KLM-bedrijfsresultaat in 1958: verlies f 1.1 miljoen Nettowinst Holland-Amerika Lijn lager; veel moeilijkheden verwacht in 1959 voelt y zien Naaimachine CPanda en het bolknakmysterie Wind verjoeg de mist JAARVERSLAG OVER 1958 BLOEMEN LUIDEN HET VOORJAAR IN MOLENDIJK Door vliegtuigverkoop en vrijgekomen resei-ves winst f13,1 (22,8) miljoen 2 Passagiersvervoer gunstig beïnvloed door de Expo Mij. Nederland verlaagt dividend van 14 tot 10 Rente kasgeldleningen Steenlegging van Verolme- werf door prins Bernhard CONSTANT VERLOVINGSRINGEN Vertrouwen bij De Oostkust Hoger dividend Robeco Union handhaaft omzetten Dividend Gembo Indonesië exporteert tabak naar Bremen Hoge Autoriteit zal Duitse kolenkartels over twee jaar ontbinden OBLIGATIE-UITGIFTE IN V.S. VAN 17 MILJOEN DOLLAR De buitenlandse vestigingen in Nederland NAAR SCHAAP LOPEN *1 II V R iJ U A G 2 0 FEBRUARI 1959 De exploitatierekening over 1958 van de n.v. Nederlandseh-Amerikaansche Stoom vaartmaatschappij Holland-Amerika Ljjn te. Rotterdam heeft 29.015.267 hedragen (v.j. 32.397.524). De interest en opbrengst effecten bedroeg 4.433.664 3.995.904); opbrengst deelnemingen 936.612 1.068.046); winst of effecten 510.926 (nihil), boekwinst verkoop s.s. Blommersdijk en s.s. Blydendyk nihil 5.251.540). De bruto winst vóór afschrijvingen reserveringen maar na de mul a ties in de reserve voor belastingen bedraagt 31.806.469 39.848.815). Na aftrek van afschrijvingen ad 7.973.000 8.275.000), waarvan op de vloot 7.026.217 7.064.199), en reserveringen ad 1S.1ÜÜ.UU0 24.200.000) bedraagt de netto winst 5.733.120 7.374.243) Voor gesteld wordt, zoals gemeld, een dividend van 8 percent (10 percent) over een onver anderd kapitaal van 66 miljoen. De geldmiddelen bedroegen, blijkens de balans per 31 december 1958, 110.631.317 120.900.663). De boekwaaide van de vloot bedraagt 61.142.190 55.318.407). De n.v. beschikt over zes passagiersschepen en achten twintig vrachtschepen met een inhoud van totaal 347.306 brt. In aanbouw zijn twee schepen, het m.s. „Kamperdyk" en „Korendijk", ieder plus minus 5300 brt. Het ziet er naar uit dat het 38.000 brt. metende passagiersschip „Rotterdam", dat in eigendom zal toebehoren aan de n.v. Mailschip „Rotterdam", in de herfst van dit Jaar in de vaart zal komen. was het passagiersvervoer in de eerste negen maanden van 1958 zeer groot, om daarna iets achteruit te lopen. Het emi granten vervoer was van geringere omvang dan in 1957 door de in Canada heersende werkloosheid. Het cruiseseizoen verliep over het algemeen gunstig. De resultaten van het vrachtbedrijf van de Holland- Amerika Lijn bleven in belangrijke mate achter bij die van 1957. De H.A.L. heeft de gehele vloot echter in de vaart kunnen houden. Om economische motieven werd besloten de twee na de oorlog gebouwde stoomschepen „Soestdijk" en „Schiedam" te verbouwen tot motorschepen. De directie verwacht hiervan een grote besparing op de exploitatiekosten. Al is er in de resul taten van de vrachtvaart enige verbetering, toch vleit de directie zich niet met de hoop. dat de moeilijkheden in de vrachtvaart reeds zijn overwonnen. De aan de vennoot schap ten vervoer aangeboden hoeveel heden lading is nog steeds redelijk. De nog altijd onbevredigende economi sche toestanden in Brazilië en Argentinië en de telkens wisselende maatregelen ten aanzien van import en export beïnvloedden de resultaten