Rebellie tegen Adenauer over kandidatuur-Erhard VAN NIEL RIVELLA er is nieuws CentrA JONGENS TWENBROEKEN Gedeelde verantwoordelijkheid bij Amsterdamse balletconcentratie TBLit bp bprlrbpn frijb r Van dag tot dag Het ijs voor Afrika stond in Rotterdam Op de 3 ,DE MOORD OP DE KROONPRINS t. Vijf jaar geëist tegen inbreker-en-gros Rivella ook suikervrij! Humanistische geestelijke zorg onderwerp van A.R.-rapport Rooms-liberaal coalitie kabinet in Luxemburg Nasleep van heiersstaking voor gerechtshof Indonesië stopt steun aan oorlogsslachtoffers ^^raatótoel f 2.50 Wat wordt er gemaakt in het mysterieuse Aldermaston? Echtpaar omgekomen door gasvergiftiging VRIJDAG 27 FEBRUARI 19 5 9 Is kunst een zaak van de overheid? Zo algemeen gesteld kan deze vraag niet met „ja" of „neen" worden beantwoord, doch het antwoord dat B. en W. van Heemstede in een geval van gemeentelijke kunstsub sidiëring hebben gegeven, is zo flagrant in strijd met een verantwoorde opvatting van de overheidstaak, dat het moeilijk stil zwijgend kan worden geaccepteerd. Het gaat in dit geval om een reliëf in beton, ontworpen door de gerenommeerde Bentveldse kunstenaar Hans Wiesman, dat bestemd is om aangebracht te worden in een r.-k. uloschool te Heemstede en waar voor een gemeentelijke subsidie van 2500.was aangevraagd. De Haarlemse architect Nico Andriessen, die de school heeft gebouwd, heeft het ontwerp aan vaard als artistiek verantwoord en pas send in het architectonische geheel. B. en W. van Heemstede weigeren echter de subsidie, onder het argument dat het reliëf volgens hun opvatting niet voldoet aan de artistieke eisen. Afgezien van de formele bevoegdheid van B. en W. om een subsidie te weigeren zij zijn tenslotte verantwoordelijk voor de besteding van overheidsgeld is het uiteraard ondenkbaar, dat de persoonlijke smaak van een aantal overheidspersonenen beslissend zou moeten zijn voor de vraag, of een als kunst geoffreerde schepping in derdaad artistiek verantwoord is of niet. Dit oordeel moet aan deskundigen worden voorbehouden. B. en W. matigen zich een oordelingsbevoegdheid aan, die op niets gebaseerd is, wanneer zij in een bepaald geval hun eigen smaak of hun eigen mate van artistieke ontvankelijkheid laten gel den. Met evenveel gebrek aan recht zouden zij bijvoorbeeld afwijzend kunnen beschik ken over een subsidie aan een geneeskun dige instelling, op grond van het feit dat zij een bepaalde operatie niet volgens hun eigen medische kennis uitgevoerd vonden! De kern dezer zaak is, dat B. en W. van Heemstede geen commissie van deskun digen hebben of willen aanvaarden op wier oordeel zij kunnen afgaan. Zij desavoueren met een onbegrijpelijk mis verstaan van hun culturele verantwoorde lijkheid alle betrokkenen of mogelijk-be- trokkenen, die een artistieke bevoegdheid hebben: ten eerste de kunstenaar zelf, die geen jongmaatje in de kunst is; ten tweede de architect, die zelfs door de schoonheids commissie met de beslissingsbevoegdheid werd toegerust nadat hij die door zijn op drachtgeefster reeds toevertrouwd had ge kregen; ten derde een commissie van pro fessoren der Rijksacademie, die door de architect werd voorgesteld doch door B. en W. werd afgewezen. Zij tonen hiermee bitter weinig begrip voor de zelfstandigheid, waarin zich de culturele ontwikkeling in een vrij land dient te voltrekken en voor de opdracht die de overheid in een dergelijk land heeft. Advertentie Gen. Cronjéstr. 