VICTOR HUGO Voorbeeldige „Zauberflöte" door Salzburger Marionetten theater Juridische puzzel de gevolgen van voor het Hof over hersenschudding Fout werd niet in Den Haag maar in Brussel gemaakt IMPS Nederlandse Volksbeweging wil „een partij voor allen" zijn Hoge autoriteit van de E.G.K.S. dient verantwoordelijk te worden gesteld n Geruisloze concentratie in het vervoer gaat door „Drastische herziening van staats inrichting en belastingstelsel nodig 9 MINISTER ZIJLSTRA OVER SCHROQTFRAUDE: Prov. Staten Noordholland Kennemerduinen" wordt uitgebreid Europafonds I naar de beurs Gevestigd in 2200 postkantoren Rente 3 °/o Tot f 10.000,- rentegevend Bovendien: u kunt er practisch altijd terecht, zolang 't kantoor geopend is - dus ook na drieën! HET POSTKA TOOR UW SPAARBANK Historische missie voor olifant DAGRA N.V. DIEMEN NIEUWE PAR TIJ PRESENTEER T ZICH Kort nieuws VICTOR HUGO - Surprise 27 ct VICTOR HUGO - Inclusief 22 ct VRIJDAG 20 FEBRUARI 1959 (Van onze Kamerverslaggever) Over de schrootfraude dient het Europese parlement de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal ter verantwoording te roepen. Het is geen zaak, waarvoor de verantwoordelijkheid in het nationale, Nederlandse parlement aan de orde moet worden gesteld. Dit zei minister Zylstra gisteren in de Tweede Kamer in antwoord op de interpellatie van de heren Nederhorst en Van der Goes van Naters van de P. v. d. A. over deze affaire. Evenals de heer Schubt (K.V.P.) betoogde de heer Korthals dat het juister is in deze uitermate ingewikkelde zaak het resultaat af te wachten van het onderzoek van het Zwitserse accountantsbureau. Als lid van de commissie van het Europese parlement, die over de schrootfraude moet rapporteren, verklaarde hy dat het onderzoek uitermate zorgvuldig geschiedt. Voor de produktie van staal is schroot onmisbaar. De Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (E.G.K.S.) bemoeit zich daarom ook met de schrootvoorzie- ning. Schroot, dat afkomstig was uit lan den buiten de E.G.K.S. („Derdelanden- schroot"), alsmede schroot van sloop- schepen, was de laatste jaren duurder dan het schroot in de E.G.K.S.-landen. Het ver schil in prijs paste de E.G.K.S. bij uit de vereveningskas (het O.C.C.F. te Brussel), waarin de staalfabrieken jaarlijks hoge bijdragen storten. Van de schrootfraude zijn die staalfa brieken de dupe geworden, want door om koping, valsheid in geschrifte en bedrog, is het schroothandelaren gelukt uitkerin gen te krijgen uit de vereveningskas voor schroot, dat ten onrechte was opgegeven als afkomstig uit derde landen. De Neder landse handelaar L. Worms heeft in no vember 1957 deze schrootfraude aan het licht gebracht. Het bleek toen dat een re ferendaris van het Nederlandse departe ment van Economische Zaken verklarin gen afgaf, op grond waarvan in Duitsland een uitkering uit de vereveningskas kon worden verkregen. De controle op het departement van Economische Zaken was onvoldoende, zei den gisteren de heren Nederhorst en Van der Goes van Naters. Daartegenover zet te minister Zijlstra uiteen dat de verkla ring (die de referendai'is thuis opstelde op briefpapier van het departement) op zichzelf niet van waarde waren. De ver klaring was niet meer dan een voorlopige uitvoervergunning. Bij feitelijke uitvoer van het schroot naar Duitsland zouden na dere verklaringen nodig zijn geweest van de Dienst In- en Uitvoer. Dan zou zijn ge controleerd of alle vereiste bescheiden aanwezig waren om de eerste verklaring met bewijzen te staven. De minister verklaarde daarom nooit te hebben kunnen veronderstellen dat de fei telijk nietszeggende verklaringen zouden kunnen worden gebruikt om een uitkering uit de vereveningskas te krijgen, 't Bureau van de vereveningskas te Brussel heeft de fout gemaakt dat het voor uitbetaling niet de