Voetgangster op beschermd zebrapad aangereden: maand hechtenis geëist Stammenoorlog herleeft bij partijstrijd in Frans Kongo Beslissing over viaduct bij Julianalaan uitgesteld Slachtoffer lag negen weken in ziekenhuis Brits schip redde 46 schipbreukelingen Oterleker staf nu in Alkmaar Nederlandse stappen in Washington 15 HAARLEMSE RECHTBANK Twee grote inbraken in Den Haag Haagse tramtarieven weer omhoog Twee Amsterdamse balletten samengevoegd Hengelo protesteert tegen straaljagerplan Rus op de klippen Reeds 54 doden en 100 gewonden in Brazzaville PROVINCIALE STATEN Eisenhower en Kro^sitsiev over de kwestie-Eerlijn Veertien stuks vee hij brand omgekomen Koningin benoemde twee nieuwe juryleden Acht finalisten in toernooi voor tbuisdammers Veertig jaar glas-in- loodzetter Scheepvaart Wegens aan Amerikaan toegeschreven uitlating in Djakarta DONDERDAG 19 FEBRUARI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „Het gemotoriseerde verkeer is zich nog te weinig bewust van zijn plichten bij het naderen van een over steekplaats. Deze verdachte heeft in hoge mate roekeloos en onvoorzichtig gehandeld. Een strenge straf is op zijn plaats", aldus zei vanmorgen de offi cier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, in zijn requisitoir tegen een 35-jarige Haarlemse snijder, waarna hij een maand hechtenis, drie jaar intrekking van het rijbewijs en toe wijzing van de civiele vordering van het slachtoffer, een inwoonster van Haarlem, eiste. Op 19 september passeerde verdachte, zittend op de benzinetank van zi.in motor, met een meisje achterop, een auto en enige fietsers, die voor de met knipperbollen beschermde oversteekplaats op het Kenne- merplein in Haarlem wachtten. Hij reed een Haarlemse dame, die overstak en bijna de vluchtheuvel had bereikt, aan. De dame kreeg een schedelbasisfractuur en moest negen weken in het ziekenhuis door brengen. Zij is nog steeds onder behande ling. De officier verweet verdachte een totaal gemis aan verantwoordelijkheidsgevoel, dat ooi; bleek uit het feit, dat hij met een onverzekerde motor bleef rijden. Het slachtoffer was voor ziekenhuisverpleging verzekerd, doch had een vordering inge diend -oor taxiritten en huishoudelijke hulp. In zijn laatste woord zei verdachte, dat hij niet bekend staat als een roekeloze rijder. Een maand gevangenisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid eiste mr. Van den Valk Bouman tegen een 29-jarige Heemsteedse aannemer wegens het rijden onder invloed. Verdachte reed op 25 november met hoge snelheid van het Houtplein de Dreef in Haarlem on. kwam op het linkerwegge deelte, haalde, toen een botsing dreigde, op het laatste nippertje naar rechts uit en werd on de Fonteinlaan door de politie aangehouden. Op dat moment reed hij zeventig kilometer per uur. Tevoren had verdachte in drie uur acht glazen jonge jenever gedronken. Bij het wegrijden van het café passeerde hij volgens de café houder op de Krocht een vluchtheuvel aan de linkerkant In de nacht van dinsdag op woensdag is ingebroken ir, het gebouw van Vroom en Dreesmann aan dp Grote Marktstraat in. Den Haag. Er werd voor 35.000,- aan hor loges, bandrecorders en scheerapparaten gestolen. Woensdag in de loop van de dag is inge broken in een beredenhuis aan de Balse mienlaan in Den Haag. Hier werd voor 10.000,- aan juwelen en 50,- aan contan ten gestolen. Men kwam binnen door for cering van dc keukendeur. Naar wij vernemen, zullen de tramta rieven In Den Haag met ingang van 15 maart a.s. worden verhoogd. Hoewel dien aangaande noch van gemeentelijke-, noch van H.T.M.-zijdc inlichtingen worden ver strekt, ligt het in de lijn der verwachtin gen, dat wat het lokale verkeer betreft een enkele rit (tevens overstapje) in plaats van 25 cent 30 cènt zal gaan kos ten, hetgeen dus een verhoging van 20 per cent zal betekenen. Met een zelfde percéntage worden ook de prijzen der weekkaarten, maandkaar- ten en jaarabonnementen, naar aangeno men mag worden, verhoogd. Verder is voor de hand liggend, dat voor een gul den een vierrittenkaart in plaats van, zo als tot nu toe, een vijfrittenkaart ver krijgbaar zal zijn De verhoging der in terlokale tarieven welke sterk uiteenlo pen, zou uiteraard meer gedifferentieerd zijn. Door deze tariefsverhoging, welke de goedkeuring behoeft van de minister van Economische Zaken, zal het tekort van de H.T.M., dat vooi dit jaar op 7 miljoen is geraamd, naar gehoopt wordt, met en kele miljoenen verminderen. Zonder hoofdelijke stemming heeft de gemeenteraad van Amsterdam woensdag