49-44 - Haarlem - Tel. 54679 ff (Van onze correspondent in Bonn) In de Westduitse Christen-Democrati sche Unie is het tot een regelrechte en zeer bijzondere rebellie tegen bondskanselier en partijvoorzitter Adenauer gekomen naar aanleiding van het besluit van een kleine party commissie om de minister van Economische Zaken, Erhard, voor te dragen als kandidaat voor het bondspresi dentschap. De C.D.U.-fractie in de Bonds dag heeft zich met een grote meerderheid op demonstratieve wijze tegen deze kandi datuur verklaard, die Adenauer heeft doorgedreven daarmede kwam veel latente spanning, die al jaren in de C.D.U. zou bestaan, vrij. De rebellen tegen wat men de C.D.U.- oligarchie noemt, wensen dat Erhard mi nister blijft alsmede plaatsvervanger en mogelijk opvolger bij Adenauer's aftre den. Men spreekt te Bonn over „de moord op de kroonprins", zoals Erhard werd ge noemd. De grootste verontwaardiging in de C.D.U.-fractie, waar bondsdagvoorzit ter Gerstenmaier het sein zou hebben ge geven tot de rebellie en die in de eerste plaats de verdere economische ontwikke ling van het land aangaat, betreft het feit dat de commissie van twintig man, die Er hard als kandidaat aanwees, daartoe in het geheel geen recht zou hebben gehad. Tot de tegenstanders in deze commissie van de kandidatuur behoort Krone, de voor zitter van de C.D.U.-fractie in de Bonds dag, die op demonstratieve wijze werd toe gejuicht toen hij zijn standpunt uiteenzet te. Dit alles vat men op als een opstand te gen Adenauer's methode om zijn wil via een achterdeur door te zetten. Geen terug Erhard heeft de kandidatuur nog niet of ficieel geaccepteerd. Hij werd verrast door het besluit van de C.D.U.-commissie, maar het is ook wel duidelijk, dat er op dit ogenblik geen terug meer mogelijk is. Zou Erhard thans nog weigeren of de C.D.U.- fractie haar wil doorztten, dan zou de C.D.U.-kandidatuur een belachelijke figuur worden en zou de S.P.D.-kandidaat Schmid, toch al een man van allure, als het ware vrij spel krijgen. Van een terug trekken van Erhard's kandidatuur kan dan ook geen sprake meer zijn. Erhard zou twee eisen gesteld hebben voor zijn aan vaarding: ten eerste wenst hij dat de staatssecretaris van Economische Zaken, Westrick, die Erhard's economische prin cipes volkomen deelt, ook na zijn aftreden als minister zal aanblijven, ten tweede zou hij zich tegen Etzel, thans minister van Fi nanciën, als zijn opvolger hebben ver klaard. Erhard geeft de voorkeur aan Sei- del thans minister-president van Beieren. Protestbrieven De „moord op kroonprins Erhard" heeft ook tot de Westduitse bevolking gespro ken. Behalve de meerderheid van de C.D.U.-fractie hebben ook velen uit het Westduitse economische leven zich gekant tegen een aftreden van Erhard als minis ter. In telegrammen en brieven aan het mi- ninisterie hebben tallozen geprotesteerd tegen het besluit van Adenauer en de zij nen, waarbij de vrees voorzit dat bepaalde kringen uit de zware industrie, die op het punt van de kartelvorming verklaarde te genstanders van Erhard zijn, hun wil heb ben doorgezet. Erhard keert vandaag te Bonn van een korte vakantie terug en spreekt eerst met fractievoorzitter Krone, morgen pas over legt hij met Adenauer. Zijn positie is door deze gang van zaken in feite uitermate ver sterkt. Enerzijds zal dit alles zijn toch wel waarschijnlijk geachte kandidatuur voor het bondspresidentschap ten goede komen tenslotte kan niemand te hoog geacht wor den voor het hoogste ambt in de staat, dat door Heuss zo'n aanzien heeft gekregen, anderzijds