CentrA Gaitskell geeft Macmillan adviezen mee naar Moskou Indonesisch leger kiest vóór Sukarno's geleide democratie (5 Hardnekkig en NAAIMACHINES Wij hebben geen haast met Nieuw Guinea Labour wenst een neutraal Duitsland in een ontwapende Europese zone Het weet zich het enige tegenwicht tegen goed georganiseerde P.K.I. raatótoel Pravda waarschuwt Zweden Akkoord te Parijs op de IATA-conferentie MINISTER SUBANDRIO: Er is op binnenlands gebied genoeg te doen Een vrouw is nooit te jong en nooit te oud om van Margriet" te houden! Israel wil weer samen met Jordanië in bestandsgroep Drie doden in het verkeer Tegenslag voor de Fransen met eerste kernwapen? Parijs zou Britse hulp hebben ingeroepen Russen richten zich nu tegen Pakistan Britse wapens voor Irak NU COMMUNISTEN ER TEGEN ZIJN Gp de Brei mooier met NEVEDA wol Gerucht dreef Polen naar Amerikaanse ambassade Atlasraket kort na start geëxplodeerd ÏEif öf ÖFrÏFÖFn fijb VRIJDAG 2 0 FEBRUARI 1959 Na meer dan drie maanden onderhan delen ziet het er nog niet naar uit dat de Geneefse conferentie over het stopzetten van proeven met atoomwapens binnen af zienbare tijd tot overeenstemming tussen Oost en West zal leiden. Toen de confe rentie voor de kerstvakantie werd onder broken, was men op een dood punt aange land en in de zes weken sedert het her vatten van de onderhandelingen is men nog altijd niet over dat dode punt heen gekomen. Zelfs in de meest objectieve berichten uit Genève wordt verklaard, dat dit ge brek aan vooruitgang voornamelijk te wij ten is aan onredelijke hardnekkigheid van de Russen. Weliswaar houden ook de Wes telijke delegaties in verschillende opzich ten krachtig aan hun eenmaal ingenomen standpunt vast, maar de redelijkheid van die standpunten wordt ook door de zo angstvallig neutrale Zwitsers niet ontkend. Anders is het echter gesteld met het voor naamste struikelblok van de conferentie: de Sovjet-opvatting dat de controleposten in de verschillende landen moeten bestaan uit staatsburgers van de landen, waar die posten gevestigd zijn, en dat aan elk van die groepen hoogstens enkele buitenlandse waaimemers mogen worden toegevoegd. Een werkelijk internationale samenstelling van het personeel der controleposten wordt door de Russen hardnekkig afgewezen om dat een dergelijk systeem volgens hen zou neerkomen op „een netwerk van spionnen". De Russen weigeren blijkbaar in te zien, dat het controle-systeem, waarom het hier gaat, juist een geperfectioneerd stelsel van spionage, maar dan van spionage met toestemming van het bespiede land, dient te worden. Want wat wil men anders dan controleren of een land. dat be looft geen proeven met atoombommen meer te zullen nemen, zich werkelijk aan die belofte houdt? Moeten nu voornamelijk Russen gaan controleren of hun eigen re gering de door haar gemaakte afspraken nakomt? Ja, dat wil de Sovjet-regering. En zij heeft er naar het schijnt zóveel voor over, dat dit standpunt aanvaard wordt, dat zij zich daarvoor zelfs wil neerleggen bij de consequentie: dat de Amerikaanse regering voornamelijk gecontroleerd wordt door Amerikanen, en de Britse door Britten! Men kan uit deze hardnekkigheid van de Sovjet-delegatie slechts twee conclusies trekken: èf de Russen willen de conferen tie laten mislukken (en dan is het hun met hun aanbod, de kernproeven stop te zetten, dus geen ernst geweest), Óf ze zijn bang voor Westelijk toezicht op de wijze waarop de overeenkomst door de Russische re gering zal worden nageleefd (en dan ver wachten zij dus, op dat gebied iets te ver bergen te zullen hebben). Geen van beide conclusies zijn erg hoopgevend voor de Russische bedoelingen inzake de kern proeven. Men kan slechts hopen dat het bezoek van de Britse premier Macmillan aan