Prof. Bavinck sprak over hedendaags hindoeïsme Bouwvoorschotten voor complex van 158 woningen in Parkwijk Geschrokken voetganger ging autobestuurder te lijf Mr. G, J, H. de Lpeemt '^Brieven aan de redactie Ir. P. G. van Kuyk plotseling overleden ,De Cirkel" met cabaretprogramma Amsterdamse Beurs Kamer in Haarlem- Noord uitgebrand „Godheid met duizend aangezichten" V.S. lanceren een zveermaantje MA.',:; DAG 16 FEBRUARI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 ontslag als raadslid Haarlemse ziekenfondsen in kort geding gedagvaard Flatbewoonsters raakten slaags Met fiets door het ijs gezakt Auto in beslag genomen na tweevoudige botsing Ir A. Groenevelt overleden Burgerlijke Stand van Haarlem B. en W. van Haarlem: Promotiebeleid geeft geen reden tot ongerustheid T. Cnossen spreekt over emigratiemogelijkheden naar Amerika Informatieavond van r.-k. jeugd- en gezinswerk Nijmegen koopt werk van Kees Verwey HAARLEMSE POLITIERECHTER Jaarverslag van Openbare Werken was niet „luxe" UIT STAD EN STREEK Barricades in de Borinage B. en W. van Haarlem stellen de raad voor bouwvoorschotten van het rijk te aanvaarden en deze ter beschikking te stel len van de Haarlemse woningstichting „Vooruitgang" ten behoeve van de bouw van 158 etagewoningen, 23 winkels, 21 ga rages en 5 verhuurbare ruimten in het uit breidingsplan „Parkwijk". Het complex van 158 woningen omvat: 60 driekamerwoningen, 62 vierkamerwo- ningen, 31 vijf kamerwoningen en 5 zes- kamerwoningen. De minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid heeft grond- en bouwvoorschotten verleend van respectievelijk f 488.251 en 3.001.708. Hoe wel de minister niet bereid is voorschotten te verlenen voor de bouw van garages, dagwinkels en dergelijke ruimten, is in het bouwvoorschot een bedrag van f 493.000 opgenomen voor de in de onder bouw ondergebrachte winkels waarvan de totale bouwkosten zijn geraamd op f 545.220. Het bedrag van f 493.000 is hier bij beschouwd als dat benodigd voor de kosten van de normale onderbouw en is als gevolg daarvan opgenomen in het bouwvoorschot. Voor het verschil groot 52.220 zal de woningstichting een voorschot uit de gemeentekas moeten ont vangen. De eveneens in de onderbouw aangebrachte garages en verhuurbare ruimten zijn met het oog on hun eenvou dige uitvoering geheel in het bouwvoor schot opgenomen. De huur van de woningen is voorlopig becijferd op gemiddeld f 14.25 per woning per week. In deze huurprijs zijn de ver hoogte normen voor onderhoud en alge mene onkosten verdisconteerd. Voor de aankoop en het aanbrengen van 158 geisers is nodig een bedrag van 31.600. Het centraal antennesysteem vergt een bedrag van f 19.730. Voor af schrijving en onderhoud van de geisers en het centraal antennesysteem zullen de toe komstige bewoners een bedrag van res pectievelijk f 0.65 en 0.25 per week boven de huurprijs verschuldigd zijn. De bijdrage van de bewoners in de kosten van de aan leg en het onderhoud van de groenvoor- Mr. G. J. H. de Leeuw (Arb.) beeft zich om gezondheidsredenen genoodzaakt ge zien te bedanken voor het lidmaatschap van de Haarlemse gemeenteraad. Het is de tweede keer, dat mr. De Leeuw, die sinds 1953 lid was van de raad, om gezondheidsredenen ontslag vroeg. De eerste keer gebeurde dit in januari van het vorige jaar. Bij het vertrek van de heer W. Mensink, wegens diens benoeming tot Gedeputeerde in juli 1958, keerde mr. De Leeuw weer in de raad terug. Mr. De Leeuw is geboren in Gorinchem op 1 mei 1924 en was het jongste Haar lemse raadslid. Tijdens de oorlog was hij illegaal werkzaam. Gedurende deze tijd kwam hij in contact met de Christofoor- groep. Na de oorlog was hij lid van de Nederlandse Volksbeweging waarvan hij later afdelingsvoorzitter in Haarlem werd. In 1950 beëindigde hij in Amsterdam zijn rechtenstudie, waarna hij zich als advo caat en procureur in Haarlem vestigde. Op 1 september 1953 werd hij gekozen tot lid van de Haarlemse gemeenteraad, waar hij lid werd van de commissie voor Open bare werken en Volkshuisvesting. Mr. De Leeuw heeft zich veel beziggehouden met vraagstukken, die de