CPanda en het bolknakniysterie QMmmj djb éckb Emissie Lijm- en Gelatinefabriek Delft; f 498.200 certificaten a 110 percent Wereldnieuws Zeer vochtige lucht Saldo schatkist met f 74,5 min. gedaald tot f 1030 min. WITTE KRUIS Pleegzuster Bloedwijn Aandelen „Interunie van vijftig gulden Lager exploitatiesaldo bij „De Drie Hoefijzers' 2 WEEKSTAATNEDERLANDSCHE BANK Dividend Kon. Rott. Lloyd dreigt Geldnotering op de beurs Internationale wilde vaart nog niet verbeterd Kon. Manufactuur Industrie viert eeuwfeest DIVIDEND 1958 10 PERCENT Hogere bieromzetten bij gekrompen winstmarge Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Lijst van te nationaliseren tabaksondernemingen De Frans-Britse handel Produktie Willem Barendsz Beneluxoverleg in Den Haag opnieuw uitgesteld Burgemeesterswoning is een „witgepleisterd graf" Mexicaans bedrijf verzekert zich van steun door AKU Faillissement van Citeria- ontwerper aangevraagd Kerkelijk Nieuws Februaristaking herdacht a WOENSDAG 25 FEBRUARI 1959 Op de weekstaat van de Nederlandsche Bank per 23 februari is het begin merkbaar van de ultimodruk, welke deze week geheel tot uiting moet komen. Het ziet er dan ook naar uit, dat de verkorte balans van de volgende week niet meer het hoogste punt van de ultimo zal aangeven. Reeds nu zijn de biljetten toegenomen en wel met 38,5 miljoen, waarmee de circulatie weer boven de 4 miljard is gekomen. De styging is nog maar van bescheiden omvang. Men is van mening dat deze ultimo niet zo byzonder zwaar zal zijn. De schatkist heeft een daling ondergaan van 74,5 miljoen. Uit hoofde van vlottende schuld is het saldo met 22 miljoen verminderd. Aan promessen is immers afgelost 132 miljoen en aan biljetten is geplaatst 110 miljoen. Het ryk heeft kennelijk nog vele andere betalingen te verrichten gehad, waarvan de resultante zich weerspiegelt in de vermindering van het saldo tot 1030 miljoen. Het college van commissarissen van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd heeft be sloten aan de op 20 maart te houden alge mene vergadering van aandeelhouders voor te stellen het dividend over 1958 te be palen op 8 percent in contanten. Over 1957 werd 121/» percent uitgekeerd. Advertentie versterkt Uw ZENUWEN, herstelt Uw ENERGIE UITSLUITEND bij apothekers en drogisten *n Haco product De banken zijn maandag de nieuwe kas- reserveperiode ingegaan. Hun saldo is met 71,5 miljoen toegenomen, maar op het bedrag van 501 miljoen zitten zij nog onder het verplichte gemiddelde. Bezwaar lijk was deze stand voor de banken echter niet, want juist gisteren hebben zij uit de aflossing van schatkistpapier 190 miljoen bijgeschreven gekregen. Dit bedrag komt op deze weekstaat nog niet tot uiting. De banken zitten nu dus tegen de 700 mil joen aan en daarmee zijn zij volkomen vei lig. De deviezensituatie is kwalitatief iets achteruitgegaan. Tegenover de toeneming van de goudvoorraad met 17 miljoen stond een even grote vermindering van de convertibele valuta, terwijl de netto devie zenreserve met een kleine 3 miljoen is verminderd. Goud en deviezen samen be lopen nu 5292 miljoen, tegen vorige week 5278 miljoen. De stijging van de voor raad ging dus ten koste van de harde valuta. Open-marktoperaties werden door de bank niet verricht. Evenmin werd Advertentie Bjecft weerstand met poeders, tabletten, cachets De n.v. Internationale Beleggings Unie „Interunie" is voornemens aan de alge mene aandeelhoudersvergadering van 6 maart een voorstel tot wijziging der sta tuten voor te leggen, welke beoogt de af gifte van aandelen van 50.