom, dat in ons land de oplos sing uiteindelijk moet komen te liggen in het verbieden van autoverkeer in de bin- henstad, in het belang van voetganger en middenstander", luidde de conclusie van de heer Koster. Als voorbeeld haalde spre ker aan, dat men reeds in Den Haag enkele drukke hoofdstraten 's middags van twaalf tot zes uur geheel voor het verkeer afsluit. En later, tijdens de gedachtenwisseling over zijn toespraak, gaf de heer Koster als zijn mening te kennen, dat dit probleem in Nederland niet zo moeilijk zou zijn, als men hier niet behept was met overmatige dege lijkheidszin. „Men kan het toch eens pro beren. Als het niet lukt, beproeft men een andere manier. Wat gebeurt er tenslotte nóg, als het niet lukt?", aldus de heer Koster. Verder brachten verscheidene aanwezigen ideeën naar voren om tot een grotere ver keersveiligheid te geraken. Talrijke proble men op verkeersgebied passeerden de revue, zoals het geheel of ten dele op het trottoir parkeren van auto's, hetgeen in het geval van smalle rijwegen niet altijd kan worden voorkomen, afdoende bescherming van de achterwielen van vrachtauto's, al of niet met aanhanger of oplegger.de discipline van de voetganger bij verplichte oversteek plaatsen (velen steken meters naast een beschermde „zebra" over), de strafwet geving, het misbruik van alcohol, het on voldoende ten goede komen van opbreng sten van het gemotoriseerde verkeer aan de aanleg van wegen, enzovoorts. Tenslotte sprak de heer Kleinhout, lan delijk secretaris van de Vereniging Be scherming Voetgangers, over het werk der vereniging en vroeg speciaal aandacht voor twee kwetsbare categorieën van het publiek: het kind en de bejaarde. Het is te verwachten, dat binnenkort begonnen kan worden aan de bouw van een gymnastieklokaal bij de Louis de Colignyschool aan het Marianne Philips- plantsoen in Delftwijk (Haarlem-Noord) B. en W. zijn voornemens vergunning te verlenen aan de bouw volgens de Weder- opbouwwet. Indien er geen bezwaren tegen het plan worden ingediend kan het spoedig verwezenlijkt worden. De Louise de Co lignyschool is bestemd voor christelijk uitgebreid lager onderwijs. Het gemeentebestuur van Haarlem over weegt de mogelijkheid om de Anegang aan de zijde van de Grote Houtstraat en aan de andere kant by de Kleine Houtstraat voor het verkeer af te sluiten. B. en W hebben hierover enkele adviezen gevraagd ondermeer aan de verkeerspolitie en de economische adviseur van de gemeente. De verkeerspolitie heeft inmiddels geadviseerd en B. en W. enkele suggesties gedaan. Ook de economische adviseur heeft zijn advies uitgebracht. Er zou onder meer aan gedacht worden de Anegang af te sluiten naar het voorbeeld van de Kalverstraat in Amsterdam. Deze is aanbeide zijden afge sloten. Er bestaat tijdens werkdagen echter de mogelijkheid om uit een zijstraat de Wijde Kapelsteeg wel de Kalverstraat in te rijden. Deze mogelijkheid wordt ech ter in het weekeinde niet geboden. In Haarlem zou de mogelijkheid kunnen worden geschapen om alleen het verkeer uit de Warmoesstraat tot de Anegang toe te laten. AMSTERDAM De internationale waarden waren op het Damrak zeer vast tengevolge van aan houdende vraag van het buitenland en het publiek. Ook de beroepshandel droeg het zijne bij. De handel was, met uitzondering van de Philipsaandelen, zeer rustig. Tot deze vaste tendentie werkten vooral de aanzienlijk hoger afgekomen slotkoersen uit Wallstreet mee. De Philipsaandelen liepen op van 525 tot 529V2 en stegen, ver geleken met de vorige slotkoers, ongeveer 25 punten. Amerika blijft nog steeds be langstelling voor deze aandelen aan de dag leggen. Van deze zijde kwamen dan ook hoofdzakelijk de kooporders binnen. De converteerbare obligaties Philips onder gingen een niet onbelangrijke koersstijging van ruim 11 punten. In