het besluit genomen, de oprichting te be vorderen van een nieuw balletgezelschap, dat de plaats zal innemen van de tot nu toe zelfstandig werkende balletgroepen: Het Operaballet en het Ballet der Lage Landen. De leiders van deze beide gezel schappen, respectievelijk Johan Verdoner en Mascha ter Weeme zullen de twee hoofdige artistieke leiding vormen van het nieuwe gezelschap, dat ongeveer vijftig dansers en danseressen gaat tellen. Een zakelijk leider zal later worden benoemd. De groep zal met ingang van het seizoen 1959-1960 zelfstandige voorstellingen geven en tevens operaballetten verzorgen voor de Nederlandse Opera, zonder aan deze in stelling organisatorisch te zijn verbonden. De exploitatie van het nieuwe gezel schap Zi.l jaarlijks een tekort opleveren van naar schatting vierhonderdduizend gulden zo deelde de wethouder voor de kunstzaken mr. A. de Roos mee. Bij dit bedrag is rekening gehouden met de hon derdduizend gulden per jaar, die de Ne derlandse Opera aan het ballet vergoedt. Verwacht wordt dat het rijk een verzoek om een bijdrage in de subsidiëring zal in willigen. De gemeenteraad heeft de laatste jaren op B. cn W. aandrang uitgeoefend om te komen tot een concentratie der balletten. De thans tot stand gekomen samenvoeging van beide Amsterdamse balletgroepen tot een balletgezelschap werd woensdag dan ook zeer toegejuicht. De heer F. Basart is tot zakelijk leider benoemd. De president, mr. N. Reeling Brouwer, wees verdachte op de gevaren van het rijden onder invloed en de ellende, die dikwijls het gevolg is. Verdachte: „Ik geef toe een fout ge maakt te hebben". President: „U hebt zich schuldig ge maakt aan een misdrijf, een zeer ernstig misdrijf". De raadsman, mr. A. J. Colijn, zei, dat verdachte zichzelf al heeft gestraft. Hij is al drie maanden zijn rijbewijs kwijt en moet ziin werk per fiets doen. Hij heeft reeds enkele opdrachten moeten weigeren. Spreker bepleitte teruggave van het rij bewijs en een voorwaardelijke straf. Voetganger gehinderd Tegen een 26-jarige Haarlemse los- arbeider, die op 25 juni op het Kcnnemer- plein is bekeurd, omdat hij bij de be schermde oversteekplaats met zijn motor een voetganger bij het oversteken hinder de, eiste de officier van Justitie vernieti ging van het vonnis van het kantonge recht 25 boete) en veroordeling tot een boete van 75 subs. 30 dagen en een jaar intrekking van het rijbewijs. Een maand gevangenisstraf en twee jaar intrekking van het rijbewijs wegens het rijden onder invloed luidde de eis tegen een 30-jarige lasser uit Wijk aan Zee. Op 20 november had de politie van de Scho- terweg tot in de Gierstraat achter ver- dachtes auto gereden. Zonder aanwijsbare reden bedroeg zijn snelheid dan tien, dan weer vijftig kilometer. Hij gaf helemaal geen richting of verkeerd richting aan en ging enkele keren pas vlak achter een autobus en enige fietsers plotseling naar links. Verdachte zei zes glazen bier te hebben gedronken. Hij had een meisje in de bus, dat hij kende, aan het schrikken willen maken. „Is daar de weg voor", vroeg de president verdachte. Buschauffeur Een 48-jarige buschauffeur uit IJmui- den-Oost. had appèl aangetekend tegen het vonnis van de kantonrechter, omdat hij zich niet schuldig voelde aan de aanrijding, die hij op 15 april van vorig jaar in de Bos en Duinlaan had met een veehouder, die daar met zijn schillenkar stond. De president merkte op, dat verdachte inderdaad weinig uitzicht had. Een der rechters meende, dat de chauffeur de kar met meer ruimte had moeten passeren. Volgens de officier van Justitie had ver dachte er rekening mee moeten houden, dat de veehouder een onverwachte be weging kon maken, terwijl hij bij zijn wa gen bezig was. De officier vond het vonnis van de kantonrechter te laag en eiste 40 subs. 12 dagen. De buschauffeur bleef er in zijn laatste woord bij niet schuldig te zijn. De gemeente Hengelo zal in een brief aan het ministerie van Oorlog protesteren tegen de voorgenomen uitbreiding van het aantal op de vliegbasis Twente gesta tioneerde straaljagers. Zoals gebruikelijk is, zal op 1 april het 700ste squadron van Soesterberg naar Twente worden overge plaatst. Dat betekent een vermeerdering van het aantal toestellen aldaar met vijf tig percent. Aangezien met name Hengelo, maar ook de andere Twentse industrie steden reeds nu overdag en 's avonds veel hinder van het straaljagerlawaai hebben, mag worden aangenomen, dat dit in de toekomst nog erger zal worden. In het schrijven zal men vragen, zoveel mogelijk rekening te houden