Horen en zien Groen Co r (JUMBO EN ZIJN AVONTUREN zonder kringen et huis der conflicten Grammofoonplaten VAN DEN BERG Agenda voor Haarlem „Operatie Amsterdam" een vrije fantasie over mei 1940 Beroemd doek van Rubens werd in München vernield VRTJDAG 27 FEBRUARI 1959 5 radio televisie NABESCHOUWINGEN Geen hoogtepunten FILM EN WERKELIJKHEID De radio geeft zaterdag T e le visie pro gramma Centrale Verwarming Pow-R-Matic Oliebranders Monumentale luidklok op Waalsdorper vlakte Postbesteller stal geld en goederen D. J. H. van Eden 25 jaar bij het P.E.N. verkoudheid?!! Kerkelijk Nieuws Houten kerkgebouw ging in vlammen op Burgemeester vraagt ontslag na onregelmatig heden inwrijven laten drogen afborstelen DOOR IRIS BROM1GE Aan afwisseling heeft het donderdag avond niet ontbroken, daar het televisie programma uit acht delen bestond. De poli tieke partijen namen er twee voor hun rekening. Onder meer was dr. W. Drees te zien en te horen, die ervaringen vertelde uit zijn politieke loopbaan na de bevrijding. Het journaal bracht nieuws van R.A.I. en scheepsramp en de overige vijf onderdelen werden door de KRO verzorgd. Het betrof een aantal vaste rubrieken, echter zonder hoogtepunten. „Gastenboek" kan interessant zijn als actuele onderwerpen besproken worden, maar het luisteren naar indrukken van de arbeid van een burgemeester, ook al worden die verteld door de eerste burger van Nijmegen, was niet de moeite waard. Hetzelfde zou over „Testplaat" gezegd kun nen worden, maar men mag niet vergeten, dat de nog niet ervaren jeugd daarbij aan het werk en het woord was. Ook de gast heren moeten nog wat leren om het ge sprek gaande te houden. De Groningse student Seth Gaaikema die een liedje voor het oudejaarsprogramma van Wim Kan ge maakt heeft, vertelde grappige dingen over zijn samenwerking met deze conferencier en over zijn taak bij het studentencabaret. Velen zullen het niet betreurd hebben dat een Engels televisiespelletje in de plaats kwam van het optreden van een kwintet, dat moderne jazz zou spelen, want zij werden in „Geboden te roken" gezellig bezig gehouden. Myra Ward en anderen zorgden voor de gezelligheid en de span ning. Vooral belangstellenden in de archeolo gie zullen met aandacht de Engelse docu mentaire van de stad Mahenja Daro in de omgeving van de rivier de Indes hebben gevolgd. Beeldschermer Advertentie ZIJLSTRAAT 87 - TEL. 11110 - HAARLEM HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram. 8,00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.30 Hammondorgelspel. 8.50 Voor u en uw gezin, causerie. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. (9.35—9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 10.50 Caba ret. 11.20 Buitenl. weekoverz. 11.35 Pianorecital. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muz. 13.40 Sportkron. 14.05 Voor de jeugd. 14.40 Lichte muz. 15.05 Van de wieg tot het graf. caus. 15.20 Radio- philh.ork. en solist. 16.20 Boekbespr. 16.40 Kinder koor. 17.00 Gram. 17.30 Weekjóurn. 18".O0 Nfdfiws en comm. 18.20 'Muziekkiosk. 18.50 Verkiezi'ngs- toespraak. 19.05 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Het liberale Jodendom, caus. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Thuis best?, sketch. 20.13 Gevar. progr. 21.30 Lichte muz. 21.45 Hammondorgel en zang. 22.00 Oude en nieuwe dansen. 22.35 Gram. 23.15 Nieuws. 23.30—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Geestelijke liederen. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huis vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.45 Voor de jeugd. 14.00 Idem. 14.10 Metropole- ork. en solist. 14.45 Kron. v. letteren en kunsten. 15.20 Dansmuz. 15.40 Boekbespr. 