volledige documenten heeft vereist. „Hoe kan de minister nu zeggen, vroeg de heer Van der Goes van Naters, dat die eerste verklaring niet van betekenis was als er zestigduizend gulden- voor is be taald? Dat heeft men alleen gedaan om dat het een „Derdelandenverklaring" was!" „Nee", interrumpeerde minister Zijl stra opgewonden. „Hier is het stuk. Lees het maar eens voor. Dat is geen Derde landenverklaring". „Inderdaad", zei de heer Van der Goes van Naters, „maar ik heb de fotokopie De leden van de Provinciale Staten van Noordholland hebben drie dagen in Haar lem vergaderd voor de behandeling van de provinciale begroting 1959 en van de be grotingen van de ziekenhuizen. Wegens het late uur werd besloten de behandeling van de begrotingen van de bedrijven te bepalen op woensdag 17 maart; dan komen de leden van de Provinciale Staten ook bij een voor het behandelen van punten van een nieuwe agenda in de afdelingen. De vergadering verenigde zich met het voorstel van Gedeputeerde Staten aan de stichting „Het Nationale Park De Kenne merduinen" uit het fonds voor de natuur bescherming een bijdrage te verlenen van 25 pet. tot een maximum van 55.000 van de kosten van aankoop van een on geveer veertig hectax-e groot terrein in de gemeente Bloemendaal, in eigendom van de erven Van der Vliet. Het rijk en de ge meenten Amsterdam en Haarlem zullen de overige 75 pet. voor hun rekening ne men. Bij de behandeling van de begroting van de ziekenhuizen deelde, gedeputeerde de heer Jac. Rustige in antwoord op een vraag van de heer Lanser (Comm.) mee, dat er naar gestreefd wordt het Pi'ovin- ciaal Ziekenhuis te Médemblik over enke le jaren te sluiten. Het personeel moet verhuizen naar Castricum, omdat het tel werk gesteid zal worden in het ziekenhuis „Duinenbos" te Bakkum, maar er ont breken woningen De gemeenteraad van Castricum heeft vorige week besloten een terrein te x-eserveren voor de bouw van dertig woningen ten behoeve van het pro vinciaal personeel. Gehoopt wordt dat spoedig met de bouw begonnen kan wor den. Voorts besprak de heer Rustige de ar beid in de ziekenhuizen en hij bracht hul de aan de doktoren en het personeel voor hun arbeid ten behoeve, van de patiënten. Voor bebouwingen moet onder moeilijke omstandigheden gewerkt worden. De heer Rustige deelde mee, dat donderdagmid dag de eerste paal was geslagen van het nieuwe ontspanningsgebouw dat op het terrein van het ziekenhuis in Santpoort zal verx-ijzen. Binnenkort zullen door de Twentsche Bank n.v. ter beurze van Amsterdam wor den geïntroduceerd de participatiebewijzen Europafonds I. Het betreft hier een investmenttrust, waarvan het vermogen geheel in aandelen uit de zes Euromarktlanden is belegd en welke beheerd wordt door het Bankhaus Hardy und Co. te Frankfort aan de Main. De koers te Frankfort was op 19 februari D.M. 102,80. van een ander stuk gezien, waarop de ambtenaar van het departement is veroor deeld". Aan het slot van de interpellatie erken de de heer Van der Goed van Naters ech ter, dat minister Zijlstra gelijk had en dat inderdaad 't document niet als een „Der delandenverklaring" kon worden be schouwd. Minister Zijlstra ontkende niet dat het stuk verkeerd is gebruikt in Duitsland. Daar kon men hem echter niet voor aan sprakelijk stellen, want er was met geen mogelijkheid te veronderstellen, dat het zou worden aanvaard als een bewijs van „derdelandenschroot". De fout is geweest dat de Vereveningskas in Brussel aan het i-egionale bureau in Duitsland onvoldoende voorschriften heeft gegeven. Mij is voox-gex-ekend, zei minister Zijl stra, dat van de totale schade door de schrootfraude twee percent ten nadele komt van de hoogovens in IJmuiden. De schade, die de Nederlandse ambtenaar door zijn fraude heeft veroorzaakt, komt op 10.000 a 15.000 gulden. De totale schade