Russisch-orthodoxe gemeente betrekt kerkschip op Spaarne ïnfraphil* Nederlandse s.s. „Callisto" op de Noordzee gezonken FILATELIE. Ludwig Erhard kandidaat voor presidentschap C hefarme 4 2U.75 4^ beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Eerste dienst op tweede paasdag, plechtige inwijding volgt later EEN PFAFF KOPEN OP AFBETALING ZONDER RISIK0 Bemanning opgepikt door Duitse coaster Bonn verrast door kandidatuur van de minister van Economische Zaken Strijd om nalatenschap van Bonnard beslecht Edith Piaf geopereerd PHILIPS Zichzelf aangemeld M. van Haaien spreekt voor raad voor de jeugd Diefstal van 50.000 kg graan berecht Ds. J. Boerkool met emeritaat Geldschieters voor 80.000,- opgelicht Unieke sociale voorzieningen Ontslag gehandhaafd SCHEEPSBOTSING IN DE MIST Het eerste poststuk Hammarskjoeld naar Mos kou na een reis door Azië Onderhoud geregeld met premier Kroesjtsjev Lord McNair president van het Hof te Straatsburg WOENSDAG 25 FEBRUARI 1959 Er ligt een witte tjalk gemeerd in het Spaarne, vlak bij de Gravestenenbrug. Op tweede paasdag zullen in de opbouw van deze tjalk in het door blauwe glas in lood ramen getemperde licht gelovigen bij elkaar komen voor een godsdienstoefening. Haarlem heeft er weer een kerk bij. Voor ieder, die mocht opmerken, dat Haarlem met zijn verscheidenheid van kerkelijke richtingen nu toch wel verza.digd diende te zijn, willen wij er haastig aan toevoegen, dat het hier een van de oudste kerken der gehele christenheid geldt: de Russische Orthodoxe Kerk. Die miljoenenkerk uit het Oosten, waarvoor zowel de Wereldraad van Kerken als de Rooms-Katholieke Kerk de laatste jaren zoveel interesse tonen, heeft ook in Nederland enkele honderden leden, zowel Russen als niet-Russen. En dat zich nu ook in Haarlem (mede voor de orthodoxen in Amsterdam) een eigen gemeente begint te ontwikkelen met een eigen onderkomen deze tjalk is mede te danken aan rechtstreekse bemoeienis van het patriarchaat te Moskou. Dit heeft gelden beschikbaar gesteld voor de aankoop van een eigen pand in Rotterdam en van dit voormalige woonschip, dat de gemeente in Rotterdam tot dusver in huurkoop had. In de kosterskajuit van de tjalk hadden wij gistermiddag een gesprek met de de ken van de Russisch Orthodoxe kerk in Nederland, de archimandriet Dionissios, die naar Haarlem was gekomen om aan wijzingen te geven bij de inrichting van de kapel. De donkere geestelijke met zijn smalle gelaat, omkranst door lang sluik haar en een dunne baard, liet ons met en thousiasme het kerkschip in wording zien. Hij hoopte, dat door dit nieuws nog ver scheidene inwonenden van Haarlem en omgeving, die eens van een oosters ortho doxe gemeente deel hebben uitgemaakt, zich bij deze gemeente zouden voegen. Ge heel nieuw is deze overigens niet. Reeds bijna vier jaar vergaderde in het gebouw „Cultura" een kleine orthodoxe gemeente, genoemd naar de Heilige Nicolaas, maar zij gaf aan haar samenkomsten geen be kendheid omdat ruimte en geldmiddelen voor uitbreiding haar ontbraken. De metropoliet vertelde ons, dat de Rus sische Orthodoxe Kerk in ons land reeds bestaat sinds de Russische grootvorstin Anna Paulowna in 1818 met de latere ko ning Willem de Tweede huwde. De oudste gemeente is die van Den Haag, maar la ter kwam er ook een gemeente in Amster dam, die gebruik maakte van een pand van een Amsterdamse kerk, totdat deze de ruimte bij een verbouwing zelf weer nodig had en thans met de gemeente in Haarlem gecombineerd zal worden. Er is ook een gemeente gegroeid in Rotterdam, de grootste in ons land, zij telt