- mogelijk te maken. Deze aandelen zullen de grond slag van het vennootschapskapitaal vor men, zodat onder meer voor ieder aan deel van nominaal 50.- in de algemene vergadering van aandeelhouders een stem uitgebracht zal kunnen worden. De reeds uitgegeven aandelen van no minaal 1000.- zullen voortaan gelden als bewijzen voor 20 aandelen en de reeds uit gegeven onderaandelen van nominaal 100.- als bewijzen voor 2 aandelen. Naast bewijzen voor een aandeel zal de vennoot schap bewijzen voor meer aandelen kun nen afgeven; het ligt in de bedoeling voor lopig bewijzen voor meer aandelen tot be wijzen voor 2 respectievelijk 20 aandelen te beperken. Na goedkeuring van deze statutenwijzi ging zal de vennootschap gebruik maken van de zojuist geopende mogelijkheid ter beurze van Amsterdam notering in geld aan te vragen in plaats van in percenten. Deze notering zal ingevolge het door de Vereeniging voor de Effectenhandel toe te passen systeem uitsluitend aandelen van 50.- betreffen. Daar echter aandeelbewijzen voor een aandeel en aandeelbewijzen voor meer aandelen dooreenleverbaar gesteld zullen worden zal de waarde der bewijzen voor meer aandelen rechtstreeks van de note ring der aandelen van 50.- afgeleid kun nen worden, en wel door deze laatste met 2 respectievelijk met 20 te vermenigvul digen; dit is dus geheel analoog aan de si tuatie, welke reeds geruime tijd voor de aandelen Koninklijke Olie geldt. Op deze wijze wordt tevens een betere aansluiting verkregen met de usances van de meeste omringende landen, v/aar de notering van beleggingsmaatschappijen en -fondsen slechts bij uitzondering in percenten ge schiedt. De notering voor een aandeel van nominaal 50.- „Interunie" zou op basis van de huidige koers van 348 pet. uitkomen op 179.-. Volgens het dinsdag gepubliceerde jaar verslag van de Kamer van Scheepvaart van het Verenigd Koninkrijk vertoont de slapte in de internationale wilde vaart nog geen tekenen een einde te nemen. Bij de reeds overvoerde markt kwamen in het af gelopen jaar nogmaals 7,5 miljoen ton scheepsruimte, waarbij 4 miljoen ton tankscheepsruimte. De internationale koopvaardijvloot be draagt thans in totaal 114 miljoen brt., met inbegrip van de Amerikaanse reserve- vloot. Ondanks het intrekken en opschor ten van opdrachten voor nieuwe schepen in de gehele wereld, zal in elk geval in de komende anderhalf jaar de wereldvloot worden uitgebreid met meer dan 9 miljoen ton per jaar. Tenzij zich in deze periode een belangrijke uitbreiding in de wereld handel voordoet, zal deze aanvulling aan de internationale koopvaardijvloot de za ken alleen maar slechter maken, aldus de Engelse kamer van scheepvaart. papier van de banken in disconto genomen. Voorschotten zakten in tot beneden 20 miljoen. Op de geldmarkt blijft de toestand ruim. Daggeld onveranderd 1% percent. Op 6 en 7 maart zal de Koninklijke Ma nufactuur Industrie M. J. van de Waal en Co. n. v. haar honderdjarig bestaan vie ren. De grondlegger van dit thans 700 per sonen tellende bedrijf met vestigingen in Amsterdam, Beverwijk, Volendam en Me- denblik en verscheidene geaffilieerde bedrijven, Marinus Johannes van de Waal, begon in een stoomfabriekje aan de Prinsengracht in Amsterdam met de fa bricage van crinolines, hoepelrokken, lijf rokken en pantoffels. De zoon van de in 1829 uit Westfalen naar Nederland getrok ken G. H. Klatte, die in Amsterdam een groothandel in manufacturen begon, nam in 1893 het bedrijf over. In 1904 kwam een n. v. tot stand. In 1919 verleende Koningin Wilhelmina het predikaat „Koninklijke" aan het bedrijf, dat zich nadien ontwik kelde tot de grootste fabi-iek van corsette- rie-ai-tikelen in de Benelux. De eeuwfeestviering begint zaterdag a.s. met een receptie ten kantore van de firma van 3 tot 5 uur. 