„Nationalisatie hangt samen met verlegging van markt" Rijkspolitie-te-bed ving drie bankrovers HET WEER DULLES' TOESTAND NA DE OPERATIE „BEVREDIGEND" 4^ MORRIS 'éeforeyou êuij! De Gaulle gelast ontbinding van fascistische formatie Fidel Castro wordt premier van Cuba CITROËN 2 C.V. Het gevaar op de weg RIJPIVIA Invullen belastingbiljetten Verrassende ontknoping van overval op dorpsbank Ondernemersraad over Indonesisch besluit v.a. 3.987.— VAN LOON's Automobielbedrijf Overwegend lichte vorst Radioactiviteit sedert oktober verviervoudigd Medici zien geen reden tot ongerustheid Regenjassen stomen. Tijd. f. 3,50 Sluit een Ongevallenverzekering „Communes" in China ACC.KANT. L. G. BODE ««STUDIO LOHRan Stakingen in de Borinage tegen sluiten van mijnen Socialisten propageren een algemene actie Het woord is aan Vrees voor terugkeer van zijn vroegere kwaal STURKA SPORTKLEDING Negerjongens vrijgelaten uit opvoedingsgesticht Betoging tegen Debré in Algiers hoog opgenomen 73e JAARGANG No 184 ZATERDAG 14 FEBRUARI 1959 304e JAARGANG No 32 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 TT 1 I "X 11 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. §sa3l,asi I f"*3 1 1 1 Verschijnt dagelijks beh. op zon-en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I I f 1 f 1 I B f"™ I 1 I Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 ""W®. rib A JL A la# aV^L Vbflj A VA fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE H A A R L E 1VI SCHE COURANT Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (ANP) Het besluit tot nationalisatie van de grote Nederlandse cultuuronderne mingen in Indonesië is blijkbaar een po ging van de Indonesische regering om ju ridisch een sterkere positie te kunnen in nemen wat betreft de verkoop van onder- nemingsprodukten naar het buitenland, zo werd van de zijde van de ondernemers- raad in Den Haag verklaard. Het besluit kan dan ook niet los worden gezien van het streven in Djakarta, de verkoop van tabak en thee uit Nederland te verplaat sen naar Bremen en Antwerpen, zo zeide men. Het standpunt van de ondernemersraad blijft daarbij onveranderd, dat evenals het onder beheer stellen van de ondernemin gen in december 1957 de wet tot natio nalisatie alleen reeds door de daarbij toe gepaste discriminatie volkenrechtelijk evident onrechtmatig is en neerkomt op een wederrechtelijk toeeigenen van Neder landse eigendommen. Hoewel na het van kracht worden van de nationalisatiewet op 31 december de berichten over het verplaatsen van de markten voor ondernemingsprodukten van Nederland naar elders in Europa ver wacht kon worden, dat de cultuuronder nemingen het eerst aan de beurt zouden komen, is het bericht over de nationali satie toch als een verrassing gekomen. De eigenaren zijn volkomen in onwetendheid gelaten. (AFP) Door het overplaatsen van de Indonesische tabaksmarkt, zal de West- duitse tabaksmarkt meer dan verdubbeld worden. In 1956 heeft Indonesië 200 balen tabak uitgevoerd naar West-Duitsland en 39.000 naar Nederland. De heer Gillessen, de leider van de Westduitse handelsmissie, verklaarde aan een correspondent van het ANP, dat de Westduitse firma's alleen bereid waren tot de ontvangst van tabak, afkomstig van genationaliseerde Nederlandse onderne mingen, maar de tabak zouden weigeren, als zij afkomstig zou zijn van „overgeno men" Nederlandse ondernemingen. Gillessen zeide verder, dat het nooit in de bedoeling van de Westduitse tabaks handelaren heeft gelegen, en dat zulks ook nooit zal geschieden, aan de Nederlandse eigendommen te komen. West-Duitsland, zeide hij, dingt alleen mede naar een be langrijke rol op de Europese tabaksmarkt met Denemarken, België, Italië en Neder land. (ANP) Desgevraagd werd door een woordvoerder van het Nederlandse depar tement van buitenlandse zaken medege deeld, dat de Nederlandse regering op het standpunt staat, dat deze nationalisatie volkenrechtelijk onaanvaardbaar is, al leen reeds in verband met het discrimi natoire karakter ervan. In de Indonesische nationalisatiewet, die reeds eind decem ber 1958 werd aangenomen, en thans blijk baar tot uitvoering wordt gebracht, is uit sluitend sprake van Nederlandse bedrij ven, hetgeen de maatregel een duidelijk discriminatoir