woningbouw betref fen. Verscheidene keren heeft hij in de raad hierover het woord gevoerd, waarbij hij zich altijd een warm voorstander toon de van een doelgericht beleid. Zijn inter pellatie over de stand van zaken in de woningbouw in augustus 1956 heeft er in direct toe geleid, dat een gemeentelijke dienst van Volkshuisvesting werd opge richt. Mr. De Leeuw was secretaris van de raadsfractie van de Partij van de Arbeid Prijs van de bril De Nederlandse Optiek Centrale (N.O.C.) te Amsterdam heeft de Haar lemse ziekenfondsen Algemeen Zieken fonds „Ziekenzorg", het Algemeen Zie kenfonds Haarlem en omstreken en Alge meen Ziekenfonds de n.v. Amsterdams ziekenfonds gedagvaard voor een kort geding voor de president van de Haarlem se rechtbank waarbij de eis van het N.O.C. behandeld zal worden tot opheffing van een aantal maatregelen en handelwijzen van de ziekenfondsen die naar de me ning der centrale een niet te rechtvaar digen discriminatie inhouden. De achter grond van de zaak wordt gevormd dooi de vragen, of de prijs van brillen redelij kerwijze verlaagd kunnen worden en of de geledende winstmarge dit toestaat, aldus deelt de N.O.C. ons mede. Het kort geding zal donderdagmiddag om twee uur behan deld worden. (Verkort weergegeven) Gewetensgeld. 160.000 aan gewetens- geld ontvingen de belastingen zonder er om te vragen. Nu zou ik willen dat de belastingen ook het teveel ontvangene gingen terugbetalen, zonder dat erom ge vraagd wordt. Want waarschijnlijk hebben vele militairen in het jaar, dat zij in dienst kwamen, teveel loonbelasting betaald. F,en voorbeeld: Mijn zoon ging in augustus 1957 in dienst. Van 1 jan. tot 1 aug. had hij in totaal f 1600.— verdiend. Daarvoor was aan loonbelasting in totaal 107.45 inge houden. Die 1600.— waren echter ver diend in 7 maanden, zodat het jaarsalaris een maandgemiddelde had van plm. 133.Dat bedrag is niet belastbaar. Ik heb een bezwaarschrift ingediend en de f 107.45 terug gekregen. Als ik dat niet gedaan had, zou het nimmer terugbetaald zijn geworden. Ik hoop dat eventuele rechthebbenden de weg zal worden gewezen om dit geld terug te halen, en dat degenen die dit bui tenkansje genieten, er een percentage van zullen afstaan voor een liefdadig dóel. R. ziening bii het genoemde complex wo ningen is voorlopig bepaald op 0,60 per woning per week. B. en W. stellen de raad voor de bouw voorschotten van het rijk te aanvaarden en ter beschikking van de woningstichting te stellen en daarboven de volgende kre dieten te voteren: 52.220 voor de bouw van 23 winkels, voor zover de kosten daar van niet zijn begrepen in het door het rijk hiervoor te verlenen voorschot, f 31.600 voor het aanschaffen en plaatsen van 158 geisers en i 19.750 voor het aanschaffen en aanbrengen van een centraal antenne- systeem. In zijn woning aan de Duindoornlaan in Bentveld is zateidagmiddag de heer P. G. van Kuyk, hoofdingenieur en chef van het bouwbureau bij de Ko ninklijke Nederlandse Stoombootmaat schappij in Amsterdam, aan een hartver lamming overleden. Ir. van Kuyk was begin vorige week van een dienstreis te ruggekeerd uit Hamburg. Hij voelde zich wat grieperig, zodat hij enige dagen thuis bleef. Zijn overlijden, een dag na zijn ver jaardag, kwam volkomen onverwacht. De heer Van Kuyk werd in 1900 ge boren en behaalde aan de Technische Hoge school in Delft de graad van scheepsbouw kundig ingenieur. Op 30 maart 1926 trad hij in dienst van de K.N.S.M., waar hij op I juli 1939 werd bevorderd tot hoofd ingenieur. Aanvankelijk was hij lid van de Vrij zinnig-Democratische Bond. Na de oorlog ging hij over naar de Partij van de Ar beid. Sinds augustus 1946 maakte hij deel uit van de gemeenteraad van Zandvoort. Ir. Van Kuyk was een zeer geziene fi guur, die door zijn gedegen, weloverwogen oordeel zeer werd geacht, en aan wiens uitspraken men grote waarde hechtte. De thans overledene was Officier in de Orde van Oranje-Nassau. De crematie geschiedt donderdag op Driehuis-Westerveld na aankomst van trein 14.36 uur. Het hard dicht slaan van een voordeur in een flatcomplexx aan de Henriëtte Bos manstraat in