Inkomsten Deli Mij. f 60.9 min. Groei Ned. Middenstandsbank CPanda en het bolknakmysterie balm Dividendvoorstel B. I. de Vries440 aandelen in Amerikaans bedrijf Wereldnieuws Overdag minder koud Amsterdam Rubber kocht een jaar geleden eigen aandelen in JAAR VERSLAG 1958 NAAIMACHINES 2 In één nacht f Kun Uw handen - i gaaf en zachtJ öMrï Lening v Gemeentenbank f 100 miljoen 4V2 pet. obligaties Koers van uitgifte 991/4 Omvangrijke ijzerertslagen bij Bremen ontdekt Trekking premielening Dordrecht 1956 Spaarcijfers januari van Ned. Spaarbankhond Friesch-Groningsche Hypotheekbank GEEN VERDERE TER UGBETALING Vertrouwen in huidige gang van zaken Dividend Ned. Fondsen Mij. Kemper en Van Twist n.v. gaat jeeps assembleren Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Nederland handhaaft recht op thee uit Indonesië 03 DINSDAG 17 FEBRUARI 1959 De n.v. Deli-Maatschappü heeft over 1958 een saldo winst gemaakt van 11,6 miljoen. Na de statutaire reserveringen en uitkeringen blijft hiervan voor aandeel houders beschikbaar 10,4 miljoen. Als interimdividend werd reeds uitgekeerd 6 per aandeel van 100. Voorgesteld wordt, zoals gemeld een slotdividcnd van 10 per aandeel van 100. Hierby is rekening gehouden met de in eigen bezit zijnde aandelen ad 1.023.000 nominaal, die niet voor het slotdividend in aanmerking komen. Blijkens de winst- en verliesrekening hebben de deelnemingen opgebracht 60.9 miljoen. Blykens de balans staan de belangen in Amerika te boek voor 70,7 miljoen, in Nederland voor 37,8 miljoen. In Indonesië nihil. Door de verwisseling namelijk van aandelen in de vennootschap tegen aandelen n.v. Verenigde Deli-Maatschappyen ver kreeg de vennootschap nominaal 32.8 miljoen aandelen Verenigde Deli-Maatschap pyen a pari. Tegenover deze aandelen werd ten laste van de resultaten over 1958 een reserve gevormd tot een gelyk bedrag. Onder ..Nederland" komt een post voor ..vorderingen op ondernemingen waarin is deelgenomen" ad 27,6 miljoen. Dit betreft een vordering op de n.v. Deli Maatschappij Internationaal, die als kassier van de Deli- Maatschappij optreedt. Deze vordering is volwaardig. De geconsolideerde winst, en verliesrekening laat een saldo exploitatie rekening zien van 56.5 miljoen. Na reser vering tegen aandelen Verenigde Deli Maatschappijen ad 32.8 miljoen en boe king op algemene reserve ad 10.8 miljoen resteert een winst van 12,9 miljoen. Deel nemingen in overige landen staan te boek voor 2,0 miljoen. De deelnemingen wer den op conservatieve wijze gewaardeerd. In de n.v. Deli-Maatschappij Internatio naal zijn alle activiteiten buiten het weste lijk halfrond en Indonesië ondergebracht. Wat de groothandel in tabak betreft werd in nauwe samenwerking met de dochter maatschappijen in de V. S. een doeltreffend verkoopapparaat tot stand gebracht. Het ligt in de bedoeling dit verder uit te bou wen en in sterkere mate dan voorheen de handel in tabak, geproduceerd door derden, de entameren. Aan dit streven werd in 1958 nog uitbreiding gegeven door een meer jarig verkoopcontract met enige Italiaanse producenten. In 1958 werden ruim 19.000 pakken van de Sumatra tabaksoogst 1957. afkomstig van de Verenigde Deli-Maat- schappijen, verhandeld. De opbrengst was bijzonder fraai en heeft in belangrijke mate tot het resultaat bijgedragen. Tabak Ook de groothandel in rubber enzovoorts droeg niet onbevredigend tot de winst bij. Arli-pripntie De n.v. Bank voor Nederlandsche Gemeenten deelt mede dat zij voor nemens is over te gaan tot de uitgifte van een 4]/2 percent 30-jarige obligatie lening groot 100.000.000 tot de koers van 99percent. Bij overtekening