karakter geeft. Bij de Nedex-landse regering zijn stap pen bij de Indonesische regering in voor bereiding. DJAKARTA (Reuter) De Indonesische minister van Landbouw, Sadjarwo, heeft HAVANA (UPI) De premier van Cu ba, Cardona, heeft hedenmorgen het af treden van zijn regering aangekondigd en gezegd, dat de revolutionaire leider, Fidel Castro, hem als premier zal vervangen, waarschijnlijk maandag. Cardona voegde hieraan toe, dat de voor lopige president Manuel Urrutia zijn ont slag had aanvaard evenals dat van de leden van zijn kabinet. Advertentie (de goedkoopste kilometers ter wereld) heeft thans een levertijd van 3 maanden. Overweegt u de aanschaffing in het a.s. voorjaar van 's werelds zuinigste auto BESTEL dan NU HOOFD-AGENT voor Haarlem en omgeving: Bloemendaal, Korte Kleverlaan 30-40 Telefoon 51301 Verwachting tot morgenavond: Overwegend droog weer met op de meeste plaatsen mist of laag hangende bewolking. Zwakke wind tussen zuid en zuidoost, in het noorden van het land aan vankelijk echter matig. Over wegend lichte vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S WAARIN OPGENOMEN ERBIJ aan Reuter medegedeeld, dat schadever goeding zal worden betaald aan de eigena ren van de genationaliseerde Nederlandse cultuurondernemingen. Daarbij zullen de bepalingen van het internationale recht in acht worden genomen. In de nationalisatie wet wordt bepaald, dat het bedrag van deze schadevergoeding zal worden vastge steld door een commissie, waarvan de leden door de regering zullen wordeu aange wezen. Daarbij is echter tevens vastgesteld, dat uitbetaling van de schadevergoeding pas zal geschieden na overdracht van Nieuw Guinea aan Indonesië. De Australische minister van Buiten landse Zaken, Casey, weigerde zaterdag journalisten toe te staan de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Suban- drio, vragen te stellen over het besluit van de regering in Djakarta de Nederlandse ondernemingen te nationaliseren. Casey zeide, dat dergelijke controvcrsioncle vra gen „de goede wil zouden kunnen beder ven", die tjjdens het bezoek van dr. Suban- drio aan Australië is opgebouwd". Dit ge beurde tijdens een informele bijeenkomst ten huize van minister Casey, waar Suban- drio voor de camera's van journaal en televisie verscheen voor het beantwoorden van vragen. Sedert midden oktober, een maand tijdens welke in het Poolgebied weer enkele proefexplosies plaats vonden, is de radio-activiteit in ons land verviervou digd, zo wordt van welingelichte zijde in Den Haag vernomen. Hoewel in de periode van midden oktober tot december de „waarschuwingsdrempel" door de gemeten gemiddelde waarde ruim werd over schreden, bestaat volgens medisch- wetenschappelijke kringen geen reden tot ongerustheid, daar deze „waarde 4" nog slechts het 25ste deel uitmaakt van de stralingsdichtheid, die bij permanente blootstelling nog toelaatbaar wordt ge acht voor de volksgezondheid. In België en de Scandinavische landen heeft men eveneens een aanzienlijke toe neming van de radio-activiteit in lucht en regenval kunnen waarnemen, die wat grootte betreft overeenkomt met die welke m de registratiecentra in De Bilt, Rijswijk, Den Helder en Eindhoven werd vastge steld. In januari en in februari duurde deze verboging van de radio-activiteit voort. De radio-activiteit wordt in Neder land gemeten door een kubieke meter lucht of een liter regenwater door een filter te zuigen. Nadat deze verbrand is wordt het aantal „pico-curies" opgemeten. Het 800 con metende Nederlandse kust vaartuig „Helemar-H", eigendom van de rederij A. Hoogerwerff te Rotter dam en op weg van Amsterdam naar Zuid-Ierland, is vrijdagochtend vroeg in de buurt van Waterford op de rot sen gelopen en gedeeltelijk gezonken. Alle tien de bemanningsleden van wie er aanvankelijk drie op het schip waren achtergebleven, konden worden gered. (Telefoto). Advertentie Advertentie 25.000 bij overlijden ƒ50.000.bU invaliditeit ontstaan door een ongeval in of buiten beroep, incl. risico van auto- en bromfietsrijden kost 37-50 per jaar Verzekeringen en Financiering Rio Grandelaan 53, Overveen. Tel. 52955 Onder het nieuwe maatschappijbest él der „commune" wordt de arbeid in de Chinese dorpen gelijkelijk tussen vrouwen en mannen