Het huis der conflicten FRITS VAN DIJK VEERTIG JAAR OP HET TONEEL Agenda voor Haarlem N.Ph.O. met Irma Kolassi Aspirin Kort en bondig Wij beleven in deze tijd de triomf van de middelmaat" De negen Muzen 4 V aria tie Gewijzigd t.v.<•programma na 1 april VARA acht kans op commerciële-t.v. gering De radio geeft donderdag T elevisieprogramma T.v.-kijkers merkten niets van inbreker Driehonderd rollen De toneelsituatie Adenauer ontevreden over geschiedenisonderwijs Prachtige uitvoering van Shéhérazade"van Ravel Collecte van „Meer en Bos in Haarlem, Heemstede en Velsen DOOR IRIS BROMIGE WOENSDAG 25 FEBRUARI 19 5 9 De dinsdagavond bracht ons nogal varia tie. Het journaal werd voorafgegaan door prof. mr. P. J. Oud en mr. H. van Riel, die de belangen van de V.V.D. voor de komen de verkiezingen verdedigden. Het werd gevolgd door de dames AttemaRoosjen en J. van Leeuwen, die namens de A.R. een praatje tot het vrouwelijk publiek hielden. Daarna werden we weer ingewijd in de geheimen van de internationale keu ken. Een korte documentaire voerde ons naar de West. Tenslotte konden wij Trevor Howard als archeoloog in een benarde situatie zien ge raken om en nabij Tunis, waar hij dan toch nog levend uitkwam mèt de lieftallige Anouk. Het gebeurde in de film „De gou den salamander" vol duistere intriges en regelrechte schurken. Beeldschermer De Nederlandse Televisie Stichting is in grote lijnen gereedgekomen met de wij ziging van de televisieprogramma's na 1 april. Op zondag zal na die datum een pro gramma op het beeldscherm worden ge bracht, dat zal zijn aangepast aan de be trokken omroepvereniging. Het program ma van maandagavond vervalt. De film vertoningen op dinsdag worden gehand haafd. In de maand april zal woensdag toneel worden uitgezonden en donderdag een gevarieerd programma. Na 1 mei worden de programma's verwisseld, woensdag een gevarieerd programma en donderdag een toneeluitzending. De N.T.S. verzorgt op vrijdagavond een program ma van ongeveer anderhalf uur, met hoofdzakelijk buitenlandse programma's, hetzij direct hetzij door middel van tele- recording. Het amusementsprogramma op zaterdagavond wordt gehandhaafd. De uitzending voor de kinderen op zaterdag middag vervalt na 1 april. Inplaats daar van komt er een kinderprogramma op maandagmiddag. Het kinderprogramma van woensdagmiddag blijft. Volgens het omroeprapport, dat in het thans verschenen jaarverslag 1958 van de VARA is opgenomen, heeft deze omroep vereniging in het afgelopen jaar 33,4 per cent van haar zendtijd in de radio besteed aan lichte muziek, 31 percent gewijd aan het gesproken woord, 16,1 percent aan ernstige muziek, 13,8 percent aan samen gestelde programma's en 5,7 percent aan cabaretuitzendingen. ïn het rapport wordt gesproken van een toenemende oververzadiging van de ether door het stijgen van het aantal zenders. Er is in het geheel niet, of in zeer geringe mate, sprake van het verdwijnen van zen ders, aldus de omroepvereniging, die om deze redenen met veel verwachtingen uit ziet naar de internationale radioconferen tie, die dit jaar in Genève zal worden ge houden. De kans dat een Commercieel televisie systeem in Nederland zal worden inge voerd, is met de groei van het aantal te levisietoestellen steeds geringer geworden aldus het televisierappurt, dat in het alge meen weinig animo heeft voor de televi siereclame. Het rapport erkent dat de Ne derlandse ontvangers in de loop van dit jaar bestreken zullen worden door zenders in Euromarktlanden, met name in West- Duitsland, waar reclame in de televisie reeds mogelijk is of op korte termijn wordt overwogen. In 1957 bedroeg het aantal ledenabon nees van de VARA 456.146. Eind 1958 was dit aantal met 23.435 leden gestegen tot 479.581. Op 1 april 1959 zullen drie tv-studio's beschikbaar zijn. Het zijn echter slechts verbouwde ruimten, die niet voldoen aan redelijke eisen. Hun verspreide ligging belemmert een doelmatig beheer. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.55 Waterst. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Gram. 11.45 Kano en de Nieuw jaarsdag, causerie, 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinbouwmeded, 12.33 Lichte muziek. 12.50 Uit het bedrijfsleven, caus. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Gevar. muziek. 13.55 Beursber. 14.00 Viool, altviool en clavecimbel. 14.30 Alles op één kaart. 15.25 Kinderkoor. 15.45 Voordr. 16.05 Gram. 16.35 Idem. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Lichte muz. 18.00 Nieuws. 18.15 Theaterork. en soliste. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Ga er eens even voor zitten. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.15 Concertgebouw- ork., koren en sol. (In de pauze: 21.10—21.35 Lit terair progr.). 22.30 Gram. 22.40 Act. 22.50 Sport- act. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen van New York. 23.25 -24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00-24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgen dienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Dansmuz. 12.25 Voor de boeren. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonne wijzer, 13.20 Pianospel. 13.40 Gram. NCRV: 14.00 Promenade-ork. en solist. 14.45 Gram. 15.10 Rndio- philharmonisch ork. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Strijkkwart. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muziek. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Lichte muz. 18.50 Sociaal perspectief. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Op de man af, caus. 19.15 Vocaal ens. 19.30 Radiokrant. 19.45 Zendtijd pol. partijen. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Periodieken parade. 22.10 Orgelconc. 22.40 Gram. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Zaalsportuitsl. 23.20—24.00 Gram. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Amus.ork. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Engelse les. 14.15 Gram. 14 30 Franse les. 14.45 Volksmuz. 15.00 Schoolradio. 15.45 Duitse les. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.35 Pianorecital. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Vlaamse lie deren. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Rep. 19.40 Gram. 19.50 Voordr. 20.00 Pianorecital. 20.10 Caus. 20.40 Verz.progr. 21.30 Jazzmuz. 22.00 Nieuws. 22.15 Int. Radio-Universiteit. 22,30 Orgel recital. 22.5523.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG 20.00 Zendtijd pol. partijen. NTS: 20.07 Journaal en weeroverz. 20.27 Zendtijd politieke partijen. KRO: 20.34 Gastenboek. 20.50 Testplaat. 21.00 Mo derne jazz. 21.40 Filmdocumentaire. 21.50—22.00 Epiloog. 99 Vandaag veertig jaar geleden, op 25 fe bruari 1919, debuteerde een jonge acteur in de Gelderse hoofdstad, toen nog door trokken van een sfeer der negentiende eeuwse statigheid. Frits van Dijk viert heden in stilte dit toneeljubileum. Frits van Dijk is op 3 oktober 1895 in Rotterdam geboren. Een belangrijk deel van zijn jeugd heeft hij in Arnhem door gebracht, waar hij de h.b.s. heeft bezocht. Zijn vader oefende daar het beroep van fotograaf uit. Als telg van een toneelspelersgeslacht alleen zijn vader vormde een uitzondering zat ook Frits van Dijk het spelen al vroeg in het bloed. De wens om acteur te worden vond geen bijval bij zijn ouders. Acteur ziji? in die tijd betekende geen so ciale zekerheid te hebben. De jongen moest maar fotograaf worden, of beter nog: gaan studeren. De liefde voor het toneel werd versterkt door het feit, dat zijn vader als fotograaf ook bezoek kreeg van acteurs en actrices, onder wie zelfs de grote Louis Bouwmeester, van wie Frits van Dijk, zoals hij zich nog levendig herinnert, op zijn verjaardag eens een rijksdaalder heeft gekregen. Na het eindexamen volgden lessen op de