wordt het recht voor behouden het bedrag der lening op een hoger bedrag dan f 100 miljoen vast te stellen. Voor het overige zullen de lenings voorwaarden gelijk zijn aan die van de bij het prospectus van 27 november 1958 uit gegeven 4'2 percent obligatielening 1958. Dooreenleverbaarheid met de obligaties van laatstgenoemde lening zal worden aangevraagd. Het prospectus zal woensdag verschijnen. In het Wezergebied tussen Bremen en Nienburg is blijkens mededelingen van het ministerie van Economische Zaken in de Westduitse staat Neder-Saksen de aanwe zigheid van buitengewoon omvangrijke ijzerertslagen vastgesteld. Het erts zou met een gehalte van 42 tot 48 percent tot het hoogwaardigste behoren, dat ooit in Duitsland in exploitabele hoeveelheden is aangetroffen. Negentien boringen, die onder auspiciën van het geologisch bureau te Hannover in de omgeving van Staffhorst, tussen Bre men en Nienburg, werden uitgevoerd, le verden de oewijzen en tevens dat de ont ginning door middel van mijnbouw moge lijk is. De ertslagen bevinden zich op een diepte tussen de 800 en 1.200 meter. Op grond hiervan is van de zijde van het Ne- dersaksische ministerie van Economische Zaken het vermoeden uitgesproken, dat deze ertsvondsten een zeer goede basis kunnen zijn voor de vestiging van een nieuw industriegebied in casu zware indu strie aan de Wezer. Verschillende bij even tuele winmng geïnteresseerde maatschap pijen, onder andere een hoogovenonderne ming in Dusseldorp. zouden reeds plannen hebben aangekondigd om met de aan leg van de schachten een begin te maken. Met de winning van het erts zal dan over een tiental jaren kunnen worden aange vangen. Bij uitloting van de 2% percent Dor drecht 1956 groot 12 miljoen en aflos baar door jaarlijkse uilloting telkens op 15 februari werden 200 obligaties van no minaal 100 elk uitgeloot. De hoofdprijs van 100.000 is gevallen op obligatienum mer 52498. De premie van 25.000 viel op nummer 117818, die van 5000 op nummer 16448 en die van 2500 op nummer 69509. Vijf premies van elk 1000 vielen respec tievelijk op nummer 118247, nummer 56182, nummer 114070. nummer 116992 en nummer 99545. De bezitters van de vol gende vijf obligaties zagen zich een pre mie van 250 toevallen: nummer 79650, nummer 35004, nummer 10885, nummer 119972 en nummer 113867. Ten slotte wer den 186 nummers elk uitgeloot met 125. De volgende trekking is op 15 februari 1960. Van de General Cigar Co. werden de fabri- cagerechten voor geheel Duitsland van H.T.L. (Homogenized Tobacco Leaf) ver kregen. Over 1958 waren de resultaten van de met. drie Duitse sigarenfabrikanten in 1957 opgerichte Deutsch-Hollandische Ta- baksgesellschaft. met fabriek te Mannheim, reeds positief. Men hoopt in de loop van 1959 in samenwerking met General Cigar ook in Nederland de produktie ter hand te nemen. In januari 1958 werd met de CIPET (Consorzio Italiano Produttori Exportatori Tabacchi) een akkoord bereikt op grond waarvan de CIPET de verkoop van haar tabak voor een reeks van jaren aan de maatschappij heeft toevertrouwd. De Deli Mij. verwacht een meerderheidsbelang te verwerven in de onderneming van een van de leden van de CIPET. De gronden, waar over deze onderneming beschikt, behoren tot de beste in Italië. Hierdoor wordt, de maatschappij in staat gesteld om. overwe gend in eigen beheer, te geraken tot. pro duktie van dektabak, die, zover de directie meent, in kwaliteit die. van sommige Su- matra-ondernemingen kan evenaren, wel licht zelfs overtreffen. Olie Door de fusie in juli 1958 van de Holland- American Petroleum Corp. met de Shore line Petroleum