veroorzaakt door de fraude ook van ande ren, komt op een hoger bedrag. Er was ook geklaagd door de heer Van der Goes van Naters, dat er niet flink was opgetreden tegen de frauderende direc teuren van de Nederlandse Schroothandel- maatschappij, die een belastingschuld heb ben van 200.000 gulden, omdat zij de frau duleuze winst niet hebben opgegeven. Zodra de fraude bekend werd, antwoord de minister Zijlstra, is direct de belasting recherche ingeschakeld. Er is beslag ge legd op bezittingen van de directeuren en er behoeft niet aan te worden getwijfeld dat de belastingadministratie direct actief zal zijn als zich in de toekomst nieuwe verhaalsmogelijkheden voordoen. De frau duleuze winst is gemaakt in het buiten land en daarvan zijn geen gelden overge maakt naar Nederland. Het staat niet vast, vulde minister Struijcken aan, in hoeverre het vermogen in Nederland van de frauderende direc- teuren afkomstig is van misdrijf. Daarom heeft destijds de minister van Justitie geen aanleiding gevonden de directeuren in ar rest te houden. Het paspoort van de heren is niet ingetrokken omdat het gerechtshof hen op vrije voeten had gesteld en intrek king van het paspoort critiek op de onaf hankelijk rechter zou inhouden. Merkwaardig vond de heer Nederhorst het feit, dat de zoon en de voorganger van de frauderende referendaris in de schroot- handel zijn gegaan. Hij wilde tegengaan dat ambtenaren in het vrije bedrijfsleven treden in branches, waarmee zij als amb tenaar bemoeiing hebben gehad. De heer Nederhorst liad er ook over ge klaagd dat de schroothandel een gesloten beroep is. Tegen zulk een kartel zal de EGKS moeten optreden. Daarmee kon minister Zijlstra instem men, want in Nederland heeft hij aan het schrootkartel een einde gemaakt. Maar in ieder geval bestaat er geen verband tussen de schrootfraude en de eventuele geslo tenheid van de schroothandel, zo zei hij. Advertentie tï&trtéCr&z trfcZc, Óóg#, TURIJN (UPI) Een olifant van de dierentuin van Turijn is uitverkoren voor een historische missie. Hij moet deze zomer over de Alpen trekken om voor een Britse geschiedkundige, J. M. Hoyte, te bewijzen, dat de Cai'thagcner veldheer Hannibal bij zijn befaamde tocht van 219 voor Christus via de Clapier-pas Italië binnentrok, en niet zoals andere historici zeggen, langs de r.iviera of over de Kleine of Grote St. Bernard. De Clapier, 2.478 meter hoog en zonder wegen, wordt beschouwd als een van de moeilijkste bei'gpassen uit dat deel van de Alpen. Volgens Hoyte is Hannibal deze destijds met zijn 37 olifanten en duizenden soldaten overgestoken in vijftien dagen. (Van onze Haagse redacteur) Donderdagmiddag verdwenen met een hamerklap van voorzitter prof. ir. H. van Breen tijdens de openbare vergadering van de Commissie Vei'gunningen Perso nenvervoer in de Haagse Dierentuin twee kleine busondernemingen van het toneel Geen wereldschokkend feit uiter aard, maar in vervoerskringen toch wel een opmerkelijke gebeurtenis omdat daar door bewezen werd dat, ook nu de sane rende activiteit van de Commissie Vergun ningen Personenvervoer reeds lang is af gesloten, de concentratie der busonderne mingen toch doorgaat, In dit geval betrof het een klein bedrijf in Spakenburg waarvan de diensten wor den overgenomen door een ander bedrijf van beperkte omvang in het naburige Soest, waarmee het reeds geruime tijd samenwerkte, en een kleine onderneming op de Veluwe welke opgaat in de bekende Veluwse Autodiensten, een .spoorwegdoch ter. De raadsman van de V.A.D., mr. J. J. Vriesendorp, beklom het spreekgestoel te om te verklaren dat „beide partijen het roerend eens waren geworden" en „dat deze ontwikkeling een logische voortzet ting vormt van wat de Commissie en de Kroon reeds lang nodig hebben geoor deeld". Tien jaar geleden zou dit klaroen geschal wel tot enige