's Avonds wordt in de stadsschouwburg een voorstelling van de opera „Lohengrin" gegeven voor geno digden en een deel van het personeel. Za terdagavond is het feest voor het voltallige personeel in Kras. In een heden verschenen prospectus wordt meegedeeld dat op maandag 9 maart a.s. (bij R. Mees en Zoonen, Beels en Co., De Clercq en Boon Hartsinck en Heldring en Van Marken) de inschrijving wordt opengesteld op 498.200 nominaal certifi caten van gewone aandelen n.v. Lijm- en Gelatinefabriek „Delft", in stukken van nominaal 500 en 100, ten volle delende in de resultaten van 1959 en volgende jaren. Koers van uitgifte is 110 percent, stortingsdatum maandag 16 maart a.s. De inschrijving is als volgt: op nominaal 426.200 certificaten uitsluitend voor de houders der bestaande certificaten in dier voege, dat het bezit van nominaal 2500 oude certificaten recht van toewijzing geeft op nominaal 500 nieuwe certifica ten respectievelijk nominaal 500 oude certificaten op nominaal 100; op nomi naal 72.000 certificaten voor de houders van restantbewijzen in dier voege, dat het bezit, van respectievelijk 5 resantbewijzen recht van toewijzing geeft op nominaal 500 respectievelijk 1000 nieuwe certifi caten. De uitgifte was aanvankelijk groot 500.000, waarvan nominaal 1800 certi ficaten ter afronding tegen de beurskoers onderhands geplaatst zullen worden. De claimhandel vangt aan op vrijdag 27 fe bruari a.s. Officiële notering zal worden aangevraagd. Proefinstallaties op het gebied van het winnen en raffineren van het vet uit de aangevoerde beenderen en het maken van hogerwaardige produkten daaruit, hebben hun deugdelijkheid bewezen, zodat thans besloten is aile grondstoffen op deze mo derne manier te gaan ontvetten. Met het Blijkens het jaarverslag over 1957/58 van de n.v. bierbrouwerij „De Drie Hoefijzers" te Breda heeft het bruto saldo exploitatie rekening vóór afschrijvingen en reserve ringen voor te betalen belasting 3.061.502 bedragen (v.j. 3.323.203). Afschrijvingen en reserveringen voor belastingen vergden tezamen 2.306.675 zodat het saldo der exploitatierekening bedroeg 754.827 805.234). Hieraan wordt toegevoegd het onverdeeld winstsaldo vorig jaar ad 328.206. Voorgesteld wordt, zoals bekend, een dividend van 11 percent (onv.) over het kapitaal van 4.620.000 (onv."). Hét onver deeld winstsaldo ad 329.722 wordt naar nieuwe rekening overgebracht: Hoewel de bieromzetten zowel in het binnenland als in het buitenland hoger waren dan in het vorige boekjaar hebben de bedrijfsresultaten niet geheel aan de verwachtingen beantwoord. De winstmarge kromp onder meer in door de onverwacht hoge stijging van de hopprijs. Het bleek noodzakelijk meer uitgebreide interne technische voorzieningen tot vergroting van de eigen produktiecapaciteit te treffen dan in het voorgaande jaar. Deze voorzie ningen konden met de steun van de doch terondernemingen worden gerealiseerd. De maatregelen hebben echter zij het tij delijk een kostprijsverhogende werking op de resultaten uitgeoefend. Aangezien de winstmarge op de export markten door de hevige concurrentie in de loop der jaren aanmerkelijk is verminderd, heeft een stijging van algemene kosten voor de resultaten van de export een zor gelijk aspect. De directie blijft met klem aandringen op de reeds toegezegde