et huis der conflicten Haarlemse Voorjaarsbeurs voor de Vrouw begint 26 februari Kort en bondig Agenda voor Haarlem '^Brieven aan de redactie 4 Boeken en ijsvermaak Lijdt niet langer De radio geeft woensdag Televisieprogramma Politieke werkcommissie voor Atlantisch congres Nederlandse bijdrage aan Engelse herdenking van opera van Verdi Sonia Gaskell deze maand weer in functie bij het Nederlands Ballet Mobilofoonposten langs Noordzeekanaa! Twee jongens gestraft voor berovingen in Duitsland Prof. Bellefroid overleden Siem Nieuwenhuyzen in ziekenhuis opgenomen Aalsmeerse kwekers werken schijnbaar met verlies Kerkelijk Nieuws DOOR IRIS BROMIGE Jury voor Songfestival Verrukkelijke koffie DINSDAG 17 FEBRUARI 1959 Het boek was onderwerp van de AVRO- rubriek Meridiaan, omdat, op 8 maart de Bond van Boekbinderspatroons vijftig jaar bestaat en volgende week zaterdag de boekenweek begint. In een boeiend pro gramma, inderdaad een voortreffelijke re clame voor het boek, kreeg de kijker tal loze aspecten van de vervaardiging en de verspreiding daarvan te zien. Allereerst was er een inleidend, wat oppervlakkig maar gezellig gesprekje, tussen Dick de Vilder en de Hilversumse boekhandelaar Rozenheek, waar heel logisch een bezoek aan het Centraal Boekhuis te Amsterdam en het Bestelhuis van die instelling bij aansloot. Het boek weer naar de winkel volgend kwam men op de beruchte drem pelvrees en wat men er al niet tegen doet. De directeur van uitgeverij Contact deed daarna van zijn kant licht schijnen op het boek en op de ontwikkeling van zijn fonds. Via een fascinerende reportage van een mechanische boekbinderij (onder andere een machine voor dertienduizend pocket boeken per dag) en van het pure handwerk (door het echtpaar Aalbers) ontwikkelde hmet programma zich naar de climax: schrijvers spraken over hun werk: Harry Mulisch („schrijven is stratenmaken: op je knieën liggen en achteruit kruipen"). Cor Bruyn („geboorte, groei, verwerkelijking"), Anna Blaman („Ik schrijf u brieven die romans heten en die pas goed zijn als ze zoveel mogelijk mensen aangaan"), Max Dendermonde (Een manier om het heim wee te verzachten" of ..Een hondse maar ook verrukkelijke dwangarbeid") en Ed Hoornik („de onderste steen boven laten komen, terwijl je wefet dat het de onderste niet is"). De schrijvers werden op het scherm getoond binnen de omlijsting van hun eigen handschrift, behalve Dender monde die een goede schrijfmachine blijkt te hebben. De uitzending was begonnen met het N.T.S.-journaal waarin onder andere beel den waren van de 22-jarige Jan Vos en zijn 16-jarige broer Evert, die zich onlangs als kikvorsmannen in de omgeving van Haarlem onder het ijs hebben vermaakt. Ook vermaak op het ijs zag men: prik sleeën en vermaak tussen het ijs: een 49- jarige zwemmer die met een bevroren stemmetje bekende dat hij het heerlijk vond. Verder werden er ook nog enkele beelden getoond van de „Helemar H", die bij Dunmore op de rotsen is gelopen. Mies Bouwman interviewde een Fins meisje, dat stewardess, mannequin en televisie-om- roepster is. Het AVRO-programma werd met een optreden van Gregor Serban en zijn orkest en de Perry Como Show besloten. Perry's boord zat gefrommeld en zijn linkerhand steeds in de zak. Het was dus weer als van ouds: tof. Beeldschermer Advertentie door rheumafiek, spit. ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt Togal, dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Zuivert de nieren, is o n s c h a d e 1 ij k voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0.95, f 2.40 en 8.88. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbijtclub. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. (9.35—9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 R.V.U.: Zwitserland, door A. L. C. A. van Nijnanten. Eerste lezing: Geologische opbouw. Levenswijze van de Zwitser. 