Haarlem-Oost is zondagavond om half tien aanleiding geweest tot een handgemeen tussen twee bewoonsters. Toen de deur met een harde klap in het slot viel, snelde een 47-jarige bewoonster het portaal op. Hier zag zij een 27-jarige buurvrouw en in de veronderstelling, dat deze het lawaai had veroorzaakt, greep zij haar vast, rukte haar mantel stuk en gaf haar met een gymnastiekknots een klap op het hoofd. De aangevallene kreeg geen uit wendig letsel, maar klaagde wel over hoofdpijn. De politie heeft de gemoederen gekalmeerd. Een 17-iarige jongen uit de Drosse- straat in Haarlem is zaterdagmiddag om tien voor vijf met zijn fiets door het ijs van de Lorentzkade gezakt. In plaats van over de brug naar de overkant te gaan, nam de jongeman de kortste weg over net ijs. Hij liep enkele snijwonden boven het linkeroog op. In een woning aan de Hout mankade verstrekte men hem droge kle ren. Per GG en GD werd hij naar het St. Joannes de Deoziekenhuis gebracht, waar hij werd verbonden. Een zestigjarige Haarlemse autohan delaar, die zondagavond om half negen in de Ramplaan in Haarlem achtereenvol gens twee auto's aanreed en beschadig de. is ingesloten op het politiebureau. De man reed over de Ramplaan in zui delijke richting. Eerst botste hij tegen een auto, die aan de rechterzijde geparkeerd stond. Hierna zwente hij naar de overkant en reed daar tegen een andere auto aan. Behalve zijn eigen auto liepen ook de bei de andere wagens schade op. Juist passeerde er een inspecteur van politie, die de man meenam naar het bu reau, omdat hij naar sterkedrank rook. De politie nam de bloedproef, vorderde het rijbewijs in en nam de auto in beslag. Op vierenzeventigjarige leeftijd is te Bloemendaal overieden ir. A. Groenevelt, oprichter en adviseur van de n.v. Inge nieursbureau Figée en Groenevelt te Bloemendaal. De thans overledene is op II oktober <884 in Veenendaal geboren en heeft aan de Technische Hogeschool in Delft gestudeerd waar hij slaagde voor het examen elektro-technisch ingenieur. Vervolgens was hij bij diverse bedrijven werkzaam, waarna hij in 1923 het Inge nieursbureau Figée en Groenevelt sticht te. Sedert 1931 was de heer Groenevelt eigenaar. De thans overledene heeft in de loop der jaren meegewerkt aan de uit voering van belangrijke werken, onder meer voor het Provinciaal Elektriciteits bedrijf Noordholland. Doordat hij als ver tegenwoordiger van buitenlandse firma's optrad had ni' vele contacten met het bui tenland. Woensdag 18 februari, na aankomst van trein 14.35 uur, zal zijn stoffelijk overschot te Westerveld worden verast. HAARLEM, 14 februari 1959 BEVALLEN van een zoon: 12 febr.: I. E. A. M. van Boeckel-Toenbreker; L. H. van Kleeff-van Nikkelen Kuijper; 13 febr.: W. A. Sonneveld-Blaakmeer. BEVALLEN van een dochter: 14 febr.: H. A. M. Nelis-van Vliet; B. C. F. Sparre- boom-Kensen. OVERLEDEN: 12 febr.: B. van Soest, 66 j., Thomsonlaan; A. C. van der Pol, 86 j., Linschotenstraat; M. Kabel-Prook, 72 j„ Witte Herenstraat; W. M. van de Laar. 90 j„ Kenaupai'k; 13 febr.: B. Hoek man, 70 i.. Houtmarkt; H. M. Geldorp- Uvenhoven, 71 j„ Zijlweg; J. van de Pol- Philips. 86 j., Gen. Bothastraat; M. van der Schuur-Philippo, 77 j., Hazepaterslaan; H. W. M. Dijkstra-van der Bruggen. 64 j., Hazepaterslaan. GEHUWD: 14 febr.: W. P. van der Veldt en H. P. Worseling; A. J. Harmsen en T. W. van Eerden. Het is niet gebleken, dat onder het Haar lemse gemeentepersoneel over het in het jaar 1958 gevoerde personeelsbeleid meer teleurstelling heerst dan in andere jaren het geval was. B. en W. menen, dat het gevoerde promotiebeleid voldoende duide lijk is geweest. Dit delen B. en W. van Haarlem mee in antwoord op de door de heer E. F. Al- brecht (Arb.) gestelde vragen over het ge meentelijk promotiebeleid. In dit antwoord zeggen B. en W. onder meer dat gebleken is, dat verscheidenen, die gehoopt hadden te worden bevorderd, goed begrip hebben opgebracht voor de stand van zaken. Per brief van 7 augustus 1958 is aan de hoof den van takken van dienst zeer opzettelijk meegedeeld, dat beperking geboden was. Voorts zeggen B. en W., dat het