verla ging van het accijnstarief in Beneluxver- band, alsmede op een vermindering der Indonesische rystproduktie In de ontwikkelingsplannen voor Indonesië be hoort de regering voorrang te geven aan de le- vensmiddelenproduktie, zo heeft de voormalige vice-president dr. Mohammed Hatta tijdens een bezoek dat hij dezer dagen aan het Rijst-in- stituut te Krawang bracht, verklaard. In 1950 heeft de regering, aldus Hatta, een plan opgesteld dat beoogde de voedselproduktie te stimuleren en de rijstproduktie van Indonesië zodanig te ver hogen dat zij in de binnenlandse behoeften kan voorzien. Dat plan is mislukt omdat men geen voldoende rekening heeft gehouden met de ster ke bevolkingsgroei. Indonesië moet nog steeds grote hoeveelheden rijst importeren: ongeveer 800.000 ton dit jaar. Hatta wees erop dat er in Indonesië nog ongeveer 40 miljoen hectare land in aanmerking komen voor rijstcultuur. omzetbelasting, omdat een behoorlijke winstmarge, zowel met het oog op de in terne financiering als uit het oogpunt van rendement op het in de onderneming ge- investeerde vermogen, redelijk moet wor den geacht. De directie meent dat door de Euromarkt geleidelijk een toenemende concurrentie van buitenlands bier op de binnenlandse markt zal optreden. Door een transactie met de gemeente Breda wordt gehoopt, dat de vennootschap in de loop van 1959 in het bezit zal komen van een afgerond industrieterrein in de onmiddel lijke' omgéving, dat mógelijkheden' biédt voor expansie van het bedrijf in de toe komst. De gang van zaken dnn Venezuela biedt beter perspectief. Overigens stemden de resultaten van de dochterondernemin gen tot voldoening. Dit geldt ook de ac tiviteiten van de vennootschap in de limo nadebranche. DJAKARTA (Reuter) De Indonesische regering heeft dinsdag de lijst bekendge maakt van 38 tabaksondernemingen, die genationaliseerd worden. Politieke waar nemers zien dit als een vervolg op het be- besluit om de tabaksmarkt van Nederland naar Bremen over te brengen. De directeur van Economische Zaken van het Engelse ministerie van Buiten landse Zaken, sir Paul Gore-Booth, is uit Parijs naar Londen teruggekeerd met concrete voorstellen voor een uitbreiding van de Brits-Franse handel, zo wordt uit gewoonlijk betrouwbare bron te Parijs vernomen. Hij heeft sedert de vorige week onder handeld over de mogelijkheid, dat Frank rijk aan Engeland sommige der handels voordelen zou toestaan die voorbehouden zijn aan Frankrijks Euromarktpartners, zoals de „driepercentsregeling". Men meent te Parijs te weten dat de voorstel len, die de Engelse onderhandelaar naar Londen meebrengt, voordelen inhouden die minder waarde hebben dan de drie percentsregeling. Het m.s. „Willem Barendsz" van de Nederlandse maatschappij voor de walvis vaart heeft tot 16 februari j.l. 11.070 ton traan en 1789 ton spermolie geproduceerd maken van deze inrichting is meer dan een miljoen gulden gemoeid. Hiertoe werd een bedrag van 500.000 geleend op lange ter mijn. Het bestuur stelt zich voor het ove rige kapitaal te vinden door het emitteren van 1000 aandelen h 500, waarvoor niet- royeerbare certificaten tot een gelijk no minaal bedrag verkrijgbaar zullen worden gesteld. Dividend De algemene gang van zaken was in 1958 niet onbelangrijk beter dan in 1957. Alle afdelingen hebben op topcapaciteit ge werkt. De export maakte in 1956, 1957 en 1958 ongeveer 25 percent van de omzet uit. De personeelssterkte is thans ongeveer 400 man. Het nieuw gevestigde bedrijf in Ca nada ontwikkelt zich bevredigend. De voorlopig geconsolideerde