Moskou, dat dit weekeinde begint, in deze kwestie meer licht en misschien ook enige verbetering zal brengen. MOSKOU (Reuter) Het Russische partijorgaan de Pravda waarschuwt Zwe den tegen het uitrusten van zijn leger met kernwapens. In een artikel, ondertekend door „Waarnemer", wordt gezegd, dat een „Zweeds besluit om kernbewapening te aanvaarden, ernstige consequenties zou hebben, niet alleen voor de politiek van Zweden, maar voor de situatie in het ge hele gebied van de Baltische zee en Noord- Europa dat thans een zone zonder kern wapens is". „Waarnemer" schrijft dat Noorwegen, Denemarken en Zweden op het gebied van kern- en raketwapens onder zware druk van de NAVO-leiders staan. WASHINGTON (UPI) De Zweedse luchtmacht zal van de Verenigde Staten raketten van het type „Sidewinder" be trekken voor de straaljagers van Zweden. De „Sidewinder" is vorig jaar tijdens de 'Formosa-crisis door de nationalistische luchtmacht in de strijd beproefd en heeft zeer voldaan. De Amerikaanse luchtmacht en de marine zijn ook met „Sidewinders" uitgerust. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Uit betrouwbare bron te Parijs wordt vernomen, dat de voornaamste wereld- luchtvaartmaatschappijen het er met el kander over eens zijn geworden, de tarie ven voor de passagiers van straalvlieg tuigen uniform te verhogen. Die extra-be taling, zo wordt gemeld, zou van toepas sing zijn op de eerste klasse zowel als op de toeristen-klasse in de snelle nieuwe straalvliegtuigen voor passagiers. Meer bizonderheden over de overeen komst noch wat betreft het percentage van de verhoging, noch wat de toepassing ervan betreft zijn niet uitgelekt op de zeer vertrouwelijke conferentie van ver tegenwoordigers van de 87 gevestigde 'uchtvaartmaatschappijen van de we reld. Uit kringen die in nauw contact staan met de IATA-conferentie te Parijs, wordt er op gewezen dat de gedelegeerden de voorkeur gaven aan een uniforme extra betaling boven een verhoudingsgewijze ho ger tarief. De conferentie zal deze week en waarschijnlijk nog het grootste gedeel te van de .volgende week voortduren. DJAKARTA (AFP) De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Suban drio, heeft vrijdag bij zijn terugkeer in Djakarta verklaard, dat het Indonesisch- Australisch communiqué, dat na zijn be sprekingen in Australië is uitgegeven, een „compromis van het gezonde verstand" is. En natuurlijk zijn compromissen voor geen van beide partijen volledig bevredigend, zo voegde hij hieraan toe. Het belangrijkste is, aldus de minister, dat de autoriteiten van Australië en Nieuw-Zeeland nu een duidelijk beeld van de Indonesische buitenlandse politiek en vooral die ten aanzien van West Irian (Ne derlands Nieuw-Guinea) hebben. Australië kan zijn veiligheid niet verzekeren door Nederlands Nieuw-Guinea te gebruiken als een „cordon sanitaire", meende hij. De veiligheid van Australië en Nieuw-Zee- land is het best gediend door vriendschap pelijke betrekkingen met Aziatische landen en in het bijzonder met Indonesië als naaste buur. Subandrio zei, dat Indonesië geen haast heeft met onderhandelingen over Neder lands Nieuw-Guinea en andere Neder lands-Indonesische kwesties. Het heeft op binnenlands gebied genoeg te doen en bovendien zijn in Nederland nog geen ver kiezingen gehouden. Desgevraagd verklaarde de minister nog, dat hij in Australië niet om wapenleveran ties had gevraagd. De „Melbourne Herald" schreef vrijdag, dat Subandrio's verzekering, dat Indonesië geen aanspraak zal maken op Australisch Nieuw-Guinea de kritiek heeft verminderd op het „wederzijds begrip" dat tijdens Su bandrio's reis in Australië was bereikt. Het ziet er naar uit dat de Labouroppositie haar plannen voor een motie van afkeuring van het