ruim hon derd zielen. Deze had de tjalk in huur koop, welke echter spoedig te klein werd. De geldmiddelen voor een ruimere huis vesting ontbraken haar. Toen het vorig jaar de metropoliet Nikolai Nederland be zocht voor een oriënterend gesprek met vertegenwoordigers van de Wereldraad van Kerken in Utrecht kwam deze uiter aard ook met de orthodoxe gemeenten in Advertentie PARIJS (Reuter) Twee gezusters in Marseille hebben een juridische strijd van twaalf jaar om het exclusieve bezit van meer dan vijfduizend werken van de gro te Franse impressionistische schilder Pierre Bonnard ter waarde van ongeveer veertieneneenhalf miljoen gulden, ver loren. Het zijn Marguerite en Aline Bowers, nichten van de vrouw van Bonnard, Ma ria Boursin. Een rechtbank in Parijs had aanvankelijk de beide zusters alle werken van Bonnard toegewezen omdat Bonnard, die in 1947 stierf vijf jaar na zijn vrouw bij het testament van zijn vrouw pres sie te zijnen voordele had uitgeoefend. Bij een nieuwe behandeling van de zaak in Orleans werd thans bepaald dat de ge- zusters-Bowers de gezamenlijke werken van Bonnard moeten delen met de erfge namen van Bonnard. NEW YORK (UPI) De Franse zan geres Edith Piaf heeft in het presbyte riaanse Columbiaziekenhuis in New York een operatie ondergaan voor haar maag bloedingen. Haar toestand is bevredigend. Bij spierpijnen reumatiek, neusverkoudheld Waar warmte helpt, helpt Philips „Infraphil" beter De man, die in de nacht van zondag op maandag een 18-jarige betonvlechter in de Reguliersdwarsstraat te Amsterdam met een pistool in de arm heeft geschoten heeft zich bij de politie aangegeven. Hij is een 27-jarige kantoorbediende. Op het moment dat hij het politiebureau binnenkwam meldde zich juist een man, die vorig jaar op gelijke wijze in de Mar- nixstraat was bedreigd. Hij had nooit aan gifte gedaan omdat hij de tegen hem ge uite bedreiging niet ernstig had opgevat. Hij herkende de kantoorbediende onmid dellijk. Deze beweert het pistool in het water gegooid te hebben. Hij zei het schot te hebben gelost omdat hij kort tevoren in een automatiek onenigheid met de beton vlechter had gehad. Op 28 februari zal in de Paasheuvel te Vierhouten het laatste congres plaatsvin den van de Arbeiders Jeugd Centrale (A.J.C.). In opdracht van het congresbe- sluit van vorig jaar heeft de leiding van deze jeugdorganisatie, welke in 1918 werd opgericht voorbereidingen getrof fen voor de beëindiging van 't tegenwoor dige werk en tevens zijn wegen gezocht om op een nieuwe wijze onder en met de jeugd van vandaag een moderne jeugdor ganisatie op te bouwen. Voor de Haarlemse raad voor de jeugd, welke in de loop van de komende maan den verscheidene voorlichtingsavonden zal beleggen over de situatie van de jeugd en het jeugdwerk in deze tijd, zal de alge meen voorzitter van de A.J.C., de heer M. v. Haaien, op vrijdag 6 maart 'n uiteen zetting geven van de beweegredenen en de bedoelingen van deze organisatie. Deze bij eenkomst zal plaatshebben in het Lourens Costerlyceum in Haarlem, des avonds om acht uur. ons land in contact en hij zegde hulp toe van het patriarchaat in Moskou. Daardoor kon de Rotterdamse gemeente een eigen pand en de koopsom voor deze tjalk op brengen, die vervolgens Haarlem als nieu we bestemming kreeg. De archimandriet Dionnissios, die niet alleen priester van de Rotterdamse, maar ook van de Haar lemse gemeente is, meende dat deze laat ste gemeente in de toekomst wel zou kun nen rekenen op een kleine zestig leden. Er moet nog heel wat aan het Schip ge beuren, voordat met Pasen, het