NIEUW COMPLEX VOOR GOEDKOOP Vijf beeldhouwers exposeren in de Galerie Espace INTERSCHOLAIR JEUGDTOERNOOI BEVATTE WEINIG MAAR AANTREKKELIJK TONEEL N.Ph.O.-concert in Beverwijk met Haarlemse pianist Charles B. Timmer sprak over leven en werk van Pasternak DONDERDAG 5 MAART 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Deze zomer in Zwitserland Gratis conversatiecursus Frans voor Nederlandse middelbare scholieren Verzending van zeenost Uitspraken Haarlemse rechtbank Kunsthistoricus in voorarrest UIT STAD EN STREEK Tot 15 maart exposeren in de Galerie Espace aan het Klein Heiligland te Haar lem vijf beeldhouwers, die zich onder de naam „Groep A'dam" verenigden. Zij wonen en werken in Amsterdam. Eèn hunner, Ben Guntenaar, zei me dat we in de naam ook iets meer mochten zien: iets van een begin misschien. Niet het begin van hun individuele werk, want allen verwierven zij al bekendheid. Zij willen „veelvuldig op internationaal niveau expo seren" schrijven zij, zich voorstellend „daardoor de hedendaagse Nederlandse beeldhouwkunst ruimere erkenning" te doen verkrijgen. Dat „internationaal ni veau" lijkt me meer te moeten gelden als bepaling van plaats dan van peil. Want vergeleken met wat er buiten onze grenzen gemaakt wordt, heeft naar mijn smaak hun werk een kwaliteit waardoor gezegd kan worden dat zij zich al op internationaal niveau bevinden. En dan mag men denken over dat niveau wat men wil. Deze beeld houwers hebben gelijk met aandacht te vragen voor hun kunst. Men kan ten aan zien van hun streven aanvoeren, dat er meer Nederlandse beeldhouwkunst van be lang is en internationale bekendheid ver dient, dat ze dus ook anderen bij hun actie dienden te betrekken. Het is echter wel zo. dat in de hedendaagse sfeer van het inter nationale kunstleven hun soort werk de beste kansen op grotere bekendheid geeft. En dat die sfeer zo is, mag ik niet aan hen wijten. Natuurlijk vechten zij voor hun mo derne „standje". Maar opportunistische meelopers met een mode mag men hen echt niet noemen. Vakbekwaamheid in meer vertrouwde zin hebben enkele hunner ge noeg bewezen. Ik denk onder meer aan vroegere naakten van Hans Verhulst, prachtige zaken! Hij kon zich daarin echter niet blijven herhalen. Voor hetgeen hij meende te kunnen zeggen had hij andere vormen nodig en vooral een grotere vrij heid. Hij bleef met even grote ernst bezig. Men kan dat: betreuren. Van die naakten had ik best. meer kunnen zien. Een van de ergste dingen voor een kunstenaar is ech ter, dat men van hem de succesnummers van eens blijft verlangen. De zinnelijkheid, die uit Verhulsts naakten te proeven was, wordt nu eigenlijk meer verbeeld in vorm en handeling. Toch had ik moeite met zijn tot en met de lippen aaneengegroeide paar, welks kus me aan het zoenen van de teken filmfiguur Betty Boop deed denken. Men bedenke nu ook weer dat uit valse schaam te veel belachelijk wordt gemaakt, dat eigenlijk echt en gezond is. Over Ben Guntenaar mocht ik al eens eerder, naar aanleiding van diens plastiek in baksteen, een ajourwand in het Nedci®- landse paviljoen op de Expo, schrijven. Het onderwerp „Jacob en de engel" dat we al eens op de Keukenhof tegenkwamen blijkt alleen al door twee andere hier geëxposeerde behandelingen door hem ern stig te zijn bekeken. Wel moet ik toegeven, dat het naar mijn gevoel meest geabstra heerde beeld me het minst aanspreekt. Meer pakt me de bewogenheid van de kleine schets. Abstractie is het doel niet van deze beeld houwers, hoewel het niet onmogelijk is, dat velen een en ander als abstract zal voor komen. Het reliëf „Hoogtevrees" van Wes- sel Couzijn. beantwoordt aan zijn titel en is een knappe realisatie van een bepaald gevóel door de perspectivische werking