nooit ge bruik geweest is aan hoofden van dienst of aan de betreffende ambtenaren motiverin gen te verstrekken over al dan niet aan vaarde promotievoorstellen. Tijdens de be handeling in de vergadering van de perso neelscommissie kan het de hoofden van dienst in de meeste gevallen wel duidelijk worden, welke voorstellen worden ge waardeerd en op welke gronden deze waardering berust. B. en W. zeggen niet te kunnen inzien, dat een kort briefje waarin de mededeling is vervat, dat een voorstel niet werd aanvaard, zoals enkele jaren ge leden nog geschiedde, de voorkeur verdient boven een per stempel gedane mededeling Het college ziet vooralsnog geen aanleiding naar andere mogelijkheden te zoeken, om dat na bovenstaande mededelingen alle gronden aan een mogelijke ongerustheid zijn ontvallen. Vanavond zal de directeur van de Chris telijke Emigratiecentrale, de heer T. Cnos sen, in het wijkgebouw Gedempte Oude Gracht 104 te Haarlem, aan belangstel lenden voorlichting geven over de moge lijkheden van emigratie naar de Verenig- Staten. De heer Cnossen heeft onlangs een informatiereis naar de Verenigde Staten gemaakt in opdracht van de Nederlandse regering om zich op de hoogte te stellen van de mogelijkheden en besprekingen te voeren inzake de bijzondere regeling, die is getroffen voor een 8 of 9000 mensen, die door de omstandigheden Indonesië hebben moeten verlaten en die naar Amerika zou den willen emigreren. De voorlichtingsavond is belegd door het kantoor Haarlem van de Christelijke Emi gratiecentrale. 99- Aan het einde van de cabaretavond, die zaterdag door het ensemble „De Cirkel'' in hotel „De Leeuwerik" werd verzorgd voor de leden van de H.H.V. -- de vereniging van oud-leerlingen van de H.B.S.-A be trad de heer M. D. Scheer het toneel, om deze cabaretgroep namens de aanwezigen zijn grote waardering te betuigen voor het vertoonde programma. Een hulde die alles zins gerechtvaardigd was. want het gebo- dene was vooral voor amateurs van bij zondere klasse. Dit gezelschap is namelijk zo gelukkig over enige leden te beschik ken, die in staat zijn tot het schrijven van teksten met een opmerkelijk goede inhoud Vandaar dat „De Cirkel" een geheel eigen geluid kan laten horen, in verheugende tegenstelling tot de meeste amateurgroep jes, die zich tevreden moeten stellen met een repertoire, dat via radio, televisie en het grote cabaret reeds een algemene be kendheid geniet. Een ensemble, dat het zich kan veroorloven een programma te brengen, dat geen vertaalde buitenlandse schlagers of de namen van Annie M G. Schmidt en Wim Sonneveld bevat, behoort tot de hoge uitzonderingen „De Cirkel" is er één van. Wanneer wij ons bij deze beoordeling beperken tot vooral het repertoire na de pauze, dan was alleen dit al ruimschoots voldoende om de zaal met een uitstekende indruk te verlaten. Want na de door H Stuurman en J. Kraakman knap geschre ven scène „Maskeraderei", waarvan de be spiegelende inhoud in zekere zin niet vol ledig door de daarin optredende harlekijn kon worden gerealiseerd, volgde onmiddel lijk een kostelijke parodie op het werk van de Romeinse dichter Ovidius. Een bijzon der amusante en vrijmoedige tekst van Bob de Buisonjé, waarvan de stijl soms aan Ko Doncker herinnerde, en welke met geestige intonatie en gebaren werd voor gedragen. „Logica", eveneens een monoloog van Bob de Buisonjé. werd door Resy Ar- naud de Callavon waarlijk ideaal vertolkt, voortreffelijk van dictie en manuaal. Toke Besse liet een vermakelijk hekeldicht van H. van der Schaar horen op de moderne flatbouw. Verder speelden Hans van der Burg, Joost den Hartog en Henk Stuur man een vrolijke satire op de hedendaagse jeugd van J. Goosens, beter echter van op zet dan van uitwerking. Met het verma kelijke schetsje ..De gerant", heel oor spronkelijk van intrige en de welluidende „Italiaanse" finale beiden weer van Bob de Buisonjé kon „De Cirkel" haar kwa litatief hoogstaande programma zelfs met een climax besluiten. Op donderdag 19 februari om kwart over acht houdt het Katholiek maatschap pelijk jeugd- en gezinswerk in Haarlem in restaurant „Dreefzicht" in Haarlem de jaarlijkse informatie-avond. Een Amsterdamse maatschappelijke werkgroep zal enige eenvoudige gezins complicaties in een soort schets uitbeelden Na een pauze zullen drie groepen trachten het vraagstuk van de gezinnen, die de aan sluiting met kerk en maatschappij verlo ren hebben of dreigen te verliezen, bespre ken in een opzet, die de realiteit benadert. Op de gemeenschappelijke tentoonstel ling van werken van Mari Andriessen en Kees Verwey te Nijmegen, die veel be langstelling ondervindt, is in opdracht van die gemeente de aquarel „Rode tulpen" van laatstgenoemde aangekocht. De diri gent Eduard van Beinum heeft zijn schil derijenverzameling met „Het ontbijt" van Kees Verwey (1958) aangevuld. De Haarlemse politierechter mr. J. P. Pe tersen heeft vanmorgen een 59-jarige Haarlemse kelner wegens mishandeling van een automobilist een boete van 50 opgelegd, nadat de officier van Justitie f 75 had geëist. De kelner liep op de avond van 24 no vember met zijn vrouw in de Doelstraat in Haarlem toen het echtpaar hevig schrok van een uit de Gierstraat komende auto, die vlak voor hen krachtig remde. De kel ner had zich zo kwaad gemaakt dat hij de automobilist in zijn kraag wilde grijpen om hem voor diens zijns inziens onbehoor lijke manier van rijden ter verantwoording te roepen. Volgens de kelner zou de be stuurder vol gas hebben gegeven en zijn weggereden. Mogelijk zou hij de automo bilist daarbij hebben geraakt. De laatste gaf echter een geheel andere lezing van de zaak. Volgens hem had de kelner hem op zettelijk en onverhoeds door het open por tierraampje een storno in het gezicht en, nadat hij uit zijn wagen was gestapt, nog een schoo in de buikstreek gegeven. Zijn verklaring werd bevestigd door een voorbijganger die van het gebeurde ge tuige was geweest. De officier van Justitie mr. J. J. Bre- dius achtte de ten laste gelegde mishan deling bewezen en het verweer van ver dachte zeer onwaarschijnlijk. Drank Een 35-jarige Haarlemse opperman werd veroordeeld tot twee maanden gevangenis straf voorwaardelijk met een proeftijd van drie iaar en onder toezichtstelling van het consultatiebureau voor alcoholisme en f 60 boete wegens diefstal door middel van braak. Op nieuwjaarsdag had hij de ruit van een aan het Spaarne gevestigde winkel verbrijzeld en uit de etalage twee flessen cognac weggenomen. De verdachte kon zich er niet veel meer van herinneren. Hij was onder invloed van sterke drank geweest. Reeds eerder was hij wegens diefstal en vernieling ver oordeeld. Na zijn daad waarvoor hij thans terecht stond had hij echter geen druppel alcohol meer gedronken. Hij zei zich aangesloten te hebben bij de groeD van anonieme alcoholisten en deze heeft een gunstige invloed op hem. Vaas Tijdens een echtelijk verschil van me ning had een 43-jarige machinebankwerker B. en W. antwoorden raadslid Vink Het jaarverslag van het gemeentelijke beHriif van Openbare Werken, maakt al dus B. en W van Haarlem, niet de indruk van een .luxe uitvoering", ondanks het feit. dat het omslag en de papiersoort af wijken van die. welke voor de jaarversla gen van de andere gemeentelijke diensten zijn gebruikt Dit zeggen B. en W. in ant- wom-d np schriftelijke vragen van de heer F. V-nk 'V V.D.) Van het verslag van Openbare Werken zijn honderd exemplaren gedrukt, die in totaal t 662 hebben gekost. In het alge meen is het college er een voorstander van in het gemeentelijk beleid de nodige so berheid te betrachten In vergelijking met het verslag van het gemeentelijk grond bedrijf over 1957 dat f 5.32'/s per stuk kost te. is het verslag van Openbare Werken, dat bovendien van tal van foto's is voor zien. niet duur. aldus B. en W. T-Tet "o-ciap wordt aan een aantal diens ten van onenbare werken in andere ge- mo«"fon toegezonden en het is van belang, dat, Haarlem zo goed mogelijk voor de dag komt. Tei vergelijking van de kosten, die andere gemeenten zich voor hun jaar verslapen getroosten, geven B. en W. in hun antwoord enige cijfers. Utrecht heeft over iQ57 een verslap, uitgegeven dat om vangrijker was dan dat van Haarlem. Het