reacties aanleiding hebben gegeven, nu volgde slechts een toe stemmend zwijgen Intussen moest de exploitant van de dienst ©ldenzaal-Nordhorn, die na een ja renlange strijd pas in december van het vorige jaar door een beslissing van de Raad van State opnieuw en nu definitief in het bezit werd gesteld van zijn in de oorlog ingetrokken concessie, zijn buslijn verdedigen tegen een kaper op de kust. Een in de Duitse stad Nordhorn gevestig de busondernemer vroeg vergunning voor dezelfde verbinding op grond van het „we- derkerigheidsbeginsel" in het grensver- voer. Dit nu was weer eens een geheel nieuw gezichtspunt in het concessierecht. Het valt te betwijfelen of de C.V.P. er veel aandacht aan zal besteden. De meeste belangstellenden waren ze ker niet gekomen voor de aanvraag van de N.Z.H. voor de verbinding Hillegom- De Zilk, welke reeds op een tijdelijke ver gunning wordt uitgevoerd, maar wel voor de felle controverse tussen de Rotterdam se Elektrische Tram, het gemeentever voerbedrijf in de Maasstad, en de Rotter damse Tramwegmaatschappij, die het eilandenvervoer verzorgt. Beide onderne mingen leveren al jaar en dag slag om het nieuwe Rotterdamse industrie- en woongebied ten zuiden van de Nieuwe Wa terweg. Nu had de R.E.T. weer eens een lijn geprojecteerd naar de Botlek en Ro zenburg, waar de R.T.M. al rijdt. Maai de nieuwsgierigen hadden deze keer een vergeefse reis gemaakt. „De aanvx-aag is ingetrokken," deelde prof. Van Breen mee en hij voegde er lakoniek aan toe: „Dat scheelt ons een uur Advertentie Mozarts opera „Die Zauberflöte" is een sprookjes-opera en als alle sprookjes is zij vol van allerlei mysterieuze gebeurtenissen er, verschijnselen, die de levensgang van sterfelijke wezens als de mens een onont koombare richting willen geven. Wat is echter de zin van al die geheimzinnig heden? Werd er een luchtig vermaak mee bedoeld? Of moet men daarin de uitdruk king zien van een bewuste symboliek, die een ideaal vertegenwoordigt van een wereldx-eddende levenshouding? Men heeft oprecht gezocht naar de zin van de zich in Mozarts opera aandienende raadsels, maar zich ook vaak bewust afge wend, met het klassieke gebaar van de struisvogel van aannemelijke verklaringen en zelfs van de duidelijke formulering van het zuiver gehouden levensprincipe, dat als een monument van menselijkheid uit dit geniale theatei-stuk oprijst en dat de toe hoorders, wanneer de grappige, naïeve en De procureur-generaal bij het Gerechts hof te Amsterdam heeft tegen een 48-jari- ge bankier uit Aei denhout wegens het rij den onder invloed vier weken gevangenis straf waarvan twee voorwaardelijk en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van anderhalf jaar geëist. De recht bank te Haarlem had de verdachte tot een maand en twee jaar ontzegging veroor deeld. De bankier zeide in hoger beroep te zijn gekomen omdat zijns inziens de recht bank geen rekening had gehouden met de gevolgen van een hersenschudding, die hij bij een val nad opgelopen voordat hij was gaan rijden. De verdachte had op 15 september 1958 in het middaguur met een zakenrelatie eerst vier borrels gedronken, vervolgens vijf glazen wijn en laat in de avond bij een vriendin van deze relatie nog een paar bor rels. Bij het vertrek was hij van de trap ge vallen en had hierbij een hersenschudding opgelopen waarvoor hij bijna drie weken in een ziekenhuis was verpleegd. De vrien din van zijn zakenx-elatie had nog de raad gegeven per taxi naar huis te gaan. De bankier kon zich dit niet herinneren en evenmin, dat hij van de ti'ap was gevallen zo verklaarde hij ter zitting. Eerst had de zakenrelatie de wagen bestuurd, maar la ter het stuur aan de verdachte overgege ven omdat hij niet goed met de stuurver- snelling overweg kon. Omdat de verdachte in Haarlem in een straat in verboden richting