van de vormen. Een sensatie werd waarge maakt. Boeiend blijft mij ook Couzijns ontwerp voor het koopvaardijmonument, waarin ik water en wind voel. Het gebied, waarmee de beeldhouwkunst zich leek te kunnen bezighouden, werd door een der gelijk werk verruimd. Couzijns „Vliegen" geeft mij ook de suggestie van een bewe ging op deze wijze. Maar natuurlijk behoeft men het vliegen als zodanig niet boeiend te vinden. Een geranium, zoals er zovele ge schilderd werden, behoeft dat evenmin te zijn. Couzijns „Vliegen" doet me alleen maar meer dan zovele geraniums. Couzijns aantrekkelijkste werk voor mij was hier wel „Danse macabre". Ik moet nu echter vermoeden, dat ik dan toch niet alle con tact met zo'n werk heb, want gezien het onderwerp zou ik ondanks waardering een kunstwerk van dit onderwerp niet graag aan de wand hebben En Couzijns plastiek komt me nu juist als een aantrekkelijk bezit voor. Misschien moet ik aannemen dat ongeacht zekere bedoelingen menselijk heid bij behandeling van een en ander door een waarachtig kunstenaar toch door breekt? Titels kunnen nuttig zijn en soms hinderlijk Helemaal duidelijk is men hier maar weinig. Maar boeien de grote kunste naars van voorheen nu juist niet vaak door dat wat niet onder woorden te brengen is? Wel te ve--staan: beeldende kunstenaars, die iets zeggen met plastische of picturale middelen, juist misschien omdat er geen In de komende zomervakantie zullen on geveer driehonderd leerlingen van mid delbare scholen in ons land naar Zwitser land gaan om daar kosteloos te worden bijgewerkt in het Frans. Dit geschiedt in navolging van België waar jaarlijks 30 a tO.000 scholieren naar Zwitserland vertrek ken om bij toerbeurt met groepen in ver schillende vakken bijlessen te ontvangen. De driehonderd Nederlandse scholieren krijgen deze conversatiecursus bij wijze van proef van 20 juli tot 2 augustus. Men heeft het vak Frans gekozen, omdat daar in de meeste onvoldoende cijfers vallen. Het bijwerken zal geschieden in een ge comprimeerde cursus. Behalve theorie krijgen de leerlingen praktijk in het zelf standig converseren met Zwitsers, waar bij bijvoorbeeld het doen van inkopen reeds een stimulans is. De lessen zijn geheel kosteloos en wor den gegeven in een lokaal in Montreux aan het Meer van Genève, vlak bij de jeugdherberg en het kampeerterrein in Villeneuve. Voor het toezicht hebben zich '"eeds talrijke onderwijskrachten beschik baar gesteld, onder wie ook onderwijzers m studerenden voor de akten l.o. en m.o. Dp deze wijze profiteren zij mee van een 'pplicatiecursus. Voor de kampeerders ■mder de scholieren heeft zich zelfs een schoolarts als leider opgegeven. Het ver voer geschiedt per extra trein tegen schooltarief uit Arnhem. Hoofdleider is de leraar m.o. de heer W. Th. K. van Spanje in Amersfoort-, die on der het telefoonnummer 03490-5758 alle ge wenste inlichtingen wil verstrekken. woorden voor de vertolking van hun sensa ties te vinden zijn. Carel Kneulman lijkt de meest zoekende figuur van het gezelschap. Enkele van zijn reliëfs zijn bijna getekend te noemen. Dat van „Golgotha" was me weer het liefst door duidelijkheid. Het vrijstaande plas- tiekje „Verzoeking" is een echte moderne versie van een oud onderwerp. Sommige „Plant" (1959) door S. Tajiri. zaken van Kneulman herinneren aan werk van Lipchitz, maar komen me minder ge kunsteld van vorm voor. Shinkichi Tajiri, van Japansen bloede en Amerikaanse ge boorte, keert zich blijkbaar meer cn meer naar de natuur en zou op kostelijke wijze leven kunnen toevoegen aan strakke mo derne architectuur, zoals bijgaande repro- duld ie misschien bewijst. Men kan vele bedenkingen hebben tegen een expositie als deze, maar dat het een echt levende is staat voor