met de be langen van de Twentse bevolking, waar van zeer velen in ploegendiensten werken en overdag moeten slapen. Beroepen. Dr. G. Snijders, hervormd predikant te Haarlem ontving een beroep als ziekenhuispredikant te Amsterdam. FLOROE, Nocrwegen, (UPI) Het Britse schip Sutra heeft de schipbreuke lingen opgepikt van een Russisch vracht schip, de Novoja Sibor (5000 ton), die ten noorden van Floroe op de klippen is geva ren. Het schip is totaal vernield en de be manning moest een toevlucht zoeken op de klippen, waar de schipbreukelingen ge zien werden door de Engelsman en door Noorse vaartuigen. De loods van Sognes- joeen, de plaats waar het schip gestrand is, deelde mede, dat hij 10 a 12 man op de klippen had gezien. De zee was ruw, maar er stond geen wind toen de Rus vastraakte. Men ver moed, dat de trawler door een sterke on derstroming uit de koers is geslagen. De gehele bemanning van de „Novoja Sibor" is gered. Zij bestond uit 43 man schappen en drie jonge meisjes. Zij zouden van het Britse schip „Sutra" overge bracht worden op een van de Noorse red dingsboten, die hen naar Bergen zullen brengen. Het wrak van de „Novoja Sibor" is nog drijvende, maar helt zwaar naar een kant over. Men verwacht, dat het in de loop van de dag zal zinken. Veerdiensten gestoord. De veerdienst KruiningenPerkpolder is ten gevolge van de dichte mist vandaag nog niet op gang gekomen. De dienst tussen Breskens en Vlissingen is vanmorgen heropend. Omdat echter de mist steeds dichter werd moest later de vaart weer gestaakt worden. Voor het overige zijn de diensten normaal. BRAZZAVILLE, Frans Kongo (UPI) De politie heeft bekend gemaakt, dat, voor zover op het ogenblik bekend is, 54 men sen, allen negers, by de onlusten in deze stad zijn gedood: 7 op maandag, toen de onlusten uitbraken, 22 dinsdagavond en woensdag steeg het aantal tot 54, daar er nóg 27 personen werden gedood. Er zijn meer dan honderd gewonden. Terwijl de spanning nog in Brazzaville hangt en soldaten en politiemannen zwaar gewapend patrouilleren, komen nieuwe versterkingen aan. Reeds drie dagen woedt de uit politieke geschillen geboren strijd tussen de Balali en de M'Bochi in de bui tenwijken van Brazzaville. Er wordt slag geleverd met speren, assegaaien en messen. De Balali, die in een huttendorp buiten Brazzaville wonen en ongeveer 30.000 man sterk zijn, staan aan de zijde van Fulbert Joeloe, leider van de socialistische Uddia- partij en eerste premier van de sinds kort onafhankelijke republiek Kongo. De M'Bochi, die in Bacongo aan de westrand van Brazzaville wonen, zijn 50.000 man sterk. Zij staan aan de zijde van Jacques Opangault, leider van de Kongolese volks partij, die in de oppositie is tegen Joeloe. De strijd der twee partijen vormt een ernstig probleem voor de Franse hoge commissaris Georges Guy. Politie en troepenversterkingen uit om liggende gebieden stroomden woensdag de hoofdstad arn de noordelijke oever van de De befaamde brandweerstaf van Oter- leek, waarom brandweerkorpsen in Noord holland en Zuid-Holland sinds jaren een verwoede strijd leveren, en die sinds juni 1958 in het bezit was van de brandweer te Amstelveen, is in de nacht van maandag op dinsdag door de Alkmaarse vrijwillige brandweer heroverd. De fameuze staf werd woensdagavond tijdens de 79ste jaarver gadering van de Alkmaarse vrijwillige brandweer als symbolisch geschenk aan geboden aan een vijftal jubilarissen. Vier man van het korps „Kracht en Vlugheid" waren met brandmeester Nico Zomerdijk naar Amstelveen getrokken. Zij wisten de achterdeur van de achter het stadhuis ge legen kazerne uit de scharnieren te lichten. Na een uur zoeken werden de Alkmaarders gestoord door een gewaarschuwde politie agent. Zij wisten zich echter verborgen te houden, doch een uur later verschenen ver scheidene leden van de Amstelveense brandweer, die gealarmeerd waren. Zij gaven de Alkmaarders echter een uur de gelegenheid rond te snuffelen om de staf op te sporen, in de overtuiging dat hen dit toch niet zou lukken. De Amstelveners wisten de inbraak te waarderen. De brandweer van Ouderkerk bijvoorbeeld had reeds meer dan zestien keer een vergeefse poging ondernomen. Ook andere korpsen hadden al teleurge steld naar huis moeten terugkeren. Binnen het uur wisten de mannen van „Kracht en Vlugheid" de staf echter op te sporen. Hij bleek rechtopstaand in een gat ender de vloer verborgen te zijn. Het gat was opge vuld met zaagsel en olie. Om half vier in de nacht keerden do Alkmaarders met de staf terug. De „d; 1" werd