van de dienst die de maat schappij met Van Nievelt Goudriaan en Co's Stoomvaart Maatschappij n.v. onder houdt. De door de vennootschap tezamen met drie andere rederijen onder dt- naam Java-New York Lijn onderhouden dienst tussen de oostkusthavens van Noord-Ame- rika en het Verre Oosten kon in stand wor den gehouden. Nieuw afschryvingssysteem In 1958 verworven, respectievelijk in de toekomst nieuw te verwerven schepen, zul. Advertentie iVICCI>N i ruCDCAJ IICI^CII' c.1 Cljil' IVICCMK Póf* tegen hffjpijn, kiespim, <fc>est, fnep, krijgbaar in etuis met 6 poeders maar ook in een han<#gcpl*tic BUlSf CttiEEK (met 6 MEENK'S POEDER^^elpeol Er zijn Meenk's Poeders tegen hoofdj^f kiespijn", hoest, griep, diarrhee, influenza, rh^patiek, koortsigheid bij gevatte kou, pcriodieS pijnen enz. enz. Ver krijgbaar in etuis me™6 poeders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis 6 poeders), zonder prijs verhoging. Vraag uw drogist. krijgbaar it^etmr met (yjoeders ma a l ook' in een h^p^^ipc|^J^,Byjf^kf(met 6 verschMenalWtB^ 8^> pjtcllw).,*Rndlr prijs- v^rhnoino Vroao nu. De directie der n.v. Stoomvaart Maat schappij Nederland deelt mede, dat aan de op 19 maart te houden algemene ver gadering van aandeelhouders een dividend over 1958 zal worden voorgesteld van 10 percent, waarvan 5 percent in contanten en 5 percent desgewenst in aandelen (vo rig jaar 14 percent in contanten). De uitkering van 5 percent in aandelen zal geschieden door op 20 aandelen van 1000 een nieuw aandeel van 1000 te ver strekken. Met het administratiekantoor van de Centrale Trust Compagnie n.v. is geregeld dat op 20 certificaten van 100 een nieuw certificaat van 100 zonder kos ten wordt uitgereikt. De ministers van Binnenlandse Zaken en van Financiën a.i. hebben in verband met de voortgeschreden rentedaling op de geldmarkt besloten, de maximum toelaat bare rente voor kasgeldleningen nader vast te stellen op 2 3/4 percent per jaar. Dit hebben zij aan de provinciale en ge meentebesturen medegedeeld. De medede ling geldt alle kasgeldleningen, welke op of na 18 februari 1959 worden gesloten, met dien verstande, dat voor 25 februari 1959 vervallende kasgeldleningen nog een maal kunnen worden verlengd tegen een rente van 4 percent dan wel. indien deze rente lager was, tegen deze lagere rente, en voor dezelfde termijn als waarvoor zij aanvankelijk waren aangegaan. Prins Bernhard heeft te Jacuancanga, Brazialië. de eerste steen gelegd voor een nieuwe werf van Verolme. In gezelschap van president Kubitschek was Prins Bernhard per helikopter van Rio de Ja neiro naar Jacuancanga gereisd. De heer Verolme zeide dat de werf zo danig wordt gebouwd dat er schepen van elk tonnage kunnen worden gebouwd en gerepareerd. In 1961 zal het eerste schip voor de Braziliaanse regering worden op geleverd. De Braziliaanse nationale ont wikkelingsbank heeft Verolme een lening van 3 miljoen cruzeiros verstrekt ter be strijding van de bouwkosten. len in de boeken van de maatschappij voorkomen voor de verwervingskosten, ter. wijl jaarlijks vier percent van de bouwsom zal worden afgeschreven, zonder rekening te houden met enige restwaarde. Ook werd het denkbeeld losgelaten een systeem in te voeren, waarbij de afschrijvingen worden bepaald op basis van de vervangingswaar de, welk systeem de directie minder juist acht. In dit verband wijst zij er op, dat thans opdrachten