verlies- en winstrekening over 1958 geeft een winst aan van 302.479. Daaruit blijkt, dat een dividenduitkering van 10 percent zal kun nen plaatsvinden. De post „algemene re serve" per 31/12/1958 ad 1.850.000 is als een geheel vrije reserve te beschouwen. Alle afdelingen werken ook thans op volle capaciteit, zodat, onvoorziene omstandig heden voorbehouden, de toekomst met ver trouwen kan worden tegemoet gezien. Dividend 16 percent Uit het jaarverslag blijkt dat In 1958 het geplaatst kapitaal is gestegen van 26.753.100 tot 29.516.300. Er wordt een dividend voorgesteld van 16 (v.j. 15) per cent. De waarde van het vermogen nam toe van ruim 64,5 miljoen tot circa 95 mil- jaen. Aan dividenden en interest werden geboekt 4.978.219 (v.j. 4.718.014). De koerswinst op verkochte effecten bedroeg 543.162 (v.j. 1.027.106). De waarde der aandelen bedroeg ultimo 1958 335'/2 jercent tegen 252 percent bij het begin van het jaar. Na reserveringen, on kosten- en vennootschapsbelasting-aftrek resteert een winst van 4.963 886 (v.j. 4.201.494). Na toevoeging van de onver deelde winst aan het onverdeelde saldo bedraagt dit laatste 954.641 624.812). De agioreserve is gestegen tot f 21.426.851 16.799.039). Naar hét ANP verneemt, is het reeds eerder uitgestelde Benelux-overleg te Den Haag, dat nu donderdag zou plaatsvinden, opnieuw tot nader order uitgesteld. Dit uitstel houdt verband met het overlijden, v&n de Luxemburgse minister-president, Frieden. De vorige maal werden deze be sprekingen, die behalve op algemene Beneluxvraagstukken ook op de kolen- crisis betrekking zouden hebben, uitge steld omdat de Belgische minister van Economische Zaken, Van der Schueren, verhinderd was. Tijdens de begrotingsdebatten in de ge meenteraad van Monster heeft een dei raadsleden gezegd, dat de burgemeester zijns inziens te weinig huur voor zijn ambtswoning betaalt. Burgemeester K. J. J. Wouters repliceer de dat de ambtswoning een weinig beter is dan een stal en ook wel „een witgepleisterd graf" genoemd wordt. „Ik had gedacht dat men zou opmerken: „Moet u 960,be talen voor zo'n vuilnisbak?". Juist omdat ik weet dat er altijd een paar mensen de hals breken over de huur van de ambts woning heb ik een commissie om advies gevraagd. Deze commissie zei dat ik nog 200,— meer betaal dan een collega die in een huis woont, dat beter is. Die 200,— is alleen voor de tuin, waarin ik nooit kan zitten omdat je daar wegwaait", aldus de burgemeester. „Ook in huis tocht het door tal van reten en kieren. Toen het laatst waaide, is de eerste burger van uw gemeente met hoed op en das om drie kwartier bezig geweest de gaten dicht te stoppen met oude kranten. Ik moet extra stoken omdat anders de kleren beschimmelen en mijn gedienstige krijgt een extra-toelage, door de belastingen goedgekeurd, omdat haar nog bruikbare kleren telkenjare in de kas ten beschimmelen. Grondige reparatie van dit huis zou 20.000,kosten. Gebruik die liever als onderdeel voor een nieuwbouw- fonds", adviseerde de burgemeester zijn vroedschap. 