regeringsbeleid zal laten varen, aldus de correspondent van dit blad in Canberra. Labour had bezwaar tegen de verklaring, dat Australië zich niet zou ver zetten tegen een eventueel Indonesisch- Nederlands akkoord over Nederlands Nieuw-Guinea, op grond van bedenkingen over Oost-Nieuw-Guinea. Volgens de correspondent zal de Austra lische regering de suggestie van Suban drio van donderdag dat het voorgestelde Australisch-Indonesische vriendschapsver drag een clausule bevatten moet die ver zekert dat Indonesië geen aanspraken heeft op Australisch Nieuw-Guinea zorgvul dig bestuderen. „Het is vrijwel zeker, dat de suggestie zal worden aanvaard en dat de voorgestelde belofte een onderdeel zal zijn van het vriendschapsverdrag als dat door de twee landen wordt aanvaard", al dus de correspondent van de „Melbourne Herald". In Sydney had Subandrio onder meer verklaard, ervan overtuigd te zijn. dat hij geen verandering in de houding van de Australische regering heeft gebracht. Advertentie jlfcRÖ*'- TEL AVIV (AFP) In welingelichte kringen wordt verklaard dat Israel bereid zou zijn wederom zitting te nemen in de Israëlisch-Jordaanse bestandscommissie, waaruit het zich in 1956 heeft teruggetrok ken nadat het in de commissie niet tot een veroordeling van Jordanië was ge komen vanwege een incident bij Ramat Rachel, waarbij een aantal Israëlische oud heidkundigen om het leven kwam. De 55-jarige meubelhandelaar E. Schil- derink uit Doetinchem is met zijn nog nieuwe auto op de weg van Z e 1 h e m naar Ruurlo orn het leven gekomen, toen hij tegen een vrachtauto botste. Zijn echt genote, die bij hem in de auto zat, kreeg een zware hersenschudding. Het 9-jarige meisje Hendrika ten Bes ten uit G i e s s e n b u r g is, toen zij op de fiets uit school kwam, onder een vracht auto geraakt en om het leven gekomen. Op het Olympiaplein nabij de Parnas- susweg te Amsterdam is de 78-jarige mevrouw J. N. HamelsbergVan den Bosch bij het oversteken van de weg door een wagen van lijn 24 aangereden. Zij overleed ter plaatse. Advertentie verheugd wanneer u dal ziet Erres Radio - T.V., rijwielen, stofzuigers, wasmachines - en ook Dames- en Herenconfectie vanaf f 3.00 8.00 per week Stap eens binnen bij: BEKEND OM ZIJN SERVICE Kennemerplein t - Tel. 19373 Haarlem Achter het station. Het „Gesloten Huis" waar de deur altijd voor u open staat. (Van onze correspondent in Londen) Aan de vooravond van de politieke ver kenningstocht van premier Macmillan en de minister van Buitenlandse Zaken Sel- wyn Lloyd naar Moskou heeft het Lager huis, op verzoek van de oppositie, de bran dende vraagstukken, die de Britse minis ters met de Russische leiders zullen be spreken, nog eens in ogenschouw geno men. Hugh Gaitskell, de leider van de Labour-oppositie, die het debat opende, verklaarde dat regering en oppositie het inzake Berlijn vrijwel eens zijn. Het Wes ten dient op zijn rechten in West-Berlijn te blijven staan. Hij zei er van overtuigd te zijn, dat ook de Russische leiders, als het er op aankomt, de westelijke positie begrepen. Oorlogsgepraat is onzin. Op voorwaarde dat het Westen uitdagend op treden achterwege laat, ligt de weg voor diplomatieke actie in geval van moeilijk heden open. De overhandiging van de con trole aan Oost-Duitsland mag geen aan leiding zijn voor geweld of blokkade. Gaitskell's betoog volgde de lijnen van hgt Duitse plan- V3n.de Labour, paptij, dat uitgaan van neutralisering van Duitsland en Midden-Europa.