fi PI E 7) 'I [31 fff! Ei n F houtribo Verlichting in Bloemenchal op vele punten zeer slecht Haarlemse ziekenfondsen van onrechtmatige daad beticht Winkel in Generaal Cronjéstraat geheel uitgebrand Verbeteringen zijn in voorbereiding KINDEROPTOCHT 5 mei a.s. Opticien die mantelcontract weigerde te tekenen voelt zich benadeeld 5 WETHOUDER HIJSZELER Nu heeft de tuinman tijd voor UI Haarlemse rechtbank Officier eist vernietiging van „voertuig" OM DE PRIJS VAN DE BRIL W. VOET ZONEN Examens Bejaarde vrouw door gasvergiftiging om het leven gekomen UIT STAD EN STREEK NZH-rondritten door Amsterdam-west Toelichting door studenten Handenarbeid voor Haarlemse jeugdleiders Bloemendaalse begroting op 8 april in behandeling Haarlemse politierechter Gevangenisstraffen voor rijden onder invloed doe het zelf! ALCRONA ƒ20.- per m2 Geslaagde informatieavond Kath. Maatschappelijk Werk Burgerlijke Stand van Haarlem VRIJDAG 2 0 FEBRUARI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De verlichting van de straten en lanen in de gemeente Bloemendaal is op talrijke punten zeer slecht. Dit verklaarde wethou der mr. J. C. C. W. Hijszeler tijdens de donderdagmiddag gehouden raadsvergade ring. Hij deed dit bij de rondvraag naar aanleiding van een opmerking van me vrouw W. C. Fahrenfor t-M e u f e 1 s (V.V.D.), die aandacht vroeg voor dc slechte verlichting in sommige delen van de ge meente. Wethouder Hijszeler zei voorts dat het in de bedoeling ligt verbetering in de straatverlichting aan tc brengen. Van de bijna tweeduizend straatlantaarns heeft een derde „te kleine pitjes". De lampen hiervan dienen te worden vervangen door grotere. Voorts dient een herverdeling in de ge plaatste lantaarns te worden aangebracht. Met deze vernieuwing zijn echter hoge kos ten gemoeid. Zij zal wel een paar jaar vergen. Vermoedelijk zal binnenkort met de verbeteringen een begin kunnen wor den gemaakt. De raad besteedde uitvoerige aandacht aan de overschakeling van weeklonen op maandsalarissen voor het gemeenteperso- neel. Om deze overschakeling zonder al te veel moeilijkheden te doen verlopen, had den B. en W. voorgesteld een extra week loon ineens uit te keren. Het uitkeren van dit extra weekloon ontmoette geen bezwa ren. Wel ontstond een discussie over de vraag, of het bedrag niet beter in tien termijnen kon worden verstrekt. De heer S taleman (V.V.D.) toonde zich voorstander van dit laatste. De heer Vliegen (Arb.) sloot zich hier bij aan, evenals de heer De Jong Schouwenburg (Prot.Chr.). De heer Kaptein (Arb.) meenae ech ter dat met een uitkering ineens de finan ciële moeilijkheden meteen waren opgelost. De voorzitter, burgemeester dr. D. H. Peereboom Voller, en de wethouders Hijszeler en Wildt Meyboom von den dat een uitkering ineens voor de be treffende ambtenaren veel aantrekkelijker moet zijn dan tien uitkeringen. De heren Staleman en Vliegen dienden echter een voorstel in om het extra loon over tien uitkeringen uit te strijken, welk voorstel met acht tegen zeven stemmen werd aan vaard. Besloten werd tot het verlenen van mede werking aan de totstandkoming van een gebouw van de afdeling Bennebroek- Vogelenzang van het Witte Kruis. Mevr. Polak-B redenhorst (Arb.) toonde zich hierover zeer verheugd. Wethouder Wildt Meyboom ant- ewoordde haar, dat als nog andere gemeen ten aan de totstandkoming van het gebouw meewerken bijvoorbeeld Hillegom en Haarlemmermeer de bijdrage van de Advertentie Laat juist in deze maanden Uw tuin verzorgen. Straks als het 'p*l T) voorjaar is ziet 'V* «f U daarvan het fleurige