wordt de opvolging van Aden- Advertentie nodigt U uit haar assistente te raadplegen van 2 t.m. 7 maart over de verzorging van Uw huid en de nieuwste toepassingen van een „harmoniërende make-up" PARFUMS - Grote Houtstraat 92 BIIOUX Tel. 12160 Gisteren te middernacht is het „ijzi ge" transport, dat ook een hartverwar mende bestemming heeft, bij Elten over de Nederlandse grens gekomen. Op de grommende vrachtauto van Zweedse ma- kelijk lag het blok poolijs van ruim 3000 kilogram en voorts bevonden er zich tien pakken met medicamenten op. Die medi camenten zullen in Lambarene worden aangeboden aan dr. Albert Schweitzer. De douane keek eens bedenkelijk, want de auto is niet op verzegeling berekend. Dus moesten de waarde van ijs en medicamen ten worden geschat om een borgsom te laten stellen. Het Noorse gletscherblok werd 2500 waard geacht, over welk be drag vijf percent, is 125 moest worden gestort. D? doorvoerpapieren wijzen uit dat de medicamenten 7000 waard zijn. Geheel volgens de voorschriften diende Expositie. In het paleis Raadhuis in Tilburg wordt van 28 februari tot 16 maart een tenoonstelling gehouden van werken van de groep „Start". Lambert Tegenbosch zal de expositie op 28 februari inleiden. een douanier het transport van grens tot grens te vergezellen en dus klom de assi stent van 's rijks belastingen W. H. Ruijs uit Elten in een begeleidende stationcar om toezicht uit te oefenen. Er werd koers gezet naar Den Haag, waar werd over nacht waarschijnlijk heeft de heer Ruijs op het ijsblok de wacht gehouden en in de loop van de morgen ging het naar Rotterdam, waar het transport kwart voor elf voor het Bouwcentrum aankwam. De Noorse ingenieurs Sievert Klevan, die als ingenieur van een Noorse glaswolfabriek glaswatten moeten het ijsblok op tem peratuur houden de leiding van de ex peditie naar de evenaar heeft, draaide en kele kranen open om na te gaan hoe het met de ijzige lading stond. Dat bleek heel goed te zijn, want bij elkaar kwam er nog geen gram water in het kannetje. Tegen het middaguur stuurde de Zweed Torsten Christofferson een oudstrijder uit de Fins-Russische oorlog de vrachtwagen het terrein af. Omstreeks half maart hoopt men in Lambarene aan te komen. Het ijs blok is 2.30 meter lang, 1 meter hoog en 1.50 meter breed. auer ter sprake gebracht, nu Erhard als kroonprins van de baan is. Men vreest in de C.D.U. dat deze affaire de positie van zijn concurrent Schmid bij de eerstvolgende bondsdagverkiezingen in 1961 ten zeerste zal versterken en men weet op het ogenblik in eigen kringen geen man van formaat, die Adenauer metter tijd kan opvolgen. Maar ook deze onzeker heid zal Erhards kandidatuur voor het pre sidentschap waarschijnlijk niet teniet kun nen doen. ANP, (Reuter) De fractie heeft nog niet gestemd over de kandidaatstelling van Erhard. Het overleg hierover wordt dinsdag voortgezet. Men verwacht dat Adenauer deze besprekingen zal bijwonen. Op alle Westduitse aandelenbeurzen is de stijgende beweging van de koersen' woens dag plotseling omgeslagen. Het niveau van de vorige dag kon ook door de leiden de waarden niet worden gehandhaafd en in het algemeen moesten verliezen van 3 tot 5, in sommige gevallen zelfs 7, punten worden genomen. De procureur-generaal bij het gerechts hof in Den Haag heeft vijf jaar gevange nisstraf geëist tegen een 29-jarige auto monteur uit Laren, aan wie is ten laste gelegd dat hij inbraken gepleegd had in Bodegraven, Leerdam en Geldermalsen. Hij wordt