reed was hij door een agent aangehouden. Deze ver klaarde, dat verdachte bij zijn aanhouding in „kennelijke staat" verkeerde. Als getuige a decharge legden de huis arts van de bankier en een zenuwarts ver klaringen af over de ernst en de gevolgen van de hersenschudding. De zenuwarts zei- de ten aanzien van de toex-ekenbaarheid, dat de verdachte na zijn val niet heeft kunnen beoordelen, dat hij dronken was, „het intellect is op dat moment altijd ge schaad". De procureur-generaal, mr. A. S. de Muinck Keizer, stelde dat het er om gaat het moment te fixeren waarop ver dachte het besluit nam om te gaan rijden. De intentie daartoe bestond naar zijn me ning vóór de val van de trap. En dat is voor zijn verantwoordelijkheid. Dit doet niets af aan hetgeen daarna gevolgd is. Beide mannen waren volgens dc procu reur-generaal niet in staat om te rij den. Wel wilde hij in zijn eis verdiscon teren hetgeen verdachte als gevolg van zijn ongeluk had ondei vonden. De raadsman, mr. J. Roggeveen, stel de dat hier een strafuitsluitingsgrond is, namelijk dat zijn cliënt in een dusdanige geestelijk gestooi'de toestand had verkeerd dat het hem niet kan worden aangere kend. Hij deed daarom een beroep op on toerekenbaarheid als gevolg van de her senschudding. Zijn cliënt was niet in staat om te beoordelen wat hij deed en dit maakt hem straffeloos. Er staat volgens mr. Roggeveen geen causaal verband vast tussen het gebruik van alcohol en de val. In tegenstelling met de pi'ocureur-gene- raal was pleiter van oordeel dat het wil len plegen van een delict niet strafbaar is. Men kan hem niet straffen voor het feit, dat hij het aanvankelijk had willen doen. De beslissing om te gaan rijden werd genomen op het moment dat zijn za kenrelatie het stuur aan hem overgaf. De raadsman concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging. Het Hof zal op donder dag 5 maart arrest wijzen. onmogelijke tovenarijen vergelen zijn, als zuivere essentie in hun herinnering bewa ren mèt de prachtige, volmaakte muziek. Mozarts klanken taal werd, meer dan het libretto van Schikaneder vermocht, tot de draagster van de spelsituatie, van de sfeer en van de karakter-typering der toneel figuren, geheel in overeenstemming met Mozarts overtuiging, dat de muziek de hoofdzakelijke functionele factor van de opera moet zijn en dat het woord „der Musik gehorsame Tochtern" moet blijven. In het Minei-va-theater te Heemstede werd donderdagavond een opvoering van Die Zauberflöte" gegeven, waarbij dit be ginsel voortreffelijk werd gehandhaafd. Het was geen gezelschap van operazangers, dat hier optrad, maar het befaamde Salz burger Marionetten Theater: Voor de mu ziek bij deze opvoering had de leider van dit theater, pi-ofessor Hermann Aicher, de opnamen gekozen, die gemaakt zijn tijdens de Salzburger Festspiele in 1952 en met begrip voor de dienende verhouding tot die intei-pretatie, het spel van zijn marionetten daarvan afhankelijk gemaakt. Men hoorde do prachtige stemmen van Irmgard Seefried als Pamima, van Wilma Lipp als Koningin der Nacht, van Anton Dermota als Tamino, van Josef Greindl als Sarastro en van verschillende andere eminente zangei'essen en zangei's in solo- en koor vertolkingen. En bovendien gaf de uit nemend geslaagde opname het voortreffe lijke muzikale spel van het door Rudolf Mozalt geleide Weense Philharmonische Orkest in sonore en fraai getimbreerde klank weer. In bewonderenswaardige een heid met de muziek werd de actie van de marionettenkunststukken van expressieve houtsnijkunst en costumering gebracht en in de sfeer van deze muziek werden de zielloze poppen tot leven gewekt en ge transformeerd in wezentjes, die menselijke karakters hadden, verdriet en vreugde kenden, vechten moesten met individuele innei'lijke problemen. Of zij werden tot een symbool