mij vast. Bob Buys Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s.s. „Highland Monarch", 9 maart; Australië: s.s. „Strathmore", 11 maart: s.s. „Alaric", 14 maart; Brazilië: s.s. „Highland Monarch" 9 maart; Canada: s.s. ..Groote Beer" 9 maart; s.s. „Atlantic" 12 maart: s.s. „American Ranger" 14 maart; Indonesi: m.s. „Karakorum" 12 maart: Ned. Antillen: m.s. „Oranje Nassau" 10 maart: s.s. „Sibajak" 14 maart: Ned. Nw. Guinea: s.s. Perseus" 11 maart: Nieuw Zeeland: s.s. „Sibajak" 14 maart; Suriname: s.s. „Themis" 9 maart,; Unie van Zuid-Afriaa en Zuidwest-Afrika: m.s, ..Edinburgh Castle" 14 maart: Brits Oost-Afrika: s.s. „Pierre Loti" 14 maart. De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen een 35-jarige Haarlemse snijder, die op 19 september met zijn motor een Haar lemse dame aanreed op de beschermde oversteekplaats op het Kennemerplein in Haarlem conform de eis veroordeeld tot een maand hechtenis, drie jaar intrekking en toewijzing van de civiele vordering van het slachtoffer geëist. De dame liep een schedelbasisfractuur op en lag negen weken in een ziekenhuis. Een 29-jarige Heemsteedse aannemer werd wegens het rijden onder invloed eveneens conform de eis een maand ge vangenisstraf en twee jaar niet rijden veroordeeld. Verdachte bracht op 25 no vember onder andere op het Houtplein en de Dreef in Haarlem het verkeer ernstig in gevaar. De rechtbank veroordeelde een 26-jari- ge Haarlemse los arbeider, die op 25 juni op het Kennemerplein bij de beschermde oversteekplaats met zijn motor een voet ganger hinderde, tot 75 boete. De offi cier had vernietiging van het vonnis van de kantonrechter 25 boete) en veroor deling tot een boete van 75 subs. 30 da gen, alsmede intrekking van het rijbewijs voor één jaar geëist. Wegens het rijden onder invloed veroor deelde de rechtbank een dertigjarige las ser uit Wijk aan Zee tot veertien dagen gevangenisstraf en een jaar intrekking. De eis luidde een maand gevangenisstraf en twee jaar intrekking. Een 48-jarige buschauffeur uit IJmui- den-Oost, die appel had aangetekend, om dat hij zich niet schuldig voelt aan de aan rijding, die hij op 15 april in de Bos en Duinlaan in Bloemendaal had met een daar met zijn schillenkar staande veehou der, werd veroordeeld conform het von nis van de kantonrechter. De officier vond 14 dagen geleden het vonnis van de kan tonrechter te laag en eiste toen 40 subs. 12 dagen. De rechtbank veroordeelde tenslotte een 23-jarige Amsterdamse student, die op 15 augustus met een autootje, waar nage noeg niets meer aan deugde van Den Hel der naar Amsterdam reed, conform de eis en conform het vonnis van de kanton rechter. De boete van 150 werd gewij zigd in een boete van 75. De officier van Justitie had bevestiging van het vonnis van de kantonrechter in Zaandam geëist. Deze had de jongeman veroordeeld tot boetes 50 subs. 10 dagen 15 of 3 dagen, 10 of 2 dagen en 150 of 30 dagen alsmede vernietiging van het vehikel geëist. De demonstraties van toneel, dans en voordracht (eindelijk is de ouderwetse term „declamatie" >dan toch verdwenen) als onderdeel van het Interscholaire Jeugdtoernooi zijn ook voor 1959 weer ach ter de rug. Woensdag was de Haarlemse Schouwburg twee keer gevuld (des avonds bevond zich ook de wethouder van Onder wijs en Kunstzaken tussen het publiek) met ouders, vrienden, belangstellenden en medeleerlingen van de tot optreden ge kozenen. De selectiecommissie heeft het dit jaar erg moeilijk gehad. Er moest vrij veel worden afgewezen zonder dat men voor de samenstelling van de program ma's de beschikking had over meer dan enkele nummers, waarmee men zich echt gelukkig voelde en die tot voorbeeldi ge kernen zouden kunnen dienen. Het gaat niet aan voor het