Pantomime voor de schooljeugd Casey licht het communiqué met Subandrio nader toe DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs WOENSDAG 18 FEBRUARI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT GEEN ADVIES AAN NEDERLAND Rechtbankpresident liet pers toe bij drie zedenzaken Openbaarheid over gevaren die kinderen bedreigen Wielrijdster gewond op Kennemerplein Kleuter gered uit Brouwersvaart UIT STAD EN STREEK L. Geutskens 40 jaar bij de provincie J. Voogd voorzitter van raadsfractie P.v.d.A. Bestuursmutaties bij Elektriciteitsvereniging Bijeenkomst voor „Voor het Zorgenkind" Haerlemsche musyckcamer geeft drie concerten Kleinkunstavond van „Kennemer Dierentehuis" „Wie trouwt de weduwe" vanavond niet in Utrecht Ghana wijst 7 Fransen uit Oe Noe gewaagt van verdrukking in Birma Israëliërs doodden twee infiltranten uit Egypte Bourguiba biedt Bizerta in ruil voor vrede in Algerije Scheepvaart CANBERRA (Reuter) De Australische regering zal met Nederland blijven samen werken bij het bestuur van Nieuw-Guinea, aldus heeft de Australische minister van Buitenlandse Zaken, Richard Casey, van daag in het Huis van Afgevaardigden ver klaard. Casey gaf toelichtingen op het ge zamenlijk communiqué, dat hjj en de Indo nesische minister van Buitenlandse Zaken, Subandrio, zondagavond hebben uitge geven. Casey zei, dat in openbare commentaren op een gedeelte van het gezamenlijk com muniqué enkele ongewettigde veronder stellingen waren gemaakt. Hij bedoelde het gedeelte, waarin van Australische zijde wordt verklaard dat Australië geen vreed zame regeling tussen Nederland en Indo nesië over de toekomst van Westelijk Nieuw-Guinea in de weg zal staan. Casey zei, dat deze verklaring geen nieuwe wen ding in de Australische politiek beteken de. Naar hij mee ide. werd hierbij slechts een standpunt toegelicht, waarover de In donesiërs twijfel koesterden. „Ik wil het parlement duidelijk maken", aldus Casey, „dat deze omschrijving van het Australische standpunt, zoals zij aan dr. Subandrio is gegeven, op geen enkele wijze kan worden voorgesteld als een raadgeving aan Nederland of aan Indo nesië ten aanzien van de kwestie van onderhandelingen over deze zaak". Casey zei, dat Australië zijn standpunt duidelijk had gemaakt ten aanzien van een veronderstelde situatie, waarover Neder land en Indonesië tot een overeenkomst zouden kunnen komen door een vreedzame procedure en in overeenstemmig met in ternationaal aanvaarde beginselen. Dit be tekende onder andere afwezigheid van dwang. „Wij zeggen, dat Australië zich in der gelijke omstandigheden niet tegen een der- De vice-president van de Amsterdamse rechtbank mr. J. Knottenbelt heeft dins dagmiddag gebroken met een gewoon te, die al zo oud is als de Nederlandse rechtbanken zelf: hij heeft de pers toege laten bij de behandeling van een drietal zedenzaken. Tevoren had hij te kennen gegeven, dat een voorzichtige en paeda- gogische publiciteit van deze zaken voor de generale preventie en ter bescherming van onwetend publiek volgens hem zeer nuttig zou kunnen zijn. Voor iedere rechtbank in ons land wordt wekelijks een aantal zedenmisdrijven be recht, steeds met gesloten deuren. Er zijn vele handelingen, die door de wet als ze denmisdrijf strafbaar zijn gesteld, maar waarvan een deel van het publiek nauwe lijks weet dat ze strafbaar zijn en vooral: hoe zwaar ze gestraft kunnen worden. De bedoeling van mr. Knottenbelt is thans, dat het publiek ook in dit opzicht door de pers wat beter op de hoogte kan worden ge bracht en zo nodig kan worden gewaar schuwd. Vele ouders zo zei hij, hebben er geen flauw benul van welke gevaren hun kinderen kunnen bedreigen. De pers kan in preventief opzicht goed werk verrich ten. Eerst stond terecht een 21-jarige bloe- menventer, die schoorvoetend toegaf de vorige zomer op een onbebouwd stuk land in Amsterdam-West ongeoorloofde spel letjes te hebben gespeeld met drie meis jes van 6 tot 11 jaar. Bovendien was hem ten laste gelegd, dat hij zich aan straf baar gedrag had schuldig gemaakt met twee andere meisjes van 11 en 12 jaar in een nog niet bewoonde flat. Bovendien was gebleken, dat de ver dachte ook op 14-jarige leeftijd in Apel doorn dergelijke feiten had gepleegd. „Ik zal het nooit weer doen", zei de verdachte. Maar die meisjes wilden zelf met me meerijden op mijn bakfiets". Vol gens hem was de toenadering zelfs van de meisjes uitgegaan De officier van Justitie, bang voor her haling, eiste 1 jaar jeugdgevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De ver dachte was sinds 18 oktober gedetineerd. De raadsman