- met inb.egrip van Po len, Tsjechosiówakije en Hongarije. Gaitskell gaf het door een Duitse organi satie gepropageerde denkbeeld in overwe ging van een neutrale strook onder UNO controle, die ook de toegangswegen tot Berlijn zou omvatten, weke dan het uit gangspunt zou kunnen worden voor een bredere neutrale zone. Evenwicht Gaitskell zei dat zowel de westelijke als de Russische plannen voor Duitsland te kort schieten omdat zij naar beide kan ten het evenwicht inzake veiligheid ver breken. Volgens hem zou een verenigd Duitsland vrijwillig het offer moeten bren gen buiten de NAVO te blijven. Adenauei heeft gevraagd waarom juist Duitsland dat offer moest brengen. Gaitskell's ant woord was: om reden van historie en BONN (Reuter) Het Westduitse onaf hankelijke blad „Frankfurter Allgemeine" meldt uit diplomatieke bron in Bonn, dat Groot-Brittannië en Frankrijk onderhan delingen voeren over een geheim akkoord voor Britse steun bij de vervaardiging van de eerste Franse plutoniumbom. Fi ankrijk zou op moeilijkheden zijn gestuit. De eer ste proefontploffing, die voor deze week was vastgesteld, zou zijn afgelast omdat ,de Fransen kennelijk nog niet alle tech nische problemen meester zijn." Het blad voegt hieraan toe, dat de proefontploffing niet in de Sahara zou worden teweegge bracht, doch op de Kerguelen-eilanden, in het zuidden van de Indische oceaan aan de rand van het zuidpoolgebied. Frankrijk zou voorts streven naar twee zijdige overeenkomsten inzake het gebruik van kernreactors voor militaire en vreed zame doeleinden. Zo zou met Washington worden onderhandeld over de aankoop van een kernreactor voor een onderzeeboot, hetgeen er volgens het blad op zou wijzen dat de Franse pogingen om zelf een scheeps reactor te bouwen, niet zijn geslaagd. MOSKOU (UPI) - De Russische regering heeft Pakistan gewaarschuwd, dat het „de volledige verantwoordelijkheid zou moeten dragen voor de gevolgen", voortvloeiende uit de machtiging, die het de Verenigde Staten wil geven tot het inrichten van bases op het grondgebied van Pakistan. Een verklaring, bekend gemaakt door het officiële persbureau „Tass" verwerpt de conclusies van de nota van Pakistan van 7 januari aan Moskou, in verband met de nieuwe militaire onderhandelingen tus sen Karatsji en Washington. LONDEN (Reuter) Engeland heeft gunstig gereageerd op verzoeken cm wa penleveranties van de Iraakse regering, zo is donderdag te Londen bekendgemaakt. De levering betreft in hoofdzaak reserve onderdelen en munitie voor wapens, waar over Irak reeds beschikt. De levering loopt niet via het Bagdadpact, maar is recht streeks door de regeringen afgehandeld. DJAKARTA (UPI) Uit een rede van gen. maj. Nasution in een vertrouwelij- dat het Indonesische leger de communis tische partij in zijn land beschouwt als de voornaamste tegenstander van de „gelei de democratie" van Sukarno. Men ver wacht daarom dat het leger, dat thans wel geheel achter Sukarno lijkt te staan, zal aansturen op een climax. Aldus wordt uit zeer gezaghebbende kringen te Djakarta vernomen. Nasution, de stafchef van het leger, heeft korte tijd geleden in het bergdorp Tjipajung voor een aantal territoriale bevelhebbers en andere hooggeplaatste of ficieren van het leger een uiteenzetting ge geven van het standpunt van het leger en de positie, die de communisten in Indone sië innemen. Het doel van zijn uiteenzet ting was te komen tot een omlijning van de positie, die het Indonesische leger moet innemen wanneer de politieke strijd, die Sukarno voor zijn beginsel der „geleide de mocratie" moet voeren, tot een climax zou leiden. In het algemeen wenst het leger een moderator te zijn. Maar ontstaat een si tuatie, waarin het leger kiezen moet, dan zal het zich aan de zijde van Sukarno scha ren. Het vormt voornamelijk de enige hinder nis voor een communistische machtsgreep in Indonesië. Het beschikt over buitenge wone bevoegdheden, waarvan Nasution toegaf dat die in het algemeen schadelijk zijn voor de politieke partijen, maar in het bijzonder voor de