Unilever ging niet veel om, maar de koerswinst bedroeg op een prijs van 471 ongeveer 12-punten ten opzichte van de vorige slotkoers van dins dag. Met AKU wilde het niet zo best vlot ten. De handel was in deze hoek minimaal en de koerswinst bedroeg ongeveer 5 pun ten. Kon. Olie kwam met een winst van ruim 2 gulden uit de bus. De notering voor deze aandelen lag ongeveer 1,50 boven pariteit New York. KLM gaf een zeer krachtig herstel te zien bij een adviesprijs van 119, plus 4 gulden. Deze vliegtuig aandelen lagen dinsdag in Wallstreet zeer vast in de markt. Het jaarverslag van de K.NSM. dat op de beurs slechts in een kleine kring bekend was, had geen invloed op de koers van de aandelen. Deze bleven vrijwel onveranderd. De overige scheepvaartwaarden echter avanceerden 1 a 2 punten. In de cultures bestond publieke belangstelling voor Se- nembah. Het fonds verbeterde ongeveer 5 punten. Ook voor HVA was geringe vraag aanwezig, waardoor een winst kon worden geboekt van bijna 2 punten. Deli was bij geringe omzetten zeer vast. Amsterdam Rubber lag verlaten maar goed prijshou dend. Staatsfondsen waren prijshoudend, echter voor de korte sector iets gemakke lijker. De laatste dag van de claimhandel PI etter ij Enthoven en Scholten's Aardap pelmeel in verband met de inschrijving op de aandelenmissies, bracht een adviesprijs van resp. 430 en 420. Deze prijzen noteerden belangrijk boven de theoretische waarden van deze claims. Hiermee wordt aangetoond, dat de emissies als zeer ge slaagd kunnen worden beschouwd, aldus de beurs. Prolongatie 3 percent. (ANP) NEW YORK Het herstel werd op de Newyorkse beurs voortgezet al brokkelden de winsten laat- beurs wat af door winstnemingen. De meeste grotere groepen ondervonden steun- Het koersniveau steeg gestadig aanvanke lijk. De daling tegen het einde was gering. Er werden goede winsten genoteerd in ge selecteerde staal-, auto-, olie-, landbouw- en bouwmaterialen-, spoorweg- en electro- nische fondsen. De internationale olies wa ren actief iets lager. Royal Dutch en Stan dard Oil of New Jersey werden het zwaarst verhandeld. Stijgingen van een dollar of meer werden door een grote groep aande- behouden, waarbij Texas Instruments, Consolidated Electronics, Northrop Air craft en Bath Iron Works. Het industrie- bemiddelde kwam van 582.65 op 584.03; dat voor spoorwegen van 160.03 op 160.95 en dat voor openbare nutsbedrijven van 90.87 op 90.79. De aandelenomzet steeg van 2.960.000 tot 3.000.000. Van de 1195 ver handelde fondsen sloten er 580 hoger en 387 lager- (UPI). De suggesties om bij wijze van proef enkele straten in de Haarlemse binnen stad een tijdlang voor alle verkeer af te sluiten, hebben reeds enig succes ge had. B. en W. heb ben namelijk beslo ten de Paarlaarsteeg af te sluiten voor fietsers, nadat alle andere verkeer al uit deze smalle winkel straat was gebannen. In de toelichting op hun besluit schrij ven B. en W., dat ondanks het feit, dat reeds sinds 15 decem ber 1955 geen gemo toriseerd verkeer, rij en trekdieren en vee meer in de Paarlaar steeg werden toege laten, de doorgang voor voetgangers ernstige bezwaren opleverde, doordat er een Intensief rijwiel- verkeer over bleef.' Door genoemd besluit zal men voortaan ongestoord in deze smalle straat kunnen winkelen en wandelen. Zoals men zich zal herinneren hebben wij reeds eerder voor deze maatregel gepleit, onder andere in ons nummer „Wonen en winkelen", waar bij zelfs de gedachte van een overdekte passage werd geopperd. Door het besluit van B. en W. is vrijmoedig gezegd een begin gemaakt met de afsluiting van de binnenstad voor alle verkeer. Voortaan zal het (zie foto) in de Paarlaarsteeg wandelen geblazen zijn. (Van onze correspondent in Parijs) Het eerste staatshoofd van de vierde re publiek, Vincent Auriol, heeft in