Corp., bezit de Amerikaan se deelneming The Imperial Agricultural Corp. nu 40 percent van het aandelenkapi taal van de Shoreline. Deze maatschappij zal waarschijnlijk niet eerder dan in 1963 In staat zijn een begin te maken met het afwerpen van winst. De Imperial Agricul tural Corp. neemt voorts o.a. deel in de International Products Corp., een Ameri kaanse maatschappij die haar werkzaam heden voor 100 percent in Paraguay uit oefent. De twee hoofdtakken van dit bedrijf zijn de produktie van vleesprodukten en quebraco-extract een looistof. Onder zocht zal worden of voor een deel van het uit Indonesië gerepatrieerde personeel in Paraguay een nieuwe bestaansmogelijk heid aanwezig is. Indien dit niet mogelijk blijkt te zijn. ligt het niet in het voornemen het bezit in deze maatschappij uit te breiden. De American Sumatra Tobacco Ccrp., een andere deelneming, was tevreden over de uitval van de tabaksoogsten 1956. Zij ver wacht in 1959 een gunstig resultaat, daar de vraag naar goede tabak in het algemeen toenemend is en het prijsniveau zich in stijgende lijn beweegt Bij de spaarbanken, aangesloten bij dp Nederlandse Spaarbankbond, is in januari ingelegd 132.4 miljoen en terugbetaald f 94.6 miljoen, waardoor een positief spaar- verschil ontstond van 37.8 miljoen (in december 1958 werd 3.3 miljoen gespaard en in januari 1958 f 3.4 miljoen ontspaard). In het gehele jaar 1958 werd f 135.7 miljoen gespaard. De in de op 9 maart te houden algemene vergadering van aandeelhouders van de Friesch-Groningsche Hypotheekbank n.v. zal worden voorgesteld het dividend over het boekjaar 1958 vast te stellen op 68 (v.j. 64) per aandeel van 1000 met 20 percent storting en op 17 (v.j. 16) per aandeel van 250 met 20 percent storting. De reserves van het concern bedragen 22.316.543.48 (v.j. 21.297.178,47), onge acht de reserves voor diverse belangen. OP DE JAARVERGADERING van Amsterdam Rubber (n.v. Rubber Cultuur Mij. Amsterdam) heeft de voorzitter, mr. Ch. van Eeghen, meegedeeld dat de n.v. in begin 1958 op voorzichtige wijze aandelen heeft ingekocht om de sterke verkoopdruk tegen te gaan. Ook na de publicatie inzake de terugbetaling van 25 percent is ingekocht zonder dat het koersverloop werd beïnvloed. Op verwijten van een aandeelhouder, als zou de n.v. van vóórwetenschap hebben geprofiteerd, zei de voorzitter dat de n.v. niet zelf het initiatief heeft genomen, maar het aanbod heeft opgenomen. Zijns inziens profiteren de maatschappij en de huidige aandeelhouders van deze handel wijze. Dat de aandelen intrinsiek meer waard waren kon uit vorige jaarverslagen worden afgelezen. Het bestuur legde er de nadruk op dat de inkoop van eigen aan delen geschied Is voordat bekend werd dat er interne reserves zouden vrijkomen. Ondanks de recessie in de eerste helft van het boekjaar toonde het bedryf van B. I. de Vries en Co. Textiel n.v. te Am sterdam een beter resultaat over 1958. De winst, na afschrijvingen, heeft 6.606 op geleverd (v.j. verlies 39.247). Het totale verliessaldo per 1 januari 1958 bedroeg 106.003. Het betere resultaat werd be reikt zowel in de import- en de export afdeling als bij de dochteronderneming. De directie zegt zich niet te laten ontmoe digen door het feit, dat de afzet van tapij ten nog niet beantwoord heeft aan de ver wachtingen. De deelneming te New York heeft verhoudingsgewijs een belangrijke uitbreiding ondergaan. Het bedryf als zo danig liet een batig saldo. Nu het Nederlandse bedrijf van de ven nootschap, na opheffing van de grossier- derij, definitief een ander karakter heeft aangenomen en de directie ter financie ring van dat bedrijf