Horen en zien r K2r zonder kringen Het funis der conflicten MARIA MENEGHINI CALLAS IN HOLLAND FESTIVAL (JUMBO EN ZIJN AVONTUREN Kort en bondig Agenda voor Haarlem aankondigingen en Negende orgelconcours in Haarlem 11 radio televisie NABESCHOUWINGEN Het „Leger" in „Anders dan anderen" In één nacht Uw handen gaaf en zacht De radio geeft zaterdag T elevisie pro gramma Kerkelijk Nieuws Auteur John Osborne in het gelijk gesteld Eerste opvoering van „Troïlus en Cressida" in Nederland Landbouwschap wil snellere uitvoering tienjarenplan Pasternak is dankbaar dat de wereld ziin boek leest Twee voorstellingen van Ensemble zijn uitgesteld inwrijven laten drogen afborstelen DOOR IRIS BROMIGE Weer brand in Engels kamp in Hoek van Holland VRIJDAG 20 FEBRUARI 1 9 5 9 v -vv,; M Het Leger des Heils, werkend in „don ker" Amsterdam, krijgt er binnenkort een nieuw opvangcentrum bij. Dat is te dan ken aan amper anderhalf uur VARA-tele- visie. Nauwelijks had de hoofdpersoon in de uitzending „Anders dan anderen", ma joor mej. A. M. Bosshardt aan haar vra gensteller, Bert Garthoff, verteld, dat men in het hartje van de hoofdstad zo'n drin gende behoefte had aan een tweede zaal voor allerlei bijeenkomsten of de telefoon in het Singer-museum in Laren begon te rinkelen en van alle kanten kwamen de giften binnen. Men ontving ongeveer zes mille aan baar geld en verder kon Bert Garthoff nog mededelen, dat: onder meer de fundering betaald zou worden, dat er om maar enkele van de ruim zestig aan biedingen te noemen gezorgd zou wor den voor deuren, schilderwerk, vloeren, verwarming, verlichting, bedden, radio en televisietoestellen (2!) en naarmate de uitzending vorderde kwamen er steeds meer aanmeldingen binnen van goedgeef se Nederlanders, die onmiddellijk wilden helpen met de inrichting van het nieuwe gebouw. Majoor Bosshardt was dus de hoofdper soon uit deze „levensbeschrijving" voor de televisie, maar eigenlijk zagen de kij kers steeds weer het Leger des Heils naar voren komen. Majoor Bosshardt bleek de verpersoonlijking van het Heilsleger te zijn en verder dan enkele jeugdherinne ringen uit liet leven van majoor Bosshardt kwam Bert Garthoff niet. Het privéleven werd terzijde geschoven en er werd uit sluitend gepraat over het werk van het Le ger in de omgeving van de wallen en de Zeedijk. Uiteraard kwamen daarbij herinnerin gen naar voren; er verschenen bekenden van majoor Bosshardt op het toneel, er werden filmpjes en foto's getoond, maar vrijwel alles had betrekking op het werk en wanneer het even te persoonlijk werd gaf majoor Bosshardt het gesprek direct een duwtje in de richting van het Leger. Dat werd gewaardeerd. Door Bert Gart hoff, door de aanwezigen in de zaal en door de kijkers. De onmiddellijke reac ties uit het land waren daar het ondubbel zinnige bewijs van. „Anders dan anderen", de meest ont roerende uitzending uit de toch al uitste kende serie, werd voorafgegaan door „Spiegel der kunsten" en daarvoor weer vertelden de heren H. Koekoek en J. Fa- bius in een verkiezingsuitzending in pre cies zeven minuten waarom men op de Boerenpartij moet stemmen. De heer H. J. Lankhorst maakt, eveneens in een ver kiezingsuitzending, duidelijk waarom men op de P.S.P. moet stemmen. Ook in pre cies zeven minuten. En daarmee leerden we, dat de televisiemensen zich, als het ter wille van de eerlijkheid eens werke lijk moet, wel degelijk aan een tijdsche^- ma kunnen houden. Beeldschermer Advertentie HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. (.9.35—9.40 Wa terstanden). VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, c?.us. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 10.50 Annemarieke, hoorsp. 11.20 Buitenl. weekoverz. 11.35 Cello en piano. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Instrum. kwint. 13.40 Sportnieuws. 14.05 Voor de jeugd. 14.40 Gram. 14.55 Streekuitz. 15.20 Oriënterende economie, lezing. 15.35 Bra bants orkest en solist. 16.20 Boekenwijsheid. 16.40 Amateursprogr. 17.00 Vers van de pers. 17.30 Act. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Gram. 18.45 Verkie zingstoespraak (C.H.U.). 19.00 Artistieke staal kaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Het liberale Jodendom, caus. 19.55 Deze week. caus. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Thuis best?, schets. 20.13 Gevar. progr. 21.30 Het hangt aan de muur en het tikt. 21.55 Hammondorgel en zang. 22.10 Instr. sextet. 22.40 Anecdotes. 23.05 Gram. 23.15 Nieuws. 23.30—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 De Douche. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. R.OO Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Orgelconc. 12.00 Mid dagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.45 Voor de jeugd. 14.00 Idem. 14.10 Lichte muz. 14.25 Gram. 14.30 Kroniek v. letteren en kunsten. 14.55 Man nenkoor. 15.15 Metropole-ork. en solist. 15.40 Boek- bespr. 15.50 De schoonheid van het Gregoriaans. 18.20 Voor de jeugd. 16.50 Gram. 17.00 Engelse les. 17.20 Lichte muz. 17.40 Idem. 18.00 Journalistiek veekoverz. 18.10 De springplank. 18.30 Voor de Jeugd, 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Lichtbaken, caus. 19.40 Concertgebouwork. en solist.. 20.30 Voordr. (20.50—21.10 Gram.). 21.30 Gram. 21.55 De knipperbol, caus. 22.05 Amus.ork. 22.35 Wij luiden de zondag in. Aansluitend: Avond gebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22—24.00 Gram. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.35 Caus. 12.45 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Muz.kaleidoscoop. 14.30 Journaal. 15.00 Gram. 15.15 Idem. 15.45 Idem. 16.00 Omr.orkest en sol. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Dagklapper. 17.20 Lit. gezangen. 17.30 Schla gers. 18.00 Orgelconc. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 20.00 Cabaret. 21.00 Gram. 21.15 Amus.orkest. 22.00 22 00 Nieuws. 22.15 Verz.progr. 23.00 Nieuws. 23.05 Gram. 23.40—24.00 Gram. VOOR ZATERDAG NCRV: 17.00 Voor de kinderen. 20.00 Pol. caus. NTS: 20.07 Journ. en weeroverz. KRO: 20,27 Blijf er niet voor thuis. 21.07 Pianospel. 21.22 Film. 21.47 Lichte muziek. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Uitwijk D. H. Bosma, kand. te Nieuwkoop; te Kamperveen (toez.) A. Noordegraaf, kand. te Noorden (Z.H.). Be roepen te Amsterdam (vac. G. W. C. Vun- derink) dr. G. Snijders te Haarlem. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Beroepen te Kemptonpark (Zuid-Afrika) H. van Tongeren te Leeuwarden. Geref. Gemeenten Tweetal te Dirksland M. Blok te Rijssen en Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid. LONDEN (Reuter( Het hooggerechts hof in Londen heeft woensdag een klacht behandeld, ingediend door de bekende Britse toneelschrijver John Osborne, auteur van „Omzien in wrok" en „De humorist". Een criticus had namelijk in een bespreking van het jongste stuk van de auteur „The world of Paul Slicky" Os borne het echte type van een Teddy-boy genoemd. Dit nam Osborne niet. De recht bank stelde Osborne in het gelijk. De