een brief aan de plaatselijke secretaris van de so cialistische partij in Zuid-Frankrijk, waar hij zich heeft teruggetrokken, te kennen gegeven, dat hij en zijn vrouw niet langer lid wensen te blijven van die partij. Auriol behoort tot de oudste garde van de S.F.I.O. In zijn brief deelt hij mee, de moed te missen tot een partij te blijven behoren waarvan hij de algemene lijn in strijd acht met de socialistische beginselen. Auriol's brief moet worden beschouwd als een scherpe afwijzing van de nationalistische rechtse koers waaraan oud-minister-presi dent Guy Mollet de socialistische partij sedert jaren heeft onderworpen. 3-3V2°/o Nederl. '47 3 °/o Nedl. 1962/64 Woningbouw 6 2 Pr. A'dam '56 I-. Pr. A'dam '56 II. Pr. A'dam '56 III Pr. R'dam '52 I.. Pr. R'dam '52 II. Pr. R'dam '57 A.K.U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens. Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew.Philips Gloeil. Pref.PhilipsGloeil. Unilever (cert.) Unilever (nieuwe) Wilton Fyenoord. Werf Gusto Dordtsche Petrol. Kon. Petroleum.. Billiton A'dam Rubber. K.L.M Holl. Amer. Lijn. K.N.S.M N. Scheepv. Unie v. Nievelt Goudr. Phs. v. Ommeren H.V.A Delimaatschappij Amsterd. Bank Nat, Handelsbank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank.... Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel. U.S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater Slotkoers Heden gisteren 13.45 uur 923/is 9214 96 96% 1127/ifi 11214 87 K 98% 98% 97 105 293 14 287 475 474 218 220 360 360 22114 225 340 340 5 <>8 518V2 235 472'/2 467 46214 457 203 202 15594 717'/2 703 f 174,60 171,60 216 9594 96 f 120, 163 160 159 14394 143 132V2 131 23914 22914 144 144 f 154,50 154,— 270 270 148 14714 20014 232 222 ex-d. 67% 6714 5314 5294 9074 89' h. 47% 47% 8014 8014 23fl/ie 2314 CANBERRA, (Reuter) De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr Su bandrio, tracht zich tydens zijn bezoek van vyf dagen aan Australië, op de hoogte te stellen van de houding, die Australië zou aannemen als de Nederlanders zich uit Westelijk Nieuw-Guinea zouden terug trekken, aldus is te Canberra vernomen. Aangenomen wordt, dat Indonesië in dat geval bereid zou zyn tot een formele samenwerking tussen Indonesië en Austra lië op het eiland. Hoe Australië hierop heeft gereageerd, is niet bekend. Rege ringspersonen beschreven de situatie als „zeer delicaat". Uit gezaghebbende bron werd vernomen dat, indien Australië een „neutrale hou ding" zou aannemen, Indonesië een garan tie zou geven voor de integriteit van Australisch Nieuw-Guinea en met Austra lië een soortgelijke overeenkomst zou aan gaan als is neergelegd in het huidige Ne derlands-Australische schema voor een vreedzame ontwikkeling van de twee ge bieden. UPI verneemt van betrouwbare zijde, dat Subandrio zijn kaarten op tafel heeft gelegd bij de Australische ministers en dat hij ook openhartig gesproken heeft met de leiders van de oppositie. Na zijn gesprek met Menzies en Casey, heeft Subandrio de lunch gebruikt met het Australische kabinet. Naar verluidt heeft hij de inspanningen geprezen van Evatt, toen deze in 1947 minister van Buitenland se Zaken was en in 1948 voorzitter van de UNO Assemblee was, om de geboorte van Indonesië mogelijk te maken. Evatt werd door Subandrio de „vroedvrouw" genoemd die geholpen heeft het nieuwe kind Indo nesië ter wereld te brengen. Op 15 februari is het honderd jaar ge leden, dat in de vergaderzaal van de Twee de Kamer een afzonderlijke perstribune in gebruik werd genomen. Dit feit is giste ren na de openbare vergadering van de Kamer herdacht op een ontvangst, welke de Kamerpresident de parlementaire pers heeft aangeboden in de rookzaal van het kamergebouw. De heer Bommer, eerste ondervoorzit ter van de Kamer zei in de toespraak, waarin hij de geschiedenis