grootste feest van de Oosters Orthodoxe Kerk, de eerste dienst erin zal kunnen worden ge houden. Het koor van de Rotterdamse ge meente, vermoedelijk onder leiding van een dirigent uit de gemeente van Parijs, zal aan de paasliturgie meewerken. De dienst, wordt gehouden op tweede paasdag om half elf. De inwijding van het kerkschip door de bisschop-coadjutor mgr. Anthony Bloom uit Londen moet helaas als gevolg van diens ziekte tot later datum worden uitge steld. De metropoliet Dionnissios vertelde, dat mgr. Bloom nog van verre Nederland se afkomst is. Zijn voorvaderen vestigden zich ten tijde van Peter de Grote bij het toenmalige St. Petersburg. Verscheidene nazaten van deze emigranten, waaronder ook hij, weken na de Russische revolutie naar West-Europa uit. Het zijn echter niet alleen uitgeweke nen en kinderen daarvan, die de ortho doxe gemeenten hier vormen. Vooral na de oorlog kwam er een nieuwe aanwas, onder meer door de huwelijken, welke Ne derlanders, die gevangen werden gehou den of tewerkgesteld waren in Duitsland met eveneens daarheen gedeporteerde vrouwen uit Rusland sloten. De metropoliet zelf kwam in 1920 naar Parijs en studeerde daar aan het Theolo gisch Instituut van de Russische Ortho doxe Kerk. Sinds 1936 is hij in Nederland. Omdat hij niet overal tegelijk kan zijn (in Zuidhorn in Groningen is sinds kort ook een kapel) zal er voorlopig op dit kerkschip een keer in de maand dienst gehouden worden. Hij zei ons, dat deze diensten nagenoeg geen verschil tonen met die van de kerk in Rusland. Alleen is hier in afwijking van de toestand daar waar de Juliaanse kalender het kerkelijk jaar re gelt, de Gregoriaanse kalender toegestaan. Het kerkschip bevat behalve de kosters- vertrekken en de kapel ook nog een paro chiekamer, tevens cathechisatielokaal in het „vooronder" annex een kleine pries terkamer. De contactpersoon voor de Russische Orthodoxe Kerk in Haarlem, de heer E. C. Wiedijk, sprak zijn waardering uit voor de grote medewerking van het Haarlems gemeentebestuur, waardoor deze perma nente ligplaats bij de Gravestenenbrug werd verkregen. Water- en elektriciteits leidingen zijn reeds van de wal met het schip aangesloten. De Rotterdamse rechtbank heeft een omvangrijke diefstal van graan behandeld, gepleegd ten nadele van een meelfabriek te Rotterdam. Een 33-jarige veehouder uit Schiedam was destijds bij de meelfabriek werkzaam. Voor zijn vee mocht hij graan- afval meenemen. Maar allengs nam hij meer mee dan was toegestaan. Het bleef bovendien niet alleen bij afval. Toen hij ontslag nam bij de meelfabriek zorgden drie personeelsleden ervoor dat hij zowel afval als graan bleef ontvangen. Dit liep tenslotte op tot 50.000 kg graan. Toen hij gearresteerd werd hield hij er 22 koeien, tien varkens en een auto op na. De officier van Justitie eiste tien maan den gevangenisstraf waax-van drie maan den voorwaardelijk. Tegen de drie personeelsleden van de fabriek, die de veehouder van graan had den voorzien, waarvoor zij totaal 2000. beloning kregen, werd zes maanden, waar van drie voorwaardelijk, geëist Tegen twee veehouders, die graan van hun collega hadden gekocht, werd wegens heling 100 boete en veertien dagen voox-- waardelijk geëist. In het gangbord van het kerkschip de archimandriet Dionnissios en de heer E. C. Wiedijk, contactman van de Russisch Orthodoxe Kerk te Haarlem. Ds. J. D, Boerkoel, gereformeerd predi kant te West-IJsselmonde, heeft eervol emeritaat aangevraagd. Ds. Boerkoel werd 8 juli 1889 te Haarlem geboren. Hij bezocht het gymnasium te Kampen, studeerde aan de theologische