11.30 Dit is uw le ven. 12.30 Land- en tuinb.meded 12.33 Voor het platteland 12.40 Orgel en zang. 13.00 Nieuws en tentoonstellingsagenda. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Medische kron. 14.00 Gram. 15.40 Voor de jeugd. 17.00 De kat. van de stoel. 17.50 Regeringsuitzend. Rijksdelen Overzee: Jeugduitz.Nuttige planten in Suriname, door C. Butner. 13.00 Nieuws en comm. 18.20 Act. 18.30 R.V.U.: De mens en zijn omgeving, door drs. D. G. Ruarus. Tweede lezing. 19.00 Voor de kleuters. 19.10 Het onderwijs, een kansspel?, toespr. 19.25 VARA-Varia. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Dans- muz. 20.50 De zware operatie, hoorsp. 21.55 For- tunio, opera (3e en 4e bedrijf). 22.45 Tussen mens en nevelvlek, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.30 Hammondorgelspel. 23.5024 00 Soc. nieuws in Esperanto. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-ber. 7.10 Gewijde muziek. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 David Copperfield, hoorsp. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Promenade- ork. en omr.koor. 14.00 Gram. ..El Rey que Rabio", zarzuela. 15.05 Kamermuz. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Idem. 13.15 Spectrum van het Chr. organisatie- en ver enigingsleven. 18.30 Jazzmuziek. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Koorzang. 19.30 Radiokrant. 19.55 Pol. causerie. 20.00 Gram. 20.30 Passiestonde. 21.10 Geestelijke liederen. 21.40 Muz - caus. 22.10 Lichte muz. 22.40 Gram. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitsl. 23.20 —24.00 Gram. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Kamermuz. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.30 Omr.ork. 17.00 Nieuws. 17.10 Zang en piano. 17.50 Boekbespr. 18.00 Gram. 13.10 Lekenmoraal en filosofie. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.30 Sport. 21.15 Symf.ork. en sol. 21.30 Omr.ork. 22.00 Nieuws. 22.15 Pedago gische caus. 22.25 Kamermuz. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR WOENSDAG VARA: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 17.30 In ternationaal jeugdjournaal. 20.00 Journaal. NCRV 20.30 Land van belofte, TV-spel. 22.10 Dagsluiting. Maandag is de politieke werkcommissie voor het Atlantisch congres geïnstalleerd. Reeds eerder werden de economische en de culturele werkcommissies benoemd voor het „Nationaal Comité congres Londen 1959". De thans geïnstalleerde commissie staat onder leiding van mr. H. R. Nord. Secre taris is dé heer P. M. Storm. Leden zijn: luitenant-generaal M. R. H. Calmeyer, drs. H. A. Korthals, de heren J. W. van Hulst, A. Mozer, F. C. Spits en E. A. Vermeer en jkvr. mr. C. W. I. Wttewaall van Stoet wegen. De commissie heeft tot taak. stukken voor te bereiden voor de nationale confe rentie, die op 8 en 9 mei in 's-Gravenhage zal worden gehouden In juni vindt het Atlantisch Congres in London plaats. Heden. 17 februari, is het honderd jaar geleden dat de opera van Verdi „Un Ballo in maschera" voor het eerst (in het Teat.ro Apollo te Rome) werd opgevoerd. Deze mijlpaal in de evolutie van Verdi's schep pingswerk wordt hedenavond in het. derde programma van de BBC herdacht met een uitzending op grammofoonplaten van het werk, zoals het door de Nederlandse Opera te Amsterdam, onder leiding van Francesco Molinari-Bradelli, tijdens het laatste Hol land Festival ten tonele werd gebracht. In de zeer sterke vocale bezetting werden de hoofdrollen vervuld door de sopraan Gré van Swol-Brouwenstijn, de coloratuur sopraan Eugenia Ratti, de alt Annie De- lory, de tenor Giuseppe Zampieri en de bariton Scipio Colombo. „Un Ballo in maschera" behoort tot de markante werken van Verdi's oeuvre, die aan zijn geniale ontplooiing (met Aïda, Otello en Falstaff) zijn voorafgegaan. Het libretto is een Italiaanse bewerking van een operatekst van Eugène Scribe (gecom poneerd door Auber) en behandelt een historisch feit, namelijk de moord op de Zweedse koning Gustaaf III, in 