resultaat! Alleen de verlichting en de hoorn functioneerden Er deugde weinig meer aan de auto, waarmee een 23-jarige Amsterdamse stu dent op 15 augustus van het vorige jaar van Den Helder naar Amsterdam reed. In Wormerveer viel het echter pas op. Een agent van politie hoorde vreemde gelui den uit de motor van het vehikel komen en hij hield de bestuurder aan. Een opper vlakkig onderzoek bracht aan het licht, dat slechts de lichten en de geluidshoorn behoorlijk functioneerden. De rest ver keerde in een min of meer vergevorderde staat van verval. Donderdagmiddag stond de jeugdige be stuurder voor de Haarlemse rechtbank te recht. Hij studeerde muziek in Amster dam en had de ,.auto" nodig om zijn in strumenten, waaronder een drumstel te vervoeren. „Is dat-allemaal niet een beet je gevaarlijk?" vroeg de president mr. N. Reeling Brouwer. De verdachte gaf het beschaamd toe. „Maar," aldus liet hij er optimistisch op volgen, „Ik laat 'em op knappen en dan kan hij herkeurd worden." De president betwijfelde echter sterk of dit mogelijk zou zijn. „Dat kost duizenden guldens," meende hij. De officier van Jus titie mr. G. W. F. van der Valk Bouman wilder er in ieder geval niets van weten. „Dit voertuig, als je het tenminste zo mag noemen, moet van de weg. Het moet ver nietigd worden," vond hij. Voorts eiste mr. Van der Valk Bouman bevestiging van het vonnis van de kantonrechter in Zaandam, die de jongeman had veroordeeld tot boe tes van 50, subsidiair 10 dagen wegens de ondeugdelijke remmen, 15 of 3 dagen wegens de niet geluiddempende uitlaat, 10 of 2 dagen wegens het ontbreken van richtingwijzers en 150 of 30 dagen we gens de algemene toestand van de wagen, waarbij vooral de banden opvielen, wier loopvlak helemaal glad was afgesleten. De president zei nog „Ik begrijp het wel, dit is een jongeman, die probeert met een wagentje te rijden en het eigenlijk nog niet kan" en bepaalde de uitspraak op 5 maart. gemeente vermoedelijk kan worden ver laagd. Bij het voorstel om ontheffing van de gemeentelijke lokaliteitseisen te verlenen ten behoeve van een taplokaliteit. in Bloe mendaal aan Zee, greep mevrouw Polak de gelegenheid aan. te pleiten voor beper king van het aantal tapvergunningen. De heer T i r i o n (V.V.D.) toonde zich dankbaar voor de nota van B. en W. over het beleid ten aanzien van de grond- en woningpolitiek voor het uitbreidingsplan Bovenweg. Hij informeerde of de behoefte aan bepaalde types woningen zich had gewijzigd. De heer Staleman zou graag zien dat de woningwetbouw een strikter sociaal karakter krijgt. „We moeten niet de wo ningbouwverenigingen bevoordelen boven de particuliere bouw". Wethouder H ij s z e 1 e r liet uitkomen dat van een discriminatie ten opzichte van particuliere bouwers geen sprake is. Het behoeftebeeld in de woningbouw verandert bijna niet. Wel verschilt de behoefte aan bepaalde types huizen van jaar tot jaar. Bij het voorstel om een manschappen- en materieelwagen voor de brandweer aan te schaffen, zei de heer Vliegen dat zo'n wagen dan ook voor de overbrenging van de brandweerlieden moet worden gebruikt. Met de bestaande was dat niet het geval geval geweest. Want de brandweerlieden rijden altijd op hun fiets naar een brand. „Als zij bij het vuur aankomen, hebben ze eerst een kwartier nodig om uit te blazen. Advertentie Aangemoedigd door het grote succes van vorig jaar, staat er wederom een Kinder optocht op het programma van 5 mei. Jongens en meisjes van 6 tot 16 jaar kunnen zich opgeven in groepsverband en persoonlijk. Er zijn aantrekkelijke geldprijzen. Alle