met minder middelen kan volstaan, wordt voorgesteld de reser ves, voor zover niet meer vereist, in de vorm van dividend uit te keren in aan delen in de Amerikaanse deelneming (v.j. werd het dividend gepasseerd). Deze be loopt thans nominaal 440.000 dollar, met een intrinsieke waarde van 258.000 dollar of f 973.950. Met uitzondering van een ge deelte der agioreserve, ten bedrage van 10.439, zijn de reserves per 31 december 1957, onder aftrek van enige noodzakelijke voorzieningen, bestemd als dividend. Ook de boekwinst op de verkoop van de ge bouwen aan de Jodenbreestraat is voor dividend bestemd. De directie stelt voor een dividend van 6 percent op de preferente aandelen, zijnde f d per aandeel van nominaal ƒ100 en van 440 dollar nominaal aan aandelen B. I. de Vries en Co (Textiles) Inc. te New York per gewoon aandeel van f 250 nominaal in de vennootschap. Hierbij is rekening mee gehouden dat er thans 1.000 gewone aandelen ad f 250 nominaal van de vennootschap uitstaan. De intrinsieke waarde van het dividend in aandelen is derhalve 258 dollar of f 973.95 per gewoon aandeel. Per gewoon aandeel in de vennootschap zal een aan- Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 deelbewijs van vier aandelen ad 100 dollar en een scrip van 4/10 van 100 dollar, beide nominaal, worden uitgereikt. Aangezien de aandelen B. I. de Vries en Co (Textiles) Inc. te New York moeilijk verhandelbaar zijn, meent het-bestuur dat aandeelhouders in de gelegenheid dienen te worden ge steld, hun dividend te ontvangen in Ne derlandse waarden. Desgewenst kunnen aandeelhouders hun dividend verkopen tegen ontvangst van a. één obligatie B. I. de Vries en Co. Textiel n.v. te Amsterdam ten bedrage van 250, rentende 4 y, per cent per jaar, converteerbaar in een ge woon aandeel van 25Ó 'nominaal tegen eep koers van 105. alsmede b. gen bedrgg in contanten van f 723,95 minus dividend belasting ad 146,09 is f 577.66 netto. Deze uitkeringen zijn gebaseerd op de intrin sieke waarde. Dit aanbod is geldig tot 31 mei 1959. De voorwaarden der bovenbe doelde converteerbare obligatielening van de vennootschap, welke in 1959 geheel ge plaatst is, zullen op de desbetreffende obligaties worden afgedrukt. De vraag of nog meer reserves zullen vrijkomen, achtte het bestuur moeilijk te beantwoorden: „mogelijk onder gereser veerde belastingen". De aanslagen over de jaren 1950 en volgende moeten nog worden vastgesteld, maar officiële richtlijnen staan nog niet vast. Gehoopt wordt dat do onder krediteuren getroffen voorzieningen vol doende zullen zijn. Ook in de handelsvoor raden bevindt zich een reserve ter dekking van commercieel risico. Deze zou er pas uitkomen als de maatschappij de handels zaken zou abandonneren. De politieke toestand in Afrika heeft de R.C.M.A. geen aanleiding gegeven haar be langen in dat werelddeel op te geven. De Lucongo Estate en de Bwiti Estate, waarin de R.C.M.A. voor 85 percent deelneemt, be schikken over maagdelijke bossen met een groot rendement. Deze vergen een inves tering van rond 3 miljoen in de toekomst. Op de investeringen in de Maramba Estate, waarin de R.C.M.A. met 50 percent deel neemt. en waarover het beheer gevoerd wordt door de medeparticipante, de Hol land-Tanganyika Compagnie, wenste het bestuur niet vooruit te lopen. Niettemin zullen ook deze een fiks bedrag vergen. In opdracht van anderen stellen enige des kundigen van de R.C.M.A. een onderzoek in naar een eventueel oliepalmenproject in Columbia. Hierover kon echter niets naders worden medegedeeld. Met het oog op de ontwikkeling van de Euromarkt hebben de n.v. Vereenigde Ne- De