kunnen worden geplaatst voor nieuw te bouwen schepen tegen prij zen, welke zeer belangrijk lager liggen dan die van ruim twaalf maanden geleden. Aangezien bij het nieuwe systeem geen be hoefte meer bestaat aan een „reserve nieuwbouw vloot" werd het saldo van deze rekening ad 97.8 miljoen, naar een nieu we rekening „reserve voor afschrijvingen" overgebracht. Zodra de vóór 1 januari 1958 verworven schepen tot restwaarde zullen zijn afgeschreven en het nieuwe systeem dus volledig van toepassing is. zal. naar de mening van de directie, een duidelijker in zicht in de financiële positie van de maat schappij zijn verkregen, dan onder net oude systeem het geval was. Onder de post ..diverse schulden" groot 74.322.824 be vindt zich een bedrag voor latente belas tingschulden ad 40.750.000. De nog te betalen termijnen voor de schepen in aan bouw bedragen 19.498.430 28.855.273). Met de Maatschappij tot Financiering van het Nationaal Herstel n.v. werd in januari 1959 een regeling getroffen ter financiering van de meerdere bouwkosten van het passagiersschip „Rotterdam", ver oorzaakt door de sterke styging der lonen enzovoorts. De resultaten van de Europa-Canada Linie G.M.B.H., welke maatschappij voor 50 percent het eigendom is van de n.v., wa ren minder goed dan over 1957. De directie tracht in overleg met de partner in deze vennootschap, te weten de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd n.v., een tweede schip naast het m.s. „Seven Seas" in deze dienst te plaatsen. Over de deelnemingen zegt het verslag, dat het zich laat aanzien, dat de resultaten van de n.v. Vereenigde Nederlandsche Scheepvaart Maatschappij over 1958 belangrijk minder gunstig zullen zijn dan het vorige jaar. Over de n.v. Ree- derij v.h. J. H. Koenigsfeld kan worden gemeld, dat verdere voortgang werd ge maakt met de modernisering van de vloot van deze Rijnrederij. Omtrent de vooruitzichten is de directie ervan overtuigd, dat 1959 voor de maat schappij veel moeilijkheden zal geven. Hoe wel de directie er steeds op bedacht is de vrachtvloot te moderniseren, meent zij er toch verstandig aan te doen, nog niet tot bestelling van nieuwe schepen over te gaan, daar zij gelooft, dat door het gebrek aan orders, het prijsniveau nog verder zal dalen. Advertentie Onze ringen zijn het symbool van een beginnend geluk voor jonggeliefden. die met PASEN de grondsteen van hun geluk willen leggen, hebben wij te kust en te keur. Het huis met het CARILLON Grote Houtstraat 49 - Tel. 20049 In de jaarvergadering van de cultuur maatschappij De Oostkust n.v. heeft het bestuur medegedeeld, dat het goed ver trouwen heeft dat de beleggingen gro tendeels in deposito een behoorlijk ren dement op de aandelen zullen afwerpen. Over de in 1958 verworven deelneming ad 38.634 in de Imperiale Producten Maatschappij n.v. te Willemstad kon nog niets naders worden medegedeeld. Met de onderneming in Indonesië bestaat geen of ficieel contact meer. De jaarstukken wer den goedgekeurd en het dividend werd vastgesteld op zes percent (onv.). De raad van commissarissen van het Rotterdamsch Beleggingsconsortium heeft besloten aan de algemene vergade ring van aandeelhouders welke in maart zal worden gehouden voor te stellen over het boekjaar 1958 een dividend te declare ren van 17'/s percent in contanten en daar naast vrij van inkomstenbelasting 2l/t per cent in aandelen ten laste van