echter angst vallig tot woensc. v'ond laat geheim ge houden. Kongorivier binnen. In noodgevallen als het-huidige heeft de regering van Kongo het recht de voormalige koloniale troepen, die nog onder het bevel van een Franse generaal staan, te hulp te roepen. De politie deelde mede, dat tientallen arrestaties zijn verricht. Onder de gearre steerden bevinden zich drie parlements leden van Kongolese volkspartij (P.P.C.). De leider van de P.P.C., Jacques Opan gault, werd voor de magistraat geleid in verband met een onderzoek naar het uit breken van de politieke strijd. Tot twee maanden geleden stond de lei der van de volkspartij, Opangault (M'Bochi) aan het hoofd van een regering bestaande uit vijf M'Bochi en vijf Balali. In de kamer van 45 zetels had hij een meerderheid van 23-22. Maar toen liep één van de aanhangers van Opangault naar de oppositie over. waardoor de Uddia het roer in handen kreeg. Uddia-leider Joeloe nam het pre mierschap over en nam bijna uitsluitend le den van zijn partij in de regering op. Opan gault heeft toen nieuwe verkiezingen ge- eist, waarop Joeloe niet is ingegaan. Dat is de oorzaak van de strijd. In Nyassaland ZOMBA. Nyassaland (UPI) Woensdag ziin voor de tweede opeenvolgende dag de Afrikaners in Kotakota. Centraal-Nyassa- land. met. de politie in botsing gekomen. De politie gebruikte de gummistok om een rumoerige menigte van ongeveer honderd nersonen uit elkaar te jagen en arresteer de twee mannen. Die twee mannen en ook «en Euronées a«ent van politie werden licht gewond. De relletjes waren een voortzetting van de ongeregeldheden, die de streek van Ko takota onrustig maken, sedert de vorige week twee vooraanstaande leden van het Afrikaanse nationale congres ervan zijn beschuldigd, fondsen bijeen te brengen zonder daartoe machtiging te hebben ge had. Toen die tenlastelegging dinsdag in Visanza bekend werd gemaakt, bekogel den 350 Afrikanen het hof met stenen en wiemen later in de stad stenen naar auto's. BURGERLIJKE -STAND VAN BLOEMENDAAL BEVALLEN: R. van Kessel-van Ginkel zn.: A. B. van Diemen-v. d. Meij, dr.: A. M. v. Kimmenaede-Borst, dr. ONDERTROUWD: J. R. van der Boon en C. M. Stoorvogel; A. E. Vonk en J. Chr L. Vrijburg; J. C. van Praag en A. G. Com- nanjen. GETROUWD: P. H. Lammerts van Bue- ren en H. H. Scheepens. OVERLEDEN: mw. S. F. E. Veer-Sneij- ders, 66 jr.: H. Visser, 78 jr.; wed. A Zwaag-Houtkooper, 82 jr.: mw. A. J. Hon- nebier-Maas, 84 jr.; W. Groot, 71 jr. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE GEBOREN: Albertus, z. v. H. A. Ver beek en C. Oversteegen; Nicolaas Walterus Maria, z. v. W. C. M. Roozen en E. M. J Nieuwenhuizen; Anna Maria, d. v. P. J. J. Verhallen en J. M. Balvers; Louise Adriana Maria, d. v. J. J. Suerink en W. C. M. Breukels; Paul Joseph Anna, z. v. J. A. de Backker en P. H. M. Kompier. GETROUWD: L. S. C. ter Voort en G. S. Godfriedt; A. Haarsma en G. D. Rietveld. OVERLEDEN: J. A. van der Weiden, 81 jr.; wed. E. S. Boekestein-Lieve, 77 jr.; mevr. J. C. van Bakel-Bakker. 54 jr.; mej M. J. Ketting, 92 jr.; mevr. C. G. Kleen- Stehouwer, 62 jr. De Provinciale Staten van Noordholland hebben nog geen beslissing genomen over de aanleg van een viaduct in het tweede gedeelte van de westelyke randweg over de Julianalaan in Overveen. Zoals bekend was dit viaduct door de Provinciale Waterstaat in de plannen opgenomen, maar de bewoners toonden zich voorstanders van de aanleg van een lange kuip onder de Julianalaan door. Vanmorgen heeft jhr. Van Lennep (C.H.U.) een motie ingediend, die was mede- ondertekend door ir. Dufour (V.V.D.), S. P. Doek (Arb.), mr. A. Bruch (A.R.) en H. J. Lankhorst (P.S.P.), waarin wordt gezegd, dat een viaduct verkeerstechnisch niet de beste oplossing is. De motie stelt verder, dat het zeer te betreuren is, dat de aanleg van een viaduct aan de omwonenden veel schade en overlast zal veroorzaken. De indieners van de motie zyn ervan overtuigd, dat een betere oplossing mogelyk is door de westelijke randweg via een verdiepte kuil onder de Julianalaan door te leiden, waardoor het stcdebouwkundige schoon zo min mogelijk geweld wordt aangedaan. Zij vragen Gedeputeerde Staten alles in het werk te stellen om tot deze betere op lossing te komen. Deze motie werd niet behandeld, omdat het lid van Gedeputeerde Staten de heer P. Blaauboer (V.V.D.) toezegde bereid te zijn deze aangelegenheid in de zaterdag te houden vergadering van de waterstaatscommissie opnieuw aan de orde te stellen. In de volgende vergadering van de Provinciale Staten zou de