voorts verdacht van ongeveer zeventig andere inbraken, welke alle vol gens hetzelfde systeem zijn gepleegd. De rechtbank in Dordrecht had hem veroor deeld tot drie jaar gevangenisstraf en ter beschikkingstelling van de regering. De verdachte ontkende hardnekkig. In Bode graven en Leerdam was hij echter door getuigen gesignaleerd. In Geldermalsen was een handpalmafdx-uk van hem gevon den op een ruit van het huis, waarin werd ingebroken. De monteur ontkende niet in die plaatsen geweest te zijn. Zijn verkla ring werd echter door de procu reur-generaal als „volkomen ongeloof waardig" afgewezen: Hij zou des nachts, na zijn normale dagtaak als automonteur, „geheime politieke opdrachten" uitvoeren in vele plaatsen des lands. „De enige politiek, waarvan hier sprake kan zijn, is inbrekerspolitiek", vond de procureur-generaal, die vijf jaar gevange nisstraf vorderde. Advertentie De ideale drank voor diabetici en voor hen die slank willen blijven. slechts 14 kcal. per Hesje van 240 cc. goedgekeurd door de N.V.S. prijs: 32 ct. Let op het blauwe etiket ts4ndeii cUvti a-ndeU m EEN FRIESCHE VLAG-DOMO PRODUCT Binnenkort zal de stichtingsakte worden verleden van een gezelschap dat als ge volg van de door de gemeenteraad van Amsterdam uitgesproken wens tot concen tratie in de plaats van het Ballet van de Nederlandse Opera en van het Ballet der Lage Landen komt. Men hoopt dit ensem ble, dat uit ruim dertig dansers en onge veer vijfentwintig aspiranten zal bestaan, de naam Amsterdams Ballet te kunnen ge ven. Dit is afhankelijk van goedkeuring door andere subsidiegevers. Burgemees ter en wethouders van de hoofdstad en de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen hebben in overleg een bestuur be noemd, dat thans bestaat uit mej. Corrie Hartong en de heren dr. Jos Wouters, mr. W. H. Vroom, prof. dr. Fr. W. S. van Thie- nen, oud-wethouder B. Ram, mr. A. Hel- mann en mr. B. A. van Schaik,-de laatste tevens voorzitter, die ook de 'voorberei dende besprekingen heeft gèlëid.' De'hëéf Van Schaik heeft daarbij twee voorwaar den gesteld: voldoende subsidie om met een redelijke kans van slagen te kunnen beginnen en ruimte voor repetities, trai ning en kantoorwerkzaamheden in de Stadsschouwburg. Het Amsterdams Ballet, zoals wij het maar vast zullen noemen, rekent op een subsidie van driehonderdvijftig tot vier honderdduizend gulden, exclusief de bij drage van de Nederlandse Opera, ten be hoeve van welke instelling men de dansfi- guratie door volwaardige krachten zal ver zorgen. Voor het eerste seizoen, dat op 1 september begint, streeft men naar hon derdvijf voorstellingen. De officiële pre mière kan niet voor half oktober worden verwacht. Bij de opbouw van het speelplan Een adviescollege van de Anti-revolu tionaire Partij heeft in een rapport over humanistische geestelijke verzorging geconcludeerd, dat de overheid in de eer ste plaats een geestelijke verzorging heeft te bieden op godsdienstige grondslag. In het rapport, dat voornamelijk de geeste lijke verzorging van militairen, gedeti neerden en in kampen gebrachte arbei ders behandelt, woi'dt gezegd dat ook de genen.' die onkerkelijk of ongodsdienstig zijn, primair onder deze godsdienstige geestelijke verzorging vallen. Pas na gebleken afkeer en afwijzing van de godsdienstige geestelijke verzorging mag de mogelijkheid worden geopend een andere geestelijke leiding te ontvangen, aldus het rapport. Voorts wordt verklaard dat de overheid de geestelijke vrijheid van haar