Amsterdamse Toneelschool van Jan C. de Vos, van Jan Musch en van mevrouw Betty Holtrop onder meer. Dat duurde een jaar. Toen meende vader Van Dijk dat de artistiek aangelegde zoon zich op de zich snel ontwikkelende fotografie moest gaan richten. Een kort verblijf in Duitsland werd gevolgd door vertrek naar Amerika, waar Frits van Dijk bleef tot vlak voor de wa penstilstand van 1918. De paar jaar in Amerika leven nog dankbaar in de her innering voort. Ook in de Verenigde Sta ten werkten artistieke familieleden van de Van Dijks, die hem zeer behulpzaam wa ren. Hij „diende" daar bij de grote foto grafiekoning Marceau en herinnert zich nog goed, hoe hij Caruso in de Metropoli tan Opera heeft horen zingen, waaraan één zijner nichten verbonden was. Terug in Arnhem kreeg hij toestemming bij Ludwig Wüllner en bij Albert Vogel te studeren. Hij kent nog het eerste program ma als voordrachtskunstenaar uit zijn Terwijl de bewoners naar een televisie- uitzending zaten te kijken, heeft een ver metele inbreker kans gezien een flat woning aan de Therèse Schwartzestraat in Den Haag binnen te dringen en uit de slaapkamer een aantal zilveren sieraden en een damespolshorloge te stelen. Pas toen de bewoners gestommel en daarna glasgerinkel hoorden, gingen zij kijken, maar toen was het al te laat. Het bleek dat de onbekende een deur iets te hard achter zich had dichtgeslagen, waardoor een ruit brak. Carillon Films te Rijswijk van Gerard J. Raucamp en Ted de Wit heeft een Cana dees scenarioschrijver van naam geënga geerd: Munroe Scott, die op 28 februari in ons land zal aankomen. De heer Munroe Scott heeft onder andere vele scenario's geschreven voor de National Film Board of Canada, die op het gebied van de docu mentaire film zoveel belangrijk werk heeft verricht; voorts werkte hij veel voor de commerciële televisie en schreef hij reeds een aantal scenario's voor films, die Ca rillon Films in Canada en de Verenigde Staten produceerde. hoofd: De toespraak tot de hoofden van Lebak, daarna kwam Die wallfahrt nach Kevelaer, de forumscène uit Julius Caesar en tot slot de Nachtegaal van Andersen. Al gauw kreeg Frits van Dijk een invi tatie van Willem Royaards om op een zon dag bij hem te komen. Hij had in zijn huis in Amsterdam een grote zolder waar hij de jongeman een neef van Ko van Dijk sr. voor zich liet optreden. Na de auditie bood Royaards hem een proefengagement aan „ik zal proberen een acteur van je te maken" met een gage van honderd vijftig gulden per maand. Zijn eerste rol bij Royaards was die van Uriel in „Adam in Ballingschap". Frits van Dijk heeft veel van Royaards geleerd. Men zou kunnen zeggen, dat Verkade de roman- tisch-emotionele stroming in het toen malige toneelleven vertolkte en Royaards de intellectueel-analytische vertegenwoor digde, zegt hij. Sindsdien heeft Frits van Dijk ongeveer driehonderd rollen gespeeld. Een indruk wekkende lijst: Puck in Een Midzomer- nachtdroom, de nar in Driekoningenavond, Jago in Othello, Gloucester in King Lear, Malcolm in Macbeth, diverse rollen in Hamlet en vele in Vondelstukken, Kringe- lein in Mensen in het hotel, Robbeknol in De Spaansche Brabander, Napoleon in Ma dame Sans-Gêne, professor Higgings in Pygmalion, Don Carlos in het gelijknamige stuk van Schiller. Mortimer in Maria Stuart, Orestes in Electra, Loeka in Nacht- asiel en dat zijn nog maar enkele voor beelden Zijn laatste rol tot dusver is die van Jimmy Morgan in „De ijsman komt" Frits van Dijk heeft de regie gevoerd van Othello, de Mirakelridder, Maria Stu art, Noach, Het Hemelbed, Pygmalion, Mrs. Warren's Bedrijf, Soledad, Anna Christie, Hooikoorts, Toen het kindje binnenkwam, De rijke „staat van dienst" is daarmee nog niet afgesloten. Hij was directeur en artistiek leider van het Groot Nederlands Toneel, het Rotterdams Toneel, het Nieuw Nederlands Toneelgezelschap, hij is leraar aan de Amsterdamse