gedachten- wisseling dan kunnen worden voortgezet. De heer S. P. D o e k (Arbeid) herinnerde eraan, dat in de vergadering van de Pro vinciale Staten in juli 1957 was meege deeld, dat er een kuip zou komen. Het bevreemdde hem, dat Gedeputeerde Sta ten het plan veranderd hebben. Econo misch moge de wijziging verantwoord zijn, maar de situatie wordt er niet fraaier op. Ook besprak de heer Doek de te verwach ten gevaarlijke situatie bij de Kleverlaan. op de plaats waar de aan te leggen Weste lijke randweg deze laan zal kruisen. Jhr. J. P. A. van Lennep (C.H.U.) herinnerde aan de vele protesten tegen de plannen tot het maken van een viaduct. Hij was van mening, dat deze tot naden ken stemmen. Het viaduct zal op drie meter of minder van woningen worden gebouwd. Omwonenden zullen geen uit zicht meer hebben en last ondervinden van lawaai en gassen van optrekkende auto's. Ook wordt het verkeer voor de parallelwegen weinig overzichtelijk. Spre ker beval het maken van een lange kuip. zoals ir. J. de Ranitz die ontworpen heeft, aan. Voorts vroeg spreker omwonenden bij de Julianalaan schadeloos te stellen als het viaduct toch wordt gebouwd. Mo gelijk kan de provincie de woningen aan kopen. Ir. R. Dufour (V.V.D.) sloot zich bij deze opmerkingen aan. Hij informeerde naar de wegenaanleg in Aerdenhout. Gedeputeerde P. Blaauboer (V.V.D.) deelde mee dat de Provinciale Waterstaat aanvankelijk een korte kuip onder de Ju lianalaan had ontworpen. Na een grond onderzoek kwam men tot de conclusie, dat de ondergrond zo slecht is, dat bezwaar lijk een tunnelplan zou kunnen worden uitgevoerd. Overleg is gepleegd met B. en W. van Bloemendaal. Op 28 mei 1958 be richtte het college dat het het maken van een viaduct de minst schadelijke oplossing achtte. Daarna hebben aldus spreker buurtbewoners de leden van de gemeente raad van Bloemendaal bewerkt, met al? resultaat, dat ir. De Ranitz een plan van een lange kuip -heeft ontworpen. Deze lange tunnel zou zes miljoen gulden moe ten'kosten "en de korte tunnel van de Wa terstaat. drie miljoen gulden. De kosten van het viaduct zijn op 2.100.000 begroot. Spreker achtte het niet verantwoord het bedrag van f 7.200.000 voor de aanleg van de Westelijke randweg te verhogen. De provincie kan er niet toe overgaan wo ningen bij de Julianalaan te kopen. viaduct is ontworpen door architect ir. Van der Steur en heeft een lengte van 350 me ter. Het voorste gedeelte is dicht en het overige open. Volgens spreker kan van een estetisch verantwoord viaduct worden gesproken. Bij de Kleverlaan zal een kruising ont staan. zoals er zo vele in het-land zijn. Het uitzicht voor het verkeer is daar goed. Voor Aerdenhout bestaan enkele plan nen die nog uitgewerkt moeten worden en de gemeente Bloemendaal koopt voor de WASHINGTON (Reuter/AFP) Pre sident Eisenhower heeft op zijn perscon ferentie opnieuw verklaard dat het Wes ten zijn verplichtingen in Berlijn niet zal prijsgeven. Hij voegde hieraan toe, dat, als geweld zou worden gebruikt, het de andere partij zou zijn die dit geweld ge bruikt om te verhinderen dat het Westen aan zijn verplichtingen voldoet. Eisen hower zei dit naar aanleiding van een nieuwe verklaring van Kroesjtsjev dat het Westen niet moet proberen zich met ge weld toegang tot Berlijn te verschaffen. De westerse mogendheden willen niets doen wat de Russen trecht als een bedrei ging aan hun grens zouden kunnen beschou wen. Het Westen moet sterk blijven, maar steeds een hand gereed houden die men in goed vertrouwen kan aanvaarden, al dus Eisenhower. Amerikaanse ambtenaren hebben na de persconferentie gezegd dat Eisenhowers woorden niet betekenen dat het Westen niet langer het voornemen heeft geweld met geweld te beantwoorden. Spijt BONN (Reuter/AFP) In Westduitse regeringskringen is men van mening dat de jongste verklaringen van Kroesjtsjev over de kwestie-Berlijn van dien aard zijn dat zij de pogingen om tot een viermo- gendhedenconferentie te komen in gevaar kunnen brengen. Een woordvoerder van de Duitse bondsregering zei de scherpe op merkingen van Kroesjtsjev te betreuren. Verklaring PARIJS (Reuter/AFP) Functionaris sen van het Franse ministerie van Bui tenlandse Zaken weigerden commentaar te geven op de jongste rede van Kroesj tsjev. De correspondent van „Le Monde" te Moskou zegt in een commentaar op de verrassende felheid van Kroesjtsjevs re de, dat Kroestsjev niet sprak over de wes telijke antwoordnota's terwijl hij evenmin een „onaanvaardbaar" liet horen naar aanleiding van het westerse voorstel, om de