1792, tijdens een gemaskerd bal. Er is heel wat om te doen geweest eer het werk mocht worden vertoond. De première was bestemd voor Napels, maar de censuur aldaar had ern stige bezwaren tegen het onderwerp, hoe wel de auteurs uit voorzichtigheid de actie reeds verplaatst en koning Gustaaf in een hertog-gouverneur veranderd hadden. Doch naar aanleiding van een aanslag op het leven van Napoleon III was de censuur erg kopschuw. Het was weer een geval als indertijd met Rigoletto, waarin oorspron kelijk de Franse koning Frans I ae weinig sympathieke rol van verleider en lichtmis speelde, zodat, om het stuk voor het publiek te brengen, de auteurs hem als een hertog voorstelden en het Franse hof ver vangen werd door dat van een gefingeerd hertogdom. Verdi was aan dergelijke tegen kantingen, die doorgaans op het politieke vlak lagen, gewend. Maar ditkeer was de componist niet te bewegen aan de wensen van de censuur tegemoet te komen. Dan in Napels maar geen „Gemaskerd bal". Hij nam het werk terug en trachtte het te Rome te lanceren. Ook daar had men be zwaren. Uiteindelijk stemde Verdi erin toe de situtie te verplaatsen naar de Verenigde Staten en van de hoofdpersoon een gouver neur van Boston te maken. In deze vorm, die overigens de handeling ongerept hield, is „Un Ballo in maschera" een eeuw ge leden in zee gegaan. Na een triomfantelijk onthaal bij de Romeinen (verteld wordt, dat Verdi dertig keer voor het voetlicht ge roepen werd) is het werk een vaste plaats gaan innemen in het repertoire van alle grote operacentrums. Maar al gauw werd het gebruikelijk om het stuk te Napels te laten spelen, zoals Verdi het bedoeld had. R{en gaat nu echter verder, want bij de jongste montering van de Nederlandse Opera, die dus hedenavond te horen is, greep men terug naar de historische aan leiding van het werk en is de hoofdpersoon weer Gustaaf III van Zweden, zijn moor denaar de gardekapitein Ankarström en de plaats der handeling Stockholm. Als Zweden daar nu geen bezwaar tegen maakt, zal deze ontmaskering van het „Gemaskerd bal" waarschijnlijk wel alge meen in toepassing worden gebracht. Jos. d^ Klerk Mevrouw Sonia Gaskell, directrice van het Nederlands Ballet, zal uiterlijk 20 fe bruari haar werkzaamheden hervatten. Op 1 maart 1959 treedt de heer A. G. Buining, voormalig zakelijk leider van het Rotterdams Toneel, bij het Neder lands Ballet in dienst als administra teur. Hij zal worden belast met het lo pende werk op zakelijk en organisatorisch gebied, op welk terrein de heer Jan Huck- riede, directeur van het Amsterdams Kunstmaandorkest en van de Kunst,- maand Amsterdam, de algemene leiding blijft waarnemen. Het. ligt in de bedoeling langs het Noord- zeekanaal een keten van mobilofoonposten op te stellen, aldus vernemen wij van betrouwbare zijde. Men wil op deze wijze een vlot verloop van de scheepvaart door het. kanaal bevorderen. Bij de aanleg van deze mobilifoor.posten- keten zal hetzelfde systeem worden gevolgd als langs de Nieuwe Waterweg is gevolgd. De aanleg van de posten zal geschieden door de P.T.T. Niet alleen kan door dit nieuwe systeem elke aanvaring of strem ming onmiddellijk worden doorgegeven, maar ook weet. men bij de sluizen in IJmui- den precies op welke schepen men moet rekenen. In zoverre betekent, dit systeem een welkome aanwinst voor de sluismees- ter, die nu al beter geïnformeerd is over het verkeer van zeezijde, nu onlangs een radio-aansluiting op de radar op zijn kan toor is aangebracht. Het gerechtshof te Amsterdam heeft twee jeugdige Amsterdammers veroor deeld. die in maart van het vorig jaar in Duitsland roofovervallen hadden ge pleegd. Een 19-jarige matroos die al vier vonnissen op zijn strafblad heeft staan, werd veroordeeld tot drie jaar gevangenis straf en ter beschikkingstelling van de re gering. Zijn 20-jarige vriend kreeg twee jaar met voorwaardelijke terbeschik kingstelling. Het tweetal was vorig jaar naar Duits land gelift en had daar een aantal mensen op straat beroofd en mishandeld. Te Nijmegen is overleden prof. mr. J. II. F. Bellefroid, oud-hoogleraar in de in leiding tot. de rechtswetenschap het inter nationaal privaatrecht, het volkenrecht en het burgerlijk procesrecht aan de r.