Toneelschool en het Amsterdamse Conservatorium (opera klasse). In die laatste kwaliteit is hij de leermeester van de bekende sopraan Gré Brouwenstijn geweest. Hij heeft behalve onder Royaards en Verkade ook gewerkt onder Van Dalsum, Sjarov en Cor van der Lugt Melsert, hii is thans verbonden aan de Toneelgroep Theater. Als de gevierde acteur spreekt over de tegenwoordige tijd, dan merkt hij aller eerst op het te betreuren, dat de jonge generatie nu eenmaal de factor van ver gelijking mist. De figuren van vroeger op het toneel waren persoonlijkheden. Er was ook meer verering voor de toneelkunste naar. Wat nu wordt gespeeld, raakt spoe dig in vergetelheid. Royaards en Verkade maakten een standaardrepertoire, waaraan nieuwe stukken werden toegevoegd. Is er nu een groot stuk, dan moet het gauw gespeeld worden en dan verdwijnt het in net niet. Het stuk is dikwijls al weg als men zijn rol nog niet ingespeeld heeft. Na tuurlijk, er zijn ook thans grote opvoe ringen, er is ook nu veel talent, maar het verzinkt in het niet. Tijdens de festivals „plukt" men van een der toneelgezelschappen een kracht. Maar een toneelensemble moest kunnen zeggen: „Wij spelen een cyclus". Alle gecoördi neerde gezelschappen vechten nu eenmaal om een stuk te krijgen. Wij missen, aldus Frits van Dijk, een instituut als de Comé- die Frangaise of de Old Vic, ter vestiging en handhaving van normatieve tradities. Alles is meer genivelleerd. Wij beleven de triomf van de middelmaat. De jongeren hebben te weinig tijd voor studie. (Van onze correspondent in Bonn) Bondskanselier Adenauer en het West- duitse verbond van verzetsstrijders en or ganisaties van door de nazi's vervolgden zijn gisteren in een onderhoud te Bonn tot de slotsom gekomen dat de antisemitische en neonazistische uitingen van de laatste tijd incidentele gevallen zijn. Van een uit gesproken antisemitische stroming in de bondsrepubliek is hun inziens geen sprake. Adenauer en het Verbond zijn van mening dat het onderwijs op de normale scholen over het jongste Duitse verleden vol ge breken is. Het is nodig dat de onderwij zers en leraren beter onderricht worden. De schoolboekjes voor geschiedenis noem de men bepaald onvoldoende. De invloed van de regering te Bonn op het onderwijs is evenwel gering, daar de regeringen van de deelstaten hierin een beslissende in vloed hebben. Adenauer zal bij deze rege ringen stappen ondernemen teneinde het geschiedenisonderwijs op de Westduitse scholen te doen verbeteren. Een heel eind ver ging Tumbo de zee op met zijn bootje. Bang was hij niet; hij had al zo dikwijls alleen gevaren! Toen hij een flink eind van het eiland af was, nam. hij zijn hengel op. Aan de haak maakte hij een stukje vlees vast, dat was het aas. Nee, geen wormpje, hoorDe grote vissen, die hier in zee zwommen, waren geen bliekjes, maar kanjers! Daarna pakte hij de hengel op en wierp het snoer een eind uit. En nu maar wachten, tot ar een vis bijten wou! 1617 Het zevende dinsdagavondconcert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest in de Haarlemse Concertzaal bracht een Frans-Spaans programma. Henri Arends liet de avond openen met „Six épigraphes antiques" van Debussy, in de instrumen tatie van Ernest Ansermet, die deze deli cate taak met grote kennis van het de- bussyaanse idioom volbracht. Van deze muziek is namelijk alleen een door de componist vervaardigde versie voor piano vierhandig bekend, die op zichzelf weer een transcriptie van het origineel voor twee fluiten, twee harpen en celesta is. De laatstgenoemde vorm was dus de oor spronkelijke, als achtergrondsmuziek bij een gemimeerde voordracht van enkele gedichten van Pierre Louys bedoeld. In de zes evocaties herleeft iets van een duizen den jaren oude beschaving, waarvoor de meest elementaire muzikale uitingen wa ren als de kleuren van een regenboog, die het rijk der goden met dat der