betrekkelijk lage peil „de moderne jeugd" aansprakelijk te stel len. Integendeel, er is kennelijk heel wat enthousiasme in de voorbereiding der prestaties gestoken. Veeleer geloof ik, dat er van de zijde der schooldirecties en do centen te weinig medewerking, laat staan aansporing of leiding uitgaat. Het is diep betreurenswaardig, dat hier en daar nog te weinig wordt ingezien hoezeer de kunst zinnige activiteit onmisbare bijdragen tot de mensvorming levert. Maar er is nog iets anders. Juist omdat het Interscholaire Jeugd toernooi al zovele jaren een telkens op nieuw met vreugde begroet waarderings centrum van artistieke vrijetijdsbesteding betekent, doet zich de behoefte aan des kundige hulp steeds sterker gevoelen. Van talent blijk gevende scholieren zouden tus sen het moment van het afleggen hunner proeven van bekwaamheid en hun ver schijning ten tonele nog „technische" aanwijzingen dienen te krijgen. Geenszins wordt bij deze suggestie aan „africhting" gedacht. Het gaat er alleen om bijdragen tot inzicht en bewustmaking te leveren, alsmede om het verbeteren der hulpmid delen om daar uitdrukking aan te geven. Dit geldt in het bijzonder voor de sector toneel (men ziet dat ook wel in, getuige het experiment met een regiecursus voor leerkrachten) en voordracht. Kinderen met belangstelling voor dans zullen, ze ker wanneer die zich op ballet richt, door gaans reeds bij specialisten in de klas staan Niet verzwegen mag worden, dat de se lectiecommissie ieder jaar opnieuw in de moeilijkheid komt te verkeren indirect een oordeel over de vakbekwaamheid, ook in Onder auspiciën van de Commissie Cul tureel Beverwyc gaf het Noordhollands Philharmonisch Orkest een concert in het Kennemer Theater te Beverwijk. Henri Arerids opende de avond met de suite „Don Quichotle" van Telemann, de populaire tijdgenoot van de grote Bach, een niet bijster onderhoudend werkje in een Tfcïïef, illustratief genre. Deze antiquari sche muziek is naar mijn mening niet de moeite waard van het stof der eeuwen ge reinigd te worden. Voor het orkest was het in ieder geval een niet veeleisende curtain-raiser". In plaats van de Duitse pianist Rudolf Dohm, die wegens ziekte verhinderd was. moest de Haarlemse pianist Henk van Eeuwijk als solist het derde pianoconcert van Beethoven vertolken. Gelet op de on voorbereidheid van zijn optreden moet men hem in de eerste plaats prijzen om de gave technische prestatie die hij hiermee leverde, alsmede om de wijze waarop hij in de snelle delen het tempo stevig in de hand nield. Een jeker gebrek aan plastiek in de voordracht zal men op rekening moeten schrijven van een nog te geringe podiumervaring. Het is echter zeer wel mogelijk dat Van Eeuwijk, wanneer hij nici onverwacht voor een dergelijke opgave komt te staan, ook in dit opzicht met meer overtuiging voor zijn zaak zal opkomen. Het publiek toon de door een langdurig applaus zijn waar dering voor de sportieve en competente wijze waarop de solist zijn taak als „in valler" had vervuld. Het programma kwam na de pauze met de bekende Roemeense volksdansen van 'BarfoK en de „Notenkraker"-suite van Tsjaikpfsky in de Oosteuropese sfeer. De volksïiedbewerkingen van Bartók had ik mij wel wat bonter en ruiger voorgesteld. In de langzame fragmenten mocht men een wat primitievere landelijkheid verwach ten. Als deze muziek zo braaf aan de maat streep blijft hangen, lijkt ze net. gecompo neerd door Grieg met „ergens" een steekje los dan. Gelukkiger was het orkest echter in de uitvoering van de balletsuite. Het altijd frisse werk, waarin alle voor treffelijkheden van de componist ten volle tot ontplooiing komen en dat door geen van zijn zwakheden ontsierd wordt, werd door Arends op een even voortvarende