deelnemers(sters) wordt t.z.t. een bio scoopvoorstelling aangeboden. Belangstellenden kunnen zich nu reeds melden bij de secretaris: Tempelicrsstraat 32. of bjj de heer D. v. d. VLERK, Zijlstraat 5. De voorzitter vond deze opmerkin gen niet zo prettig. Hij zei. dat de bestaande wagen niet bij het vervoer van brandweer lieden is ingeschakeld. De voorzitter wilde niet nalaten waardering te tonen voor het optreden van de vrijwillige brandv/eer. De overige voorstellen werden aangeno men. De heer W i c h e r s (V.V.D.) sprak bij de rondvraag over de geplande bouw van drie torenflats in Bentveld. Deze flatgebouwen zouden dicht bij de gemeentegrens ver rijzen. De voorzitter deelde mee dat B. en W. al van dit plan hebben kennisgenomen. Hij achtte de bouw van deze torenflats bezwaarlijk. Tenslotte bracht jhr. J, P, A, vanLe n- n e p (Prot.Chr.) verslag uit over hetgeen 's morgens in de vergadering van Provin ciale Staten met betrekking tot de bouw van een viaduct bij de Julianalaan in Over- veen was besproken. In aansluiting hierop zei de voorzitter dat B. en W. over deze aangelegenheid een audiëntie bjj de minister van Verkeer en Waterstaat heb ben aangevraagd. De voorzitter had de in druk dat deze kwestie niet licht wordt op genomen. Advertentie de ware Vaderlandse klare r Voor de vice-president van de Haar lemse rechtbank, mr. C. E. Muller, heeft donderdagmiddag een kort ge ding gediend, dat de Nederlanse Op tiek Cenrtale, die een filiaal in Haar lem drijft, aanhangig heeft gemaakt tegen de in Haarlem werkende zie kenfondsen „Ziekenzorg", Algemeen Ziekenfonds Haarlem en omstreken en Amsterdams Ziekenfonds n.v. De N.O.C. eist opheffing van door de ziekenfondsen tegen haar genomen maatregelen, die naar haar mening een „niet te rechtvaardigen discrimi natie inhouden". Mr. Muller zal op maandag 23 februari 's middags om half twee uitspraak doen. De N.O.C. drijft sedert september 1957 in Haarlem een optiekzaak. Zij geeft kor ting op brilmonturen tot dertig percent en adverteert daarmee. De andere Haarlem se opticiens zijn op grond van een con tract met de ziekenfondsen, een z.g. man telovereenkomst, gebonden aan een kor ting van twintig percent. De N.O.C. heeft geweigerd dit contract te tekenen, omdat zij de hogere korting wil blijven geven en geen controle op haar bedrijfsvoe ring wenst door een commissie van toe zicht waarin ondermeer opticiens zitting hebben. De Haarlemse ziekenfondsen heb ben daarop gereageerd door de recht streekse verrekeningen van geleverde bril- leglazen en brilmonturen met de N.O.C. stop te zetten en aan hun verzekerden mee te delen dat alleen rechtstreekse verreke ning zou geschieden met door de zieken fondsen aangewezen opticiens. De N.O.C. wordt daarbij niet genoemd. De raadsman van de N.O.C., mr. A. J. Haakman uit Amsterdam, betoogde dat de ziekenfondsen door aldus te handelen zich tegenover zijn cliënte aan een on rechtmatige daad hebben schuldig ge maakt. De N.O.C. had door de handelwij ze van de ziekenfondsen schade ondervon den. Zelfs zouden er klanten zijn geweest die de mening waren toegedaan dat de zaak was opgeheven. Hij persisteerde bij zijn vordering en verzocht de president de ziekenfondsen op straffe van een dwang som van 100.- per dag voor elke maan delijkse declaratie te veroordelen de ver rekeningen met zijn cliënte weer maan delijks te doen geschieden. Voorts om de verzekerden bij de ziekenfondsen mee te delen dat de ziekenfondsen ook met de N.O.C. rechtstreeks verrekent, zulks op straffe van een dwangsom van 1000.