P.K.I. de Partai Kommu- nis Indonesia,. Maar meer dan eens zijn die bevoegdheden voortvloeiend uit de nog steeds geldende staat van beleg noodzakelijk gebleken. Het duidelijkst ls dat gebleken, verklaarde Nasution, toen de communisten in december 1957 op eigen houtje met de overneming van Neder landse ondernemingen begonnen. Het le ger heeft toen ingegrepen, aldus Nasution. De overneming van Nederlandse on dernemingen is niet de enige gelegenheid geweest, waarbij het leger tegen de com munisten moest optreden, zei de stafchef. Hij wees erop dat men ook de communis ten geweerd heeft uit het „Nationaal front voor de bevrijding van West-Irian". Het leger mag zijn positie in het midden niet opgeven. De communisten zijn zich zeer goed bewust van de belangrijkheid van het leger en zijn mogelijkheden om hen de voet dwars te zetten, zei Nasution, en verzetten zich fel tegen elke beslissing die de positie van het leger zou verster ken. Bijvoorbeeld is de P.K.I. de enige par tij die zich tot dusver heeft verzet tegen vertegenwoordiging van het leger in het landsbestuur, zoals die voorzien is in Su karno's concept van de geleide democra tie. (Ook de andere Indonesische partijen hebben volgens diverse berichten duide lijk hun bezwaren getoond tegen de „func tionele groep" in het parlement ingevolge Sukarno's concept. Tot die functionele groep, welke doo^ Sukarno benoemd zou moeten worden, behoort ook een delegatie van de strijdkrachten. Red.). Nasution citeerde een communistisch tijdschrift om te bewijzen, dat de P.K.I. het leger geen machtspositie in de staat wil laten bekleden en merkte op, dat de communisten nu eenmaal zelf, en zonder anderen, willen regeren. Maar in commu nistisch China bezet „das militar" een plaats van gewicht, en het Indonesische le ger zal de communisten daar bij gelegen heid op wijzen. Want zij noemen commu nistisch China het beste voorbeeld van een communistische staat. Voorshands is het leger niet van plan ingrijpende maatregelen te treffen tegen de Indonesische communisten, zo wordt verder in Djakarta vernomen. Wel is be sloten de communisten, zo goed als de overige partijen, duidelijk te maken wat de positie en welke de macht van het leger is. Het Indonesische kabinet heeft donder- aardrijkskundige ligging. Gaitskell gaf toe dat een neutrale zone in Midden-Europa pas op lange termijn zou kunnen worden verwezenlijkt, maar er is geen schijn van kans dat de Russen zouden instemmen met Duitse hereniging, wanneer Duits land in de NAVO zou blijven. Op korte termijn, vóór er van hereniging sprake is, stelde Gaitskell plaatselijk gecontro leerde ontwapening voor. Het zou niet on overkomelijk zijn indien Duitsland geen kernwapens zou mogen bezitten. Hij zei te hopen dat Macmillan in Moskou het ijs zou breken en wenste hem alle succes toe. Van regeringszijde werd verklaard dat Kroesjtsjev geen twijfel gelaten is dat het Westen vastbesloten is in Berlijn te blij ven, waartoe de Russen contractueel het recht gaven. De toekomstige loop der ge beurtenissen hangt grotendeels van hun actie af. De Britse regering zal er niet op aandringen dat een verenigd Duitsland zich bij de NAVO aansluit. Het zal vrij zijn zulks al of niet te doen. Indien het gebeurt, dan kan het Westen de vrees van de Russen voor Duitsland wegnemen door ^waarborging van de veiligheid van. de Sovjet-Unie:, opdat een NAVO-Duitsland voor .Moskou aanvaardbaar zal z,ijn. Alle westelijke regeringen zijn tegen het denkbeeld van een neutrale strook, omdat dit de spanning alleen maar zou vergro ten. Zij willen wel meewerken aan gecon troleerde bewapeningsbeperking, voordat een algemene Europese regeling tot stand komt. Het zou grote gevaren meebrengen indien de Verenigde Staten zich