15.50 Gregoriaan se zang. 16.20 Voor de jeugd. 16.50 Gram. 17.00 Engelse les. 17.20 Gevar. progr. 18.05 Journalistiek weekoverz. 18.15 Strijkork. 18.30 Voor de jeugd. 18.45 Van klanten en wanten weten, vragenbe- antwoording. 19.00 Nieuws. 19.10 Caus. 19.15 Act. 19.25 Lichtbaken, caus. 19.40 Pol. caus. 19.55 Ka merorkest. 20.35 Voordr. (20.5521.15 Gram. 21.35 Gram. 21.55 Pol. caus. 22.05 Lichte muz. 22.35 Wij luiden de zondag in. Aansluitend: Avondgebed en lit kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2524.00 Nouveauté's. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gesproken aperitief. 12.45 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Radio almanak. 14.30 Radiojourn. 15.00 Accordeonrecital. 15.15 Gevar. progr. 15.45 Accordeonrecital (verv.). 16.00 Gram. 16.30 Gram. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Dagklapper en lit. kal. 17.20 Liturg, zangen. 17.30 Gram. 18.00 Muziekfestival, te Al- deburgh '58. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Gram. 20.00 Jazzmuziek. 21.15 Amus.orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Verz.progr. 23.00 Nieuws. 23.05 —24.00 Gram. VOOR ZATERDAG NTS: 15.20—17.15 Eurovisie: Interland voetbal- wedst.r. ItaliëSpanje te Rome. VARA: 17.15 Voor de jeugd. 20.00 Zendtijd politieke partijen. NTS: 20.07 Journaal en weeroverz. AVRO: 20.25 Gevar. progr. 21.17 Documentaire flim. 21.4722.12 Quiz programma. Advertentie BLOEMENDAAL TELEFOON 54855 De destijds in Den Haag gevormde stichting oorlogsmonument 1940-1945 heeft besloten tot het doen plaatsen van een Bourdonklok, in een klokkestoel, op een duintop op de Waalsdorpervlakte, in de nabijheid van de bestaande gedenksteen, welke herinnert aan de velen, die daar in de oorlogsjaren zijn gefusilleerd. Het be treft een monumentale, ongeveer 5.000 ki logram wegende klok met een diameter van 1,96 meter en met een hoogte van 1,78 meter. De klok, waarvan het geluid kilometers ver in de omtrek hoorbaar zal zijn, zal worden voorzien van het door prof. mr. R. P. Cleveringa ontworpen opschrift: „Ik luid tot roem en volging van die hun le ven gaven tot wering van onrecht, tot winning der vrijheid en tot waring en ver heffing van al Neerlands geestelijk goed". Bovendien zullen de opdracht van de stich ting Oorlogsmonument 1940-1945 en het jaartal op de klok worden vastgelegd. De klok zal waarschijnlijk vóór 4 mei zijn geplaatst. DE PREMIÈRE van de film „Operatic Am sterdam" heeft ruim een maand geleden onze Londense correspondent tot een be schouwing bewogen, waarvan ik mij de conclusie nog wel herinner: het was een spannende film, die men wat de historische reconstructie betrof maar niét zo nauw moest nemen. En inderdaad, nu ik zelf de cinematografische verwerkelijking heb ge zien van de tocht die twee Nederlandei-s en een Engelse majoor in de meidagen van 1940 ondernemen om de Nederlandse industriediamanten naar Londen over te brengen voor ze de Duitsers in handen val len, moet ik beamen dat de correspondent het bij het rechte eind had. De film „Ope ratie Amsterdam" doet de realiteit van mei 1940 vaak geweld aan. Zoals zij de zaken in ons vaderland afschildert, geeft ze een onjuist en soms bijzonder lachwek kend beeld. Ze vangt aan met excuus te vragen voor de dichterlijke vrijheden die ze zich veroorlooft. Men moet er wel even wat voor verzetten om dat excuus te ver lenen. Gemeten naar de maatstaf der wer kelijkheid overtreedt de film zelfs de gren zen der dichterlijke vrijheid, nog afgezien van de vraag of het adjectief dichterlijk wel op zijn plaats is. Eerst en vooral is „Operatie Amsterdam" een actie-film, een film gemaakt om ons door haar spanning ontspanning te bezorgen. Ze offert