Nederlandsche Fondsen Maatschappij deelt mede, dat zij in de afgelopen maand heeft geplaatst 200.000 aandelen harer ven nootschap. Op de op 11 maart te houden algemene vergadering van aandeelhouders zal worden voorgesteld 7 percent dividend uit te keren tegenover vorig jaar 6 percent. De intrinsieke waarde der aandelen Ne derlandsche Fondsen Maatschappij bedroeg per 16 februari 1959 178% percent. De Willys-Overland Export Corporation deelt mede. dat zij een contract heeft ge sloten met de n.v. Kemper en Van Twist te Dordrecht in Nederland, waarbij is overeengekomen dat laatstgenoemde de jeep-voertuigen van Willys-Overland zal assembleren en verkopen in Nederland. De Nederlandse onderneming zal eveneens de aldus geassembleerde voertuigen naar be- paalde markten heruitvoeren. Het aantal buitenlandse assembleer- of produktie- bedrijven van Willys-Overland bedraagt thans negentien. derlandsche Rubberfabrieken te Heveadorp en de n.v. Rubberfabrieken ir. L. M. Gla- zener te Harderwijk, waarin de R.C.M.A. participeert, besloten tot nauwe samenwer king over te gaan. In verband hiermede is in beginsel overeenstemming bereikt over de verkoop van alle aandelen aan de Ver eenigde Nederlandsche Rubberfabrieken. Veel kon hierover nog niet medegedeeld worden. Voor deze deelneming is gereser veerd. De overnemingsprijs zal waarschijn lijk niet in winst resulteren. In antwoord op de vraag of het bestuur zal overgaan tot verdere terugbetaling op het aandelenkapitaal, antwoordde mr. Van Eeghen dat de vennootschap middelen nodig heeft voor haar huidige plannen. Het bestuur heeft vertrouwen in de huidige gang van zaken. Uit het jaarverslag over 1958 van de Nederlandsche Middenstandsbank N.V. blijkt, dat de bank in 1958 een llinke be- drijfsgroei heeft geboekt. Het uitstaande krediet steeg van 235 miljoen toi 253 miljoen: de toevertrouwde middelen ver meerderden van 356 miljoen tot 453 miljoen. Het balanstotaal ad 480 miljoen is dan ook bijna 100 hoger dan per einde 1957. Onder invloed van de sterk eedaalde rentestand waren de interest-baten lager: de provisie-baten daarentegen vertoonden een stijging. De totale kosten liepen iets terug. Voorgesteld wordt uit de winst van 3.708.000 (f 3.517.000), na reservering voor belasting ad 1.750.000 en toevoeging aan de reserves van 1.200.000, een onveran derd dividend van 7 °/n uit te keren. Over de gang van zaken zegt de directie: de groei van het bedrijf komt mede tot uit drukking in het aantal werknemers, dat steeg van 1621 tot 1716. Het spaartegoed nam toe van 96.681.000 tot 104.895.000. Het aantal spaaragentschappen werd uitge breid van 209 tot 232. De zaken van de dochteronderneming de Nederlandsche Middenstands Financierings Bank breidden zich geleidelijk verder uit. Daar het nieuwe boekjaar nog pas is be gonnen en de vooruitzichten op verschil lend terrein zich nog slechts weinig duide lijk aftekenen, is het moeilijk een prognose te geven voor de in 1959 te verwachten resultaten. Aannemende dat de opgaande lijn in het economisch leven niet zal wor den onderbroken en dat niet, in de vorm van loonronden of anderszins, nieuwe extra lasten op het bedrijfsleven zullen worden gelegd, meent de directie voor de ontwik keling in de nabije toekomst enig opti misme te mogen koesteren. Hiervoor vindt zij steun in de groeikracht van het bedrijf, die de laatste jaren wel zeer duidelijk is gebleken. Ondanks terughoudendheid in het eerste halfjaar was de kredietvraag bij oe ven nootschap op ongeveer hetzelfde peil als in de laatste jaren. Karakteristiek voor de middenstand is de grote plaats, die de gel den van