gedwon gen zouden voelen terug te keren tot hun vroegere isolement. Ondanks alles is de Britse regering optimistisch gestemd, dat er zich mogelijkheden voordoen om met de Russen te onderhandelen, juist omdat dank zij de geslaagde NAVO-politiek de Sovjet-Unie waarschijnnlijk tot het besef gekomen is dat wereldoverheersing door geweld uitgesloten moet worden geacht. Tien dagen (Reuter/AFP) Macmillan zal zijn Rus sische collega, Kroesjtsjev, verscheidene malen ontmoeten in de eerste dagen van zijn tiendaagse bezoek aan de Sovjet-Unie. Macmillan en Lloyd vertrekken morgen ochtend met een „Cornet" straalverkeers- vliegtuig naar Moskou. De vlucht zal waar schijnlijk een uur of vier duren. De Brit se ministers blijven tot donderdag in de Russische hoofdstad Vervolgens zullen zij bezoeken brengen aan Kiev en Lenin grad, waar zij de atoomijsbreker „Le- nin" zullen bezichtigen. Men verwacht dat Macmillan in Moskou een persconferentie en een toespraak voor de televisie zal hou den. MOSKOU (Reuter/UPI) Radio-Mos kou heeft gezegd dat er geen grond is voor onenigheid tussen Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie en dat het bezoek van Macmillan gelegenheid biedt de betrek kingen tussen de twee landen te verbete ren. Het Russische partijblad Pravda schrijft: „In politieke kringen in de Britse hoofdstad groeit de overtuiging, dat, als goede wil aanwezig is Groot-Brittannië de gelegenheid heeft een belangrijke bijdra ge te leveren tot vermindering van de in ternationale spanning". Meisje Advertentie 'n klasse apart! Voor 2 Nevedo wikkels 6 leuke borduurkaartjes Neveda, Rokin 118, Amsterdam „Is het nou uit?", bulderde ik. „Hoe haal je het in je hoofd twee mensen, die de hele dag hard gewerkt hebben, 's nachts nog 'ns een keer uit hun slaap te halen. Ben je helemaal gek?" Het meisje stond met neergeslagen ogen in de tuin. Om de twee minuten, de hele lieve nacht lang, had ze het ene eind van haar spring touw tegen ons slaapkamerraam gegooid. Klop, klop, klonk het steeds. Totdat ik er genoeg van kreeg en ik haar vanaf het balkon streng toesprak. Ik zette mijn geweer in de paraplubak en ging weer slapen. De volgende morgen kwam ze in gezelschap van haar vader haar excuses aanbieden. En bloemen voor mijn vrouw, die er ook wel last van had gehad, zeker. Een ijskoude vinger prikte mijn droom lek. Zzzfft, zei mijn droom. Klop, klop, klonk het buiten. „Toe, word nou 'ns wakker", sidderde mijn vrouw. Ze zat rechtop in bed en staarde met grote schrikogen naar de bal kondeuren. Nou, we vallen weer dicht hoor, vonden mijn ogen. „Nee, word nou wakker", sidderde mijn vrouw, „ga als jeblieft 'ns kijken ik ben als de dood. D'r staat vast een vent op het balkon De wekker wees hoofdschuddend, dat het half vier was. „Dat getik, zeker, hè", geeuwde ik. „Nou, daar weet ik van, hoor. 't Is dat meisje". Klop, zei het buiten weer. „Welk meisje?" rilde mijn vrouw vol schrik. „Ja, dat heb ik gedroomd", kreunde ik, „een meisje met een springtouw, maar dat is allemaal al geregeld.". Klop, klop, klonk het ander maal. „Toe, alsjeblieft...", riep ze wan hopig. „Dat heb ik gedroomd, zie je, en ze zal het niet meer doen". Maar buiten klopte het nog steeds. Toen het ijskoude zeil tegen mijn benen kab belde, voelde ik me in het geheel niet dro merig meer. Ik deed de balkondeuren open en natuurlijk stond er geen vent op het balkon, maar het getik ging door. „Ik weet al wat het is", zei ik, terugwankelend, door de vorst is het hout gaan werken. Dat geeft steeds zo'n tik„Oh", zei ze gerustgesteld. Ik. knipte het licht uit en begon naar mijn droom te zoeken. Dat is lief van haar, dacht ik, toen het lampje weer aanging; ze probeert me bij te lichten. „Wie is dat meisje met dat springtouw?", klonk