ministers van Buitenlandse Zaken be sprekingen te doen houden. Mogelijk moe ten Kroesjtsjevs woorden vooral worden beschouwd als 'n krachtige uiteenzetting van het Russische standpunt aan de voor avond van besprekingen met het Westen. Er zullen waarschijnlijk nog wel meer van dergelijke krasse uitspraken komen, voor de besprekingen, naai wij hopen, begin nen, aldus de correspondent van „Le Monde". wegenaanleg gronden aan. De vroegere trambaan zal fietspad worden. Ir. Dufour: „De Haringbuis gaat toch weg?" De heer Blaauboer: „Het is nog de vraag of dat mag". Nadat de heer Doek verzocht had het maken van een viaduct in de zaterdag te houden vergadering van de Waterstaats commissie te bespreken, aan welk verzoek de heer Blaauboer gevolg gaf, werd de discussie gesloten. Bij Marknesse is vanochtend omstreeks vier uur een grote schuur, behorende bij het landbouwbedrijf van de heer G. J. Haenen, Blokzijlcrweg 12, door onbekende oorzaak uitgebrand. Elf pinken en drie kalveren kwamen in de vlammen om. Voorts gingen een grote hoeveelheid graan en aardappelen, een trekker en vele landbouwwerktuigen ver loren. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat de brandweer van Maknesse weinig kon uitrichten. De samenstelling van de jury voor de Koninklijke subsidie voor vrije schilder kunst heeft enige wijzigingen ondergaan. Voor dit jaar heeft Koningin Juliana in de plaats van de reglementair afgetreden schilders Jan van Heel en E. Kleima tot nieuwe leden van de jury benoemd de schilders Han van Dam uit Amsterdam en Jan Altink uit Groningen. Tot voorzitter werd benoemd de schilder H. M. van der Spoel uit Kloetingen. De 'voorwèdëtrijd'en van het door de Haarlemse damclub georganiseerde toer nooi om het kampioenschap thuisdam- mers zijn afgesloten. Zeven van de 20 deelnemers hebben zich geplaatst voor de finale, die op 2 maart zal aanvangen. De deelnemers G. M. Neuman en A.A. A Croon zullen in een herkamp moeten uit maken wie de achtste finaleplaats zal in nemen. De spelers welke zich plaatsten zijn: J de Jager. P. Hagebout, A. G. A. Heinink, H. v. Poeteren sr., P. Cornet jr., W. v. Gel deren en H. v. Pot teren jr. vandaag :s het veertig jaar geleden, dat de heer C. Zwaansijk, Keizer Karelstraat 23 in Haarlem, als glas-in-loodzetter in dienst trad bij het Atelier Bogtman aan de Zuider Emmakade in Haarlem. Directie en personeel zuller. de jubilaris zaterdag morgen huldigen. Alpherat, 13 te New York v. Charleston. Aalsdijk. 18 te New Orleans. Alkmaar, 19 v. Port Said n. Rotterdam. Aagtekerk. 19 te Lorenco Marques. Abbedijk, pas. 18 Key West n. Antwerpen. Ampenan, 18 v. Surabaja n. Singapore. Amsteldiep, 18 te Calcutta. Aréndskerk. 18 v. Cadiz n. Antwerpen. Ameland. 18 in Thamesmonding n. Thameshaven Amerskerk, 18 2 m. w.n.w. Wandelaar n. Antw. Abida. 18 470 m. n.n.w. Mona n. New York. AmsteJsluis, 18 100 m. z. Palermo n. Londen. Amstelstad, 18 voor anker Bushire. Argos. 18 v. Milazzo n. Tel Aviv. Asmidiske. 18 570 m. o.z.o. Kp Race n Baltimore Aslrid Naess, 18 v. Aruba n. New York. Axeldijk, 18 100 m. n.w. Saba n. Trinidad. Alkaid, 18 125 m. w.n.w. Lissabon n Antwerpen Alphacca. 18 130 m. z.o. Ilheus n. New York. Amstelkroon. 18 300 m. z. Flores n. Vizagapatnam Amstelpark. pass. 18 Kp. St. Vincent n. Engeland Attis, 18 70 m. n.w. Kingston n. Mobile. Agamemnon. 18 te Guanta verwacht. Amstelvaart, 18 te Hamburg verwacht. Abbekerk, 18 80 hi. n.w. Okinawa n. Manilla. .■\lmkerk, 18 420 m. z.w. Cocos eil. n. Fremantle Arendsdijk, 18 v. Rotterdam n. Miami. Averdi.ik, 19 te Rotterdam. Bantam, pass. 18 Dover n. Rotterdam. Balong, 19 te Tandjong PriOk. Billiton, 19 te Belawan. Bloemfontein, 18 170 m. n.w. Freetown n. K'stad Baarn, 18 te Port of Spain. Borneo, pass. 18 Kp. Guardafui n. Belawan. Bali, 18 230 m. w.n.w. Minicoy n. Djibouti. Batu, 18 22 m. z.z.o. Daedalusrif n. Aden. Bengkalis, 18 te Cebu verwacht v. Sorong. Blitar, 19 te Tandjong Mani verwacht v. Tobaco Eusum, 18 25 m. z.o. Ras Al Madraka n. Suez. Breda, 18 v. Cumana n. Puerto Cabello. Bennekom, 18 650 m. w.z.w. Azoren n. La Guaira Boissevan, 19 te Lorenco Marques. Bonita, 18 v. Havana n. Guayaquil. Batjan, 18 te Djibouti. Bantam. 18 te Rotterdam verwacht. Corilla, 18 v. Calcutta n. Singapore. Crania, 18 v. Sydney n. Melbourne. Casamance. 