vroeg een gedeeltelijk voor waardelijke straf voor zijn cliënt. Op 24 februari volgt de uitspraak. De volgende verdachte was een 28-jari- ge typograaf. Hem was een poging 'tot het verstoren van zwangerschap ten laste gelegd en hij gaf dit volmondig toe. Hij had een 23-jarig nichtje van zijn vrouw willen helpen. Zijn vrouw had net aangegeven en was bij hem weggelopen met medeneming van het meubilair. De officier van Justitie zei in zijn re quisitoir dat de maximum straf voor het door verdachte gepleegde misdrijf drie iaar is. De officier zette uiteen dat er diverse redenen zijn om het feit streng te straffen: het brengt altijd gevaren mee voor de betrokken vrouw en uit bepaalde godsdienstige overwegingen is het bijzon der afkeurenswaardig. Uit een oogpunt van generale preventie eiste de officier 12 maanden gevangenis straf met aftrek van twee weken voorar rest, waarvan 4 maanden voorwaardelijk. De uitspraak volgt op 19 februari. De derde verdachte was een 43-jarige ongehuwde etaleur aan wie ontoelaatbaar en onbehoorlijk gedrag ten laste was ge legd met een minderjarige van hetzelfde geslacht: een 19-jarige scholier uit Fries land, die in november met f 40.- op zak was weggelopen van huis en dezelfde avond wat moedeloos en niet weiend wat te doen op een bank in het centraal station te Amsterdam zat. De verdachte, die een strafblad had. waarop reeds dne veroordelingen voor betzelfde delict stonden en die in 1952 ter beschikking van de regering was gesteld, had hem daar zien zitten, had een praatje met hem gemaakt en had hem tenslotte meegenomen naar zijn kamer. „Wist je niet dat er van die mannen be tonden?" vroeg de president aan de jon den. Ja, dat wist, de jongen wel, maar hij vist niet waar hij heen moest midden in 4e nacht en hij was een beetje bang ge weest De officier van Justitie eiste tegen de verdachte een jaai gevangenisstraf. De uitspraak volgt op 3 maart. gelijke overeenkomst zou verzetten, daar wij geloven in het fundamentele recht van Nederland om overeenkomsten aan te gaan over het gebied, waarover het naar onze overtuiging de soevereiniteit bezit en wan neer men het recht laat heersen, is dit standpunt het enig juiste en goede voor Australië", aldus Casey. Casey zeide, dat een van de ongewettig de veronderstellingen is geweest, dat in geval van een overeenkomst tussen Neder land en Indonesië slechts één resultaat wat betreft de toekomst van Westelijke Nieuw- Guinea mogelijk zou zijn. „Ik ben daaren tegen van mening, dat er een verscheiden heid van mogelijkheden is, grotendeels af hankelijk van de beslissing van Nederland en Indonesië om een daarvan te aanvaar den. Ik herinner de volksvertegenwoor diging er aan, dat de Nederlandse rege ring meer dan eens de nadruk heeft ge legd op het belang dat het hecht aan het internationale beginsel, dat do belangen van de autochtone bevolking van Weste lijk Nieuw-Guinea moeten worden be hartigd". Casey verklaarde voorts, dat Nederland in het verleden heeft voorgesteld de kwes tie van de soevereiniteit over Westelijk Nieuw-Guinea voor te leggen aan het in ternationale hof. Dit is duidelijk een van de vreedzame methoden, die zou kunnen worden aangewend, zeide hij. Indien de kwestie aan het hof zou worden voorgelegd zeide hij aan te nemen, dat er niemand in Australië is die niet de uitspraak van het hof. in welke richting die ook zou gaan. zou eerbiedigen. Casey betoogde, dat het gezamenlijke communiqué de overtuiging van zowel In donesië als Australië tot uitdrukking brengt, dat geen geweld behoort te worden gebruikt om territoriale geschillen tot een oplossing te brengen. Deze duidelijke ver klaring wordt door de Australische rege ring toegejuicht. Minister Casey zeide, dat dit een reële bijdrage zou kunnen zijn tot het verbeteren van de toestand in het al gemeen in Z.O.-Azië en de Pacific. De naaste buren Casey wees op het belang van goede be trekkingen tussen Australië en Indonesië. Nauwere betrekkingen dan tot nu toe wer den onderhouden met de 80 miljoen Indo nesiërs de naaste buren van Australië achtte hij de moeite waard om er met ijver en geduld voor te werken. Maar Australië zal er op toezien, dat de Australische belangen en Australië's ver antwoordelijkheid door Indonesië zullen worden begrepen en ontzien. Onder deze belangen in en buiten Zuidoost-Azië val len onder meer verbintenissen en overeen komsten met andere staten en het lidmaat schap van de ZOAVO. Dit aldus Casey is aan dr. Subandrio onder het oog ge bracht. Casey deelde voorts mede. dat de Austra lische ministers de aandacht van dr. Su bandrio