het opeens beschuldigend naast me. Klop, klop, zei het buiten. Ze keek me heel achter dochtig aan, want ze is een boek aan het lezen over een man-met-twee-levens. Wie is dat meisje ook weer, dacht ik. „Nou, dat droomde ik. Vanwege dat geklop. Dat deed ze met haar springtouw. Maareh ik vertel het je morgen wel. Hij is nog niet uit, die droom". Het duurde nog heel lang voor het licht uitging. De droom bleef zoekmaar dat kwam door mijn vrouw, die steeds maar lag te woelen, net als het hout. Schaterend kwam ze me de volgende morgen wekken. „Jij met je hout", riep ze. „Het was het hout helemaal niet. Het waren mijn benen„Jasses", riep ik geschrokken. Het begon griezelig te wor den. „Ja, gisteren heb ik mijn maillot ge wassen en vannacht zijn die benen be vroren. Die tikten natuurlijk steeds tegen het raam". „Jij met je vent op het bal kon", bitste ik, want mijn humeur slaapt altijd nog een uurtje uit. Ze liep lachend weg, maar draaide zich opeens achterdochtig om. „Jij had het van nacht over een meisjebegon ze. Op dat moment ging de bel. Ze kwam weer boven toen ik in de badkamer stond. „Hier, 'n bos bloemen en ze zal het nooit meer doen. En nou wil ik wel 'ns weten wat!" Freud heeft toch gelijk gehad, geloof ik. Hans Keiler dag bekendgemaakt, dat het zijn ideeën over de „principes van toepassing van de geleide democratie" heeft geformuleerd. Premier Djuanda verklaarde te geloven dat president Sukarno met de verklaring van het kabinet zal instemmen. Deze be kendmaking werd gedaan na twee dagen van bijzondere kabinetszittingen. Er werd in gezegd, dat 't in toepassing brengen van de geleide democratie „langs constitutio nele wegen zal gaan". De volledige tekst van de kabinetsverklaring zal morgen aan Sukarno worden overhandigd. Djuanda zeide, dat het kabinetsbesluit de definitieve formulering van zijn stand punten over het onderwerp vormt. WARSCHAU (Reuter en AFP) Reeds meer dan duizend plattelanders uit het oosten van Polen zijn in de afgelopen tien dagen naar Warchau gekomen om te trach ten bij de Amerikaanse ambassade een vi sum voor immigratie in de Verenigde Sta ten en een gratis reisbiljet te krijgen. Donderdagochtend kwam er alleen al een groep van 25? mensen uit Olsztyn naar Warschau. Deze trek naar de hoofdstad is het ge volg van een vals gerucht over de bereidheid van de Verenigde Staten Polen een visum en reisgeld voor immigratie te verstrekken. Volgens het communistische blad „Gazetta Bial.ystoka" is het gerucht opzettellijk in de wereld geholpen door bedreigers, die trachten aanvraagformu lieren voor emigratie voor vijf tot acht gulden per stuk te verkopen. CAPE CANAVERAL (Reuter) Vier minuten na de lancering is vanochtend vroeg in Cape Canaveral een interconti nentaal ballistisch projectiel ontploft. Men had het projectiel een betrouwbaarheids- proef van 8.000 km over de Atlantische Oceaan willen laten maken. Blijkens latere berichten ontplofte de Atlas drie minuten na de lancering. Het was de eerste mislukking sedert 18 sep tember. Sedertdien waren zeven Atlas raketten met goed gevolg gelanceerd. Uit de Opregte Zaturdagsche Haarlemsche Courant van 20 Februarij 1S59 Advertentie De ondergeteekende be tuigen hunnen hartelijken dank voor de vele be wijzen van deelneming, hun betoond bij de vol trekking van hun huwelijk. Wm. van Geer N. van Geer-Visser Leyden 18 Februarij 1859 P. T. Moritz, Kapper en Haarsnijder in de Frankestraat bij de Anegang te Haarlem. Vervaardigt de eenigste volmaaktheid van PARUIKEN, TOEPETS, BANDEAUX, VLEGTEN en TOEREN, de natuur vol maakt gelijk: Creppees a la Dolbi enz., tot civiele prijzen. Salon voor het Haar snijden en Frieseeren, abonnementkaartjes 1-. t

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5