agioreserve uit te keren. Vorig jaar werd 17 percent in contanten uitgekeerd. In de te Zwolle gehouden jaarvergade ring van de n.v. Union Rijwielfabriek te Den Hulst (O) is het dividend, evenals vo rig jaar, vastgesteld op 10 percent. De jaarstukken over het boekjaar 1957-'58 werden zonder discussie goedgekeurd. Over de gang van zaken in het nieuwe boekjaar deelde de directie mede, dat de in het jaarverslag vermelde voorsprong op en de omzetten van 1957-'58 zich tot dusver hebben gehandhaafd. Over het uit eindelijk resultaat valt nog weinig te zeg gen, daar iet eigenlijke verkoopseizoen nog moet beginnen. Directie en commissarissen van Che mische Fabriek Gembo n.v. te Winschoten hebben in de vergadering besloten aan de algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen een dividend uit te keren over het boekjaar 1958 van 16 percent (v.j. 12 percent). Het Indonesische ministerie van Handel heeft wrijdag bekendgemaakt dat de ta baksexport naar Bremen is hervat op con signatiebasis. De gebruikelijke tabaksuit- voer naar Nederland, de Ver. Staten,"En geland, België en Singapore is nog niet hervat. Naar aanleiding van de verplaatsing van de Indonesische tabaksmarkt van Ne derland naar Bremen, schrijft de „Frank furter Allgemeine Zeitung": De thans con tractueel vastgelegde verplaatsing van de Europese markt voor Indonesische tabak van Amsterdam en Rotterdam naar Bre men is in de Hanzestad met voldoening ontvangen, omdat hierdoor de betekenis van Bremen als centrum van de Duitse importnandel voor sigarentabak nog eens wordt onderstreept. Men acht het evenwel voorbarig reeds nu voorspellingen te doen over de uitwerking op de Bremer econo mie van de in Djakarta getroffen regeling. Verscheidene vragen moeten nog opgehel derd worden, alvorens met de verkoop van Sumatra- en Javatabak in Bremen in volle omvang kan worden begonnen. Het is echter nog niet bekend welk standpunt men zal innemen tegenover de eigendoms aanspraken, die de vroeger in Indonesië werkzame Nederlandse cultuuronderne mingen ongetwijfeld zullen doen gelden. Men mag evenwel aannemen, dat een ju ridische structuur gevonden is, die het ge vaar van een gerechtelijke uitspraak uit sluit. Het exclusieve recht, dat de Bremer groep van de Indonesische P.P.N.-Baru voor de verkoop van tabak op de Europese markt heeft verworven, moet zo wordt in Bremen gezegd niet zo worden opge vat, dat deze groep een monopolie voor de handel in Indonesische tabak heeft ver kregen. De markt in Bremen staat voor alle firma's open. En in dit verband is reeds gemeld, dat ook Nederlandse tabaks handelaars reeds van hun belangstelling voor een aandeel in de Bremer markt moe ten doen blijken. Economische Voorlichtingsdienst Ter vervulling van de functie van adjunct-di recteur van de Economische Voorlichtingsdienst is bestemd de heer W. P. L. G. de Boer, thans handelsraad te Cairo. Hij zal op 16 maart in dienst treden. Na drie jaar ervaring met het huidige systeem voor de verkoop van kolen uit het Ruhrgebied namelijk in de vorm van drie verkoopkantoren is de Hoge Autoriteit tot de conclusie gekomen, dat dit systeem niet tot het gewenste doel heeft geleid. In feite is geen sprake van drie autonome verkoopmaatschappijen. Er is integendeel een verkoop systeem gehandhaafd, dat in strijd is met de bepalingen van het Verdrag van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. De