hadden gevestigd op het minder gelukkige effect op de Australische me ning van het zonder schadevergoeding overnemen van de Nederlandse eigendom men in Indonesië en de behandeling daar van Nederlandse, onderdanen. Australië had uitdrukking gegeven aan de hoop. dat maatregelen voor schadevergoeding spoe- ig en effectief zouden worden toegepast aldus Casey. Tegen een uur vanmiddag is op het Ken nemerplein in Haarlem een omstreeks vijftigjarige wielrijdster tegen een autobus van de NZHVM gereden en gewond. Het ongeluk gebeurde, toen de dame, die in de richting van Haarlem-Noord reed het groene verkeerslicht passeerde en nog de bus. die van de andere kant kwam en waarschijnlijk door het gele licht is gere den, op haar weg vond. De wielrijdster be gon te weifelen en viel. Zij werd ter ob servatie in een Haarlem ziekenhuis opge nomen. Een vijfjarig jongetje uit de Voorzorg straat in Haarlem, dat dinsdagmiddag om twaalf uur naast zijn moeder op de Brouwersvaart in Haarlem fietste, is in het water gereden. Hij was al een paar keer kopje-onder geweest, toen een 39-ja- rige kolenwerker, de heer PI. Kroon uit de Saenredamstraat 37 in Haarlem, oasseer- de en onmiddellijk gekleed te water sprong. De jongen had nogal veel water binnen gekregen en werd ter observatie in de Mariastichting opgenomen. Nieuws in het kort Discoclub. De Haarlemse Discoclub geeft donderdagavond in de aula van het Lourens Costerlyceum een muziekavond, waar de opera „Fidelio" van L. van Beet hoven wordt gedraaid. Filmavond. Onder auspiciën van de afdeling Lisse-Sassenheim van de Alge mene Nederlandse Bedrijfsbond voor de metaalnijverheid en de elektronische In dustrie zal op 24 februari 's avonds om acht uur in het Luxor-theater in Lisse voor de leden met hun dames de film „Toxi" worden gedraaid. Afschaffing. De vrouwengroep van de Nederlandse vereniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken houdt met medewerking van de vrouwengroepen van de Partij van de Arbeid, N.V.V. en de Coö peratieve Vrouwenbond op donderdag 19 februari des middags om twee uur in Brinkmann te Haarlem een voorlichtings bijeenkomst. Mevrouw T. Kerkhoff-Pet zal daarbij spreken over „Gezelligheid in huis", waarna er een kleurenfilm wordt gedraaid. Ziekenfondsraad. Tot lid van de zie kenfondsraad is bij Koninklijk Besluit be noemd mej. H. A. van Rooy te Haarlem als vertegenwoordigster van de vroed vrouwen. Stichtingsbestuur „Elswout". In plaats van mr. M. C. Bloemers, die voor het ministerie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen in het Stichtingsbestuur van „Elswout" zitting had, is mr. F. Oorthuys benoemd. Reisvereniging. Het consulaat Zand- voort van de Nederlandse Reisvereniging belegt op vrijdag 27 februari een film avond in restaurant Zomerlus.t. Vertoond zal worden de kleurenfilm: „Naar roepen de verten". De heer C. C. Gerése zal de film inleiden en deze van commentaar voorzien. Vereniging „Haerlem". Donderdag 26 februari houdt mr. IT. E. Phaff in de mu ziekzaal van café-restaurant. Brinkmann in Plaarlem voor de Vereniging „Plaerlem" een lezing met lichtbeelden over „Plet Haarlemse stadhuis in verleden, heden en toekomst". Ruimtevaart. Dinsdagavond 3 maart spreekt dr. V. Barocas voor het Genoot schap NederlandEngeland in restaurant Brinkman, Houtplein, Haarlem, over Ruimtevaart. Fruit. De heer A. Glas van de Neder landse fruittelers-organisatie houdt woens dag 25 februari voor de afdeling Zand- voort van de Nederlandse vereniging van huisvrouwen in hotel Keur een lezing met lichtbeelden over „Ons fruit". De bijeen komst begint om half drie. Meer witte strepen. De K.N.A.C. vraagt meer witte geleidestrepen op de buitenwegen, middenstrepen zowel als kantstrepen. Bij de zware mist van de af gelopen weken is opnieuw gebleken, hoe bijzonder belangrijk deze strepen zijn, al dus de K.N.A.C. in brieven aan de direc teur-generaal van Rijkswaterstaat en de colleges van Gedeputeerde Staten van alle provincies. Rijkswaterstaat laat op beton wegen geen witte strepen aanbrengen, als de rijstroken door duidelijk zichtbare langsvoegen zijn gescheiden. Naar de me ning van de K.N.A.C. heeft de praktijk echter uitgewezen, dat ook op betonwegen een rijstrookindeling met witte strepen nodig is. In Bloemendaaa is de heer L. Geutskens gehuldigd wegens zijn veertigjarig amts- jubileum bij de provincie Noordholland, waarvan zeven jaren bij het P.E.N. en 33 jaren bij het P.W.N. te Bloemendaal. Bij afwezigheid van de directeur sprak namens de directie de technisch-adjunct- directeur, ie heer ir. W. PI. van Marle, de jubilaris