als genuanceerde wijze geleid. Het verhaal van het. in een droom voortgezette, kinder feest kreeg aldus op kleurrijke en gedetail leerde wijze opnieuw gestalte. Een pittig besluit van de avond. Sas Bunge Zo zal het nieuwe bedrijfsgebouw voor de Goedkoop-vloot in Amsterdam er uit gaan zien. Nog deze maand zal men beginnen met de bouw van het complex aan de IJ-zijde van de Westerdoksdijk. Vanuit een verkeerstoren zal men de sleepboten kunnen leiden, zonder last te hebben van de gemeentelijke loodsen op het „Stenen Hoofd". De „operator" kan de sleepboten in en rondom Amsterdam volgen en diri geren, een project, dat uniek is voor de Nederlandse scheepvaart, en veel lijkt op de luchtverkeersregeling. Het gehele gebouw staat op palen. Er zullen drie drijvende aanlegplaatsen te water worden gelaten, en daarna zal ook een verwarmingskelder door een drijvende bok te water worden gezet. Op een 120 meter lang plateau zullen in het IJ verrijzen: een laag bijgebouw (met werkplaats, rijwielstalling en autoboxen), het hoofdgebouw en een bijgebouwtje (ga rage en opslagruimte). Het hoofdgebouw is 46.50 meter lang, en telt vijf verdiepingen. Het front van de toren is ongeveer zeventien meter breed. De hoogbouw wordt afgedekt met een half gesloten dakterras, dat tevens de mogelijk heid biedt voor later uitbreiding met een zesde etage. Architecten zijn ir. F. J. E. Dekeukeleire b.i. en Joh. H. Grolle, architect B.N.A. De steigers werden ontworpen in samenwer king van de rederij voorheen Gebroeders Goedkoop met de Aanneming Maatschap pij „De Kondor" n.v., welke onderneming binnenkort, met de uitvoering van het betonskelet voor het hoofdgebouw begint. De keus is op drijvende steigers gevallen in verband met de slechte bodemgesteld heid. Tussen de drie drijvende steigers en de bestaande afscheiding aan de zuidzij ontstaan straks drie bassins, waarin voor de gehele vloot ligtplaats is. Deze vloot bestaat thans uit 22 sleep boten, drie drijvende bokken, een ber gingsvaartuig en een bunkerschip. Men wil vrij spoedig een deel van de vloot aan de twee nu praktisch gereed zijnde steigers ligplaats geven en de operaties van deze boten vanuit een tijdelijk gebouwtje op het nieuwe emplacement 1»^°*- De in het begin van deze week gearres- steerde Amsterdamse kunsthistoricus Fr. H. is, na voor de officier van Justitie te zijn geleid, in voorlopige hechtenis gesteld on der verdenking van medeplichtigheid aan oplichting, waarbij gebruik is gemaakt van twee valse El Greco's. H. had voor de ze twee schilderijen een certificaat van echtheid afgegeven aan de reeds eerder met het oog op deze oplichtingszaak gear resteerde textielhandelaar S. P. uit de hoofdstad. Deze had zonder succes ge poogd de doeken te verkopen. Een kunst handel op het Rokin in Amsterdam leende hem tenslotte op de schilderijen als onder pand drieduizend gulden. H., die ook kunstrecensent is, heeft reeds eerder voor diverse schilderijen certificaten van echtheid afgegeven. Ver warrend voor niet ingewijden is dat zijn achternaam dezelfde is als die van een be kend oudmuseumdirecteur, dr. H, die ech ter nimmer certificaten van echtheid voor schilderijen afgeeft. De kunstcriticus is voorts een der verdachten in een zaak van twee valse Renoirs. ruimere pedagogische zin, van de lesge vers te moeten vellen. De voordrachten als zodanig gaven wei nig aanleiding tot commentaar. Men be reikte een behoorlijk gemiddelde, waar vrijwel niemand bovenuit kwam. Het meest opvallend, misschien door de nood zaak tot extra bezinning, waren de ge dichten in vreemde talen. Ook de humor in proza en poëzie was niet slecht vertegenwoordigd. Tot dit laatste genre moet zeker eveneens de parodistische cau serie over Schönberg door