organisatievorm zal dan ook moeten worden veranderd. Gezien de huidige moeilijkheden op de kolenmarkt en gezien ook de noodzake lijkheid het Ruhrgebied in de gelegenheid te stellen produktie en afzet in overeen stemming te brengen met het verdrag, heeft de Hoge Autoriteit besloten de drie verkoopkantoren nog gedurende een jaar te laten voortbestaan (tot 31 maart 1960). Wanneer de situatie op de kolenmarkt dan nog niet normaal is, kan een verdere ver lenging met een jaar worden overwogen. Daarna vindt geen verlenging meer plaats. Ook het bestuur van het Gemeenschappe lijke Bureau en van bepaalde gemeen schappelijke voorzieningen (egalisatie ver- Advertentie Terug uit Parijs met HAARMODE 1959 o.a. „BAGATELLE" Haute Coiffure - Geen luxe prijzen Aparte schoonheidssalon Santpoorterplcin 1, Haarlem, Tel. 19706 Buslijn 2, 3, 4 en 8 voer mijn-Ruhrort en dergelijke) is voor een jaar verlengd, deze verlenging zal na 31 maart 1960 niet worden herhaald. Deze beslissingen gaan vergezeld van drie voorwaarden: 1) controle ter plaatse door ambtenaren van de Hoge Autoriteit; 2) de Ruhr-verkoopkantoren en het Ge meenschappelijke Bureau moeten vanaf 1 april 1959 de goedkeuringsbeschikking naleven; 3) van 1 april 1959 af moeten de drie verkoopkantoren de regelingen voor de handel en het eigen verbruik van de bedrijven veranderen. Over twee jaar wordt het systeem veranderd, waarbij het voornaamste principe is dat de manieren waarop kolen uit het Ruhrgebied worden verkocht zullen moeten worden vastgesteld aan de hand van onafhankelijk door de verschillende ondernemingen genomen be slissingen. De K.L.M. heeft bij de Securities and Exchange Commission te Washington een „registration statement" ingediend met betrekking tot een voorgenomen openbare uitgifte van converteerbare achtergestelde obligaties (convertible subordinated deben tures) tot een bedrag van ongeveer 17 miljoen dollar en een looptijd van 20 jaar, betaalbaar in Amerikaanse dollars. Een syndicaat onder leiding van Smith, Barney en Co. en The First Boston Corporation stellen zich voor de obligaties over te nemen en vervolgens aan het publiek aan te bieden, zodra de nodige formaliteiten zijn ver vuld, hetgeen vermoedelijk op 11 maart het geval zal zijn. De nadere voorwaarden, zoals de rente en de conversiekoers, alsmede het .juiste bedrag der emissie zullen dan worden vastgesteld. Een deel der emissie zal door een Nederlands bankierssyndicaat onder leiding van Pierson, Heldring en Pierson en de Nederlandsche Handel Maat schappij n.v. hier te lande aan het publiek worden aangeboden. De door de K.L.M. bij de S.E.C. ingedien de aanvrage bevat onder meer de voor lopige winst- en verliesrekening der maat schappij over 1958. Hieruit blijkt dat de vervoersinkomsten in 1958 hebben bedra gen 462 miljoen (in 1957 467,3 miljoen), de overige inkomsten 28,2 (v.j. 28.9) miljoen of in totaal aan inkomsten 490,2 (v.j. 496,2) miljoen. De bedrijfskosten bedroegen in 1958 491,3 (v.j. 474,5) mil joen, waaronder aan afschrijvingen t>3,5 (v.j. 56,9) miljoen; het~;bedrijfsresultaat komt hierdoor uit op een3yerli^§ yanj jj.,1 miljoen tegen vorig jaar" eén" "winst van 21,7 miljoen. De boekwinst op verkoop vliegend ma terieel bedraagt 5,3 (v.j. 8,3) miljoen, terwijl de overige baten en lasten resul teren in een verlies van 1,8 (v.j. 1,5) miljoen. De extra afschrijvingen op vlie