toe. waarbij hij in het bijzonder accentueerde, dat de jubilaris de gehele opbouw van het bedrijf heeft meegemaakt en verschillende fasen van de afdeling boekhouding heeft doorlopen. Een ge schenk in enveloppe alsmede een fraaie bloemenmand werd namens de provincie aangeboden. Na ingeleid te zijn door de ceremoniemeester, de heer B. P. Maat, herinnerde de heer C. Plelwes de jubilaris namens het jubileumfonds aan de om standigheden van zijn 25-jarig ambtsjubi leum in oorlogstijd Met het oog op zijn werkzaamheid op de afdeling boekhou ding kon spreker de heer Geutskens „Cij- fermiljonair" noemen. Als geschenk over handigde hij een kleinbeeldcamera. De heer M. Plogervorst, sprekend namens het personeel van de afdeling boekhouding, bracht op geestige wijze enige persoon lijke momenten uit het leven van de jubi laris in herinnering. Een en ander liet hij vergezeld gaan van een schilderij van de schilder Althuysen. De jubilaris dankte tenslotte voor de gebrachte hulde. Dinsdagmorgen begon in de Haarlemse Schouwburg een door de culturele com missie voor de schoolgaande jeugd geor ganiseerde reeks voorstellingen door het gezelschap „Caroussel" van de stichting Nederlandse Pantomime, waarvan Jan Bronk de artistieke leiding heeft. Hoewel het kleurrijk gebodene het bepaald niet hooglopende resultaat was van nog zeer bescheiden middelen van menselijk mate riaal. zat er een goede lijn in het pro gramma. dat bovendien enkele aantrek kelijke vondsien er een spectaculaire cli max bevatte. Het was duidelijk waar te nemen, dat de jonge toeschouwers van de revue „Holderdebolder" doorgaans heb ben genoten van deze vertoning, waarin ook een fragment uit een boek van Leo nard Roggeveen is verwerkt en waarvoor Peter Jaspers de gelukkig schaarse ver bindende teksten rijmde. Wil men de jeugd geleidelijk rijp maken voor deelgenootschap in het artistieke le ven dan moet deze in betrekkelijk kort be stek de gehele cultuurgeschiedenis van de mensheid sinds de renaissanse doorlo pen. Vandaar dat het naar mijn mening een bijzonder gelukkig idee is om de pan tomime in dit vormingswerk op te nemen. Want hoe men van de zijde der beoefe naars ook over creatieve expressie theo retiseert, in de praktijk komt het genre neer zeker in voor kinderen bestemde trant op een gestileerde nabootsing van de werkelijkheid. Aldus wordt het eerste beginsel der kunstwaardering bevorderd: de herkenning. Men hoorde herhaaldelijk uit de zaal de net-echtheid constateren. Daarbij komt dan de verwondering voor de prestatie, overgaande in aanvaarding van het bestaansrecht van een andere werkelijkheid, die der wonderbaarlijke suggestie. De pantomime is dus beslist geen doofstommenspel maar een vorm van illusionisme, waarin parodie en vage poë zie de beste kansen hebben. Men is hier mee geheel in de sfeer van de romantiek. „Gebruik je verstand" zei een der onder wijzers ter inleiding van de voorstelling tot de verzamelde leerlingen. Een ter za ke dienend advies want door middel van de beoordeling van de waargenomen situa ties wordt de fantasie in actie gesteld. Met de elementaire uitbeelding van vermake lijke avonturen en sportieve prestaties heeft het ensemble op verdienstelijke wij ze het gewenste contact gelegd, waaruit meespelenderwijze ook de inschakeling van het gevoel voortkomt. En daar moet het tenslotte heen. zeker wanneer men te zijner tijd de contemporaine kunst wil volgen. De bestgewaarc'eerde nummers zullen wel „De wielerwedstrijd" en de scène van de verstoorde bruiloft zijn geweest. De meeste bewegingsspelen zijn door Jan Bronk ontworpen, maar hij heeft ook en kele zijner medewerkers Frits Vogels en Erik Herfst kansen gegeven, waar van dezen met opmerkelijk weinig oor spronkelijkheid hebben geprofiteerd maar wat wil men bij kunst die voorname lijk op imitatie berust? Men heeft in ieder geval om de dwaze roversgeschiedenis veel plezier gehad. De kermis aan het slot werd een feestelijk hoogtepunt, waarbij men van de ene verbazing in de andere kon vallen. David Koning Drs. J. J. Voogd is door de Haarlemse raadsfractie van de Partij van de Arbeid tot fractievoorzitter benoemd. De heer Voogd komt in de plaats van de heer E. F. Albrecht, die jarenlang fractievoor zitter is geweest, maar die onlangs uit de raad is getreden wegens zijn benoeming tot burgemeester van Gieten. Op dinsdag 24 februari zal mevrouw R. van der NoordMagré tijdens de leden jaarvergadering van de afdeling Haarlem en omstreken van de Nederlandse Vrouwen Elektriciteitsvereniging aftreden als presi dente van deze organisatie. Als haar op volgster zal