ver tegenwoordigers van het blad, waarin de critiek was verschenen, erkenden dat de beschrijving van Osborne onrechtvaardig Majoor A. M. Bosshardt van het Leger des Heils (rechts), die het middelpunt vormde van de televisie-uitzending „Anders dan anderen". In het midden twee vroegere pupillen van majoor Bosshardt, tante Coba en oom Piet, en links interviewer Bert Garthoff. Donderdagmiddag heeft de heer Peter Diamand, directeur van het Holland Fes tival, in het Internationale Culturele Cen trum (het I.C.C.) in Amsterdam de voor lopige programmaplannen van het Hol land Festival 1959, dat van 15 juni tot 15 juli zal duren, bekend gemaakt. Het zijn nog voorlopige plannen omdat de meeste data nog niet zijn vastgesteld en omdat er nog onderhandelingen met verschillende instellingen en personen gaande zijn. Evenals vorige jaien zullen weer vele be kende artiesten uit binnen- en buitenland aan dit zomerfestival medewerken. Een van de grootste evenementen mag mis schien wel de komst van de sopraan Ma ria Meneghini Callas genoemd worden, die op 11 juli in hef Concertgebouw in Am sterdam een operaconcert geeft. Het pro gramma omvat dan onder meer aria's uit: La Vestale van Spontini. uit II Barbiere di Siviglia van Rossini, Ernani van Verdi en II Pirata van Bellini. De dirigent zal Nicola Rescigno zijn. Een andere grote ge beurtenis op het gebied van de opera is de opvoering ter gelegenheid van het vijfenzeventigjarig bestaan van de Wag- nervereniging van Tristan en Isolde van Richard Wagner met in de hoofdrol len Martha Mödl, Ramon Vinay, Gustav Neidlinger en Josef Greindl. Aanvankelijk had men zo vertelde de heer Diamand Arnold van Mill de rol van koning Mar- ke willen laten zingen, maar aangezien die te lang wachtte met het nemen van een definitieve beslissing, heeft men Josef Greindl geëngageerd. De dirigent Otto Klemperer zal deze opera dirigeren. Re gie, decor en kostuums zijn van Wieland Wagner. Voorts wordt in samenwerking met het Festival van Aix-en-Provence een voorstelling gegeven van de opera II mon de della luna van Josef Haydn. Het is de eerste uitvoering in de originele versie sinds de première van 1777. "Hét werk is gebaseerd op een comedie van Carlo Gol- dini. Solisten van deze opera zijn Mariella Adani, Biancamaria Casoni, Bruna Rizzo- li, Luigi Alva, Marcello Cortis, Michel Ha mel en Paolo Pedani. Wat het toneel betreft is de voorstelling „Troïlus en Cressida" van William Shake speare, die door de Toneelmanifestatie ten tonele wordt gebracht een hoogtepunt. Jo- han de Meester, die het zal regisseren, heeft donderdag verteld waarom de keu ze juist op dit nog vrij onbekende stuk van Shakespeare is gevallen: „Troïlus en Cressida" vereist een zo grote bezetting, dat het haast onmogelijk is dit stuk door één gezelschap in een goede voorstelling ten tonele te brengen. De Toneelmanifesta tie een coördinatie van verschillende toneelgezelschappen in Nederland lost dit probleem dus op. Het grootste deel van de bezetting van „Troïlus en Cressida", dat in de vertaling van Bert Voeten wordt opgevoerd, is thans vastgesteld. Negentien van de drieëntwintig rollen in dit stuk zijn als volgt verdeeld. Johan Fiolet (Pria- mus), Johan Schmitz (Hector), Coen Flink (Troïlus), Frans van der Lingen (Paris), Tom van Beek (Deïphobus), Allard van der Scheer (Helenus), Frans 't Hoen (Aeneas), Jan Verkoren (Antenor), Eli Blom (Calchas), Cees Laseur (Pandarus), Leo de Hartogh (Menelaus), Ko van Dijk (Achilles), Robert de Vries (Ajax), Bob