van de perstri bune releveerde dat het aan de speurzin van dr. E. van Raalte is te danken, dat werd aangetoond, dat op 15 februari 1859 de perstribune in gebruik is genomen. „In theorie is dat misschien niet belangrijk, maar in de praktijk wel", zei de heer Bommer, „met het oog op de grote bete kenis van de openbaarheid voor de parle mentaire democratie". Minister Cals sprak namens de regering dank en hulde uit voor de wijze waarop de parlementaire pers haar taak verstaan heeft. De Haarlemse rechtbank behandelde vanmorgen een zaak tegen een 31-jarige oliestookmonteur, die ervan verdacht werd een plaid gestolen te hebben terwijl hij voorts de bedoeling zou hebben gehad in te breken in een kledingmagazijn aan de Koningstraat. In de naóht van 22 op 23 november omstreeks half drie werd een surveillerend agent in de Grote Hout straat gewaarschuwd door een onbekend gebleven Haarlemmer, die hem vertelde, dat een man bezig was met het forceren van een winkelruit in de Koningstraat. De agent spurtte naar de aangegeven plaats en zag inderdaad een man voorover door een stukgeslagen raam leunen. Toen de agent arriveerde sloeg de man op de vlucht en hij verdween, ondanks twee waarschu wingsschoten in de binnenstad. Korte tijd later werd hij echter door een Haarlem mer gepakt. Voor de rechtbank gaf de verdachte toe zich, gedreven door overmatig drankge bruik, aan diefstal van de plaid schuldig te hebben gemaakt en dat was voor de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, aanleiding om vier maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest te eisen. Een 38-jarige kantoorbediende, die op de Nieuwe Gracht in het begin van dit jaar een fiets gestolen zou hebben, hoorde even eens vier maanden met aftrek tegen zich eisen. In zijn requisitoir hield de officier van Justitie rekening met het feit, dat de ze diefstal gepleegd zou zijn om aan geld voor drank te komen. (Van onze correspondent in Bonn) Enkele vooraanstaande Westduitse bla den hebben reeds melding gemaakt van het verschijnen en van de inhoud van prinses Wilhelmina's boek „Eenzaam maar niet alleen". In al deze eerste be schouwingen overheerst een correcte be oordeling van het boek. Zo schrijft het Hamburgse blad „Die Welt": „Wie het boek gelezen heeft en uit de hand legt, zal een indruk van een grote persoonlijk heid hebben gekregen, die een halve eeuw door geboorte en afstamming verplicht was een constitutionele Koningin te zijn, wier karakter en denkwijze echter welis waar niet politiek maar levensbeschou welijk door sterke conservatieve gevoe lens en opvattingen bezield waren. In de historische uren was de houding van Wil- helmina bijna van klassieke waardigheid. Haar mémoires vormen een roerend en belangrijk boek". In de „Bonner General Anzeiger" legt men veel nadrukop dq aan., conventies ge*bonden vroegere Koningin en op het fëit dat in het boek slechts zelden kritiek ge oefend wordt op persoonlijkheden. Slechts eenmaal, aldus dit blad, ontvalt haar scherpe opmerking dat er de laatste 75 jaar maar weinig werkelijk belangrijke staatslieden zijn geweest. In een aankondiging in de „Frankfur ter Allgemeine Zeitung" wordt gezegd dat „Eenzaam maar niet alleen" de herinne ringen zijn van een waarachtig grote vrouw. De publikatie van Noorse, Zweedse en Deense vertalingen staat volgens dit be richt voor de deur. Voor een in de Bonds republiek te verschijnen Duitse vertaling zou geen toestemming zijn gegeven, wel voor een Duitstalige uitgave in Zwitser land. ASUNCION (AFP) Prins Bernhard is woensdag door een grote menigte luide toegejuicht, toen hij de haven van Asun- sión bezichtigde en vervolgens aan boord ging van een jacht, waarop hij een 'ocht over de rivier de Paraguav maakte. 