worden benoemd mevrouw G. van PuttenVeeman, tot nu toe vice- presidente. Het bestuur zal worden aan gevuld met mevrouw A. VerlooyVan der Stam. AMSTERDAM De handel verliep zeer rustig en de ge dane zaken waren gering, behoudens dan die van de Philipswaarden. Na op 525 te zijn geopend liep de koers op tot 529, tegen een vorige slotkoers van 527. De conver teerbare obligaties Philips waren slechts fractioneel lager vergeleken bij de vorige dag. Unilever steeg bij zeer kalme handel van 466 tot 467'/2 en was ruim 1 punt boven de vorige slotprijs. AKU had bij de opening wat aanbod te verwerken maar toen dit was opgedroogd, liep de koers op tot 286, tegen de vorige dag 286'/2. Kon. Olie avanceerde van 167,60 tot 168.30 en bleef zodoende ongeveer 1.50 beneden de koers van de vorige dag. De aandelen noteerden echter ruim een gulden boven pariteit New York. KLM werd iets hoger geadviseerd. De slotkoersen van New York in aanmerking genomen, was de stemming in Amsterdam beslist goed te noemen. Scheepvaarten waren verdeeld in een rustige markt. Het jaarverslag van de Deli-Maatschappij maakte op de beurs een gunstige indruk. De koerswinst bedroeg voor Deli ongeveer f 1,50. Amsterdam Rubber noteerde 92'/2 ex 5 percent divi dend, tegen de vorige dag 9734 cum divi dend. De staatsfondsen ondervonden ook de druk van de a.s. obligatielening van de Bank van Nederlandse'. Gemeenten en waren, behalve --oor het kortlopende papier lager. De beurs nam kennis van een mededeling van de Nederlandsche Bank. dal aanvragen voor introductie van bui tenlandse aandelen weer in behandeling worden genomen. De beurs ziet hierin een maatregel tegenover de grote verkopen van Nederlandse aandelen naar het bui tenland. Door bovenvermelde maatregel wordt een grotere internationale spreidmg var aandelen mogelijk gemaakt, aldus de beurs. Prolongatie 3 percent. (ANP) FRANKFORT De westelijke nota's aan de Sovjet-Unie. waarin het houden van een viermogend- hedenconferentie wordt voorgesteld had den een gunstige invloed op de handel op de effectenbeurs te Frankfort. Er ontston den koersstijgingen tot vijf percent voor de opvolgingsmaatschappijen der I. G Farben en vooraanstaande elektrotechnische con cerns. NEW YORK De beurs sloot wat flauwer, nadat ver schillende pogingen om het koersniveau omhoog te brengen hadden gefaald. Elke grote groep had enkele fondsen met flinke verliezen. De mindere groepen haddrn enkele goed stijgende fondsen. Polaroid moest drie dollar prijsgeven na een nieuw hoogtepunt te hebben bereikt; er komt niet zoals was verwacht een aan- delensplitsing. Bij de verliezers bevonden zich Lukens, Continental Steel en Inland Steel, die 1 tot meer dan 3 dollar lager noteerden. Richfield dat meer dan drie dollar verloor leidde de olies lager. De dalingen bij de spoorwegen bedroegen tot meer dan een dollar in verscheidene groe pen. De chemiewaarden behielden stijgin gen die tot meer dan 2 dollar beliepen, maar enkele zoals Allied Chemical en Du Pont verflauwden 1 a 2 dollar. De tabakswaarden ondervonden weer steun He4 industriegemiddelde kwam van 587.91 op 586.71; dat voor spoorwegen van 161.35 op 160.90 en dat voor openbare nutsbedrij ven van 90.88 op 90.91. Van de 1229 ver handelde fondsen sloten er 479 hoger en 499 lager. De aandelenomzet kwam van 3.400.000 op 3.190.000. (UPI) 3-334 ®/n Nederl. '47 3 °/o Nedl. 1962/64 Woningbouw 6 'Vo Pr. A'dam '56 I.. Pr. A'dam '56 II. Pr. A'dam '56 III Pr. R'dam '52 I. Pi-. R'dam '52 II. Pr. R'dam '57.... A.K.U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens. Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew Philips Gloeil. Pref.PhilipsGloeil. Unilever (cert.) Unilever (nieuwe) Wilton Fyenoord. Werf Gusto Dordtsche Petrol. Kon. Petroleum.. Billiton A'dam Rubber K.L.M Holl. Amer. Lijn K.N.S M N. Scheepv. Unie v. Nievelt Goudr. Dhs. v. Ommeren H.V.A Delimaatschappij Amsterd. Bank Nat, Handelsbank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel. U.S. Steel Teneral Motors.. Shell Union Tidewater. Slotkoers Heden gisteren 13.45 ut 92'/é 923/i« 9 6"/«„ 96 lll"/i„ 111K 86 98H 98-3-6 98 1032-é 286 28334 469'/a 468 224 224 35634 355 229 229 33P 338 528 524 230 467 464 456'/j 453 20034 200 15234 152 709'/o 703 168,70 167, 224 34 224 93 y« 94 117.— f 118. 15634 155 157 156 139 13834 126 12534 232 y4 233 140 141 1 155,90 f 156 25934 260 143'/? 