daar historische waarheid aan op en schuwt geen effecten als ze dienstig zijn om de drama tiek te versterken. Daarmee wekt ze bij de nuchtere en critische lieden, die wij Neder landers zijn, een goed portie misnoegen, dat geleidelijk overgaat in de lach der ironie. De meidagen van 1940 staan de meeste Nederlanders nog zo b}j„ d$t ze ,er geen élément voor een verdichtsel3 fïï zien. Het was maar aï te heilige ernst. Wie die ernst 'als uitgangspunt neemt voor een drama, dat wat al te vrij met de waarheid om springt, kan onze wrevel verwachten. Die blijft niet uit. Men zal er echter goed aan doen te geloven dat de Engelsen de ernst niet hebben onderschat. Ze hebben echter ook de oprechtheid van ons patriot tisme, onze zelfbewustheid onderschat. Ze hebben dichterlijke vrijheid gezegd, terwijl ze wat anders bedoelden. Met hetzelfde ge mak echter waarmee men de film belache lijk kan maken, kan men er ook waardering en genegenheid voor Nederland in ontdek ken. Dat maakt dan weer veel goed! HET GEGEVEN berust op wat echt is ge beurd. Inderdaad zijn twee Nederlandse diamanthandelaren en een Engelse majoor in opdracht van Churchill met een Britse torpedoboot naar IJmuiden gevaren toen de Duitsers ons land waren binnengevallen. Ze bewogen de Nederlandse diamantairs om hun de industrie-diamanten af te staan, welke voor de oorlogvoering onontbeerlijk zijn. Zij brachten deze van Amsterdam weer naar IJmuiden en ondervonden veel steun van een Nederlands meisje, dat hen terzijde stond bij een vlotte afwikkeling van zaken. Veilig keerden zij in Engeland terug. Zo stelt ook de film het voor, al De diamantairs vertrouwen het meisje niet, dat hen helpt. Hier wordt ze aan een verhoor onderworpen. Scène uit „Operatie Amsterdam". romantiseert ze de rol van het meisje. Wat de film zeer beheerst weergeeft is de verwarde situatie in IJmuiden, waar het oorlogsgeweld niet van de lucht is. Ver geefs zoeken honderden een veilig heen komen naar Engeland. Beslist oprecht en fijngevoelig behandelt de film de samen komst met de diamantairs. Het lot dat de meesten hunner als Joden wacht, spie gelt zich reeds af: het werpt zijn schaduw over de toch al met onheil geladen situatie. Men kan daarvoor waardering hebben; zelfs overdramatisering schaadt hier niet. En dat men de situatie in Amsterdam nogal vreemd voorstelt door alle straten leeg te laten zijn, welaan. De producer kon geen straten anno 1940 reconstrueren, hij koos dus lege straten. Hun verlatenheid werkt zelfs beklemmend. De stilte wordt nog een dramatische fac tor. Dit is allemaal te aanvaarden. Het heeft inderdaad functioneel zin al tast het het karakter van de Amsterdammers aan, die altijd en overal met hun neus bovenop de dingen willen staan. Wat echter volslagen ridicuul aandoet is de voorstel ling van zaken alsof er in Amsterdam maar twee militaire eenheden waren. Een, die bestond uit goede Nederlanders onder lei ding van een kolonel, de andere die be stond uit Duitsers in Nederlandse unifor men. Dat is wel een erg naïeve en over dreven schildering van de macht der vijfde colonne. Zo is het beslist niet geweest. Men achtte het voor de, spanning (der niet- iNedeflèridérs) iïódig dit beeld op te han- ;gen en gezien het succes van „Operatie Amsterdam" in het buitenland, gaat dat er goed in ook. Om de zaak nog een heviger tintje te geven, krijgen onze diamant-jagers nog hulp van een soort knokploeg van plateel bakkers, die meehelpen een kluis op te blazen teneinde een aantal geblokkeerde De Groningse politie heeft een 22-jarige postbesteller gearresteerd, die ervan ver dacht wordt reeds een jaar lang goederen en enveloppen met geld te hebben ge stolen. De postale recherche, die