-k. universiteit te Nijmegen. Hij zou woens dag negentig jaar zijn geworden. Prof. Bellefroid, Belg van geboorte, was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw, ridder in de Belgische Leopoldsorde en commandeur in de Kroonorde van België en buitenlands lid van de Koninklijke Vlaamse Academie voor Wetenschap pen. Letteren en Schone Kunsten. De mis van Requiem is woensdag om 11 uur in de dekenale kerk aan de Groesbe^kse Weg te Nijmegen. De zesenzeventigjarige revue-artiest Siem Nieuwenhuyzen. die onder meer met Buziau heeft samengewerkt, is maandag voor het ondergaan van een ernstige ope ratie in het ziekenhuis St. Antoniushove in Voorburg opgenomen. Qjumbo en zijn avonturen Ergens, op een warm eiland, was op een ogenblik iets merkwaardigs te zien Tussen de bladeren van een grote plant stak een lange hals, met. een vreemde kop en een grote hoed erop, naar boven. Die rare kop wiegelde zachtjes heen en weer. En toenviel opeens de strohoed eraf en kon je zien, hoe dat rare geval eigenlijk in elkaar zat. Want die hals was een broekspijp, die vreemde kop was een voet met tenen! En die voet was van23 Geld voor concentratie. De „Ford Foundation" heeft bekendgemaakt dat zij honderdvijftigduizend dollar zal verstrek ken aan elf Amerikaanse romanschrijvers en dichters om het deze kunstenaars mo gelijk te maken zich twee jaar lang op hun werk te concentreren. Voorwaardelijke toezegging. Met een energie en hardnekkigheid, een belang rijker zaak en persoon waardig, blijft fir. E. van Raalte een onjuiste lezing over mijn contact met de V.V.D. colporteren. Zijn nieuwe visie wettigt natuurlijk zijn vroe gere insinuaties niet meer, maar ik leg mij toch niet neer bij zijn nieuwe voor stelling van zaken, want ik heb mij nu eenmaal niet als lid van de V.V.D. aange meld. Ik zou dat alleen gedaan hebben als de mij aangeboden kandidatuur op mijn voorwaarden een feit was geworden Dat is niet gebeurd. Ik begrijp overigens niet waarom de heer Van Raalte aan deze onbelangrijke interne kwestie zoveel aandacht besteedt. Zelfs al zou zijn lezing juist zijn nog maals: quod non wat schuilt er voor verwerpelijks in, tot een kamerkandida tuur voor de V.V.D. te worden overge haald op voorwaarde dat alle partij-in stanties het daarmee eens zijn en op voor waarde, dat ik mijn sinds jaren wekelijks in woord en geschrift verbreide opvattingen geen geweld behoefde aan te doen? Wat. schuilt er voor verwerpelijks in op die voorwaardelijke toezegging terug te komen als het. hoofdbestuur de kandida tuur niet blijkt te willen aanbevelen en zij dus een punt van strijd in de partij zou worden? Mr. G. B. J. HILTERMANN Amsterdam, 13 februari 1959. (Naschrift van de redactie: Wij hebben de heer Hiltermann de plaatsruimte voor zijn tweede „rechtzetting" niet willen ont houden, hoewel wij niet menen dat er nog iets in rechtgezet wordt. Immers, reeds in het artikel van Dr. Van Raalte van 28 januari j.l. werd mr. Hiltermann's verkla ring, dat hij zich nooit als lid van de V.V.D. heeft aangemeld, door onze kro niekschrijver als formeel juist aanvaard Het verschil van mening tussen mr. Hiltermann en dr. Van Raalte kwam daarna en komt ook nu nog alleen daarop neer dat eerstgenoemde er blijkbaar niets verwerpelijks in ziet dat bereidheid om lid van een politieke partij te worden, afhankelijk wordt gesteld van het verkrij gen van een kamerkandidatuur, terwijl laatstgenoemde een ongetwijfeld meer gangbare mening hieromtrent, huldigt. Aangezien deze twee standpunten toch nooit met elkaar in overeenstemming kun nen worden gebracht, zullen wii voor deze kwestie verder geen plaatsruimte