14334 20434 2041/a 224 224 34 217'/s 69 68% 52<s/i„ 52 8934 89 4R",„ 45 Yx 78'/i 7834 21 21-34 De afdeling Haarlem van de Katholieke Oudervereniging „Voor het Zorgenkind" houdt dinsdagavond 3 maart in café restaurant Brinkman te Haarlem een bij eenkomst, waar dr. G- van der Most, directeur-geneesheer van huize „Maria Roepaan" te Ottersum zal spreken over „De moderne opvattingen ten opzichte van het zwakzinnige kind en de toepas sing van de dr. Niehans-therapie". Er zal gelegenheid zijn voor onderlinge gedach- tenwisseling. Tijdens de pauze zal de heer Ravelli uit Oegstgeest speelgoed tonen, dat speciaal ontworpen is voor gehandi capte kinderen. Door de toeneming van het aantal dona teurs is het „Die Haerlemsche Musyck camer" thans mogelijk drie, inplaats van twee kamermuziekavonden per seizoen te geven. Zoals reeds eerder vermeld werd. wordt het tweede concert op maandag 23 februari in de Remontstrantse kerk gegeven; het derde heeft plaats op woens dag 6 mei in het Concertgebouw in Haar lem. Beide concerten zullen niet om 20 uur, maar om 20.15 uur beginnen. Onder auspiciën van de Stichting „Ken- nemer Dierentehuis" zal op woensdag 25 februari in het Minerva-Theater te Heem stede een kleinkustprogramma worden gegeven. Medewerking wordt verleend door de cabaretier Jelle de Vries, die eigen liedjes ten gehore zal brengen, door de Rotterdamse danseres Liesbeth van Buul met folkloristische en karakterdansen en door Vera Bondam. De avond begint om kwart over acht. Wegens ziekte van Pieter Lutz kan de voorstelling van „Wie trouwt de weduwe" van het Rotterdams Toneel in de Utrechtse Stadsschouwburg hedenavond niet door gaan. ACCRA (Reuter/AFP) De regering van Ghana heeft opdracht gegeven tot uitwijzing van zeven personen, die allen Franse onderdanen worden genoemd, we gens heimelijke deelneming aan partij politiek. Deze uitwijzingen worden onder de aandacht van het publiek gebracht op dat de buitenlanders die in Ghana ver blijven zullen beseffen, dat de regering deelneming aan politiek^ activiteit van welke aard ook, onaanvaardbaar en scha delijk voor de belangen van Ghana acht, aldus een officiële verklaring, die gedeel telijk werd ingetrokken. Gehandhaafd werd de uitspraak dat de aanwezigheid van het zevental niet bevorderlijk is voor het openbaar welzijn. RANGOON, (Reuter) De Birmaanse oud-minister-president Oe Noe heeft zijn aanhangers dinsdag gelast geweldloos ver zet te beginnen tegen de onderdrukking door de volgelingen van generaal Ne Win, die vorige week als minister-president is afgetreden. „Het is nu tijd dat mijn partij over gaat tot verzet anders zal zij al haar kracht verliezen", aldus Oe Noe in een op roep tot de afdeling Rangoon van zijn par tij. de anti-fascistische bond voor de volks vrijheid. De strijd zal worden gevoerd in de vorm van geweldloos verzet zoals de Indiërs on der Mahatma Gcndhi. „Ik zal vooraan staan in die strijd'aldus Oe Noe. Hij zei verder dat hem in september van vorig jaar, toen hij als premier aftrad, was beloofd, dat binnen twee maanden vrijheid van politieke organisatie zou worden ingevoerd Oe Noe zei, dat deze belofte niet is gehouden. TEL AVIV (Reuter) Een woordvoerder van het Israëlische leger heeft in Tel Aviv verklaard dat er dinsdag bij een gevecht tussen een Israëlische patrouille en een groep Arabieren die uit de woestijn van Sinai Israëlisch gebied waren binnenge drongen, twee Egyptenaren zyn gesneu veld. UPI vernam dat het incident plaats had bij Halutza, in de omgeving van de land- strook van Gaza. De infiltranten zouden reeds drieëneenhalve kilometer op Israë lisch gebied zijn doorgedrongen. (Van onze correspondent in Parijs) In een rede in Tunis lieeft president Bourguiba verklaard, dat Tunesië bereid is Frankrijk in het bezit te laten van de oorlogshaven Bizerta indien de Fransen er voor 17 juni in slagen het conflict in Algerije op vreedzame wijze te beëindigen. Bourguiba noemde dit een „moedig be sluit" en niet zonder reden, want het staat wel vast dat deze verklaring tot zeer veel critick aanleiding zal geven. TUNIS. (UPI) De Tunesische presi dent zei dit op een persconferentie, waar op hij harde woorden sprak en zonder om wegen de blaam legde op Frankrijk voor de nieuwe spanning, die dreigt te leiden tot het opunieuw afbreken van de diplo matieke betrekkingen tussen de twee lan den. Zeventien juni is datum, waarop Frankrijk en Tunesië in 1958 een overeen komst ondertekenden over het terugtrek ken van de Franse troepen uit heel Tunesië behalve uit Bizerta, waarover Frankrijk en Tunesië in onderhandelingen zijn verwik keld. De Fransen zijn niet van plan de basis op te geven. (AFP) De Tunesische regering heeft haar UNO-vertegenwoordiger gevraagd de aandacht van de Veiligheidsraad te vesti gen op de toestand in Tunesië voor het