Utrechtse verslag telde 172 pagina's, waar onder 16 fotopagina's en het kostte bij een onlage van 167 exemplaren f 16,21 per stuk. Arnhem gaf over 1956 een verslag uit. dat hij een oplage van 4(1 exemplare- f 9.06 per stuk kostte Dit boekje telde 55 vagina's on had 8 foto's. Wel zijn B. en W van mening, dat bij de uitgave van de "omeent.eli ike verslagen uniformiteit moet worden betracht en zij hebben de di- -cotour van Openbare Werken daarom ver zocht voortaan de gebruikelijke uniforme omslag te gebruiken. Slotkoers Heden vrijdag 13.45 ut 3-3'/tn/n Nederl. '47 923/is 923/ig 3 °/o Nedl 1962 64 96 94 96% Wonnabouw 6 111 Yk 11194 Pr. A'dam '56 I 87 U Pr A'dam '56 II 98% Pr A'dam '56 III mi Pr R'dam '52 I 92 Pr R'dam '52 II 98 Pr R'dam '57 104 AKU 286)4 287 Calvé Delft 473 474 Van Gelder Zonen 222'/» 224 K. N Hoogovens 355 355 Nederl. Ford 221 222 N Kabelfabriek 338 338 gew Philips Gloeil. 517 528 Pref PhilipsGloeil. 231 Unilever (cert.) 463% 468 Unilever (nieuwe) 453 459 Wilton Fyenoord 201 201 Werf Gusto 156 Dordtsche Petrol 69f 703 Kon Petroleum.. f 168,50 170,— 217 217 A'dam Rubber 9694 87 K.L.M f 118. 119, Holl Amer. Lijn.. 160 153 K.N S.M 157)4 157 N Scheepv Unie 13894 138 v. Nievelt Goudr. 12894 127 Phs. v. Ommeren 234 234 H.V.A 141 '/a 142 Delimaatschappij f 153,50 f 153, Amsterd. Bank 258)4 ex-d. 259 Nat. Handelsbank 145 145 Ned. Handel Mij 203 Rotterd. bank 223)4 223 Twentsche Bank 216'/j Anaconda Copper 66% 67'/» Bethlehem Steel 51% 52 U.S. Steel 88% 89)4 General Motors.. 46 46)4 Shell Union 7894 79 22>4 22'/i een buurvrouw die tussen beide wilde ko men een stenen vaas toegesmeten waar door zij bloedend aan een van haar benen werd gewond. De machinebankwerker be weerde dat hij de vaas blindelings de gang had ingeslingerd in de richting van de voordeur waar de buurvrouw zich be vond. De officier was van oordeel dat het nog goed was afgelopen. Hij eiste f 50 boete, waarmee de politierechter zich kan ver enigen. Dakpan Wegens het toebrengen van lichamelijk letsel door schuld werd een 19-jarige op perman veroordeeld tot een boete van 60. De officier verweet hem dat hij bij zijn werk op het dak van een pand aan de Grote Houtstraat in Haarlem een stapeltje oude dakpannen zo onvoorzichtig had neergelegd dat een van de pannen omlaag was gevallen op het hoofd van een voorbij ganger die daar met zijn vrouw liep te wandelen. De man liep daarbij een hersen schudding op. „De gevolgen hadden erger kunnen zijn als het slachtoffer geen hoed op had ge had", merkte de officier op. Sparen De politierechter veroordeelde tenslotte een 62-jarige inwoonster van Hillegom bij verstek tot een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en een boete van 150,wegens dief stal van levensmiddelen ten nadele van een Haarlemse zelfbedieningszaak. Zij was aangehouden toen zij de winkel wilde ver laten zonder levensmiddelen e.d. tot een waarde van 12,50 te hebben betaald. De Hillegomse bekende tegenover de politie dat zij zich meermalen aan een dergelijk feit had schuldig gemaakt. Zij wilde op die manier op haar huishoudgeld sparen om haar zoons in Nieuw-Zeeland te kunnen bezoeken. In de Tamarindestraat in Haarlem is zondagmiddag omstreeks vijf uur een bo venkamer uitgebrand, nadat kinderen bij hun spel een petroleumkachel hadden om gegooid. Het dochtertje van de bewoner, een 46- jarige fabrieksarbeider, speelde met twee vriendinnetjes in een kamertje op de eer ste verdieping. Toen een sjoelbak tegen een petroleumkacheltje stotte, viel de kachel om en stroomde de brandstof over de vloer. De petroleum vatte vlam en zet te het kamertje in lichter laaie. De kin deren renden verschrikt naar beneden, de bewoner haastte zich daarentegen naar boven en wierp de kachel uit het raam. Inmiddels arriveerde de brandweer, die de reeds door het dak slaande vlammen bestreed met een nevelspuit. Het kamer tje brandde geheel uit. Behalve veel roet- aanslag en geschroeide verf was er de schade van enige gesprongen ruiten. Ver zekering dekt de schade. Nieuws in het kort Openbaar slachthuis. Met ingang van 1 februari is benoemd tot