beschik baar stellen). Gedurende negen dagen, van 26 febru ari tot en met 6 maart, zal in het Krelage- huis aan de Leidsevaart voor de zeven tiende keer de Haarlemse Voorjaarsbeurs voor de Vrouw gehouden worden onder auspiciën van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Haarlem en omstreken en van de Middenstandscen trale voor Haarlem en omliggende ge meenten. Deze beurs, die op donderdag 26 februari les morgens om tien uur ge opend zal worden door mr. O. P. F. M. Crcmers, burgemeester van Haarlem, be vat weer een groot aantal nieuwe attrac ties, waarbij de organisatoren ervoor hebben gezorgd opnieuw een zo groot mo gelijke verscheidenheid in de grote bcurs- zaal en het daaraangrenzende paviljoen bijeen te brengen Zo zal bijvoorbeeld in de beurs de heer K. van Houten uit Haarlem met zijn vogel circus optreden. Ieder uur zal er een de monstratie plaatshebben van twintig mi nuten, waarbij de heer Van Houten zijn parkieten en rijstvogeltjes de meest ver bluffende toeren zal laten verrich ten, zoals trappen lopen, motorrijden, tel len en slapen in ledikantjes. Verder zal er op deze beurs onder meer een Oosterse stand aanwezig zijn met een aantal prachtige Perzische tapijten en een uitgebreide sortering oorspronkelijke Oosterse artikelen. Voorts zullen Italiaan se meisjes de bezoeksters een nieuwe koeksoort, bereid met Italiaanse vruchten aanbieden en verder zal mejuffrouw An- net; Angenent uit Hilversum met haar kunstnaaldwerk geregeld demonstraties geven. Zij zal daarbij tonen hoe men van allerlei restanten van lapjes en kralen kleine en grotere artistieke wandkleden kan samenstellen. Verder wordt er in de wachtruimte van de modeshow door de kunsthandel J. D. Niemann een expositie verzorgd van schilderijen, etsen en reproducties. Het is vervolgens bijzonder verheugend dat de beursorganisatie plaats heeft inge ruimd voor enkele sociale instellingen, die van de beurs gebruik kunnen maken om propaganda te maken voor hun doelstel lingen. Ditkeer zijn er stands van de reu mabestrijding, de gemeentelijke nazorg Haarlem en het Rode Kruis Haarlem. De directeur var, de beurs de heer H. C. Vermeulen heeft er met zijn mede-organi satoren naar gestreefd niet meer dan een beperkt aantal firma's uit iedere branche aan de beurs te laten deelnemen. Hierdoor wordt het euvel, dat er te veel wasmachi nes, stofzuigers of naaimachines worden gedemonstreerd voorkomen. De beurs 1959 brengt dan ook een grote variatie op huishoudelijk gebied met tal van, zoals men belooft, interessante demonstraties. Uiteraard worden er elke dag in de gro te beurszaal, waar het orkest van Tom Erich voor de muziek zorgt, door conferen cier Peter Piekos weer talrijke prijzen uit gereikt en bovendien heeft er dit jaar in iedere modeshow, die vijf keer per dag ge geven wordt, een prijsuitreiking plaats aan een der bezoeksters van deze show. Deze prijs draagt een specifiek vrouwe lijk karaktei en bestaat uit een paar hand schoenen een hoedje, een mantel of uit een grote prijs waarbij de winnares „van top tot teen" gekleed zal worden. Al met al dus een beurs, die zo ver wachten de organisatoren zeker weer vele tienduizenden bezoeksters uit Haar lem en de uitgestrekte omgeving zal trek ken. De beurs is voor het publiek iedere werkdag geopend van des morgens tien uur tot des middags 17 uur en daarna des avonds van 19 tot 23 uur. Op donderdag 26 februari en zondag 1 maart zal de beurs pas om 13 uur des middags voor het pu bliek toegankelijk zijn. Officier van Justitie: „Als je de kwekers moet geloven, wordt in Aalsmeer jaar in jaar uit met verlies gewerkt." Dit zei de officier van Justitie in Haarlem, mr. J. Wiarda, toen zich maandagmiddag weer enige kwekers we gens overschrijding van het teeltrecht voor de economische politierechter, mr. J D. Vink, hadden te verantwoorden. Tegen een kweker eiste de officier veer tienhonderd gulden boete wegens overtre ding