's Avonds ontving de Prins uit handen van president Stroessner een pilotenbrevet tijdens een plechtigheid in het regerings paleis. In een toespraak uitte hij zijn be wondering voor de economische ontwik keling van het land. Hierna verscheen een vijftigjarige hulp in de huishouding uit Velsen in het ver dachtenbankje onder verdenking van dief stal van een scheerapparaat, enkele kan delaars en een bedrag van vierhonderd gulden aan geld. De verdachte, die reeds enkele keren veroordeeld was, gaf toe van haar werkgever, eer. pastoor in Velsen, het scheerapparaat en het geld ontvreemd te hebben terwijl zij voorts de kandelaars uit het lijkenhuisje van de rooms-katholie- ke kerk zou hebben- meegenomen. De officier van Justitie, die er in zijn requisitoir op wees, dat de verdachte over een bedrag aan dertigduizend gulden be schikt, meende mede met het oog op het psychiatrisch rapport, dat de verdachte diende te worden ontslagen van rechtsver volging, terwijl mr. Van der Valk Bouman het voorts wenselijk achtte, dat de vrouw voor de tijd van een jaar opgenomen zou worden in een krankzinnigengesticht, waarna er een terbeschikkingstelling zou moeten volgen. De verdediger, mr. L. Ali Cohen, zag zijn cliënte meer als een'patiënte dan als een misdadigster en hij refereerde zich dan ook aan het oordeel van de rechtbank. Een 35-jarige timmerman uit Slootdorp, die voorts in Zaandam enkele winkelier sters voor een paar stukjes zeep, enkele flesjes parfum en enkele pakjes sigaret ten zou hebben opgelicht hoorde drie maan den gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest tegen zich eisen, alsmede een voorwaardelijke terbeschikkingstelling. De rechtbank zal in al deze zaken op 26 februari uitspraak doen. Advertentie luduusilyfz juiaA. f ZVLWEG 39-41 TEL. 14308 Ontvangen: de nieuwe vol-automatisch „Ik noem dit een grove fout van een ont wikkeld man", zei de officier in zijn requi sitoir voor de Rotterdamse verkeerskamer. voor welke woensdag de 43-jarige arts Th. R. de W. uit Den Haag terechtstond. De officier eiste tegen de arts wegens het autorijden onder invloed van alcohol drie weken gevangenisstraf en zes maanden in trekking van het rijbewijs. In de nacht van 12 op 13 december 1958 was de arts door de politie aangehouduen, toen hij midden tussen de tramrails op de Coolsingel reed. Bij zijn aanhouding ver klaarde hij niet te weten dat hij in Rotter dam was. Hij werd ter ontnuchtering naar het bureau meegenomen. Ter rechtzitting deelde de arts mede, die avond met twee vrienden op stap te zijn geweest. Hij had, toen hij achter het stuur ging zitten, zes borrels en drie glazen bier gebruikt. De raadsvrouwe, mevrouw mr. N. J. Nanning-Groenemeyer zei in haar pleidooi dat haar cliënt Rotterdam nauwelijks kende. Hij heeft ernstige huiselijke moei lijkheden en zou zwaar getroffen worden als huisarts door de intrekking van zijn rijbewijs. Pleitster drong aan op een lagere straf. Uitspraak 25 februari aanstaande. Dinsdag 17 februari hoopt de heer L. Geutskens de dag te vieren, dat hij veertig jaar werkzaam is bij de provinciale be drijven van Noordholland. Op 17 februari 1919 trad hij in dienst bij het Elektrici teitsbedrijf en in 1925 ging hij over naar het Provinciaal Waterleidingbedrijf Noord holland. Ongeveer vierendertig jaar heeft hij zijn krachten gegeven op de afdeling hoofdboekhouding van het bedrijf. Dins dagmorgen zal hij door de directie en het personeel gehuldigd worden. De heer Geutskens is voorzitter van de bedrijfs- tafeltennisclub „Prowano" en ook is hij voorzitter geweest van de afdeling Haar lem van de Nederlandse Tafeltennisbond. DJAKARTA (Reuter) Admiraal Feit, de opperbevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in de Grote Oceaan, heeft woensdag te Djakarta verklaard geen reden te zien om Amerika ervan af te houden militaire hulp te verlenen aan zijn vrienden