de ar restatie verzocht had, betrapte de be steller dezer dagen op heterdaad in het Groningse postkantoor. Er waren het laatste jaar vele klachten binnengekomen over het niet ontvangen van gelden en goederen. Bij huiszoeking bij de besteller thuis, bleek echter de voor raad gestolen goederen veel groter, dan uit de aangiften af te leiden viel. Zondag 1 maart is het vijfentwintig jaar geleden, dat de heer D. J. H. van Eden, technisch opzichter B bij de centrale van het P.E.N. te Velsen, wonende Walraven- straat 28 te Velsen-Noord, in dienst trad bij het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf van Noordholland. De jubilaris zal maandag middag in het hoofdkantoor te Bloemen- daal door de directie worden gehuldigd. Ja, Tumbo had beet, hoor! Toen hij trok aan het snoer, voelde hij het wilde schokken van de hengel. Vast en zeker moest er een knaap van een vis aan de haak zitten! Nu had Tumbo zijn handen vol. Die vis was heel sterk en hij had heus moeite genoeg om de hengel te houden. Tjonge wat trok dat beest! Maar Tumbo was niet. van plan, zich gewonnen te gevenhij hield met allebei zijn handen de hengel omklemd en zorgde, dat hij niet over boord getrokken kon worden. Met wilde sprongen buitelde een grote vis boven het water uit2021 Advertentie hooWP'inT Er is geen Aspirin zonder BAYERKRUiS Ned. Herv. Kerk Beroepen te 's-Gravenhage (Ver. van Vrijz. Hervormden) (vac. prof. dr. P. Smits) (en 3de pred.pl.) W. C. Ligthelm te Lek- kerkerk en dr. J .Sperna Weijland te Rot terdam. Aangenomen naar Frankfort am Main (Duitsche Evang. Geref. Gem.) B. J. Meyer laatstelijk predikant te Anna Pau- lowna. Geref. Kerken Aangenomen naar Amsterdam (vac. R. C. Harder) H. D. Bruggeman te Rotter- dam-Schiebroek-Hillegersberg -Centrum; naar Kootwijk (als hulpprediker) F. Strik- werda te Zuilichem. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Beroepen te Hallum-Ferwerd T. de Haan te Zuidwolda (Gron.). Geref. Gemeenten Tweetal te Nunspeet M. Blok te Rijssén en Chr. Dam te Rotterdam-Zuid; van wie eerstgenoemde is beroepen. diamanten nog in handen te krijgen. Een laaiend vuurgevecht met de Nederlandse Duitsers zorgt voor een ware Wild-West- scène. Als pikante noot duikt op gezette tijden een pierement op, dat door een manser met het uiterlijk van een clochard wordt bediend /.Operatie Nederland" is dus heel klaar blijkelijk een Engelse, geen Nederlandse film. Misschien zou het zin hebben dat wij het zelf eens deden op onze manier-. Nu de film Engels is, moet men haar daarnaar beoordelen. Laten we zeggen: lankmoedig. Ze is door Maurice Cowan behoorlijk' gemaakt waar hij bewlist fiLmtaal. nastreefde, overdrijft .hij ..en imgo-. neert hij niet ze is een vorm van „entertainment". Het is zeker niet on aardig Nederland door Engelse ogen te zien. Al blijft het een bezwaar dat het Nederland in mei 1940 is door Engelse ogen P. W. Franse (Van onze correspondent in Bonn) In de oude pinakotheek in München is een aanslag gepleegd op een van de be roemdste schilderijen van de Vlaamse Ba rokschilder Petrus Paulus Rubens. Het betreft het werk „Val der verdoemden", geschilderd tussen 1618 en 1622. Men spreekt in West-Duitsland van een van de meest ongewone schilderijenbeschadigin gen in de geschiedenis. „De val van de verdoemden", dat voor een vijfde is beschadigd, zou een waar de hebben van vele miljoenen marken. Een psychopaat heeft het met een zuur zo ernstig beschadigd, dat algeheel her stel er van niet mogelijk wordt geacht. De dader overgoot het kunstwerk donder dagochtend met het zuur, dat onmiddellijk diep inwerkte. De verf werd over een groot stuk tot op de krijtlaag opgelost. Bij een persbureau in München kwam