- per dag. „De strijd tussen de opticiens en de Advertentie KELTUM PLEET en ZILFA PLEET GROTE HOUTSTRAAT 165 Utrecht. Dierenartsexamen: H. Lempke, Am sterdam; H. J. Nube. Leeuwarden; J. M. S. Saes. Weert; R. O. Cohen, Amsterdam; F. J. Grommers, Utrecht. Kandidaatsexamen wis- en natuurkunde D: C. E. van Ginkel, Veenendaal. Idem G: N. A. J. Mul, Utrecht. Idem K; Ph. G. Goossen, Den Haag. Idem JTh. L. R. Findhammer. Enschede. Idem L: mej. H. Brink, Gr. Ammers; L. O. M. J. Smithuis, Hengelo. Doctoraalexamen sterrekunde. J. M. Beckers, Arnhem. Doctoraalexamen natuur kunde: G. P. ten Brink, Alkmaar. Doctoraalexa men scheikunde: H. F. Huisman, Utrecht; J. W. Streef, Wageningen. Doctoraalexamen biologie. W. Jetten, Lithoyen (N.-Br.). Doctoraalexamen natuurkunde P. H. Vuister (cum laude), Utrecht. Doctoraalexamen muziekwetenschap: G. H. J. Verlinden, Vught. Rotterdam. Nederlandsche Economische Hooge- school. Kandidaatsexamen in de economische we tenschappen: A. L. J. Wytzes, Rotterdam; J. C. van Waveren, Rotterdam; K. E. Abbing, Amstel veen. Aanvullend examen baccalaureaat: P. J. E. Lefebvre, Haarlem. ziekenfondsen over de prijzen en kortin gen is nog volop aan de gang", aldus mr. Haakman, die concludeerde dat het wel degelijk de bedoeling van de ziekenfond sen is door hun maatregelen tegen de N.O.C. deze optiekzaak schade te berok kenen. Waarborg Mr. A. R. IJlstra Veenstra, die namens de ziekenfondsen optrad, bestreed dat deze zich aan een onrechtmatige daad hebben schuldig gemaakt. „De ziekenfondsen hebben tot taak de belangen van hun ver zekerden zo goed mogelijk te behartigen. Zij hebben met de Haarlemse opticiens een mantelovereenkomst gesloten ten ein de een zekere waarborg te hebben voor de kwaliteit der te leveren middelen, de redelijkheid van de prijs en te waken voor misleidende reclame. Deze garantie kun nen en willen de ziekenfondsen niet geven voor opticiens die zich niet aan het man telcontract willen binden. De ziekenfond sen hebben dus de N.O.C. niet benadeeld maar deze neeft zich zelf gediscrimineerd door het contract niet te tekenen", aldus mr. IJlstra Veenstra. Overigens stelde hij dat de ziekenfondsen niet verplicht zijn tot rechtstreekse verrekening met de op ticiens, zodat ook de N.O.C. deze niet kan eisen. De raadsman meende dat het de bedoeling van de N.O.C. is stemming te wekken tegen de ziekenfondsen en meer publiciteit aan zijn zaak te geven. Hij acht te 't onrechtmatige van de door zijn cliën ten genomen maatregelen niet voldoen de aangetoond en concludeerde tot afwij zing van de vorderingen. Advertentie Po "O Pir literfles 6,95 O.o een mm Cooymans-product In een woning aan de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord heeft zich in de afgelopen nacht een geval van gasvergiftiging voor gedaan tengevolge waarvan een 69-jarige vrouw uit Den Helder om het leven is ge komen. De vrouw was op bezoek bij een 74- jarige vriendin. Des nachts om twee uur voelde zij zich echter onwel worden. Zij waarschuwde haar vriendin, maar beide bejaarde vrouwen verloren even later het bewustzijn. Een 41-jarige dochter van de bewoon ster van het huis, die bedlegerig is, slaagde erin door te schreeuwen de aandacht van een buurman te trekken, die samen met een agent de woning via een balkon bin nendrong. Men vond de twee vrouwen be wusteloos op de grond liggen. Er hing in het huis een hevige gaslucht. De inmiddels gewaarschuwde G.G.D. slaagde erin met behulp van zuurstof de 74-jarige Haarlem se weer tot bewustzijn te brengen, maar voor de vrouw uit Den Helder, een wedu