18 160 m. z.w. Ouess. n. Duinkerken. Coolsingel, 18 420 m. w.z.w. Landsend n. R'dam. Crania, 17 v. Sydney n. Melbourne. Calt. Utrecht, 18 120 m. w. Str.Ormoesz n. Djibouti. Castor, 17 450 m. z.o. Bermuda n. Ciud. Trujillo. Cinulia, 18 40 Om. w. Kp. Finisterre n. Pernis. Caltex Arnhem, 18 632 m. z. Kp. Race n. Sidon. Caltex Eindhoven, 18 130 m. o.n.o. Oden n. Suez. Colytto, 18 880 m. z.w. Faytl n. Willemstad. Callisto, 18 100 m. z.w. Las Palmas n. IJmuiden. Cities Service Valley Forge, 18 150 m. z.z.o. Ber muda n. Philadelphia. Caltex The Hague, 18 v. Bahrein n. L. Marques. Ceronia, 18 te Geclong. Cradle of Liberty, 18 te Bandar Mashur. Congokust, 18 190 m. z.z.w. Finist. n. Freetown. Dalerdijk, 19 te Cristobal. Dordrecht, 18 42 m. z.z.w. Dungeness n. Ph.delph. Delft, 18 300 m. z.w. Azoren n. Rotterdam. Delfshaven, 18 70 m. z.o. K. Canaveral n. Europa. Dinteldijk. 18 te Panama. Doris, 17 26 m. o. Jamaica n. Mobile. Duivendijk, 18 te Las Angeles verwacht. Eenhoorn, pass. 18 Malta n. Hamburg. Eos, 19 te Burriana. Ena, 18 te Pta. Cardon. Esso Nederland, 18 80 m. o.n.o. Ras Al Kalb naar Rastanura. Esso Amsterdam, 18 350 m. n.o. Azoren n. R'dam Etrema, 13 40 m. z.w. Dardanellen n. Malta. Friesland, 18 v. New York n. Baltimore. WASHINGTON (UPI) Aan „United Press International" is meegedeeld, dat het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken van Baird, de leider der Amerikaanse hulpmissie in Djakarta, een vrijwillig gegeven ontkenning heeft ont vangen, als zou hij enige verklaring heb ben afgelegd, waarin hij de Nederlanders zou hebben beledigd. (Volgens bepaalde persberichten uit Djakarta zou Baird het Nederlandse be leid ten aanzien van Indonesië gehekeld hebben en voorts verklaard hebben, dat de nationalisatie van Nederlandse onder nemingen noodzakelijk was om zich van een grote psychologische last te bevrij den. Red De Nederlandse ambassadeur in Was hington, dr. J. H. van Roijen, heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken inmiddels op instructie uit Den Haar opheldering verzocht omtrent de verklaring van James C. Baird. Dit ver zoek blijft geldig omdat het ministerie nog geen officiële verklaring heeft uitgegeven met betrekking tot de ontkenning van Baird. Graveland, 19 le Hamburg v. Bremen. Guineekust, 18 230 m. z.w. Las Palmas n. A'dam. Groote Beer, 21 te Amsterdam verwacht. Gaasterland, 18 te Santos verwacht, Giessenkerk, 19 te Nagoya v. Yokohama. Helena, 19 te Curacao. Hydra, 19 te Bremen. Hermes, 18 te Amsterdam n. Antwerpen Hector, 18 te Palermo. Hathor, 18 v. Beyrouth n. Lattakia. Helena. 18 te La Guayra v. Mamapala. Hersilia, 17 140 m. z.w. Madeira n. San Juan. Heemskerk. 18 400 m. o. Colombo n. Singapore. Haarlem. 18 350 m. z.o. Kp. Race n. Rotterdam. Helicon. 17 v. Barbados n. Georgetown. Joseph Frcring, 18 200 m. w.z.w. Kp. St. Vincent naar IJmuiden. Jac. Verolme, 18 325 m. w. Iqulque n. Ph.delphia. Jagersfontein, 18 v. Amsterdam n. Bremen. Johannes Frans, 18 v. Baltimore n. Amuaybaai. Kenia, 18 te Pta. Cardon. Kosicia, 18 te Curacao. Karimun, 19 v. Colombo n. Chalna. Kennemerland, 19 te Itajai. Kloosterdijk, 19 te Tampico. Kreeft, 18 115 m. n.n.w. Bergen n. Rotterdam. Lekkcrkerk, 18 t., anker Thamesmond n. Londen. Kerkedijk, 18 170 m. z.o. Kp. Race n. New York. Nanusa. 18 40 m. n. Kp. Verde n. Antwerpen. Kabylia. 18 te Schiedam. Karakorum, 19 te Amsterdam. Kalydon, 18 220 m. n.o. Luzon n. Miri. Khasiella, 18 te San Lorenzo. Koningswaard, 18 te Berre. Korenia, 18 te Punta Cardon. Kaap Hoorn, 18 50 m. n.o. Socotra n. L. Marques. Kermia, 18 v. Donges n. Stanlow. Kalydon, 22 te Miri verwacht. Kieldrecht. 23 te Lissabon verwacht. Kellia. 18 630 m. w. Guam n. Anacortes. Laarderkerk, pass. 18 Aden n. Suez. Leiderkerk, 18 v. Amsterdam n. Londen. Laagkerk, 18 te Antwerpen verwacht. Lelykerk, 18 60 m. n.o. Oran n. Port Said. Leto. 18 te Takoradi verwacht. Loosdrecht, 19 te Rotterdam verw. v. Hamburg. Lawa, 18 dw. Curacao n. Trinidad. Liberty Bell, 18 75 m. n.o. Rastanura n. Ph.delphia. Laertes, 18 te Makassar verw. v. Balikpapan. Langkoeas. 18 50 m. w.n.w. Le Havre n. Le Havre. Harenberg, 18 200 m. z.z.w. Las Palmas n. Miri. Montferland, 18 ten anker bij Weser vuurschip. Maron, 18 te New York verwacht. Mentor. 17 v. Aruba n. La Guaira. Munttoren, 18 v. Suezkanaal n. Mena. Malea. 20 te Miri verwacht. Meerdrecht, verm. 19 v. Pt. Arthur, n. Hamburg. Modjokerto, 18 240 m. z.w. Marseille n. Marseille. Moordrecht. 18 v. Suez, 26 te Landsend verw. Mijdrecht. 23 te Port Said verwacht. Moordrecht, 19 v. Port Said n. Landsend. Maaskerk, 18 170 m. z.w. Ouessant n. Antwerpen. Macoma. 