verdeeld. Deze opname van vrouwen die zware land arbeid verrichten werd gemaakt in de Chinese provincie Hopei. Advertentie Fred Hendriklaan *0, Haarlem-Z., Tel. 34108 Advertentie 25—50 KORTING q op winter - zomer - gordijnstoffen. SI Ian van Goyenstraat 27 - Heemstede (Van onze correspondent in Parijs) Zeven der voornaamste leiders van de nationalistische party zyn gisteren in Pa rijs door de politie opgepakt om verhoord te worden nadat de regering deze fascis tische formatie illegaal had verklaard. De „Parti Nationaliste" is geen lang leven be schoren geweest, want een week geleden werd deze partij, waarin een andere groep „Jeune Nation", was opgelost, opgericht. De aanleiding tot verbod, huiszoekingen en arrestaties vormen de manifestaties, die tjjdens het jongste bezoek aan Algiers tegen premier Michel Debré werden ge houden en waarbij ook luide kreten als: „De Gaulle aan de galg" en „Leve Pétain" werden geslaakt. De omstandigheid, dat de Franse maarschalk al enige jaren geleden het tijdelijke met het eeuwige verwisselde, kon de geestdrift voor diens paternalis tische denkbeelden bij deze jeugdige heet hoofden blijkbaar toch niet drukken. Ofschoon de minister van Voorlichting, Roger Frey, zich eergisteren tegenover de pers nog wel enige moeite gaf deze be togingen in Algiers achteraf te bagatelli seren, werden ze in de ministerraad door president De Gaulle blijkbaar allerminst luchthartig opgevat. De maatregelen tegen deze rechtse-ultra's in Algerije en in Frankrijk moeten op initiatief van de generaal zijn genomen. Over het algemeen is het bericht van dit ingrijpen door het publiek met vol doening, en zelfs met een zekere opluch ting, vernomen. De Franse fascisten in het De rijkspolitie heeft vannacht drie ge maskerde bandieten, die de Coöperatieve Boerenleenbank te Maasland wilden bero ven, overrompeld en gevangen genomen. Twee der rovers liepen in de val toen zij poogden de kassier-huisbewaarder en zijn vrouw in oed te overmeesteren om de sleutel van de kluis te pakken te krijgen. De derde zat in een auto op enige afstand van de bank op zijn kameraden te wach ten. Ook hij werd gegrepen. De auto is in beslag genomen. De kluis van de bank bevatte, als steeds tegen het einde van de week, veel geld, zoals loon- en veilinggel- den van de aangesloten boeren en tuin ders. Alle drie de gearresteerden zijn goe de bekenden van de politie. Het zijn de 44-jarige Hagenaar A. A. A. H., in de on derwereld bekend als „Dolle Dries", de 35-jarige W. S. uit Den Haag en de 27-ja- rige Th. V. uit Leiden. Toen de Kleine bende vannacht om half twee in de kleine gemeente Maasland aan kwam, konden zij niet vermoeden, dat reeds geruime tijd een comité van ont vangst bestaande uit de potigste mannen van de rijkspolitie, voor het bezoek gereed lag. Bij eerdere verkenningen rond het bankgebouw was het drietal namelijk door een der omwonenden opgemerkt. Deze stelde zich met de rijkspolitie ter plaatse in verbinding die van dat ogenblik de bank, gevestigd in een oude school, door lopend bewaakt heeft De val was zo zorg vuldig uitgezet, dat de rovers van de aan wezigheid van meer dan een dozijn man rijkspolitie niets heeft gemerkt. Nylonkousen en pyama's Het drietal had zich onherkenbaar ge maakt door nylonkousen over hun hoofd te trekken. Via een w.c.-raampje kwamen de mannen in de slaapkamer van de kas sier-huisbewaarder die zij in bed dachten parlement, in de pers en ook op straat be gonnen de laatste weken een steeds bru talere toon aan te slaan en onvervaarder op te treden. Doordat zij ook in de boe zem van de regering zelf echter op gewich tige bondgenoten konden rekenen, leken deze zogeheten neo-gaullisten achter de rug van de generaal tot dusver vrij spel te hebben x hu- dubbelzinnig spel te kunnen spelen. Het zou zeker wenselijk zijn indien De Gaulle deze gevaarlijke scherpslijpers eindelijk voorgoed tot de orde wist te roepen. In beslag Naast de ultra-rechtse bladen „Rivarol" en „Salut Public", is gisteren in Algerije ook de linkse „Express" in beslag ge nomen. De directie van dit tijdschrift schrijft deze beslissing toe aan een artikel in het laatste nummer, waarin haar Al gerijnse correspondent de verzekering geeft dat de laatste moordaanslagen