van de bloemkwekerijverordening De kweker had 179 vierkante meter ro zen zonder vergunning geteeld. Normaal zou dit hem f 2625 hebben opgeleverd. Een gedeelte van de rozen was echter dood ge gaan, waardoor de opbrengst aanmerke lijk minder was. De kweker had wel over schrijving van teeltrecht aangevraagd maar dit was pas na de controle gebeurd Daar het hier een belangrijke overtre ding betrof, meende de officier een hoge boete te moeten eisen. De politierechter hield rekening met de financiële positie van de kweker en legde een boete van veertienhonderd gulden, waarvan vijfhon derd voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar op. Geref. Kerken Tweetal te Vriezenveen A. Nagelkerke te Zweeloo en C. W. de Ruiter te Visvliet. Beroepen te Borne H. Bade te Valther- mond. Beroepen te Aalten (vac. J. van Wijngaarden) L. Schuurman te Giessen- burg; te Gees (Dr.) L. J. Wolthuis, kand. te Groningen. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Doornspijk-Elburg M. S. Roos te Alphen aan de Rijn en D. Slagboom te 's-Gravenzande. Tweetal te 's-Graven- hage-Wcst W. Heerma te Veenendaal en C. den Hertog te IJmuiden. Bedankt voor Werkendam B. Eijleveld te Noordeloos. Vrije Evang. Gemeenten Beroepen te Kampen A van Gent, kand. te Zaandam, die dit beroep ook aannam. Geref. Gemeenten Tweetal te Moercapelle A. Verhagen te Gouda en G. Zijderveld te Paterson (U.S.A.) van wie laatstgenoemde is be roepen. Bedankt voor Sint Annaland Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid. 49. „Neen, laat dat maar aan mij over, Louis. Ik zal het hem vragen en het je laten weten." „Hij heeft mij uitgenodigd, morgen de dag bij de fa milie door te brengen. Dat is heel vriendelijk. Het zal mij een genoegen zijn mevrouw Cedar te ontmoeten. Haar kinderen zijn interessante mensen. En je kunt me dat huis laten zien, waar je zoveel van houdt en de hei, waar je over schrijft. Ik zal thuis een volledig ver slag moeten uitbrengen, weet je. Ze zullen me daarom trent niet met rust laten." „We zullen maar hopen, dat het morgen mooi weer is. Dan kun je het zien. Wat zul jij een aardige echtge noot zijn, Louis. Op mijn woord, ik benijd Marie." „Och, Pauline, zeg zulke dingen niet, als je er zo mooi uitziet. Het doet ideeën bij me opkomen, juist op het moment, dat ik moet leren die niet meer te heb ben. Die kleine Judy is trouwens ook een vrolijk meis je." „Ja. Ik ben erg op haar gesteld. Zij is wat koppig, maar zo lief als een jong hondje." „Zij is levendig en doet mij een beetje aan Marie denken, die ook niet zo gemakkelijk te hanteren is, weet je. Maar Judy is jonger natuurlijk en met minder wereldwijsheid. Ik benijd de jeugd alleen maar haar wilde enthousiasme. Voor Judy schittert Parijs van de romantiek en de glans. Het leven kan haar geen gro ter geluk bieden dan langs de Champs de Elysées te wandelen. Het is voor haar geen stad, maar een gou den droom. Pauline, ik heb een ideebreng Judy mee. Ze zal onderweg goed gezelschap voor je zijn als haar moeder het toe wil staan en zij zal ons welkom zijn. Wij hebben ruimte genoeg. We kunnen altijd nog wel iemand hebben en de familie zal haar absoluut aardig vinden." „Dat is erg aardig van je, Louis. Ik zou haar graag meebrengen. Maar geen woord er over, voor ik weet, of Mark mij vrij zal laten en of mevrouw Cedar er in toe zal stemmen, hoewel ik er vrij zeker van ben, dat zij dit doen zal. Als Judy er de lucht van kreeg en ik zou haar dan moeten teleurstellen, zou dat wreed zijn. Zij verlangt er werkelijk hevig naar Parijs te zien." „Ik zal het aan jou overlaten. Probeer vooral om te komen. Ik zou je graag op mijn bruiloft zien. Weet je, jij bent iemand, die meer dan enige andere vrouw die ik ken, tederheid en geruststelling uitstraalt. Ik kan het juiste woord er niet voor vinden, maar als ik op mijn bruiloft spreken moet en mij een beetje zenuw achtig voel misschien, dan behoef ik alleen maar