onderdanen moet waai-borgen, ook indien deze zich in een speciaal over- heidsverband buiten hun normale maat schappelijke omgeving bevinden. Dit bete kent volgens het rapport niet dat gods dienstige en ongodsdienstige verzorging op voet van volkomen gelijkheid moeten worden toegepast. Deze neutraliteit zou, meent het rapport, een gelijkschakeling inhouden van een vérstrekkende levensbe schouwelijke betekenis en niet in overeen stemming zijn met de geestelijke signa tuur van het Nederlandse volk. Erkend wordt dat een toenemend aan tal Nederlandse burgers van een gods dienstige geestelijke vex-zorging niet ge diend is en dat er in ons volk krachten en overtuigingen schuilen, die door andere dan godsdienstige stromingen worden ge dragen, maar die in de strijd tegen de geestelijke ontworteling en het geestelijke nihilisme van zekere positieve betekenis kunnen zijn. Een gelijkschakeling echter van christendom en humanisme biedt voor de overheid niet voldoende waarborgen voor een positieve geestelijke opbouw en zal derhalve niet zonder meer als deelne mer in de geestelijke verzorging welke van de overheid uitgaat, kunnen worden aanvaard, aldus het rapport, dat verder een overzicht geeft van het humanistisch werk op dit gebied. Geconcludeerd wordt dat, al zijn er ver schijnselen die tot behoedzaamheid ma nen, voor het huidige aan de gestelde voor- waax-den van de humanistische geestelij ke verzorging in het algemeen wel wordt voldaan. zal men ook gebruik maken van het be staande repertoire van de twee genoemde groepen. Er komen drie directeuren, waar van Mascha ter Weeme en Johan Verdo- ner in het bijzonder met de ax-tistieke lei ding zullen zijn belast en Frits W. Basart het zakelijke beheer zal uitoefenen. De on derlinge verantwoordelijkheden moeten nog nader geregeld worden. Het is de be doeling dat voorlopig mevrouw Ter Weeme en de heer Verdoner elk „eigen produkties" zullen voorbereiden. Van de voorstellingen zullen er vijftig in de grote steden (twaalf tot vijftien in de Stadsschouwburg te Amsterdam) en vijf envijftig in „de provincie" worden gege ven. In de toekomst zou men dit aantal tot ten hoogste honderdtwintig kunnen uitbrei den. Het dansend personeel wordt niet verkregen door eenvoudige samenvoeging van de thans nóg bestaande gezelschap pen. In principe staat voor alle dansers en danseressen de mogelijkheid van solli citatie open. Er zal zeker in de beginperio de een beroep op buitenlandse solisten worden gedaan. Tijdens een gisteren ge houden persconferentie konden over te vol_ gen artistieke politiek uiteraard nog geen nadere mededelingen worden gedaan. Er zijn afspraken voor tien begeleidingen door het Kunstmaandorkest gemaakt. Het oi-kest van de Nederlandse Opera is tezeer met werkzaamheden belast om daarop enig kansrijk beroep te doen. Voorzitter Van Schaik deelde nog mede. dat men tot overleg met het Nederlands Ballet (bijvoorbeeld voor een verdeling van het speelplan of het gezamenlijk uit nodigen van buitenlandse choi'eografen) zoveel mogelijk bei-eid is. De inbi-eng van bestaande decors en kostuums, de aanstel ling van een balletmeester, de veiTiouding tot de balletschool van de Opera, al dex-ge- lijke kwesties moeten nog worden gere geld. Het bestuur heeft besloten zich met de artistieke gang van zaken niet te be moeien. LUXEMBURG (Belga/AFP) De Luxemburgse regeringscrisis is aan een einde gekomen. De roomskatholiek Pier re Wei-ner van de christelijk sociale par tij is premier van de nieuwe