28. Hoewel Panda nu had belet, dat de geheimzinnige dikkerd de sigaar van pro fessor Kalker in handen kreeg, voelde hij zich toch niet op zijn gemak. „Hier zou ik. wel eens moeilijkheden mee kunnen krij gen", dacht hij. „De politie vindt het vast niet goed, dat ik een bestelwagen vol si garen heb gestolen. Ik zal maar regelrecht naar het politiebureau rijden en daar alles uitleggenHij wist echter niet, dat Pat O'Nozel daar nog steeds bezig was, om alles heel omstandig uit te leggen, tot grote ellende van zijn toehoorders. „Na mijn heldere analyses en deducties zal het ieder duidelijk zijn, dat de bolknak van professor Kalker iets te maken heeft met de verdwijning van dat professor", ver volgde hij. „Want dat sigaar heeft iets te maken met„Hou op!", kreunde de commissaris. „Zwijg over die bolknak' Ik kan het niet meer horen! Het is genoeg, om voor altijd het land aan sigaren te krij gen! IkHij zweeg plotseling en staar de met uitpuilende ogen naar Panda, die met een stapeltje sigarenkistjes binnen kwam. „Ik heb een bestelwagen met si garen gestolen", zei Panda. „Maar ik kan alles uitleggen. Het heeft iets te maken met de bolknak van professor Kalker en die heeft iets te maken met„Er uit!", gilde de commissaris overspannen, „er uit jullie! Allebei! Of ik bega een ongeluk!!!" De Algemene Kunstzijde Unie n.v. (AKU) te Arnhem maakt bekend, dat zij een over eenkomst heeft gesloten met Ccllulosa y Derivados s.a. (Sydsa) te Monterrey, Mexico, betreffende de fabricage van rayontextielgarens en rayonbandengarens, ter verdere verbetering van de positie van de Cydsa in Mexico. Ingevolge deze over eenkomst zal de AKU tegen een door de Cydsa te betalen vergoeding haar bestaan de kennis en ervaring op bovengenoemd gebied aan de Cydsa ter beschikking stel len. Bovendien zal de AKU de Cydsa in de toekomst technische hulp verlenen. Door het optreden van diverse kredi- teuren, die niet bereid waren een verdere afwachtende houding aan te nemen heeft de raadsman van de heer Van B., de ont werper van de Citeria sportwagen zijn cliënt geadviseerd zelf zijn faillissement aan te vragen, teneinde hiermede te be reiken, dat de eventueel nog aanwezige baten met inachtneming van de wettelijke bepalingen zo billijk mogelijk onder de krediteuren worden verdeeld. Ned. Ilerv. Kerk Beroepen te Goor M. Koopmans te Tub- bergen te Uilwijk D. H. Bosma, vicaris te Oud-Loosdrecht te Westervoort G. Messie te Beuningen. Aangenomen naar Marssum IJ. Strik- werda te Ureterp-Siegerswoude. Bedankt voor Borger (toez.) G. R. Brink te IJsbrechtum. Beroepen te Amsterdam (Oranjekerkge meente B) H. van der Linden te Scher- penzeel (Geld.). Benoemd tot bijstand in het pastoraat te Emmen W. F. Dikboom, a.s. emeritus predikant te Zuidlaren. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Aangenomen naar Hoerde A. C. Haitsma te Opende-Surhuisterveen. Geref. Kerken Tweetal te Bennekom (vac.-P. Riemers- ma) A. Nagelkerke te Zweeloo en S. de Vries te Buitenpost. Beroepen te Amsterdam H. D. Brugge- man te Rotterdam-Schiebroek-Hillegers- berg. Vanochtend is in het hart van de voor malige Jódenbüurt irLAmsterdam de fe bruaristaking van 1941 herdacht. Naast het meer dan levensgrote beeld vah de dokwerker op het Jonas Daniël Meijer- plein, Mari Andriessen's schepping die de herinnering levendig houdt aan deze openlijke massale daad van verzet tegen de eerste Jodendeportatie, hing de Am sterdamse vlag halfstok en luisterden de autoriteiten naar verzetsverzen, gedecla meerd door Henk Rigters, naar zang van het mannenkoor van het energiebedrijf en naar de muziek van de Amsterdamse politiekapel. Burgemeester Van Hall bracht in her innering, hoe stakers van verschillende levensovertuiging met een ongekende so lidariteit thans 18 jaar geleden in verzet kwamen tegen het wegvoeren van honder den stadgenoten uit de Jodenbuurt, waar bij de bezetter de grootste wreedheden be ging. De staking werd bloedig onderdrukt: velen moeten hun moed met het leven be talen. De strijd was evenwel niet vergeefs, want hij gaf de wankelmoedigen