mensen verbond. Debussy was wel bij uitstek de componist, die de magische kracht der muziek met de soberste middelen wist op te wekken. Tot de jonge musici van zijn tijd zei hij: „Neemt niemands raad aan, tenzij die van de wind die voorbijsuist en u de geschiedenis van de wereld vertelt" Het orkest heeft van de zeer moeilijk te realiseren partituur een verantwoorde uit voering gegeven. Vooral de houtblazers en onder hen weer in de eerste plaats solo-hoboïst A. Grentzius verdienen om hun belangrijk aandeel genoemd te wor den. Soliste op deze avond was de Griekse mezzo-sopraan Irma Kolassi, die in de plaats van de aanvankelijk aangekondigde Nan Merriman kwam. Vóór de pauze heeft zij een driedelige cyclus van Ernest Chaus- son, een leerling van César Franck, ge- zorigëiu Déze „Poèmë de 1'amour 'ét 'dé Ia mer" vermag mijns inziens slechts zeer tien dele te boeien. De melodramatische lyriek van de verzen weerspiegelt zich in een muziek, die een zoete melodievorming paart aan een nobele, maar wat besluite loze chromatiek in de begeleiding. Er zijn ongetwijfeld opmerkelijke fragmenten in het omvangrijke werk en van de coda „Le temps des lilas" gaat in zijn be rustende melancholie een sterke aan Fauré herinnerende bekoring uit. Het geheel is echter te weinig pregnant om de aandacht vast te houden. De zangeres wist haar stemmiddelen met smaak en begrip aan te wenden, al miste ik warmte in haar voordracht. Bijzondere indruk maakten, na de pauze, de drie liederen met orkestbegeleiding, die Ravel onder de titel „Shéhérazade" ver enigde. De componist ontwierp deze muzi kale notatie van een Oosterse droomwereld in 1903, toen hij dus zevenentwintig jaar Advertentie Er is geen Aspirin zonder BAYERKRUIS BAYER was. Maar het werk verraadt reeds in ieder detail en in de compositie van alle details tot een betoverend geheel zijn eigen signatuur. Onvergetelijk is de reis op de „gondel der fantasie met zijn violette zeilen" waarvan het lied zingt door het gedroomde Azië, dat op geen land kaart te vinden is. En door de zo sterk uiteenlopende liefdesverklaringen in „La flüte enchantée" en „l'Indifférent" vaart een bijna huiveringwekkende, onnoembare tederheid. De uitvoering getuigde van de bijzondere aandacht, die Arends en het orkest aan deze zo breekbare muziek be steed hadden. Terecht betrok de zangeres, die de liederen met groot technisch raf finement vertolkt had, hen dan ook in het langdurig applaus. In het tweede lied trof de discrete expressie waarmee solo-fluitist Pieter Odé zijn obligate stem speelde. Het orkest heeft daarna dit hoge peil van musiceren in een laaiende uitvoering van de drie stukken uit De Falla's „Som brero" gehandhaafd. Ritmische verfijning en stuwkracht leidden tot een vreugderijke hilariteit in de slotdans. Sas Bunge 19 De door brand geteisterde rietvlechterij van „Meer en Bos" in Heemstede is een zogenaamde beschutte werkplaats. Van de zevenenzestig patiënten, die tot dusver hier een arbeidstherapie kregen, wordt een deel op de inrichting verpleegd. De overi gen wonen in de omgeving en komen op „Meer en Bos" werken. Deze patiënten ontvangen een prestatie- loon op basis van „merit-rating". Sommi gen verdienen zestig gulden per week. Nu door de brand deze arbeidsmogelijkheid voor deze mensen is verdwenen, is het heel moeilijk ander wérk voor hen te vinden, daar het hier om specifieke routine-arbeid gaat. De patiënten zullen minder verdie nen en om dit te compenseren zal de in richting verscheidene fondsen moeten aan spreken. Verder zal men trachten de werk plaats zo goed mogelijk op te knappen. Dit zijn redenen om de collecte, die ..Meer en Bos" in Haarlem en Heemste de houdt van 31 maart tot en met 3 april en in Velsen van 6 tot en 'met 11 april ex tra te gedenken. De eerste vijf dagen is het een lijstcollecte en de actie wordt Za terdags besloten met een straatcollecte. Vooral voor deze laatste dag doet de in richting een beroep op vrijwilligers om naast de vaste medewerkers als collec- tant(e) op te treden. Expositie in Leiden. Van 22 mei tot 31 augustus wordt in het stedelijk museum „De Lakenhal" in Leiden een tentoonstel ling gehouden genaamd ..Het Nederlandse portret, traditie en vernieuwing". Deze ten toonstelling geeft een overzicht van de ont wikkeling van de Nederlandse portret kunst, aan de hand van schilderijen, beel den, tekeningen, grafische werken en pen ningen, te beginnen met Breitner en Ver ster tot de kunst van vandaag. 