regering, die vier christelijk socialen en drie liberaal democraten omvat. De socialisten zijn met de communisten in de oppositie gegaan. Naast de zeven ministers zal eei'lang nog een liberale staatssecretaris worden aan gesteld. Het markantste feit is dat de 72-jarige vroegere ï-ooms-katholieke leider en oud premier Joseph Bech zich heeft terugge trokken uit de regering, waarin hij 33 ja ren de portefeuille van Buitenlandse Za ken hield. Bech was ook een der voor naamste pioniers van „klein Europa". Men vermoedt dat Bech voorzitter van het nieuwe parlement zal worden. Werner behai-tigt naast het px-emier- schap ook de portefeuille van Financiën. Eugène Schaus (lib.) kreeg Buitenlandse Zaken, strijdkrachten en buitenlandse handel, Piex-re Gregoix-e (kath.) kreeg Binnenlandse Zaken en Vervoer, Paul El- vinger (Lib.) Economische Zaken en Justitie, Robert Schaffner (lib.) Enei-gie, Openbare Werken en Sport, Emile Schaus (kath.) Onderwijs, Land- en Wijnbouw, en Emile Colling (kath.) Arbeid, Gezondheid en Sociale Voox-zieningen. Vandaag zal het nieuwe kabinet aan groothertogin Char- lotte worden voorgesteld. Voor de civiele kamer van het gerechts hof te Amsterdam zijn de pleidooien ge houden bij de behandeling van het beroep dat een der eind vorig jaar gestaakt heb bende Amsterdamse heiers had aangete kend tegen de uitspraak in kort geding van 1 november, dat de heiers verloren. De aanleiding tot de staking was de invoering van de nieuwe c.a.o. voor het bouwbedrijf. Twee aannemersbedrijven hadden het geding aanhangig gemaakt tegen 20 bij hen in dienst zijnde stakende heiers. De staking begon half september en werd 26 november opgeheven. In zijn uitspraak in het kort geding be paalde de president van de rechtbank, dat de heiers op straffe van een dwangsom van 25 gulden per man en per dag het werk moesten hervatten. De heiers negeerden deze uitspraak. Wegens het principiële ka rakter van deze zaak, waarin het stakings recht aan de orde was, werd maar in één zaak appèl aangetekend. De raadsman van de ex-staker, mr. L. Mok, bestreed het standpunt der werkge vers, dat staking het niet verlichten van bedongen arbeid is en een wanprestatie, die hersteld kan worden door de arbeider te dwingen tot nakomen van de vei-binte- nis. Iedere staking zou daardoor onrecht matig worden, aldus mr. Mok, die voorts van mening was dat verkregen x-echten ge ëerbiedigd hadden moeten worden en dat het niet juist is, dat in een overgangsperio de naar een nieuwe c.a.o. een loonsverla ging werd toegepast. De advocaat van het aannemersbedrijf mr. P. Zonderland, die betoogde dat er in Nederland geen stakings recht bestaat, was van oordeel dat de heiersstaking niet tegen de c.a.o., maar tegen de erkende bonden was gericht, waardoor zij oni'echtmatig was. Op 9 april zal het hof arrest wijzen. DJAKARTA (UPI) Het Indonesische parlement heeft onlangs een wet aange nomen tot intrekking van een uit de Ne derlandse tijd overgehouden x-egeling in zake steun aan oorlogsslachtoffers. De re geling werd later uitgebreid ten behoeve van slachtoffers van de Indonesische re volutie tegen het Nederlandse bestuur. Volgens cijfei's van het ministerie van sociale zaken werd in de periode 1948-1958 ongeveer 154.000.000 roepiah uitbetaald. In 1958 daalden de uitbetalingen tot 3.000.000 roepiah aan totaal 4.000 perso nen. De nieuwe wet voorziet in een periode van zes maanden voor de i-egeling van ad ministratieve kwesties in verband met de stopzetting der