onder de Zuidoostaziatische lan den, die reeds hulp van het communisti sche blok ontvangen hebben. Tijdens zijn verblijf in Djakarta zou hij de defensiebehoeften van de Indonesische strijdmacht bestuderen en mogelijk Wash ington aanbevelingen doen. BAGDAD (UPI) Uit welingelichte bron werd vandaag vernomen, dat de nieuwe minister van voorlichting van pre mier Abdel Karim Kassem geprobeerd heeft zijn ontslag te nemen, na een ver geefse poging de communistische pers een toontje lager te doen zingen. Er is ech ter geen officiële bevestiging van de po ging tot aftreden van Hoessein Jamiel, oud-ambassadeur in India, die zondag de portefeuille van minister van voorlichting op zich nam. Zijn benoeming vormde een onderdeel van een belangrijke ministers wisseling. Kassem heeft tot nu toe aan alle druk weerstand geboden tegen de communisten op te treden. Anti-communistische krin gen hopen nog, dat hij in staat zal zijn en bereid om zulks te doen, maar tot he den heeft nij nog geen neigingen in die richting getoond. De eerste dag van zijn ministerschap gaf Jamiel het communistische dagblad „Ittihad-al-Sjaab" het bevel een hoofdar tikel, dat een scherpe aanval deed op de zes ministers, die het kabinet hadden ver laten, niet te publiceren. Het blad stoor de zich niet aan dat bevel en Jamiel schreef maandag toen een brief, dat het gedurende veertien dagen niet mocht ver schijnen. (Van onze correspondent in Parijs) De vroegere minister-president Men dès-France, die bij de jongste verkiezin gen in het district dat hij bijna een kwart eeuw in de kamer had vertegenwoordigd, roemloos werd verslagen, is door de leiding van zijn oude (radicale) partij buiten de gelederen gezet. Zijn eigen pogingen indertijd als toenmalig president de geza- pig-opportunistische partij die het lot van de derde en de vierde republiek groten deels in handen had, een dynamische ver nieuwing te doen ondergaan, zijn, op een fiasco uitgelopen. Zijn vroegere tegenstan ders onder de partijgenoten hebben, on der leiding van de jonge ex-premier Félix Gaillard, het heft weer in handen geno men en hun revanche tegen Mendès- France heeft niet lang op zich laten wach ten. Mendès-France's lidmaatschap van de links-georiënteerde Unie der democra tische krachten, hebben zijn tegenstanders aangevat om hem een ultimatum te stel len. Mendès-France heeft met zijn laatste aanhangers het oude bolwerk van het Franse radicaal-socialisme verlaten. Mendès-France zal vermoedelijk tot lei der worden uitgeroepen van alle linkse bui tenbeentjes die de laatste jaren, gedwon gen of vrijwillig, uit de verschillende ra dicale. socialistische en zelfs communisti sche partijen zijn getreden. Daarentegen is er sprake van dat mensen als de oud premier Edgar Faure, die Mendès-Fran ce indertijd uit de radicale partij heeft weggezuiverd, daar weer zullen worden ingehaald. Dat die concentratie van linkse krach ten numeriek vooralsnog niet bijzonder in drukwekkend is, hebben de laatste verkie zingen intussen wel aangetoond toen lei ders als Mendès-France, Claude Bourdet en alle afgescheiden socialisten, onder wie verschillende oud-ministers, zonder uit zondering verslagen werden. Het kiezers volk heeft van de mannen, die neen tegen generaal De Gaulle dorsten zeggen, toen niets willen weten. De linkse niet-commu- nistische oppositie werd radicaal van het parlementaire toneel weggevaagd. Het is mogelijk dat hun papieren weer zullen stij gen, zodra mocht blijken dat de regerings- politiek, of de leiding van De Gaulle, zou falen. Met die mogelijkheid hebben trou wens ook de „officiële" socialisten ern stig rekening gehouden toen Guy Mollet, die eerst generaal De Gaulle aan de macht hielp komen, eind vorig jaar be sloot zijn partij in de oppositie voor te gaan. Met die beslissing hebben ze