we, kwam de hulp te laat. Men vermoedt, dat het slachtoffer, die des avonds voor het naar bed gaan een kruik had gemaakt, door onbekendheid in de keuken een gaskraan heeft open laten staan. Nieuws in het kort Gisteravond heeft er een hevige brand gewoed in een pand in de Generaal Cron jéstraat 18 in Haarlem ten gevolge waar van een lederwinkel en een schoenmakerij geheel uitbrandden. Om tien voor half negen merkte een boven de winkel wo nende Haarlemmer een sterke brandlucht en toen hij op onderzoek uitging ontdekte hij, dat er in de winkel een dikke rook hing. Hij belde onmiddellijk de brandweer op en toen deze arriveerde had het vuur, dat waarschijnlijk in de achter de winkel gelegen werkplaats was ontstaan, zich al uitgebreid over de gehele oppervlakte van de benedenverdieping. Men bestreed het vuur met twee lage- drukstralen en één hoge drukstraal, maar toch kon men niet verhinderen, dat de ge hele zaak uitbrandde. De winkelinventaris, vooral bestaande uit lederwaren en rub ber, ging geheel verloren. De schade is aanzienlijk. De eigenaar van de zaak. de heer Th.'de Munkv was verzekerd. Men vermoedt, dat de brand is ontstaan bij een brandende salamanderkachel, die in de werkplaats stond. Het blussen van de brand werd bemoeilijkt door de hevige rookontwikkeling, waardoor de brand weerlieden, die bijzonder energiek op traden, gebruik moesten maken van rook- maskers. Advertentie FOTOKOPI'EËN - Nieuwste procédé Lichtdrukkerij de Roöij, Schagchelstr. 14 Naar wij vernemen hebben B. en W. van Amsterdam de N.Z.H. toestemming ver leend tot het houden van rondritten door de nieuwe stadsuitbreidingen in het wes ten van de hoofdstad. De officiële openingsrit zal omstreeks het midden van de volgende maand plaats hebben. Het is de bedoeling dat van het busstation aan de Marnixstraat uit toch ten worden gemaakt door Slotermeer, Geuzenveld, Osdorp, Slotervaart en een gedeelte van Amsterdam-zuid. Studenten zullen tijdens de rit een toelichting geven op de markante punten van de nieuwe tuinsteden. Aan het einde van de tocht zal het bij de Marnixstraat mogelijk zijn over te stappen op een rondvaartboot waarmee dan, bij wijze van contrast, een grachten- tocht gemaakt kan worden. De rondritten zullen tussen negen uur 's morgens en vier uur 's middags plaats hebben. Het is namelijk de bedoeling dat daartoe de vele bussen voor de forensen diensten, welke thans meestal de gehele dag ongebruikt aan het eindpunt bij de Marnixstraat staan, zullen dienen. Door de Haarlemse raad voor de jeugd wordt een groot aantal cursussen belegd in samenwerking met de vereniging voor handenarbeid. Deze cursussen worden ge geven voor al diegenen, die op de een of andere wijze bij de vorming van de jeugd zijn betrokken. De eerste cursus werken met touw, raffia en pitriet begint op 26 februari; de tweede cursus werken met klei en papier begint op 2 april; de laatste cur sus handenarbeid in het zomerkamp begint op 28 mei. Elke cursus telt vijf donderdagavonden. Inlichtingen worden verstrekt door het secretariaat van de raad voor de jeugd, Kleine Houtweg 47 In Haarlem, tel. 10101. De gemeenteraad van Bloemendaal zal op woensdag 8 april de ontwerp-gemeente- begroting voor dit jaar behandelen. De vergadering begint 's morgens om negen uur. Het is de bedoeling, dat men die dag met de behandeling van de begroting ge reed komt. De Haarlemse politierechter, mr. J. P. Petersen, heeft vanmorgen een 49-jarige Heemsteedse opperman wegens het rijden onder invloed op zijn bromfiets conform de eis van de officier van