uitbetalingen en om de be trokken personen tijd te geven zich „aan te passen". Kunsthandel en kunsthandel IJ kent ze wel, waarde lezers, de fraaie kunsthandels aan even fraaie straten in enkele onzer grote steden. Links in de etalage staat een antiek ding van mis schien vijfduizend gulden, rechts een an- tiek ding van wellicht honderdduizend gulden en in het midden een heel klein dingetje van naar schatting een half mil joen. Het geheel ziet er dusdanig schrik wekkend duur uit dat je er geen moment aan denkt binnen te gaan en de prijs te vragen. We hebben dat een paar maal toch gedaan maar het bekwam ons slecht. Een heer ontving ons uit-de-hoogte en vond ons vreemde creaturen omdat we iets wil den hebben dat redelijk betaalbaar was. Een andermaal werd zo'n heer onredelijk kwaad omdat we zijn prijs een beetje on redelijk hoog vonden. En dat benam ons voorgoed de moed om het ooit nog eens te proberen. Maar dan in Japan! Daar zijn kunsthan dels die u doen watertanden van de uit gestelde, duidelijk geprijsde schoonheid. In die kunsthandels staan héren die u in nemend glimlachend naar binnen buigen en uitnodigen te genieten van wat ze aan moois hebben en die u dan weer even vriendelijk lachend naar buiten buigen als u onvermurwbaar bleek. En we kregen nog een kaartje mee voor als we ons on verhoeds zouden bedenken. En nu zijn we dol op de kunsthandels van Japan. We hebben er uren gesleten. En ja, we gingen er ook wel eens door de knieën, maar dat was een genot op zich zelf. We betaalden met liefde omdat het alles zo charmant gedaan werd. Van die kunsthandelaren was er één héél bijzonder en dat was geen mannetje maar een vrouwtje, lelijk, dik en oud en onweer, staanbaar vriendelijk. Haar winkeltje was een miniatuur pakhuis van moois, maar het allerbeste bewaarde ze boven in haar slaapkamertje waar ze ook haar even dikke echtgenoot bewaarde. Wat daar stond uit gestald aan antieke bronzen, aan porselein en precieus lakwerk, wat daar hing aan heel oude kakemono's, dat ivas voor de liefhebber een wonder. Uren hebben we er gezeten op het immer gespreide bed op de vloer, naast haar dikke man die beaat glimlachend zijn handjes warmde boven een houtskoolvuurtje in een oeroude bron zen pot. En dan gingen de doosjes open, de cederhouten kistjes, de brokaten en zij den zakjes, en werd voor ons uitgestald wat Japan aan schoonheid schiep. En daarom zullen we nu wel helemdal niet meer kunnen wennen aan ongeprijsde schoonheid, aan hooghartig opgetrokken wenkbrauwen. Ofschoon het natuurlijk wel lastig is, telkens naar Japan te moeten als je zin krijgt in iets moois. Sporry - Advertentie op alle afdelingen bij CENTRA. De nieuwste modellen Dames- en Heren- confectie, ERRES Radio en T.V., Stofzuigers, Wasmachines, Matrassen en Sportrijwielen- Al deze artikelen van hoogstaande kwaliteit' reeds vanaf per week Bekend om zijn service. Het „Gesloten Huis", waar de deur voor u altijd open staat. Achter het Station KENNEMERPLEIN 1 - TEl. 19373 - HAARLEM (Van onze correspondent in Londen) De ontploffing in het militaix-e atoom laboratorium Aldermaston, waarbij twee personen om het leven kwamen en een gewond werd, was een ontploffing van ge wone explosieve stof buiten de kernreac tor. De ontplofbare stof waarmee in het onderzoekcentrum geëxperimenteerd wordt, vormt een ondei'deel van de kern wapens en dient om de bommen of ladin gen tot ontploffing te bi-engen. Aldermas ton bezit bomkamers, waar bommen ge vuld met gewone explosieven tot