derden in de financiering innemen. Dit geldt in het bijzonder voor schulden op lange termijn welke verhoudingsgewijs be langrijke bedragen vertegenwoordigen. Het is een bekend feit dat tal van midden- standsbedrijven lang geld moeten aantrek ken. omdat het eigen vermogen niet van voldoende omvang is. In navolging van het Amerikaanse en Engelse bankwezen, werd ook door de Middenstandsbank de per soonlijke lening geïntroduceerd. Over de groeimogelijkheden van deze kredietvorm valt vooralsnog weinig te zeggen. De „New York Times" meldt dat Engeland, naar het blad van betrouwbare zijde verneemt, deze week bekend zal maken dat het niet langer behoefte heeft aan een bedrag van 250 miljoen dollar van de tijdens de Suezcrisis door de Ame rikaanse ex-Import. Bank aan Engelend verstrek te lening van 500 miljoen dollar. De helft van het leningsbedrag werd in het najaar van 1957 opge nomen. De New York Times wijst er op. dat de Britse goud- en dollarreserves thans zo groot zijn dat Engeland van mening is dat zij niet langer behoefte heeft aan het restant van de genoemde lening. Lening voor SAS Een groep Amerikaanse banken en verzeke ringsmaatschappijen heeft de S.A.S. een lening van 49 miljoen dollar verstrekt, waarmee de aan koop van straalvliegtuigen door deze Scandina vische luchtvaartmaatschappij gefinancierd zal worden. Krupp naar Japan De Duitse industrieel Alfred Krupp is voorne mens op 14 maart naar Japan te vertrekken. Krupp wil de mogelijkheden onderzoeken van samenwerking tussen Japanse bedrijven en zijn concern in andere landen dan Japan en Duitsland. Eigenaren van theeplantages: Naar aanleiding van recente publikaties met betrekking tot plannen voor vestiging van een markt voor Indonesische thee in Antwerpen wordt van de zijde der betrok ken Nederlandse eigenaren van thee-on dernemingen medegedeeld dat de door de Indonesische regering nagestreefde ver plaatsing van produktenmarkten naar el ders in de eerste plaats dient te worden beschouwd «in het licht van de eigendoms rechten welke Nederlandse eigenaren op het produkt van hun ondernemingen kun nen laten gelden. Het juridisch aspect blijft onveranderd dat zowel de onderbeheerstelling als de wet tot nationalisatie alleen reeds door de daarbij toegepaste discriminatie volken rechtelijk evident onrechtmatig is en neer komt op het wederrechtelijk toeëigenen van Nederlandse eigendommen. Indien de berichten omtrent voorgenomen aanvoe ren van Indonesische thee te Antwerpen betrekking zouden hebben op thee afkom stig van thee-ondernemingen van Neder landse eigenaren, zullen betrokkenen zich dus de daaraan verbonden risico's in elk geval terdege dienen te realiseren. Men kan zich dan ook afvragen of de Ne derlandse pakker en handelaar onder de ze omstandigheden van Belgisch interme diair gebruik zal willen maken, waarbij het risico wordt gelopen in een proces te worden gewikkeld. Zulks geldt ook voor kopers elders in het buitenland. Tenslotte is er voldoende thee van andere herkomst beschikbaar. Bekogeld. Het politiebureau in Karonga, een afgelegen plaats in het noorden van Nyasaland, is zondag door een menig te Afrikanen met stenen bekogeld uit protest tegen de arrestatie van vier mannen die aan een illegale bijeen komst op de plaatselijke markt had den deelgenomen. Het viertal werd ver hoord en later vrijgelaten. Nazibeul. De voormalige commandant van het concentratiekamp Sachsen- hausen, August Kolb, is officieel in staat van beschuldiging gesteld we gens medeplichtigheid aan ten minste 244 moorden. In 1954 werd Kolb tot vier jaar en drie maanden veroordeeld we gens mishandeling