donderdagmiddag een brief binnen, af komstig van net „Vrije filosofische insti tuut, Walter Menzel". Daar stond onder meer in: „Deze brief schrijft hij, die over een uur in de oude pinakotheek de vier apostelen van Dürer zal vernietigen. Desondanks ben ik niet waanzinnig. De daad is de explosie-achtige uitdrukking van een geest die, nadat hij alle wegen zon der succes heeft gevolgd, deze doorbraak koos om verder te komen". „De val der verdoemden", dat 2,88 bij 2.25 meter groot is, was tot het begin van de vorige eeuw in het bezit van een Düsseldorffs museum. In 1806 werd het verworven door het Wittelsbachervo.rsten- Wi?. "Sedertdien "is'"het reeds anderhalve g,9uw in Manehen. Vanochtend heeft de dader, de drieënvijf tigjarige Walter Menzl uit Ueberlengen, zich aan de politie overgegeven. Menzl ging naar een advocaat, die de politie opbelde. Hij werd in het kantoor van de advocaat gearresteerd. Er is nog geen aanklacht tegen hem opgesteld. Gisternacht is het gebouw van de Gereformeerde Kerk te Hoornster- zwaag door brand verwoest. De predikant die in de pastorie naast het gebouw woont werd uit de slaap gewekt door buren, die het vuur hadden ontdekt en alarm sloe gen. Toen de brandweer van Jubbega arri veerde had de brand, die in de consisto riekamer was ontstaan, zich tot het gehe le gebouw uitgebreid, in een laaiende vlammenzee is de kerk, een houten ge bouw, dat plaats biedt aan enkele honder den personen, ten onder gegaan. Van de inventaris kon niets worden gered. Ook de bibliotheek en het kerkelijk archief gin gen verloren. De oorzaak van de brand is niet bekend. Het gebouw was verze kerd. De burgemeester van Teteringen, een dorp bij Breda, heeft ontslag aangevraagd. Voordat hij zijn ambt te Teteringen aan vaardde was hij commies op de gemeen tesecretarie van Dongen. Thans zou geble ken zijn, dat hij gelden van deze gemeente gebruikt heeft om opbrengsten van sociale collecten en acties te verhogen. Deze gel den zou hij niet op de juiste wijze hebben verantwoord. Voor zichzelf zou hij dit geld echter niet gebruikt hebben. Overigens zouden met de onregelmatigheden slechts geringe bedragen gemoeid zijn. Advertentie U A m helpt direct tegen etensvlekken, vet, I teer. smeer, olie, vruchten, wijn, gras, lipstick, parfum, stempelinkt, enz. verwijdert vlekken Royale tube f.1.95 LAHNEMANN Laren (N.H.) Postbus 18 Importeur van Polycolor K2r Placentubex Margret Astor Mouson Blendax 58. Maar zij was er zeker van dat het niet goedkoop zou zijn en met het oog op het feit, dat zij binnenkort van werkgever zou verande ren en de toekomst dus nog een beetje onzeker was, vond zij buitensporigheid, hoe gering ook, niet wense lijk. Zij keek er met verliefde blikken naar. Wat zou dat niet mooi staan op haar glanzende zwarte blad met het licht-lila theestel, dat zij gebruikte, wanneer zij in haar eigen kamer rhee zette. Zij aarzelde, maar het zou toch geen kwaad kunnen als zij eens naar de prijs vroeg. Dus ging zij naar binnen. „Goedenmiddag. Ik heb wel belangstelling voor die theepot, die u voor het raam heeft staan. Wat kost die?" Het mannetje, dat haar over zijn brilleglazen aan keek, leek zelf wel een stukje antiek, dacht zij. Van hem mocht ook wel eens stof worden afgenomen. „Ah, juist. Een aardig stuk Davenport. Ik zal het u even laten zien. Puntgaaf. Een echt stukje." „Kan men er ook goed mee schenken?" vroeg Pau line, terwijl haar handen liefkozend langs de zachte rondingen gingen. „Schenken? Was het uw bedoeling het te gaan ge bruiken?" Hij keek haar ongelovig an. „Oh, ja. Ik houd er niet van om mooie dingen ach ter glas te zetten, maar om ze te gbruiken en er vol ledig plezier van te nebben." „Maar het zou kunnen