gend materieel bedragen nihil (v.i. 5,5 miljoen), waarna de winst over 1958 2,4 (v.j. 2,3) miljoen bedraagt. Voorts is voor 1958 10,7 miljoen vrijgekomen uit voor zieningen voor belastingen naar de winst (vorig jaar aftrekpost 150.000), zodat per De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra is voornemens, voor opstellende de vrijheid van de onderne mer om de keuze van de vestigingsplaats zelf te bepalen, ook ten aanzien van de bui tenlandse vestigingen in Nederland zijn beleid zoveel mogelijk te doen aansluiten op het nieuwe regionale industrialisatie beleid. De ministei antwoordt dit op hem schriftelijk gestelde vragen van het Twee de-Kamerlid de heer Assmann over de ves tiging van buitenlandse ondernemingen in Nederland. Na de oorlog hebben er in Nederland 178 buitenlandse vestigingen plaats gehad waaronder te verstaan zowel dochteron dernemingen als samenwerkingen met Nederlandse bedrijven, die tot nieuwe ves tigingen hebben geleid, aldus het antwoord van de minister. Van deze 178 vestigin gen zijn er 130 produktiebcdrijven, waar van 73 in het westen en 57 in overig Neder land. De overige 48 zijn produktie-uitbeste- dende of raadgevende en dienstverlenen de bedrijven (ingenieursbureaus), waar van 45 in het westen en 3 daarbuiten. Van deze 45 vindt uitbesteding ten dele in ove rig Nederland plaats. saldo de winst over 1958 uitkomt op een bedrag van 13,1 miljoen (v.j. 22,8 mil joen). De obligaties, waardoor behalve op de New York Stock Exchange ook op de Amsterdamse beurs notering zal worden aangevraagd, zullen tot de aflossing con verteerbaar zijn in gewone aandelen tegen een nog nader vast te stellen koers. De ver plichte aflossingen zullen in 1970 beginnen. De- I-fcL.M. heeft i-n bestelling acht Dou glas DC-8 straalvliégtuigen voor aflevering in I960,twaalf - Lockheed Electra turbo prop vliegtuigen voor aflevering in 1959 en 1960 en twee Fokker Friendschips af te leveren in 1960. De maatschappij is voorts voornemens de bestellingen op straalvlieg tuigen uit te breiden, met welk-..- nieuwe besteliingen in totaal ongeveer een bedrag van 40 miljoen dollar gemoeid zal zijn. Voorts is de K.L.M. in onderhandeling met de drie Amerikaanse banken (Chase Man hattan Bank, Bank of America en National City Bank( die in 1956 aan de maatschappij een krediet van 50 miljoen dollar hebben verleend, ter verhoging van dit krediet met 20 miljoen dollar. Deze fondsen en de mid delen die uit interne financiering zullen worden verkregen, beschouwt de maat schappij als voldoende voor het programma van toekomstige investeringen. Advertentie 24. Op het politiebureau werd Pat O'Nozel voor de commissaris geleid, aan wie de agent een kort verslag uitbracht. „Zo, zo", zei de commissaris, Pat streng aankijkend, „dus jij hebt een gewapende overval op een sigarenwinkel gepleegd, huh? Waarom deed je dat?" „Ik wilde een sigaar heb ben", antwoordde Pat. „Dus een roofover val", stelde de commissaris grimmig vast. „Je wilde je dus met geweld een sigaar toe'èigenen! Is dat juist?" „Nee", antwoord de Pat, „dat sigaar was niet van dat winke lier. Het is de bolknak van professor Kal- ker en vormt een belangrijke schakel in een mysterie, dat ik bezig ben op te los sen". „Wat voor mysterie?", bromde de commissaris. „Waar heb je het over?" „Hel mysterie van de verdwijning van profes sor Kalker", antwoordde Pat. „Wat?!", riep de