Scheiding. Twee Poolse vissers hebben na een dramatische vlucht van hun schip politiek asiel in Denemarken gezocht. Zij hadden de schipper en vier andere bemanningsleden in het schip opgeslo ten, waren in dichte mist op een zand bank gestoten en hadden hun vlucht in een roeiboot voltooid. De opgeslotenen bevrijdden zichzelf en voeren terug. Griep. President Vorosjilov van de Sov jet-Unie lijdt aan complicaties ten ge volge van griep aldus heeft, een woord voerder van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken in Moskou mee gedeeld. De woordvoerder kon niet zeg gen of de ziekte van de bejaarde pre sident al dan niet ernstig is. Gesprek. President Tito van Joegoslavië zal op 2 en 3 maart besprekingen voe ren met de Griekse premier Karaman- lis op het eiland Rhodes, wanneer Ti to op de terugweg is van zijn reis door Azië en Afrika. Het Joegoslavische staatshoofd verblijft momenteel in de Soedanese hoofdstad Khartoem. Thuis. Koning Boudewijn van België is na een verblijf van twee weken te Sankt Anton am Arlberg uit Oostenrijk in Brussel teruggekeerd. Prinses Josephine Charlotte, de zuster van de koning, blijft nog in Sankt Anton, waar inmid dels haar echtgenoot, erfgroothertog Jan van Luxemburg, is aangekomen. Opgegeven. De sjah van Perzië heeft zijn plan om met de Italiaanse rooms-katho- lieke prinses Maria Gabriella te trou wen opgegeven. Hij zal om dynastieke redenen met een mohammedaans meis je trouwen, zo verluidt in Teheran. De sjah zou van een huwelijk met. de acht tienjarige dochter van ex-koning Um- berto van Italië, hebben afgezien we gens de geloofsbezwaren die tegen dit huwelijk bestaan. Ongewenst. Dr. Oberhammer, een voor aanstaande politicus uit Oostenrijks Ti- rol. heeft geen toestemming gekregen om Italië binnen te komen, omdat hij „an ti-Italiaanse verklaringen" zou hebben afgelegd. Volgens Italiaanse functiona rissen heeft dr. Oberhammer zondag te Innsbruck verklaard dat het in Italië ge legen Zuid-Tirol autonomie of het recht op zelfbeschikking moet krijgen. Veilig. De Franse arts dr. Jamet, die met drie andere dokters vijf Joegoslavische kerngeleerden heeft behandeld na een ongeluk met radio-actief materiaal, heeft op een persconferentie te Parijs gezegd, dat de kernenergie-industrie de veiligste van alle is. Uit Amerikaanse statistieken blijkt volgens dr. Jamet, dat er slechts zeer zelden ongelukken gebeuren. Hij schrijft dit toe aan de strenge controle in de fabrieken en aan de discipline onder het personeel. Droogte. President Kubitschek van Bra zilië heeft de gouverneurs van negen sta ten in het noordoosten van het land een plan voorgelegd ter bestrijding van de periodiek optredende droogte in dit gebied. Het plan voorziet in de oprich ting van een speciaal orgaan dat de be vloeiingswerken in de verschillende staten zal regelen en de bevolkings dichtheid zal vaststellen. Bekend. Lord Bertrand Russell van Liver pool. bekend om zijn gezaghebbende boe ken over Japanse en Duitse oorlogs misdaden tijdens de afgelopen oorlog, heeft een opdracht om een biografie over wijlen koning Haakon van Noor wegen te schrijven van de hand gewe zen omdat hij heeft bevonden dat de koning geen dagboek bijhield en al zijn particuliere notities vernietigde. Lord Bertrand is van mening dat hij in deze omstandigheden niets over het leven van de koning kan schrijven wat al niet bekend is. Gebeten. Tn India sterven jaarlijks vijf tien tot twintigduizend mensen als ge volg van slangebeten. Naar schatting worden ieder jaar 200.000 mensen door slangen gebeten. Een nieuwe zeer diepe depressie, die maandagmorgen langs