die glimlach van jou te zien, om weer moed te scheppen." „Ik kan me niet voorstellen, dat jij onder welke om standigheden ook zenuwachtig zou zijn, Louis." „Het is toch mogelijk. Tenslotte ben ik nog nooit eerder getrouwd. En mijn familie laat mij al geen rust.. En nu een tango. Daar houd ik van. Zullen we Pauline?" Mark bracht zowel Louis als Linda die avond naar hun bestemming, voor hij de wagen weer in de rich ting van Avallon liet gaan. Terwijl de auto de oprij laan opreed, snaterde Judy als een ekster, voorname lijk over Louis. Pauline, die in haar eentje achter in de wagen zat, voelde zich gelukkig en ontspannen. In die stemming meende zij dat alles mogelijk kon zijn; dat alle wonden geheeld konden worden, zodat zij, ter wijl Mark de wagen weg zette, even alleen bij het uit gaande vuur van de zitkamer op hem bleef wachten. Toen zij hem hoorde binnenkomen, riep zij hem. Hij zag er, naar zij dacht, moe uit „Mark, kunnen we niet..." Zij bleef plotseling een beetje onzeker steken. „Ja, Pauline? Kunnen we wat?" Maar uit zijn gelaatsuitdrukking zag zij, dat ze te optimistisch was geweest. Zij bleef zwijgen en met een ironische klank in zijn stem, die haar deed kreunen, ging hij voort: „Die japon staat je uitstekend. Is het soms het overoude appèl aan de zinnen, dat je wilt opvoeren?... Geen antwoord?... Dan moet ik dus aannemen, dat het zo is. Het is natuurlijk erg dwaas van mij, dat ben ik met je eens, dat ik niet genegen ben, de dis van mijn broer te delen, wanneer mij die aangeboden wordt maar ik geloof, dat in dit soort aangelegenhe den ieder lid der familie zich aan zijn eigen dis moet houden, daar er anders allerlei soort verwerpelijke complicaties mogelijk zouden zijn". Zonder verder een woord te spreken, nam zij haar mantel van de stoel op en liet hem staan. HOOFDSTUK 12 Tot Pauline's opluchting scheen de zon de volgende morgen hoewel er witte wolken door een flinke bries langs de hemel werden gejaagd en was zij in staat Louis mee te nemen op haar meest geliefkoosde wan deling over de hei. Dit soort landschap met zijn een zame diepe valleien en stromende riviertjes was ge heel verschillend van datgene, wat hij kende en het maakte op hem een aangename indruk. Op weg naar huis zagen zij op enige afstand Mark te paard voorbij gaan. Hij wuifde tegen hen, terwijl hij Pearl in galop zette en haar toen over een muurtje van losse ste nen liet springen. „Netjes", zei Louis met bewondering. „Hij kan rij den, die meneer". „Ja. Hij heeft vroeger wel op concoursen gereden en heeft een heel aardige verzameling bekers. Ik ge loof, dat dat was vóór zijn vader zich uit de zaken teruggetrokken had. Toen had hij nog meer tijd voor dat soort dingen". Pauline keek even op haar horloge. „Als we een beetje doorlopen, geloof ik dat we nog voor de lunch even de tuin kunnen bekijken. De kro kussen komen al uit onder de bomen en er staan ook al wat violen in bloei". „Ik was vergeten, dat de Engelsen zulk een enthou siasme voor hun tuinen hebben", zei Louis glim lachend. „Maar het is een plezierige voorkeur". De lunch ging in aangename stemming voorbij, nadat Louis de lof van Avallon had gezongen met zulk een werkelijke verrukking, dat heel wat ongevoeliger har ten dan dat van mevrouw Cedar er onmiddellijk door gesmolten zouden zijn. „Ik wist wel, dat de plaats mij zou aantrekken", zei Louis, „zodra Pauline mij verteld had, dat ze naar ons Franse plaatsje Avallon genoemd was". „Kent u Avallon?", vroeg mevrouw Cedar. „Ja, zeker. Goed zelfs. Pauline en ik hebben er aan gename herinneringen aan, is het niet?" „Ja, dat zeker", zei Pauline. „De gehele familie Montel en mijn vader en ik bleven daar overnachten op onze weg naar de Middellandse-Zeekust voor een veertiendaagse vakantie. Het was een gloeiend hete dag en we hadden een hele reeks ongevallen". (Wordt vervolgd) Hulp voor Griekenland. De NOVIB heeft opnieuw een zending kleding, schoei