19 te Bangkok. Merwelloyd, 18 v. Piraeus n. Beyrouth. Muiderkerk, 18 v. Las Palmas n. Duinkerken. Medon, 18 v. Curacao n. Jacksonville. Merwede, 18 200 m. n.o. Las Palmas n. Dakar. Nias, 18 180 m. z.w. St. Vincent n. Antwerpen. Nijkerk, 19 te Aden. Naess Lion, 18 140 m. z.w. Ras Fartak n. Mena. Naess Tiger, 18 90 m. z.o. The Broth, n. Houston. Nestor. 18 160 m. n. Azoren n. Pointe a Pitre. Nieuw Holland, 18 v. Balikpapan n. Tj. Priok. Nias, 19 dw. Oporto n. Amsterdam. Oberon, 19 v. Curacao n. Aruba. Oranjestad. 18 v. Plymouth n. Amsterdam. Oldekerk. 18 v. Bangkok n. Hongkong. Oranjestad. 18 v. Plymouth n. Amsterdam. Oranjefontein, 17 v. Antwerpen n. Amsterdam. Ouwerkerk, 18 te Amsterdam. Orestes, 18 te Amsterdam v. Bremen. Ootmarsum. 18 530 m. w.z.w. Fayal n. Houston. Oranje. 18 520 m. z.w. Minicoy n. Colombo. Ossendrecht, 28 te Norfolk verwacht. Ommenkerk, 18 70 m. o.z.o. Valencia n. Genua. Orion, 18 te Livorno verwacht. Orestes, 18 v. Amsterdam n. Hamburg. Perna. 18 520 m. o.n.o. Mombasa n. Beira. Peperkust. 18 v. Amsterdam n. Antwerpen. Prins Willem II. 18 te Rotterdam. Prins Willem v. Oranje, 19 te Le Havre v. R'dam. Pendrecht. 18 90 m. o. Las Palmas n. Takoradi. Purmerend, 18 210 m. z.o. Havana n. Curacao. Pygmalion, 18 550 m. z.w. Azoren n. Hamburg. Peperkust, 18 v. Amsterdam n. Antwerpen. Prins Fred. Willem, pass. 18 Gibraltar n. Napels. Papendrecht. 3/3 te Novorossisk verwacht. Prins Johan Willem Friso. 18 dw. Tunis n. Haifa. Prins Willem III, 17 v. St. John n. Rotterdam. Prins Willem V, 18 dw. Finisterre n. Rotterdam. Prins Casimir, 18 v. Cagloari n. Valencia. Poseidon. 18 te Port of Spain. Rita. 19 te Singapore verwacht v. Telokanson. Randfontein, 18 340 m. n.w. Kaapst. n. L. Palmas. Rotti, 17 v. Philadelphia n. Mostaganeb. Riouw, 18 v. Abadan n, Colombo. R ndam, 18 ten anker bij Cobh v. New York. Ridderkerk. 18 v. Trivaridrum n. Allepey. Sarangan. 18 Port Elisabeth n. East-Londen. Stad Arnhem, 18 ten anker n. Gent. Steenwijk, 18 455 m. n.o. Azoren n. Norfolk. Samarinda, 18 v. Port Said n. Lissabon. Stad Rotterdam 18 220 m. z.z.w. Ouess n. IJmuid. Statue of Liberty, 18 te Bandar Mashur. Straat Johore, 18 te Melbourne. Schcrpendrecht. 22 te Trinidad verwacht. Sliedrecht, 21 te Novorossisk verwacht. Stad Haarlem. 18 dw. Beachyhead n. Teneriffe. Steven. 18 80 m. n.o. Kp. Palos n. Huil. Straat Mozambique, 18 680 m. n.w. Kaapstad naar Sslatiga, 18 te Abadan. Sibigo, 18 v. Tandjong Mani n. Singapore. Solon, 18 v. Puerto Limon n. Cartagena. Straat Lombok. 19 te Durban. Sabang, 18 100 m. z. Phnompenh n. Phnompenh. Schelpwijk, 18 640 m. n.o. Aden n. Mena. Slamat. 18 v. Bremen n. Rotterdam. Sloterdijk. pass 18 Nantucket n. Antwerpen. Stad Gouda, 18 120 m. w. Ushant n. Hmpt. Roads. Stad Vlaardingen, 18 360 m. w. Ouess. n. R'dam Stanvac Talangakar, 18 v. S'gerong n. Bangkok. Straat Cook, 24 te Fremantle verwacht. Sarpedon. 19 te Curacao. Sommelsdijk, 18 v. New York n. Boston. Stad Amsterdam. 18 v. Pepel n. IJmuiden. Statensingel, 19 te Norfolk. Witmarsum, 19 te Brownsville. Sunetta, 19 te Chittagong. Thelidomus. 18 v. Cabimas n. Philadelphia. Themis. 18 240 m. n.o. Azoren n. Rotterdam. T.'iluwah, pass. 18 Kp. Varella n. Singapore. Tiipanas, 19 te Durban verwacht v. L. Marque: Teiresias, 18 170 m. n.w. K. Guardafui n. Penanc. Trompenberg. 18 200 m. n.w. Geraldton n. Aden. Teucer. 18 te Halifax. Theobaldius. 18 200 m. n. Paramaribo n. B. Aires. Trajanus. 18 26 m. o.n.o. P. Barrios n. P. Bariros. Telamon, 18 te Jeremie verwacht. Tiberius. 17 500 m. n.o. San Juan n. Cd. Trujillo. Talisse. 18 te Londen v. Amsterdam. Tiba. verm. 18 v. Antwerpen n. Rotterdam. Tibia, 18 te Curacao verwacht. Tabian. 17 v. New York n. Halifax. Ternate 18 te Port Said. Tomori 18 v. Aden n. Suez. Tjiwangi. 18 v. Tandjong Priok n. Palembang. Tankhaven I, 18 v. Singapore n. Sungeigerong. Vlist, 18 310 m. z.o. Kp. Sable n. Hampton Roads. van Cloon. 18 te Timaru. Vivipara, pass. 18 Straat Ormoesz n. Algiers. Rio de Janeiro. Van Linschoten, 18 v. Kobe n. Hongkong. Van Neck, 19 te Shanghai. Van Noort, 18 v. Singapore n. Suva. Van der Hagen, 18 v. Walvisbaai n. Matadi. Waingapoe, 18 te Ummsaid v. Dubai. Wieldrecht, 18 300 m. o.n.o. S. Salvador n. N. York. Willemstad, 18 te Paramaribo verwacht. Woltersum, .18 v. Le Havre n. Bremen. Wonogiri, 18 te Khorramshahr. Wolfgang Russ, pass. 18 Las Palmas n. Le Havre. Waal, 18 1 m. z. Porto Salva n. Piraeus. Weltevreden, 19 v. Tjirebon. Zaankerk, 18 1290 m. w.n.w. Perth n. Aden Zonnekerk, 18 260 m. z.o. Pt. Sudan n. Suez Zuiderkruis, 13 70 m. z.w. Kp Howe n. Svdney. Zeeland, 19 v. Suez n. Djeddah. 1

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11