een moedige leerling van het Lorentzlyceum worden gerekend. Zulke blijken van geest zou men meer willen horen. Tot de aardigste bij dragen reken ik, al was de mimische uit werking veel minder geslaagd dan het vocale gedeelte, de speelliedjes van Jaques-Dalcroze en Von Woyna door een trio van dezelfde school. Met genoegen zag men de kleine goochelaar terug. Een bij zonder woord van waardering moet ge richt worden tot de onderwijzer, die met leerlingen van de School voor I.V.O. pan tomimes instudeert. Dat is een belang wekkende bezigheid. Men slaagt er dus doende in met geconcentreerde inspan ning van waarnemingsvermogen en aan vullende fantasie kleine ervaringen en menselijke belevenissen voor anderen dui delijk te maken. „De buffeljager" mocht zelfs een zeer goede prestatie worden ge noemd. Zo mocht men ook blij zijn met de keuze van de éénakter „The happy journey to Trenton and Cambden" van Thornton Wil der, door leerlingen van het Lourens Cos- terlvceum onder de titel „Goeie reis" in een speciale bewerking vertoond. Dit ex perimentele stuk zonder decors en requi- sieten, in. Chinese trant zou men kunnen zeggen, doet een wederkerig beroep op het voorstellingsvermogen. Het toneelspe len begint hierin met imaginaire verrich tingen door nabootsingen van de hier ont brekende realiteit. Men moet zich in situa ties indenken. Daar komt dan het zich in voelen als creatieve factor bij. Vooral de moederrol en het aandeel van „de regis seur" konden ruime voldoening geven. Doordat men het misschien voor een gro tendeels jeugdig publiek wat hachelijke slot had weggelaten, werd het geheel iets tezeer in de komische trant getrokken. Een klein bezwaar vond ik de tweetaligheid in de naamgeving. Met „Humulus" van Jean Anouilh veel en veel te moeilijk was de groep van het in andere jaren zo op de voorgrond tredende Coornhert- lyceum niet erg gelukkig, al gaf de ver tolkster van de rol van de gravin blijk van een talent, dat elders boter tot gelding ge bracht had kunnen worden. Twee leerlingen van de Rijkskweek school maakten een uitzonderlijke en ge durfde beurt met „Dorpsvrijage" van Shaw uitzonderlijk enerzijds door de meer dan drie kwartier vergende lengte van deze cerebrale ode aan het huwelijk op basis van biologisch verantwoorde ro mantiek, maar toch ook door de weldoor dachte, beheerste vertolking. Hoewel de mannelijke speler uiteraard het over wicht in jaren miste en daardoor tevens de afhankelijkheid (hot hulpbehoevende des ondanks) niet kon suggereren, slaagden zij erin de aandacht voortdurend geboeid te houden, hetgeen zeer opmerkelijk mag heten. De toekomstige onderwijzeres was een echte Candida, gevoelig zonder senti mentaliteit, veroverend zonder haar vrou welijkheid te verspelen, heel geestig bo vendien. Men heeft er kennelijk met veel plezier aan gewerkt. Zij slaagden erin en dat is voor jonge mensen iets heel on gewoons het lichtelijk bizarre gewoon te houden. Op het gebied van de danskunst moet in de eerste plaats de pas-de-trois op muziek van Delibes worden vermeld, omdat hier mede in goede samenwerking een compo sitie werd ontwikkeld. Als oefening in elementaire techniek mocht de polka op mu ziek van Smetana waardering oogsten. In „Negerpop" zag men een poging tot ex pressie. „De wilde zwanen" alleen des middags uitgevoerd werd gedanst door een grote groep meisjes, die men liever peq duioisduioj apuaieqraA rapuiiu jatu willen zien. De Tarantella van Rossini zag er fleurig uit, de Pyrenese volksdan sen en de grappige quadrille vond ik leuke verrassingen. En hiermede is lang niet al les opgesomd. Dat hoeft ook niet. David Koning Nieuws in het kart Filmavond. Op woensdag 1 april geeft de NVV Bestuurdersbond-Haarlem in het Concertgebouw in Haarlem een filmavond waarbij na een voorprogramma de hoofdfilm „Lili" gedraaid zal worden. Forum. Op 3 april geeft de NVV Bestuurdersbond-Haarlem in Brinkmann te Haarlem een forumavond over „De vak beweging in deze tijd". Koperen jubileum. Ter gelegenheid van het 12^-jarig bestaan van de Heem- steedse schaakclub „Het Oude Slot" orga niseert deze vereniging zaterdagavond een feestavond in haar clubgebuow „Anno Sancto" aan de Achterweg in Heemstede. „Venijn". De r.