56. Toen zij haar werk had afgedaan, liep Pauline de vol gende donderdagmiddag naar de stal van Bryan. Zij had geen paard voor zich laten reserveren, daar er op weekdagen nooit enige moeite mee was een paard te krijgen, maar toen zij er aankwam, kreeg zij te horen, dat behalve de nieuwe bruin, Rex, alle paar den uit waren. „Het spijt me, juffrouw Avon. Er kwam een heel stel jongelui met de jonge Jim Braine van de Hill Farm. Ze hadden de een of andere slipjacht op touw gezet. De scholen hebben al vakantie, weet u". „Natuurlijk. Daar bad ik niet aan gedacht". „Ik zou zelfs Rex niet meer gehad hebben, maar voor jongelui is hij toch wel een beetje te lastig. Maar als u er idee in neeft, kunt u hem wel baas". Pauline zette een twijfelachtig gezicht. „Meneer Cedar waarschuwde mij speciaal voor hem. Ik heb nog niet zoveel ervaring, weet u". „Dat zal wel schikken. U heeft goed onderricht ge had. Rex is soms een beetje eigenzinnig. Als u een rus tig galopje wilt hebben, zal hij echter geen moeite ver oorzaken. Maar laat ik niet aandringen, als u het lie ver niet doet". Zij aarzelde. Nu zij eenmaal hier was, voelde zij er niet veel voor, om onverrichterzkae terug te gaan. De middag zou verspild zijn tegen de tijd, dat zij terug was en zich weer verkleed had „Zal ik hem even een paar keer de paddock rondrij den en zien hoe hij mij bevalt?" „Goed idee. Ik zal hem halen". Rex was aan de kleine kant en stevig gebouwd en be keek Pauline met opgestoken oren, en wat haar een vriendelijke uitdrukking toeleek. Bryan hielp haar op stijgen en zij reed het paard stapvoets de paddock rond. Hij had nogal een harde mond en zou voor lange ritten wel eens vermoeiend kunnen zijn, dacht zij, maar hij had een prettige gelijkmatige gang en gaf haar geen moeite. „Ik zal hem voor een uur nemen", zei zij. Gedurende het eerste half uur ging alles goed en zij begon te denken, dat Mark het dier verkeerd beoor deeld had. Misschien oad hij Rex gedwongen om rivier tjes over te steken en heggen te nemen, waar hij niet toe geneigd was. Voor baar eigen rustige tempo leek hij heel geschikt. Hij bracht haar netjes over een laag stenen muurtje, zo zelfs, dat zij niet aarzelde hem op de terugweg voor hetzelfde muurtje te brengen. Hij naderde de hindernis met alle vertoon van goede wil en weigerde toen op net laatste ogenblik, zodat Pauline doorging en Rex bleef, waar hij was. Zij landde in een dikke bos hei, die haar val een beetje brak en toen zij haar adem terug had en weer het juiste perspectief op de grond en de lucht had gekregen, zag zij Rex in ge strekte draf in de richting van zijn stal vertrekken. Zij stond voorzichtig op, constateerde dat er niets ge broken was en keek in wanhoop het zich verwijderende paard na. Het was zo sluw gegaan, dat zij er bijna van overtuigd was, dat het dier dit idee van de aan vang af in zijn kop moest hebben gehad. Nu stond zij voor een beschamende wandeling naar huis, waar voor zij bijna twee uur nodig zou hebben. Zij keek op haar horloge. Het was bijna vijf uur. Misschien kon zij nog net voor het eten naar binnen glippen, zonder dat iemand er iets van merkte. Terwijl zij voortstrompelde, had zij ruimschoots tijd om na te denken. Zij begreep, dat Rex ongetwijfeld rechtstreeks naar stal zou gaan en dat wanneer hij daar zonder berijder