breken." „Dan zou ik het laten repareren en het achter glas zetten." Hij schudde het hoofd. Dit was een werkelijk al te lichtzinnige opvatting. „Het potje zal heel goed schenken, maar het is jam mer om het breken van een echt stukje Davenport te riskeren." „Wat kost het?" „Ongeveer f 75." Daar zij er geen idee van had, of hij haar over vroeg of niet, trachtte zij een intelligent gezicht te zet ten. Zij bekeek het potje zorgvuldig, maar in haar bin nenste wist zij, dat zij verloren was. Dit kon zij zich niet laten ontgaan. Terwijl zij het geld te voorschijn haalde en de winkelier .iet potje inpakte, kwam er een heer de winkel binnen. Pauline herkende de heer Gat- ting. „Kijk eens aan, juffrouw Avon is het niet? Goeden middag." „Dag, meneer Gatting. Als u een paar minuten eer der gekomen was, had u mij u advies kunnen geven over een Davenport-theepotje, dat ik net gekocht heb." „Toch niet dat kleine zwarte potje, dat in de etalage stond?" „Ja. Waarom?" „Sapperloot! Met een neuslengte geslagen. Mark zal me hiervoor villen. Hij stuurde mij hierheen om het voor hem te kopen, als het tenminste onbescha digd was. Hij had het gisteren gezien, toen de winkel gesloten was en ik beloofde hem, dat ik hier vanmor gen heen zou gaan, daar hij met iets anders bezig was. Toen werd ik bij een pomp geroepen, die haper de en heb het totaal vergeten. En nu ben ik verslagen." „Dat is jammer," zei Pauline glimlachend. „Maar Mark heeft zo'n mooie collectie, dat ik er zeker van ben, dat hij mij dit stukje wel gunnen zal." „Geen verzamelaar, die zijn hartstocht waard is, juf frouw Avon, heeft edelmoedige impulsen. Bij deze jacht wordt geen kwartier gevraagd of gegeven. Nu, dan kan ik beter terug gaan en rapporteren, dat ik gefaald heb. Zou ik net potje even mog-m zien?" Nadat het potje uitgepakt, bekeken en na goedkeu ring weer ingepakt was, wandelde Pauline met Gat ting tot het einde van de High Street, waar zij van elkaar gingen. Zij mocht deze eenvoudige man, die zijn zestig jaren zo met ere droeg, graag lijden. „Ik geloof, dat u het op de fabriek erg druk heeft, is het niet, meneer Gatting?" „Ja. De zaken gaan goed. Maar het ontbreekt ons aan het juiste personeel. Mark werkt te hard. Hij heeft vakantie nodig. Maar in sommige opzichten is hij even koppig als zijn vader. De oude heer Cedar ging er ook op die manier op los, alsof hij van ijzer was. Ik heb hem vaak genoeg gezegd, dat hij net als wij alle maal een menselijke constitutie had en dat hij het overdreef. Maar hij wilde nooit luisteren. Neen, Fred Gatting, zei hij dan, jij bent geen haar beter dan die wilden, die alles geloven wat hun tovenaars hun ver tellen en die zijn waarschijnlijk nog snuggerder dan onze eigen medicijnmannen. Maar desondanks noopte zijn hart hem tenslotte zich terug te trekken. En hij had altijd gezworen, dat hij er nooit mee zou ophou den, weet u". „Hij was een eigenaardig mens". „Ja dat was hij ook. Maar hij heeft in zaken succes gehad. Hij was een taaie. Te taai voor deze tijden. Dat nemen de mensen niet meer. Mark heeft de juiste manier van optreden. Flink, maar eerlijk. U kunt een bepaald kwantum werk uit de mensen krijgen, als zij bang voor u zijn, maar heel wat meer, als ze respect voor u hebben en weten, dat u hen eerlijk behandelen zult en geen praatjes wilt afwachten. Maar ik wou wel dat Mark een beetje naar cede wou luisteren met be trekking tot het overdrijven, dat hij doet. Het bevalt me niet, zoals hij in de laatste tijd er af en toe uitziet. Hij moest het een beetje kalmer aan doen". „Ik ben er zeker van, dat u gelijk hebt". „Maar hij wil niet 'uisteren. Absoluut niet. Ik zal blij zijn, als Frank uit Amerika terug is. Dat zal Mark