Men dès-France en zijn aanhangers bij voor baat de wind uit de zeilen willen nemen, voor het geval het gaullistische getij vroeg of laat weer eens keren zou. LONDEN, (UPI) De Nederlandse am bassadeur in Londen, A. W. C. Bentinck van Schoonheten, heeft woensdag bespre kingen gevoerd met de Engelse minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd. In diplomatieke kringen acht men het niet onmogelijk dat de betrekkingen met Indonesië en de landingsrechten van de K.L.M. in Singapore zijn besproken. De communistische hoofdredacteuren liepen naar Kassem en dat verschijnings verbod werd toen na een paar uren weer ingetrokken (door Kassem). Het blad ver scheen dinsdag weer en verdedigde zijn standpunt. Kringen van de nationaal-democratische partij, waarvan Jamiel lid is, hebben ge zegd, dat Jamiel er in toegestemd had, dat het blad toch zou verschijnen, op belofte, dat het blad zijn bevelen niet nog eens in de wind zou slaan Maar dat neemt niet weg, dat Jamiel een klap in het gezicht kreeg, toen de communisten over zijn hoofd heen zich tot Kassem richtten en deze voor hen zwichtte. Radio-Bagdad meldde woensdagavond, dat Kassem de hoofdredacteuren van de dagbladen bij zich had geroepen en hun verzocht had geen artikelen te plaatsen, die „de eenheid van onze gelederen zou den kunnen verbreken en de vijand de ge legenheid zouden geven, om in onze in terne aangelegenheden tussenbeide te ko men." Ondertussen werd Aziz-Aboel-Tem- mien, een advocaat, die artikelen leverde aan het pro-communistische dagblad „Sawt-al-Ahrar" maandag op geheimzin nige wijze vermoord. Uit bronnen uit de nationaal-democrati sche partij wordt vernomen, dat N.D.P.- leden na net heengaan van de ministers uit de regering alleen tot het kabinet wil den toetreden, nadat zij de premier er van op de hoogte hadden gesteld, dat zij de vrije hand wilden voor het uitvoeren van hun eigen politiek. De N.D.P. is een links-democratische socialistische partij, die een nationaal front met de communis ten heeft aangegaan. Maar uit partijklingen wordt vernomen, dat er al veel twijfel bestaat of het natio nale front gehandhaafd zal kunnen blij ven. Die kringen protesteren er namelijk tegen, dat de communisten alles op alles hebben gezet om de N.D.P. uit de stede lijke organisatie van dat nationale front in Bagdad te houden. Volgens waarnemers is de leider van de N.D.P., Khamil al Khaderchi, het in tellect achter het huidige beleid van Kas sem. CAIRO (Reuter) President Nasser van de V.A.R. heeft het ontslag aanvaard van de minister van godsdienstzaken Ah- men Hassan el Bakoeri. Een reden voor het ontslag is niet gegeven. Bakoeri zal tijdelijk worden vervangen door minister van staat Kamal Rifaat. Islam in beroering TEHERAN (UPI) Het avondblad „Etela' At" heeft donderdag bericht, dat er dinsdag ernstige ongeregeldheden heb ben plaats gehad in de heilige Iraakse stad Najaf na net doden van de mohamme daanse leider Ayatolla Zanjani. Het semi- officiële dagblad meldde, dat troepen en zware tanks naar de stad zijn gezonden. Het deelde verder mee: „Duizenden be togers volgden de godsdienstige leiders, die de tulband van Zanjani in zijn bloed doopten en deze daarna hoog boven hun hoofden uit meevoerden. Zij rukten naar de stad op onder het schreeuwen van anti communistische, anti-regerings- en pro- mohammedaanse leuzen". Het blad bericht voorts, dat er vele ar restaties in Najab zijn verricht naar aan leiding van een beroep van de geestelijk heid op de godsdienstige leiders om een algemene staking in de stad te bevorde ren. BEIROET (AFP) De Iraakse ambassa de in Beiroet heeft de berichten tegen gesproken volgens welke de zes Iraakse ministers, die eind vorige week zijn afge treden, gearresteerd zouden zijn.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9