in Al giers niet door de Fellagha, maar door Franse contra-terroristen werden gepleegd. De bewijzen van deze ernstige beschuldi ging zouden, volgens „l'Express", De Gaulle ter kennis zijn gebracht. Men is bijzonder benieuwd naar het antwoord dat de Fran se regering op deze bewering van het Pa- rijse weekblad geven zal. (AFP) Volgens „France Soir" zijn vijftien personen die door de politie in Algerije gezocht werden wegens beledi ging van De Gaulle verdwenen. Ze zouden op de een of andere wijze een tip gekregen hebben. aan te treffen. Veiligheidshalve waren de ze en zijn vrouw echter bij buren onder gebracht. Twee man rijkspolitie namen hun plaatsen in het bed in met pyama's over hun uniformen. Een dei'de had zich zo opgesteld, dat hij de ongewenste be zoekers in de rug kon aanvallen. Een der bandieten sloeg met de vuist toe. De getroffen politieman slaakte een kx*eet en vloog overeind. Het licht floepte aan en er brak een pandemonium los, toen de bandieten zich vechtend een uitweg poogen te oanen. Zij hadden echter geen kans, want uit een aangrenzende kamer doken nog twee potige wachtmeesters van de rijkspolitie op, waarna het pleit spoe dig beslecht was. Een telefoontje naar een der uitgezette posten was voldoende om de wachtende wagen in te sluiten en de derde bandiet na een korte worsteling te overmeesteren. Weer in eigen bed De 28-jarige kassier de heer F. Muyse- laar en zijn echtgenote wonen in twee ver trekken in het bankgebouw. Teneinde hen afdoende tegen letsel te beschermen moes ten de heer en mevrouw Muyselaar in ver trouwen worden genomen en heimelijk uit logei-en worden gestuurd. Na de mislukte overval keerden zij naar huis terug om voor het eerst sinds geruime tijd van een korte, doch onbekommerde nachtrust te gaan genieten. Zij hadden nu niets meer te duchten van de drie bandieten, die door een politiefunctionaris ais zeer gevaarlijk werden gekenschetst. BERGEN (Belga/Reuter) —De Belgi sche socialisten hebben opgeroepen tot een algemene staking op maandag in de Borinage, waar gisteren ongeveer tien duizend mijnwerkers het werk neerlegden uit protest tegen het voornemen van de regering om onrendabele mijnen te slui ten. Groepen deelnemers aan de wilde sta king verspei-den vrijdagmorgen de we gen met kolenwagens en stenen, terwijl andei-en met vrachtauto's rondx-eden en ai'beiders van andere mijnen opriepen het werk eveneens neer te ieggen. De politie slaagde er later op de dag in de wegver sperringen op te ruimen. De stakers trok ken door de straten van Bergen naar het gebouw van het provinciale bestuur van Henegouwen. Daar werden zij toegespro ken door regeringsfunctionarissen die hen de vex-zek^ring gaven dat de regering nieuw werk zal proberen te vinden voor de arbeidei's die door de sluiting van de onx-endabele mijnen werkloos worden. De regering is van plan acht van de veertien mijnen in de Box-inage, die in de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal de concurrentie niet aankunnen te sluiten. Velen van de zevenduizend ar- beidex's die werkeloos zullen worden zijn Italianen. Arbeiders die zonder werk ko men zullen een jaar lang schadeloosstel ling ontvangen. (Belga/AFP/UPI) In de loop van de middag kwam het op verscheidene punten in de Borinage tot incidenten, waarbij de politie moest optreden. De socialistische organisaties hebben een actiecomité op gericht, dat op een vergadering heeft ver klaard, dat het saneringsplan van de re gering de economische dood van het ar rondissement Bergen betekent. Het Belgi sche socialistische vakverbond steunt de proclamatie voor een algemene staking, die geldt voor handai'beiders, administra tief personeel en zelfstandigen. Anonymus: Er moest een wet zijn tegen egoïsme doch alle wetten zijn er op gebaseerd. WASHINGTON (Reuter/AFP) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles, is vrijdag te Washington in het Walter-Reedhospitaal geopereerd aan een liesbreuk. De opex-atie is goed verlopen en de toestand van de minister is op het ogenblik bevredigend, zo is be kendgemaakt. Dulles is ook nog niet vol komen hersteld van de gevolgen van een dai'montsteking, die hij in december 1958 had opgelopen. De artsen van het zieken huis hebben verklaard dat de