wat werk uit de hand nemen". „Uw zoon heeft naar ik meen, een succesvolle reis gehad". „Ja, hij is goed voor zijn werk, dat moet ik zeggen". „Ik weet, dat Mark hem zeer waardeert. Zijn er altijd Gattings bij de Cedars werkzaam geweest?" „Altijd. Van het ogenblik af, dat de zaak opgericht werd. Ik geloof, dat die twee geslachten het best met elkaar kunnen vinden. Maar ik moet nu weg met het nieuwtje dat voor één keer de Cedar-Gattingcombina- tie niet vlug genoeg is geweest". „Tot ziens, meneer Gatting. Ik zal aan u denken, als ik vanmiddag in mijn nieuwe potje thee zet". Hij bleef staan. „U gaat daarin toch zeker geen thee zetten?" „Natuurlijk", zei Pauline glimlachend. „Waar is een theepot anders voor? Tot ziens". Zij was bezig met de hondjes hun laatste voeding van die dag te geven, toen Mark die avond bij haar kwam. Hij speelde even met Dora, die langzamerhand van haar familie blijkbaar genoeg begon te krijgen en alle tekenen vertoonde een nalatige moeder te zullen worden en richtte zijn aandacht op de jonge hondjes. „Ze groeien uitstekend en we leggen er eer mee in, Pauline". „Welke ben je van plan te houden?" (Wordt vervolgd) VRIJDAG 27 FEBRUARI Stadsschouwburg: De Nederlandse Co- medie met „Twaalf gezworenen". 20.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Expositie Interscholair Jeugdtoernooi, 14 tot 17 en 19 tot 22 uur. In 't Goede Uur: Expositie Gérard van .den Eerenbeemt. tot 22 uur. Galerie Espace: Expositie „Sculptures", 11 tot 17 uur. FILMS Cinema Palace: „De reis om de wereld in tachtig dagen", alle leeftijden, 19.30 uur. Frans Halstheater: „Onder de mantel van de nacht". 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „In de greep der wildernis", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Home before dark", 18 jaar, 19 en 21.15 uur Minerva Theater: ..De rode ballon" en „Pepote, kind van de straat", alle leef tijden. 20.^5 uur. Rembrandt Theater: „Ste- fanie", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Davy Crockett", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Een vrouw wist te veel", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT Theater Monopole: „Het kamp op het bloedeiland" 18 jaar, 20 uur. DIVERSEN Krelagehuis: Haarlemse Voorjaarsbeurs voor de vrouw, 10 tot 17 en 19 tot 23 uur. ZATERDAG 28 FEBRUARI Stadsschouwburg: De Nederlandse Co- medie met „Nina", 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy (Kleine Houtweg 103): Expositie Interscholair Jeugdtoernooi, 10 tot 13, 14 tot 17 en 19 tot 22 uur. In 't- Goede Uur (Nieuwe Kerksplein 1): Expositie Gérard van den Eerenbeemt. 10 tot 12 uur. Galerie Espace (KI. Heiligland 36): Expo sitie „Sculptures", 11 tot 17 uur. FILMS Cinema Palace: „De reis om de wereld in tachtig dagen", alle leeftijden, 14 en 19.30 uur. Frans Halstheater: „Onder de mantel van de nacht", 18 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „In de greep der wildernis" 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Home before dark", 18 jaar, 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Thea ter: „Watt en Vz Watt op avontuur", alle leeftijden, 14.30 uur; „De rode ballon" en „Pepote, kind van de straat", alle leef tijden, 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: „Stefanie". 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Davy Crockett", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Een vrouw wist te veel", 14 jaar, 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT Theater Monopole: „Het kamp op het bloedeiland", 18 jaar, 20 uur. DIVERSEN Krelagehuis: Haarlemse Voorjaarsbeurs voor de vrouw, 10 tot 17 en 19 tot 23 uur.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7