keuringsdieren arts bij het openbaar slachthuis te Haar lem de heer E. M. Dufour, vroeger dieren arts te Nieuwenhoorn (Z.H.). Vakantiecentrum te Epe. Ten behoeve van het treffen van voorzieningen terzake van de brandbeveiliging van het vakantie centrum te Epe vragen B. en W. van Haar lem de gemeenteraad een bedrag van 5.550 ter beschikking te stellen. Garantie hypothecaire lening. B. en W. stellen de gemeenteraad van Haarlem voor een hypothecaire lening van een ambtenaar van het openbaar slachthuis te garanderen, die van elders komt en een huis aan de Fortweg te Hoofddorp kan kopen. Speeltuin bij Flevoplein. Voor het aanleggen van een speeltuin bij het Flevo plein in Delftwijk vragen B. en W. van Haarlem de gemeenteraad een bedrag van 24.900 ter beschikking te stellen. C.H.U.-bijeenkomst. De heer J. Wan- maker uit Slootdorp zal dinsdagavond in het Militair Tehuis aan de Jansstraat in Haarlem voor de Christelijk Historische Kiesvereniging Haarlem spreken over „Verantwoord stemmen". Verkiezingen. De afdeling Zandvoort van de Partij van de Arbeid organiseert een verkiezingsbijeenkomst voor dinsdag 3 maart in restaurant „Zomerlust". Spreker is professor ir. W. Schermerhorn. Bezitsvorming. Voor de afdeling Hil legom van het sociaal verbond „Patrimo nium" spreekt vanavond in gebouw „Wel tevreden" de heer J. Schenk over: „Be zitsvorming". Links of rechts. De A.R. kiesvereni ging „Groen van Prinsterer" in Benne- broek houdt vrijdag in gebouw „Rehoboth" een propaganda-vergadering. De heer D. A. J. Spek uit Haarlem zal spreken over het onderwerp „Links of rechts". BRUSSEL (ANP) Te Frameries, Patu- rages en Bergen, de brandpunten van de algemene staking in de Borinage lag het verkeer vanmorgen geheel stil door weg versperringen die de stakers hadden opge worpen met behulp van kabelhaspels, wa gentjes en spoorstaven. In sommige straten hebben de stakers kilo's zwarte smeerolie uitgesmeerd zodat het rijden gevaarlijk is geworden. Nabij de mijn Du Grand Trait werd een weg door een gekantelde wagen versperd en op vele plaatsen werden spij kers en glasscherven geworpen. Vele stra ten werden ook opengebroken terwijl te Quaregnon, waar maandagmiddag een manifestatie zal worden gehouden, een vrachtwagen met sintels midden op straat is leeggestort. Op andere punten hebben de stakers versperringen van boomstam men aangebracht. Voorts zijn tramstellen uit de rails gelicht, waardoor het lokale transport geheel ontwricht werd. Afdelin gen van de rijkswacht patrouilleren door de straten. Zij hebben de helmen op, dra gen gasmaskers op de rug, terwijl uit de lopen der karabijnen de traangasgranaten steken. Volgens de eerste berichten deden zich tot nu toe nergens ernstige botsingen voor. Verwacht wordt dat de staking tot zaterdag zal duren. „Het menselijk, leven is een dwaalloop, waaruit niemand bevrijd wordt die nog zijn ïk-bewustzijn heeft. Hij gaat dood en komt in het leven terug met een nieuwe kans zijn ik te verliezen. HU sterft mis schien wéér zonder dat bereikt te hebben, maar eenmaal zal hij toch zijn einddoel bereiken en ontworden aan zichzelf. En het zal voor hem zijn alsof de mist om hem heen, die maar een droom is, optrekt en de werkelijkheid als een klare dag voor hem opengaat. Het is geen schuld, die hem neerdrukt, maar een droom, geen zonde besef, maar een nachtmerrie. Hij wordt er slechts van bevrijd, wanneer zijn ik wordt vernietigdIn deze korte schets trachtte de gereformeerde zendingshoog leraar, prof. J. H. Bavinck donderdagavond iets te vangen van het wezenlijke van het zo veelvormige hindoeïsme, zoals dat zich heden ten dage in India manifesteert. Hij sprak als laatste in een reeks van lezingen, die door de kerkeraad van wijk III der Hervormde Gemeente van Haarlem geor ganiseerd was onder de titel „De ontmoe ting van het christendom met and/ire we reldgodsdiensten". Hij herinnerde aan een opmerking, die hij eens van een jonge hindoe hoorde toen hij een paar jaar geleden stond te kijken bij de opening van een tempel van Sjjiwa voor paria's (aan wie de toegang tot tem pels tot voor kort was ontzegd): ..Dit