sel en speelgoed naar Griekenland ver scheept. Deze tweede zending is bestemd voor kinderen in Chrysoupolis en om geving. Zij is het resultaat van een actie, die onder het motto „Aankleden geblazen" werd gevoerd. De „Hellenic Lines" ver voerde de goederen per s.s. „Belgion" ge heel gratis. Dwangbevelen. Volgens gegevens van het secretariaat van het Landbouwschap werden voor de algemene heffing van het jaar 1955 rond 279.500 aanslagbiljetten uit gezonden. Voor 5,3 percent van deze aan slagen zijn dwangbevelen, 14.680 stuks, uit gezonden. De heffingen 1956/57 zijn tege lijk opgelegd als voorlopige, hangende een uitspraak van de Kroon inzake de contri butieaftrek. Tot op heden zijn 1478 dwang bevelen op deze aanslag, inclusief bestem mingsheffingen, gevolgd. Voorts worden nog 3178 dwangbevelen voor verzending gereed gemaakt. Een aantal bezwaar schriften is nog in behandeling. Indien daaruit dwangbevelen zullen resulteren, dan nog zal het aantal de 5000 niet over schrijden, hetgeen neerkomt op 2,3 percent van de uitgezonden aanslagen. De jury, die uit zal moeten maken wie van de zeven aan het Songfestival deel nemende zangers zal worden uitgezonden naar de internationale finale in Cannes is samengesteld. Deze jury telt negen leden; Jan Bronkhorst, Mieke van Dillen, Lex Karsemeijer, Jan Koopman, Joop Koopman, Leo Nelissen, Karei Prior, Tony Schifferstein en Theo Uden Masman, al dus een mededeling van de Nederlandse Te levisie Stichting. Advertentie LUNCHROOM Gr. Houtstr. 105, Tel. 18598 DINSDAG 17 FEBRUARI Stadsschouwburg: De Haagse Comedie met „De humorist", 20 uur. Frans Halsmuseum: Dr. S. J. Suys Reitsma over „De mythologie als spiegel van de Griekse geest", 20 uur (V.U.). TENTOONSTELLINGEN In 't Goede Uur: Expositie Gerard van den Eerenbeemt tot 22 uur. Huis Van Looy: Expositie Interscholair Jeugdtournooi 14—17 en 19—21 uur. FILMS Cinema Palace: „Reis om de wereld in 80 dagen", a.l., 19.30 uur. Frans Halsthea ter: „Complot met de duivel", 18 jr., 20 uur. Lido Theater: „Adam en Eva", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Als een verre glimlach", 18 jr., 20 uur. Rem brandt Theater: „God's little acre" 18 jr., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Duivels van de weg", a.l., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Rooney" a.l., 19 en 21.15 uur. ZAND VOORT, Theater Monopole: „De man in de regenjas", 14 jr., 20 uur. DIVERSEN Minerva theater: Pater Suasso de Lima de Prado over „Worstelend Afrika", (we reldreizigerscyclus, 20 uur). In 't goede Uur: Klassiek grammofoon- platenprogramma van werk van Bach 2122 uur. Brinkmann: Voor de Soefibeweging mevr. K. W. BJaauwRobertson over „De diepere zin van sprookjes", 20 uur. WOENSDAG 18 FEBRUARI Stadsschouwburg: De Haagse Comedie met „De humorist", 20 uur. Minerva theater: muziekavond Gabriella en Atty Lengyel, viool en piano, 20.15 uur. TENTOONSTELLINGEN In 't Goede Uur: Expositie Gerard van den Eerenbeemt 10—22 uur. Huis Van Looy: Expositie Interscholair Jeugdtoernooi 10—13, 14—17 en 19—22 uur. FILMS Cinema Palace: „Reis om de wereld in 80 dagen", a.l., 14 en 19.30 uur. Frans Hals theater: „Complot met de duivel", 18 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Adam en Eva", 18 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Als een verre glimlach", 18 jr., 14 en 20 uur. Rembrandt Theater: God's little acre", 18 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Duivels van de weg" a.l., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Rooney", a.l., 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT, Theater Monppole: „Lie- be, Tanz und 1000 Schlager", a.l., 20 uur. DIVERSEN In 't goede Uur: Klassiek grammofoon- platenconcert van werk van Bach 21—22 uur. Brinkmann: Voor de Pacifistisch Socia listische Partij de heer N. v. d. Veen over „De stem van de P.S.P.", 20 uur.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 6