geval dat deze mocht verergeren, zo zei Bourguiba op zijn persconferentie. Aagtedijk, 17 370 m. n.o. Mombasa n. Mombasa. Abbedijk, 17 v. New Orleans n. Antwerpen. Abbekerk, 17 v. Shanghai n. Manilla. Abida, 17 100 m. n.n.w. Mona n. New York. Alcor, 17 te Santos verwacht v. Montevideo. Alioth, 18 v. Rotterdam n. Hamburg. Alkaid, 17 220 m. w.z.w. Kp. St Vine. n. Antw. Alkes, 17 te Rotterdam. Alkmaar, 17 te Suez verwacht n. Rotterdam. Alinkerk, 17 560 m. z.w. Cocos ell. n. Fremantle. Alnati, 17 te Rotterdam. Alphard, 17 te Antwerpen verwacht. Alwaki, 17 130 m. z.o. Kreta n. Genua. Ameland, 17 v. Rotterdam n. Londen. Amstellaan, 17 230 m. n.w. Perim n. Suez. Amstelpark, 17 v. Ceuta n. Engeland. Ainstelsluis, 17 230 m. z.o. Malta n. Londen. Amstelstad, 17 v. Abadan n. Bushire. Amstelvaart, 18 te Hamburg. Amstelveen, 17 500 z.w. Ceylon n. Engeland. Arendsdijk, 17 te Rotterdam. Argos, 18 te Milazzo. Asnudiske, 17 470 m. n.w. Flores n. Hmpt. Roads. Attis, 15 v. Guiria hi Mobile. Avcrdijk, 18 te Rotterdam. Axeldijk, 17 400 m. n. Puerto Rico n. Trinidad. Bali, 17 170 o.z.o. Minicoi n. Djibouti. Balong, 17 v. Surabaja n. Semarang. Bantam, 17 30 m. n.w. Cherbourg n. Rotterdam. Batjan. 18 te Djibouti. Balu, 17 v. Suez n. Aden. Bawean, 17 v. Muntok n. Singapore. Bengkalis, 17 89 m. w. Mindanao n. Sorong Billiton, 17 480 m. n.w. Sabang n. Belawan. Bintang, 17 v. Damman n. Bahrein. Bloemfontein, pass. 17 Dakar n. Kaapstad. Borneo, 17 60 m. z. Aden n. Belawan. Ereda, 17 te Guanta v. La Guaira. Caltex Eindhoven, pass. 17 Ras Fértak n. Suez. Calt. Nederland, 17 te S. Francisco n. Yokohama. Caltex Rotterdam, 17 v. Rotterdam n. Sdion. Caltex The Hague, 18 v. Bahrein n. Lor. Marques. Caltex Utrecht, 17 v. Rastanura n. Djibouti. Camerounkust, 15 n. Lagos. Camitia, 17 180 m. o. Bahamas n. New Orleans. Casamance, pass. 17 Finisterre n. Duinkerken. Ceronia. 19 te Geelong verwacht. Charis, 17 190 m. n.o. Terceira n. Amsterdam. Cinulia, 17 140 m. n.o. San Miguel n. Pernis. Cities Service Valley Forge, 17 600 m. z.o. Ber muda naar Philadelphia. Colvtto, 17 500 m. z.w. Fayal n. Willemstad. Congokust, 17 140 m. n.o. Kp. Finist. n. Freetown. Ccolsingel. 17 720 m. w.z.w. Landsend n. R'dam. Delft, 17 600 m. z.w. Azoren n. Rotterdam. Dinteldijk, 18 te Panama. Dcngedijk, 17 380 m. w.z.w. Azoren n. Curagao. Dordrecht, 17 v. Vlaardingen n. Houston. Drente. 17 v. Rotterdam n. Bremen. Duivendijk, 18 te Los Angeles. Duivcndrecht, 17 te Rotterdam. Eenhoorn, 17 300 m. o. Malta n. Hamburg. Eos, pass. 17 Kp. Spartivento n. Burriana. Esso Nederland, pass. 17 Aden n. Rastanura. Etrema, 17 v. Istanbul n. Malta. Friesland SSM, 17 te Setubal. Gaasterkerk, 17 v. Antwerpen n. Rotterdam. Gaasterland, 18 te Santos. Gabonkust, 17 te Abidjan. Hcrsilia, 16 v. Madeira n. San Juan. Jacob Verolme, 17 v. Guayacan n. Philadelphia. Japara, 17 230 m. z.w. Colombo n. Aden. Jason, 17 te Maracaibo. Jos. Frering, 17 120 m. n.w. Lissabon n. Monrovia. Jupiter, 17 te Rotterdam v. Ceuta n. Amsterdam. Kalinga. 17 v. Rotterdam n. Stockholm. Karakorum, 17 24 m. n. Ile de Batz n. Amsterdam. Kelletia. 17 te Abadan verwacht. Kerkedijk, 17 400 m. o. Kp. Race. Kertosono, 17 te Ummsaid. Khasiella, 18 te San Lorenzo. Kieldrecht, pass. 18 Malta n. Lissabon. Koningswaard, 18 te Berre. Korenia. 18 te Pta. Cardon. Korovina, 18 te Curacao verwacht. Kosicia, pass. 17 Martinique n. Curasao. Kreeft, 17 dw. Trondheim n. Rotterdam. Kylix, verm. 17 v. Curagao <n. Salem. Laagkerk. 18 te Antwerpen. Langkoeas, 17 150 m. z.w. Ouessant n. Le Havre. Laren berg, 17 60 m. n.n.o. Teneriffe n. Dakar. Leiderkerk, 17 te Amsterdam. Lekhaven, 17 v. Rosario n. Paranagua. Lekkerkerk, 17 v. Rotterdam n. Basrah. Lelykerk, 17 40 m. w. Gibraltar n. Port Said. Leto, 18 te Takoradi. Lieve Vrouwekerk, 18 te Assab verwacht L.issekerk, 17 v. Kuweit n. Abadan. Loenerkerk, 17 145 m. n.w. Perim n. Dubai. Lombok, 18 v. Beira n. Dar Es Salaam. Luna, 17 ten anker Elbe n. Hamburg. Maas, pass. 17 Dardanellen n. Bandirma. Maasdam, 17 te Aruba. Maaskerk, 17 200 m. z. Kp. Finisterre n. Antw. Maetsuycker, 18 te Singapore. Malea, 17 135 m. n.o. Balikpapan n. Miri. Maron. 18 te New York. Medon, 17 te Curagao verw. v. Nickerie. Menon. pass. 17 Landsend n. Londen. Mentor. 17 v. Aruba n. La Guaira. Merwede. 17 180 m. w.zw Kp. St. Vine. n. Dakar. Mississippilloyd, 17 te New Orleans verwacht. Mitra, 17 te Birkenhead. Modjokerto, pass. 17 Gibraltar n. Tandjong Priok. Molenkerk, 17 v. Mozambique n. Beira. Moordrecht. 