-k. toneelvereniging „Bennebroek" geeft zondagavond een op voering in het r.-k. verenigingsgebouw van het familiedrama „Venijn" geschreven door A. Boeree. Propaganda-avond. De Nederlandse blindenbond houdt op maandag 23 maart een propaganda-avond in theater „Mono- pole" in Zandvoort. Medewerking hieraan verleent het Zandvoorts mannenkoor on der leiding van directeur J. Bijleveldt en de accordeonist Johnny Holtrop. De bonds- propagnadist Joh. van der Berg zal een toespraak houden. Daarna zal de nieuwe propagandafilm van de bond worden ver toond, getiteld „De stoute schoenen", han delend over een door een ongeval blind geworden student, die zich op wonderlijke wijze aan zijn handicap weet aan te pasen. Wandeltochten. Zaterdag en zondag 7 en 8 maart houdt de Noordhollandse Wan delsportbond. in diverse delen van de pro vincie wandeltochten over tien en twintig kilometer. De jeugd van tien tot dertien jaar kan uitsluitend aan de tocht van tien kilometer deelnemen Ook in Haarlem en omgeving worden tochten gehouden. De start op zaterdagmiddag is tussen twee en drie uur en zondag tussen tien uur en half één van gebouw „Domi" te Overveen. Gebedsgenezing. Vrijdagavond 6 maart zal ds. J. J Ruys in het wijkgebouw Ge dempte Oudegracht 104 te Haarlem spre ken over Osborn. gebedsgenezing en er varingen uit eigen leven. Vrouwenavond. De N.V.V.-Bestuur- dersbond-Haarlem houdt op 7 april des avonds om acht uur in het Haarlems con certgebouw een speciale vrouwenavond. Aan het programma werken onder meer mee: Joop Reynolds (pianist-hammond organist), Marijke Jonker (voordrachtkun stenares) en De Spelbrekers (radio-chan sonniers). Tuinbouw en Plantkunde. De afdeling Haarlem en omstreken van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde vergadert dinsdagavond in het Ivrelagehuis. De heer J. Bakker houdt een causerie met kleurendia's over „De Lienzer Dolomieten en de Hohe Tauern". Op uitnodiging van de Boekverkopers vereniging Haarlem en omgeving en ter gelegenheid van de boekenweek heeft de dichter en schrijver Charles B. Timmer woensdagavond in de renaissance-zaal van het Frans Halsmuseum een boeiende voordracht gehouden over het leven en het werk van de Rus Boris Pasternak. Het werk van Pasternak, aldus de gast spreker, is moeilijk toegankelijk. Een groot deel ervan is onvertaald, onver taalbaar of onvindbaar. Zijn gedichten en proza zijn zelfs in zijn geboorteland bi bliofiele zeldzaamheden. Het merendeel van zijn werk is in de Sovjet-Unie verbo den, de rest wordt doodgezwegen. Deze miskenning en verguizing in een vijandi ge wereld heeft de geest van Pasternak, zijn onafhankelijke persoonlijkheid, niet kunnen aantasten. Zelf zegt hij ergens in zijn levensbeschrijving. „Ook het verlies van een geslaagd werk heeft mij nimmer bedroefd. Het is noodzakelijker in het le ven te verliezen dan te winnen. De graan korrel moet sterven om vruchten voort te brengen". Men zou zich Pasternak kun nen voorstellen, zo zei de spreker, als een verliezer, maar iemand die zijn verliezen in winsten heeft weten om te zetten. Als zoon van een vermaard kunstschil der en vooraanstaand pianiste stand Bo ris Pasternak al jong in dagelijkse heftige relatie met de kunst, de kunst die later zijn leven zou