commissaris, opspringend, „is die bekende geleerde verdwenen?! Dat is een ernstige zaak! Wat weet je daarvan?!" „Al les", antwoordde Pat trots. „Zo", bromde de commissaris onheilspellend, „dan raad ik je aan, ons nu maar eens gauw alles te vertellenAgent, zet de schijnwerper maar eens flink op de verdachte". Af V BEVERWIJK - Kruisstraat 25 HAARLEM Haarlem ZAANDAM Tel. 12921 Salazar. Premier Salazar van Portugal is herstellende van een longontsteking, opgelopen na een aanval van griep, zo is officieel in Lissabon meegedeeld. De premier is 69 jaar. Mag niet. Het Spaanse ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft de hoogleraar, Enrique Tierno Galvan, en twee advo caten, Jaime Miralles cn Guillermo Gonzale Arnau, boetes van 25.000 pesa- ta's opgelegd wegens deelneming aan een diner waarop in toespraken critiek werd geoefend op het huidige bewind en werd gepleit voor dc monarchie. Mist. In het centrum van Londen hebben inbrekers in de nacht van woensdag op donderdag gebruik gemaakt van de zeer dichte mist om dre grote inbraken te plegen. In een fabriek werd een safe met dynamiet opengebroken en enige tienduizenden guldens salarissen mee genomen. In Mayfair werd de etalage ruit van een bonthandel ingedrukt en bont ter waarde van 30.000 gulden ge stolen. Elders laadden inbrekers een vrachtauto vol met ijskasten waar mee zij in de mist verdwenen. Koninklijk. Koning Mohammed V heeft bij zijn bezoek aan Corsica de Corsicaan- se onderofficier Caccia Guera meege bracht, die in 1957 in Zuid-Marokko was verdwenen. De man was indertijd gevangen genomen door leden van het „Marokkaans bevrijdingsleger". Sinds dien had men niels meer over hem vernomen. De koning maakt een reis langs de oorden waar hij in zijn ballingschap van 1953 tot 1955 heeft ver toefd. Van Corsica gaat hij naar Ma dagascar. Verwisseld. Een verpleegster van een kraamkliniek te Krugersdorp, in Trans vaal (Zuid-Afrika), heeft een 39 dagen oude drieling verkeerde voedingsta bletten gegeven, waardoor de zuigelin gen binnen enkelë minuten overleden. De tabletten bleken verwisseld te zijn. Onderzoek. Bij de Westberlijnse justitie zijn geen tekenen die wijzen op fascis tische invloed, zo heeft de wethouder voor justitie in het stedelijke parlement meegedeeld. Drie openbare aanklagers die voor een nazirechtbank hadden ge werkt, zijn op eigen verzoek geschorst in afwachting van het resultaat van een onderzoek. Tot dusver is niet geble ken dat zij betrokken waren geweest bij doodvonnissen, aldus de wethou der. Ongeluk. Drie arbeiders zijn donderdag om het leven gekomen, doordat bij de aanleg van een viaduct nabij Man chester vier steunbalken van honderd ton van 28 m hoog neerstortten. Vier arbeiders werden in een ziekenhuis op genomen. Ernstig. De toestand van de Amerikaan se oud-minister van Buitenlandse Zake generaal George Marshall is donder dag „ernstig" maar niet kritiek ge noemd. De 78-jarige patiënt die dezer dagen voor de tweede maal een hersen bloeding kreeg, lijdt ook aan longont steking. Bewapening. Het vorstendom Liechten stein gaat zijn strijdkrachten met 15,4 percent uitbreiden. In het „Volksblatt" en in het „Vaterland" zijn advertenties geplaatst, waarin twee kandidaten wor den gevraagd voor de politiemacht. Op het ogenblik bestaat deze uit een com mandant, elf agenten en een hond. Het verst reikende geschut blijft het pis tool, het