hogeschool aldaar en werd in 1920 kandidaat. In 1921 werd hij te Velsen in zijn eerste gemeente bevestigd. In september 1927 vertrok hij naar Water- graaJsmeer en in 1950 verbond hij zich aan zijn tegenwoordige gemeente. Ds. Boerkoel is de eerste predikant in de gereformeerde kerken geweest, die als evangelisatiepredi kant werd bei-oepen. In Rhenen is een 46-jarige Amsterdam mer, vertegenwoordiger van een fruitgros- sierderij, aangehouden, verdacht van op lichtingen voor totaal 80.000. De man leende in Den Haag in september van het vorig jaar 40.000, onder het voorwendsel, dat hij voor zichzelf wilde beginnen. Het geld gebruikte hij voor de aflossing van schulden. Ook in Rhenen, 's-Hertogenbosch en Arnhem heeft hij slachtoffers gemaakt, die hem ongeveer f 40.000 hebben geleend. Advertentie Nog steeds staan er veel mensen wat huiverig tegenover „kopen op afbeta ling". Men kan niet in de toekomst zien zo redeneei't men. Bij tegenspoed kan een maandelijkse betaling al vlug een (te) zware last worden. Door een prachtig initiatief heeft Pfaff thans ook de laatste bedenkingen tegen „kopen op afbetaling" volledig uit de weg geruimd. Pfaff maakte de volgende vérstrekkende sociale voorzieningen be kend: Algehele kwijtschelding van de restant schuld in geval van overlijden Algehele kwijtschelding van dc restant schuld in geval van blijvende invalidi teit Opschorting van driekwart, gedeelte van elke betalingstermijn in geval van tijdelijke invaliditeit (langer dan 4 weken) Opschorting van driekwart gedeelte van elke betalingstermijn in geval van ziekte (langer dan 4 weken) Opschorting van driekwart gedeelte van elke betalingstermijn in geval van werkloosheid (langer dan 8 weken). Het is niet voor de eerste keer, dat Pfaff zulk pionierswerk verricht. Reeds in 1954 kwam Pfaff met een geheel nieuw be- talings-systeem: het Pfaff Rentestop- Systeem (wettig gedeponeerd). Pfaff bracht hierdoor de afbetalingskos- ten met één slag terug tot minder dan de helft van het wettelijk toegestane tarief. Een besparing van tientallen guldens De vooruitstrevende geest, die uit deze beslissingen spreekt, moet wel vertrou wen geven in de kwaliteit der naai machines, die Pfaff fabriceert en die bekend staan als de beste ter wereld. Nadat pogingen om tot een minnelijke schikking te komen in het conflict tussen het college van B. en W. te Goes en dr. G. S. Scherphuis, geneesheer-directeur van het gasthuis te Goes, mislukt waren, heeft de Centrale Raad van Beroep te Utrecht thans uitspraak gedaan in deze kwestie. Aan dr. S. was in begin 1957 ontslag uit zijn functie verleend, in verband met moei lijkheden met het bestuur van dit zieken huis. Dr. S. ging van dit besluit van het gemeentebestuur in beroep bij het ambte narengerecht in 's-Hertogenbosch, dat dit ontslag onrechtmatig verklaarde. De Cen trale Raad van Beroep heeft dit besluit vex-nietigd, zodat het destijds aan dx\ S. ge geven ontslag gehandhaafd blijft. In de nacht van dinsdag op woensdag is op de Noordzee, vijfentwintig kilometer westelijk van Goeree, in dichte mist de Nederlandse vrachtboot „Callisto" (5843 ton bruto register ton), in aanvaring geko men met het Liberiaanse schip „Andros Stream". De „Callisto" zonk kort na de aanvaring, doch de gehele bemanning werd gered door de Duitse kustvaarder „Julia". De „Andros Stream" zette de reis voort naar Rotterdam. Het schip heeft enige schade opgelopen aan de bak boordzijde van de boeg. De „Callisto" was van Freetown in West-Afrika met een lading erts op weg naar IJmuiden. Het had een bemanning van