Newfoundland trok, verplaatst zich, vergezeld van een orkaan, in noordoostelijke richting naar IJsland. De invloeo van deze depressie zal zich waarschijnlijk niet verder uitstrek ken dan tot over het uiterste noorden. Het grote Europese hegedrukgebied handhaaft zich nog vrijwel onveranderd. In het cen trum is de luchtdruk iets boven 1045 milli bar. Binnen het hogedrukgebied komen op korte afstanden nog grote weerverschillen voor. Plaatselijk blijft mist of laaghan gende bewolking de hele dag hangen, het geen de temperatuur laag houdt. Elders, vooral in België en Frankrijk, komen langdurige opklaringen voor en stijgt de temperatuur in de middag tot boven 10 graden. Aangezien de kern van het ge bied met hoge barometerstanden zich nog langzaam >n noordelijke richting ver plaatst wordt de kans dat de mist in ons land overdag op meer plaatsen oplost dan de laatste tijd het geval is geweest groter. In de nacht en vroege ochtend zal het op vele plaatsen een paar graden vriezen, maar overdag zullen de temperaturen flink oplopen. WEERRAPPORTEN Woensdag 18 februari Zon op 7.52 uur, onder 17.58 uur. Maan op 13.06 uur, onder 4.08 uur. 23 febr. Maanstanden 9.54 uur volle maan. 21. Met ontzetting staarde Pat O'Nozel naar de sigarenmassa, waartussen de bol- knak van professor Kalker was verdwenen. Zelfs voor de scherpzinnige detective leek het een hopeloze taak, om uit te vinden, welke van al die sigaren nu de gezochte was. „Bekorrah! Dat moest er nog bij komen.'", riep hij, tussen de sigaren rom melend, „alsof ik al niet genoeg zorgens aan mijn hoofd heb! Maar nu heb ik er tabak van! Al die tegenslagens maken me dol!!" De geplaagde detective verloor nu alle zelfbeheersing en uitzinnig van drift, begon hij in het wilde weg om zich heen te schieten. De dikzak en de winkelier, die in angstige spanning naar he' zonderlinge gedrag van de overspannen speurder had den gekeken, schrokken hevig toen de ko gels door de winkel floten. „Help! Een ra zende dolle!" gilden zij, terwijl zij in pa niek de straat opsnelden. „Een dolle woes teling in de winkel!" „Dat zou best wel eens Pat kurnen zijn", dacht Panda, die juist voorbij kwam en in de dikzak de sigaardief herkende. „Wat zou hij uit voeren?" En ongerust snelde hij naar de sigarenwinkel waaruit nog steeds schoten klonken Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 17 februari Hoog water 10.21 en 23.02 uur. Laag water 5.26 en 18.09 uur. Woensdag 18 februari Hoog water 11.42 en uur. Laag water 6.44 en 19.34 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is Temperaturen Duiten- 09 en binnenland heden CO S morgen 7 uur Neerslag: 2 3 laatste 24 uur gfj Sc S Sfl Den Helder mist zw 4 0 Ypenburg mist windst. 2 0 Vlissingen mist zw 2 0,3 Eelde dichte mist wzw 1 0,1 Twente mist windst. 1 0 De Bilt mist wnw 2 0,2 Eindhoven dichte mist windst. 0 0,1 Vlv. Z.-Limb. dichte mist wnw -2 0 Helsinki zwaar bew. w -2 0,1 Stockholm geheel bew. w 3 0,1 Oslo zwaar bew. nw 0 0 Kopenhagen mist zzw 1 0 Aberdeen licht bew. windst 7 0 Londen mist windst. -1 0 Amsterdam mist z 2 0 Brussel mist n -1 0 Luxemburg onbewolkt no 0 0 Parijs onbewolkt windst. -0 0 Bordeaux onbewolkt nno 0 0 Grenoble mist windst. -4 0 Nice onbewolkt n 6 0 Berlijn mist zw -0 0 Frankfort mist o -4 0 München zwaar bew. windst. -7 0 Zürich onbewolkt n -5 0 Genève onbewolkt windst. -4 0 Locarno onbewolkt zo -2 0 Wenen licht bew. n -4 0 Innsbruck licht bew. w -6 0 Rome onbewolkt no 8 0 Ajaccio onbewolkt ono 1 0 Madrid onbewolkt windst. -4 0 Mallorca licht bew. n 1 0 Algiers licht bew. windst. 2 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2