nieuwe moed, versterkte de saamhorigheid en schonk nieuw vertrouwen in de uiteinde lijke overwinning. Het is goed, aldus mr. Van Hall, dit on recht telkenjare te herdenken. Men beseft dan weer eens, hoe men één moet zijn in de overtuiging dat de rechten van de mens gehandhaafd dienen te worden. Terwijl een erepeleton van oud- B.S.'ers stram in de houding stond en de aanwezigen het hoofd ontblotten speelde de politiekapel het Wilhelmus, waarmee de korte plechtigheid werd besloten. Talrijke bloemstukken werden aan de voet van het beeld gelegd, ook later op de dag toen andere groepen van de bevolking de staking herdachten. Gevangene. De Hongaarse geestelijke Egon Turcsanyi, die secretaris is ge weest van kardinaal Mindszenty, is in een Hongaarse gevangenis overle den, zo meldt een katholiek persbureau in Wenen. De secretaris, die 63 jaar is geworden, vluchtte na de opstand van eind 1956 met de kardinaal naar de Amerikaanse ambassade in de Hon gaarse hoofdstad, maar verliet de am bassade later en werd gearresteerd. Diep. De „Reynolds Metals Company" in Richmond (V.S.) heeft plannen ge maakt voor de bouw van een alumi- niumduikboot, die tot 5.400 meter diep zal kunnen duiken. De duikboot, „Alu- minaut", zal 15 meter lang worden en met een bemanning van drie 36 uur on der water kunnen blijven, zo heeft de maatschappij dinsdag bekendgemaakt. Kijker. De Britse koninklijke sterrewacht van Greenwich krijgt een nieuwe te lescoop van honderd ton, de grootste in Groot-Brittannië. Hij zal genoemd wor den naar Isaac Newton. Het nieuwe apparaat, dat 6,6 miljoen gulden kost, zal negen meter lang zijn en 'n opening hebben van 98 inch. Naar schatting zal hij over zes jaar gereed zijn. Gevoelig. Op het kerkhof van Ravenna zijn twee technici bezig geweest bij het graf van de dichter Dante te zoeken naar een metalen kist, die volgens de over levering de originele manuscripten van zijn werken zou moeten bevatten. Zij gebruikten electronische apparaten, die echter op alle stoffen in de grond reageerden, zodat men nu een minder gevoelige apparatuur zal proberen. Voorwerp. Een groenblauw voorwerp is dinsdag voor het opgaan van de zon over Michigan en Wisconsin gesuisd en was aanleiding tot telefoontjes naar po litie, radio, televisie, pers en militaire bases. Het voorwerp, dat een staart van vonken en vlammen had schijnt een meteoor of meteoorsteen te zijn ge weest. Niet van hem. Prinses Maria Gabrièlla van Savoye heeft dinsdag in Genève haar negentiende verjaardag gevierd Zij heeft veel geschenken ontvangen, maar voorzover bekend niet van de sjah van Perzië. Maria Gabrièlla is her haaldelijk genoemd als de toekomstige echtgenote van de sjah. Zowel de prin ses als haar moeder heeft meerma len ontkend dat een huwelijk met de sjah werd overwogen. Stieren. De bevolking van het Spaanse plaatsje Orihuella is gewaarschuwd voor een kudde vechtstieren, die uit een fokkerij in het nabijgelegen Lomonto is gebroken. Per radio werd een beroep op de bevolking gedaan zich na zons ondergang niet buitenshuis te wagen. Tegen het vallen van de avond waren slechts dertien stieren gevangen. Pleziertocht. In Napels hebben twee Bul gaarse ingenieurs, die met 290 andere Bulgaren, Roemenen en Polen een ple ziertocht maakten door de Middelland se Zee, politiek asiel aangevraagd. Geruchten. In Kaapstad doen hardnekkige geruchten de ronde, dat de Fransen van plan zijn een proef met een waterstof bom te doen op het eiland Kerguelen, "oök" wel Eiland der Verlatenheid ge noemd, gelegen in de Indische oceaan