ongeveer 40 koppen. Het schip was uitgerust met radar. Om ongeveer 23.45 uur werd voor het eerst melding van de aanvai'ing ont vangen. De situatie scheen niet ernstig te zijn, want er werd geen assistentie ge vraagd. Toch vertrokken van Vlissingen de sleepboten „Blankenburg" en „Scaldis" naar de plaats van de ramp, ongeveer 7 mijl ten Noorden van het lichtschip Noord- hinder. Uit Rotterdam vertrok later ook de sleepboot „Schelde". Ook het Engelse schip „Isle of Ely" sein de dat het koers zette naar de plaats van het ongeluk. Direct na de aanvaring kwam radio-te lefonisch contact tot stand tussen de „Cal listo" en de directie van de rederij Hudig en Veder te Rotterdam. Het contact bleef vijf minuten gehandhaafd, waarna plotse ling het s.o.s.-sein gegeven werd. Toen viel de radioverbinding uit. De „Isle of Ely", die vrij spoedig op de plaats aan kwam waar de „Callisto" had moeten lig gen, meldde, niets op het radarscherm te zien. Dit radiobericht deed de ongerust heid over het lot van het Nederlandse schip sterk toenemen. Een Zweeds kust- station wist daarop te melden, dat de „Cal listo" gezonken was, doch men zei niet waar men dit nieuws vandaan had. Om ongeveer twee uur vroeg een schip Dank zij een uitgeloofde prijs van honderd gulden door het maandblad voor de filatelie, is het allereerste post stuk van Nederland boven water ge komen. Het is in het bezit van een Lon- dense fabrikant, de heer Mulder-Canter, Nederlander van origine, die hierm.ee de prijs in de wacht heeft gesleept. Het is een postblad men gebruikte toen nog geen enveloppen met de da tering 1 januari 1852, de datum waarop de Nederlandse posterijen overgingen tot de verkoop van zegels. Het postblad met de eerste Nederlandse zegel in blauwe kleur met de beeltenis van ko ning Willem III en een frankeerwaarde van 5 cent, is verzonden door de voor malige Amsterdamse cargadoorsfirma, Hesterman en Hurrélbrinck, die mede deling deed aan haar relaties dat de firmant Hesterman was overleden. De Londense fabrikant had dit stuk voor 1200 verworven op een veiling te Brussel. Hij stuurde het naar de redac tie in Naar den, waar de heer D. Veïij- den de authenticiteit vaststelde. Het st.uk was een grote verrassing voor de filatelisten, omdat dit behalve het eerste Nederlandse poststuk ook een der wei nige echte „eerste-dagenveloppen" is, stukken voorzien van een der eerste zegels van een serie. Tegenwoordig biedt men zo'n stuk echter ter stempe ling aan op de postkantoren en dan is het derhalve geen poststuk in de ware betekenis van het woord. Het zeldzame stuk van de heer Mul- ier-Canter zal volgend jaar geëxposeerd worden or de internationale postzegel- tentoonstelling in Londen. NEW YORK (AFP/UPI) Dag Ham marskjoeld, de secretaris-generaal van de UNO, vertrekt zaterdag uit New York voor een officieel bezoek aan negen lan den in Zuidoost-Azië. Aan het einde van de reis gaat hij van 24 tot 27 maart naar Moskou. De reis maakt deel uit van het pro gramma van bezoeken aan landen-leden van de UNO. Hammarskjoeld gaat naar Pakistan, Birma, Thailand, Laos, Cam bodja, Malaya, Nepal, India en Afghanis tan, alsmede naar het hoofdkwartier van de UNO-waarnemers in Kasjmir. Hammarskjoeld heeft gisteren een on derhoud gehad met de Russische UNO- ambassadeur Ax-kady Sobolev. Hij zal in Moskou onder andere met Kroesjtsjev za ken bespreken „die de belangen van de UNO raken". Men verwacht dat hij ook besprekingen zal voeren over de kwestie Berlijn en de kwestie van de commissie voor ruimte vaart, die naar men verwacht, in maart zal bijeenkomen, of