Justitie, mr. YViar- da, veroordeeld tot een week gevangenis straf. In de nacht van 20 op 21 december reed verdachte in de Hendrik de Kevserlaan met zijn bromfiets een daar wandelend echt paar aan. In diverse cafés had hij tevoren in totaal drie glazen bier en 5 a 7 borrels gedronken. Een der caféhouders had hem nog gewaarschuwd niet te gaan rijden. Verdachte zei ter zitting, dat hij naar zijn mening niet teveel heeft gedronken. Eveneens tot een week gevangenisstraf veroordeelde mr. Petersen bij verstek een 64-jarige Zandvoortse grondwerker, die op 1 december op de Zandvoortselaan in zijn woonplaats onder invloed op zijn brom fiets reed. De eis luidde ook een week. Verdachte had niet voldaan aan het stopteken van een politieman. Na zijn aan houding moest hij zich vasthouden aan zijn bromfiets om op de been te blijven. Hij vertelde vijf borrels te hebben gedronken. Een 55-jarige boekbinder uit Heemstede, die op de Valkenburgerlaan in zijn woon plaats beschonken op zijn fiets reed. werd veroordeeld tot 40 boete. De verbalise rende politieman vond het niet eens nodig, de bloedproef te laten nemen, zo Kennelijk onder invloed was de man. Als getuige verklaarde een Heemsteedse caféhouder dat nij op een gegeven moment verdachte geen sterke drank meer wilde geven. Hij had hem nog gewaarschuwd niet te gaan rijden. De officier eiste 50 en mr. Petersen deed er een tientje af. Na cafébezoek bestolen? Twee maanden gevangenisstraf eiste de officier van Justitie tegen een 21-jarige Heemsteedse sloper, die in de nacht van 5 op 6 januari een zestigjarige plaatsgenoot na een cafébezoek thuis bracht en hem zou hebben bestolen voor 144, een vulpen en een balpen. Verdachte zei ter zitting zich niets te kunnen herinneren van wat er in die nacht is gebeurd. Hij zei niet te weten hoe het geld en de pennen in zijn zak zijn ge komen. De officier veronderstelde, dat verdachte heeft gedaan alsof hij stomdron ken was, om later vrijuit te gaan. Mr. O. H. van Wijk sprak als raadsman van een dronkemansboel en achtte het be wijs niet geleverd. Op grond van vele pun ten van twijfel, die hij in deze zaak zag, bepleitte hij vrijspraak. De politierechter zal op 27 februari uit spraak doen. Advertentie met de betere hardplasticplaat in hoge mate bestand tegen oliën, vetten e.a. chemicaliën. Krasvrij en slijtvast. - Plaatformaat 125 x 120 cm. Een prachtig materiaal voor tafels, aanrechten en venster banken. de pasklaar sp ecialist' Jubileum. Op dinsdag 24 februari zal de heer Jac. Scheelings, voorman-fitter bij het gemeentelijk energie-bedrijf, afdeling distributie gas, wonende Indischestraat 142 in Haarlem, de dag herdenken dat hij veertig jaar geleden in overheidsdienst trad. Ontspanningsavonden. Op dinsdag 24 en woensdag 25 februari geeft de Tiroler kapel „De Alpenroos" in gebouw Sint Ba- vo te Haarlem voor de Algemene Bond van Ouden van Dagen, afdeling Haarlem, twee ontspanningsavonden. De program ma's beginnen om half acht. Aanrijding in Overveen. Donderdag middag om half één heeft op de hoek van de Julianalaan en de Willem de Zwijger laan in Overveen een aanrijding plaats gehad tussen een 24-jarige scooterrijder uit Amsterdam en een wielrijdster. De scooter reed op de Julianalaan. De wielrijdster, een 45-jarige hulp in de huishouding uit Haar lem, kwam uit de Willem de Zwijgerlaan en stak plotseling de Julianalaan over. Zij werd aangereden en moest met een hersen schudding en een heupfractuur naar het Marinehospitaal in Overveen vervoerd worden. Advertentie Haal na het scheren, uw vingertoppen eens over uw