van negatieve machten met hun ovex'i'ompelende verschijningsactiviteit. En als tegenwicht voor die dramatiek kwamen de kostelijke dierenfigux-en met hun komi sche gestes op 't toneel, de koddige neger jongentjes en de statige priesters in hun indrukwekkende gewaden. De decors waren meesterlijk met hun de fantasie stimulerende vormers en kleuren. En ver der was er veel „kunst- en vliegwerk" ter- wille van het uiterlijke klatergoud van bewust-oppervlakkige schittering, maar ook voor het accentueren van de symboli sche strekking van de opera. Het was een onvergetelijke avond, die de vele toeschou wers en toehoorders beleefden en waar voor zij prof. Aicher met langdurige bijval hun dank betuigden. Hun erkentelijkheid ging ook uit naar zijn acht assistenten, die mede zo uiterst bekwaam en kunstzinnig aan de „touwtjes" hadden getrokken en voor de suggestieve belichting hadden gezorgd. F. Zwaonswijk Voor de bestrijding van roos, haaruitval en vroeg tijdige vergrijzing. Voor het gezond en veer krachtig maken van dor, droog of brokkelig haar. Geef uw haar die soepele gezonde glans die u jaren jonger maakt. Begin nu met Stilbépan en binnenkort kijkt u tevreden en voldaan in de spiegel! Wantt geeft radicaal ï&pxm her5tel Zelfs in de meest hardnekkige gevallen. Srilbépan is een biologisch haartonicun? met hormonale werking! In 44 landen door specialisten voorgeschreven. 99 (Van een onzer redacteuren) De Nederlandse Volksbeweging een nieuwe politieke partij-in-oprichting is donderdag voor het eerst in de openbaar heid geti'eden op een persconferentie in Amsterdam. Zij is, blijkens haar bestuur, „opgericht uit noodzaak" omdat het Ne derlandse volk „de kleingeestige partijpo litiek der bestaande partijen beu begint te raken". De N.V.B. wil nu „een algehele radicale wijziging in het politieke leven van ons land brengen." „Nederland, dat vroeger trots kon zijn op zijn daden, is nu alleen nog beroemd door zijn grote militaire aankopen in het buitenland en doordat het zich door zijn vrienden in een hoek laat dióngen," aldus de motivering van het bestuur. „Boven dien is de vrijheid van leven en werken onder het huidige politieke stelsel gedoemd binnen niet al te lange tijd op te houden. Daarom is de N.V.B. opgericht. Zij wil een partij zijn, die de belangen van ons gehe le volk behartigt en haar leden zal zij wer ven in alle lagen der bevolking, ongeacht hun godsdienst of maatschappelijke posi tie." Geen deelneming verkiezingen De nieuwe partij is opgericht in septem ber 1958 door de heei M. Lewin, thans se cretaris van het bestuur, dat voorgezeten wordt door de heer J. van Parreren, een meubelfabrikant uit de hoofdstad. Ook de overige bestuursleden, vijf in getal, zijn Amsterdammers en op een lid van de V.V.D. na, tot nog toe nimmer aan een po litieke partij gebonden geweest. Aanvan kelijk had men willen deelnemen aan de Kamerverkiezingen van 1960, doch door dat deze vervroegd zijn, heeft men daar van af moeten zien. Toch vond het be stuur het gewenst, reeds nu opening van zaken te doen. opdat het publiek weet, wat de N.V.B. wil. Eén Kamer In het uit dertig punten bestaande par tijprogram wordt onder meer gesteld: Het algemeen belang eist een krachtig staatsgezag. Dit is slechts mogelijk als het ambtenarencorps zo klein mogelijk gehou den wordt. De N.V.B. bestrijdt de bureau cratie in al haar vormen. Staatsfuncties mogen niet toebedeeld worden op grond van partijlidmaatschap of familierelaties; de ministers moeten vakbekwaam en on afhankelijk van partijbindingen zijn. De volksvertegenwoordiging zal moeten be staan uit één Kamer van ten hoogste hon derdvijftig leden, direct door het volk te kiezen. „Niemands knecht" De buitenlandse politiek worde gericht op onafhankelijkheid en zelfstandigheid. Deelname aan bondgenootschappen als de