ontplof fing worden gebracht, op grond waarvan de waarschijnlijke gevolgen van kernex plosies kunnen worden berekend. Aldei-- maston is de geheimzinnigste van alle Britse kernenex-giecentra. Het wordt in de volksmond de waterstofbomfabriek ge noemd. Of dit waar is, weet men niet, maar het is vrijwel zeker, dat de H-bom- men er worden vooi'bereid. Het centrum bestaat uit een reeks gebouwen en torens, verrezen op het terrein van een afgedankt vliegveld, ongeveer vijftien kilometer ten zuiden van de stad Reading. Er werken, naar men aanneemt, meer dan zesdui zend personen, die aan de scherpste con trole zijn onderworpen. Sir William Pen ney, de ontwerper van de Britse kernbom men, staat aan het hoofd. Er komen zel den ongelukken voor. Elke persoon verricht een strikt afgebakende taak, waarbij uit gebreide veiligheidsmaatregelen in acht worden genomen. Iedereen, die er werkt weet zo weinig van wat anderen doen, dat niemand een volledig beeld kan krijgen van hetgeen er precies gebeurt. Aldermaston heeft bekendheid gekre gen door de protestmars van de Britse beweging tegen kernbewapening, vorig jaar Pasen. Een jong echtpaar, dat in een pension in Bussum woont, is in de afgelopen nacht het slachtoffer geworden van gasvergifti ging. Het zijn de 26-jarige heer W. Middel en zijn 23-jarige echtgenote. Daar een vriendin zou blijven logeren, werd een bed naar de keuken ovex-gebracht, waar het echtpaar zou gaan slapen. De vriendin sliep in de slaapkamer. De volgende mor gen vond de vriendin het echtpaar leven loos in de keuken. Een slang van het gas- toestel was losgex-aakt, terwijl de kraan openstond. De keuken had zich geheel met gas gevuld. Uit de Oprechte Dingsdagse Haerlemse Courant van 27 February 1759 PORTUGAL, Advertentie o| MAART-AANBIEDING J Tafelservies voor 6 pers. v.a. f 19.75 1 Theeservies voor 6 pers. v.a. f 12.95 J Ontbijtservies voor 6 pers. v.a. f 10.95 B gif 1 -* dB Fraai ivoorkleurig Bavaria porcelein. GROTE HOUTSTRAAT 82-84 - HAARLEM I SINDS 1876 A Lissabon den 23 January Maandag den 15 deezer, twee maanden na de ge melde yselyke Executie, bezogt zijne Majesteyt drie ver van de anderen gelege ne Kerken, waarin zig Mi- raculeuse beelden bevinden om aldaar zijne devotie te vei-richten, en den Hemel voor Desselfs Behoud en Herstelling te danken, hetgeen nog dienzelfden dag, in byzvn der Ko ningin en der gantsch Koningl.yke Familie, in de Kerk der Hermitage van St. Maurus geschiedde, alwaar zyne Majesteyt ten ge- lyken eynde zyne gedane Gelofte volbragt en aan dien Bescherm-Heylige eenen MASSIEF-GOUDEN ARM vereerde. Alle deeze Plechtigheden wierden onder eenen onbeschx-ijfelijken toevloed van Menschen uyt alle de Quartieren dezeer Stad vol voerd, welke de Lucht door hunne Accla- matiën en Vreugde over de Herstelling van hunnen zeer beminden Souvereyn om stryd deden weergalmen. Vrijdag is de Koning met het gantsche Hof na Salvaterra ver trokken, en wanneer de Koninglyke Bri- gantyn op de Hoogte van de grooten Groen- en Zuyvelmax-kt passeerde, zo ver- scheenen alle de groenvrouwen en Ver koopsters, in expres daartoe s'daags te- voorren gehuurde Schuyten op en langs die Passage, heerlijk uytgedoscht en spee- lende op verscheydene Instrumenten, be- tuygende op haax-e Manier, zo door het zingen van Airtjes als het uytroepen van een onophoudelijk Vivat! haare Blydschap over de gelukkige Behoudenis en Herstel ling van zijne Aller Getrouwste Majesteyt.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5