worden. Toch zijn het niet direct de letteren geweest waaraan Pas ternak zich met zijn gehele persoonlijk heid wijdde. Aanvankelijk studeerde hij rechten, wilde daarna musicus e" com ponist worden maar gaf deze studie op omdat hij naar hij zei het „absolute ge hoor" miste, probeerde het vervolgens in de filosofie om tenslotte in 1912 de troon van de dichtkunst te bestijgen. Het werk van Pasternak, vervolgde de heer Timmer kenmerkt zich door een fenomenale in nerlijke zekerheid, zonder een spoor van twijfel, vragen of vermoedens. Een merk waardige immuniteit voor gebeurtenissen die buiten zijn kunst plaatsvinden ver schaft hem deze zekerheid. Een treffend voorbeeld van deze psychische gemoeds gesteldheid is zijn in 1931 gepubliceerd bio grafisch geschift „Vrijgeleide". Men stond verstomd. Hier kwam iemand temidden van een maatschappij van arbeiders en boeren, waarin het ideaal van de collec tieve mens werd verheerlijkt, met een boekje dat geheel aan zichzelf was ge wijd. Omringd door vijanden durfde Pas ternak in „Dokter Sjivago" over het com munistische regime te zeggen: „Wat voor goeds jullie ook doen, ik lust jullie niet, jullie kunt naar de duivel lopen". Op grond van deze moed, zijn onafhankelijke natuur werd Pasternak uitgemaakt voor een af vallige, een verrader, een zwijn. De tra giek van de kunst van Pasternak is echter het grote misverstand dat over zijn werk heerst. Want Pasternak laat dokter Sjiva go ook zeggen: „Geef mij maar het leven, want de mens is geboren om te leven en niet om het leven voor te bereiden". De zekerheid in het leven te zijn opgenomen is de kracht van zijn dichterschap. Hij behoort niet tot de bekenners, maar tot de verkondigers. Pasternaks verzen zijn vóór alles lyrische verslagen van de din gen dezer aarde, aldus de spreker. Er is in zijn werk geen sprake van een gekweld zijn, geen verscheurdheid. „Hij is als iemand, die na twintig jaar blind te zijn geweest voor het eerst kan zien en niet uitgepraat raakt over het schoons dat hij om zich heen aanschouwt. Zijn gedichten zijn tot berstens toe gevuld met details". Ook in de moeilijkste omstandigheden bleef Boris Pasternak trouw aan zichzelf. Hij deed niet mee met de Russische schrij vers en dichters, die hun werk onder druk van het communisme herzagen. Ergens zegt hij: „Het is mijn aard niet dat ik mij driemaal herhaal in een andere taal". Pasternak's taal is een soort lyrische te legramstijl waardoor de lezer hem vaak moeilijk kan volgen. Zijn werk ademt ech ter een sfeer van een volstrekte onalle daagsheid. De autobiografie „Vrijgelei de", waarvan binnenkort een Nederland se vertaling van de hand van de heer Tim mer verschijnt, is geen levensbeschrijving in de gebruikelijke zin van het woord. Het is meer een weefsel van persoonlijke be levenissen en herinneringen, waarin sta tions. spoorwegeoupé's en ontmoetingen met dichters een grote plaats innemen. Pasternak heeft het bewijs geleverd, al dus de spreker, dat het ook in een totali taire staat mogelijk is zichzelf te blijven. Hij heeft bewezen dat de enkeling zich in een wereld vol vijanden niet verlaten hoeft te voelen mits hij een toevluchtsoord heeft, een stellig geloof, een leidsman. Het toe vluchtsoord van Pasternak is de kunst. Zowel „Vrijgeleide" als „Dokter Sjivago" zijn voor hem „een speurtocht naar de bron zonder welke de mens niet leven kan: zekerheid". De heer Timmer besloot zijn voordracht met een regel uit de bundel „Dageraad" van Pasternak: „Het is de wereld die mij overwon en daaruit slechts bestaat mijn overwinning". Na de pauze las de heer Timmer enkele fragmenten uit „Vrijgeleide" en uit en kele gedichten van Boris Pasternak voor.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3