NAVO. die niet uitsluitend Europese be langen dienen, is ongewenst. Nederland en Europa mogen geen „buitenste bolwerk" van de V.S. of van Rusland worden. Me dewerking aan de UNO is gewenst tot het behoud van de wereldvrede, maar dan moeten alle volken gelijke rechten in de UNO krijgen en het vetox-echt worden af geschaft. Klein leger Een militaire macht is onontbeerlijk, maar bij de huidige techniek is een klein, goed getraind en goed uitgerust leger voor ons land voldoende. De N.V.B is vóór een Europese staten- federatie, echter zonder opoffering van de nationale eigenschappen en vei'worvenhe- den en zonder souvereiniteitsverlies, waar van Nederland, volgens de heer Lewin, al te veel heeft prijsgegeven. Hulp aan de ontwikkeling van achterge bleven gebieden is mensenplicht, maar mag niet ten koste van het welzijn of de veiligheid van onze eigen bevolking gaan. Landen, die met onze hulp zelfstandig wor den, kunnen namelijk een gevaar voor onszelf gaan opleveren. Een nieuw belastingstelsel Een jaarlijks sluitende begroting is noodzakelijk, evenals een nieuw belas tingstelsel. Dc N.V.B. wenst één gelijk tarief voor de inkomstenbelasting voor iedereen, zonder enige progi'essie, en af schaffing van alle verdere directe en indi recte belastingen. De gehuwde vrouw moet persoonlijk belastingplichtig zijn. Voor bedi'ijfsleven en middenstand eist de N.V.B. algehele vrijheid, ook terzake van p.b.o.'s, bedrijfs- en vakgroepen. In plaats van klassenstrijd streeft zij naar klassensolidariteit op basis van het alge meen welzijn. „Gebonden" persvrijheid Vrijheid van drukpers is gewenst, even als vrijheid van vereniging, mits het staatsbelang niet geschaad wordt. Ophit sende, staatsgevaarlijke, onzedelijke of misdaadstimulerende publicaties en ra dio en t.v.-uitzendingen moeten verboden zijn. Een door de overheid gesanctioneer de commissie, bestaande uit vertegenwoor- digers van alle lagen der bevolking zou dit volgens het N.V.B.-bestuur moeten be oordelen. Nationale omroep De N.V.B. zal voorts streven naar een nationale radio- en t.v.-omroep, naast de bestaande, welke laatste zich dan echter zelf bedruipen moeten uit de bijdragen van hun leden en begunstigei's. Tenslotte wordt gestreefd naar: stren gere bestraffing van misdadigers, loon naar prestatie voor iedereen, gelijke rech ten voor man en vrouw, volledige sociale voorzieningen zonder speciale belastingen door bevordering van een gezond bedrijfs leven en van grote openbare werken, kos teloos lager onderwijs voor allen en idem middelbaar- en hoger onderwijs voor ieder die daartoe de capaciteiten bezit, massa- fabricage van goedkope woningen en be vordering van eigen woningbezit. Nieuw Guinea Nieuw Guinea, aldus de heer Lewin in antwoord op een vraag van de journalisten heeft volgens de N.V.B. geen direct belang voor Nederland, maar om prestigerede- nen zou het niet verstandig zijn, het thans op te geven. „Als Nederland dit gebieds deel later wil afstaan, dan maar aan Aus tralië", aldus dit bestuurslid. Gevraagd naar een nadere toelichting ten aanzien van sommige punten, gaf het bestuur te verstaan, dat het partijprogram ten dele nog slechts in grote trekken is vastgelegd en dat vele details nog nader uitgewerkt zullen worden. Desondanks had men het wenselijk geacht, reeds nu in de openbaai'heid te treden, teneinde reac ties uit te lokken. „Vele adhesiebetuigin gen", aldus het bestuur, „zijn reeds ontvan gen na de eerste summiere berichten over ons optreden". Zes jaar. De officier van Justitie bij de rechtbank te Groningen eiste zes jaar gevangenisstraf- tegen een 32-jarige typo graaf uit Groningen wegens het plegen van een serie inbraken in het zuiden des lands. Advertentie Elk doosje 5 stuks voorzien van service-lucifers

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 13