de Lange (Ulysses), André van der Heu vel (Diomedes), Maxim Hamel (Patro- clos) Henk van Ulsen (Thersitas). Voor de damesrollen worden genoemd Elisabeth Andersen (Andromache) en Ellen Vogel (Cassandra). Aangezien op dit ogenblik de verschillende gezelschappen nog niet kunnen beslissen, welke spelers zij tijdens het festival beschikbaar kunnen stellen, zijn nog vier rollen, waaronder de rol van Cressida onbezet. De decors zijn van Wim Vesseur en de kostuums van Leon- tien van Beurden Evenals vorige jaren geeft de Neder landse Comedie in Delft een aantal voor stellingen van „Elckerlyc". Ook zal dit jaar wederom het Wiener Burgtheater naar Holland komen. Het op te voeren stuk is nog niet bekend. De toneelgroep „Le grenier de Toulouse" onder directie van Maurice Sarrazin komt voorstellingen geven van „Le jeu de l'amour et du ha- sard" van Pierre Marivaux, ,.On ne sau- rait penser a tout" van Alfred de Musset en „Eurydice" van Jean Anouilh. De muziek vormt een belangrijk onder deel van het Holland Festival 1959. Het Concertgebouworkest geeft drie concerten onder leiding van in chronologische volgorde Wolfgang Sawallisch, Hans Rosbaud en Eduaid van Beinum. Solisten zijn onder meer Robert Casadesus, Elly Ameling, Annie Kermes, Ton Brand, Ar jan Blanken en Bram de Wilde. De pro gramma's omvatten werken van Guil- laume Landré, Von Webern, Bruckner en Handel. Vier concerten worden door Het Residentie-Orkest onder leiding van res pectievelijk Willem van Otterloo, Antal Dorati, Carlo Maria Giulini en Sir John Barbirolli gegeven. Solisten zijn: Daniel Wayenberg, Yehudi Menuhin, Elisabeth Schwarzkopf en Geza Anda. Het Radio Phjlharmonisch Orkest .geeft met medewerking van Iie't Groot Omroep Koór twee concerten o.l.v. BernarcP Hai- tink en Lorin Maazel. Over de oalletvoorstellingen tijdens het Holland Festival 1959 is nog weinig be kend. Wel staat vast dat Het Spaans Bal let José Greco enkele voorstellingen zal geven, maar omtrent eventuele uitvoerin gen van Nederlandse balletgroepen zijn besprekingen nog gaande. Het programma van 't negende Interna tionale Orgelconccurs in Haarlem, dat jaarlijks tijdens het Holland Festival ge houden wordt en dat dit keer plaats zal hebben van 6-11 juli, is als volgt samen gesteld. Op maandag 6 juli geven de deel nemers aan de improvisatiewedstrijd een concert in de Grote Kerk, te weten dr. Hans Haselböck uit Wenen, Raymond Da- veluy uit Montreal, Uwe Rohl uit Slees- wijk en Wim Daim uit Amsterdam. Een concert voor orgel en orkest wordt op woensdag 8 juli in de Gemeentelijke Con certzaal gegeven met medewerking van het Noordhollands Philharmonisch Orkest en de Christelijke Oratorium Vereniging onder leiding van George Robert. Uitge voerd worden het Requiem van Maurice Duruflé met de componist aan het orgel, alsmede het Concert voor orgel en orkest van Anton Jleiller, met Piet Kee aan het orgel. Het geheel staat onder leiding van Henri Arends. Het laatstgenoemde werk werd in opdracht van het Internationale Orgelconcours geschreven. Op donderdag 9 juli vindt in de Grote Kerk wederom een improvisatiewedstrijd plaats. De concoursjury, samengesteld uit Maurice Duruflé uit Parijs, prof. Flor Pee- ters uit Mechelen en Piet Kee uit Haar lem, besluit de gebeurtenis door zelf in de Grote Kerk op vrijdag 10 juli een con cert te geven. Aan de tegelijk met het concours beginnende Vijfde Zomeracade- mie voor Orgel 1959 die tot 25 juli wordt voortgezet, verlenen Marie Claire Alain (Parijs), prof. C. F. Tagliavini (Bologna) prof. Anton Heiller (Wenen), Gustav Leon- hardt (Amsterdam) en Cor Kee (Zaan dam) hun medewerking als docenten. Waterleiding op platteland Het bestuur van het Landbouwschap heeft 'in 'zijn vergadering van woensdag gesproken over de aansluiting van plattte- landsgebieden op het waterleiding- en elektriciteitsnet. Het bestuur achtte het gewenst deze aangelegenheid aan de or de te stellen in een brief, welke het Land bouwschap zal verzenden aan de kabinets formateur, die na de aanstaande verkie zingen zal worden aangewezen. Die vriend van Tumbo, die zo aardig gitaar speelde en zong, heette Jako. Ze konden het altijd erg goed met elkaar vinden, die twee. Allebei hielden ze veel van hun zonnige eiland en allebei waren ze dol op muziek en zingen. Nu zaten ze ook een poos gezellig bij elkaar, terwijl Jako speelde én Tumbo meezong. Ja, het waren vrolijke mensen, daar op dat zonnige eiland. Maar toen begon de zon te dalen. Het werd stil op het eiland. Aan de zeekant lagen de vissersbootjes te wiegelen aan hun steigerpalen 8—.9 De New York World-Telegram heeft woensdag een vraaggesprek gepubliceerd met Boris Pasternak, de Russische auteur die voor zijn gehele oeuvre de No belprijs voor letterkunde kreeg en wiens boek „Dr. Sjivago" zo veel critiek in Rus land opleverde. „Mijn hart is er dankbaar voor, dat de wereld het boek leest", deelde hij aan de correspondent van Scripps-Howard dag bladen, Henry Taylor, mee in een inter view dat hij met Pasternak had in diens buitenhuis niet ver van Moskou. „In elke generatie moet een dwaas opstaan, die de waarheid spreekt, zoals hij die ziet". Pasternak zei voorts, dat hij begrijpen kan, waarom het boek niet in Rusland werd gepubliceerd. Als een gevolg van het „misverstand" dat veroorzaakt is, voegde hij daaraan toe, verwacht hij ook niet, dat het alsnog in zijn geboorteland zal worden toegelaten. „Er zijn moeilijkheden ge weest. maar ik voel. dat de storm nu voor bij is", vervolgde Pasternak. „Ik heb mijn huis en mijn vrijheid. Ik kreeg honder den prachtige brieven uit het buitenland. Maar er zijn er onder, die vraagstukken voor mij scheppen". Taylor interviewde Pasternak een paar dagen, voordat de Londense Daily Mail een zwaarmoedig gedicht van de Rus publiceerde. Pasternak zei, dat hij er niet over dacht om Rusland te verlaten. „Dr. Sjivago is geen politiek boek", ver klaarde hij, „maar in de ogen van de Sov jetstaat wordt een niet-politiek boek een negatief-politiek boek. Gezegd is, dat de Nobelcommissie een politieke beslissing nam. Ik ben eerlijk gezegd van mening, dat zij een levenswerk met haar oordeel wilde bekronen". Aangezien de actrice Andrea Domburg wegens zware griep de eerstkomende da gen het bed moet houden zijn de voorstel lingen van „De roof van de gordel", die de toneelgroep Ensemble vrijdag 20 en zater dag 21 februari in Eindhoven zou geven, tot een nader bekend te maken datum uit gesteld. Advertentie helpt direct tegen etensvlekken, vet, teer, smeer, olie, vruchten, wijn, gras, lipstick, parfum, stempelinkt, enz. verwijdert vlekken Royale tube f.1.95 LAHNEMANN Laren (N.H.) Postbus 18 Imp. v. Polycolor-K2r-Placentubex-Margret Astor-Mouson-Blendax 52. „Wat zou jij dan een betere keuze voor een huwe- lijkreis vinden?" „Oh, daar had ik niet over gedacht," zei Pauline haastig, „maar als men de wilde berglandschappen van de Alpen, of de pracht van de Middellandse Zee, of de glans van Parijs ter beschikking heeft, lijkt het vreemd een sla perig stadje te kiezen als