arriveerde Bryan alarm zou maken zodat het zeer twijfelachtig was of haar escapade ge heim zou blijven. Zij had misschien een kans een lift te krijgen, als zij eenmaal aan de weg kwam, die dwars door de hei liep, maar hoewel zij even voor zes de weg bereikte, zag zij het eerste half uur geen voertuig, ter wijl de eerste wagen die zij bemerkte haar tegemoet kwam en dus voor haar geen nut zou hebben. Toen die dichterbij kwam zag zij dat het Mark's wagen was. Zo dra deze stopte, glipte Judy er uit. „Pauline! Ben je helemaal in orde? Heb je je niet bezeerd". „Neen, alles is goed. Ik denk, dat Bryan jullie op gebeld heeft, toen Rex alleen terugkwam?" „Ja. Net voor ik thuis kwam. En terwijl moeder en ik zaten te debatteren, wat we doen moesten, kwam Mark en reden we eerst even naar Bryan om te vra gen of hij ook wist welke kant je uitgegaan was. Wij besloten hier maar eens even langs te rijden, voor we een reddingsbrigade organiseerden om naar het lijk te zoeken". „Wat is er gebeurd?", vroeg Mark kortaf. „Hij weigerde een sprong en daar was ik niet op verdacht. Ik kwam in een bosje hei terecht en dus is er, afgescheiden van een paar schrammen, niets aan de hand." „Net voor onze reis naar Parijs! Je had dat ellendi ge paard niet mogen riskeren, Pauline. We zouden er Parijs door hebben kunnen missen", zei Judy. Het was duidelijk, dat zij zich geen grotere ramp kon voor stellen. Toen brak de storm los. Pauline liep een beetje pijn lijk naar de wagen, en ging achterin zitten, terwijl Mark haar nauwkeurig vertelde, wat hij dacht van mensen, die hun nek waagden, omdat zij hun eigen ca paciteiten niet kenden en het advies van anderen, die beter wisten, niet wilden aanvaarden. Te oordelen naar de kracht, waarmee hij zich uitdrukte, was het duidelijk, dat hij in een buitengewoon slecht humeur was. „Als staaltje van eigenwijze koppigheid, is dit toch waarachtig het toppunt", eindigde zij nijdig. „Maar ik ben niet koppig, Mark", protesteerde Pau line. „Ik heb je advies over Rex al eerder ogevolgd en zou het vandaag weer gedaan hebben, als ik geweten had, dat dit het enige beschikbare paard was. Maar dat hoorde ik eerst, toen ik er al was". „Ik zie niet, wat voor verschil dat maakt. Je had toch zeker naar huis kunnen wandelen." „Nou ja, je weet ook wel noe vervelend het is, als je er eenmaal voor gekleed bent en je plannen gemaakt hebt. Het is zo lastig ze dan weer te annuleren", zei Judy. „Jullie vrouwen zijn toch net gek! Ik kan mijn plan nen niet wijzigen en dus moet ik m'n nek maar bre ken". „Och, ze heeft haar nek niet gebroken, dus schei nu maar uit met mopperen en breng ons thuis. Ik ver ga van de honger", zei Judy. Terwijl Mark de wagen in beweging zette met een ruk, die hem, wanneer een ander het deed, enkele on vriendelijke opmerkingen zou hebben ontlokt, want hij was een prima chauffeur, knipoogde Judy tegen Pau line. „Let er maar niet op. De jongeman is een beetje van zijn stuk. Wat jij hebt moeten slikken, was nog niets vergeleken met de uitbrander, die hij Bryan toegediend heeft. Het was me het taaltje wel!" (Wordt vervolgd) Flessentrekker. De rechtbank te Am sterdam heeft een 35-jarige tuinman uit Hilversum wegens flessentrekkerij, ver duistering en valsheid - in geschrifte twee jaar gevangenisstraf opgelegd met terbe schikkingstelling van de regering. Hij in casseerde voorschotten voor de aanleg van tuinen, maar liet zich dan niet meer zien. Bovendien kocht hij overal op krediet goe deren die hij niet betaalde. Zijn schuld was tenslotte opgelopen tot 18.000. Een groot deel van de goederen had hii be neden dp prijs verkocht. Huisvrouwen opgelicht. De rechtbank te Amsterdam heeft een 24-jarige kleer maker wegens een aantal oplichtingen ver oordeeld tot een jaar en vier maanden ge vangenisstraf. De man, die reeds zestien keer veroordeeld is, had in het gehele land huisvrouwen opgelicht, steeds