gevolgen van de darmontsteking nox'maal zijn bij mensen van de leeftijd van Dulles. Zij zien ook geen verband tussen de darmont steking en de operatie in 1956 toen een kankergezwel is weggenomen. De medi sche directeur van het hospitaal, Leonard Heaton, is van mening dat Dulles lijdt aan uitputting tengevolge van zijn activiteit als minister. Lincoln White, woordvoerder van Dulles' departement verklaarde later dat men weefsels en vloeistof uit de buik van de patiënt heeft weggenomen om te ondei-- zoeken of er nog sporen van kanker zijn. De resultaten van dit microscopische on derzoek zuilen vanavond bekend zijn. Voor zover mij bekend, hebben de artsen tot nu toe nog niets kunnen vinden dat duidt op kankex-, aldus White. (UPI) Medewerkers van Dulles heb ben hun bezorgdheid uitgesproken over de mogelijkheid, dat de minister, die al in de zeventig is, opnieuw kanRter zou heb ben. Hoewel zij voorzichtig waren in hun uitlatingen, waren zij duidelijk pessimis tisch, nadat zij de eerste, zij het nog niet definitieve resultaten van de micros copische analyse hadden vernomen. Als Dulles' kwaal weer zou zijn teruggekomen wordt het als vaststaand aangenomen, dat hij zich niet meer volledig aan zijn diplo matieke taak zou kunnen wijden. Advertentie BARTEUORISSTR: HAARLEM TEL. 13439- „Carolina Kissing Case" RALEIGH (Reuter/UPI) De twee ne gerjongens James Hanover Thompson en David (Fuzzy) Simpson die na het „zoen- incident" te Monroe in de Amerikaanse staat Noox'd-Carolina, naar een verbete ringsgesticht waren gezonden, zijn vrij dag vrijgelaten en naar hun moeder tex-ug- gestuurd. Een kinderrechter had de res pectievelijk tien- en achtjarige jongens tot hun 21ste jaar naar een verbeterings gesticht gezonden omdat zij een zevenja rig blank meisje zouden hebben beetge pakt en gedwongen een van hen te zoe nen. Een vloed van protesten tegen de uit spraak en verzoeken om vrijlating werden uit de gehele wereld ontvangen. De gestichtsraad heeft besloten hen vrij tc laten omdat „de huiselijke omstandig heden" van beide jongens „vx-ijlating rechtvaardigen". Een inspecteur van de raad voor opvoedingsgestichten verklaar de enkele dagen geleden de autoriteiten van Mecklenburg County te hebben verzocht een onderzoek in te stellen naar de gang van zaken ten huize van de gezinnen Thompson en Simpson en eventuele aan bevelingen te doen omtrent vrijlating van de jongens. De moeders van de jongens zijn ver huisd „en vex-kex-en in een goede omge ving". De huiselijke omstandigheden van beide gezinnen zijn aanzienlijk verbeterd en het is gerechtvaardigd beide jongens voorwaardelijk aan hun moeders terug te geven", aldus de inspecteur. Hij zei voorts dat „wanneer blijkt dat beide jongens van hun ouders geen behooi'lijke zorg en lei ding ontvangen, de plaatselijke dienst voor sociale zorg zal adviseren dat voor hun eigen bestwil hiertoe passende stap pen worden genomen". James en David werden donderdag vrij gelaten. De Amerikaanse vereniging ter bevor dering van de belangen van kleurlingen (N.A.A.C.P-) heeft voor de moeders van de twee negerjongens werk en woningen ge zocht. De twee vrouwen hebben beiden een driekamerwoning met keuken en bad gekregen, waarvoor de N.A.A.C.P. de huur betaalt. Ook de meubels zijn een geschenk van de vereniging, die besloten heeft voor de mensen te blijven zorgen tot het niet meer nodig is. De twee kinderen krijgen nu de kans om zich tot goede burgers te ontwikkelen, aldus de N.A.A.C.P. De actie-sneeuwbal, die van Rotterdam uit werd gevoerd om de negerjongens David Simpson en James Thompson te helpen, zal worden beëindigd. Het comité ter bestrijding van rassendiscriminatie in Amerika heeft de organisatoren het vol gende telegram gezonden: „Victory, jon gens vandaag (13 februari) voorwaardelijk vrijgelaten. Comité eist onvoorwaardelijk. James en David danken de Nederlanders persoonlijk". De leiders van de actie-sneeuwbal zeiden zeer erkentelijk te zijn voor alle ontvan gen blijken van instemming, zij hadden tot nu toe 34.000 handtekeningen ontvan gen. Ook zijn er enige honderden gxxldens binnengekomen voor een studiefonds. Het geld zal de jongens ter beschikking wox-- den gesteld.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1