Avallon. Toch geloof ik tot op zekere hoogte, wanneer men van Frankrijk houdt, dat het meer echt Frans is dan de toeristenplaatsen en hij moet van Frankrijk hebben gehouden. Dat blijkt uit dit huis." Mark keek haar aan met een eigenaardige uitdruk king in zijn ogen, maar Pauline's ogen waren op het schilderstukje gevestigd en zij was zich nauwelijks van zijn tegenwoordigheid bewust, toen zij er lang zaam aan toevoegde: „Eigenaardig, dat ik onwillekeu rig het spoor der familie Cedar bijna twee jaar gele den in Avallon gekruist heb." Mark nam het schilderijtje en legde het zonder ver der commentaar weer in de lade. Pauline sloot haar stenoboekje, nam enkele papieren op en stond op het punt om heen te gaan, toen hij plotseling zei: „Oh ja, heb ik het goed gehoord, dat je tegen Judy zei, dat je dat nieuwe bruine paard van Bryan voor zaterdag gereserveerd hebt?" „Ja. Er is geen ander paard beschikbaar." „Het is een onbetrouwbaar vals beest en veel te las tig voor jou om te rijden." Bryan schijnt daar anders over te denken." „Bryan weet niet wat voor amazone jij bent. Je hebt geen 'ervaring genoeg om zo'n slecht gehumeurd beest als dit te hanteren. Je kunt die reservering beter on gedaan maken." „Ga je nu in je autoriteit over mij niet een beetje te ver, Mark? Wat ik in mijn vrije tijd wil doen, is toch zeker mijn zaak?" „Niet, als je dwaze risico's loopt. Ik heb je leren rijden, dus voel ik mij tot op zekere hoogte aanspra kelijk." Ik had niet gedacht, dat mijn welzijn je zo ter harte ging," zei ze, terwijl het bloed haar naar het hoofd begon te stijgen. „Maar dat gaat het wel degelijk," gaf hij ten ant woord, „evenals het welzijn van mijn fabrieksperso- neel mij ter harte gaat. Ik zou hun ook niet toestaan risico's te lopen met gevaarlijke machines. Ik kan jou ook niet toestaan risico's te lopen. Een ongeval zou jou wel eens voor weken kunnen uitschakelen, ons werk ophouden en een situatie verlengen, waar ik per soonlijk een afschuw van heb en die jij, naar ik denk, evenmin prettig vindt." „Een situatie van je eigen maaksel, die je mij ge dwongen hebt. te aanvaarden, zonder mij een kans tot protest of uitleg te geven. Zonder mij zelfs maar te willen aanhoren," riep Pauline. „Ik heb geen belangstelling voor leugens en je zult toch zeker niet verwachten, dat ik er begerig naar ben te horen, hoe en waar en wanneer je Derek's vriendin geworden bent en mij met zoveel succes voor de mal wist te houden." „Maar waarom zou ik er tegenover jou om liegen, indien datgene, wat je zegt, inderdaad waar was? Wat voor motief zou ik hebben te liegen? Het zou geen zin hebben." „Och, ik kan mij een zeer sterk motief voorstellen." „Welk?" „Sedert Derek er de man niet naar is te willen trou wen en om billijk te blijven, moet ik zeggen dat hij dat ook nooit voorgewend heeft zou het van jou dwaas zijn geweest een kans weg te gooien op een huwelijk, dat vrij behoorlijke materiële voordelen bood en dat bovendien het grote voordeel had je met Derek in contact te doen blijven, ja jou zelfs gelegen heid bood je affaire achter mijn rug voort te zetten. Niets zou Derek groter genoegen hebben gedaan dan mij te bedriegen. En Derek heeft grote fysieke attrac ties voor vrouwen. Dat wil ik helemaal niet ontken nen." „Denk je werkelijk, Mark, dat ik zoiets doen zou?" zei Pauline langzaam. „Het is de enige logische verklaring van je leugens en een vrij sterke. Dat is de reden, dat ik, voor ik weet niet wat, gewild had dat je de zaak eerlijk toe gegeven had, inplaats