kin... Werkelijk glad? Werkelijk schoon? Fris, koel en prettig? of kon het beter? Antwoordt eens eerlijk Deze kleine proef zegt alles. Hij bewijst waarom goed verzorgde mannen voorkeur blijven geven aan de klassieke scheermethode Water, zeep en Gillette Collecte. Voor de collecte ten behoeve van het Nationaal Reumafonds, die op 28 februari in Bennebroek wordt gehou den, worden collectrices gevraagd. Men kan zich opgeven bij mevrouw L. de Graaf-Aris, Rijksstraatweg 53, Benne broek. Op originele wijze heeft het Katholiek Maatschappelijk jeugd- en gezinswerk in Haarlem donderdagavond op de jaarlijkse informatieavond in „Dreefzicht" in Haar lem een indruk gegeven van de taak die deze instelling vervult voor de gezinnen, die de aansluiting met kerk en maatschap- pil verloren hebben of dreigen te verliezen. Dit geschiedde namelijk niet met een in leiding over een bepaald onderdeel van dit werk, doch met een toneelstukje, gespeeld door een Amsterdamse maatschappelijke werkgroep, gevolgd door een discussie in drie groepen. Tevoren verwelkomde de voorzitter, de heer H. Rücker, onder andere de burge meester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, en een vertegenwoordiger van 't ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. In een schets beeldde de Amsterdamse toneelgroep zeer verdienstelijk enkele actuele gezinssituaties uit. Achtereenvol gens passeerden de verkoop op afbetaling, de zuigelingenzorg, het jeugdwerk, het schoolverzuim, het materialisme, het uiter lijk van de vrouw des huizes en het gebrek aan beschaafde eet- en omgangsmanieren de revue. Na de pauze namen drie groepen op het podium plaats, namelijk het gezin, dat tevoren voor de probleemstelling had ge zorgd, vertegenwoordigers(sters) van de critisch toeziende en oordelende maat schappij (deze groep werd uit de aanwezi gen in de zaal gerecruteerd) en ten slotte als bemiddelende en verzoenende schakel tussen probleemgezin en maatschappij een groep maatschappelijke werkers(sters). Bij de discussie, die zich al improviseren de ontwikkelde en die nogal eens hilariteit verwekte, kwamen diverse moeilijkheden en spanningen aan de orde. Tenslotte kwam men tot de conclusie, dat het maat schappelijk werk tussen gezin en maat schappij een brug van begrip moet slaan, niet gebaseerd op halfzacht idealisme, maar met zin voor de werkelijkheid de eisen van de maatschappij sorterend- De maatschappij moet niet van alle kanten tegelijk op een probleemgezin afkomen, omdat dit slechts leidt tot vervreemding en aggressie. Het maatschappelijk werk moet een bufferpositie innemen en langs wegen van geleidelijkheid negatieve ele menten in het gezinsleven wegwerken. Daarbij is het vaak de toon, die de muziek maakt. Te oordelen naar de reacties van de aanwezigen is Katholiek Maatschappe lijk werk in zijn opzet de problematiek van de arbeid onder de „probleemgezinnen" zoveel mogelijk volgens de realiteit te laten beleven, geslaagd. BEVALLEN van een zoon: 15 febr.: J. G. BolhaarBegarcia; 18 febr.: S. Mik Volcklandt, J. van LangelaarBloem, A. Verzeilberg—van Scherpenzeel, H. M. C. AssendelftSteinman; 19 febr.: F. L. de Jongde Milde. BEVALLEN van een dochter: 17 febr.: G. van der ZonMoerkerk; 18 febr.: M. M. Louwerens—van Rijn, G. Knoef—Witte- veen, A. M. ZonneveldHoogeduin, M. de Graaf fTombrock; 19 febr.: J. Bulder van Diest, J. A. van den BroekVreeswijk. GEHUWD: 19 febr.: A. F. van de Velde en A. van Keulen, A. J. Groot en M. H. van den Bel, A. Vrijenhoek en W. U. Eykeln.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9