met het zelfde verhaal, dat hij ambtenaar was, een kosthuis zocht en dat hij voor de dames tegen een zacht prijsje dekenpakketten kon krijgen, als zij vooruit betaalden. Op deze wijze verkreeg hij herhaaldelijk be dragen van 50 tot 100 gulden. De huis vrouwen wachtten vergeefs op de dekens. Ds. J. de Hoog overleden. In de ouder dom van 87 jaar is te Scheveningen over leden ds. J. D. de Hoog, emeritus predi kant der Nederlands Hervormde Kerk en oud-wethouder van Voorburg, waar hij in 1929 voor de Christelijk-Historische Unie in de gemeenteraad kwam. Negen jaar heeft hij als wethouder de portefeuilles van Onderwijs en Financiën beheerd. Arnhem wil meer armslag. De ge- meenter ad van Arnhem heeft besloten aan de Kroon wijziging van de gemeente grenzen te vragen. Dc bevolking van Arn hem neemt namelijk sneller dan verwacht werd toe en dit maakt uitbreidingsmoge lijkheden buiten de bestaande plannen noodzakelijk. De gebiedsuitbreiding is in de eerste plaats gedacht naar het zuiden, aan de overkant van de Rijn. Getracht zal worden een gebied van. ruim 400 ha, dat aan de gemeenten Huissen en Eist behoort, aan dat van Arnhem toegevoegd te krijgen. WOENSDAG 25 FEBRUARI Stadsschouwburg: Het Nederlands Ballet geeft een voorstelling, 20 uur. Concertgebouw: Spoorwegmannenkoor ..Electrisch Materieel" geeft concert. 20 uur. Minerva Theater: Kleinkunstprogramma met onder meer Jelle de Vries, 20.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy (Kleine Houtweg 103): Expositie Interscholair Jeugdtoernooi, 14 tot 17 en 19 tot 22 uur. In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein 1): Expositie Gérard van den Eerenbeemt, tot 22 uur. Galerie Espace (Klein Heiligland 36): Expositie „Sculptures", tot 17 uur. FILMS Cinema Palace: „Een reis om de wereld in tachtig dagen", alle leeftijden, 19.30 uur. Frans Halstheater: „Ontsnapt van het Dui velseiland". 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „De naakten en de doden", 18 jaar, 19 en 21.:.uur. Luxor Theater: „Jane Eyre", 14 jaar, 20 uur. Rembrandt Theater: „Gigi", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Roxy Thea ter: „Het zwarte schild", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Een vrouw wist te veel", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT Theater Monopoie: Opvoering van kin deroperette „Prinses Rozelijn", 20 uur. DIVERSEN Begijnhofkapel: Vrouwenkoor „Cante- mus" geeft uitvoering, 20 uur. DONDERDAG 26 FEBRUARI Stadsschouwburg: Voordracht, dans en toneel door leerlingen Interscholair Jeugd toernooi, 19.30 uur. Concertgebouw: Kamermuziekavond door trio Arte Fiato, 20 uur (V.U.). Frans Halsmuseum: Vertoning van de film „Straat zonder uitzicht", 20 uur (V.U.). TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Expositie Interscholair Jeugdtoernooi, 10—13, 14—17 en 19—22 u. In 't Goede Uur: Expositie Gérard van den Eerenbeemt, 1022 uur. Galerie Espace: Expositie „Sculptures", 1117 uur. FILMS Cinema Palace: „Een reis om de wereld in 80 dagen", a.l.. 14 en 19.30 uur. Frans Halstheater: „Ontsnapt van het Duivels eiland', 14 j., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „De naakten en de doden", 18 j., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „The Robe", a.l., 14 en 20 uur. Minerva Theater: „Never say goodbye", 14 j., 20.15 uur, Rembrandt Theater: „Gigi", 14 j., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Het zwarte schild", 14 j., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Een vrouw wist te veel", 14 j., 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT, Theater Monopoie: Op voering van de operette „Prinses Rozelijn", door leerlingen van Hannie Schaftschool, 20 uur. DIVERSEN Brinkmann: De heer H. E. Phaff voor vereniging „Haerlem" over: „Het Haar lemse stadhuis in verleden, heden en toe komst", 20 uur.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 6