de Sovjet-Unie haar boycot doorzet of niet. Tevens zullen de werkzaamheden van de ontwapenings commissie ter sprake komen. Hammarskjoeld begint in Karatsji en gaat vervolgens naar Rangoon, Bangkok, Vientiana, Pnom Penh, Koeala Loempoer, Katmandoe, Nieuw Delhi, Srinagar (Kasj mir), Kaboel en Moskou. dat zich meldde als „Rionges", nadere in lichtingen over de aanvaring. Het kreeg van radio-Scheveningen het vei'zoek koers te zetten naar de plaats van het ongeluk. Om ongeveer halfvier vanochtend werd bericht ontvangen van 't Duitse kustvaax-- tuig „Julia", dat het de gehele beman ning van de „Callisto" aan boord had ge nomen. Uit een radiotelefonisch gesprek dat de kapitein van de „Callisto" met de directie van de rederij had bleek, dat de bemanning bijna een uur in de redding boten hadden rondgedobberd. Allen ver keren in goede welstand. De „Julia" is op weg naar Dox-dx-echt. Het Liberiaanse schip, dat een 8479 re- gisterton meet en van het zogenaamde „verlengde Liberty-type" is. had erts ge lost aan de Westhaven in Amsterdam en was in ballast onderweg van Amsterdam naar Rio de Janeiro. (Van onze correspondent in Bonn) Tot ieders verrassing hebben de leiders van de C D.U.-C.S.U. gisteravond te Bonn professor dr. Ludwig Erhard, de huidige minister van Economische Zaken, aange wezen als kandidaat voor het bondspresi dentschap. Daar de C.D.U., tezamen met de Deutsche Partei o\er 522 van de 1038 stemmen beschikt, die op 1 juli te West- Bcrlijn de opvolger van professor Heuss zullen kiezen, staat Erhards verkiezing vrijwel vast. De minister heeft de kandi datuur aanvaard. Tot gistei-avond toe meende men alge meen dat Erhard als minister van Econo mische Zaken in het kabinet-Adenauer on misbaar was. Erhard, zo zei men alge meen, zou Adenauer als bondskanselier moeten opvolgen. Adenauer en Erhard wa ren tijdens alle grote verkiezingen de troe ven van de C.D.U. en Erhax-d's optimisme inzake de conjunctuur heeft meer dan wat ook tot de verbeelding van de kiezers ge sproken. Het is dan ook duidelijk, dat de C.D.U. met Erhards kandidatuur voor het bondspresidentschap een groot offer brengt: zij laat een voox-aanstaand politi cus uit haar voorste gelederen vallen om een grote persoonlijkheid uit haar kringen het hoogste ambt in de staat te laten be kleden. Men zegt dat het feit dat opnieuw een man van groot kaliber bondspresident zal worden het staatkundige fundament zal verstevigen op een ogenblik dat de gemid delde Westduitser een door ieder ver trouwd man aan de top hard nodig heeft. Protestant De strijd op 1 juli zal gaan tussen Er- hard en de door de socialisten aangewe zen px-ofessor Carlo Schmidt. Het kan slechts een waardige strijd worden want beiden hebben allure. De 62-jarige Erhard is protestant. Hij studeerde economie en sociologie te Frankfort en Neurenberg. In 1945 werd hij minister van Economische Zaken in Beieren, in 1949 in de bondsre publiek. Zijn naam is verbonden met de sociale markteconomie met haar vrije concurren tie, die de bondsrepubliek tot grote wel vaart na de jaren van ellende heeft ge bracht. In de gehele wereld beschouwt men hem als een soort economische won derdokter, maar ook in eigen land heeft hij een bijzonder grote populariteit. Tot voor kort ging het gerucht dat van be paalde industriële zijde druk op Adenauer was uitgeoefend om Erhard als bondspre- van Heuss naar vorgïi brengen. Een inte gere, onafhankelijke persoonlijkheid, die niet belast is door welke voor- of naoorlog se affaire ook en aan wiens democratische px-incipes men nooit heeft getwijfeld. In Bonn