van te denken, dat je de gehele situatie nog kon redden en er mee voortgaan mij te bedriegen." „Maar ik heb niet tegen je gelogen." „Hoor eens even, Pauline. Laten we er mee uitschei den. Jij en Derek werden in de bossen op de dag voor Kerstmis gezien., ja, op de dag voor Kerstmis, in de middag., terwijl jullie stonden te vrijen. Ik snapte jou eerder in zijn kamer en zag wat jullie deden en hoorde, wat Derek zei. Het excuus, dat je in je angst voor mij uitdacht, was een leugen, die zelfs een kind als zodanig had kunnen onderkennen. Derek's hele hou ding daarna bevestigde wat er gebeurd was. Boven dien heeft hij je altijd behandeld alsof hij je maar behoefde te wenken om je tot de zijne te maken en kreeg hij vertrouwelijke inlichtingen van je, toen hij die wilde hebben. Dit zijn de feiten en de hemel weet, dat ze voor mij bitter genoeg waren om te verwerken. Maar dat je op Derek verliefd zou zijn geweest is iets, wat ik begrijpen kan. Derek noemt mij graag een pe dante vent, maar ik ken misschien beter dan hij de kracht van de hartstocht en hoever die je drijven kan. Ik zou niet graag een oordeel moeten vellen over wie ook, die daardoor gegrepen was. Maar wat stinkt en mij dol maakt, zijn die leugens van je, alsof ik een gemakkelijk beet te nemen idioot ben, die je voor je doeleinden gebruiken kunt, wanneer je je kaarten maar zorgvuldig uitspeelt. Terwille van jezelf, zowel als terwille van mij, vraag ik je daarmee op te houden." Toen zij naar zijn vertrokken gezicht keek, reali seerde zij zich misschien voor de eerste maal precies wat dit voor hem was geweest en kreeg zij een glimp te zien van de smart die verborgen was onder de har de korst, die hij steeds getoond had. Op dat ogenblik stierf haar woede tegen hem en voelde zij slechts een diep medelijden en een hartbrekend gevoel van hul peloosheid tegenover dit geestelijk lijden. Als er ook maar iets ter wereld zou zijn geweest, wat zij had kunnen doen om hem er mee te doen ophouden, zich zelf te martelen, zou zij het maar al te graag hebben gedaan. Nu leek het enige wat zij kon doen, dat zij ermee op zou houden zichzelf te verdedigen. „Goed, Mark. Ik zal er geen woord meer over zeg gen. Het spijt me. Ik heb niet begrepen dat zulke ge dachten over mij in je hoofd konden opkomen. Ik wou maar al te graag, dat ik iets zou kunnen zeggen om je te helpen, maar woorden hebben geen zin meer. (Wordt vervolgd) Dwangarbeid. Nederland heeft een conventie van de Internationale Arbeids organisatie te Genève over afschaffing van dwangarbeid geratificeerd. De Nederlandse regering heeft verklaard dat de conventie ook van toepassing is op Suriname, de Nederlandse Antillen en Nederlands Nieuw-Guinea. Tot dusver hebben twintig landen de conventie geratificeerd. Met gestolen auto er vandoor. De Amsterdamse politie heeft 's nachts op de Velserweg twee jongens van 19 en 17 jaar aangehouden. De knapen, die ontvlucht bleken te zijn uit een opvoedingsgesticht, werden aangetroffen in een te Amersfoort gestolen auto, waarin de politie verschei dene vermoedelijk van diefstal afkomstige voorwerpen en voorts inbrekerswerktuigen vond. Buitenlandse dienst. Het vice-consu- laat te Edmonton (Canada) is verheven tot consulaat. Mr. J. T. K. Poll, laatselijk con sul te Singapore, is benoemd tot consul. Mej. mr. M. L. Boekelman, tweede ambas- sadesecretari te Bonn, zal als vice-consul worden overgeplaatst naar Hongkong, ter vervanging van mr. W. Hellema, die ge zantschapsattaché wordt bij het Directo