voor de kust van Zuid-Afrika en beho rend bij Madagascar. De Franse am bassade in Kaapstad zegt echter niets over proeven met kernwapens te we ten. Herbenoemd. De Uruguees Enrique Ro driguez Fabregat is dinsdag herbe noemd tot voorzitter van de UNO-com- missie voor vredesobservatie, welke functie hij sinds 1954 vervuld heeft. Vi- ce-voorzitter werd prins Ali Khan van Pakistan. De Tsjech Karei Kurka werd rapporteur. De commissie heeft tot taak waarnemers en rapporteurs uit t« zenden bij internationale spanning waardoor de vrede in gevaar zou kun nen komen. Redenen. Een autofabriëk te Dagenham (Engeland) zal naar verwachting van daag wegens een staking worden geslo ten. De fabriek telt ongeveer 27.000 werknemers. Het conflict is ontstaan doordat één personeelslid weigerde zijn wekelijkse contributie van 65 cent aan de vakvereniging te betalen. Bij een staalfabriek in Wales staken sinds zaterdag 10.000 man. Daar is de staking uitgebroken naar aanleiding van het ontslag van één man, omdat zijn werk niet zou deugen. Verouderd. De Amerikaanse marine heeft dinsdag bekendgemaakt, dat 43 ver ouderde oorlogsschepen, met een to taal tonnage van 520.000 ton. zullen worden gesloout. Er bevinden zich vijf tien lichte vliegdekschepen en vier luchtafweerkruisers ond De schepen hebben 697.640.000 dollar gekost. Men hoopt dat de sloop 30 miljoen zal op leveren. Nederland bevindt zich aan de rand van een hogedrukgebied, dat zich van noord- west-Spanje over Frankrijk en het Alpen gebied naar de Balkan uitstrekt. Rond het Engelse Kanaal en in onze omgeving ont stond vannacht mist, die vrij hardnekkig kan zijn, omdat de uit het zuidwesten aan stromend lucht zeer vochtig is. Actieve depressies trekken midden over de oceaan in de richting van IJsland en de Poolzee. Hun invloed reikt tot over de Britse eilan den en de Noordzee. In onze omgeving doen ze alleen tijdelijk de wind iets toe nemen. In het algemene weerbeeld komt hierdoor bij ons weinig verandering. Naast gebieden met mist of laaghangende be wolking zullen ook plaatselijk opklaringen voorkomen, tüdens welke de temperatuur Oslo overdag flink kan stijgen. WEERRAPPORTEN Donderdag 26 februari Zon op 7.35 uur, onder 18.12 uur. Maan op 22.37 uur, onder 8.47 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 25 februari Hoog water 5.03 en 17.15 uur. Laag water 0.46 en 13.09 uur. Donderdag 26 februari Hoog water 5.42 eri 17.58 uur. Laag water 1.25 en 13.50 uur. 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Algiers Temperaturen buiten en binnenland: heden c n 2 morgen 7 uur. lui terslag: xs d 2 2 laatste 24 uur SS g ai i'u S3 Den Helder mist zzw 4 0,1 Ypenburg dichte mist wzw 3 0 Vlissingen dichte mist wzw 2 0 Eelde mist zw 4 0,6 Twente dichte mist wzw 3 0,1 De Bilt dichte mist zw 3 0 Eindhoven onbewolkt windst. 1 0 Vlv. Z.-Limb onbewolkt z 2 0,1 Helsinki licht bew. w -3 5 Stockholm geheel bew. wzw 0 3 Oslo geheel bew. nno 3 0 Kopenhagen motregen wzw 2 0,1 Aberdeen zwaar bew. zzw 11 1 Londen geheel bew. w 8 0 Amsterdam mist zw 2 0 Brussel onbewolkt zzo 3 0 Luxemburg mist nno 0 0 Parijs onbewolkt nno 3 0 Bordeaux geheel bew. no 6 0 Grenoble zwaar bew. windst. 3 0 Nice zwaar bew. n 11 0 Berlijn geheel bew. wzw 5 0,5 Frankfort mist 0 -0 0 München onbewolkt z -3 0 Zürich mist windst. -3 0 Genève onbewolkt wzw -2 0 Locarno onbewolkt windst. -1 0 Wenen onbewolkt w -0 0 Innsbruck onbewolkt w -2 0 Ajaccio half bew. ono 5 0 Mallorca zwaar bew. nno 10 0 Algiers regen ono 11 2

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2