middel van vervoer de fiets. Overval. De bestuurder van een bestel auto van de Britse P.T.T. is donderdag beroofd van stukken ter waarde van 11.000 pond (ongeveer 120.000 gulden). De overval werd gepleegd in de drukke hoofdstraat van Addleston nabij Lon den. Van de daders geen spoor. IJselijk. Het nemen van winterbaden in open lucht komt in Finland steeds meer in zwang. In Helsinki zijn zeven ijsba- den waarvan een vierduizend personen regelmatig gebruik maken. Arrogant. De Zuidkoreaanse brigade-ge neraal Soeh Tsjoeng Tsjoel is door een ondergeschikte doodgeschoten. De moordenaar luitenant-kolonel Tsjoeng Koe Koeoen, betaljonscommandant, vuurde zeven schoten op de generaal af, omdat deze hem met een rottinkje had geslagen wegens zijn „arrogante houding" tijdens een inspectie. Kruistocht, Sir Winston Churchill maakt aan boord van het jacht van de Griek se scheepsmagnaat, Onassis, dc "Chris tina een kruistocht over de Atlantische Oceaan. Het echtpaar Churchill heeft zes weken wintervakantie in Marra- kesj (Marokko) gehouden. Asiel. West-Duitsland heeft besloten om aan de 327 zigeuners, die twee dagen geleden op onwettige wijze door Polen het land binnen waren gezonden, asiel te verlenen. Het grote Europese hogedrukgebied. dat zolang het weer ook in Nederland heeft beheerst, is de laatste 24 uur aan zijn noordflank sterk aangetast door een diepe depressie, die van IJsland naar Noord- Noorwegen is gekoerst. De as van het hogedrukgebied lag vanmorgen ongeveer langs de 47ste breedtegraad. In onze om geving was toen de wind matig zuidelijk geworden, voldoende om in de vroege ochtend de mist overal te doen verdwijnen. De temperatuur, die in de nacht op de meeste plaatsen tot 2 of 3 graden beneden nul was gedaald, begon vrij snel op te lopen. In tegenstelling tot donderdag was om 9 uur vrijwel overal het vriespunt al gepasseerd. In de avond zal het koufront van de boven Noorwegen gelegen depressie over Nederland trekken, waarbij de wind nog verder zal toenemen en plaatselijk wat regen zal vallen. Achter het front stroomt polaire lucht binnen- Het weer krijgt daarom morgen een meer wisselend karak ter met zonnige perioden, maar ook hier en daar enkele buien. WERKRAPPORTEN Temperaturen Bulten en binnenland heden morgen 7 uur Neerslag: laatste 24 uur Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde Twente De Bilt Eindhoven geheel btv onbewolkt onbewolkt zwaar bew onbewolkt onbewolkt onbewolkt Vlv. Z.-Limb onbewolkt zw zw wzw zw zzw wzw z z Zaterdag 21 februari Zon op 7.45 uur, onder 18.03 uur. Maan op 16.12 uur, onder 6.17 uur. 23 febr. Maanstanden 9.54 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Vrtfdag 20 februari Hoog water 1.35 en 13.56 uur. Laag water 9.20 en 21.54 uur. Zaterdag 21 februari Hoog water 2.26 en 14.42 uur. Laag water 10.17 en 22.43 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca Algiers wzw wzw z wzw w w zzw zzw geheel bew half bew. zwaar bew geheel bew zwaar bew. mist onbewolkt onbewolkt mist mist mist onbewolkt onbewolkt geheel bew. zw mist onbewolkt mist onbewolkt onbewolkt mist onbewolkt half bew. onbewolkt licht bew. onbewolkt 4 1 2 -2 -3 -1 -1 1 1 4 5 3 8 -1 0 2 windst. -5 windst. -4 windst. -2 windst. -2 nnw 6 -1 zw -2 windst. -9 windst. windst. -4 windst. -2 ono -3 w -5 windst. 2 ono 2 n 2 windst 2 %3 0 0 0 0,1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2