raat-generaal voor Europese Samenwer- kring, bureau Atoomzaken. Jhr. mr. J. L. R. Huydecoper, eerste secretaris te Dja karta, zal binnenkort naar Nederland terugkeren. Hij zal te Djakarta niet wor den vervangen. De heer W. P. L. G. de Boer, handelsraad te Cairo, die adjunct directeur wordt van de Economische Voor lichtingsdienst in Den Haag, zal te Cairo worden opgevolgd door mr. K. Westerhoff, thans eerste handelssecretaris te Caracas. In de nacht van donderdag op vrijdag zijn in het Engelse kamp te Hoek van Holland acht barakken, waarbij een grote kantine, afgebrand. Het vuur, dat om half een werd ontdekt, is bestreden met dertien stralen, waarbij drie van de kampbrandweer en drie van de Nederlandse Spoorwegen. De barakken dienden voor opslag van meubi lair en dranken voor de kantine. Naar de oorzaak van de brand wordt door de Nederlandse en de Engelse politie een onderzoek ingesteld. Het is de tweede keer in korte tijd dat er in dit kamp brand is uitgebroken. On langs verbrandden vier barakken van de medische dienst. VRIJDAG 20 FEBRUARI Stadsschouwburg: Pianorecital door Wil lem Andriessen (G. en W.), 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy (Kleine Houtweg 103): Expositie Interscholair Jeugdtournooi, 14— 17 en 19—22 uur. In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein 1): Expositie Gérard van den Eerenbeemt, tot 22 uur. FILMS Cinema Palace: „Reis om de wereld in 80 dagen", a.l., 19.30 uur. Frans Halstheater: Ontsnapt van het Duivelseiland" 14 j., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „De naakten en de doden", 18 j., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Tramlijn begeerte", 18 j.. 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: .Jailhouse Rock", 14 j„ 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Gigi", 14 j„ 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Frenchie, de rode engel", 14 j„ 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Een vrouw wist te veel", 14 j., 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT, Theater Monopole: To neelvereniging „Op hoop van zegen" met „Ik zie. ik zie wat jij niet ziet", 20 uur. DIVERSEN Frans Halsmuseum: Prof. dr. Garmt Stuiveling over „Anna Blaman, of de in spiratie van de wanhoop", 20 uur (V.U.). ZATERDAG 21 FEBRUARI Stadsschouwburg: Toneelgroep Theater" met „Het koffiehuis", 20 uur. De Leeuwerik: Toneelvereniging ..Heem stede West" met „Een grote, zwarte poes", 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: (Kleine Houtweg 103): Expositie Interscholair Jeugdtoerncoi, 10 13, 1417 en 19—22 uur. In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein 1): Expositie Gérard van den Eerenbeemt, 10 22 uur. FILMS Cinema Palace: „Reis om de wereld in 80 dagen", a.l., 14 en 19.30 uur. Frans Hals theater: „Ontsnapt van het Duivelseiland", 14 j., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „De naakten en de doden", 18 j., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Tramlijn begeerte", 18 j., 14. 19 en 2L15 uur. Minerva Theater: „Jailhouse rock", 14 j., 19 en 21.15 uur; „Je bent nooit te jong", a.l., 14.30 uur. Rembrandt Theater: „Gigi", 14 j., 14, 16.15 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Frenchie van de rode engel", 14 j., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Een vrouw wist te veel", 14 j., 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT, Theater Monopolet „De hel der verlorenen", 14 j., 20 uur.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7