17 te Suez verwacht. Musilloyd, 17 v. Port Swettenham n. Singapore. Naess Lion. 17 dw. Aden n. Mena. Nanusa, 17 260 m. z. Dakar n. Antwerpen. Mestor, 17 365 m. n.o. Azoren n. Pointe a Pitre. Mas, 17 150 m. n.o. Las Palmas n. Antwerpen. Mieuw Amsterdam, 17 te New York v. Havana. Noordwijk, pass. 17 Kp. Finisterre n. IJmuiden Notos. 16 te Rotterdam n. Bremen. Ommenkerk, pass. 17 Gibraltar n. Genua. Ondina. 20 te Hongkong verwacht. Ootmarsum, 17 140 m. z.w. Flores n. Houston. Oranje, 17 240 m. o. Kp. Guardafui n. Colombo. Oranje Nassau. 17 te Trinidad v. La Guaira. Orestes. 18 te Amsterdam. Orion, 18 te Livorno. Ossendrecht, 17 v. Antwerpen n. Norfolk. Ouwerkerk, 18 te Amsterdam. Overijsel, 17 v. Hondagua n. Tabaco. Papendrecht, 17 v. Rotterdam n. Novorossisk. Perna, 17 560 m. z. Kp. Guardafui n. Beira. Polydorus, 18 te Padang. Poseidon, 17 te Guanta verw v. Pto. Cabello. Prins Alexander, 16 v. Antwerpen n. Rotterdam. Prins Fred. Willem, 17 37 m. n.n.w. St. Vincent naar Napels. Pr. Joh. Will. Friso, 17 80 m. o. Algiers n. Haifa. Prins der Nederlanden, 17 30 m. n.o. Azoren naar Pr der Nederl., 17 30 m. n.o. Azoren n. Barbados. Prins Willem V, 17 8 m. z.o. K. St. Vine. n. R'dam. Provenierssingel. 17 v. Puerto Ordaz n. Guiria. Pygmalion, 17 850 m. z.w. Azoren n. Hamburg. Radja, 19 te Savannah verwacht. Randfontein. 17 v. Kaapstad n. Las Palmas. Ridderkerk. 18 te Trivandrum verwacht. Riouw, 18 v. Abadan n. Colombo. Rijndam. 17 60 m. w. Valentia n. Cobh. Roepat. 17 160 m. z.o. Massawah n. Port Said. Roggeveen. 17 160 m. z.o. M'bourne n. Melbourne. Rondo, 13 te Nanaimo. Samarinda, 18 v. Port Said n. Lissabon. Pchelpwijk, 17 270 m. n.o. Aden n. Mena. Scherpendrgcht, 16 v. Westville n. Trinidad. Schiedijk. 17 te Antwerpen. Sibajak, pass. 17 Gibraltar n. Rotterdam. Sliedrecht, 17 140 m. n.w. Kreta n. Novorossisk. Sloterdiik. 17 v. New York n. Antwerpen. Slad Alkmaar. 17 te Rotterdam. Stad Arnhem, 17 35 m. w. Texel n. Gent. Slad Haarlem. 17 v. IJmuiden n. Pepel. Stad Rotterdam, 17 75 m. z.w. Finist. n. IJmuiden. Stad Utrecht, 17 490 m. w. Ouessant n. Hamburg. Stad Vlaardingen, 17 575 m. w. Ouessant n. R'dam. Stanvac Benakat, 18 te Buatan verw. v. Penan. Stanvac Lirik. 17 te Tandjong Priok verwacht. Statue of Lib.. 17 190 m. o. Bahrein n. B. Mashur. Stentor. 17 te New York verw. v. Baltimore. Straat Bali, 17 400 m. z.w. D. Garcia n. Penang. Straat Banka, 17 te Adelaide v. Devonport. Sunetta. 20 te Chittagong verwacht. Tablnta. 17 v. Rangoon n. Chittagong. Tahama, 17 v. Rotterdam n. Tripolis. Talisse, 17 v. Amsterdam n. Antwerpen. Tamo. 17 v. Buenos Aires n. Santafe. Tarakan, 17 420 m n.w. Minico.v n. Bangkok. Tegelberg, 18 te Kobe verwacht. Tclamon. 16 v. Willemstad n. Jeremie. Ternate, 17 300 m. n.w. Port Said n. Port Said Themis, 17 40 m. w.n.w. Fayal n. Rotterdam. Thelidomus, 17 v. Cabimas n. Cardon. Theobaldius. 17 100 m. o. Trinidad n. B. Aires. Tiba. verm. 17 v. Antwerpen n. Rotterdam. Tjibodas. 17 430 m. z.w. Yokohama n. Yokohama T. ïtjalengka. 17 te Montevideo. Tomocyclus. 17 v. Curagao n. New York. Trompenberg. 17 v. Geraldton n. Falmouth. Van Waerwijck, 17 v. Osaka n. Nagoya. Vasum, 17 te Suez verwacht. Vivipara, 17 v. Mena n. Algiers. Waal, 17 105 m. z.w. Napels n. Piraeus. Waiwerang, 17 180 m. z.o. Menado n. Hongkong Willemstad. 17 v. Port of Spain n. Paramaribo. Woensdrecht, 17 te Cristobal. VVoltersum, 18 v. Lekhaven n. Bremen. Wonosari, 17 15 m. o. Kp. Hatteras n. Houston. I.Tssel, 17 te Rotterdam. Zaankerk, 17 860 w.n.w. Fremantle n. Aden. Zonnekerk. 17 v. Aden n. Suez. Zonnewijk. 17 650 m. n.o. P. Rico n. G. v. Mexico Zuiderkruis, 17 v. Melbourne n. Svdnev. Zwi.indrecht, 17 400 m. n.w. Fayal n. Baltimore. SLEEPVAART Barentsz Zee, 17 v. Rotterdam. Blankenburg, 16 v. Rosyth te Maassluis. Cvcloop, 15 190 m. n.o. Ras Fartak n. Arab. Golf. Friesland. 15 95 m. n.o. Cristobal n. Maracaibo. Noordzee, 17 op de Schelde. Rode Zee. 14 bij Holyhead schuilen n. Avonmouth. Titan, 15 125 m. n.n.o. Benghazi n. Arab. Golf. Zeeland, 17 v. Schiedam n. Port Harcourt. B KLEINE VAART Alcetas, 17 d m. w.z.w. Dungeness n. Rotterdam. Ardeas, 17 30 m. w. Kp. Matapan n Thessaloniki. Atlas. 17 te Rotterdam n. Amsterdam. Bab T, 15 Ushant gepass. n. Manchester. Eljo. 17 ten anker Schelde n. Galway. Elsa, 14 v. Setubal n. Londen. Flevo, 17 10 m. n.o. Ile Debas n. Amsterdam. Iiias, 16 v. Duinkerken n. Lissabon. Julia Mary, 17 80 m. w. Brest n. Belfast. Manto, 17 60 m. n.w. Malta n. Gibraltar. Nero, 16 te Bilbao n. Leixoes. Netta, 16 25 m. z.w. Spartel n. Marseille. Fonza, 15 te Vestervik v. Norrköping. Strabo, 16 te Hamburg n. Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11