is nog maar een kleuterschool. De mensen die erin gaan zijn er nog lang niet, maar zij moeten om te beginnen een vast punt heb ben....'' Men kan zich dit voorstellen bij eens levensvisie als die van het hindoeïsme, die van een wijdte en een uitgestrektheid is. dat zij Boeddha en Jezus in een adem noemt als „golfjes in de onmetelijke oce aan van menselijke godservaringen". Men verwijt in India aan het christendom de godsdienstoorlogen, welke Europa geteis terd hebben. Maar een niet te verwaar lozen zijde van deze ruimheid en verschei denheid van het hindoeïsme ligt in het antwoord, dat Indiase christenen de spre ker telkens weer gaven, wanneer hij hun vroeg naar wat voor hen het wezenlijke was van het Evangelie. De godheid, die zij in het hindoeïsme zochten was. naar zij zeiden, zo ijl en zo vaag. Hij had duizend aangezichten. Wat zij nu beleefden was, dat het denken aan God niet hetzelfde was als een zich ver liezen in nevelen, maar een duidelijk ken nen van Hem, door Christus en door nie mand anders. Voorts besprak prof. Bavinck het aspect van de zelfvernietiging van de hindoe die ten onrechte wel eens wordt vergeleken met de zelfverloochening, welke Christus van de mens vraagt. Na de zelfvernietiging van het hindoeïsme blijft., naar hij in ge sprekken met verlosten onder de hindoes bemerkte, die ragfijne hoogmoed over. die juist moet bezwijken bij waarachtige chris telijke zelfverloochening. Over de verlossing van het ik-bewust- zijn bestaan er in India twee visies, be lichaamd in de „katschool" en de „aap- school" en deze wekken een vreemde as sociatie met de strijdvragen in de chris telijke kerken over geloof en werken. De katschool leert dat de godheid alleen de mens uit zijn verlorenheid in zijn ik be vrijdt door hem op te nemen zoals een kat zijn jong, dus zonder enige medewerking van het jong, de aapschoo] daarentegen ziet de medewerking van de mens aan deze verlossing doordat deze zich aan de godheid vastklampt terwijl deze hem mee voert zoals een apenjong het moederlijf omarmt. Hieruit zou men de conclusie kunnen trekken, dat de katschool, volgens welke de redding van de mens alleen een zaak van de godheid is, overeenkomt met de christelijke genadeleer. Maar prof. Bavinck legde de nadruk op het verschil in de si tuatie van de mens voor deze redding. De genade veronderstelt de verlorenheid in schuld maar de hindoeïstische verlossing gaat uit van een benauwde droom, door de mens als levensgevaarlijk aanvaard. De jonge christelijke kerk van India, die neg- slechts anderhalf percent van de bevolking omvat, is zich, naar prov. Bavipck zeide, volkomen bewust van de grootsheid van haar roeping en de kracht van het Evan gelie van Christus, dat de mens zoveel die per en anders doorschouwt als het hin doeïsme. NEW YORK. (Reuter) Volgens een bericht van de New York Times uit Was hington zullen de V.S. in de komende week pogen de eerste van tenminste vier me teorologische kunstmanen te lanceren. Dit program beoogt het eerste globale beeld van de aarde te verkrijgen. De satelliet zou door de marine, die zich bezighoudt met het Vanguard-project in een baan on geveer 500 mjjl boven de aarde worden ge bracht. Binnen de satelliet, die ongeveer een halve meter lang is, zullen twee foto- elektronische cellen zijn die de aarde zul len aftasten en zullen vaststellen, waar het bewolkt of helder is. Tut de nuttige lading behoort een bandopname-apparaat, dat desgewenst inlichtingen naar de aar de zendt. In deze eerste fase van een jarenlang program voor meteorologische kunstma nen zal de nadruk gelegd worden op een onderzoek naar het wolkenpatroon dat de aarde bedekt en de reactie van de aarde op de hitte van de zon. De deskundigen hopen een beter ele mentair inzicht te krijgen hoe de weers omstandigheden zich ontwikkelen en mo gelijk hoe deze kunnen worden beheerst of gewijzigd. De meest ontwikkelde satel liet van dit program zal twee of drie kleine televisie-camera's bevatten, die het wol kendek van de aarde zal fotograferen op een weg van 1200 mijl.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7