is thans niet slechts Heuss' op volging, maar ook die van Erhard zelf ac tueel geworden, en ook die van Adenauer. Het regent in Bonn speculaties over de toekomstige ambten van minister van Eco nomische Zaken en bondskanselier. Als op volger van Erhard als minister noemt men vooral de 46-jarige dr. Fritz Hellwig, di- x-ecteur van het Duitse Industrie-instituut, lid van de Bondsdag en evenals Erhard protestant. Hellwig heeft belangrijke func ties bekleed in de industxie, de Europese beweging en de Bondsdag-commissie voor economische aangelegenheden. Nog belang- rijker dan Erhax-d's opvolging wordt die van Adenauer. Men beschouwde Erhard algemeen als „kroonprins", die Adenauer zou moe ten opvolgen. Die kans is nu uitgesloten. Naast een protestantse bondspresident Er hard zou een rooms-katholiek indien de C.D.U. in 1961 de verkiezingen weer zou winnen en Adenauer daarnaast niet bij machte zou zijn weer bondskanselier te Advertentie Bij pijn, griep of „landerig" gevoel zorgt een enkel labiet dal U weer met plezier Uw werk kunt doen Rechtbank Arnhem. Tot vice-presi dent van de arrondissementsrechtbank te Arnhem is benoemd mr. B. W. van Houten, sinds 1948 kinderrechter te Arnhem. In zijn nieuwe functie volgt hij op mr. F. O. M. van Nispen tot Pannerden, die onlangs president van de arrondissementsrecht bank te 's-Hertogenbosch is geworden. Carlo Schmidt sident „weg te promoveren" omdat men zijn economische principes, vooral in ze kere kolen- en staalkringen hindex-lijk begon te vinden Waardige opvolger Men zal van Erhard, indien hij Heuss' opvolger wordt, niet kunnen zeggen dat hij naar het pijpen van Adenauer zal dansen. Ook in het verleden stond deze, op het oog zo gezellige man steeds op de bres voor de economische principes, waar Adenauer wel eens zijn politieke doeleinden wilde doordrijven en dat index-daad bijvoorbeeld in de kolencrisis deed. In elk geval zal Ex-hard's verkiezing een waardig opvolger Ludwig Erhard worden het bondskanselierschap eigen lijk moeten bekleden. Die rooms-katholiek zou de 51-jax-ige dr. Frans Meyers, minis ter-president van Noordrijn-Westfalen kunnen zijn, een bekwaam, strijdlustig man, die in 1957 de C.D.U. als propagan daleider naar de zege voerde en die men beschouwt als een politicus van gx-oot for maat. Voorlopig is Meyers nog niet aan bod. Erhard's kandidatuur en zijn waar schijnlijke verkiezing tot opvolger van Heuss spreken meer tot de verbeelding en hebben het ambt van de president in de ogen van de massa opnieuw in waarde doen stijgen, hetgeen verheugend ge noemd mag wox-den voor de ontwikkeling van de Westduitse democratie. Hard gelag (AFP) De aanwijzing van Erhard als kandidaat voor het px-esidentschap moet nog worden bevestigd op een partijbijeen komst. Professor Erhard heeft een verslag gever van het Westduitse persbureau DPA meegedeeld dat hij bereid is de be noeming te aanvaarden wanneer over be paalde omstandigheden die zijn kandida tuur betreffen, eenstemmig overeenstem ming is bereikt. Hij zou dan niet kunnen weigeren, hoewel het besluit hem hard valt. STRAATSBURG (UPI/AFP) De veer tien rechters van het Europese Hof voor de rechten van de mens hebben tijdens hun eerste werkbijeenkomst in het Huis van Europa te Straatsburg Lord McNair oud-president van het Internationaal Ge rechtshof, tot voorlopig president geko zen. Op 20 april zal het Hof officieel te Straatsburg worden geïnstalleerd, tijdens de feestelijkheden ter gelegenheid van het tienjax-ig bestaan van de Raad van Europa.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 15